BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Ka k m as ie* 3f: m z mm msol. m. bh rr. door den oud-leerling jhr. Boreel en door den burgemeester van Wageningenwaarna de heer J. Yan Embden, burgemeester van Renkumnamens de familie bedankte voor de bewezen eer. Onder de personenwier zaken gis teren voor de rechtbank te Arnhem werden behandeld, bevond zich ook een vijf-en-tach- tigjarige grijsaard, die wegens landlooperij terechtstond. Duitscher van geboorte, had hij onder Napoleon aan den tocht naar Rus land deelgenomen en later den tiendaagschen veldtocht mede gemaakt, doch was thans als zonder werk en middelen van bestaan door de politie hier ter stede aangehouden. Ter zake van landlooperij werd door het O. M. tegen hem 15 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarskolonie ge- requireerd. Be rechtbank sprak hem echter nog denzelfden dag van het ten laste gelegde wanbedrijf vrij. (Arnh. Ct.) Voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch werd eergisteren en gisteren de zaak behandeld van Cesar Timmermans van Heer len, beschuldigd van drievoudigen moord, te Maastricht gepleegd op mr. Eug. Van Oppen, diens zoon en diens dochter. Na de voorlezing der uitvoerige akte van beschuldiging, requireerde de adv.-gen. voor lezing van het proces-verbaal van getuigen verhoor van wijlen mr. Eugène Van Oppen (zoon). Zooals bekend is heeft deze, na de bekomen wonden, nog twee dagen geleefd en hij heeft toen in hoofdzaak aan den rech- ter-commissaris verklaard dat Timmermans in den morgen van den 9den April zich tweemaal heeft aangemeld om. mr. Van Oppen (vader) te sprekendat toen hij de eerste maal kwam, omstreeks 12 uur, aan hem werd medegedeeld, dat mr. Van O. ongesteld was en hij dezen niet spreken kon; dat hij toen ten half twee ure was terug gekeerd en is binnengelaten op het kantoor, waar hij, mr. Van Oppen (zoon) zich alleen bevond; dat Timmermans zijne vraag om den vader te spreken heeft herhaald en in middels de hand onder de dichtgeknoopte jas hield; dat hij hem geantwoord heeft, dat zijn vader ziek was en hij dezen niet spreken kondat T., terwijl hij zeide „dan kan ik het met u wel doen," een dolk on der zijne jas te voorschijn haalde, op hem aanviel en hem een steek in den onderbuik toebracht; dat hij trachtte hem den dolk te ontwringen en er nu eene worsteling ont stond, waardoor beiden op den groud ge raakten; Timmermans haalt nu eene revolver uit den zak en schiet hem in den boven arm; mr. Van Oppen (zoon) weet zich aan de handen van zijn aanvaller te ontwringen en vlucht door de achterdeur en doet die op slot, roept in de gang: „Vlucht, vlucht, daar is Timmermans", en heeft nog de tegen woordigheid van geest om te trachten den sleutel der deur der voorkamer, waardoor T. was binnengelaten, te willen omdraaien, maar, helaas, dit slot was defect, en nu had T. gelegenheid door deze deur in de gang te komen. De oude heer Van Oppen was inmiddels op het geraas uit zijne kamer in de gang gekomen en hier werd hij dade lijk door T. aangevallenmoeder en doch ter snellen te hulp. Doch de woede van T. was niet te bedarenin eenige oogen- bükken had hij drie menschenlevens ver nietigd. Het verhoor der getuigen nam een aan vang. Aandoenlijk was het toen achtereen volgens mevr. de wed. Van Oppen, hare zeventienjarige dochter en haar zoontje van 14 jaren, al schreiende de gerechtszaal bin nentraden om getuigenis der waarheid in dit voor hen zoo vreeselijk drama af te leggen. Mevr. Van Oppen leunde op den arm van haren broeder; al snikkende antwoordde zij op de vragen die gesteld werden en men kon het den waardigen president aanzien dat het hem pijnlijk aandeed deze diep be droefde weduwe te moeten ondervragen. Trouwens allen, die zich in de zaal bevon den, waren diep bewogen; een enkele bleef slechts ongevoelig, het was de beschuldigde; terwijl menigeen, die aan de zaak vreemd was, moeite had om zijn tranen te bedwin gen, bleef hij, die de oorzaak was van zoo veel leed, in onverschillige houding, met de armen op de bank geleund en met on- beschaamden blik heen en meer ziende, als ware hij nieuwsgierig om te weten welken indruk zijne gruweldaad op het publiek ma ken zou. Op de verklaringen van verschillende ge tuigen maakte de beschuldigde nu en dan eenige aanmerkingen, die echter van weinig beteekenis waren. Het O. M.waargenomen door mr. T. Serraris, adv.-gen., eischte na een uitvoe rig requisitoir, waarin de spreker het gruwe lijke der daad in harde kleuren schilderde, veroordeeliug tot levenslange gevangenisstraf. Mr. J. A. A. Bosch was hem ambtshalve als verdediger toegevoegd. Hij pleitte dat beschuldigde op het oogenblik der daad aan verstandsverbijstering leed en dus niet voor toerekening zijner daad vatbaar was. Uitspraak Woensdag 26 dezer. Van geachte zijde verzoekt men aan het D. v. Z. 11. en Gr. plaatsing van het volgende „Velen verkeerden in de meening, alsof wijlen mr. Eug. Van Oppen de hand heeft gehad in de gerechtelijke executie, welke den verkoop van het huis van C. Timmer mans tengevolge heeft gehad en dezen tot wanhoop zou gebracht hebben. Daar van die verkeerde meening door eenige personen partij is getrokken om de nagedachtenis van den bekwame rechtsgeleerde en rechtschapen pleitbezorger te bezoedelenrekenen wij het ons tot plicht, het publiek in deze de waar heid niet te onthouden. Timmermans kocht jaren geleden een tuin van de erfgenamen Vreuls te Heerlen en nam dezen in gebruik zonder ooit de koopsom of de daarvoor ver schuldigde rente tebetalen.Toen alle pogingen, om de zaak in der ininne te schikkendoor de kwaadwillige halsstarrigheid van den kooper mislukten, zag zich de weleerw. heer Vreuls, pastoor te Nieuwenhagenvoogd der minderjarige kinderen van zijn overleden broeder, verplicht om den gereehlelijken weg te betreden. Deze wendde zich nu tot den heer A. Lemmens, advocaat en procu reur, met verzoek omindien Timmermans onwillig bleef de koopsom met verschuldigde rente te betalen of het noodige onderpand te stellendiens huis gerechtelijk te ver- koopen. Hiertoe was mr. Lemmens na al lerlei onderhandelingen eindelijk genoodzaakt en zoo had in April 11. voor de rechtbank te Maastricht de verkoop van het huis plaats. Kooper werd, voor de som van 1700, de heer Brouwers te Heerlen. „Hieruit blijkt, dat wijlen mr. Van Oppen aan de gerechte'ij ke executie geheel en al vreemd is." Te Eindhoven zal de verjaardag van prinses Wilhelmina plechtig worden gevierd met een volksconcert, optocht, bal cham- pêtre en een kegel-concours. Een boerenzoon van hel gehucht Luisel (N.-B.) was met de kar naar Haaren gere den, waar hij met zijne moeder ter kerk ging. Toen zij na den dienst huiswaarts keerden, kwam eene andere kar hen achter op, die de eerste voorbij wilde rijden; de boerenzoon dit ziende, zette zijn paard tot een harderen loop aan, met het ongelukkige gevolg, dat de vrouw van de kar viel en zoodanig gekwetst werddat de dood spoedig volgde. Te midden der feestvreugde, ter ge legenheid eener bruiloft te Weert, werd de bruidegom, die nog twee dagen gevange nisstraf te goed had, door de maréchaussée's aangehouden. 's CBATESHACE. Door Z. M. is aan de heeren A. J. Van Koolwijk, pastoor op Aruba, en M. Sehot- borgh, grondeigenaar op Curasao, vergun ning verleend tot aanneming van het orde- teeken der vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hun door den president der Vereenigde Staten van Venezuela ge schonken. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Alkmaar, M. Gouveme, thans notaris te Bergen, en is aan A. H. Mommers, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burge meester van Grave. Door Z. M. is de adspirant-ingenieur der marine K. F. Koning, bevorderd tot ingenieur 2de kl. De officier van administratie 1ste kl. J. J. Van den Berge, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Schipper M. Keus, voerende de haring schuit Anthoniusgisteren te Scheveningen aangekomen, brengt de droeve tijding mede, dat hij 11. Donderdag, bij schrikkelijk storm weder en hooge zee een rit water overkreeg, waarbij een man het been gekneusd werd, een ander in het ruim viel, en een derde (zekere Minnikes Verbaan) over boord viel en jammerlijk verdronk. Het ongeluk gebeurde des morgens circa half 10 ter hoogte van Peterhead. Verbaan liet eene weduwe met 5 kinderen na. welke gelegenheid dr. Van Ermengem, door de Belgische regeering naar Spanje gezon den tot het bijwonen der inentingen door Ferranverslag zal doen van zijne zending. De vergaderingen zullen tot 81 Augustus duren. EN4SELAN®. Volgens bericht uit Bombay is het proces van Kanovics gisteren geëindigd. Aangezien de beschuldigde niet in staat was den gevorderden borgtocht te storten werd hij veroordeeld tot zes maanden gevangenis. Onder het verhoor bekende hij, in het begin van dezen zomer in Egypte geweest te zijn en Pain gekend te hebben. Hij weigerde echter den rechter inlichtingen te geven aangaande het tijdstip, waarop hij Pain de laatste maal gezien had. FitAIVHR IJ K. De doctoren Paul Gibier mengem vaardigd de de autoriteiten te Straatsburg zonder t*il fel strenger dan gewoonlijk waren, wtg^ de agitatie van eene partij in Frankrijl die Rothan tot vice-president had benoeai (de „Ligue des Patriotes"), hoewel Roifo, voor die eer had bedankt en zelfs geen was van de „Ligue". De werken van than hebben niets met het verbod te u,. kenintegendeelzij zijn in de bibliotheke- van alle Duitsche universiteiten. Te Zanzibar loopt het gerucht, dr. Reichard, de eenig overgeblevene de Duitsche expeditiein een gevecht us de inlanders van Ugogo gedood is. en Van Er door de Fransche regeering afge- om een onderzoek in te stellen methode van dr. Ferranhebben OOSTEN RIJ K. Weenen wordt aan de onderhandelingen 'P> dat de onderhandelingen tusscha Von Bismarck en graaf Kalnoh Oostenrijksch-Hongaarsch-Duilsi BELGIE. Het congres der „Société Royale de médicine publique de Belgique" zal den 26 Augustus te Antwerpen gehouden worden. Het aantal deelnemers bedraagt reeds meer dan 1200 werkelijke en corresponderende leden, onder welke laatsten verscheidene Nederlandsche hygiënisten. Het nieuwe hos pitaal te Antwerpen zal bezocht worden, bij naar aan de académie gerapporteerddat de onderhandsehe inspuitingen met den in cul tuur gewonnen komma-bacillus de dieren op welke door hen werd geëxperimenteerd, niet tegen cholera behoedden. De royalistische Fransche bladen achten het voorgenomen huwelijk van prinses Marie, de dochter van den hertog van Chartres, met prins Waldemar van Denemarken, een merkwaardig succes voor den graaf van Parijs, die het bewerkt heeft. Prins Wal demar toch heeft tot zwagers den keizer van Rusland en den prins van Wales; zijn familie is verwant aan tal van andere ge kroonde hoofden. De prins is Maandag te Parijs aange komen; hij werd aan het station ontvangen door den hertog van Chartres, hertog De- cazes, markies De Beauvoir en den Deen- schen gezant. De hertog van Chartres omhelsde den prins. Deze is een lang, knap jongman, zeer bijziende en nooit zonder lorgnet. Hij logeert in het hotel Bristol en wacht tot de graaf van Parijs uit België terug zal zijn, om aan dezen voorgesteld te worden. Daarna gaat hij naar Dinant, waar de her togin van Chartres en zijne bruid vertoeven. Acht ziektegevallen van verdachten aard zijn te Toulon waargenomen, waarvan zes bij militairen, die allen min of meer verzwakt waren door vroegere ziekten, in zonderheid dysenterie. De bevolking van Toulon is volkomen rustig. SPANJE. Eergisteren zijn in Spanje 4758 cho leragevallen voorgekomen en 1365 sterfge vallen aan die ziekte. Volgens de Arjence Fabratoonen zich de dagbladen van de verschillende schakee ringen van dag tot dag meer verstoord over het bezetten der Karolinen-eilanden door de Duitschers. Daargelaten de eeuwenheugende rechten van Spanje, wisten tcch de Duit schers, door hun consuls, dat de Gouver neur der Philippijnsche eilanden sedert Maart een werkelijke bezetting der Karolinen-eilan den voorbereidde. Er is dus geenerlei ver- schoomng voor de schending van het vol kenrecht. De positie van den graaf van Solms- Sonnenwalde, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Duitschland bij het Spaausche hof, is te La Granja zeer moeielijk, door de koelte, waarmede hij in alle kringen ontvangen wordt. ITALIË Als medeplichtige van den graaf Des Dorides heeft de regeering nog doen arres teeren een hoofdambtenaar van het arsenaal van Spezzia te Rome, verdacht van de man te zijn, die Des Dorides de meeste gege vens heeft verschaft. Men gelooft echter, dat de regeering te voorbarig te werk gaat. DCITiCHLAWD. Maandag had te Potsdam de onthul ling plaats van het gedenkteeken van Fre- derik Wilhelm I, in tegenwoordigheid van den keizer, de keizerin en den kroonprins. De plechtigheid begon om 11 uren en was binnen het uur afgeloopen. Den 2en Januari van het volgend jaar zal keizer Wilhelm het zilveren jubilé als koning van Pruisen vieren. Van verschil lende zijden hegint men toebereidselen te maken, om hem dien dag een geheel eigen aardige ovatie te brengen; men wil name lijk een optocht organiseeren van alle oud gedienden, die de oorlogen van 1864, 66, 70-71 hebben medegemaakt. Het blijkt dat Rothan zich tot Von Bismarck wendde om te protesteeren tegen het verbod om in Elzas te blijven. Graaf Hatzfeldt antwoordde namens dezen, dat hij niets over Elzas te zeggen had en dat Uit meld, prins over een tolverbond niet den verwachten ben opgeleverd. Evenwel wordt in het ai den gelaten, of deze slechte uitslag k gevolg is van de moeielijkheden, welke vrede van Frankfort in den weg legt, omdat Von Bismarck niets van zijne schermende rechten wil laten vallen. Volgens bericht uit Weenen is gel Macedonië ten prooi aan ernstige ongj, geldheden. Talrijke benden opstandeling trekken door het landde bevolking sporende tot verzet tegen Turkije en Gris kenland en tot strijd voor de vereen»» van alle Bulgaren. Geheel het land"' rijp zijn voor de revolutie. De Turkscb regeering zou verscheiden bataljons naar 4 grenzen van Griekenland, Servië en 0& tenrijk gezonden hebben. RUSLAND. De Russische politie heeft weder anarchistisch complot ontdekt, thans Oranienbaum. Tevens heeft zij te Kao netz, in Podolië, een zekeren Wasileva gearresteerd, die van valsche papieren?» zien was, en voor den moordenaar van it officier Heyking, in 1880 te Kief i moord, wordt gehouden. DENE9I ARKEN. Het Deensche koningspaar hoopt September weer al zijne kinderen en beitii kinderen op het slot Frederiksborg bij Kops hagen vereenigd te zien; nl. den keizerrj Rusland met zijne gemalin, den hertog Cumberland met zijne gemalin, de Deens kroonprins met prinses Louise (kleindocl! van wijlen prins Frederik), de prins en pa ses van Wales, de koning en de konirj van Griekenland en eindelijk prins Walden wiens verloving met de prinses van Ork bij die gelegenheid zal worden gevierd, AMERIKA. Uit Philadelphia wordt aan de Tx bericht, dat eenige kamers van koophui in de Unie, bevreesd voor de gevolg den stilstand der zaken, bij presidentüt veland adressen zullen indienen, houdri verzoek het Congres tot een buitenge»! zitting bijeen te roepen, ten einde mail* gelen te nemen om de nijverheid te Ié te komen. Men denkt dat de heer Cl» land, die niet gelooft dat het congres re betering in den toestand kan brengen, i wijzend op het verzoek zal beschikken. EO ÏPTE. Arabische bladen ontvingen uit S» kim de volgende berichten: Onmiddellijk na het overlijden van hammed Achmed, trad de nieuwe R Abdoellah op het lijk toe, ontnam zegelring en verbrak dien. Herauten paard snelden daarop door het Ie Omdurmau en de straten van Khartoem, verkondigden luide, dat de Mahdi tot a profeet in het paradijs was gegaan ent neef Abdoellah de regeering had aam* Van alle kanten stroomden de geloot naar de tent, waarin de doode lag en' pen zich daarvoor jammerend en we© op den grond neder. Onder de treureak bevonden zich ook de talrijke vrouwen den Mahdi, met haar kinderen; zij m® ten de tent, waarin de nieuwe Kalif de pi? ren en schatten van den gestorvene oven»1 niet betreden. Daarna werden zeventig f sonen, emirs, sheikhs en derwischeni gewezen die zich met de zorgen voor lijk zouden belasten, nadat zij een'* gingsbad in den Nijl zouden hebben geiio®6 Toen de avond begon te vallen begrafenisplechtigheid een aanvang, 01 het gedonder van het geschut. Two'"? sonen, die telkens, na dertig stapp© hebben gedaan, door anderen werden' vangen, droegen het lijk door bet W waar de troepen en haie stonden ges'" en salvo's losten naar den op een W afstands verwijderden Witten Nijl, het gewasschen moest worden. Act"1

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2