s: «hü i m e: a 3»t a. m tt- is voor het tijdvak van 15 September 1885 tot 31 December 1886 benoemd tot adsis- tent voor de scheikunde aan de rijks-uni versiteit te Leiden, E. A. Klobbie, candi- daat in de wis- en natuurkunde. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, zijn benoemd in de commissiën, in het na jaar van 1885 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte bedoeld in art. 56 onder a van voorschreven wet, in: tot lid en voorzitter: de schoolopziener in het district Rotterdam; tot leden: de schoolopzieners in de arrondissementen Schie dam, Dordrecht, Woerden en Gorinchem; tot leden-plaatsvervangersde schoolopzieners in het district 's Gravenhage en in de ar rondissementen Rotterdam, Gouda, Vlaar- dingen en Sommelsdijk. BUITEKLANDSGHK BERICHTEN. ENGELAND. Het vereenigd comité der Engelsch- Fransche scheidgerechts-vereeniging te Lon den heeft een besluit genomen, houdende, dat geene bewijzen zijn aan te voeren voor de bewering, dat Olivier Pain op last der Britsche autoriteit zou zijn vermoord. Aan Daily News wordt uit Napels gemelddat de cholera zich thans ook in zuidelijk Italië vertoond heeft. EK AN Kit 1.1 K. De Bépublique Frangaise en de Vol taire van 28 Augustus zijn namens het Bestuur van Elzas-Lotharingen in beslag genomen, wegens artikelen over de houding der Duitsche Regeering in de zaak der Ca- rolinen-eilandeu. Te Toulon zijn Zondag 17 sterfge vallen aan cholera voorgekomen; in Spanje 1157. Te Marseille stierven gisteren 28 perso nen aan die ziekte. nCITICllLAND. De Kölnische Zeitung bevat eene cor respondentie waaruit blijkt dat in Spanje zelfde geographische wetenschap de Carolinen- eilanden tot dusver niet heeft beschouwd als Spaansch gebied. Op de kaart van de Spaansche koloniën van Francisco Coello staat uitdrukkelijk aangeteekenddat noch de Pallau, noch de Carolinen eilanden door Spanje in bezit zijn genomen. Voorts wordt de Garolinen-archipel noch in de Geografia Universal" van Maltebrun (1853), noch in de „Diccionario Geografico Universal", noch in de „Diccionario Enciclopedico" van Louis Gregoire, noch in de „Enciclopedia Moderna" (van 18511855 te Madrid verschenen) als eene Spaansche bezitting vermeld. Gemeenteraad. De waarnemende voorzitter, de heer De Fremery, opent ten drie ure de vergadering. Aanwezig de volgende leden: Krantz, Alma, Nijkamp, Zaaijer, Bool, Bredius, Land, Kaiser, Juta, Van Hoeken, Zaal berg, Driessen, Was, De Fremery, Harte- velt, De Goeje, Knappert en Le Poole. Ingekomen Stukken. Ontwerp-begrooting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1886. De begrooting bedraagt in ontvangst en uitgaaf 744381, de plaatselijke directe belasting 139000, tegen 117500 bij de vaststelling der begrooting voor 1885; de winst der Gasfabriek na aftrek van de voor aflossing bestemde gelden 36685, tegen f 60685 bij de vaststelling der be grooting voor 1885. Rapport van commissarissen der Stedelijke Gasfabriek omtrent de lichtsterkte van het gas van 16-22 Aug. 11. Voordracht ter benoeming van een twee den onderwijzer en eene tweede onderwijzeres aan de school der 3e klasse, no. 2. Begrooting dienst 1886 van de stedelijke dienstd. schutterij. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1885, van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. Reclame in zake de plaatselijke directe belasting van W. Van der Meyden. Hierna wordt overgegaan tot de beëedi- ging en installatie der toegelaten leden van den gemeenteraad, de hh. Alma, Krantz, Nijkamp, 11e Goeje, Driessen, Kaiser en Bool. Nadat dit is geschied neemt de voorzitter het woord om de nieuwe leden geluk te wenschen met de hun te beurt gevallen on derscheiding. Hij drukte den wensch uit dat hun arbeid vrucht zal dragen en be vorderlijk zal zijn aan den bloei der ge meente. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde zijn daarop een aantal stem mingen waarvoor het stembureau is samen gesteld uit de hh. De Fremery, Nijkamp, 1 Land en Knappert. Als wethouder der gemeente wordt met op één na alle stemmen benoemd de heer Bool die onder dankzegging de benoeming aanneemt. Verder wordt benoemd de heer Bool met 16 stemmen tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Aan de orde is thans het constutitueeren van een aantal vaste commissiën. Voor den uitslag dezer stemmingenverwijzen wij naar de stadsberichten. Verder moeten uit de leden van den ge meenteraad gekozen worden twee bestuurders van de Stedelijke Werkinrichting. Als zoodanig worden benoemd de hh. Driessen en Bool. Bij het lot worden daarop de verschil lende sectiën verdeeld 'als volgt Weth.: 1ste sectie Bool, 2de sectie De Fremery, 3de sectie Hartevelt; Comm. v. fin.: 1ste sectie Le Poole, 2de sectie Juta, 3de sectie Buys; Fabr.1ste sectie Driessen, 2de sectie Van Dissel, 3de sec tie De Laat De Kanter en verder de heeren De Geus 1ste sectie, Donner 3de sectie, Verster 1ste sectie, Cock 3de sectie, Bredius 2de sectie, Du Rieu 2de sectie, Zaalberg 1ste sectie, De Goeje 1ste sectie, Alma 3de sectie, Zaayer 2de sectie, Kaiser 2de sectie, Knappert 1ste sectie, Land 3de sectie, Van der Hoeven 1ste sectie, Van Hoeken 3de sectie, Was 2de sectie, Krantz 2de sectie en Nijkamp 3de sectie. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de talrijke opkomst. PER TELEGRAAF. LONDEN, 1 Sept. De Times meldt uit Shanghae van 31 Augustus dat de heer Robert Hart de betrekking van gezant van Engeland te Pekin heeft nedergelegd en weder tot inspecteur-generaal bij het bin nenlandsche tolwezen is benoemd, en dat aan de heer Ridley het ambt van finan cieel secretaris hij de schatkist is opgedragen. LAATSTE BERICHTEN. De thermometer Fahrenheit teekende heden ochtend te acht uren 54, te twaalf uren 63, te vier uren 62°. Lucht bewolkt, wind Noord ten westen. Nachtvorst. De barometer wijkt van zijn standpunt: 765 Mm. gemiddeld genomen, niet af. Door Z. M. is aan M. H. F. Pichot du Plessis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastin gen enz. te Meppelbehoudens aanspraak op pensioen. De nieuwbenoemde substituut-griffier mr. M. Polak Daniels heeft heden den eed afgelegd in handen van de arrond.-rechtbank te 'sHage, het college waartoe hij behoort. De installatie van dezen rechterlijken amb tenaar en van den nieuwen rechter in de rechtbank, mr. Van Oosterzeeblijft bepaald op a. s. Zaterdag. De heer W. Stortenbeker, laatstelijk directeur van het departement van Onderwijs Eeredienst en Nijverheid in Nederlandsch- Indië is in het moederland teruggekeerd en heeft zich te 's Hage met der woon ge vestigd. Tot wethouder van 's Gravenhage is heden door den gemeenteraad benoemd het raadslid P. C. Evers. Het stoomtramvervoer naar Scheve- ningen bereikte in de afgeloopen maand Augustus, sedert het 6jarig bestaan van dit middel van verkeer, het hoogste cijfer t. w. een passagiersaantal van 265.220. Bij de gisteren te Amsterdam, van wege het dep. van koloniëngehouden aan besteding, was de firma Gebr. Van Wijk C°. te Leiden, voor de levering van 380 wollen dekens, voor j 1421.20 de minste inschrijfster. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Madura, van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Batavia 31 Augustus. De Soenda, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Genua 31 Augustus. Volgens telegram uit Londen bij de Ver- eeniging van Assuradeuren ontvangen, is het stoomschip Nederland en Oranje te Bombay met gebroken condensor uit zee teruggekomen. JËAANË MAK1Ë LOItËTTË. In naam des konings! Het gerechtshof te 's Gravenhage in raad kamer vergaderd. Gehoord het verslag van den procureur- generaal op de procedures, door den rech- ter-commissaris bij de arrond.-rechtbank le Rotterdam, ter requisitie van den officier bij dezelve rechtbank geïnstrueerdtegen Jeanne Marie Lorette, oud 21 jaren, zon der beroep, geboren te Molenbeek St. Jean bij Brussel, wonende te Scheveningenthans gedetineerd in het huis van arrest te 's Gra venhage houdende dat verslagdat uit de instruc tie resulteert: dat de beklaagde, na op 14 Maart 1885 met den heer Thikayoshi Sakurada eene kamer in het Hotel de Hollande te Rotter dam te hebben betrokken, het voornemen heeft opgevat dien heer het leven te bene men enna gewacht te hebben tot dat hij sliep of althans niet kon bemerken wat zij verrichtte, hem in den nacht van 14 op 15 Maart 1885 opzettelijk door een revol verschot zoodanig aan het hoofd verwond heeft, dat de heer Sakurada dientengevolge den 15den Maart 1885 is overleden. Gezien de stukken tot deze zaak be trekkelijk. Gezien het requisitoir van den procureur- generaal, door hem onderteekend aan het hof overgegevendaartoe strekkendedat het hof de terechtstelling van de beklaagde zal bevelenter zake vanmoedwilligen doodslag met voorbedachten rade en gelei der lage, en haar verwijzen naar de open bare terechtzitting van dit gerechtshof, met last, dat zij binnen 48 uren na de betee- kening, vermeld bij art. 145 van het Wet boek van Strafvordering, zal worden over gebracht naar de daartoe bestemde gevangenis. Overwegende, dat het feit aan de be klaagde ten laste gelegd, bij de wet wordt verklaard te zijn misdrijf, waartegen lijf- of onteerende straffen zijn bedreigd. Overwegende, dat de instructie der zaak voldoende bezwaren tegen de beklaagde op levert, om hare terechtstelling te bevelen. Beveelt dat de beklaagde Jeanne Marie Lorette voornoemd, zal worden terechtge steld ter zake voorschreven. Verwijst haar deswege naar de openbare terechtzitting van dit gerechtshof. Last en beveelt, dat de beklaagde, die in hechtenis iszal worden gebracht naar de gevangenis bestemd voor de gevangenen, welke ter openbare terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage moeten worden terechtgesteld, en zulks binnen acht en veertig uren na de beteekening, bij artikel 145 van het Wetboek van Strafvordering vermeld. Gedaan en gewezen in 's Gravenhage, den 29en Juni 1885, bij de heeren en mrs. Spoorvice-president, jhr. De Jonge, Hanlo, De Graaf, "Van Lilaar, raden in den hove, die deze hebben onderteekend, benevens den griffier. (get.) J. Spoor. C. De Jonge. B. H. M. Hanlo. H. W. DEGraae. Van Lilaar. (get.) wijkerheld blsdom. Akte van beschuldiging in zake Ca. JEANNE MARIE LORETTE. De procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage Geeft te kennen dat het gerechtshof bij arrest in raadkamer van den 29 Juni 1885, naar 's hofs open bare terechtzitting heeft verwezen Jeanne Marie Lorette, oud 21 jaren, zon der beroep, geboren te Molenbeek St. Jean bij Brussellaatst wonende te Scheveningen, thans gedetineerd te 's Gravenhage. En verklaart de procureur-generaal dat uit de instructie dezer zaak het volgende is ge bleken De beschuldigde is geboren te Molenbeek St. Jean in België den 8 Juni 1864 en heeft na den dood harer moeder, die den 18 Januari 1879 te Mechelen (Maliues) heeft plaats gehad, steeds in eerstgenoemde ge meente met twee jongere zusters en haar hroertje Edouard, 't welk later bij haar te Scheveningen vertoefde, bij haren vader, die kunstsmid was, ingewoond. Dit vroege overlijden der moeder, toen de beschuldigde nauwelijks 15 jaren telde, en niet minder de emancipatie door haren vader op den gevaarlijken leeftijd van 17 jaren moesten geheel in het nadeel werken der zedige en zorgvuldige opvoeding, die de beschuldigde vroeger had genoten. Wel wist zij het in zang en pianospel zoover te brengen dat zij als privaat-onder wijzeres in die vakken op een inkomen kon rekenen, zooals door den getuige Fosty be weerd wordt, van 600 a 700 franken 'smaands, doch de keerzijde van dit gevaar lij kj beroep was, dat zijveel op straat zijnde, de aandacht trok van heeren die niet altijd de musicale wetenschap uitsluitend beoe fenden. Het is trouwens een feit, door de be schuldigde zelve erkend, dat zij reeds op 17-jarigen leeftijd te Brussel intieme relatiën had aangeknoopt met een bejaard heer uit den deftigen stand, die haar geruimen tijd heeft onderhouden en van wien zij zelfs een kind heeft gehad, hetwelk, blijkens akte ingeschreven in de registers van den burg# lijken stand te Molenbeek St. Jean, van 12 September 1882 als op den 1 Oden te voren geborenlevenloos is aangegeven, Den nader meer uitvoerig te noem, Sakurada heeft zij eerst veel later leen, kennen, want deze kwam eerst te Brussel in Maart 1882, als zaakgelastigde der], pansche regeering bij de hoven van Belgis en Nederland en verbleef daar veel, hoezeer zijne residentie Den Ilaag was, totdat tj, in 1883 uitsluitend voor Nederland geaccre diteerd bleef, als wanneer hij zich dan ooi in Den Haag vestigde. Te Brussel komende, had Sakurada eet zoontje bij zich, dat, na aldaar enkele jan, op kostschool te zijn geweestten voorlede, jare, op ongeveer 14-jarigen leeftijd, nan Japan is teruggekeerd. De eerste kennismaking van Sakurada os de beschuldigde dagteekende, volgens de» laatstevan vier maanden véér haar vertrel uit Brussel, hetgeen ongeveer het tijdstip aanwijst van November 1883. In Februari of Maart van het jaar 188) gaf de verslagene aan zijn vriend, denken De Man uit Antwerpen, kennis van zij, voornemen om de beschuldigde naar Dt! Haag mede te nemen als zijne maitressee, tevens zijne leermeesteres in de Franscb, taal, ten minste als de heer De Man, n, omtrent hare bekendheid met die taal endi verschillende takken van opvoeding een ooi- deel te hebben geveld, hem zulks niet zo, hebben ontraden. Dit zoogenaamd examen dat omstreek Februari of Maart 1884 plaats had aan eet diner tusschen de drie bedoelde personen ei cabinet particulier in het café Riche te Brus sel had voor de beschuldigde een guusti. resultaat. Nadat haar te kennen was gegeven ia zij in hare nieuwe betrekking geene milli* nen zou verdienennam zij genoegen mi de toezegging van huisvesting en voeding, alsmede een maandgeld van 300 it 101' franken. Spoedig daarop ontving de beschuldigde, die toen nog te Brussel was, een brief ge- dagteekend 17 Maart 1884 van den volgen den inhoud: Chère Amie. „Pardonnez moi que je n'ai pu écrirt plustót Èl vous parceque j'ai été Amstenk pour les affaires urgent. Maintenant je vous informé que j'ai tromt pour vous une raaison sans meuble 3 chain- bres avec cuisine et entrer lible, si n'aimez vous pas après votre arrivez dans un mois rechercherai ensemble avec vous. Dow j'esperer venirez plustót possible et m'infoi- merez moi avant 2 jours votre départ qm quel jours et quel lieures partirez de Bruid- les je vous attandrai Station Hollande." revoir it bientót. Votre ami Pharmossa „P.S. même chose informer mon am: d'Anvers." Deze brief, die op 15 Maart 1885 (dg van den moord in het Hotel „de Hollandt" te Rotterdam is gevonden en in beslag genomen, wordt door de beschuldigde ha kend als haar door Sakurada, als voorzegd, te zijn toegezonden en zij beweert dien bj toeval, omdat zij daar papieren geld in ge borgen had, van huis naar dat hotel li hebben medegenomen. De verslagene, die zich in dien brief den naam „Pharmossa" geeft, gebruikt! later meestal den naam Sarah" om zijl persoon aan te duiden en aan de beschul digde gaf hij in brieven en telegramma meestal dien van „Gabriel". In overeenstemming met dien brief is de beschuldigde spoedig daarna naar Den Haag gekomen, thans zeggende dat dit volgti van Sakurada geschiedde met goedvinden van haar vader, hoezeer er terstond bijvoe gende dat deze er trouwens ook weinig aan doen konen na aanvankelijk haren intrek te hebben genomen in de Witte 4 Withstraat n°. 6, heeft zij in de maand Mei daaraanvolgende een huisje betrokken Kaïual- weg 25c te Scheveningen. Die buurt was zeer eenzaam en daar i' beschuldigde veel naar de stad ging en hart woning niet volkomen tegen mogelijke in vallen beveiligd scheen, was zij gewoon steeds een revolver bij zich te hebben, hoe danig wapen reeds te Brussel in haar beril was, en zij van daar had medegebracht. De naaste buurman van de beschuldigde, de getuige Bronkhuijze, Kanaalweg 25b, kan betrekkelijk haar ingetogen leven di meest gunstige getuigenis geven en beves tigt dat hoezeer zij nimmer andere heerea dan den heer Sakurada ontving, zij veel last had van het klimmen over de heining door nieuwsgierigen, die haar langs dis weg trachtten te bespieden.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2