BUITENLANDSCHE BERICHTEN. van groote liberaliteit, getuigen o. a. de treffende rede door hem gehouden bij de onthulling van het monument op het graf van Groen van Prinsterer en zijn diepgevoeld woord bij het graf van Godefroi. De staatkunde benam Modderman de ge legenheid zijn strafwetboek in te voeren. Eerst na zijn aftreding, die gepaard ging met eene benoeming door Z. M. tot minis ter van staat, overviel hem de ernstige ziekte die hem reeds toen aan den rand van het graf bracht. Op het punt het ambteloos leven te verwisselen voor het raadheerschap in den hoogen raad - een betrekking ook door zijn vader bekleed overviel hem op nieuw het smartelijk lijden en thans helaas zonder hoop op herstel. Nog slechts wei nige weken geleden vierde hij met de hem eigen opgewektheid de Leidsche academie feesten mede; zijn openbaar optreden ein digde waar het begonnen was: aan de uni versiteit waar hij zijn opleiding ontving. Naar aanleiding eener mededeeling van den gezant des Duitschen rijks, wordt ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat Duitsche onderdanen in Nederland ver blijf houdende, zich voortaan ter verkrijging of tot het doen legaliseeren van door hen benoodigde stukkenrechtstreeks en zonder van tusschenpersonen gebruik te maken, zullen hebben te wenden tot het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijnzullende aan verzoeken door anderen uit hunnen naam gedaan geen gevolg worden gegeven. In de Staatscourant van 8 dezer is op genomen een beknopt overzicht (eerste ge deelte) van de verrichtingen der permanente militaire spoorwegcommissie gedurende het jaar 1884. Door wijlen mr. H. A. Van Dijk, raad van legatie te 's Gravenhageis bij uiterste wilsbeschikking aan de Koninklijke Bibliotheek aldaar gelegateerd, vrij van alle rechten en kosten, zijne geheele bibliotheek, atlassen, kaarten, platen en plaatwerken. De le luit.-kwartiermeester Arimont, van het 3e reg. huzaren, is overgeplaatst bij het 7e reg. inf., standplaats Hoorn, en de le luit.-kwartiermeester Van der Harten van het 7e reg. inf. bij het 3e reg. huza ren, standplaats 's Hage. De Amsterdamsche rechtbank behan delde gisteren de zaak van den sociaal democraat Van Ommerenbeschuldigd van een der bekende opruiende biljetten aange plakt te hebben. Het openb. min. achtte op grond der getuigenissen zijn schuld wet tig en overtuigend bewezen en eischte 2 jaar gevangenisstraf. Donderdag aanstaande uitspraak. Men meldt aan het D. v. N.dat gisterenmiddag aan den muur van het paleis yan justitie te Amsterdam een papier is aangeplakt gevonden, van gelijkluidende;! of nagenoeg gelijkluidenden inhoud als het stuk, welks aanplakking aan Van Ommeren is ten laste gelegd. Naar de Tijd verne'emt is gisteren door de directie van het Entrepotdok te Amsterdam uitbetaling gedaan van schade vergoeding aan de eigenaars der goederen die in de onlangs aldaar ingestorte pakhui zen waren opgeslagen. -— Een vergadering door het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Amsterdam belegd, om de wenschelijkheid van een nationalen feestdag op 31 Augustus te bespreken, had geen resultaat, aangezien de meeste ver tegenwoordigers der 60 vereenigingendie uitgenoodigd waren, geen imperatief mandaat hadden om te stemmen voor of tegen. De vergadering is verdaagd tot Maandag avond. Het voorloopig comité wenscht te 7 uren 's morgens een aubade door muziek korpsen op den Dam, 1 uur een optocht door 4 groepen, Neêrlands hoop, kracht, roem en deugd voorstellend, 4 uren een kinderkermis achter het museum, 7 uren volksconcerten op 7 punten der stad, 11 uren vuurwerk op twee plaatsen. Een inwoner van Antwerpen bezocht dezer dagen Amsterdam, na eene erfenis in ontvangst te hebben genomen. Alles werd hier bezichtigd en zeer voldaan keerde de gelukkige erfgenaam weer naar huis, maar bemerkte tot zijne groote ontsteltenis, dat er vier briefjes van flOOO uit zijne portefeuille verdwenen waren. De justitie werd onmiddellijk in kennis gesteld met dit feit en meent thans den vermoedelijken dader op het spoor te zijn. (A. C) Te Amsterdam is men tot de ontdek king gekomen, dat er vervalsching bestaat in de keurmeesters van levensmiddelen; slimme oplichters weten nl., door zich die qualiteit eigenmachtig toe te kennen, van allerlei winkeliers proefjes levensmiddelen te bekomen. Een spoortrein in zee gestort. De aannemers van bet spoorwegterrein te Enk TE3 - 73 S3 huizen hebben thans o. a. onderhanden, het leggen van het Zuiderhoofd van het spoor wegbassin. De rijsbeddings zijn aangebracht en men is bezig de specie er op aan te brengen, dat per spoor met kipkarren ge schiedt. Met kruiwagens brengt men den grond slag aan, waarop vervolgens zoo spoedig men boven de waterlijn gekomen is, rails wor den gelegdwaarlangs de treinen met specie komen aanrollen. Woensdagmiddag daalde weder een trein voor bet eerst op een verlengstuk af. Maar de helling was blijk baar wat grootzoodat de rem van de loco motief niet in staat was om den trein vol doende tegen te houden. De achterste kar liep tegen de renbalken, die op het spoor la gen, maar werd overwichtig en wipte in zee. Nu volgde ook no. 2 en de andereu met de locomotief kantelden, zoodat het geheele boeltje bij de krabben lag. Machinist en stoker wisten bijtijds zich te bergen, zoodat er geen mensch bij ver ongelukte, maar eer men den boel weder gevischt en op de rails gebracht heeft zal men er nog een karrewei aan hebben. NB. Donderdagmiddag 12 uur slaat de locomotief weder op de rails. Men heeft haar uit de diepte opgehesehen met een groote bok, die men er over oprichtte. {Enkh. Crt.) - Te Vianen zijn opgegraven een 30tal oude zilveren munten, geslagen in de jaren 1604 tot 1668; er bevonden zich zilveren rijders onder van de stad Zwolle, van Bra bant enz. Alle zijn nog in goeden toestand, doch ietwat gesnoeid; randschriften zijn daardoor niet merkbaar, doch alle munt stukken geven duidelijk de wapens en re- liefbeelden weer. Er is ook een kleine ko peren pasmunt met kroon en bijschrift, Zweedsch, bij gevonden. Een der zilveren rijders, nog zeer goed geconserveerd, geeft te aanschouwenaan de eene zijdeeen buste met omschrift „Phil. I1II D. G. Hisp. et Indian, rex. 1649aan de andere zijde het wapen van Brabant met omschrift „Archi davst D. V. rex Burgu. Brabant." Een alleen wonende bejaarde weduwe te Hardenberg, bij wie onlangs volgens haar beweren geld was ontvreemd, wilde dezer dagen van een Oostenrijksch effect de cou pon knippen. Tot haar verbazing ontdekte zij dat alle coupons met talon verdwenen waren. De justitie is den uitgever van de coupons en vermoedelijken dief op het spoor. Gisterennamiddag ontstond een hevige brand in de gemeente Mereveldhoven bij Eindhoven, welke zoozeer toenam, dat in korten tijd drie groote boerderijen in asch zijn gelegd. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan den heer C. A. Eck stein, directeur der Topographische Inrich ting vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem geschonken door Z. M. den koning der Belgen. Door Z. M. is benoemd tot burge meester van Baarderadeel, J. P. Engelman, secretaris dier gemeente. De minister van marine verwittigt belanghebbenden, dat door hem eiken Vrijdag, te beginnen met 14 dezer, des voormiddags te II uren, aan het lokaal van het depar tement van marine alhier, zullen worden ontvangen degenen, die hem over zaken, gezegd departement betreffende, wenschen te spreken. B E G G I E. Gisteren hebben de Europeesche sou- vereinen van den koning van België de officiëele mededeeling ontvangen, dat hij den titel van souverein van den onafhankelijken Congo-staat heeft aangenomen. ENGELAND. Tie Times bevat uit Mastred de vol gende berichten van Donderdag: Engelsche officieren worden steeds te Herat gezien en worden er goed ontvangen. De Emir brengt nog een andere groote strijdmacht op de been om Herat in geval van oorlog te hulp te komen. Aan den Standard wordt uit Kuchan van 6 dezer gemeld, dat nog altijd span ning aan de Afghaansche grens heerscht, ofschoon het gerucht eener botsing tusschen Bussen en Afgbanen in de' nabijheid van Meruchak is gebleken ongegrond te zijn. FRANKRIJK. Volgens particuliere berichten van gisteren uit Londen, zal sir Henry Drum mond Wolff in den loop van den avond vertrekken, en zich rechtstreeks naar Con- stantinopel begeven, zonder Parijs aan te doen of zich te Weenen op te houden. De mz o Ru n /m iw Porte wijst tot heden alle Engelsche voor stellen zoowel betreffende eene Engelsche bezetting als een bondgenootschap, af; zij vreest namelijk de ontevredenheid der mo gendheden op te wekken door de internati onale gesteldheid van Egypte te wijzigen, en wil geene overeenkomst sluiten, die den schijn zou hebben van tegen Rusland gericht te zijn. Het doel der zending van sir Henry Wolff naar Constantinopel is, den tegenstand van den Sultan te overwinnen. In de laatste 24 uren zijn te Mar seille, 26 cholera-gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. DU1TSCH LAND. De heer Von Giers, de Russische minister van buitenl. zaken, kwam Donder dag te Berlijn aan, op zijne reis naarPran- zensbad. Volgens een telegram uit Weenen aan de Nat. Zeil., zou prins Von Bismarck nog deze maand te Franzensbad een onder houd met den heer Von Giers hebben. OOSTENRIJK. De zamenkomst tusschen keizer Wil helm en den keizer en de keizerin van Oos tenrijk heeft Woensdag plaats gehad. Keizer Frans Jozef kwam te Gastein in Pruisische uniform. Keizer Wilhelm droeg de Oosten- rijksche met de Stefanus-orde. Hij kuste de keizerin de hand en omhelsde keizer Frans Jozef driemaal. Het eerste bezoek duurde drie kwartier. Er zou daarna galadiner en 's avonds illuminatie zijn. RUSLAND. Omtrent de onlangs door lord Salisbury in het parlement afgelegde verklaringen volgens welke Ruslands schuld scheen te zijn, dat de lord niet de verlangde docu menten kon overleggen, zegt het Journal de St. Pélersbourg. „De redenen der vertraging, welke de oplossing van de Zoelfikar quaestie onder vindt, zijn bekend; men mag dan nu ook hopen, dat Rusland weldra de aanvulling der berichten ontvangen zal, welke zij sinds zoolang vraagt. Wat het bezetten van strategische punten op Afghaansch grondgebied betreft, men zal bedenkendat Afghanistans onafhanke lijkheid een der punten van de tusschen Rusland en Engeland gestelde overeenkomst uitmaakt, welke tot grondslag dient aan de thans nog haugende onderhandelingen." AHERIK A. Omstreeks te 5 uren in den middag kwam Woensdag jl. te New-York de trein aan, waarin het stoffelijk overschot van gene raal Grant werd vervoerd. Het duurde bijna een uur, alvorens de kist was overgebracht op den prachtigeu lijkwagen en de lange stoet, aangevoerd door generaal Hancock, zich door de zeer modderige straten in be weging kon stellen naar de City Hall, welk gebouw omstreeks 7 uur bereikt werd. On der het ruischen der treurmuziek werd de kist langzaam in de City Hall gedragen, ten aanschouwen van duizenden, die met ontblooten hoofde het oogenblik stonden te verbeiden, waarop zij een laatsten blik op het gelaat van den beroemden doode zouden kunnen werpen. Die gelegenheid kwam spoedig; op bewonderenswaardige wijze werd de orde bewaard in deu stroom van mannen, vrouwen en kinderen, die langs beide zijden van de baar zich bewoog. Tot aan des avonds 11 uur waren gemiddeld 160 men- schen per minuut het lijk gepasseerd, en tot 1 uur toe, toen de zaal gesloten werd, had het aantal bezoekers ongeveer 25,000 bedragen. Den volgenden morgen le 6 uren was de zaal weder open, en reeds meer dan duizend menschen stonden daarop te wachten. Onder voorzitterschap van generaal W. B. Gordon, hebben 50 oud-soldaten der Zuide lijken te New-York aan Grant's nagedach tenis eene hulde gebracht, terwijl ook in de jaarlijksche bijeenkomst der oud-Geconfede- reerden, te Texas, waaraan tienduizend lie den deelnamen, de groote verdiensten van den beroemden generaal der tegenpartij wer den herdacht. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 8 Aug. De Commodore Paschen is den 7den Augustus met de fre gatten Stosci, Gneisenau, Elizabeth, Prins Adalbart en het transportschip Ehrenfekls ter reede van Zanzibar aangekomen. LON DEN 8 Aug. De Morning Post verneemt dat de laatst ontvangen dépêches van den minister De Giers van hoogst ver zoenenden aard zijn en het vooruitzicht openen op een onverwijlde oplossing van de quaestie der Afghaansche grens. Daily News verneemt dat, sedert de op treding van het Tory kabinet, het wisselen van nota's over een eventueele scheidsrech terlijke beslissing in de zaak betreffende Pendjeh niet is voortgezet, en dat bij het departement van buitenlandsche zaken deze aangelegenheid als vervallen wordt aangem^ï ten gevolge van de zwijgende toestenmj der twee regeeringen. ST. PETERSBURG, 8 Aug. IletJ^J de Saint-Pe'lersbourg zegt: De Wiener Al», post is volkomen in haar recht als zj; jij regelmatigheid, waarmede de Duitschekeiit en de keizer van Oostenrijk elkander bt zoeken, gelijk thans weder geschiedt,„i, slechts beschouwt als een bewijs van J innige vriendschapsbetrekkingen tusschen j, twee keizerrijken, maar ook een waarl® voor de algemeene vrede er in ziet, enrjf dus er over verheugt". BRUSSEL, 8 Aug. De Indépendc Beige bevat het verslag van een onderhot van een harer medearbeiders met dr. AllauJ geneeskundige van de Congo-maatschappj' die, na een driejarig verblijf in Afrika, r-, daar is teruggekeerd. Dr. Allard verklaar ten stelligste voor valsch en onwaar al berichten welke over Congo door de m ziju medegedeeld, en verzekert dat de Con»t maatschappij in zeer bloeienden toestaj verkeert. LONDEN, 8 Augustus (Part. iv. N.) Een schandaal in de hoop kringen, dat sedert eenige dagen velen heet bezig gehouden, kwam heden tot een ontknooping. De heer Donald Cranford, regeerings-ambtenaarbeeft eeu eisch tt echtscheiding ingediend tegen zijn vrom terwijl sir Charles Dilke als medebeschil digde in het geding betrokken is. De dame heeft baren echtgenoot bekend dat zij in intieme verhouding tot Sir CW les Dilke heeft gestaan en compromitteerenè documenten zijn gevonden. Lord Granville heeft zich veel moeii gegeven om de zaak te sussen, maai: daarin niet geslaagd. Het proces zal ets over eenige maanden aanvangenmaar da zaak zal bij de aanstaande verkiezing de kansen van Dilke's geestverwanten is verbeteren, te meer nu zij zamengaat ra den door de Pall Mall Gazelle opgezelit kruistocht. Men verwacht nog meer mededeelingn van hoogst verrassenden aard. LAATSTE BERICHTEN. Naar wij vernemen heeft heden a het depart, van buitenl. zaken de uitwis» ling plaats gehad van de akten van k krachtiging der op 19 April 1884 tussebs Nederland en Frankrijk gesloten handels overeenkomst en van de daarbij behooreiè verklaringen. Volgens art. 10 dier over» komst treedt zij op den dag der uitwis ling van bovenbedoelde akten in werking, In eene heden namiddag gehouds zitting der vacantiekamer van den hoogt raad herdacht de voorzitter, mr. Conirzl Liefting, het treffend overlijden van ie oud-minister A. E. J. Modderman, denij begaafden jurist, die als minister zijn na verbond aan de groote hervormingen dm de drankwet, de hervorming der militiÉ wetboeken en bovenal van het strafwet!» Tragisch was het, dat hij, die hooptei) raadsheer in den hoogen raad aan de I» passing van het strafwetboek te werke: stierf alvorens de practische vruchten aanschouwen van zijn arbeid, die zegennjc vruchten voor de gansche natie zou drage Ook de advocaat-generaal mr. Gregory stemi geheel met die weemoedige hulde in. In den afgeloopen nacht heeft zich in# Maasstraat te 's Hage een loodgieter in ophanging van het leven beroofd. Zorgw omstandigheden moeten den man daad# gebracht hebben. Hij laat een vroawa 6 kinderen onverzorgd achter. In den afgeloopen nacht bracht 8 Scbeveningsche vischschuit bet lijk aan een matroos, die uit de mast vandeschl was gevallen. Tegen den matroos P., van de vi» schuit Willem Barends, is procesverbaal* gemaakt omdat hij zijn stuurman deal bij een twist over boord in zee had gf«® pen. Gelukkig werd deze door andere Eft trozen gered. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Bij het heden te 's Hage gehoads acte-examen werd als hoofdonderwijzer te gelaten de heer P. J. Gijsman, van Leids Bij het gisteren te Utrecht gebouda acte-examen voor de Engelsche taal is 1 toegelaten mej. D. L. C. Peters, vaal»'. schoten, en voor het Fransch de heerI Hemmes, van Koudekerk aan den Rrjn' LETTEREN EN KUNST. De philosophische faculteit der unit' siteit te Breslau beeft den heer R. R - Verbeek, te Buitenzorg op Java, zijne groote verdiensten bij het geologie- onderzoek van Sumatra, benoemd totd* tor „honoris causa."

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2