daarvan heeft men partij getrokken. De ingang, tevens voor licht dienende is laag en wordt door een zak afgesloten. Het vertrek, een paar meters diep en breed, heeft geen stookplaats, maar geen noodmen is er in de ruimte: een kuil in de na bijheid voorziet in deze behoefte. De rook wolkjes, die daaruit opstegen, verklapten dan ook de verblijfplaats der nederige hut bewoners. Vermelding verdient, dat de vrouw en het kind, daarbij aangetroffener iet alleen blozend en gezond, maar tevens natsoenlijk gekleed uitzagen. In de Nijeveensche buitenlanden heeft men Maandag eene gewichtige ontdekking gedaan. Bij het graven van eene sloot stootte men op een hard voorwerp, dat bij nader onderzoek bleek te zijn een nog vrije gave uitgeholde eikenboom, lang 6 M.die voor tal van eeuwen als vaartuig of kano is gebruikt. Door de verstandige zorg van het gemeentebestuur is het gelukt den boom onbeschadigd uit de diepte te voorschijn te halen en aan bekende oudheidkundigen keu nis gegeven van deze belangrijke vondst, die zeker eene plaats in een museum van oudheden waardig is. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan P. P. W., oud 37 jaren, gardenier, geboren en wonende te St. Anna-Parochie, terzake dat hij in den nacht van 7 op 8 Juni jl. op den openbaren weg te St. Anna-Parochie, doelende op ambtsverrichtingen van den heer kanton rechter te Berlikum, die te Marssum woont, luidkeels beleedigingen heeft uitgeroepen. Ter terechtzitting bleek dat bekl. zich ook om trent de rechtbank te Leeuwarden en den minister van justitie in beleedigenden zin had uitgelaten. Het bleek ookdat er ontevredenheid bestond over een vonnis van dien kanton rechter tegen een broeder van bekl.maar de getuigen konden niet verklaren dat de beleedigeude uitdrukkingen doelden op dat vonnis, ze waren in het algemeen uitge sproken. De subst.-officier van justitie achtte dan ook niet bewezen het verband tusschen die beleedigende woorden en de ambtsverrichtingen van den kantonrechter, waarom hij alleen requireerde, dat bekl. wegens hoon zou veroordeeld worden tot eene geldboete van f 200. De verdediging, mr. J. Wolff, oordeelde, nu bovengenoemd verband verviel, dat er nu slechts overbleef beleediging van een particulier persoon en aangezien de kanton rechter geen schriftelijke aanklacht heeft ingediend, meende pleiter moest vrijspraak volgen. Sa re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 5 September. De pastorievoogden ïn de gemeente jEngwirden hebben eenige bunders onder grond gekocht, om deze voor boschcultuur te laten bewerken en daardoor werk te ver schaffen aan de leêgloopende arbeiders. De directie der Nederl. Amerikaansche Stoombootmaatschappij heeft hare districts inspecteur te Groningen, den heer J. E. Kroes, opgedragen, de Hollandsche plaatsen en nederzettingen in een groot gedeelte der Vereenigde Staten te bezoeken; zijne reis zal ruim drie maanden duren. De heer K. is voornemens, in den aanstaanden winter, daar waar zulks gewenscht wordt, zijne be vinding door lezingen en besprekingen be kend te maken. Men meldt aan de N. R. CL dato 27 Aug. uit Noordgouwe: Gisterenavond om streeks 8 ure had onder de volgende om standigheden eene vermoedelijke poging tot moord plaats. De 15-jarige onderwijzers- kweekeling d. B. werd door zijn vader uit gezonden om eene boodschap te doen. Daar toe verliet hij de woning door de dreef van het nabijgelegen Kattebosch. Juist bij het uitgaan van het bosch pakt een forsche kerel, uit de sloot springende, hem van achteren aan onder den uitroep: „Hier heb ik je, nu heb je uw verdiend loon." Hij sleept den knaap, vastgehouden aan beide handen, over eene lengte van 370 passen naar een modderput in tene naburige weide, werpt hem voorover daarin, waarop de woest- aard den put onmiddellijk verlaat. Gelukkig kon De B. zich redden aan het vele „sec" dat in den put groeide. De politie doet ijverig onderzoek. Omtrent de laatste mededeeling van den luchtreiziger Lhoste te Hooge-Zwalu- we verneemt men nader, dat deze niet zoo gelukkig was als de eerste. Het anker van den ballon geraakte niet zoo spoedig vast in den grond, waardoor de mand een eind weegs voortsleepte en tegen een hek in het land stootte. Welk een voorstelling men zich in „de provincie" van het oproer te Amsterdam maakt, kan men opmaken uit de volgende mededeeling van een der berichtgevers van het 1161. ■B3 MB s «C3 KM. Woensdagnamiddag verspreidde zich te Breda het geruchtdat het 4de bat. van het 6de reg. inf. naar Amsterdan zou ver trekken, tot versterking van de milit. macht aldaar bij de plaats gehad hebbende wan- ordelijkheden. Men zag het dan ook naar het station trekken en in een gereed staan- den trein plaats nemen, ten einde, zoodra alles gereed was om te vertrekken,naar de kazerne terug te keeren. Wat was het geval? Het bataljon, had gereed slaande om uit te rukken, om liet te oefenen bevel gekregen zich onmiddellijk te mobiliseereu. tlittl KMIldi: Door Z. M is, benoemd tot directeur van het rijkstelegraafkantoor te Iluisen, B. D. Buninghthans directeur van het post- en telegraafkantoor te Zwartsluis. De minister van justitie zal op 1 Sep tember a. s. geen audiëntie verleeneu. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is aan dr. B. J. Kouwer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsisteut in het ziekenhuis aan de rijks-universiteit te Leiden. De Koninklijke Vereeniging „het Eere- teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen" mocht gisteren wederom het genoegen sma ken van twee dames, die als donatrices tot de vereeniging zijn toegetreden, de som van 25 te ontvangen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BKLGIE. li Indépendance Beige verneemt, dat de heer De Moreau, minister van landbouw en openbare werken in Belgiëvoornemens is, zijn portefeuille neer te leggen en te ver wisselen met den post van Belgisch gezant bij het hof te Rome, welke thans wordt waargenomen door baron De Pitteurs-Hié- gaerts. Het Journal de Bruxelles ontvangt eene dépêche uit Madridwaarin gezegd wordt, dat de Spaansche regeering zeer vol daan is over de vriendschappelijke en ver zoenende stemming van Duitschland. De regeering veroordeelt de overdrijving, waaraan een groot gedeelte der pers zich schuldig maakt. Zij heeft tijdingen uit Berlijn ont vangen, waaruit blijkt, dat men aldaar de traditioneele rechten van Spanje op de Caro- liueneilanden niet juist heeft opgevat. EltGEUSD. In eene Dinsdagavond gehouden bijeen komst van Iersche afgevaardigden, onder leiding van den heer Pamell werd o. a. be sloten, dat elk candidaat bij de aanstaande verkiezingen zich schriftelijk zal moeten ver binden, om in alle omstandigheden te stem men met de partij der Parnellisten, en zelfs zijn mandaat neer te leggenzoodra de meer derheid zijner collega's dit verlangt. Te Mullinavat, in het graafschap Kilkenny, heeft een ernstig oproer plaats gehad. Honderd politie-agenten, welke eenige pachters, die huil pacht niet hadden betaald, hunne hoeven wilden doen ontruimen, wer den door de menigte aangevallen. Twee duizend politie-agenten deden daarop een charge met de bajonet. Aan beide zijden zijn talrijke gewonden. FR ANKRIJ H. De begrafenisplechtigheid voor admi raal Courbet te Abbeville, de geboorteplaats van den overleden bevelhebber van het Tongkin-eskader, zal, volgens besluit van den gemeenteraad, een dag worden uitge steld, en op 1 September plaats hebben, omdat voor dien tijd de toebereidselen niet gereed kunnen zijn. Naar het te Parijs verschijnend blad Ménestrel verneemt, laat de componist Verdi op het oogeublik te Villa Nova d'Arda een groot hospitaal bouwen dat nagenoeg gereed is. Onlangs lieeft hij het armbestuur te Busseto eene som van zestienduizend francs voor een te bouwen gesticht en eene som van zesduizend francs voor liefdadige doeleinden doen toekomen. Bovendien heeft Verdi, die groot grondeigenaar is, alle zijne pachters eene reductie van tien percent der pacht sommen toegestaan, met het oog op het mislukken van den oogst van dit jaar. Gisteren zijn te Marseille 31 personen aan de cholera overleden. Uit Marseille wordt aan de Times gemeld, dat de cholera er thans een geheel vreemden vorm aanneemt, zoodat de genees- heeren ten einde raad zijn. De choleralijder is reeds van de beennog vóórdat er diarhae of braking heeft plaats gehad. Hij wordt bevangen door eene koude, die hij niet van zich kan afwerpen en waartegen de sterkst reageerende middelen niets vermogen. Wrij ving en andere middelen baten niet. Twee «a mm m lik _-m w uren nadat de dood is ingetreden, begint reeds de ontbinding, en het lijk wordt ge heel zwart. IP1EJE. De Epoca en andere ministerieele bla den verklaren, dat de regeering hoopt, tot eene bevredigende oplossing te zullen koinen. Deze bladen raden derhalve voorzichtigheid aan, ten einde niet door overdrijving in woorden den afloop der onderhandelingen in de waagschaal te stellen. Het gerucht loopt, dat uit Berlijn bevredigende telegrammen zijn ontvangen. Onder de Spaansche officieren die hunne Duitscbe decoratiën naar Berlijn teruggezonden hebben, behoort ook generaal Salamanca, directeur generaal der militaire administratie bij het ministerie van oorlog te Madrid, llij had eerst kort geleden den Rooden Adelaar ontvangen en heeft deze orde thans teruggezonden met de woorden: „Er zal nu eene plaats op mijne borst ledig zijn; maar ik hoop hem weldra aan te vul len door eene andere decoratie te verkrijgen, welke ik verdienen zal door den ijver waar mede ik mijn vaderland zal verdedigen. Eergisteren zijn in Spanje 4388 nieuwe cholera-gevalleu geconstateerdterwijl 1498 personen aan die ziekte stierven. ZWITSERLAND. Te Bern werd Woensdag een groote opschudding veroorzaakt door het aanplak ken op de muren van proclamationwaarin de proletariërs werden aangehitst tot het plunderen van de hotels der buitenlandsche legatiën. De proclamatie is onderteekend: „het geheim comité der Zwitsersche anar chisten." De verrassing is te grooter, daar men dacht dat ten gevolge van de uitzet tingen waartoe de regeering onlangs is over gegaan, het land van anarchisten gezui verd was. DltlTSClIL AND. Het Duilsehe hooggerechtshof heeft het appèl van Lieske, den moordenaar van den politieraad Rumpff te Frankfort, ver worpen zoodat het doodvonnis weldra zal worden voltrokken. Op gratie wordt niet gerekend. De premie, op het ontdekken van den moordenaar uitgeloofd, bedragend 10.000 M.is thans uitgedeeld. De gendarme Götz, die Lieske te Ilochenheim arresteerde, kreeg 6000 M. De rest werd onder verschillende personen verdeeld. Uit Posen wordt gemelddat de Rus sische regeering nu werkelijk is begonnen met het verdrijven van Pruisische onderda nen uit Russisch-Polen. Er is reeds een transport van 140 personenwaaronder 30 vrouwen, uit Warschau overgebracht naar Alexandrovohet eerste Pruisische station. Het heeft dien weg in twaalf dagen te voet afgelegd. OOSTENRIJ H. Een aantal bladen hebben correspon denten naar Kremsier gezondenslechts een tiental zijn echter officieel toegelaten, vier Weeners, twee Russen cn vier van verschil lende nationaliteit; de overigen stellen zich schadeloos met het opvangen van allerlei fraais en het beschrijven der omgeving. De optocht der boerenbruiloft, bestaande uit driehonderd jonge meisjes in verschillende landsdrachten, en tweeduizend boeren te paardmet muziekwas zeer fraaialleen de plasregen bedierf veel van het genoegen. Eenige arrestatiën werden aan het station gedaan, te Hullein werd een socialistisch leider gevangen genomen. Men vreesde eene menigte Poolsche journalisten, er is er echter geen enkel gekomen. De corres pondent van Figaro, een der tien toegelatenen, vertelt een paar bijzonderheden. Graaf Taaffe, die Zondagavond aangekomen was, had zijn koffer verloren. Deze was bij de bagages van eene der actrices, die te Krem sier eene voorstelling zouden geven, geraakt en naar haar verblijf gebracht. 's Avonds vóór den plechtigen dag gaf baron Hoffmann eene soirée ter eere der artisten en der pers; de soirée werd door al de reeds aanwezige ministers en digni tarissen bijgewoond. De honneurs werden waargenomen door de actrice Charlotte Wol ter. Gedurende den optocht der boeren bleef de keizer twee volle uren in den regen staan. Een journalist nam graaf Taaffe onder zijne parapluie; de minister zeide: „Dat is mij nog niet vaak gebeurd, dat ik door de pers in bescherming werd ge nomen." Te Hullein waren tenten geplaatst met een allerprachtigslen receptiesalon; de czar is er niet uitgestapt. Keizerin Elizabeth van Oostenrijk had ondragelijke kiespijn, hetgeen haar niet belette aan de plechtigheid deel te nemenen aan het station te Krem sier den czar af te wachten. De keizer Oostenrijk, die te Hullein in den trein J komen wasstapte te Kremsier het uit en bood de keizerin van Rusland hand tot het uitstappen. De keizerin^ omhelsden elkander; de czar kuste keher;. Elizabeth de hand. De zonen van denaj volgdendaarna kwam zijn broeder "Wladimi. met zijne vrouw Maria Paolowna, eenepijji tige verschijning. De keizerin van Rusland, in violetsatfe is fijn en elegant, maar scheen zeer kllij van gestalte naast de keizerin van Oostei,' rijk, in het zwart. Achter haar wandelt een reusachtig Circassiër, schitterend costumeerd, die haren mantel droeg. De keizerlijke trein bestond uit vijftig wagons, waarvan vijf door de keizerlijk familie werden gevuld. Deze vijf «goj, door lederen kappen verbonden, voruj eene lange reeks salons. De eerste is kamer, er staan ook twee speeltafel^ ameublement van groen leder; de tweeci kabinet van den czar, groen lederdederè slaapkamer van den czar, eene ruimte rt vier vierkante meters, waarin niet minde dan negen groote lampen branden de vies, kabinetje voor den kamerdienaar. Vervolgen komen de kamers van grootvorst Wladim en zijne vrouw; eene leeszaal, waarin r o. aFigarode Pall Mall Gazelle, «j Deensche courant, de Kreuzzeitung en eeni» anderen opmerkte; eindelijk de slaapkame der keizerin, geheel gecapitonneerd blauw satijn, en waarin het bed op veera rust; benevens eene sierlijke badkamer, 1 zulk een trein, meent de correspondent,^, men maanden kunnen rondreizen. (D.tJ, In het Journal de St. Pélersbourg worè omtrent de keizersontmoeting te Kremss uiteengezet, hoe het reeds den 16n S» tember van 't vorig jaar schreef, toenb bijeenkomst der keizers te Skiernewice mos plaats hebben, dat het bedoeld samen", niet tot uitgangspunt zou voeren voor nieur verhoudingen, maar de wijding was tt den bestaanden toestand, een getuigen voor de zekerheid, dat ten aanzien van alk groote quaestiën overeenstemming tussche de drie keizerrijken bestond. Twee digs later kon het blad ten stelligste verklam dat zijn opvatting door de berichten c Skiernewice waren bevestigd, datdekeiw bijeenkomst in die plaats werkelijk een wis borg des vredes was gebleken. Er mailt zich een gevoel van zekerheid van de volle meester; men besefte, dat de vredelieveti gezindheid, door welke de drie mogen: heden bezield bleken, haar wortel niet vos in theoriën of bespiegelingen, maar int gemeenschappelijk bewustzijn der voordeelea die door het handhaven des vredes zouJe worden genoten. Sedert is een jaar loopen en nu zal de ontmoeting te Krtt sier de gelukkige uitkomst van Skier- newice bevestigen. De welwillende b trekkingen tusschen de betrokken souvereine: zullen nog inniger worden gesnoerd. Te slotte merkt het Journal op, dat het me eenmaal noodig rekent om te verzekert! dat de afwezigheid van keizer Wilhelm 6 prins Yon Bismarck niet beteekent de m zwakking van de hartelijke relatiën, wekt op zoo gelukkige wijze tusschen Duitscliliil en de beide andere machten bestaan. De Hongaaische minister Tisza, 6 te Ostende de baden gebruikt en aldaar til half September zou verblijvenwordt Je 2den September reeds te Pesth terug va wacht. Deze onverwachte terugkomst Tisza moet in verband staan met de Dotal Oostenrijksch-Hongaarsche tol-overeenkomt, welke nu toch door Von Bismarck en Kalnob te Varzin gesloten zou zijn, doch die niet b krachtigd kan worden zonder goedkeurig van Tisza, en daartoe zou eene confeieii van den Oostenrijkschen kanselier met Je Hongaarschen minister Tisza noodig wt» Vorst Alexander van Bulgarije is k Weenen aangekomen, en zal zich van Jr naar Pilsen begeven omin tegenwoorii heid van den keizer, de groote Oostenrifi sche legermanoeuvres bij te wonen. TRANSVAAL. Aan het Kaapsche Volksblad van Aug. wordt uit Pretoria dd. 30 Juli gemed, dat de Transvaalsche regeering er in slaagd is eene leening van J? 5000 te sluit® In den Volksraad was de Grondwet v« de derde maal gelezen. Op 20 Juli Ij- de eerste lezing plaats van de wet op» schatkistbiljetten, welke tegen het welt? bedrag van 5 en 10 p. st. zullen uitgegt" worden. ZANZIBAR. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat hetB liaansch adviesjacht Barbarigo met kapta Cecchi aan boord, voortgaat met ban©-' betrekkingen aan te knoopeu op de nabmf kust van den mond der Juba. In den 1*

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2