BUITENLANDSCHE BERICHTEN. IBLj as M jm. put "*•- vindt wellicht haar oorzaak daarin dat de menigte in de veronderstelling verkeerde dat de huzaren langs dien weg op den Dam zouden verschijnen. Overigens waren verschillende maatregelen genomen. Den sergeant-majoors der schut terij is hedenmiddag aangezegd, dat zij zich gereed moeten houden om, wanneer daartoe de orde werd gegeven, de schutters op te roepen naar de verschillende politie-bureaux. De schutters zouden, indien hunne diensten werden vereischt; betaling genieten. Dit alles zal nu niet noodig zijn. Na den betrekkelijk rustigen afloop van gisteren avond is het tumult waarschijnlijk geëindigd. De Amsterdamsche afdeeling van den Soc. Dem. Bond verspreidde een strooibiljet, waarbij zij de baldadigheden afkeurt en de verantwoordelijkheid daarvoor van zich af wijst. Overigens bevat het blaadje eenige verdachtmaking en een kort betoogdat de sociaal-democraten dezelfde belangen hebben als de nijvere burgerij. Het is gedrukt in de drukkerij „Excelsior" in Den Haag waar ook Recht voor allen wordt gedrukt. De redacteur van dit blad, de heer F. Domela Nieuwenhuis, was gisteren in Am sterdam. Zijn wij wel ingelicht, dan zal Recht voor allen voortaan alleen overdag worden rondgevent en zullen de colporteurs niet meer dan den naam van het blad en den prijs rondroepen. Dv. N.) In de 5e politie-sectie te Amsterdam (de Jordaan) is in de laatste dagen niets voorgevallendat naar rustverstoring zweemt. Het gebeurde in de laatste dagen valt vol strekt niet in den geest der bewoners van den Jordaan. Herhaaldelijk zelfs is door hen aanbieding gedaan, om bij voorkomende ongeregeldheden de politie krachtdadig ter zijde te staan. De commissaris van politie dier sectie, de heer J. C. Steenbergen, die zijn volkje kent en door de ingezetenen zijner afdeeling zeer geeerd wordt, deed eergisteren eene wan deling door de wijken, hem toevertrouwd. Nauwelijks was zulks bekend of men snelde uit straten, stegen en gangen toe om zich opnieuw ter zijner beschikking te stellen. Bij zijn rondgang kreeg men bij vernieu wing de overtuiging, dat onder menig ruw uiterlijk een rustlievend hart klopt, en hij zoo noodig op den bijstand der arbeidende klasse in zijne sectie veilig mag rekenen. (HU.) - Het genootschap „Artis Natura Ma- gistra" te Amsterdam heeft het plan een groot koloniaal museum op te richten. Te Lichtenvoorde zijn twee van drie bij elkander staande woningen geheel afge brand. Zonderling is het voorzeker, dat juist op dezelfde plaats nog geen jaar gele den ook twee woningen eene prooi der vlammen zijn geworden, die later weder werden opgebouwd, terwijl de derde woning evenals nu door de zorgen van de brand- weér gespaard was gebleven. De oorzaak van de nieuwe ramp is onbekend. Evenals de vorige week in de gemeente ZEngwirden verschenen Dinsdagmorgen een vijftigtal arbeiders uit het oosten van Scho- terland aan het gemeentehuis te Heerenveen. Een paar hunner hadden een onderhoud met den burgemeester en de beide wethouders. Zij droegen hunne klachten voor over het voortdurend gebrek aan arbeid en de zorg waarmede zij den winter tegengingen. Het dagelijksch bestuur zou - naar het T). v. N. verneemt - hebben overwogen, om in zake de toenemende werkeloosheid den raad bij een te roepen. Om werk te verschaffen heeft de ge meenteraad van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde besloten alle gemeentevaarteu te laten uitdiepen en dit werk alleen aan arbeiders, inwoners der gemeente, op te dragen. Met de mailboot Willem Prins van Oranje van de Maatschappij „Zeeland" kwa men gistermorgen via Queensboro te Vlissin- gen, prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein, vergezeld van zijne twee dochters en een zoon, met hun gevolg. Zij zetten te 7 u. 35 m. per aansluitenden trein hunne reis over Keulen naar Darmstadt voort. In het gesticht Calvariënberg te Maas tricht liet zich dezer dagen een gepaspor- teerd militair opnemen, die voorgaf aan krampen aan handen en voeten te lijden. De geneesheerendie na eenigen tijd geen beterschap bij den patient waarnamenbe gonnen aan de wezenlijkheid der kwaal te twijfelen. Om zieh zekerheid te verschaffen, werd hij door eenig geestrijk vocht in op gewekte stemming gebracht. Men kwam nu uit zijne verklaringen tot de ontdekking, dat hij geene krampen had, maar dat hij enkel uit geldgebrek zich had laten opnemen. Te Maastricht heeft Dinsdagavond eene gasontploffing plaats gehad in een der bui zen nabij de hoofdwacht, waar men bezig is eene nieuwe bestrating te leggen. De slag was zeer hevig en geleek op het afvu ren van een kanon. Gelukkig werd geen andere schade veroorzaakt dan het verbrij zelen van eene gaslantaarn op het Vrijthof. Het ongeval schijnt het gevolg te zijn van het gebruik van oude buizen. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan dr. J. E. Enklaar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heereuveenen is benoemdtot tijdelijk onderwijzer bij de opleiding van jongens aan boord van een van Zr. Ms. oorlogsschepen de heer W. Van Ouwerkerk; tot directeur van het rijkstelegraafkantoor op Vlieland, E. Van Bochove, thans directeur van het rijkstelegraafkantoor te Dokkum. Door Z. M. is, voorloopig voor het tijdvak van 1 September 1885 tot en met 31 Augustus 1886, tot ondersteuning in hunne studiën, van rijkswege een beurs van 800 verleend aan de studenten bij de rijks-universiteit: te Leiden: P. Molenbroek, in de wis- en natuurkunde; J. H.Leopold, in de letteren en wijsbegeerte; te Utrecht: A. J. A. Vermeer, in de godgeleerdheid; K. H. Beijen, in de rechtsgeleerdheid; J. E. Millard, in de letteren en wijsbegeerte. Door Z. M. is aan den 2de luitenant H. S. Van Son, van het 8ste reg. inf., op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. De minister Heemskerk was gisteren namiddag te 3 uur van zijn bezoek te Am sterdam in de residentie teruggekeerd. Gisteren werd de wedstrijd van wege de Haagsche afdeeling der Landbouwmaat- schappij voortgezet. Bij het schoonrijden met paard en ehais, waarvoor 20 paarden waren ingeschreven, werd de le prijs, 1 OU, toegewezen aan de zwarte merrie van den heer J. De Vos, uit Puttershoek, en de 2e prijs, ƒ50, aan den schimmel van den heer S. Hulselman, uit 'sHage, beiden door de eigenaars bereden. Voor de daarop volgende harddraverij waren 12 paarden ingeschreven. De prijs, f 300, werd toegekend aan de Willem III, van den heer P. Brommer, te Zijpe; de le premie, 100, aan de Vitesse, van den heer A. Van Aardenne, te Voorburg, en de 2e premie, ƒ50, aan de btuine merrie van den heer G. M. Lang- hout, te Hazerswoude. Een klein incident had plaats na afloop van den vierden rit. Nadat de Prins Alexander, van den heer W. Doon uit 's Hage, reeds den eindpaal was voorbijge- rend, brak de buikriem en wipte de chais met berijder achterover. Het paard bleef kalm staan, zoodat dit ongeval zonder na- deelige gevolgen afliep. De gepensioneerde kolonel der infan terie L. Sweemer, die sedert hij den mili tairen dienst had verlatente dezer stede woonde, is gisterenavond overleden. Hij was ridder der orde van de Eikenkroon. EIGULAWD, De Pall Mall Gazette deelt een brief mede van den bekenden O'Donovan Rossa aan zijne agenten in Europa, waarin hij hen laakt over hunne werkeloosheid; mededeelt, dat de Amerikaansche Ieren die zeer af keuren, en hoopt, spoedig te vernemen, dat zij weder dynamiet-aanslagen hebben uitgevoerd. „Gij hebt immers overvloed van dynamiet", schrijft hij „en gij moest dat behoorlijk aanwenden." De troepen die jl. Maandag te Alex- andrie embarkeerden, doch waarvan het be vel tot vertrek werd ingetrokken, zijn gis teren definitief naar Engeland ingescheept, ingevolge nieuwe orders van de Britsche regeering. Aan de Daily News wordt uit Cairo gemeld, dat de vijand Dongola bezet heeft. FRANKRIJK. De Bayard, die het lijk van admi raal Courbet aan boord heeft, is gisteren voor een der Hyerische eilanden aangeko men. Dadelijk hebben de daar liggende schepen hunne vlag halfstok geheschen. Tot 20 Augustus jl. waren in Frank rijk meer dan 550,000 frs. bijeengebracht tot het oprichten van standbeelden, t. w. voor Gambetta (45e lijst) 383,015.50 frs.; voor Victor Hugo (4e lijst) 69573 frs.; voor admiraal Courbet 75000 frs. Dinsdag 11. kwamen te Marseille 27 cholera-gevallen met doodelijken afloop voor. De Figaro verzekert, dat Louise Mi chel, wier gezondheid zeer geschokt was, op last van een dokter onder toezicht der politie een maand haar cel te Saint-Lazare verwisselde met een stil hotel te Royat. Uit Cochin-China wordt bericht, dat 10000 christenen, die daar de wijk hebben genomen, letterlijk van honger sterven. Sl'AXJE. De militaire kring, gepresideerd door generaal Salamanca, is op last der regee ring gesloten. De voornaamste steden van Spanje hebben zich verbonden tot eene anti-Duitsche manifestatie. Van het begin der epidemie af tot 24 Aug. waren er in Spanje 187.565 ge vallen van cholera, 72.347 sterfgevallen. De ziekte neemt thans af in Grenada, te Madrid en Saragossa. DVITICHLOD. De bladen uit Posen deelen omtrent de jongste uitwijzing van 140 Duitsche onderdanen uit Warschau nog mede, dat de mannen, twee aan twee geboeid, te voet over de grens werden gebracht, en onder weg in de Russische plaatselijke gevange nissen moesten overnachten. Ook vrouwen en meisjes bevonden zich onder die uit gewezenen. -„Ondanks de agitatie", schrijft de Franlcf. Zeitung„die te Madrid heerscht, naar aanleiding van de bezetting der Caro- linen-eilanden door Duitscbland, is men te Berlijn blijkbaar vast beslotendeze aange legenheid hoogst kalm en op schijnbaar tegemoetkomende wijze te behandelen. In middels hebben verscheidene Berlijnscbe firma's reeds brieven van Spaansche handels vrienden ontvangen, waarin gedreigd wordt met eene soort „strike" der Spaansche han delswereld tegenover de Duitsche fabrikanten en kooplieden. Volgens een particulier telegram uit Brussel aan het Berliner Togehlattis de heer Del Bal, Spaausch gezant aldaar, Dins dag met eene vertrouwelijke zending des ko- nings naar Ostende vertrokken. Volgens geruchten uit officieuse bron, zou van Spaan sche zijde aan koning Leopold de scheids rechterlijke beslissing in het conflict betreffende den Carolinen-archipel worden opgedragen. In een telegram uit Konstantinopel aan de Köln. Zeit., wordt over de zending van sir Henry Drummond Wolff nog het volgende gezegdDe bijzondere gezant van Groot-Britannië heeft niet in last een be paald aanbod, of een verzoek van welken aard ook te doen. Hij komt eenvoudig met het doel om de «diplomatieke stroomingen" te onderzoeken, de gevoelens van den sultan Abdul-Hamid te leeren ken nen, en te weten te komen, of en in hoe ver de sultan over een of ander punt eens- gezind met Engeland denkt. Het 100-jarig bestaan van de „Geo- graphische Anstalt" van Julius Perthes, zal te Gotha feestelijk worden herdacht. OUSTENKIJ K. Dinsdagnamiddag werden aan het sta tion Hullein, van waar een zijtak van den spoorweg naar Kremsier voert, de Russische gasten (wier extra-trein uit 15 waggons be stond) door den keizer en den kroonprins van Oostenrijk opgewacht. Keizer Franz Joseph en aartshertog Rudolf droegen de Russische generaals-uniform. Men had blijk baar verwacht, dat de Russische majesteiten te Hullein een oogenblik zouden uitstappen, om elkaar wederzijds te begroeten. De Czaar echter bleef met zijne familie in het eet-ver- trek van den trein zitten en hield zich op den achtergrond. Keizer en kroonprins van Oostenrijk begaven zich daarop in den treinzoodat de eerste begroeting niet zicht baar was. Op het station te Kremsier wachtte kei zerin Elisabeth hare hooge gasten; de be groeting en het wederzijdsch voorstellen duurde hier slechts eenige oogeblikken. De aankomst in de stad werd door prachtig weder begunstigd, en geschiedde onder oorver dovende toejuichingen der Slavische bevol king. Bij het gala-diner, dat tegen half zes begon, werd geen dronk ingesteld. Keizer Franz Joseph bracht, zonder daarbij te spre ken, eerst een dronk aan de Czarina en daarna aan den Czar. Tegen half acht zou de theater-voorstelling een aanvang nemen. Woensdag zal, gedurende de jachtpartij eene conferentie plaats hebben tusscheu graaf Kalnoky en de heeren Von Giers, Wolken- stein en Lobanoff. Een nader bericht deelt mede, dat HH. MM. in met vier paarden it la Daumont bespannen rijtuigen naar het slot zijn ge reden. In het eerste rijtuig bevonden zich de beide keizers, in het tweede de beide keizerinnendaarop volgden de grootvorstin Maria Paulowna met den grootvorst-troon opvolger en den grootvorst Wladimir, die beide Oostenrijksche uniformen en het lint van de Stephan-orde droegen, en kroonprins Rudolf; eindelijk aartshertog Karei Lodewijl en grootvorst Georg. De gouverneur met den burgemeester reden den stoet vooruit Een talrijke volksmenigte stond langs den weg geschaard. De Wiener Ahendpost schrijftDe vol- keren van Oostenrijk-IIongarije begroetende keizersbijeenkomst te Kremsier met oprechte en groote voldoening. Zij zien er een nieu» onderpand des vredes in en een nieuw be wijs van de hartelijke en vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide souvereineu en volkeren. DENEMARKEN. De koning van Griekenland wordt te Kopenhagen verwachthij zal de gast zijn van den kroonprins. De prins van Wales is te Odde aan. gekomen. Hij ging van daar zien visschen op het Sandven-meer. PER TELEGRAAF. LONDEN, 27 Aug. Daily News meldt, dat kolonel Warren, speciaal commissatii van Engeland in Bechuanalanddoor den minister van koloniën is teruggeroepen. MADRID, 26 Aug. De Liberal zegt; „Het zou een schande voor de natie zijn een scheidsrechterlijke beslissing in de zaak der Carolina-eilanden aan te nemen, op welke eilanden Spanje souvereiniteitsrechten beeft. Het souverein gezag moet verdedigd wordenin de eerste plaats door de diplo matie en vervolgens, zoo noodig, door de wapenen. Nooit zal Spanje een duimbreed van het nationale grondgebied afstaan." Gemeenteraad. De heer De Fremery, waarnemend voor zitter, opent ten drie ure de vergadering. Aanwezig de hh. Verster, Van Hoeken, Zaalberg, DeGoeje, Kaiser, Was, Driessen, De Fremery, Hartevelt, Bool, Bredius, Juta, Zaaijer, Land, Kerstens, Le Poole. Afwezig met kennisgeving de heer Donner. Ingekomen Stukken. Missive van ged. staten van Zuid-HolW d. d. 24 Aug. jl. ten geleide van het goed gekeurd kohier der plaats, directe belastingen van het dienstjaar 1885. Aangenomen voor kennisgeving. Op voordracht van burg, en weth. wordt met ingang van 1 October a. s. eervol ont slag verleend: I. aan den heer K. C. Van Waalwijkuil zijn betrekking van onderwijzer aan de school der 2de klasse voor jongens en meisjes. II. aan den heer M. Van der Boon uil zijn betrekking van onderwijzer aan de school der derde klasse n°. 1. Burg. en weth. stellen voor het door beo overgelegd concept-raadsbesluit betreffendedt rekening van ontvangsten en uitgaven du gemeente Leiden over het jaar 1884, op de voorgedragen wijze vast te stellen. Aange zien de commissie van financiën, in wier handen gesteld was èn de verantwoording van burg. en weth. van de inkomsten ti uitgaven dezer gemeente over den dienst 1884 èn de rekening van den gemeente-ont vanger rapporteert, dat haar onderzoek tot geen bedenkingen geleid beeft, besluit raad, overeenkomstig het voorstel van burg, en weth. De rekening goed te keuren en voorloopig vast te stellen tot het bedrag der ontvang sten tot de som van 866.207,? en dat der uitgaven tot de (som van 763.711,1 en mitsdien sluitend met (een batig saldo van ƒ102.496,11 De navolgende rekeningen worden zond» hoofdelijke stemming goedgekeurd: Van het Roomsch-Katholiek Wees- Oudeliedenhuis. Van het R, C. Armbestuur. Van het Ned. Israël. Armbestuur. Van het Heilige geest- of arme W en Kinderhuis. Van Vrouwen-Kraammoeders. Op de vraag des voorzitters of één d» leden het woord wenscht, vat de heer K» stens het op. Hij kan, nu hij voord laatsten keer de raadszitting hijwoont, md nalaten van zijn medeleden afscheid le1 men. Hij dankt hen voor de welwillend heid zoo dikwerf van hun zijde hem toonden spreekt den wensch uitdut 'j nog lang mogen werkzaam zijn voor de langen der gemeente. Namens den raad werd door den voor zitter dank betuigd voor de uitgedrukt! gevoelens, den steeds betoonden ijver den heer Kerstens in het licht gesteld hem heil op zijn levensweg toegewenscM- Niets meer aan de orde zijnde sluit t voorzitter de vergadering.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2