BUITENLANDSCHE BERICHTEN. jc-a m as K 3 a w_j snt vm. imff nr. den raad meent, dat hun nalatigheid het tekort heeft veroorzaakt. De ministers van binnenl. zaken en van waterstaat zullen de feestelijke opening van den tramweg Deventer-Borkuloo bij wonen. Ook te Colmsehate zal de verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina feestelijk herdacht worden. Eene commissie, die aan den burgemeester van Diepenveen het eere voorzitterschap heeft aangebodengesteund door de geldelijke bijdragen van de ingeze tenen, zal een volksfeest organiseeren. Het feest zal hoofdzakelijk aan de schooljeugd ten goede komenbij voldoende deelneming zal voor de grooteren eene ringrijderij plaats hebben. Te Bergen-op-Zoom zullen niet min der dan vijftienhonderd kinderen deelnemen aan het nationaal kinderfeest op 31 Aug. Een aardig geval, dat goed afliephad dezer dagen te Rozendaal plaats. De echte lieden J. T. verkeerden in groote angst over het lang uitblijven van hun kind, een bijna vierjarig jongentje. Spoedig was de geheele buurt in rep en roer gebracht, en velen snelden heen om het kind te gaan zoeken. Ook de omroeper werd met het ongeval in kennis gestelden klonk het feit per hek kenslag in de straten rond. De woning der bedroefde ouders vulde zich met belangstel lenden. Men vond het kind echter frisch en gezond slapende in zijn bedje. 's GRAVENIIAGE. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer N. Van der Tuuk Adrianipred. bij de Herv. gemeente te Brielle, en is aan na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidings teekenen, achter hunne namen vermeld: mr. J. G. De Bruyn, te 's Gravenhage, commandeur met de ster in de orde van den Heiligen Gregorius den Groote; D. E. Scheur leer, te 's Gravenhage, ridder der Kroon orde van Italië; J. A. A. Kerstens, te Til burg, ridder van de orde van den Heiligen Gregorius den Groote; A. Jung, te Botter dam, ridder der Leopoldsorde van België. De heer Win. K. Allan, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Boness, is als zoodanig door de Britsche regeering erkend. De luit. ter zee 2de kl. Z. J. H. Rietberg wordt met 1 September a. s. ge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. H. K. H. de groothertogin van Saksen- Weimar bezocht gisteren de stad Gouda en hare merkwaardigheden, onder welke in de eerste plaats de kerk met hare geschilderde glazen. Gisterenmiddag keerde de bezoek ster te Scheveningen terug. In de volgende week zullen de erfgroot- hertog en hertogin de terugreis naar Duitsch- land aannemen. SELCIE. De senaat heeft zijne goedkeuring ver leend: 1°. aan het wetsvoorstel betreffende de tabaksbelasting; 2°. aan het ontwerp tot conversie der obligatiën van den Grand Luxembourg; 3°. aan het voorstel tot wijzi ging der kieswet. Daarop is het kon. besluit voorgelezen, waarbij de zitting gesloten wordt verklaard. Er zijn thans in België niet minder dan 82 gepensioneerde generaals. EIGELiND. Zaterdag is te Londen iemand gear resteerd, zegt de Pall Mall, onder verden king van de hand te hebben in de dynamiet- zamenzwering. De man werd sedert 18 maanden door de politie scherp in het oog gehouden. De Daily News verneemt uit Lissabon, dat de ratificatiën van het Congo-verdrag thans tusschen de Portugeesche regeering en de Internationale Afrikaansche Associa tie zijn uitgewisseld. Sir Henry Drummond Wolff is gis teren te Constantinopel aangekomen. Hij zal zich aan eene quarantaine moeten onder werpen, die tot Zaterdagmorgen duurt. Uit Cairo wordt gemeld: Een batterij artillerie, een compagnie genie, drie linie bataljons en drie infanterie-bataljons der garde zullen terstond naar Engeland terug- keeren. Een bataljon Schotsche infanterie zal naar Malta gaan. De bezetting van Debbed en Aboe- Goesi door de opstandelingen wordt beves tigd; zij rukken op Nieuw Dongola aan. De bezetting van Kassala, zich niet langer staande kunnende houden, heeft den 30sten Juli met de vijandige stammen eene minnelijke schikking tot stand gebracht. Osman Digina, verontwaardigd over dit be richt, maakt zich gereed om tegen Kassala op te rukken, ofschoon het niet waarschijn lijk is dat zijne pogingen tot eenig resultaat zullen leiden. V it A X K 11 IJ li. De minister van oorlog heeft van gene raal De Gourcy depêches ontvangen over verschillende dienstzaken. De generaal vraagt vooral spoedige toezending van een aantal kanonneerbooten. Hij geeft echter geene nadere mededeelingen aangaande de cholera; de ongerustheid is daardoor niet weinig toegenomen. "Volgens eene mededeelingopgenomen in de Justice, zal, na de begrafenis van Courbet, eene nieuwe serie brieven van den admiraal in het licht worden gegeven. Het Pransche oorlogsschip Bayard, dat het stoffelijk overschot van admiraal Courbet naar Frankrijk overbrengt, werd (wegens choleragevallen aan boord) voor- loopig de toegang tot de haven van Toulon geweigerd. Het is onder quarantaine gesteld. Mme Clovis Hugues en Hubertine Auclert hebben bedankt voor candidaturen, haar door de „Fédération républicaine socia- liste" aangeboden bij de verkiezingen van 4 Oct.de eerste schreef dat zij nooit eenige politieke daad had verricht die de aandacht harer medeburgers had verdiend; de tweede dat zij sedert jaren aandringende op poli tieke rechten voor de vrouw, voor zichzelf de voordeelen van haar strijd niet kan eischen. DiriTSCII lilKD, De tarief-commissie uit het telegraaf- congres heeft met 9 tegen 7 stemmen het voorstel van Duitschland tot invoering van een uniform-tarief voor telegrammen, ver worpen. O O S TE Ai R 1.9 K. Bij gelegenheid van het jaarfeest van keizer Frans Jozef hetwelk allerwege in de monarchie met opgewektheid werd ge vierd kwamen de koning van Denemarken en de koningin van Griekenland, die te Gmunden bij den hertog van Cumberland vertoeven, naar Ischl, om hem bun geluk- wenschen aan te bieden. Zij namen deel aan het feestmaal en keerden na afloop daarvan naar Gmuuden terug. RVSLiXD. Een uitgevaardigde keizerlijke ukase bepaalt, dat de buitengewone credieten, die noodig zijn voor een door den keizer gelaste troepen-mobilisatie, en in 't algemeen voor een staat van oorlog, zullen worden onder zocht door een speciale commissie, samen gesteld uit de voorzitters van het departe ment voor de staathuishouding en van den keizerlijken raad, voorts uit den rijkscon- tróleur en de ministers van financiën, van oorlog en marine. Als de keizer op zulk een oogeublik zich niet in zijn gewone resi dentie bevindt, zal de minister van financiën de door de speciale commissie noodig geachte buitengewone uilgaven kunnen gelasten, zonder de keizerlijke goedkeuring af te wachten. RUMENIE. De koning en de koningin hebben Dinsdagavond Sinaja verlaten en zijn over Pesth en Weenen, zonder zich onderweg op te houden, naar bad Königstein gereisd. iHERIHiV. De stroopende Apacbe-Indianen in Ari zona zijn thans door de Amerikaanscbe troepen volkomen geslagen. De luitenant Day nam met eene afdeeling cavalerie op 7 Augustus het legerkamp van het benden- hoofd Geronimo, waarbij verscheidene In dianen gedood werden. Geronimo werd gewond, doch wist met slechts twee krij gers te ontkomen. PER TELEGRAAF. PARIJS, 20 Augustus. Te Marseille zijn 65 choleralijders bezweken. Te Toulon is één cholera geval met doodelijken afloop geconstateerd. BOMBAY, 21 Augustus. Mirza Abu- alla-Khau, gezant van Engeland bij den Emir van Afghanistan, is den 9den Aug. aangekomen en daar reeds plechtig ontvan gen. Van de grens tot de hoofdstad werd hij door een eerewacht begeleid. BERLIJN, 21 Aug. De tarief-commissie van het hier vergaderde internationale tele- graafcongres heeft, na een rijpe beraadsla ging die eenige dagen duurde, gisteren be langrijke besluiten genomen. Het stelsel van tariefeenheid, zoowel voor recbtstreek- sche als voor doorgeseinde telegrammen, werd met eenige wijzigingenstrekkende tot verhooging van enkele door Duitschland voorgestelde posten met een groote meer derheid aangenomen. Het is te verwachten dat ook de voorstellen tot verlaging van de seinkosten over de telegraafkabels naar verafgelegen overzeesche gewesten, bepaal delijk China, Japan, Australië en Oost-Indië, insgelijks door de meerderheid zullen worden goedgekeurd. LONDEN, 21 Aug. (Part. tel. D.v. N.) Eene nota van de Duitsche regeering, te Madrid ontvangen, in vriendschappelijke be woordingen vervat, biedt aan, de aanspra ken weike Spanje op de Carolinen-eilanden beweert te hebben, aan een billijk onderzoek te onderwerpen. Men verneemt, dat twee Spaansehe oorlogschepen het eiland Yap, het voornaamste der Carolinen-eilanden, hebben genomen, en aldus de moeielijkheid van den toestand nog vermeerderd hebben. De openbare meening in Spanje is zeer tegen Duitschland gekant. Gisterenavond werden in het Aardrijkskundig Genootschap heftige redevoeringen tegen Duitschland ge houden. De politie deed het hotel der Duitsche ambassade met eene afzonderlijke wacht om geven. LAATSTE BERICHTE-*. Door Z. M. is mr. O. graaf Van Lim burg Stirumop zijn verzoekeervol ont slagen als schoolopziener in het arrondisse ment Leiden. Tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs is o. m. aan de gemeente Katwijk, boven en behalve de vergoeding van 30 pCt. bedoeld bij art. 45 der wet van 17 Aug 1878, een subsidie verleend van 1000. De audiëntie van den minister van marine werd heden andermaal door onder scheidene hoofd- en verdere officieren der zeemacht bezocht. In bet roomseh-katholieke weeshuis te 's Hage is door middel van inbraak een som van f 90 ontvreemd. De daders zouden reeds in hechtenis zijn genomen. Gisterenavond omstreeks 8 ure is eene vrouw, op weg naar het Rhijnspoorstation te 's Hage, op de Prinsengracht plotseling ineengezakt. Eenige omstanders brachten haar in eene woning, terwijl een ander per soon een geneesheer ging halen. Véór deze echter kwam was de vrouw overleden. De kapitein der ITaagsche schutterij, jhr. J. H. Van Doorn van Westcapelle, neemt deel aan alle oefeningen welke thans door de infanterie in de legerplaats bij Laren worden gehouden. Van de 25 deelnemers aan het examen voor de 2e klasse cursus bij het reg. grena diers en jagers, slaagden de sergeanten: Piepers, Beukman, Von de Kamer, Van Buren, Verschoor, Kroeze, Boomberge van Rautwijk en Diephuis. Een buitengewoon politieblad bericht dat in den nacht van 16 op 17 Aug. jl. ten huize van mevrouw de wed. H. aan de Westersingel te Rotterdam, met braak ruim 24 stuks aan gouden, zilver en juweeleu damessieraden en kostbaarheden zijn gestolen. De commissaris van politie 4e afd. te Rotterdam verzoekt opsporing en bericht. De wijze van invordering derKurtaxe door het zeebad Scheveningen heeft, ver zekert menden raad van beheer dier maat schappij in botsing gebracht met de admini stratie van het zegel. Deze meent, dat voor de abonnementskaarten tot het Kurhaus hooger dan 10, het zegelrecht van 5 cent, evenals voor elke quitantie boven die somverschuldigd is. De raad van beheer, aan wiens opinie ook eenig gezag mag worden toegekend als tellende een controleur van 's rijks belastin gen in zijn midden, zou van oordeel zijn, dat de toegangskaarten buiten de termen der zegelwet vallen. Wat hiervan zijn moge, de bevoegde ambtenaren hebben hunnerzijds gemeend de uitgifte van ongezegelde toegangsbewijzen bij proces-verbaal te moeten constateeren. Hedennacht is te Rotterdam een moord gepleegd. Zekere J. C. v. G., die, naar men zegteen paar dagen geleden met j 1200 zijn buis had verlaten en zich met publieke vrouwen uit de Koniugsteeg had opgehouden, werd hedennacht om twee uur, met verscheidene messteken en won den in het gelaat en den hals, door de politie dood gevonden onder het viaduct in de Zwartehondstraat vlak bij de Konins- J O steeg. De politie doet onderzoek. SCHOOL- EtV KERKIVIECWg. Voor de acte als onderwijzer wl 19 en 20 Aug. te 's Hage 15 caudijJ geexamineerd; 2 trokken zich terug9^1 den afgewezen en toegelaten de hh,J jl Van Overhagen, van Alblassërdam, L. Ikl Ouden, van Schiedam, J. Piek, vanCharlojl en 11. F. Potdevin, van Rotterdam. Bij het gisteren te Utrecht gehouden ij examen voor het Engelsch is o. a. geslaj.l de heer F. Pietersvan Leiden. 'I Bij het acte-examen te Amsterdam m de hoofdonderwijzers-acte o. a. uitgereiktn den heer T. Bruin, van Haarlemmermtf SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Soenda, van Amstenk. naar Batavia, arriveerde te Southampton Augustus. De Prinses Marie, van Batavia m, Amsterdam, vertrok van Genua den 20Ai. De Zeeland, van Rotterdam naar jn vertrok heden van Southampton. De Batavia, van Rotterdam naar Jm vertrok lieden van Suez. De Conrad, van Batavia naar Amsterdn passeerde hedenochtend te 8 uren Dungenes RECLAMES. Het Beste en Goedkoopste Middtl Den Heere R. BRANDT, Zurich. Edele Heer! Ik heb een doosje van Ij. Zwitsersche Pillen gebruikt voor bloedzc vering, en kan verklaren dat de ontelhü puisten en zweertjes op mijn gelaat, fc gebrek aan bloedzuivering ontstaan, na it gebruik van één doosje totaal verdws zijn. Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaa L. VAN DER HEIJDEN, Njkerk. Verkrijgbaar te Leiden bij X. K. 8W[ MER, Mare, a 70 Cts. de doos. GEMENGDE BERICHTEN. In onze steden en dorpen onderrak de sociaal-democraten zeer weinig bijval! het publiek. In Amerika deelen zij Is zelfde lot. Wat de Grondwet, in Michigt verschijnende mededeelt kan ten beir» daarvan strekken. „Te Chicago, eene stad met 5 1 0,000k woners, hielden des Zondags na den is, van Grant de socialisten en anarchisten li jaarlijksche picnic, onder leiding der Int nationale Arbeidersvereenigiug. Het is werd voorafgegaan door een optocht naari picniegronden, aan welken optocht ongem 3000 personen deelnamen, die verscheid» vaandels en banieren droegenwaaroilt een groote vuurroode, die gedragen u door de vrouwen van vier der beruchte oproerkraaiers van Chicago. Een vaani droeg het opschrift: Wij dragen niet a veel rouw voor generaal Grant als voorh# kindje dat gisteren doodgehongerd is. scheidene moord en brandstichting aan dende sprekers beproefden hunne ver»» tende plannen uit te kramen, maar b groene gras, de boomen, de warme luchtt het koele bier trokken hunne hoordera Wij erkennen evenwel, zegt de Ami Cl, dat de Amerikanen verstandiger doen ia de Nederlanders: zij nemen niet eensi moeite die menscheu lastig te vallen. S laten, wat men ten onzent zou noenEi, hen in hun eigen sop gaar koken. Naar aanleiding van eene opmerkiij dat het waagstuk der Oxfortsche roeiers» het kanaal over te stekenvéér hen noot was volbracht, werd eenige dagen geleden ai: de Haarl. Ct. geschreven dat dit vroegen! geschied is door drie Nederlandsche zeelieda die in Engeland krijgsgevangen waren s in een open bootje ontvluchtten. Nas> en-dertig uren rondgezwalkt te hebben is den zij te Huisduinen aangekomen i De dichter Gebel zou deze kloeke i bezongen hebben. Volgens een inzender in de Midi. b is ook deze rectificatie niet juist. Hetfst door den dichter C. Gebel bezongen,» zich als volgt toegedragen hebben: Arie Bruin, stuurman, en drie matros genaamd Arie Dijkhuisen, Corn. Spaanse Michiel Pronk bekwamenin December lm den last, om eenige brieven van het <tai Sools, in Engeland, voor Amsterdamse- rekening af te halen. Den üösten te met eene pink van Scheveningen afgevarei kwamen zij den volgenden dag te Sods doch werden, dadelijk na hunne aankom* in beslag genomen, en, ofschoon nog g® dadelijke oorlog bestond, in verzekerde k waring gesteld. Den volgenden dag ontna: men zeil en roer aan hun vaartuig, einde het ontvluchten te beletten; tofi daarboven de pink door een Britsche werd bewaard. Op den lsten Jan. D nam een beambten aanteekening van hetg»

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2