BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Dam en de daarop uitloopende stralen on geveer om de vijf minuten herhaald. Te halfeen uur werd plotseling opnieuw een groote uitval gedaan teneinde den Dam schoon te vegen. Dit gelukte min of meer. Een afdeeling politieagenten met den in specteur Wijnmalen aan het hoofd, die een revolver in de hand droeg, slaagde er in ook de Paleisstraten weer eenigszins schoon te vegen. Omstreeks één uur vijftien minuten ver joegen zeven agenten nog acht jougens met de blanke sabel van de stoep van het monu ment op den Dam en had er nog een bot sing plaats in de Pieter Jacobdwarsstraat, waarbij evenzeer het blanke staal boven de hoofden der aanwezigen flikkerde. Het getal der in het gasthuis ter verple ging opgenomen of aldaar verbonden ge kwetsten bedraagt twaalf, waaronder de hoofd inspecteur Hazenberg en een rechercheur van het hoofdbureau, beiden door sabelhouwen der politie gewond. De burgemeester is gisterenavond in de stad teruggekomen en heeft het grootste gedeelte van den avond op het raadhuis door gebracht. Amst De waarnemende burgemeester heeft het noodig geacht, de burgerij te waarschuwen zich van het deelnemen aan wanordelijkhe den te onthouden, terwijl alle verzet tegen de openbare macht met kracht zal worden tegengegaan. Hel voornemen bestaat bij de bewo ners van "Vijgendam, Damstraat en Oude Doelenstraat te Amsterdam aan den burge meester van Amsterdam, als hoofd der politie, een adres te zenden, waarin wordt aangedrongen op het nemen van maatrege len tegen de oploopen, veroorzaakt door de te koop aanbieding van het blaadje Recht voor allen. Zij vooral, voor wier huizen deze oploopen plaats hebben, worden, door de stremming der passage, gevoelig in hun winkeldebiet geschaad, ongerekend nog het gevaar, waaraan hunne winkelruiten en uit stallingen bloot staan. De gemeenteraad van Zwolle is in kennis gesteld met besprekingen, die tus- schen eenige heeren uit FrieslandGroningen, Noord- en Zuid-Holland, Overijsel en U- trecht hadden plaats gehad over het vormen van een comité tot voorbereiding eener van rijkswege uit te voeren afsluiting van de Zuiderzee, de Friesche Wadden en de Lau werzee, in het belang van de oever- of kustbescherming. De bedoelde heeren ver zoeken dat op eene weldra te houden alge- mecne vergadering ook een afgevaardigde uit den raad tegenwoordig zal zijn, om mede te werken tot het constitueren van een /Zuiderzee comité". De raad, die vroeger van deze aangelegenheid op de hoogte was ge steld, is reeds aan dit verzoek tegemoetgekomen door tot bijwoning dier vergadering aan te wijzen den wethouder mr. G. Royer. De commissie bestaat uit de heeren jhr. "Van Humalda van Eysinga lid van den raad van state; Tak van Poortvliet, jhr. van Swin- derenleden der eerste kamerCremer, Buma, De Ruiter Zijlker, Duyvis, leden der tweede kamer; jhr. Lewe Quintus, lid van gedep. staten van Groningen; baron van Heeckereu van Keil, oud-minister van buitenl. zaken; Donker, notaris te Benningbroekmr. J. Thiebout en mr. P. J. G. van Diggelen, leden der provinciale staten van Overijsel. Men meldt aan de N. R. C. uit Tjal- leberdIn verband met de behoefte aan werk in deze gemeente hielden onderschei dene ingezetenen alhier jl. Vrijdag eene bijeenkomst, en beraadslaagden over de vraag wat er in dezen voor den arbeider kon wor den gedaan. Zaterdag en gisteren werd ver volgens bij oinroeping door sommige grond eigenaars bekend gemaakt, dat er op hunne eigendommen gelegenheid zou worden ge geven om werk te vinden. Nabij het station te Rozendaal is een der passagierstreineu tegen een wagen, ge laden met kalksteenaangereden. Deze wa gen werd geheel en al verbrijzeld. Ook een der waggons van den passagierstrein werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Sedert gisterenmiddag is, naar aan de N. B. C. gemeld wordt, de brievengaarder M. K. met aangeteekende brieven uit zijne standplaats Oeffeit verdwenen. De waarde dier brieven was ƒ1320. Onder Hoensbroeck, bij Maastricht, zijn de overblijfselen van eene Romeinsche villa ontdekt. Onder de leiding van den provin cialen archivaris, den heer Habets, heeft men reeds eene badkamer gevonden met oven, waarin hout gebrand werd; verder eene kleine, goed geconserveerde badkuip, enz. eRAVENUACE. Door Z. M. is aan na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen e: n ss c «3 am der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: H. Muller Sz.te Rotter dam officier der Leopoldsorde van België J. A. J. Lacrooy, te Amsterdam, het on- derscheidingsteeken 4de klasse van het Borst beeld des Bevrijders van Venezuela; den gepens. luit. ter zee 1ste kl. titulair J. L. Inckel, het ridderkruis 3de kl. der Konink lijke Pruisische Kroonorde, hem door Z M. den koning van Pruisenkeizer van Duitsch- land, geschonken, en jhr. C. Hartsen, te Amsterdamder versierselen van groot- oflicier van de keizerlijke orde van den Me- djidié, hem door Z. K. M. den Sultan van Turkije geschonken. - Door Z. M. is aan H. J. Van Oos- terwijk, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als surnumerair der posterijen. De minister van financiën zal op 27 dezer geen audiëntie verleenen. DELG1E. Te Antwerpen is bekend gemaakt, dat de jury der Antwerpsche tentoonstelling den 8sten dezer hare werkzaamheden ge staakt heeft, en aan reclames betreffende hare beslissingen geen gevolg meer kan ge geven worden. "Volgens het Hbl. v. Anlw. heeft de tentoonstelling aldaar reeds 1.500 000 be zoekers gehad, en beliep het /inkomgeld" op 15, 16 en 17 Augustus 100.000 fr. Masala en zijn groep zwartjes vertrekken den 28en dezer. Het frissche seizoen van September zou voor de Afrikanen wel eens gevaarlijk kunnen worden. Bovendien ver langen Masala c. s. naar huis. Zij hebben genoeg van de wonderen der Europeesche beschaving. Volgens een telegram aan de Indépen- dance is te Rome het bericht ontvangen, dat Turkije, bevreesd voor eene Italiaansche expeditie naar Tripoli, bezig is aldaar eene legermacht te concentreerenom op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Te Con- stantinopel denkt men, dat het bijeenbren gen van een Italiaansch eskader te Smyrna in verband staat met eene demonstratie in de Middellandsche Zee en geenszins in de Roode Zee. EWGELAS». In Hydepark te Londen had eergiste ren de meeting plaats tot ondersteuning van de door de Ball Mall op touw gezette beweging. Circa 30000 personen waren bijeengekomen in optocht uit de verschil lende deelen der stad; men zag o. a. een wagen met 24 in het wit gekleede meisjes en een banier met het opschrift: /Zullen de onschuldigen worden getroffen?"; een andere wagen droeg de kopij van koningin Victoria's schrijven ten gunste der beweging. Van 11 tribunes werden redevoeringen ge houden en onder trompetgeschal werden moties aangenomen, de burgers opwekkend de autoriteiten te steunen bij de uitvoering van de wetten tot bescherming van jonge meisjes. Tigrane-pachadie indertijd wegens het incident met den Bospfiore Egyphen te Parijs en te Londen de onderhandelingen voerdeis verder als specialiteit van de pers- quaestie beschouwd en heeft nu drie maan den te Londen vertoefd om te spreken over de te volgen procedure ingeval van overtre ding (door vreemdelingen) der Egyptische drukperswetgeving. Tigrane-pacha is met de Engelsche regeering gereed en zal zijne in zichten thans aan de Fransche regeering uit eenzetten. De benoeming van generaal Mac Gre- gor tot bevelhebber van het leger aan de grens van Punjaubwordt beschouwd als voorbode van de instelling van een afzon derlijk militair commandement voor de ge- heele Afghaansche grens. FR AN KR IJ H. Te Lyon heerscht sedert eenige dagen onder de arbeidersbevolking zekere spanning. Een 5 a 6000-tal wevers is aan de fabri kanten verhooging van de loonen gaan viagen. Sommige fabrikanten deden bepaalde be loften; bij anderen werd den gedelegeerden de deur gewezen. Tot dusver is het bij deze demonstratie en de daarop gevolgde vergaderingen tamelijk rustig gebleven. Zoo lang men die kalmte bewaartzal de politie niet tusschenbeide komen. Vier gevallen van cholera met doode- lijken afloop zijn aan boord van het evolu tie-eskader te Hijéres voorgekomen. In de laatste 24 uren zijn te Toulon 14 sterfgevallen aan cholera voorgekomen. Men bericht uit Bone, dat de bosch- branden met vernieuwde heftigheid zich heb ben herhaald in Algerië. Alle pogingen ar: JR iw tot blussching zijn thans vruchteloos, want de brand strekt zich uit over een lengte van 10 kilometers en men vreest, dat al de bosschen dier streek zullen worden aan getast. Binnen een kring van 40 kilo meters zijn de iidanders gerequireerd om te hulp te komen. Ook zijn troepen ter plaatse gezonden. SPANJE. Het antwoord van den heer Von Bis marck is aangekomen en zal heden openbaar worden gemaakt. Men verzekert, dat de Duitsche rijkskanselier daarin zijne aan spraken handhaaft. Eergisteren hebben de oud-ministers Martos en Bucerros van het balkon der militaire sociëteit de deelnemers aan eene manifestatie toegesproken. Zij verklaarden, dat men tot iederen prijs de eer der Spaansche vlag moest handhaven. //Het volk, het het leger en de vloot zullen die eer met vereenigde krachten weten te verdedigen. Mannen van eer tellen hunne vijanden niet. Het oogenblik is hoogst ernstig;" zoo verklaarden zij wij stellen ons leven en ons vermogen ter beschikking van leger en vloot." Herhaaldelijk werd de kreet aangeheven: yLeve het leger! leve de marine!" Het gerucht loopt, dat Spanje 25.000 man naar de Philippijnen zal zenden. De regeering ontvangt talrijke adressen, waarin aangedrongen wordt op handhaving der onschendbaarheid van het grondgebied. De koning is gisteren te Madrid aan gekomen en presideerde den ministerraad. De daarin genomen besluiten worden geheim gehouden. Er heerscht een groote bedrij vigheid in het ministerie van marine. Alle marineofficieren zijn van verlof teruggeroepen. De provinciale bladen geven hunne instem ming te kennen met de manifestatie van eergisteren. Eergisteren kwamen in Spanje 5831 cholera-gevallen voor; 1930 personen over leden aan die ziekte. ITALIË. Men heeft te Rome het bericht ont vangen, dat Turkije een Italiaansche onder neming in Tripoli vreest en een strijdmacht in die provincie organiseert om zich tegen de gebeurtenissen te wapenen. Te Con- stantinopel denkt men, dat de samentrekking van het Italiaansch eskader te Smyrna een optreden in de Middellandsche en niet in de Roode Zee beoogt. DDITICHL AND. De Duitsche regeering heeft, naar de Köln. Zeit. uit goede bron verneemt, voor gesteld de quaestie betreffende de Carolinen- eilanden aan de scheidsrechterlijke uitspraak eener bevriende mogendheid te onderwerpen. Thans zal de doorgraving van Zuidelijk Holslein, ten einde een groot zeekanaal te verkrijgen tusschen de Oostzee en de Noord zee, tot stand komen. Pruisen zal terstond na de vacantie een desbetreffend plan aan den Duitschen bondsraad voorleggen. Het kanaal wordt zéé diep gegraven, dat ook de zwaarste oorlogschepen het zullen kunnen passeeren. De maatschappij, die het werk onderneemt, zal eene slaats-subsidie van vijftig millioen mark ontvangen. De kosten van het geheele werk worden begroot op 156 millioen. Bij de politie-autoriteiten te Hamburg is thans uit Parijs het bericht ontvangen, dat de drie aldaar gearresteerde personen verdacht van medeplichtigheid aan het bestelen der rijksbank te Hamburg, binnen enkele dagen uit Parijs naar Hamburg zullen overgebracht worden. In hun bezit is eene som van 30,000 frs. gevonden; ook ver moedt men, dat zij in den jongsten diefstal der bank te Zurich betrokken zijn. Te Zurich bedroeg het ontvreemde 26,000 frs. en te Hambug 200,000 frs. OOSTENRIJK. De keizer van Oostenrijkzijne gemalin en kroonprins Rudolf zijn gisteren te Krem- sier aangekomen, om aldaar den Czaar en zijne gemalin te begroeten. AMERIKA. Een aantal voorname ingezetenen van San Francisco (Californie)heeft eene cir culaire verzonden betreffende het plan om in 1887 in die stad eene internationale wereldtentoonstelling te houden. De gebou wen zouden opgericht worden op de ter reinen bekend onder den naam van //Bay- City-Grounds"; de kosten zouden tusschen de een en twee millioen dollars bedragen. De tentoonstelling zou niet langer dan zes maanden duren. Zoowel de regeering van den staat Californie als die der Unie zouden om subsidie gevraagd worden. De jongste berichten uit Lima melden dat generaal Cacérès te Canta is binnenge- rukt na den dag, waarop hij een bloedige nederlaag had toegebracht aan de reget- ringstroepen onder commando van generaal Bustamente, die zich na afloop van den slag van het leven beroofde. Te Canta zon de insurgenten-generaal een groot aantal krijgsgevangenen hebben doen fusilleeren. PER TELEGRAAF. LONDEN, 24 Augustus. [Part. tel. B, ti N.) Lord Salisbury is, na een lang en vriend schappelijk onderhoud met den Russischeo gezant, den heer De Staal, dezen avond naar Dieppe vertrokken. MARSEILLE, 24 Aug. Heden zijn hier 44 cholerazieken overleden. LONDEN, 25 Aug. Lord Salisbury heeft gisteren een onderhoud met den heer De Staal gehad en is vervolgens naar zijne be zittingen te Dieppe vertrokken, om er eenige weken door te hrengen. De Times beweert dat de Zulficar-quaestie eenige ondergeschikte punten uitgezonderd die op de grensafbakening betrekking heb ben als opgelost beschouwd kan worden. Een besluit van den minister van oorlog is verschenen, waarbij de mobielverklaring van het reserveleger wordt ingetrokken. DUBLIN, 24 Aug. De Iersche leden van het Lagerhuis hebben den heer Parnell een feestmaal aangeboden. In zijne bij deze gelegenheid gehouden toespraak verklaards hij dat de veldslag, dien de Ieren in het nieuwe parlement zullen leveren, de laatste zal zijn. Alleen de nationale onafhankelijk- heid moet nog verkregen wordenen hij is overtuigd dat dit zal geschieden. MADRID, 25 Aug. In den gisteren onder presidium des konings gehouden ministerraad werden de diplomatieke be scheiden betreffende de Carolinaeilanden voorgelezen. De minister van buitenlandscbt zaken deelde een uit Berlijn ontvangen telegram mede, dat het antwoord op Spanje's tweede protest bevat. Duitschland verklaart daarin dat het aan de gebeurtenis geen gewicht hechtdaar deze de goede betrekkingen met Spanje niet kan benadeelen. Duitschland beschouwt de Carolina eilanden als onbeheerd en als aan iemand toebehoorende; want Spanje heeft er geen enkelen ambtenaar gi- vestigd. Per koerier zal Duitschland uit voeriger ophelderingen zenden. BOMBAY, 24 Augustus. De Engelschs stoomboot Bangalore heeft, in de golf van Aden, totaal schipbreuk geleden. Honderd menschen zijn verdronken. PARIJS, 25 Aug. Aan de AgenceEaw wordt uit Cairo gemeld De poging om een verzoekschrift in ts dienen tot verkrijging van een Engelsck beschermheerschap zijn mislukt. De En gelsche autoriteiten ontkennen zeer beslist dat de Engelsche staatkunde naar etn protectoraat over Egypte streeft. Of dat Engeland ooit Egypte door Turksche troe pen heeft willen laten bezetten. De zen ding van den heer "Wolff naar Constat- tinopel is alleen geschied om Turkije'i medewerking te verkrijgen bij het bezetten van Soedan. CAIRO, 25 Aug. Onlangs werd bevel gegeven aan vier bataljons infanterie om van Alexandrië naar Engeland te vertrekken Dit bevel is thans ingetrokken. LAATSTE BERICHTEN. Naar uit goede bron wordt medege deeld is door den commissaris-generaal voor Nederland bij de internationale tentoonstelling te Antwerpen, na overleg met- de Neder- landsehe regeering aan het Belgische com missariaat voor die tentoonstelling, eene lijnt aangeboden der Nederlanders, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor die tentoon stelling en in aanmerking zouden moeten komen voor eene benoeming in de Leopold» orde. Op deze lijst zijn onder anderei geplaatst, de minister van waterstaat, han del en nijverheid, de gedelegeerden der Nederlandsche regeering, eenige juryleden, enkele exposanten enz. Van Belgische zijde heeft alleen het zeer groot aantal personen dat deze lijst bevatte de aandacht getrokken. Bij vonnis van heden legde de arron- dissements-rechtbank te 's Ilage aan K., dit verleden week terechtstond wegens de be kende oplichting van parapluien ten nadeeli van het magazijn Bahlmann, een jaar cel straf en 25 boete op. In de zelfde terechtzitting eischte bet openbaar ministerie niet minder dan zes weken eenzame opsluiting tegen eene dienst bode, laatstelijk gediend hebbende ten huize van jhr. mr. D. S. L.advocaat-generaal bij het gerechtshof te dezer stede. Eve» vóór het verlaten van haar diensthuis, had haar meester, vermoedelijk op grond val vroegere geruchten over wegschenken val

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2