BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Dam. Binnen korten tijd was hij geheel afgebrand. Eergisteren werd door ruim 120 leer lingen van de openbare school te Nieuwveen met de daarvoor afgehuurde stoomboot Rijn land tot viering van het sedert iaren ge bruikelijke schoolfeest, een reisje gemaakt naar het zeestrand te Katwijk. In de week van 5/12 Augustus is de internationale tentoonstelling van decoratief aardewerk, cement en gebakken tegels en ge brand glas te Delft bezocht door 498 beta lende personen. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat voor den antieken Delftschen schotel, voorkomende onder n°. 276 van den catalogus, door een buitenlandsch lief hebber, ƒ1500 geboden is; de eigenaar wil hem ook voor dezen prijs niet afstaan. De internationale tentoonstelling van decoratief aardewerkcement en gebakken tegels en gebrand glas te Delftis gisteren middag bezocht door H. K. II. de hertogin van Saksen-VV'eimar en gevolg. H. K. II. bracht daarna een bezoek aan de fabriek van Delftsch aardewerk, der firma Joost Thooft en Labouchére. In eene te Gouda gehouden verga dering van de afdeeling Gouda en Omstreken van „Het Metalen Kruis" is, naar de Goudscle Crt. meldtde afdeeling ontbonden daar het getal leden uit den aard der zaak al kleiner en kleiner werd. De zeven over gebleven leden waren allen tegenwoordig. De voorzitter, de heer W. J. Fortuyn Droogleever, hield bij deze gelegenheid een toespraak, waarin hij de geschiedenis der vereeniging herdacht, hare oprichting op 19 April 1853 en die der afd. Gouda en omstreken op 14 Nov. d. a. v. in herinnering bracht, vervolgens een woord wijdde aan de gezellige avonden gezamenlijk doorgebracht, om ten laatste een hartelijk afscheidswoord uit te spreken tot de leden. Het vaandel der afd. is aan de gemeente ten geschenke gegeven en prijkt thans in het Stedelijk Museum. Toen Van Ommeren, de notarisklerk, die gisteren door de arrond.-rechtbank te Amsterdam is veroordeeld tot een jaar cel straf, wegens smaad, hoon en laster van den persoon des kouings, uit de rechtszaal kwam, werd hij op straat door ten paar honderd personen opgewacht. Enkelen hie ven gejuich aan, en zongen het socialistisch volkslied op de wijze der Marseillaise. Al zingende trokken ze een gedeelte van de stad door. Onderweg werd een stuk rood gordijn tot vlag verheven aan een stoken een zwart boezelaar aan een stok als rouw vlag meegevoerd. Op den N. Z. Voorburg wal werd een telegram afgegeven aan het hoofdkantoor der rijkstelegraaf. Toen de groep zich weer in beweging had gesteld, wilden eenige politie-agenten haar de roode vlag ontnemen. Daartegen werd met een krachtig neen, neen, protest aangeteekend. De agenten wilden aanvankelijk hun voor nemen volvoeren en trokken de sabels, maar zich bezinnende kwamen ze op hun besluit terug en lieten de lieden en hun vlag on gemoeid. Onder een hoezee! en herhaling van het gezang trokken ze nu verder, de roode vlag nu eens afzonderlijk ontplooid, dan als wimpel aan de zwarte vlag beves tigd. Van Ommeren en eenige uit de open bare vergaderingen bekende woordvoerders der sociaal-democraten bevonden zich onder de wandelende en zingende groep, die zich verspreidde toen ze uitgewandeld en uitge zongen had. Het spreekt vanzelf dat jon gens leegloopers en nieuwsgierigen lang zamerhand den stoet grooter deden worden. {HU De rechtbank, eerste kamer, te Am sterdam heeft eenige weken geleden een zeer belangwekkend vonnis gewezen. De lieer J. M. was in den aanvang van Januari 1884 te Parijs gehuwd met mej. J. v. L. met huwelijksvoorwaarden, waarbij o. a. werd be paald, gehpele uitsluiting van schulden vóór het huwelijk gemaakt, die door ieder, die ze had aangegaan, persoonlijk moesten wor den voldaan. Einde 1884 kwamen de ge huwden hier wonen en in November 1884 werden de huwelijksvoorwaarden ter griffie der rechtbank, aldaar, ingeschreven. In Februari 11. werd mej. v. L. door den rechter in het tweede kanton aldaar veroor deeld tot betaling van een zeker bedrag, verschuldigd aan de firma V. M. Ie's Hage, wegens geleverd goed vóór haar huwelijk. Het vonnis werd beteekend, bevel gedaan eu eindelijk, tot executie overgaande, werd beslag gelegd op de roerende goederen in het perceel door den heer J. M. met zijne echtgenoote bewoond. Vandaar verzet. De heer J. M. dagvaarde de firma V. M. voor de rechtbank aldaar om het beslag te hooren ophelfeu met vergoeding van kostenscha den en interessen, door het onrechtmatig gelegd beslag geleden op grond, dat hij eigenaar was van de goederen, zich bevin dende in het door hem gehuurde en door hem bewoonde perceel. Na de door hem gedane dagvaarding, tijdens den loop van het proces, vertrok de heer J. M. naar België, ter aanvaarding eener betrekking en nam de meubelen, die onder arrest lagen, mede. De geopposeerde firma V. M. vroeg van waardeverklaring van -het arrest, op grond hoofdzakelijk dat J. M. zijn eigendomsrecht niet bewees en ook omdat de vrouw eveneens in het be wuste perceel woonde met haar manverder eischte de geopposeerde schadevergoeding, op gronddat de meubelen waren wegge voerd, tijdeus het proces, namelijk na de dagvaarding. De rechtbank overwoog: dat in con- fesso zijn de huwelijksvoorwaarden en even eens het feit, dat de schuld door de vrouw was aangegaan, vdór haar huwe lijk; dat niet bleek dat de vrouw iets ten huwelijk had aangebracht; dat de goederen zich bevonden in het door J. M. bewoonde huis en dienden tot stoffeering van dat huis, terwijl J. M. tevens huurder was; dat uit de aanwezigheid van de goederen in dat huis gepaard aan de wegvoering van die goederen door J. M. blijkt, dat J. M. ook animo domini bezitter was dier goederen en dus cf. art. 2014 B. \V'. als eigenaar wordt beschouwd; dat het wonen van des eischers vrouw bij hem in huis slechts is het voldoen aan eene wettelijke verplichting die de wet haar oplegt; dat niet is aangetoond dat J. M. bezat voor zijne vrouw en dus volgens art. 590 B. W. geacht wordt voor zichzelf te bezitten. De rechtbank heeft mitsdien de eisch tot opheffing van het gelegd beslag toege wezen aan den eischer opposant, en den gedaagde geopposeerde veroordeeld tot ver goeding der schade door het gelegd arrest veroorzaakt en in de proceskosten. 1v. N.) De Zweedsche kroonprins en zijne gemalin zullen in het begin van October opnieuw Amsterdam bezoeken, en onder behandeling van dr. Mezger komen. Te Stroe (gem, Barneveld) heeft gis teren nabij den Oosterspoorweg weder een belangrijke heidebrand gewoed. Verscheidene hectaren zijn verbrand. Als vermoedelijke oorzaak wordt ook nu genoemd een vonk uit eene locomotief. Gisterenmorgen ontstond te Raamsdonk brand bij den broodbakker P. Heeren, waar door zijne woning spoedig in lichte laaie vlam stond. Aangewakkerd door den feilen westenwind, sloegen de vlammen over op de belendende huizen en schuren, en in min der dan een uur werden meer dan dertig gebouwen eene prooi der vlammen. De ge leden schade is voorshands nog niet te schat ten maar zij zal zeer groot zijndaar alle schuren rijkelijk gevuld waren met hooi en den-pas ingehaalden ruimen oogst. 's GRIVEXIIAGE. Door Z. M. is W. H. Smits, benoemd tot burgemeester der gemeente Eihergen. Door Z. M. zijn bevorderd: tot kapi tein ter zee, de kapitein-luit. ter zee J. P. Mereier; tot kapitein-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. tl. Schotborgh, en tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. A. Seret. Door Z. M. is aan S. D. C. Henri- quez, te Hamburg, toestemming verleend tot het aannemen der hetrekking van vice- consul van Guatemala aldaar, hem door den president dier republiek opgedragen. Door den minister van marine zijn met 1 September a. s. benoemd tot adspi- rant-administrateur bij de zeemacht, de jon gelieden W. H. C. Ten BrummeJer, \V. G. E. Van Druten, O. J. Grulleman, H. G. Havik, C. Valkenburg, E. G. De Wijs. BELGIE. De kamer van vertegenwoordigers heeft met 54 tegen 18 stemmen het voorstel be treffende rembourseering der aandeelen van den Grand Luxembourg aangenomen. Besloten werd om de beraadslaging over het wetsontwerp op wollen garens en ge weven katoenen stoffen tot de volgende zitting te verdagen. De kamer is daarop voor onbepaalden tijd gescheiden. EWGELAND. Koningin Victoria heeft de decoratie van het Roode Kruis geschonken aan de mar- keizin van Lome, de hertogin van Albany en barones Von Pawel Remmingen voor de diensten bewezen aan de Vereeniging tot hulpbetoon aan zieken en gewonden. De prins en prinses van Wales gaan 20 dezer op reis naar Zweden en Dene marken. Men wil dat een huwelijksplan tusschen een hunner dochters en den twee den zoon van den koning van Zweden hier aan niet vreemd is. De hertog van Richmond is benoemd tot secretaris van staat voor Schotlandmet zetel in het kabinet. De minister sir Michael Hicks Beach heeft Maandag een deputatie ontvangen van de Bristol and Clifton Women's Suffrage Association. De deputatie overhandigde hem een adres, waarin op het stemrecht der vrouw werd aangedrongen. De minister antwoordde, dat hij langen lijd tegenstander van het toekennen van het stemrecht aan de vrouw was geweest; thans nu het stem recht meer uitgebreid wordt, ziet hij er echter geen bezwaar meer in, den vrouwen, die zelfstandig wonen, het stemrecht toe te kennen; gehuwde vrouwen echter wil hij volstrekt niet tot de stembus zien toegelaten. Verder beloofde de minister nog deze kwestie zoo spoedig mogelijk bij het parlement aan hangig te maken. FKAAHRIJ K. Aan de Temps wordt gemeld, dat Ke- long op Formosa 22 Juni door de Fransche troepen ontruimd werd. Zoodra dit geschied en het laatste transportschip vertrokken was, bezetten de Chineezen de stad weder, plun derden de Europeesche kwartieren en ver nielden de barakken waarin de Fransche troepen gelegen hadden. Men zal de Chi- neesche regeering op nadrukkelijke wijze aansprakelijk stellen voor de aangerichte schade. Het bericht over eene spani.ing, die tusschen China en Rusland zou bestaan, en dat door de Rép. Frang. was verspreid wordt ten stelligste tegengesproken. De verhouding tusschen China en Ruslaud is beter dan ooit. Het stoomschip Bayard, met het stof felijk overschot van admiraal Courbet aan boordvertrok Dinsdag van Porl-Saïd en wordt aanstaanden Woensdag te Toulon ver wacht. De begrafenisplechtigheid zal dus waarschijnlijk den 21en Augustus plaats hebben. Voor het standbeeld van Victor Hugo te Parijs is tot nu toe eene som ingeschre ven van bijna 70000 fr. - De Opinione bespreekt, naar aanlei ding van de keizersbijeenkornst te Gasteinde verhouding van Italië tot Duitschland en Oos tenrijk. Zij houdt het verbond tusschen beide mogendheden voor het veiligste onderpand voor den Europeeschen vrede en zelfs wanneer een oorlog onvermijdelijk werd, zou dat verbond ten minste sterk genoeg zijn om dien te beperken. Voor Italië is de stand vastigheid van dit verbond vooral van gewicht, omdat toenadering tot beide mogendheden de grondslag is zijner jongste buitenlandsche politiek. Die toenadering van Italië draagt ook al weer een volkomen vredelievenden stempel en heeft alleen ten doelhet land tegen aanvallen van buiten te beschermen. Hoe men ook, zegt Opinione, de politiek, die ons naar de kusten der Roode Zee heeft gevoerd, beoordeelde, men vergete niet dat •onze regeering herhaaldelijk verzekerd heeft, dat de belangen van Italië hand aan hand gaan met die van Duitschland en Oostenrijk. Wij begrijpen het nu duiderlijker dan ooit, dat wij aan deze politiek moeten vasthouden, omdat zij ons beter dan eenige andere voor nadeelen bewaart, die uit een altijd gebeur- lijken oorlog tusschen Rusland en Engeland konden ontstaan, maar vooral ook omdat zij onvoorziene gebeurtenissen in de Mid- dellandsche zee voorkomt. SPAÏJE Woensdag zijn in Spanje 4362 cholera gevallen voorgekomen, waarvan 1644 met doodelijken afloop. Te Madrid bedroeg het cijfer 54 nieuwe gevallen en 25 dooden. Te Madrid zijn van 20 Mei tot 10 Aug. 897 cholera-gevallenwaarvan 566 met doodelijken afloop, voorgekomen. De geheele gemeenteraad van Sevilla heeft zijn ontslag genomen. De bevolking vereenigde zich op een der openbare pleinen en vroeg de handhaving der maatregelen tegen de cholera. De prelect deed de qua- rantaire opheffen. De minister van binnenl. zaken heeft den afgetreden gemeenteraad voor de rechtbank doen dagvaarden. DUITSCII LAAD. Keizer Wilhelm is gisteren te Babelsberg aangekomen en feestelijk ontvangen. De grijze vorst geniet de beste gezondheid. In de gisteren gehouden zitting van het telegraafcongres werden de algemeene beraadslagingen geopend over de tarief-quacs- tie, en wel hoofdzakelijk over de voorstel len van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije. Beide voorstellen werden in handen gesteld van de tariefcommissie. De volkoinene on houdbaarheid van den toestand, waarin het internationale tariefwezen tegenwoorii. I keert, werd algemeen erkend. Eeitj zienlijke meerderheid toonde zich gestemd voor het voorstel van (uniform-tarief;) het ontbrak echter min aan gewichtige stemmen, die; tegen verklaarden. De bevelhebber van het Duitschd kader in Oost-Afrika overhandigde etp. ren den Sultan van Zanzibar de eist] voorwaarden van Duitschland, met i klaring, dat ingeval van weigerin vriendschappelijke onderhandelingen worden afgebroken. Toen na verloo 24 uren geen antwoord was ontvangen het eskader post voor het paleis vitl Sultan. Men gelooft intusschen, f minnelijke schikking zal worden ger^ "Volgens particuliere berichten g zibar zou het conflict met den Sultanl bijgelegd. De Sultan erkende de o;| heerschappij van Duitschland over dij worven landstreken en beloofde troepen zich zullen terugtrekken. Uit Straatsburg wordt gemeld,j de nieuwe stadhouder niet voor 1 Otli daar verwacht wordt, hoewel door hem J eenige bevelen zijn gegeven voor hetm van enkele schikkingen in het stadlioifc paleis. De staatssecretaris Von zal inmiddels de bestuurstaak voort Prins Von Hohenlohe-Schillingffirst schrijft men verder, de politiek vanij zoening, door Von Manteuffel gevo.oll|l voortzetten, doch de notabelen uit het r| land, die zich aan den ontslapenstadhoif wisten op te dringen, kunnen er velg van wezen, dat hun rijk uit is. MenJ wacht alzoo in de Duitsche kringen Elzas-Lotharingen, dat het Franscheeln weder zal worden achtergesteld, zou dan wezen de voortzetting det ri kunde van gematigheid en bevrediging,!; Von Manteuffel zoo zelfstandig en kis in toepassing gebracht! Het staat ten zen, dat Duitschland zijn eigen zaakti in het rij ksland gaat bederven. DePmsrJ aard, om te willen overheerschen, i met heerschen niet tevreden te zijn, t weder boven. RUSLA1VD. Een dépêche van de Nordück lil graphen-Agentur meldt, dat het berichttT den Temps omtrent het uitbreken u cholera te Odessa, volgens een ingi onderzoek volkomen ongegrond is. zondsheidstoestand te Odessa en ot is tegenwoordig zelfs gunstiger dan inl voorjaar, daar de gevallen van dysenttlil cholerine, die toen voorkwamen, zi dusver niet hebben herhaald. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 14 Aug. De comi Paschen meldt dat de Sultan van onvoorwaardelijk het beschermheerschap keizers heeft erkend over alle landslui welke de Duitschers in bezit hebben men, met inbegrip van het gebied, door den Sultat van Vitu op het vi afgestaan. De soldaten en ambtenaren des Sillt van Zanzibar zijn reeds uit het belli gebied teruggetrokken. Reeds de Sultan aan al zijn ambtenaren bevel den vrede niet te verstoren, daar men meldde, dat een botsing in Vitu weldtt verwachten was. LONDEN, 14 Aug. (Part. tel. D.i De Spaansche regeering heeft geproteüf- tegen het bezetten der Caroliiien-eilui door Duitschland, en heeft bevel gfgfl dat twee oorlogsschepen van Manilb heen zullen vertrekken. PARIJS, 14 Augustus. De Agencit seint uit St. Petersburg, dat de regeering aan Engeland een voorstel bs fende Zoelfikar zal doen, waarvan d(-' neming door het Engelsche kabinet kerd schijnt. CAIRO, 14 Aug. Sir Henry Dru®: Wolff wordt hier niet vóór 15 Sepl verwacht; waarschijnlijk zal hij ziek: na zijne aankomst te Caïronaar Ilalfa begeven. LAATSTE HEKICIITEV De hooge raad heeft bij een hedi wezen arrest verworpen de cassatievoorc® van L. J. O. en J. P. Th. v. R,, te'i ingesteld tegen het arrest van hetgftf hof te 's Gravenhage, waarbij zij vei zijn ter zake van den diefstal eu m tigheid daaraan ten nadeele van den vlefc houwer v. d. G. Het gerechtshof te 's Hage deed t' uitspraak in de gisteren behandelde ai' C. v. d. K. uit Veere, ter zakevaeL moord voor de eerste maal door de ongö-'

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2