PATENTBLADEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. !)eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIEN: Bureel: Scheepniakerssteeg 6 Zaterdag 5 September 1885. N°. 208. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BIMENLANDSCHE BERICHTEN? DE BOETVAARDIGE. n li, I* lij; 'tl M, Leiriscke Courant =$-=—3- Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van -16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel/" 0.10. 199e Jaargang. De Burgemeester, hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbendendal de patentbladen voorde ■patenteerden wonende in de wijken IV over hel diensljaar 1885/6, bij liet college van zeilersiri een der vertrekken van bet Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van bel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een lol «trle. uren en wel op Vrijdag 4, ïaterdag 5, Maandag en Woensdag 8 September c. k- terwijl na liet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palentbladen Ier uitreiking moe ien worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen licn cents, zonder meer. En geschiedt biervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE FREMERY, Wetli. I». Burg. Leides, 3 September 1885. De Staatscourant van 4 Sept. bevat ren koninklijk besluit van 2 dezer, waarbij op de voordracht van den raad van minis tère van 31 Augustus 1885, n°. 134, kabinet, en gelet op art. 98 der Grondwet, bet volgende wordt bepaald Art. 1. De tegenwoordige vergadering ten de staten-generaal zal worden gesloten Zaterdag 19 September 1885, des namid dags te 3 uren. Art. 2. Onze minister van staat, minister van binnenlandsche zaken wordt gemach tigd zich op het in art. 1. vermelde tijd stip te begeven naar de vergadering der staten-generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide kamers de vergadering in onzen naam te sluiten. Naar het Fad. verneemt, zal tegelijk met de Indische begrooting eene wet tot verhooging van invoerrechten op verschil lende artikelen en eene wet tot verlaging of afschaffing van verschillende uitvoerrech ten worden ingediend. Voor 15 plaatsen als surnumerair der directe belastingen enz., waarvoor in Nov. het vergelijkend examen wordt afgenomen hebben zichnaar het L. v. Z. en 's Gr. meldt, 110 liefhebbers aangemeld. De vierde lijst van de 7e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bereikt met de vorige opgave een totaal van 22155.53, zijnde de opgave van 100 locale comité's. De veertiende algemeene vergadering der Ned. Maatschappij van Tuinbouw eu Plantkunde zal worden gehouden op Zater dag 5 September 1885 in het gebouw Odeon te Zwolle. Tot de punten van beschrijving behooren o. a. de volgende onderwerpen: Voorstel van het hoofdbestuur tot het uit schrijven van vragen, op welke wijze de be langen der warmoezerij kunnen worden be vorderd, en een voorstel van het hoofdbe stuur tot het uitschrijven van de volgende prijsvraag: "Wat is de oorzaak van het kankeren en wrak worden der boomen, be paaldelijk onzer ooftboomen? Is er meer dan één soort van kanker en, zoo ja, hoe worden deze van elkander onderscheiden? Welke middelen kunnen met vrucht legen het kankeren worden aanbevolen? De maatschappij looft hare gouden me daille en eene belooning van twee honderd gulden uit voor het beste der voldoende ge achte antwoorden. Antwoorden in te zen den vóér 1 Mei 1887. De afdeeling Leiden en omstreken stelt o. a. voor: 1°. dat door de maatschappij in 1886 eene groote tentoonstelling worde ge houden, bij voorkeur te Amsterdam of te Utrecht; 2°. eene gouden medaille met eene premie van ƒ100 uit te loven voor zooda nige resultaten van hybridisatie, als door eene jury zullen geoordeeld worden van be- teekenis voor den tuinbouw te zijn; 3°. een prijs van ƒ50 uit te loven voor het meest volledige rapport omtrent het gebruik voor tuinbouw en bloementeelt van turfstrgoisel- mest van paarden; 4°. de algemeene ver gadering der maatschappij in 1886 te Lei den te houden en verklaart zich bereid haar te ontvangen. De rekening der Holl. Maatschappij van Landbouw over 1884 sluit in ontvangst en uitgaaf met ƒ25557. Het batig saldo bedraagt 4312. De concept-begrooting voor 1886 is in ontvangst en uitgaaf ge raamd op ƒ29400. Het aantal leden werd op 10500 gerekend. Burg. en weth. van Zoeterwoude hebben de begrooting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1886 aan den raad dier gemeente aangeboden in ontvangst en uitgaaf op een bedrag vau 27104.245. Daaruit blijkt dat eene som van p. m. ƒ1400 minder is geraamd als opbrengst van het gedeelte der personeele belasting, dat toe te schrijven is aan de wijziging van art. 240 der gemeentewetwaardoor in het ver volg slechts kan worden beschikt over het -] gedeelte van de zuivere opbrengst in hoofd som en opcenten der belasting op het per soneel over de dienstjaren 18S2/83, 1883/84 en 1884/85. Het vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank is in de gemeente Zoeterwoude, overeenkomstig de gewijzigde drankwet, met ingang van 1 Mei 1886 op ƒ5 voor elke ƒ50 huur waarde of gedeelte daarvan, met dien ver stande echter dat het recht van eene ver gunning niet minder dan f 15 mag bedragen, zoodat alleen voor de localiteitenwier huurwaarde meer dan 150 bedraagt een hooger recht dan van ƒ15 verschuldigd is. In de vergadering van den raad van meer gemelde gemeente zijn de heeren C. Lager- berg, C. Van der Velden en J. Dingjan, welke onlangs zijn benoemd tot leden van den gemeenteraad, geïnstalleerd en beëedigd, terwijl den heer C. Lagerberg met algemeene stemmenwerd herbenoemd tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand. Tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand te Stompwijk is herkozen de heer A. F. Van Leeuwen. De afd. Waddingsveen, Zevenhuizen en omstreken der llollandscbe Maatschappij van Landbouw heeft besloten een adres te richten aan den minister van binnenl. zaken ter verkrijging eener zoodanige wijziging van de vogelenwet dat de vervolging van som mige vogelsoorten, welke thans door hun groot aantal schadelijk voor den landbouw zijnniet langer strafbaar is. Een 70 buiten werk zijnde personen in Den Haag hebben gisteren gezamenlijk een tocht gemaakt door verschillende stra ten. Na en voor de wandeling legerden zij in het Malieveld. Het getal van betalende bezoekers der te Delft gehouden internationale tentoon stelling van decoratief aardewerkcement en gebakken tegels en gebrand glas van 3 Juni tot 31 Augustus 11. beliep 7428. 'Er is veel van liet ingezondene verkocht en besteld. In de eergisteren gehouden vergade ring der kamer van koophandel te Delft is besloten een adres te richten aan de admini stratie der H. IJ. S. M. om te wijzen op het ondoelmatige der tegenwoordige regeling aan het stationvooral op het groote onge rief, dat kinderen en hulpbehoevenden door hunne betrekkingen niet in of uit den trein mogen geholpen worden. De administratie wordt dus aangezocht, om daarin verande ring te brengen. De verplichte raadsvergadering van Dinsdag werd te Krimpen a. d. IJsel alleen bijgewoond door den burgemeester en de twee nieuwbenoemde leden. Uit Haarlem wordt aan het Hbl. van Donderdagavond 10 uur geschreven: Even als gisteren waren ook weder hedenavond vele menschen op de been; patrouilles hu zaren doorkruizen de stad, maar er hadden geene ongeregeldheden plaats. -De burgemeester van Amsterdam heeft, nu de ongeregeldheden welke in het laatst der vorige maand in deze gemeente zijn ontstaan, als geëindigd kunnen worden be schouwd, het personeel der politie zijne bijzondere tevredenheid doen betuigen voor de krachtige doch tevens kalme wijze, waarop het in die moeielijke dagen is opgetreden. Dit geldt vooral de commissarissen in de le en 2e sectie en hun personeel. Dinsdagavond kwam in het confectie magazijn van den heer G., op de Begulier- breestraat te Amsterdam, een man binnen, die verzocht, dat aan zijn adres in de Korte Leidsche Dwarsstraat eenige kleederen zou den worden op zicht gebracht. Dit ge schiedde; maar toen men antwoord kwam halen, bleek, dat men met een oplichter te doen had gehad, want van den listigen be steller was geen spoor meer te vinden; wel echter van de 5 demi-saisons5 jacquets en 5 vesten, die hij zich had toegeeigend. Hiervan toch bleek gedeeltelijk in het bezit te zijn een horlogemaker op het Damrak, FEUILLETON. 104.) „Wat zult gij doen?" »Wat ik zal doen?" »Ja, ten aanzien van den jongen man? Gij zult hem toch aangeven nNeen," hervatte ik levendig, ik zal mij kpalen hem de deur te wijzen. Dat zal zijn straf wezen." „En uwe diamanten?" «Ik ga het vereischte bedrag halen om ze te lossenantwoordde ik, opstaande. »Ja," hernam hij, „maar wil de bank het onderpand afgeven, dan moet het geld ver gezeld gaan van het door het bureau afge geven briefje Eumijnheerdat briefje 18 ut handen van den dief, als hij het niet verkocht heeft aan een dier oplichtersdie Jooit weigeren zulk soort van papieren te keepen, als zij daarbij wat kunnen verdienen." ylleel goed," antwoordde ik, „ik zal het briefje wel opsporen." «Ik zag den vicomte dien dag niet. Den 'eigenden ochtend kwam hij tegen elf uur. klaarblijkelijk was zijn plan bij mij het tweede ontbijt te gebruiken. Heel kalm en mij wel wachtende de hand, welke hij mij toestak, aan te nemen, liet ik hem in mijn kamer komen. Daarna, zonder een woord te spre ken, plaatste ik het juweelenkistje voor hem. Ik nam hem van ter zijde op. Ik zag hem sidderen en verbleeken. Hij had zeker ver ondersteld, dat het wel een jaar, en mis schien langer geduurd zou hebben, eer ik de verdwijning van het sieraad merkte. „Mijnheer De Sanzac," sprak ik, „onder de juweelen, die dit kistje bevat zijn juweelen waaraan dierbare en kostbare herinneringen voor mij verbonden zijnwas een snoer di amanten, die voor mij een groote waarde hadden. Mijnheer De Sanzac! gij hebt dit familiekleinood gestolen." „Hij sprong op, als wilde hij mij naar de keel vliegen. Maar hij durfde niet. Nooit zal ik de vreeselijke uitdrukking van zijn ge zicht vergetennoch de bliksemstralendie zijn woesten blik ontschoten. Hij richtte zich onbeschaamd op en wilde protesteeren en ontkennen. Ik viel hem terstond in de rede: „'tls alles nutteloos. U is de dief! De diamanten zijn beleend door u in de Rue Saint-Honorè. Ik heb u bij mij ontvangen, ik heb u mijn volle vertrouwen geschonken ik heb u als vriend behandeld, ik heb mijn beurs voor u open gehouden, en tot dank van dit alleshebt ge mij bestolen 1 Ik ben door uw huichelarij misleid gewor den Ik zou u in hechtenis kunnen laten nemen, u aan de justitie overleveren, die u de verdiende straf zou doen ondergaan. Ik wil het niet doen. Ik heb medelijden met uw jeugd, bovenal medelijden met uw vader, met uw moeder, die van droefenis en schaamte zouden sterven als zij vernamen dat hun zoon een nietswaardige is. En voorts wil ik liefst het er voor houden, dat het in een oogenblik van verbijstering geschied is, dat gij uw hoofd kwijt waart; en ten slotte wil ik gelooven, dat gij berouw zult gevoelen over het gebeurde. Ziedaar de re denen waarom ik uw toekomst niet wil ver nietigen door u met den naam van dief te schandvlekken." „Waarde Paul! je bent al-te toegevend geweest. Je hebt ongelukkigerwijze gezien, hoe hij je edelmoedigheid heeft beloond." „Je hebt gelijk, Willem. Maar toen wist ik nog niet wat ik eerst later heb vernomen. Ik ga voort: „Gij hebt bij herhaling, dus sprak ik tot hem een belangrijk bedrag van mij geleend. Ik vorder thans noch wat gij mij schuldig zijt, terug, noch de som, die gij hebt ont vangen bij liet beleeuen der diamanten. La ter, als gij daartoe bij machte zijt zult gij mij dat alles afdoen. Alleen eisch ik van u, dat gij mij het briefje van de bank van lee- nig ter hand steltals het nog in uw bezit is, of dat ge mij zegt, aan wien gij het verkocht hebt. „Hij bleef zwijgen, en ondanks mijn aan drang, mijn uitdrukkelijk bevel, wilde hij niet spreken. Den kamp moedewerd ik boos. Plotseling de deur openende riep ik hem toe: Ga heen! Ik jaag u weg als een trouwelooze knecht; ga heenen laat ik nooit meer van u hooren spreken „Hij verwijderde zich bleek, sidderend met gebogen hoofdl Ik behoef je niet te zeg gen dat ik eenigen tijd daarna, door de welwillendheid van den directeur der bank van leening het pand kon lossen en mijn diamanten terugkreeg. Later moest ik nog een niet on belangrijk sommetje betalen om het individu schadeloos te stellen, die liet briefje had gekocht. „Aldus is de vicomte De Sanzac je vijand gewordenomdat je hem met een zeldzaam voorkomende verscliooning hebt behandeld, en omdat je niet van hem teruggevraagd hebt wat hij je schuldig was." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1