BUITENLANDSCHE BERICHTEN. kwam ter audiëntie vragen welke ter men er tegen waren om hun het Malie veld voor de algemeene vergadering in Sep tember af te staan. Kort en krachtig ant woordde de minister, dat er geen termen waren om het toe te staan. Aan een hooggeplaatst persoon is Zon dag aan de table d'höte in het Kurhaus te Scheveningen eene portefeuille met een be langrijk bedrag ontstolen. Zondagmorgen tusscheu 7 en 8 uur heeft een dief ruim 170 gestolen bij den landbouwer Y. B. te Haastrecht. De vrouw was naar de vroegkerk en de man liep melk rond te venten op het dorp. De dief heeft een ruit in één der raampjes stuk geslagen, daarna het raam geopend en toen zijn kans waar genomen. Bij de thuiskomst van den eigenaar vond hij de voordeur geopend, zoodat hij onraad bemerkte, Op de rivier voor Dordrecht had Za terdagmorgen omstreeks 9 j- uur een treurig ongeval plaats. Nabij den mond der Wol- wevershaven lagen eenige schepen op stroom, waaronder het keenschip Wilhelm. Door den krachtig opslekenden wind werd bedoeld schip zoodanig geslingerd, dat het noodig werd de zwaarden neder te laten. Terwijl de opvarenden daarmede bezig warenwerd eene mede ten anker liggende ijzeren schuit met zulk eene kracht tegen het roer van de Wilhelm gedreven, dat het touw, waarmede de helmstok aan den mast was vastgezet, werd losgerukt en de 13-jarige dochter des schippers, die uit nieuwsgierigheid op dek was gekomen, door den helmstok werd overboord geslagen. Door den sterken stroom verdween het meisje terstond onder het dwars in de rivier liggend schipmaar ook op hetzelfde oogenblik sprong haar 20-jarige broeder Pieter Kassei, haar na, dook on der het schip, doch vergeefs; door twee in de nabijheid liggende schepen en den ster ken golfslag verloor hij de drenkelinge uit het oog. Pogingen met dreggen door on derscheidene schippers aangewend, om haar te visschen, bleven mede vruchteloos, zoo dat het meisje jammerlijk verdronken is. Bij gelegenheid van den laatsten ker- mis-Zondag te Haarlem werden alleen van Amsterdam daarheen vervoerd per Holl. spoor ruim 6000 personen. In de zomermaanden van 1883 had den te Amsterdam menigmaal diefstallen van geld plaats uit koffers en pakjes, die per Rijtispoor werden verzonden. Spoedig bleek, dat de schuldigen onder het personeel van den spoorweg moesten worden gezocht, en de maatschappij zelve bevorderde de ontdekking door eene een voudige list. In een pakje werd gemerkt geld geborgen, het pakje werd gewoon ter verzending aangeboden en op de plaats van bestemming onderzocht. Zoo werd spoedig de conducteur W. wonende in de Goudsbloemstraat te Amster dam betrapt op diefstal van de gemerkte geldstukken. Justitie en politie werden in de zaak gemengd; de conducteur werd ont slagen, en de instructie zou beginnen. Toen W. echter zou gehoord worden, was hij nergens te vinden. Het scherpe oog der politie zocht hem overal, doch met het enkele resultaat, dat W. met zijn gezin zijne woning had verlaten, en dat daarna zijn spoor verloren was. Hij werd daarop gesignaleerd in het Poliliehlad van October 1883. De politie bleef waakzaam naar hem uitkijken. Ten slotte vond zij den verdachte. Hij was niet zooals sommigen dach ten naar Amerika gegaan; zelfs had hij zich niet over de grenzen des lands be geven, ja, hij had niet eens Amsterdam verlaten. Ook was hij niet uit de Gouds bloemstraat vertrokken; alleen had hij in een ander huis derzelfde straat zijn intrek genomen. Evenmin was hij der politie angstig uit den weg geloopen. Sedert December 1883 bekleede hij de betrekking van agent van politie te Amsterdam. Amst Gisterenmorgen omstreeks 10 urenis de spoortrein, komende van Ymuiden, te Haarlem bij het station op den Zandvoort- schen trein gereden die ook in beweging was. Verschillende wagens van laatstge noemden trein werden op en tegen elkander geschoven en beschadigd. Naar men ver neemt zouden er 8 passagiers ten gevolge van den schok niet gevaarlijke kwetsuren bekomen hebben. Het noodige onderzoek is ingesteld naar de oorzaak van dit ongeval. Om van een goeden toestand van den weg zooveel mogelijk verzekerd te zijn, kent de Exploitatie-maatschappij aan het personeel van den weg premiën toe voor het ontdekken van breuken van spoorsta ven, wanneer die ontdekking plaats heeft tijdig genoeg om den gebroken spoorstaaf te kunnen verwisselen. Dezer dagen is wederom eene premie uitgeloofd voor het ontdekken van langsscheuren in spoorstaven, wanneer deze scheuren namelijk van dien aard zijndat dadelijke verwisseling door den ingenieur wordt noodig geoordeeld. U.S.) Gisterenavond was een soldaat van het 8e reg. inf. op den Biltschenstraatweg de schrik der voorbijgangers, daar hij zich niet ontzag schoten te lossen op een onder officier, waarbij natuurlijk ook de voorbij gangers gevaar liepen. Geen der schoten trof echter het doel, en eindelijk maakte onze held een eind aan deze vertooning, door zich zelf dood te schieten. In den nacht van Donderdag opVrij- dag jl. is te Blesdijke, prov. Friesland, de woning afgebrand toebehoorende aan en be woond door A. Oosterloo. De bewoners werden gered doch van den inboedel ging bijna alles verloren. Als vermoedelijke stich ters van dien brand worden gehouden twee rondzwervende knapen uit Leeuwarden, van 13 a 14 jaren, die Oosterloo op hun ver zoek nachtverblijf had verleend. Zij waren bij de ontdekking van den brand spoorloos verdwenen, doch zijn later door de politie gevat. Pand en inboedel waren verzekerd. Donderdag jl. vervoegde zich bij den koffiehuishouder P. te Party (W'ittem) twee Belgische heeren, en vroegen om nachtver blijf, hetgeen hun werd verleend. Gedu rende den avond lieten ze zich goed be dienen en maakten gebruik van fijne wijnen, zoodat hunne verteringen binnen betrekke lijk weinig tijd ongeveer 15 gulden beliep, 's Morgens echter waren de heeren reeds vd<5r dag en dauw vertrokkentevens nog eene nieuwe broek van een der kostgangers meenemende. De politie is een der oplich ters rqeds op het spoor. 's GBAVËKIIAGE. Door Z. M. is benoemd tot griffier der arrond.-rechtbank te Utrecht, mr. W. H. Elias, thans rechter in de arroud.-rechtbank te Amsterdam; tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Utrecht, mr. N. De Ridder, thans subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te \Y inschotenen is aan den commissaris van politie, tevens commissaris van rijkspolitie L. B. Wulffers te 's Gravenhageeervol ontslag verleend uit beide betrekkingen. Door Z. M. zijn benoemd tot burge meester der gemeente Munstergeleen Th. J. Pyls; van Wognum, A. Commandeur, se cretaris dier gemeentevan Giesen en van Rijswijk (Noordbrabant), J. H. YanOuwer- kerk, en van Alkemade, J. Hoolboom, se cretaris dier gemeente; van üidam, jhr. G. W. Van der Does. Door Z. M. is benoemd tot lid der commissie die gedurende één jaar, belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 Staatsblad n°. 222), de arts dr. N. Van Rijnberk, officier van gezondheid lekl. te Amsterdam, en tot commies der poste rijen 3e kl.J. E. A. Post Uiterweer, thans commies 4e kl.; tot commies der posterijen 4e kl., P. G. Koeken en C. G. A. Jans sen, thans surnumerairs der posterijen. Door Z. M. is aan dr. Philipp August Reitemeijer, geboren te Paderborn, vergun ning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzon dering van oorlogsvaartuigen, onder voor waarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome, en is aan P. N. Van der Brugge, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Meppel. De officier van administratie 2e kl. O. W. J. Immink, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. EtVGELAlVD. Het lagerhuis heeft het wetsontwerp tot verbetering van de arbeiders-woningen, bij tweede lezing aangenomen. Koningin Victoria komt 23 of 24 dezer op Balmoral. De prins en prinses van Wales zullen dit jaar Abergeldie niet bezoeken. Zij blijven tot 17 dezer te Cowes. Na het bijwonen van de groote revue in Aldershot gaan zij naar Zweden en Noor wegen en komen dan eènige weken in Schotland doorbrengen. De Times meent, dat het pleizier- tochtje, dat de heer Gladstone gedurende eenio-en tijd aan boord van het jacht de Sunbeam doen zal, eene zaak van veel ge wicht is, omdat, naar het blad gelooftvan den uitslag van deze poging om zijne ge zondheid, en bepaaldelijk zijne spreekorga nen, in beteren toestand te brengen, zal afhangen, of hij zich bereid zal verklaren, het hoofd der liberale partij te blijven. De Times meent, dat de eenheid der liberale partij groot gevaar zon loopenindien dit niet het geval was. Keizerin Eugénie is na haar vertrek uit Engeland niet naar Zwitserland vertrok ken, maar naar Carlsbad, waar zij nog vier weken blijft; zij volgt de daar gebruikelijke kuur; in gezelschap van haar hofdame, mevr. Boarboti en haar secretaris, den heer Piétri, leeft zij hoogst eenvoudig en gaat minzaam met schier al de badgasten om. Eene Engelseh-Egyptische commissie houdt zich bezig met het onderzoek naar het door wijlen generaal Gordon uitgegeven papierengeldwaarmede men getracht heeft bedriegerijen te plegen. In het burgerlijk hospitaal te Gibraltar heeft zich een sterfgeval voorgedaan, waar bij symptomen van cholera werden waarge nomen. Spaansche autoriteiten hebben een land-cordon gevestigd. De Standard verneemt uit Cairo, dat de bevolking zich begint ongerust te maken over het wassen van den Nijl, welke dage lijks twee voet stijgt en met overstrooming dreigt. De overheid schijnt daarop niet voorbereid geweest te zijn. Uit Cairo wordt aan de Times ge meldVolgens berichten, op 9 dezer te Soeakim ontvangenbestaat er reden om te gelooven, dat het den Abyssiniërs ge lukt is het garnizoen van Fort Jarri, of Jirdeh, ten zuiden van Kassala, te ontzet ten. De sterkte van het garnizoen was on geveer 400 man en men onderstelt, dat het reeds veilig de grens van Abyssiuië is over getrokken." PK VMl KIJK. Een dépêche van generaal De Courcy meldt, dat de hoofden der Zwarte Vlaggen uit Tongkin verdwenen zijn. Hunne benden zijn voor 't oogenblik verstrooid. Verscheidene gevallen van cholera zijn in het hospitaal te Hai-Phong voorgekomen. De bisschop van Quin-IIon meldt, dat 5 zendelingen en een aantal Christenen ver moord zijn in de provinciën Bun-I)inh en Thu-Yen. Acht duizend Christenen hebben de wijk genomen naar het gebied van Quin- Hon, dat door ons bezet is. Generaal Prud- homme is naar Quin-Hon vertrokken. Figaro heeft medegedeeld, dat Duitsch- land en Oostenrijk zich van de tentoonstel ling van 1889 zullen onthouden; de Temps verklaart, dat nog geene officieele uitnoo- diging door de regeering gedaan is, maar dat in de officieuse gesprekken daaromtrent niets van een plan tot onthouding geble ken is. Zondag is op het graf van Blanqui op Père-Lachaise een gedenkleeken onthuld. Een honderdtal revolutionairen, voorzien van eene roode vlag, waren om het graf bijeen. Een paar der aanwezigen voelden het woord. Uit Lyon wordt aan de Indép. beige gemeld, dat de vijandelijke demonstratie tegen den gewezen minister Julss Ferry een besteld werk was, met geld betaald. Men heeft een deftig gekleed heer gezien, die stukken van veertig sous aan de manifes- teerenden heeft uitgedeeld in zeker koffie huis. Het waren bijna allen opgeschoten knapen die het geld in ontvangst kwamen nemen. Hun loon werd eerst uitbetaald, nadat zij het bewijs hadden geleverd, dat zij op straat goed hun best gedaan hadden. DDITSCHLAHU. De Duitsche reiziger in Afrika, Paul Reichard, de laatstovergeblevene van de Duitsche Oost-Afrikaansche expeditie, is, volgens een nu te Wiesbaden van hem ont vangen schrijven, gedagteekend uit Tabora van 26 Mei jl., den .13 dier maand daar in goeden welstand aangekomen. Hij zou veertien dagen later zijne reis voortzetten en dacht in het begin van Aug. de kust te bereiken. In Simba had hij een bloedig gevecht tegen het hoofd Ringa Rugas moe ten leveren, die hem den doortocht be lemmeren wilde. In dat gevecht waren visr manschappen van Reichard gewond en vijf van den vijand gedood. AHKKIKA. Zaterdag is het stoffelijk overschot van Ulysses Grant met grooten praal naar zijn laatste rustplaats gedragen. Ontzaglijk was de menigte, die reeds Vrij dag te New-York bijeen was; alle hotels waren stampvol; nooit zag men zooveel menschen bijeen. Tegen 1 uur werden Vrijdag de deuren van de City-Hall, waar de katafalk tentoon gesteld was, gesloten. Meer dan 120.000 personen hadden het lijk een eerbiedigen groet gebracht. Te 10 uur Zaterdagmorgen verliet de lijk stoet het stadhuis. Politie te paai( vooraf. Daar achter reden de geneml cock en zijn adjudanten, en met ti andere oud-officieren, die Vrijdag gekomen. De „Zuidelijke" officier, generaalGi- die den laatsten aanval op Grants tros vdor de capitulatie, leidde, fungeerdek plechtigheid als generaal Hancock's afc. Daarna volgde een militaire kolonne 25.000 man; voorafgegaan door 60) van 't staande leger en 600 marinien stond deze stoet uit vier brigades-troep New-York, ieder van twee batterijen ei regimenten infanterie, verschillende bate veteranen uit den vrijheidsoorlog et' regimenten van andere staten. Onmiddellijk achter dezen militairen, reed de lijkwagen, door 24 zwarte pu getrokken; de paarden werden door#, geleid. De lijkkist is van eikenhout vervirf overtogen met purper fluweel, waarop fc koperen ornamenten zijn aangebracht lijkwagen, waarop de kist stond, was8i hoog, 10 lang en 3 breed, zeerkunsti; beeldhouwd. Zwart satijnen gordijnen'j zware rouwkoorden opgehouden, kingeilr deze lijkwagen. Eenige honderden rijtuigenallen t rouwfloers omhangen, sloten zich achten lijkwagen aan. Het lijkkleed werd o. a. gedragen J i de generaals Sherman en Sheridan, miraals Porter en Norden, de generaaki geconfedereerden Johnston en Buchnerc ex-secretarissen van staat Fish en Bonk Als garde d'honneur gingen detachema van het groote republikeinsche leger «t beide zijden. De kinderen en familieleden van waren in de eerste rijtuigen gezeten;] vrouw Grant was niet in den stoet. Ai de familie kwam het rijtuig van praii Cleveland, door zes paarden getroli daarna vice-president Heudrichs, de le van het kabinet, de ex-presidenten Hi en Arthur, ongeveer 100 senaats-ei! merleden, het corps diplomatique van R hington, de leden van Grant's minista de consulaire agenten, de provinciale verneurs enz. Na de rijtuigen hadden weder duin men zegt 20.000 veteranen, die «1 Grant's bevelen dienden, in den opis plaats genomen, onder kommando m generaals Sickles, Butterfield, Treinit Spinola, O'Beirne en anderen. De derde afdeeling van den lijkstoet! stond uit circa 10.000 personen, dieallm bhrgerlijke vereenigingen vertegenwoordig! Deze afdeeling werd door de generaals 11 Mahon en M'Cook gekommandeerd. De geheele stoet besloeg niet minderd een lengte van 6 mijlen. Er waren s poratiën uit alle oorden der Unie. A an de begraafplaats gekomendefileeti al de troepen met „gepresenteerde" geus voorbij de lijkbaar, onder het bulderenn het kanon. De kerkelijke plechtigheid was zeers voudig en kort. Dadelijk na hetvertrekvan debloedverwatï werd de lijkkist in een andere kist a cederhout geplaatst en hermetisch geste en verzegeld. In den grafkelder trui ijzeren kast gemaakt, waarin het kostk overschot bewaard blijft. Al de schepen in de haven van New-Ti hadden de vlag halfstok geheschen; ots in de straten waar de rouwstoet passeerè waren de gevels met zwart behangen er vlaggen ten teeken van rouw omwoell: halfstok ontplooid. Tijdens den gang® het hooggelegen graf in 't park werden i kanonschoten gelost. In verslag van de katoen van k departement van landbouw te Washing! over de maand Augustus wordt es» verbeteringen geconstateerd. De gemitti toestand is 96 De oogst-werkzaaml® zijn eenige dagen vertraagd, vooral «I Atlantische staten. De gewassen heMjj weinig geleden van droogte, regensol® secten. LAATSTE BERICHTE*. Het stoffelijk overschot van den man mr. A. E. J. Modderman vond voormiddag zijn plaats in een graf op t-1 en Duinen nabij 's Hage. Velen waren de laatste rustplaats saamgekomen om dierbaren afgestorvene de laatste eert'8 wijzen en een dichten kring vormden de ruimte aan alle zijden van den graft"' opengehouden. s De lijkbaar, welke schuil ging onde^ zwaren last van bloemen en kransen,^ welke eene van wege het Leidsche tencorpsdoor vriendenhanden en ve van den overledene daarop geler'

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2