*s - aB3 arj as. iw t nacht van 12 op 13 Augustus in eene kermistent te Rotterdam verschillende gou den voorwerpen te hebben gestolen, waar van eenige door de Leidsche politie in be slag zijn genomen. l)e commissaris van politie in de 3de afdeeling te Rotterdam verzoekt zijne opsporing en aanhouding. De harddraverijen en wedrennenMaan dag en Dinsdag bij Rotterdam gehouden, hebben den Belgischen ondernemer, die er de vorige maal 2U00 bij inschootnu nog veel meer gekost. Er was weinig of geen deelneming van den kant des publieks. Men schrijft dit o. a. daaraan toe, dat er veel te weinig publiciteit aan de zaak was ge geven. Wie tegenwoordig iets bekend wil maken en niet adverteert, heeft op geen succes te hopen. Na afloop van de zoo treurig geëindigde onderneming gaf de ondernemer aan zijn vrienden een diner in bet „Hotel du Passage." Toen hij, zich daarheen begevende, op de Korte Hoogstraat kwam, werd hij aange houden door een deurwaarder, die hem 100 kwam vragen. Op last van den ondernemer was de tribune op het veld van de renbaan geschilderd, en toen de schilder voor dit werk 140 had geëischt, had de heer M. slechts f 40 willen betalenverklarende dat dit meer dan genoeg was. De schilder gaf de zaak den deurwaarder in handen en deze bracht nu den heer M. naar de gevangenis in gijzeling. De Belgische consul, wiens hulp werd ingeroepen, kon aan de zaak niets veranderen, waarom de heer M. ƒ200 deponeerde, zich voorbehoudende om de zaak voor den rechter te brengen. Msb -De luchtreiziger Lhoste is gisteren middag te 4 uur weder te Dordrecht met zijn luchtballon opgestegen. Een half uur later had te Lage Zwaluwe de nederdaling plaats. De reis werd door goed weder begunstigd. Ongeveer drie jaren geleden was het gesprek van den dag de kolossale diefstal van diamanten, van welke een winkelier in de Kalverstraat te Amsterdam, de dupe, en Jannetje Struik, alias „de millioenenjuf- frouw", de daderes was. De waarde der toen ontvreemde diamanten bedroeg onge veer f 11b.000, zegge „honderd vijftien duizend gulden", en geen wonder dat de bedrogen koopman een arrangement met zijne verkoopers moest treffen. Hij vroeg en verkreeg bij de rechtbank voorloopige surséance en hangende zijn verzoek bij den hoogen raad om de definitieve te verkrijgen, maakte hij eene schikking met zijne credi teuren, waarbij bepaald werd dat hij 70 pCt. direct zou voldoen en het saldo „wanneer hij de goederen, gebleven in handen van Jannetje Struik, of de waarde daarvan ad honderd vijftien duizend vijf honderd vijf en zeventig gulden, mocht terugbekomen. Zooals men weet, werden de meeste der gestolen voorwerpen, doch geenszins allen, gevonden en aan den eigenaar teruggegeven. Een der verkoopers, nauwelijks vernomen hebbende dat bovenvermelde winkelier de meeste der gestolen voorwerpen terug had ontvangen, of hij vroeg het saldo van 30 pCt. of voor zijn deel vijftien duizend gul den ruim. Hierop werd hem geantwoord, dat hij geen recht had om dit saldo te vorderen, dat het terugontvangene wel het grootste deel van het gestolene bedroeg, doch dat tot heden toe niet alle voorwerpen, en zeker ook niet tot een bedrag van 115.575 door hem was terug ontvangen. Van daar een proces. De rechtbank te Amsterdam omhelsde bij haar vonnis het gevoelen van den gedaagde, beslissende dat hij alléén dan zou verplicht zijn het saldo uit te keeren, wanneer hij de goederen of de waarde ad ƒ155.575 had terug bekomen. Dat dit niet was ge poseerd, en daar in confesso was dat niet alle de goederen waren terugbekomen, den eischer zijn eisch moest worden ontzegd. Zaterdagavond werd, zooals men dat gewoon is, op den Dam en in de Damstraat te Amsterdamhet blad der socialisten Hecht voor Allen verkocht. Het schijnt dat het publiek in den verkoop van dat blad een bijzonder behagen schept, ten minste een paar uren lang volgde eene groote menigte de verkoopers, die met de gewone argu menten hun blad voor twee centen aan „volk, burgers en arbeiders" zochten te debiteeren. Die verkoop ging vlug van de hand. Nu eenmaal de politie de dwaasheid heeft gehad den verkoop van het blad te bemoeielijken, is het begrijpelijk gevolg geweest, dat men Hecht voor Allen koopt, dat het koopers vindt onder die standen, die daaraan vroeger niet zouden gedacht hebben. Zoo was het ook weer heden avond. Op vervelende wijze trokken de debitanten van de Paleisstraat tot het einde der Damstraat, en aldus heen en terug. Het spreekt van zelf, dat nu en dan de communicatie der trams werd ge stremd. Omstreeks half elf uur ontwikkelde zich eindelijk een optocht die van den Dam trok door de Hartenstraat naar de Keizersgracht, waar men op de stoep van het huis van den burgemeester zich een oogenblik vermeide met een rooden zakdoek te zwaaien. Toen aan die uiting van den volksgeest was vol daan, ging de troep, die langzamerhand sterker werd, verder. Op dat oogenblik ontwikkelde zich aldaar eene politiemacht van vier agenten. Langs de Rozengracht trok men de Jor- daan in en weldra telde de optocht niet hon derden maar duizenden. Onder het ziugen van bet socialistenlied op de wijze der „Mar seillaise" met drie h vier roode vlaggen aan het hoofd waarvan het doek wellicht des daags tot nuttiger gebruik bestemd is ge weest bereikte men eindelijk de Haar lemmerstraat. De menschenmassa was hier zoo groot, dat de tramwagens gedwongen werden stil te houden. Op dat oogenblik wist misschien de me nigte niet wat men eigenlijk bedoelde. Curieus genoeg zong men allerlei liederen. Natuur lijk dominieerde de „Marseillaise", waarvan de melodie een volkslied is bij uitnemend heid. De woorden zelf ja, daarmee lag men nogal eens overhoop, „Io vivat" klonk vaak ook luide boven alles; maar te midden van het lied" „De sociaal-democraten gaan nooit [verloren, hoorde men plotseling „Weg met dien Engelschman „Leve Willem Drie." Van de Haarlemmerstraat trok men langs het gebouw van den Werkmansbond, Spui straat, gedempte Burgwal naar den Dam. Nog altijd wapperden de roode vlaggen, maar de drie duizend man, die ons door de Jordaan vergezelden, och, zij waren tot driehonderd ingekrompen. De menigte, die de roode banier op den Dam afwachtte, versterkte al zeer spoedig het tamelijk geslonken troepje. In de Regu- hersbreestraat was er een oogenblik minder goede verstandhouding tusscben een koetsier van eene tram en de vroolijke menigte. Het was wel wat vol om door te rijden. De koetsier gebruikte argumenten ad hominem. Hij beproefde zijn zweep voor een ander doeleinde als deze hem nu juist door de Omnibus-maatschappij was verstrekt. Heeft dit feit de menigte warm gemaakt? Wij weten het niet maar zij bleef stilstaan voor het kleine gebouwtje, dat men het politiebureau op het Rembrandtplein noemt. Men zegt dat er een steen door de glazen is geworpen; plotseling stormden een twintigtal agenten naar buiten, de bloote sabel in de vuist geklemd. Toen het volk, een weinig bekomen van den schrik, zich weder begon te verzame len toen alsof een inspecteur in het bureau aan een touwtje trok openden zich de sluizen des hemels en het socialisten standje verdronk in een plasregen. Amst 's GKilVËXHlGE. De tijdelijke off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. J. Roth, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal op 27 dezer geen audiëntie verleenen. De kapitein Brender h Brandis, van de normaal-schietschool, die de schietproe ven van het leger in Rusland heeft bijge woond, is alhier teruggekeerd. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. De Belgische Moniteur bevat de vol gende waarschuwing: Volgens eene mede- deeling van de politie van Londen aan den bestuurder der openbare veiligheid, is er te Londen eene bende bedriegers, die er op uit is, om door middel van aankondigingen in dagbladen, jongelingen derwaarts te lok ken, onder voorwendsel hun plaatsen van klerk, rentmeester enz. te bezorgen; zij eischen het storten van een waarborg en als de schurken die eens in handen hebben, wordt er van geene plaats meer gesproken. Het publiek wordt gewaarschuwd. EXGEL4IV». De Morning Post, het officieuse or gaan van de Éngelsche regeering, beweert dat het verblijf van sir Henry Drummond Wolff te Constantinopel geenerlei vijandige beteekenis heeft, noch in eenig verband hoegenaamd staat met de hangende geschil len tusscben de kabinetten van St. James en St. Petersburg. De zending zal een gemakkelijk en snel verloop hebben, voegt de Morning Post er bij, indien slechts de Porte het gewicht wil erkennen, dat het tegenwoordige kabinet hecht aan de oplossing der Egyptische quaestie, overeenkomstig de rechten van Turkije en de gewettigde belangen van de overige mogendheden. Het kon. jacht Osborne, met den prins van Wales aan boord, is Zaterdag naar Drontheim vertrokken. FKA;« krijk. De Télégraphe bevat de volgende mede- deeling: Naar aanleiding van de beweringen van den heer Selikowitsch heeft de Fransche regeering hare diplomatieke en consulaire agenten instructien doen toekomenom een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den dood van Olivier Pain; van het resul taat dezer onderzoekingen zal de regeering hare houding tegenover Engeland in deze quaestie laten afhangen. In den nacht van Woensdag op Don derdag is een Italiaannaar men meent een officier, in hechtenis genomen, op het oogenblik dat hij de omheining van het fort Lesseillon, bij Chambéry, trachtte over te klimmen. Hij had een kaart van den staf bij zich en verschillende plattegronden van vestingen. -De Gaulois heeft Paul Déroulède laten interviewen over het vice presidentschap der Ligue des Palrioles dat Rothan was aange boden. Paul Déroulède verklaarde, dat de benoeming geschiedde, ofschoon Rothan zelf geen lid der ligue wasomdat Déroulède aan zijne collega's gezegd had, dat „een man van de waarde van Rothan er stilzwij gend deel van uitmaakte." De benoeming was in Le Drapean opge nomen, ofschoon Rothan er niets van wist. Den volgenden dag vernam Déroulède „tot zijn verwondering" dat Rothan iets tegen de „hem gebrachte hulde" had. Hij benoemde toen onmiddellijk een anderen Elzasser, een groot fabrikant, ook buiten diens weten, tot vice-president. Déroulède deelde ook mede, dat hij van Rothan's werken tien duizenden exemplaren door de Ligue had doen uitdeelen. Te Marseille kwamen Zaterdag 46 sterfgevallen aan cholera voor. SPANJE. In de Gaceta de Madrid van 12 dezer is officieel vermelddat van de legatie te 's Gravenhage een som van 49.760 pesetas is ontvangen, zijnde het bedrag der in schrijvingen aldaar en aan de consulaten van Spanje te Amsterdam en Rotterdam, ten voordeele der slachtoffers van de aard bevingen in de provinciën Granada en Malaga. Op de Canarische eilanden zijn onge regeldheden uitgebroken. De bewoners vree zen voor de cholera en willen geen schepen uit Spanje toelaten. Men wilde daarom den nieuwen gouverneur beletten om te landen, maar toen hij niettemin aan wal ging, werd bij door de eilanders met steenen begroet, waardoor een stafofficier gewond werd. DCITSCHL AND. In de Zaterdag gehouden algemeene zitting van het telegraaf-congresdie 5 uren duurde, werd nadat de heer Fri- bourg (Frankrijk) het ingewikkeld verloop van de beraadslagingen der commissie met groote helderheid en juistheid had uiteen gezet besloten tot de aanneming van het uniform-tariefstelsel. Van de 25 staten stem den 21 voor, terwijl 4 zich onthielden, omdat de betrokken afgevaardigden hunne instructiën nog niet hadden ontvangen. Tegen stemde eigenlijk niemand. Oostenrijk, Rus land, Engeland en Frankrijk stemden met Duitschland. Te Berlijn is het bericht ontvangen, dat de Duitsche reiziger Reichardt, wel verre van in Afrika's binnenlanden ver moord te zijn, behouden te Oesagara aan gekomen is. OOSTENRIJ K. Volgens de laatste berichten zal de Rus sische Czaar te Kremsier niet langer dan 24 uren blijven. Keizer Alexander zal met zijne gemalin, zijne twee zoons, den groot vorst Wladimir en diens vrouw, morgen in de Galicische grensstad Czokow komen, waar hij door den gouverneur van Galicië zal worden ontvangen. Daarop volgt, op de grenzen van Silesië en Moravië, de ont vangst door de gouverneurs dezer beide pro vinciën. Te Hullein zullen zich de keizer en de kroonprins van Oostenrijk bij het vorstelijk gezelschap voegen, en aan het station te Kremsier zal de keizerin hare gasten voorstellen. Uit een bericht aan de Pol. C'orresp. uit Alexandrië blijkt, dat onder hen, die aanspraak hebben op vergoeding wegens de bij het bombardement van Alexandrië geleden verliezen, zich 23 Nederlanders bevinden, In de volgorde, waarin de uitbetalingen zul! len plaats hebben, bekleeden zij den 13es rang. Aan hen gaan nl. vooraf386 Em. tenaren, 53 Duitschers, 145 Oostenrijken en Hongaren, 12 Belgen, 7 Brazilianen 4 Denen, 38 Spanjaarden15 Noord-Amen' kanen, 380 Franschen, 225 Engelschen 750 Grieken en 477 Italianen. Achter dt Nederlanders komen 19 Perzen, 8 Portu- geezen, 34 Russen en 4 Zweden. RUSLAND. De Petersburger Herold verneemt uit goede bron, dat het verhaal van Ruslands verbond met Korea geheel is verzonnen. De Russische gezanten in China en Japan hek. ben last gekregen om de Chineesche ei Japansche regeeringen gerust te stellen ei haar de verzekering te geven, dat Rusland geenerlei overeenkomst met Korea heeft gesloten. S E R V I E. Tengevolge der verklaringen van dei gevangen genomen roover Milan Shujkovii zijn vier leden der kamer van afgevaardig. den in arrest genomenonder beschuldiging van medeplichtigheid aan den moord, on langs gepleegd op den afgevaardigde Beljko Jatovljevic. TURKIJE. De quarantaine, waaraan sir Henry Drum. mond W olff zich heeft moeten onderwerpen, is Zaterdagmorgen geëindigd. Hij heeft daarop eene conferentie gehad met sir Wil- liam White, den Engelschen gezant te Kon- stantinopelen heeft zich des middags naar de Porte begeven, om de officieele bezoe ken af te leggen bij den groot-vizier ei Assim-pacha. EGYPTE. De regeering heeft een telegram ontval- gen, waarin gemeld wordt, dat eene groote slachting te Berber heeft plaats gehad ei dat de bevolking, die gebrek aan levens middelen had, zich meester heeft gemuit van de staatskas. De Moedir van Dongola is te Cain aangekomen. Hij verklaart van gevangene!, die uit de handen van den Mahdi waren ontsnapt, te hebben gehoord, dat onder de opstandelingenna den dood van hun aan voerder, groote oneenigheid heerscht. Di Moedir gelooft niet, dat er spoedig in Soe dan een nieuwe Mahdi zal opstaan; volgen- hem zal de eerste uitbarsting van fanatisme waarschijnlijk in Algerië plaats hebben. CANADA. Onder de Fransche bewoners van Cs nada blijft men zich veel moeite geven oa eene wijziging te verkrijgen van de ore Louis Riel uitgesproken straf. Men meent, dat de regeering een voorstel in ovenveginj zal nemenom opnieuw door eene commissie van geneeskundigen een onderzoek te doea instellen naar den toestand van Riel's geest vermogens. PER TELEGRAAF. LONDEN, 24 Augustus. De Monkj Post verneemt dat de Britsche regeeriig nieuwe voorstellen van de Russische regie ring ontvangen heeftvolgens welke ie Zulficar-pas in het bezit van Afghanistan en de weilanden Russisch grondgebied blijven. CAIRO, 23 Augustus. Generaal Gr» feil meldt per telegraaf: „Vierduizend der- wischen, met achthonderd geweren en zera kanonnenhebben Dongola bezet." PARIJS, 23 Augustus. Te Marsei zijn 45 cholerazieken overleden. MADRID, 23 Aug. Hedennamiddag rt het Prado het tooneel eener manifestatit Honderdvijftigduizend personen, met tc zestigtal vlaggen, waren daar bijeen. I het volk werden toespraken gehouden, ene opgekomeuen trokken voorbij de hotels den minister-president en van den minista van binnenlandsche zaken, onder het ge roep van „Leve Spanje's intregiteit 1 le" het Leger!" Het Duitsche gezantschap hotel werd niet verontrust. Een derde schip is naar de Carol» eilanden vertrokken. ALEXANDRIE, 24 Aug. Het gerucht, dat onlangs te Parijs en te Constantinop» verspreid werd, dat onder de aanbeveling van Nubar-Pacha door het geheele land verzoekschrift werd geteekend ten guns" van een Engelsch beschermheerschap ore Egypte is voikomen ongegrond en wo» officieel tegengesproken. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot direct®' van het Entrepotdok te Amsterdam, belas

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2