BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. O NCJ KR. JSk. N THT'- die tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld is, en een groot aantal vervaardigers van valsch papieren geld. De lui hebben het er zeer goedhet eon- suinabel is uitstekend, en de bediening laat niets te wenschen over. Menig huisvader zit in groote zorg en heeft een armzaliger stuk brood dan deze heeren misdadigers, naar wier minste klachten geluisterd wordt, en die bij de supereuren een allernetste be handeling vinden. Men meldt aan de TT. R. Ct. uit Eindhoven: Een zich sociaal-democraat noe mend persoon, die Dinsdag op de weekmarkt alhier zijne denkbeelden bij den werkman ingang trachtte te doen vinden, had weinig wil van zijn werk. Na herhaaldelijk te zijn belemmerd in zijne oratie door geschreeuw en spotternij, werd hij op een gegeven oogen- blik met zijn geïmproviseerde katheder (tafel en stoel) van de markt gedrongen, en uit vrees voor erger vluchtte hij in een nabij gelegen koffiehuis. Te Maastricht is gisterennacht de maréchaussee E., geboren te Steyn, oud 25 jarenuit een raam der bovenste verdieping van de kazerne gevallen en op de plaats doodgebleven. De ongelukkige, slaapdron ken zijnde, schijnt zich om het een of ander te verrichten uit het raam gelegd en toen het evenwicht verloren te hebben. 's GBiVENIIAeE. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan mr. J. C. M. F. H. Maseheck, als kantonrechter-plaatsvervanger te Schiedamen aan L. F. H. Andrauals secretaris van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut, met behoud van aanspraak op pensioen. Door Z. M. zijn benoemd: lot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Hel mond, J. L. C. A. Meijer, thans tijdelijk leeraar aan die schooltot directeur en leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, dr. J. W. Moll, thans leeraar aan die school; de heeren A. C. Carpentier Al- ting, pred. bij de Herv. gemeente te Hoorn, en B. D. Fan Starckenborg van Straten, pred. bij de Herv. gemeente te Drimmelen, tot pred. bij de Prot. gemeente in Ned-.Indië, en zijn de door den raad der gemeente Amsterdam, bij besluit van 20 Juli 1885, gedane benoemingen van mr. A. Beaujon, thans buitengewoon hoogleeraar in de sta tistiek aan de gemeentelijke universiteit al daar, tot gewoon hoogleeraar in de staat huishoudkunde en de statistiek, en van mr. II. P. G. Quack tot buitengewoon hoog leeraar in de staathuishoudkunde, beiden aan gemelde universiteit, bekrachtigd. Door Z. M. zijn eenige wijzigingen in de statuten van de maatschappij ter waar borging van lijftochten, opgericht in 1819 na goedkeuring bij kon. besluit van 1 April 1818 n°. 76, goedgekeurd, en is aan den burgemeester van Bodegrave, W. Lotsy, vergunning verleend om tot 1 Augustus 1886 te Gouda te blijven wonen. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is: de rijks opziener op de spoorwegdiensten J. Van Leeuwen Jr., te Zutphen, ontheven van het dagelij ksch toezicht op den dienst van de gedeelten der spoorwegen van Winterswijk naar de Pruisische grenzen in de richtingen van Borken en Bocholt; en aan den rijks opziener op de spoorwegdiensten A. J. Hen driks, te Amersfoort, opgedragen het dage- gelijksch toezicht op den dienst van voor melde gedeelten spoorwegeneen en ander met ingang van den dag waarop de locaal- spoorwegen Winterswijk-Zevenaar en Ruurlo- Doetinchem voor den openbaren dienst zullen worden geopend. Tesselschade heeft buitengewoon veel succes gehad met haar bazar in het Oranje- hotel te Scheveningen; de verkoop heeft de verwachting overtroffenwaartoe de bezoe ken van binnen- en buitenlandsche vorste lijke personen in ruime mate bijdroegen, terwijl eenigen ook door toezending van giften van belangstelling deden blijken. In het centrum van de badplaats Sche veningen bevinden zich thans 903 vreem delingen, waarvan 713 in de hotels. land een grootere vertegenwoordiging te wil- len bezorgen, terwijl dit, slechts een derde van de directe belastingen betalende, no reeds veel meer dan een derde der vertegen, woordiging aanwijst. De rapporteur Jacobs nam daarna het woord ter verdediging van het ontwerp. Na hem sprak de heer Thonissen, minister van binnenlandsche zaken; zijne rede was niets meer dan een uittreksel van het door den heer Jacobs gesprokene. De algemeene be raadslagingen waren hiermede geëindigd waarna men overging tot de behandeling der artikelen. Artt. 1 en 2 werden uitgesteld, wegens afwezigheid van den minister Beernaert, Artt. 3 en 4, alsmede art. 5 over den cen sus der handelsreizigers, werden daarop met groote meerderheid goedgekeurd, De beraadslaging duurt voort. Met het programma voor de natio nale feesten, welke den 16den, 17den en 18den Augustus zullen plaats hebben, is ook het programma verschenen van de fees, ten ter gelegenheid van het 50-jarig jubi leum der Belgische spoorwegen. Het spoor weg-congres, te dier gelegenheid te houden, zal plaats hebben onder het eere-voorzit- terschap van den minister Van den Peere boom, terwijl den buitenlandschen genoo- digden een officieel feestmaal aangeboden wordt. De groote geschiedkundige optocht, op den 16den, welke een overzicht der vervoermiddelen zal geven, belooft schitte rend te zijn. Zijne lengte zal 1300 1400 meter bedragen, terwijl hij langs een in het programma opgegeven weg door Brus sel zal trekken van 1 uur tot 6 uur 's na middags. EltGELAS». Het lagerhuis heeft bij derde lezing de begrooting van inkomsten, alsmede de wetsontwerpen tot instelling van een bonds raadsin Australië en een ministerie voor Schot land aangenomen. Sir Michaël Hicks-Beach verklaarde, naar aanleiding van de speciale zending van sir Henry Drummond Wolff, dat Engeland de rechten van den Sultan in Egypte erkent. Het doel, dat de regeering met deze politieke zending beoogt, bestaat daarin, regeling te brengen in het Egyptische bestuur, wat betreft de verdediging, het financieel en het binnenlandsch beheer, door aan Egypte veiligheid, vrijheid van handelen en onaf hankelijkheid te verleenen. Sir Drummond Wolff zal met Turkije onderhandelen over het vraagstuk der ver dediging van Soeakim. Engeland zal in Egypte blijven om het werk der hervorming te voltooien; het hoopt weldra gewichtige maatregelen te nemen tot verbetering van den toestand in dit land. De heer Bourke, onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, herhaalde de verzekering, dat Enge land den Khedive zal steunen. In antwoord aan eeue invloedrijke deputatiebestaande uit leden van het par lement en andere belanghebbenden bij Zuid- Afrikaverklaarde de heer Stanley, minister van koloniën, niets te zullen doen, dat strekken kan om het onderscheid tusschen Engelschen en Hollanders in Zuid-Afrika te doen uitkomen. De regeering kan het aan bod van het hoofd Kahma, om zich onder Engelsch protectoraat te stellenniet aanne men. Aangaande Bechuanaland is nog geen besluit genomen; de minister gelooft even wel, dat de tegenwoordige politiemacht al daar voldoende is, om de orde te handhaven. Het vraagstuk van eene inlijving of herstel van het protectoraat over Zoeloe-land houdt de regeering ernstig bezig. Lord Salisbury ontving gisteren eene deputatie, bestaande uit werklieden, ver zoekende, dat van wege het ministerie van buitenl. zaken maatregelen worden genomen om te geraken tot opheffing van de premiën op buitenlandsche suiker. De premier ver klaarde, dat het ministerie van buitenl. zaken daartoe niet bij machte was, zoolang het parlement weigerde, om machtiging te verleenen tot het heffen van retorsie-rechten. Deze quaestie zal derhalve door de kiezers moeten worden opgelost. FR AN HRIJ H. wers bestaat er gelegenheid het ornament en lelterteekenen te volgen. Aan het eind-examen der hoogere bur gerscholen in Noordholland werd deelgenomen door 62 candidaten. 10 werden afgewezen en aan 52 het diploma toegekend. Van de Leidsehe hoogere burgerschool namen al de leerlingen der 5e klasse, 14 in getal, aan het examen deelwaarvan de volgende 11 het diploma ontvingen: W. VanBemmelen, J. Kunst, J. B. M. Coebergh, T. J. C. BuijsJ. L. C. Wortman, C. M. Cremer, C. Bruggeman, J. W. C. Kern, W. C. Blanken, A. J. G. v. d. Upwich en J. A. Van Grasstek. Bij het 4e reg. inf. zijn overgeplaatst de kapiteins C. H. F. Riesz, van bet 8e, en F. L. Nix, van het 3e reg., beiden officieren van het Indische leger bij het Nederlandsche gedetacheerd. In de Staatscourant n°. 182 (bijvoeg sel) komen voor staten van nalatenschappen, afkomstig van officieren, onderofficieren en verdere manschappen der landmacht in Ned.- Indië, onder beheer des weeskamers aldaar gekomen en die zuiver, na aftrek van de kosten en loonen, meer dan 250 bedragen en opgevraagd en ontvangen kunnen wor den bij de weeskamers in Ned.-Indië of wel bij het departement van koloniën in Ne derland. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht, is Zr. Ms. schroef- stoomschip Tromp, in den voormiddag van 3 dezer, de reede van Dungeness gepasseerd tol het vervolgen van de bestemming naar Oost-Indië. Naar men aan het L. v. Z. en 's Gr. verzekert, moet van hooger hand een wenk zijn gegeven, dat voor de onlangs bij de infanterie voor den rang van majoor gepas seerde kapiteins alsnog de gelegenheid be staat, voor bevordering in aanmerking te komen, mits zij bewijzen hebben gegeven dat hun vroegere tekortkomingen" hebben opgehouden te bestaan. Naar men verneemt zullen de acte- examens voor onderwijzers en onderwijze ressen, ten tweeden male in dit jaar te houden, den 5en October e. k. aanvangen. Gisterenmiddag te ruim 6 uur is Z. M. de koning van Soestdijk op het Loo terug gekeerd. H. M. de koningin en prinses Wilhel- mina brachten gisteren te Arnhem een be zoek aan het photographisch atelier van den heer Westenborg aldaar. Z. H. de regeerende hertog van Sak sen-Altenburg heeft den voormaligen hof maarschalk van H. K. H. prinses Hendrik, den heer L. R. baron Taets van Ameron- gen, benoemd tot commandeur le kl. met de Ster der Hertogelij k-Saksische Ernesti- nische Huisorde, en de hh. J. D. baron Van Wassenaer van Bosande en mr. C. H. graaf Van Bylandt, voormalige dienstd. kamerheeren bij H. K. H., tot comman deur 2e kl. dierzelfde orde. De heer Herm. F. Bultman te Haar lemmermeer, 2e voorzitter der Hull. Maat schappij van Landbouw, heeft een schrijven gericht aan de verschillende afdeelingen dier maatschappij, waarin hij hun verzoekt de door eenige afdeelingen op hem gestelde eandidatuur tot voorzitter der maatschappij voorbij te gaanaangezien hij bezwaar moet maken om, bij de werkzaamheden die reeds op hem rusten, nog die te voegen welke aan het voorzitterschap verbonden zijn. In een bierhuis te Botterdam werd in de vorige week een bediende gevraagd. Er boden er zich niet minder dan 180 aan. De aandrang was zoo groot, dat het eene kellner-tentoonstelling geleek, en de kaste lein geen raad wist. Een van valschheid verdacht gulden stuk, nu weer vertoonende de beeldenaar van Willem III en het jaartal 1865, is bij de politie te Amsterdam gedeponeerd. De bewerking is slordig en het randschrift ontbreekt. In den afgeloopen nacht is door de politie te Amsterdam wegens rebellie aan gehouden een persoon, van wien bij onder zoek !}réek, dat hij ten vorigen jare van het 2e reg. vesting-artillerie was gedeser teerd en als zoodanig in het algemeen poli tieblad was gesignaleerd. Hij is aan de militaire autoriteit overgegeven om voor den krijgsraad terecht te staan. Een der drukste straten van Amsterdam was gisterenmorgen nog drukker dan ge woonlijk. Er wandelde namelijk een heer rond met een machtige pruik op het hoofd en een bril met blauwe glazen op een kolossalen neus van karton. Van alle kanten kwamen kijkers toe- stroomen die het geval zeer merkwaardig vondeu; allerlei vermoedens werden geuit, men waande met een ontsnapt moordenaar te doen te hebben of een voortvluchtig bui tenlandsche kassier voor zich te hebbendie met de duiten van zijn chef aan den haal was gegaan. Het opstootje werd zoo groot dat een dienaar van het gezag er zich mede meende te moeten bemoeien; hij noodigde den kar- nevalsganger uit een gesprek onder vier oogen met den gestrengen heer commissaris van politie te hebben. Voorafgegaan en gevolgd door een joelende menigte, toog onze held naar de plek die door de boozen zoo zeer gevreesd wordt. Daar bleek het dat hij eene weddenschap had aangegaan, om potsierlijk toegetakeld langs de straten te loopen, men bracht hem onder het oog dat dergelijke vermomming ongeoorloofd was en liet hemtoen hij be loofde zich nimmer meer aan dergelijke overtreding le zulleu schuldig maken, met een vaderlijke vermaning weder vertrekken. Men deele ons mede dat deze grappen maker van beroep effectenman is;'waar kan slapte in zaken den mensch al niet toe brengen! 1v. TT.) De volgende circulaire is verzonden aan een tachtigtal oud-studenten der Utrecht- sche hoogeschool, betrekking hebbende op de viering van het 250jarig feest dier uni versiteit. //Overtuigd van uwe belangstelling in de universiteit, hebben de ondergeteekenden de eer u uit te noodigen hun uwe hoog gewaardeerde medewerking te schenken, en met hen eene poging in het werk te stellen om in uwen kring en daarbuiten alle oud-stu denten der Utrechtsclie hoogeschool tot boven gemeld doel op te wekken. Zij stellen zich voor allen, die door onderteekening dezer circulaire zich bij hen hebben willen aan sluiten tot eene bijeenkomst uit te noodigen, ten einde omtrent de bestemming der toe gezegde gelden eene beslissing te nemen. Uit den aard der zaak kan het tijdstip dier vergadering nog niet worden vastgesteld. z/Mocht de secretaris voor 1 September a. s. van u geen antwoord ontvangen, dan zal hij de vrijheid nemen zich van uwe instemming verzekerd te houden en ook uwen naam plaatsen onder eene circulaire, welke aan alle oud-studenten der Utrecht sclie hoogeschool zal worden toegezonden. In den afgeloopen nacht had er in eene tapperij te Nijmegen tusschen de drie ge broeders K. eene ernstige vechtpartij plaats, tengevolge waarvan een hunner voor dood op straat werd gevonden, zoodat onmiddel lijk geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Na de eerste geneeskundige behande ling te hebben ondergaan, moest hij naar zijne woning worden vervoerd. Men ver trouwt, dat de justitie zich alsnu ten op zichte dezer vechterbazendie de gemeente door hunne geweldenarijen meermalen in op schudding brachten, ook niet onbetuigd zal laten, opdat men althans vcor eenigen tijd van een of meer hunner verlost zij. {Arnh. Ct.) Tengevolge van den lagen stand van het boezemwater in de provincie Friesland, wordt de scheepvaart zeer belemmerd. Ver leden week heeft eene der stoombooten, varende tusschen Amsterdam en Leeuwarden, 12 uren noodig gehad om van Ilarlingen naar Leeuwarden te stoomen, waarvoor in den goeden ouden tijd eene trekschuit 4J h 5 uren noodig had. Er zijn tjalkschepen reeds de tweede week onderweg van Ilar lingen naar Dokkum. En als men dan ziet, dat polders gedurig vol worden gemalen. Men schrijft aan het TT. v. d. D. uit VlissingenNaar men heden uit goede bron verneemt is tot burgemeester dezer gemeente benoemd, de gepensionneerde ma joor bij het Indische leger, Bomswinckel. De heer A. Smit, van wien in de laatste dagen hier algemeen het gerucht loopt dat hij tot burgemeester zou worden herbenoemd en die functie weder zou aanvaarden, is reeds bezig naar elders te verbuizen. Eenige dagen geleden bevatte de ge vangenis te Leeuwarden, naar men aan de Msb. meldt, 365 gevangenen, waaronder niet minder dan de helft recidivisten, d. w. z. lieden, die voor de tweede of meerdere maal in den kerker zitten. Dit verbazend cijfer der recidivisten alleen reeds toontwelke verbetering de gevangenis voor de zeden aanbrengt. Onder de gevangenen worden er 13 gevondendie levenslang, veroordeeld zijn; de 14e wordt verwacht in den persoon van den moordenaar van den heer Van Oppen te Maastricht; ja men denkt reeds aan een 15en, die uit Schiedam moet komen. Als het zoo doorgaat en deze gevangenen wat lang leven, zal men flinke gevangenissen noodig hebben alleen voor lien, op wie vroeger de doodstraf werd toegepast. Voorts worden onder de gevangenen gevonden 1, BELGIË. Koning Leopold is van Ostende per Prince Baudouin naar Dover vertrokken en bevindt zich thans te Londen. In de kamer voltooide de afgevaar digde Lippens zijne rede tegen het kieswet- ontwerp der regeering door aantetoonen, hoeveel onbillijkheden de nieuwe wet ten gevolge zal hebben. Hij deed uitkomen, hoe zonderling en onrechtvaardig het is door willekeurige kunstmiddelen het platte De senaat heeft, nadat eerst de urgent- verklaring was uitgesproken, het handels- tractaat tusschen Frankrijk en Nederland met 154 tegen 84 stemmen aangenomen. De heer Roche las, namens de be- grootingscommissiein de kamer een rap port voor, strekkende om te volharden bij het besluit tot afschaffing der invoerrechten op papier (met ingang van 1 December 1886), waaromtrent door den senaat eene beslissing in tegenovergestelden zin was ge nomen. De kamer heeft de conclusie van het rapport goedgekeurd. Tevens verklaarde de heer Boche, rap-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2