BUITENLANDSCHE BERICHTEN. m xs aw as dec - "wj tast. jm.. is rw - Lelijveld zal de 5e batterij van het 2e reg. veld-artillerie uit Leiden op 1 Sept. naar Bus- sum vertrekken om deel te nemen aan de oefeningen in den vesting-oorlog. Gedurende de maand Juli werden 101 personen voor den Indischen militairen dienst aangenomen en wel 70 Nederlanders, '23 Duitschers, 5 Zwitsers, 2 Belgen en 1 Oos tenrijker. De hoofdinspecteur Caland en de in genieur van den waterstaat Welcker begeven zich eerstdaags naar Brazilië, om de regee ring aldaar van advies te dienen in zake de ingekomen plannen tot verbetering van de zeemonding van den Rio grande do Sul. Het voederen met pulpe blijkt meer en meer gunstig te werken op de melk, vooral waar ze wordt aangewend tot kaas bereiding. De pulpe kost ƒ2.50 tl ƒ2.60 per 1000 K G.en voedert men nu 50 60 kilo daags, dan kost dat nog niet zoo veel als een paar bossen stroo, terwijl de pulpe een veel gezonder voedsel voor het vee is, voornamelijk wanneer men er zonne bloemzaad aan toevoegt. Jammer, dat het inkuilen van pulpe, wanneer er stroo wordt bijgevoegd, niet productief is, daar het verlies aan voedingsgehalte wel 50 pCt. be draagt. (N. R. Ct.) üe lieer J. C. Boot, te Katwijk, is benoemd tot hoofdambtenaar ter gemeente secretarie te Delftshaven. Sedert 9 Aug. wordt het 3} jarig zoontje van C. S. te Botterdam vermist. Men vermoedt dat het knaapje is verdronken. Door de Botterdarosche politie is aan gehouden een persoontegen wien door de Botterdamsche rechtbank wegens valschheid in geschriften rechtsingang met bevel van gevangenneming was verleend. In den laatsten tijd wordt te Botter dam weder herhaaldelijk poging tot inbraak gepleegd; in den afgeloopen nacht weder op twee plaatsen. Wel had men ditmaal weinig succes, doch niettemin maant de politie de burgerij tot voorzichtigheid aan. Als een bewijs, hoe gemakkelijk het reizen tegenwoordig gaat, kan wel het vol gende staaltje dienen. Vier kinderen, wier ouders te Bav City, staat Wisconsin in de Yereenigde Staten, overleden waren, kwa men 11. Zondag per stoomschip Leerdam der Nederlandscli-Ameiikaansche stoomvaart maatschappij te Botterdam aan. De oudste, die als geleider dienst deed, was 14 jaar, de 3 anderen kinderen van 610 jaar. Overvloed van geld vergemakkelijkte hun de reis zeker niet, daar de geleider bij zijne aankomst te Botterdam nog 90 cent bezat; allen waren echter goedsmoeds. Door de zorg van de beambten der genoemde maat schappij werden zij naar eene tante te Til burg, die zich het lot der weezen had aan getrokken gezonden en kwamen daar Zon dagmiddag behouden aan. Vroeger zou zulk eene reis van 4 dagen sporens in Amerika en vervolgens de tocht over den Oceaan, enz. voor vier zulke, zon der toezicht reizende kinderen wel een on mogelijkheid genoemd zijn. Om een bewijs te geven hoezeer de landerijen den laatsten tijd in waarde ge daald zijn, deelt het D. v. N. mede dat eene plaats in de Legmeer de vorige week verkocht is voor 17 duizend gulden, terwijl ze gekocht werd voor 50 duizend en er 40 duizend hypotheek op gegeven was. Daar de hoeve 32 bunders groot is, bracht de bunder dus nog geen 600 gld. op. Boven de gemeente Zaandam woedde Donderdag-middag een kort, doch hevig onweder, vergezeld van zwaren regen en hagelsteenen. Vier molens werden getroffen, zonder echter brand te veroorzakenbehalve éénwaar het begin van brand echter door de werklieden spoedig gebluscht werd. Twee personenin die fabrieken werkzaamwer den mede door den bliksem getroffen, van wie dén brandwonden heeft bekomen en de anderen meer in bedwelmden toestand ver keerde Donderdag heeft bij de oefeningen van het artillerie-instructieschip llet Loo, aan den Hors bij Tessel, een ongeluk plaats gehad. Een matroos, werkzaam zijnde aan de schijf, geraakte hierbij tusschen pantser- stukken beklemd, waarbij hij zich zoo ern stig verwondde, dat het den dood ten ge volge had. Zijn lijk werd naar het marine- hospitaal te Nieuwediep overgebracht. Ofschoon sedert tal van jaren te Benkum vergund was, honden als trekdieren voor karren en wagens te gebruikenmits de ge leider niet op het voertuig gezeten nas, werd deze bepaling, buiten het oog der politie zeer zelden nagekomen. Aanhoudend vernam men dan ook klachten over het toenemend gebruik, vooral op de openbare wegen. De raad dezer gemeentetot wien deze klachten waren gekomen, oordeelde deze gegrond en besloot eenparig, met in gang van 1 Jan. 1886 het gebruik van honden als trekdieren geheel te verbieden. Onlangs had te Bergen-op-Zoom een komischvoor de er bij betrokken personen minder aangenaam vooral plaats. Bij een der ingezetene zou een familie nog dien avond met het spoor vertrekken, toen bij het openen der deur de sleutel brak, en een stukje daarvan in het slot achterbleef, waardoor men met een tweeden voorbanden sleutel de deur evenmin van binnen kon openen. Daarom wierp men hem uit het bovenraam naar be neden, om van buiten de opening te beproeven. Ongelukkigerwijs kwam hij in den kelder terecht, zoodat men nu geheel opgesloten was, terwijl het rijtuig reeds voor stond om de familie naar het spoor te rijden. Een smid kwam ter hulp, doch ook dezen kon de deur van buiten niet openen en bediende zich van een ladder om binnen te klimmen, waar hij opnieuw beproefde het slot te openen, hetwelk er ten slotte geheel afge hamerd moest worden. Inmiddels was het te laat geworden om nog met bedoelden trein te kunnen ver trekken. Het rijtuig kon onverrichter zake vertrekken, en de inmiddels aangegroeide menigte vermaakte zich met het zingen van de bekende straatmelodie: „Jij komt van avond de deur niet meer uit", enz. De schade, die de brand te Raams- donk heeft veroorzaakt, kan wel op ruim ƒ200,000 worden geschat. 's CKiVENIIACIË. Door Z. M. is dr. F. B. Trosee, school opziener in het air. 's llertogenbosch en directeur der rijkskweekschool voor onder wijzers te 's liertogenboscn, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door den minister van koloniën is de heer rar. J. C. G. Jonker, doctor in de taal- en letterkunde van den Oost-Indischeu Archipel, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederiandsch-lndië, om te worden benoemd tot ambtenaar voor de beoefening der Indische talen daar te lande. De minister van justitie zal op 18 dezer geen audiëntie verleeuen. In de correctioneele terechtzitting gis teren door het gerechtshof gehouden werd het hooger beroep onderzocht van een von nis der Haagsche rechtbank, ingesteld door zekeren J. G. W., alhier, die daarbij tot 1J jaar celstraf is verwezen wegens diefstal van drie stukken katngaren uit een winkel te Leiden en verzet tegen Haagsche politie dienaren, toen dezen hem wilden arrestee ren. Bekl. beweerde, op voor hem welspre kende wijze, aan den diefstal onschuldig te zijn en betuigde zijn leedwezen over het door hem gepleegd verzet. Adv.-gen. jhr. mr. -De Savoruin Lobman vroeg de beves tiging van het vonnis. Het hof heeft onmiddellijk arrest gewezen. Het vonnis werd wegens een gebrek in den vorm vernietigd, terwijl de bekl. werd schul dig verklaard aan medeplichtigheid aan een- voudigen diefstal door met weten gestolen goederen te helen en aan gewelddadigheid tegen en slaan van bedienende beambten in de uitoefening van hun dienst. Hem werd te dier zake dezelfde straf opgelegd als door de rechtbank was uitgesproken. HII. DD. HH. de erfgroothertog en erfgroothertogin van Saxen-W eiraar-Eisenacli gebruikten gisteren bet middagmaal op het landgoed van baron Van Wassenaer van Catwijck, te Voorburg. Donderdag avond omstreeks negen ure werd door een lantaarnopsteker in een der salons aan de Noordzijde van het Oranje hotel te Seheveningen brand ontdekt. Door zijne tijdige waarschuwing konden de vlam men door het personeel onmiddellijk gestuit worden. Brandweer en politie waren spoe dig bij de band, maar behoefden gelukkig geen diensten te bewijzen. Vad BELCIË. L'Indépendance Beige ontving uit Londen het bericht van de verloving van mevr. Mark Pattison met sir Charles Dilke. „Het was op telegrafisch verzoek van mevr. Pattison zelve, die zich thans in Indië bevindt, dat het bericht aan het publiek is medegedeeld. De zaak maakt veel gerucht. Het is een soort van protest tegen de lichtgeloovigheid, die men algemeen aan den dag heeft gelegd in zake de aanklacht wegens overspel, die door den heer Cranford tegen Charles Dilke is ingediend." KKCGIiAW». Gisteren is de zitting van het parle ment gesloten door de koninklijke commissie. In de rede der koningin komt o. a. voor: De dood van den Mahdi zal waarschijnlijk de koningin in staat stellen om met min der moeilijkheid hare plichten te vervullen jegens den souverein en het volk van Egypte, die haar door de gebeurtenissen zijn opge legd. Zij zal niet vertragen in hare po gingen om de regeering en de goede orde in dat land op hechter grondslag te vestigen. De betrekkingen met andere mogendheden hebben een vriendschappelijk karakter. De onderhandelingen met Busland, over de grenzen van het gebied van den emir van Afghanistan, den bondgenoot van En geland, worden voortgezet. De koningin noopt, dat die weldra tot een bevredigenden uilslag zullen leiden. De regeeriug neemt de noodige maatre gelen om de noordwestelijke grenzen van Indië in voldoenden staat van verdediging te stellen, omdat zonder dien staat van verdediging de voorspoed en de rust der In dische onderdanen der koningin nu en dan zouden kunnen worden verstoord. Hel overige der rede is gewijd aan zaken van binnenlandsch bestuur en is van geen algemeen belang. Van sir llenry Drummond Wolff wordt geen melding gemaakt. In het lagerhuis verklaarde lord Bandolph Churchil niet geheel zonder hoop te zijn op een spoedige oplossing der nog onbesliste punten in het vraagstuk der Afghaansche grenzen. Een deputatie van joden heeft zich Vrijdag jl. naar lord Salisbury begeven, teneinde Engelands tusscheukomst te verzoe ken, hetzij alleen, hetzij in vereeuiging met de mogendheden, die het Berlijnsche trac- taat geteekend hebben, om de vervolgingen te keer te gaan, waaraan de joden in Ru- rnenië zijn blootgesteld. Lord Salisbury heeft aan de deputatie ge schreven, dat Engeland, als onderteekenaar van het Berlijnsche tractaat, ten aanzien dezer zaak niet onverschillig kan zijn. Hij betreurde het zeer, dat er in Rumenië op die ergerlijke wijze jegens de joden gehan deld wordt. De deputatie kon de verzekering mede- nemen dat de Engelsche regeering het mo gelijke zou doen om het lijden der joden te verzachten; dat zoo de schijn is aan de be krompenheid van het Rumeensche voik, ter wijl die bekrompenheid op hun beurt voor deel vindt in de wetgeving van het land. De Standard verneemt uit Cairo, dat de stand van den Nijl onveranderd blijft. Uit Cairo wordt aan Daily News ge meld: dat onder de volgelingen van Osman Digna eene ontevredenheid heerscht, welke wel eens tot opstand zou kunnen overslaan. Uit Kopenhagen wordt bericht, dat prins Waldetnar van Denemarken verloofd is met prinses Marie, de oudste dochter van den hertog van Chartres. FRAN KltlJH. Rochefort zegt in l' Intransigeant In de afgeloopen week zijn drie moordenaars terechtgesteld. De terechtstelling van Gas- pard en Marchandon geschiedde ongestoord, maar bij die van Ferry hadden allerlei schan dalen plaats. Het schavot was te I.yon op gericht, en de beul, die in Parijs werk had, werd vervangen door een zijner knechten, genaamd Millaud, tevens senator. Een ont zaggelijke massa was aan het station om den arinen zondaar te zien uitstappen, die bege leid werd door tal van politieagenten, llet aangezicht van den ellendeling was bleek, waarbij de roodheid van zijn neus zeer afstak. En zoo gaat het voort. SPANJE. Donderdag kwamen in Spanje 3955 choleragevallen voor, en 1281 stel'gevallen hiervan te Madrid 48 gevallen en 38 sterf gevallen. Te Sevilla had een klein oproer plaats; de cavalerie dreef de groepen uiteen. Eenige personen ontvingen kneuzingen; de orde is hersteld. Uit Madrid wordt gemeld: Het bericht, dat de Duitschers zich van een der Caro- linen-eilanden hebben meester gemaakt, is juist. De ministerraad is gisteren avond bijeengekomen, en besloot, bij Duilschland een protest tegen de handeling in te dienen. Twee oorlogsschepen zijn van Manilla ver trokken teneinde aan Spauje's aanspraken nadruk bij te zetten. DIIITSCHLAK». De keizer is van zijne badreis terug gekeerd. Blijkens bericht uit Postdam is hij bij zijne terugkomst aan het station van Drewitz door prins Wilhelm met den erf groothertog en prins Lodewijk van Baden, benevens vele liooge militaire autoriteiten ontvangen. Daarbij waren aantal dames, uit wier midden den keizer bouquetten wer den aangeboden. De vereenigingen van oud- strijders en de schoolkinderen stonden bij het station geschaard, alwaar de kinderen hem een groet toezongen. Het station was prachtig versierd. De keizer reed van daar naar het kasteel Babelsberg en ook die ge. heele weg prijkte met vaandels en bloemen kransen. RUSLAND. Uit Gmunden wordt gemeld, dat de keizer en de keizerin van Rusland, op hunne reis naar Kremsier, waar zij keizer Franz Joseph en diens gemalin zullen ontmoeten ook een bezoek zullen brengen aan den hertog van Cumberland. AltlEltlH A. Het geboortehuis van Grant in het dorpje Point Pleasant, aan den Ohio, in het graafschap Clermont, dat eene nederige woning met slechts eene verdieping is, be vindt zich nog in denzelfden toestand als voor drie en zestig jaren en behoort in eigendom aan den farmer Michael Hersch. Na het overlijden van den generaal heeft Hersch drie aanbiedingen gehad om het kleine huisje te verkoopen. Een bod ging van eenige burgers van het graafschap uit het tweede was van de Union-Club te Phi ladelphia, die het huisje naar het prachtige Fairemont-park als eigendom van het volk wil verplaatsen. Het derde bod is van een burger van Cincinnati, die het gebouwtje in het zich daar bevindende Elm-park wenscht op te richten. PEU TELEGRAAF. LONDEN, 15 Augustus. Lord Stan hope, tot dusverre onder-voorzitter van den ministerraad, is, in plaats van den hertog van Richmond, tot voorzitter van het dep, van koophandel, met een zetel in het ka binet, benoemd. ALEXANDRIE, 16 Aug. De uitbeta lingen der schadeloosstellingen zullen mor gen aanvangen en vóór het einde der maand zijn geëindigd. BERLIJN, 15 Aug. (Part. tel. D.v.N.) Als aanlegplaats van de Duitsche mail booten is Vlissingen definitief gekozen. SCHOOL- EN KERKNIEUWS, Tot leeraar in de oude talen en aan verwante vakken aan het gymnasium te Maas tricht, is benoemd de heer P. J. Sormani, doctorandus in de letteren te Groningen. Tot predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Woubrugge is beroepen ds. W. H. J. Baart de la Faillepred. te Amstel veen. Tot predikant bij de Chr. Geref. ge- meent te De Lier, bij Delft, is beroepende heer J. Robbert, cand. te Leiden. Heden vierde de zeer eerw. heer H. L. Spoorman, deken van Delft, pastoor der parochie van den H. Ilypolitus, het zil veren feest zijner priesterwijding. Na al- loop der hoogmis werd hij gecomplimenteerd door de regelingscommissie en hem namens de beide parochiën te Delft, aangeboden de teekening van het ter zijner "eere te vervaardigen altaar voor de in aanbou» zijnde nieuwe kerk zijner parochie. Hierna begaf hij zich naar het R. K. Meisjeshuis, waar verschillende vereenigingen aanwezig waren en hem door de kinderen eenige liederen werden toegezongen. Een door de zusters en meisjes bewerkt prachtig com- muniekleed, werd hem aangeboden. Ook van verschillende stadgenooten ontving de deken blijken van belangstelling. De kerkelijke feestviering zal morgen plaats vinden. GEMENGDE BERICHTEN. In het kamp der Soedaneezen te Berlijn heerschte Vrijdag jl. groote opschud ding. üe troep, die uit vijf mannen en eenige vrouwen en kinderen, dromedarissen enz. enz. bestaat, had te Praag een contract verbroken en een aanklacht was ingediend tengevolge waarvan de „impresario" Abdet- rahman Etfendi el Gindi, uit Cairo, tol I het betalen eener boete van duizend marl was veroordeeld; gelijke boete was ook aai den troep opgelegd. Gindi betaalde beide boeten, maar thans weigerden de vijf man nen om hun aandeel terug te geven, kozei een hunner, Ali Fechmi, tot chef en zetten de kunstreis voor eigen rekening voort Gindi reisde de ontrouwe makkers na ei wist te Berlijn te verkrijgen dat de recht bank een bevel tot inbeslagneming af. Vrijdagsavonds verschsen een ambtenaat met twee politie agenten bij de Soedaneezen en vertelde hun het doel zijner komst. Afrikanen wilden het geld niet goedwillig V afstaan en men begon hen, niettegenstaande I heftig protest, te fouilleeren. Ali Fech® liet dit rustig toe en weldra vond men i» I een lederen gordel, dien hij om het middel 1 droeg, een groot aantal gouden muntstuk' I,

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2