NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ASOMNEMEHT: Prijs per Nummer 10 i'ent. Maandag 24 Augustus 1885. N°. 197. Bureel: Sclieepmakerssteeg G. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant üïeze Courant verschijnt (iagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. ADVERTENTIES: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel/'0.10. 199c Jaargang. STADSNIEUWS. Gedurende de afgeloopen week werden hier ter stede twee gevallen van roodvonk en één van pokken aangegeven. Sterfgeval len aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 60 volwas sen personen en 8 tot 10 kinderen. Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 535 zwembaden door heeren en 48 door dames. Temperatuur van het water 18° Celsius. In de Staatscourant van 22 Aug. is opgenomen het verslaguitgebracht aan den minister van binncnlandsche zaken door de commissie, belast met het afnemen van het examen B. volgens art. 60 en van de exa mens C. en artt. 61-65 der wet van 2 Mei 1863 (Stbl. n°. 50). De minister van justitie heeft voor het publiek de gelegenheid opengesteld tot de bezichtiging van de cellulaire gevange nis te Scheveningen, tegen betaling vaneen entréegeld, waarvan de opbrengst ten bate komt van het Neder], Genootschap tot zede lijke verbetering van gevangenen. Bij den nieuwen gouverneur van Suri name bestaat, naar aan het N. v. d. D. medegedeeld wordt, het voornemen in het huishouden der kolonie belangrijke bezuini gingen aan te brengen. Die bezuinigingen zouden o. a. worden verkregen door eene nieuwe indeeling van het land, waarbij één district zou worden opgeheven, en vermin dering van uitgaven ten behoeve van het bouwdepartement. Naar men verneemt, heeft de heer S. A. Van Leer, candidaat-arts te Gronin gen, zich bekend gemaakt als de schrijver van het antwoord op de door de faculteit van geneeskunde der Leidsche universiteit gestelde prijsvraag, welk antwoord door de faculteit eene eervolle vermelding is waar dig gekeurd. Van de 16,044 veroordeelden, die in 1884 in de opvoedingsgestichten, strafge vangenissen cellulaire gevangenissen, huizen van verzekering en huizen van arrest aan wezig zijn geweest, konden lezen noch schrij ven 491, dat is bijna 8 pCt. Van de 6160 tot het onderwijs toegelatenen konden bij hun ontslag of op het einde des jaars goed lezen en schrijven 3528, gebrekkig 2141, niet 491. De Corsir van den heer J. Hsnri Everts, te Zalt-Bommeldie bij de wedloopen te Clingendaal den internationalen prijs vion, behaalde Dinsdag 11. te Courtrai in België den eersten prijs van 1500 francs. Enkele dagen te voren won dat paard te Roubais, in Frankrijk, een prijs van 2500 francs. De toestand der branderijen te Schie dam is allesbehalve rooskleurig. De handel in moutwijn, het voornaamste voortbrengsel der branderijen, is traag. Sedert jaren hoort men de branders klagen en belangrijke fail lissementen als gevolg van dien toestand zijn elkander opgevolgd. Meermalen werden pogin gen in het werk gesteld om door het tot- standbrengen eener vereeniging van branders den handel in moutwijn te verbeteren; een jaar of drie geleden kwam een dusdanige vereeniging tot stand, die, hoewel zij flink werkte en zelfs veel voordeel afwierp, zich echter genoodzaakt zag, door gebrek aan ge- noegzamen steun en medewerkingzich te ontbinden. Een achttal der voornaamste branders heeft zich nu, naar de Maasb. meldt, tot een commissie vereenigd en roept de bran ders van Schiedam, Rotterdam, Delft en Delfshaven op tot het houden van een zamen- komst, om den onhoudbaren toestand te be spreken en maatregelen te beramen om daar in verbetering te brengen. Onder voorzitterschap van ds. W. II. Gispen van Amsterdam is te Rotterdam gehouden de Algemeene Synode der Chris telijke Gereformeerde Kerk in Nederland. Tot voorzitter werd verkozen ds. J. Van Andel te Leeuwarden; tot vice-voorzitter ds. J.Nederhoed te Middelstum; tot secretaris ds. J. Hessels te Zwolle; tot vice-secretaris ds. H. Beuker te Leiden. De vermoedelijke dader van den be langrijken diefstal, gepleegd in den nacht van 16 op 17 dezer aan den Westersingel te Rotterdam, is in handen der justitie en tegen hem is bevel tot gevangenhouding door de rechtbank aldaar verleend. Hij is Duitscher van geboorte en was dienzelfden dag van Brussel naar Rotterdam gekomen. Gisterenmiddag was de gemeente Delfts haven in rep en roer gebracht door het lui den der alarmklok. Allerwege zag men de burgerij met angstige blikken vragen waar de brand was, wat er te doen was enz. En nu, wal bleek het geval te zijn? De klok der kerk welke herstel eischt, werd door eenige smeden, met dat herstel belast, in beweging gebracht, en dat deze lieden van hun verheven standpunt verbazend veel schik over hun werk hadden zal evenmin betwijfeld worden als dat aan hun grap zeer spoedig een einde werd gemaakt. De luchtreiziger Lhoste is gisteren middag te 3 J uur te Dordrecht met zijn ballon opgestegen en te halfzes te Gilze neerge daald. Een talrijk publiek woonde de vul ling en opstijging bij. Gisterenmiddag ging de heer K. D. Az. te Westzaan, met een zijner zoons en eene dochter naar den onlangs door hem aangekochten oliemolen „De Duynmeyer", om dien te bezichtigen. Bij een oliebak gekomen, is de zoon daarin afgedaaldnaar men zegt, om het deksel dat in den bak was gevallen, naar boven te halen. Daar hij niet terugkwam, klom ook de vader af, doch keerde evenmin weder. Beiden zijn daar de bak lang gesloten was geweest, be dwelmd geraakt, en, hoewel op het geroep der dochter spoedig hulp werd gebodenzijn beiden levenloos naar boven gehaald. Eergisterennamiddag is te Amsterdam een hnurkoetsier in hechtenis genomen, on der verdenking een koloniaal" soldaat gere den en dezen, toen hij beschonken geraakt was, uitgeschud en van al zijn geld besto len te hebben, waarna hij den beroofden man ergens in het gras buiten de stad heeft laten liggen. Aan de gecombineerde manoeuvres, die in de tweede week der maand September te Helder zullen plaats hebben, wordt be halve door de daar aanwezige zee- en land macht, deelgenomen door het 2e bat. van het 7e reg. inf. te Hoorn, detachement torpedisten uit den Briel, en het rampschip Buffel van Hellevoetsluis. De vijandelijke oorlogsvloot, voorgesteld door het ramschip Buffel, moet trachten de zeegaten te forceerendie verdedigd worden door kustbalterijen door een torpedo-ver sperring, en door onze vloot, bestaande uit het ramschip Stier, den monitor Cerberus, de stoomkanonneerbooten Ulf, He f ring Bulgia, Bas, en een viertal torpedobooten. De stoomkanonneerboot Ever moet 's nachts met electrisch licht de watervlakte verlich ten tot hetzelfde doel bevindt zich een toestel voor electrisch licht op het fort Kijkduin. Als aanvallers aan de landzijde treden op het 2e bat. van het 7e reg.de te Willemsoord in garnizoen zijnde mariniers, en een lan dingsdivisie der marine, welke troepen het vijandelijke leger voorstellen, dat op de kusten van Noord-Holland geland is. Het garnizoen van Helder bezet de forten Kijk duin, Erfprins, Dirks-Admiraal en de tus- schengelegen linie. Ongeveer 80 arbeiders uit Tjallebert trokken gisteren in optocht naar Heeren veen, om werk te vragen aan het hoofd der gemeente. 's GRAVENIIAGE. Door Z. M. is, tot burgemeester der ge meente Kampen benoemd: mr. L. W. Eb- bingemet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Iloogeveen, en is, tijdelijk in dienst gesteld als adjunct- directeur van het rijksgesticht Veenhuizen n9. 1, mr. J. H. P. Gallée, beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank te Am sterdam. Voorts is, voor het tijdvak van 16 Augustus 1885 tot en met 31 December 1886, tot hoofdopzichter in 's rijks krank zinnigengesticht te Medemblik benoemd A. J. J. Bottema, te Tiel, gepensionneerd onderofficier der infanterie van het Oost- Indisch leger. Gisterenavond, omstreeks 7 ure, kwam de Japansche prins Nakamura, die als ge zant van Mikado bij ons hof zal optreden, in de residentie aan, vergezeld van zijne echtgenoote en andere familieleden. De minister van staat en van bin- nenlandsche zaken en de minister van wa- FEU1LLETON. 94.) Het komt mij voor dat ik, als ik je alles zal gezegd hebben, minder ongelukkig zal wezen. Ik verwittig je vooraf, dat je zeer verwonderd en zelfs verstomd zult wezen, evenals ik zelf het was." Ziende dat de vicomte zich zette om aan dachtig te luisteren, begon Adrien zijn verhaal. Hij vertelde eerst in welk een gemoeds stemming hij te Champigneule was aange komen, daarna de vreemde dingen die hij omtrent de bewoners van la Cordeliére had vernomen, dat ook het duivelshuis genoemd werdwegens de zonderlingheden en de won derlijke handelingen van den eigenaar. Hij verhaalde verder hoe hij in den tuin van la Cordeliére was gekomen en hoe het jonge ®eisje hem ontvangen had. Met geestdrift schetste hij het portret van Aurora en ver zweeg het tooneel niet, waarin de stomme hem had willen vermoorden. Hij herhaalde tyjna woordelijk al wat het jonge meisje hem gezegd had. Eindelijk besloot hij zijn ver haal met een mededeeling van hetgeen dien zelfden avond in den tuin was voorgevallen. Dat nu wist De Sanzac. Hij hield zich evenwel alsof hij met een verdubbelde aan dacht luisterde. Hij liet zelfs dikwijls een kreet van verbazing hooren, zooals hem dit verschillende malen gebeurd was bij zekere deelen van het verhaal. De markies hield op met spreken. „Wat!" sprak de vicomte. Daarna met de ellebogen op de tafel en het hoofd in de handen, scheen hij ernstig na te denken. XXXII. TROUWELOOZE INBLAZINGEN. Eenige oogenblikken verliepen. „Welnu, je zwijgt," hernam de markies. „Ik heb je alles verhaald, wat tusschenmij en Aurora's vader is voorgevallen weet je Van waar die toorn, die heftige woorden? Hij heeft mij weggejaagdhij heeft mij be dreigd ik geloof wezenlijk dat hij een oogen- blik van zins was mij te dooden.Waarom? Waarom? Begrijp jij het?" „Ik beproef het te begrijpen." „Wel neen, De Sanzac, neen. Je zult er niet meer van begrijpen dan ik. Maar je zult me moeten toestemmendat alles wat ik je daar verteld heb, heel vreemd is." „Ja, wel heel vreemd," sprak de vicomte binnensmonds. „Wat zullen de gevolgen zijn van dit avontuur Ik weet het niet. Maar iets zegt mij, dat zij noodlottig voor mij zullen wezen." „Wat een gedachte? Zet die van je." „De Sanzac, ik heb een somber voor gevoel." „Geef daaraan niet toe." „Dat is gemakkelijk te zeggen. Maar je ziet niet, in welk een droevigen toestand ik mij bevind." „We zullen trachten er uit te komen." De jonge man schudde het hoofd. „Aurora is voor mij verloren," sprak hij. De vicomte antwoordde niet. Hij zat in gedachten verdiept. „Heb je dan, in weerwil van je onder vinding," dus ging Adrien voort, „en on danks je gewoonte om over de grootste moeie- lijkheden te zegevieren want ik heb je dikwijls hooren zeggen dat de hinderpalen niet voor je bestonden mij geen raad te geven? Kan je mij niet zeggen wat ik te doen heb?" De vicomte hief langzaam het hoofd op. Zijn oog straaldemaar hij wist zich te be dwingen en op den kalmsten toon der wereld te antwoorden: „Je bedriegt je, Adrien. Wat je moet doen, zal ik je zeggen." „Spreek, De Sanzac, spreek." „Als ik in uwe plaats was mijn waardste," sprak de vicomte, terwijl hij den jongen man strak aanzag dan zou ik als een droom beschouwen wat mij op la Cordeliére gebeurd was. Ik zou het uit mijn geheugen bannen en niet meer denken aan Aurora." „Dat is onmogelijk riep de markies. „'tls de wijste raad, dien ik je kan geven." „Ik geloof het, De Sanzac, en ik ben er dankbaar voor. „Ik merk nu, dat ik een kostbaren tijd zou verspillen met je een verstandigen raad te geven en je dien voor te houden. Tweede Gedeelte. DE VIJAND. 1. HET VERHAAL. Het loopt naar den nazomer. De schoone zonnige dagen zijn schaarsch geworden. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1