NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOSlNEföENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Vrijdag 21 Augustus 1885. W°. 195. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepmakerssteeg 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsc ourant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meerv 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel f 0.10. 199° Jaargang. De Burgemeester, Hoofd van liet Gemeente bestuur van Leiden; brengt ter algemeene kennis dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee kohieren van de personeele belasting dienst 1885—86, Wijken 6 en 7, 8 en 9, resp. executoir verklaard den 17enenden 18cn Auguslus jl.en herinnert voorts de belang hebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den hij de Wet bepaalden voet le voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. De Burgemeester voornoemd DE FKFMERY, weth. lo. Burg. Leiden 20 Augustus 1885. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei den, op Vrijdag 2! Auguslns 1885, des na middags te drie uren. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde leden van den Gemeenteraad. 2. Benoeming van een derden onderwijzer aan de Jongensschool der 2de klasse. (105) 3. Verzoek van K. Benjert, om ontslag als tweede onderwijzer aan de Jongensschool der 2de klasse. (102) 4. Idem van F. J. G. VV. Leers, om ontslag als lid der Commissie van Toezicht op de scholen voor middelbaar onderwys. (104) 5. Idem van Mr. 11. Ter Haar Bz., om ont slag als leeraar aan de lloogere Burger scholen (107) 6. Voorstel tol wijziging van de verordening regelende het getal enz. der leeraressen en leeraren aan de lloogere Burgerschool voor Meisjes. (107) 7. Idem betrekkelijk de verhuring van liet IJklokaal. (101) 8. Kohier der Plaatselijke Directe Belasting dienst 1885 met suppletoiren staal van begrooling. (109) 9. Voorstel tol verliooging van het kapitaal der gemeente in de Bank van Leening. (lil) 10. Bekening over 1884 van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen en Vrou wenhuis. (99) 11. Idem van de Stedelijke Werkinrich ting. (100) STADSNIEUWS. Wegens het onvoldoend aantal opgekomen leden kon lieden middag geen gemeenteraads zitting gehouden worden. Op voorstel van den waarnemenden voorzitter, den heer De Fremery, werd besloten morgenmiddag om drie uur te vergaderen. De verbouwing en vergrooting van de bewaarschool in de Groenesteeg, waarvan heden ten raadhuize dezer gemeente de openbare aanbesteding plaats vond, is ge gund aan den laagsten inschrijver, den lieer A. Verhoog Jz., timmerman alhier, voor ƒ7944. Ingekomen waren 15 biljetten en de hoogste inschrijving bedroeg 9649. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald, dat de winterdienst op de spoor wegen dit jaar bij wijze van proef op 1 October zal aanvangen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee K. A. Stakman Bosse, in den voormiddag van 19 dezer St. Vin cent verlaten ter voortzetting der reis. Aan boord is alles wel. Sl.-Ct Dr. Van Tienhoven, te 'sHage, zal ons land vertegenwoordigen op het medisch congres te Antwerpen. De batterijen van het 2e reg. veld artillerie uit 's Gravenhage en Leiden, die onder bevel van den commandant van dat corps, den kolonel A. M Mazel, sedert 31 Juli jl. in het kamp bij Oldebroek schiet oefeningen hebben gehouden, hebben die legerplaats verlaten en zijn gedeeltelijk per spoor en gedeeltelijk marcheerendenaar hunne garnizoenen teruggekeerd. De zevende jaarvergadering van de Unie, eene school met den Bijbel, zal op 22 October a. s. in het Gebouw voor kun sten en wetenschappen te Utrecht gehouden worden. De vergadering van onderwijzers, in Zuid-Holland aan normaal-inrichtingen ver bonden zal in October gehouden worden. Eenige stellingen omtrent het onderwijs in de Ned. taal zijn door den heer Van Dijk van Leiden, en eenige stellingen omtrent het onderwijs in vormleer door den heer Bouman van Amsterdam gegeven. Belang stellenden zijn uitgenoodigd om hunne op- of aanmerkingen omtrent die stellingen vddr 1 Oct. aan gemelde hceren mede te deelen. Uit het verslag van het Ned. gym- nastiekverbond over het 18de verbondsjaar blijkt het volge.ideHet aantal leden bedraagt op het oogenblik 6418, tegen 5893 op het einde van 1884. Het bond telt 102 veree- nigingen met 2977 werkende leden, 3092 kunstlievende leden en 248 eereledenen bovendien 105 buitengewone leden; 77 ver- eenigingen zijn door koninklijke goedkeuring van de statuten als rechtspersoon erkend. De gezamenlijke inkomsten bedragen ƒ31.917,80. Toen de luchtreiziger Lhoste Dinsdag namiddag te 5uur van het terrein van het Feestgebouw te Botterdam opsteeg, had hij vier postduiven bij zich. Twee dezer duiven, door den luchtreiziger kort na zijne opstij ging losgelatenwaren reeds vóór 6 uren op haar hok teruggekeerd; de beide anderen met depêches van den luchtreiziger, werden eerst gisterenochlend vroeg op bet hok ge vonden. De heer Lhoste had ditmaal met een zwaren wind te doen. Te 6 uren 45 min. is de luchtreiziger nabij Lage Zwaluwe neergedaald in eene soort van moeras, waar ue ballon door den hevigen wind door het slijk gesleurd werd. Gisteren had op De Noord, in de nabijheid van Alblasserdameene aanvaring plaats tusschen een Fransch jacht en eene zeilschuit, welke laatste groote averij beliep. Het jacht stoomde door naar Dordrecht, zonder zich om de schuit te bekreunen, maar werd in die stad op telegraphisch verzoek van den schipper aangehouden. Agnes van Aakersloot te Haarlem, vermaakte bij haar testament dd. 13 Nov. 1663, de helft barer bezittingen aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Zand- voort en bepaalde daaibij, dat jaarlijks op 7 Januari de verpleegden feestelijk zouden worden onthaald. Na de geldelijke verliezen welke het Oude Mannenhuis leed in den Franscheu tijdkon hieraan geen gevolg meer worden gegeven. Thans evenwel zal, naar de Zandv. Badcour. bericht, in het vervolg, de burgemeester op zijne kosten op den verjaardag van den regeerenden vorst of vorstin, de oude lieden feestelijk onthalen, waarbij de be paling gemaakt is, dat de oudste verpleegde een dronk instelle op het regeerend hoofd van den staat. In het water van het Kolkje aan den Oudezijds Achterburgwal te Amsterdam, is in den afgeloopen nacht eene vrouw ver dronken. Wel hebben twee brandwachten haar met den meesten spoed door middel van eene dreg uit het water gehaald, doch het leven bleek reeds te zijn uitgedoofd. Tegen zekeren D. zijn met betrekking tot dit geval zóó ernstige vermoedens gerezen, dat hij gisterenmorgen in arrest genomen is en de politie het lijk gerechtelijk zal doen schouwen. Als een vermeldenswaardig feit deelt men aan de Held. Crt. mede, dat een bla zerschuit van daar uit de reis over de Noord zee naar het Engelsche Kanaal heeft gemaakt. Men voegt er tevens bijdat het vaartuigje op wel wat onverantwoordelijke wijze in zee is gestoken. Het verkeert nl. door ouderdom in zeer slechten staat en de bemanning aan boord moet in het geheel geen berekening hebben van de stuurmanskunst. Vreemd keek men dan ook op, dat 't brooze huikje daar Vrij dagavond, na ongeveer 12 dagen reis behou den binnen kwam; men waande 't reeds verloren. 't Schuitje was bestemd om tabak te ver- koopen onder de Engelsche visschers, inde Noordzee. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch ontving dezer dagen uit Botter dam eene gift van f 1000 ten behoeve zijner Weesinrichting en nog daarenboven eene som van 1098, uit eenige plaatsen van ons land, voor den bouw van het nieuwe weeshuis. -Gisterenmiddag had te Wageningen de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Jongkindt Coninck, in leven directeur der rijksland bouwschool. De lijkkist was bedekt met kransen. De leeraren, vele leerlingen en oud-leerlingen der schoolde leden van het gemeentebe stuur van Wageningen en tal van vrienden volgden den stoet. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heeren dr. J. Andreae, adjunct directeur, H. M. Hartog uit Barneveld, FEUILLETON. 92.) De Sanzac bood Adrien zijn sigarenkoker aan. Zij slaken op. „En nu," sprak de vicomte nu zal au1 u ons niet meer komen storen. We kun nen op ons gemak praten. Je hebt me ze ker belangrijke dingen mede te deelen. De markies schudde het hoofd. „Weetje wel, Adriendat je heusch treu rig gestemd bent?" hervatte De Sanzac. „Men heeft je slechts aan te zien om overtuigd te wezen, dat je ongerust bent en allerlei mui zenissen je kwellen. Kom, spreek op! Wat scheelt er aan? Wat is er voorgevallen?" „De Sanzac, veroorloof mij je het ant woord schuldig te blijven." „Als het zoo gelegen is met de zaak, is zij ernstiger en gewichtiger dan ik dacht. Ik begrijp het, er is een geheim in het spel dat je bewaren wilt." De jonge man kou een zucht niet onder drukken. „O, o!" sprak de vicomte, dat is een zucht, die heel wat uitdrukt. Adrien! denk je, dat ik je vertrouwen niet meer verdien?" „Ja maar „Wil je mij de reden van je treurigheid niet zeggen?" De Sanzac, laten wij over wat anders praten." „Het zij zoo. Waarover wilt ge dat wij het hebben?" „Waarom zijt gij te Circourt teruggeko men, in plaats van naar Parijs te vertrek ken, zooals je van plan was?" „Minder terughoudend dan gij, mijn waarde zal ik je antwoorden op die vraag. Maar ik verwittig je, dat we tegen wil en dank terug zullen komen op het onderwerpdat je met geweld wilt ontwijken. Beu ik op het oogenblikdat ik in den trein zou stap pen van gedachten veranderd en naar Cir court teruggekeerd, dan was het ten uwe gevalle." „Mij niet gelooven, zou gelijk staan met te twijfelen aan mijn vriendschap. Trouwens, ga het eens zelf na. Welke andere reden zoudt ge kunnen vinden? Geene is het wel?" 't Is waar." „Ik had ie niet dan met leedwezen goe den dag gezegd. Daar er geen enkele ern stige aanleiding bestond om naar Parijs terug te keeren, had ik de kracht niet zonder jou te vertrekken. Ik herbaal het, Adrien!'tis mijn vriendschap alleendie mij naar Cir court terugvoerde." De markies legde zijn hand in die, welke de vicomte hem reikte. Na een oogenblig gezwegen te hebben ging deze aldus voort: „Ik behoef je niet te zeggen, dat ik erg teleurgesteld was, toen ik je niet op het kas teel aantrof. Ik dacht, dat je des avonds zoudt terugkomen tegen etenstijd. Maar wie er kwam, geen Adrien. Ik wil het je niet verbloemenik was zeer ongerustwant Gaston, die zeker wel wist waarom je niet thuisgekomen waart, wachtte zich wel het mij te zeggen. Kortom, ik bracht een heel slechten nacht door. Ik was bangdat je een ongeluk, zooals er op de jacht helaas! zoo vaak plaatsgrijpen, overkomen was." Den volgenden ochtend ontving Gaston je briefje. Toen was ik gerustgesteld, evenals de oude heer De Limans, die in mijn angst gedeeld had. Natuurlijk vroeg ik mij af welke gewichtige zaak je van Circourt kon doen wegblijven. Ik ondervroeg Gaston. Ontwijkend beantwoordde hij al mijn vragen. Eensklaps schoten mij die frissche, liefe lijke stem, dat gezang, die snikken te bin nen die wij achter de heiming van la Cor- deiiére gehoord hadden. Ik herinner mij je ontroering op dat oogenblik, en het plan, datje scheen op te vatten, om op den muur van den tuin te klimmenten einde de zan geres te zien. Nu wist ik wat ik er van denken moest. Drommels sprak ik zoo bij mij zeiven, de markies De Verveine is op een avontuur uit. Ik ken je, waarde Adrien; ik weet dat je een vurige verbeelding hebt, dat je aan indrukken toegeeft, en dat alles wat een geheimzinnige tint heeft, de gaven bezit van je aan te trekken. Toen ik je niet te Circourt zag terugkee- ren en het wachten moede werdbesloot ik gisteren op eens je te gaan zoeken. Je niet te Longuyon, waar ik gisterennacht sliep, vindende, ben ik naar Champigneule ver trokken in de vaste overtuigingdat je daar je tenten moest hebben opgeslagen. Derhalve Adrienis het mijn vriendschap voor je, die mij het kasteel gisteren heeft doen verlaten om je te Champigneule aan te treffen. Je denkt misschiendat ikvermoedende wat je hier terughoudt, wel had kunnen laten je achterna te loopen. Nu, daar zal je me gewis niet zwart om aanzien; men vergeeftalles aan de vriendschap. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1