BUITENLANDSCHE BERICHTEN. dat lustslot niet zal verlaten. Het wordt ook meer en meer waarschijnlijk, dat de volgende zitting van de staten-generaal niet door Z. M. persoonlijk zal worden geopend. Daarvoor bestaat nog een ander motief: de wensch namelijk der regeering, dat nog in Octoherna de afdoening van de Indische begrooting, de grondwetsherziening aan de orde zal komen voorafgegaan door de herziening der kiestabel. Om dit te bevor deren zal geen troonrede worden uitgesproken en dus het adres-debat worden bespaard, wanneer althans de kamer de regeering op dien weg wil volgen. Het diner, dat Zondag op het konink lijk paleis op het Loo, ter eere van den verjaardag van H. M. de koningin gegeven werd, bestond uit 27 couverts. Behalve HH.MM. en H. K. H. de kroonprinses die voor de eerste maal aan den feestdisch aanzat namen aan het diner deel de heeren graaf Schimmelpenninck van Nijen- liuis, grootmeester van het huis van HH. MM., baron Fagel, opperhofmaarschalk en opper-intcndant, de commissaris des konings in Gelderland met zijn echtgenoote, baron "Nagel 1 van Ampsen, baron Van Hardenbroek van Bergambacht, adjudant in b. d. en de echtgenooten der beide heeren, dames du palaiszoo ook mevrouw Hartsen, geb. Van Lennep, mede dame du palais, jhr. Saiidberg en echtgenoote, de burgemeester van Apeldoorn, de rentmeester des konings te Apeldoorn, de heer Verkouteren, ds. Bourlier, de heeren Bas, Bacher, enz. enz. TL M. de koningiu droeg een rose zijden kleedhad kostbare edelgesteenten in het kapsel en een fraaie rivière van diamanten om den hals. Z. M. was in burgerkleeding evenals de heeren die ter maaltijd genoodigd waren. II. M. ontving den geheelen dag door uit alle oorden des lands prachtige bloemruikers. Van de firma Van Kempen en Zonenfabri kanten van gouden en zilveren werken te Voorschoten, een rijk bewerkt albumH. M. opgedragennaar aanleiding van het öOjarig beslaan der fabriek. In den voormidag had ds. Bourlier in de kapel van het paleis voor HH. MM. gepre dikt. D, v. Z. II. en 's Gr. Naar R. v. N. verneemt, zal Z. M. de koning Woensdag a. s. een bezoek bren gen aan Soestdijk, ten einde de pas vol tooide stallen in oogenschouw te nemen. Naar het Vad. verneemt heeft de let terkundige faculteit der universiteit te Genève aan prof. A. G. Van Hamel, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningenbe richt, dat zij hem aan de regeering van het canton Genève wenscht voor te dragen, ter vervulling van den leerstoel voor vergelij kende letterkunde en uiterlijke voordracht, die onlangs vacant geworden is door het over lijden van prof. Mare Monnier. Wijmeenen te weten, dat prof. Van Hamel voor de eer dier voordracht bedankt heeft. In het N. v. d. D. deelt de heer Broekman mede, dat op de aandeelen Noord- Zuidhollandsche stoomtram maatschappij in liq.gedurende deze maand de gelegenheid opengesteld was tot ontvangst eener uit- deeling op afrekening groot 2 pCt. Vele oude aandeelhouders zijn niet overgegaan in de nieuwe maatschappijwaartoe zij de voor keur gehad hebben, op gelijke voorwaarden als de eigenaars in de nieuwe maatschappij bereid warenhet nieuwe kapitaal te four- neeren. Dat nieuwe kapitaal is thans ge heel geplaatst en dezer dagen is de vernieu wing van den weg aanbesteed. In de St-Josefskerkaan de Verlengde Kruiskade, nabij de grens tusschen Rotter dam en Delfshaven, is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken. Voor zoo ver men kan nagaan, is de dader alleen of met hulp van medeplichtigendoor over- klimming in den tuin gekomen, die achter de kerk ligt. Aldaar heeft hij van een wagen gebruik gemaakt om een raam der sacristy te bereiken, waarvan hij de ruiten en een ijzeren stang heeft uitgebroken, om toegang naar binnen te verkrijgen. In de saciisty heeft hij de brandkast en andere voorwerpen onaangeroerd gelaten, doch alle laden opengehaald, misschien om naar sleu tels te zoeken. Vervolgens is hij in de kerk gekomen, alwaar hij eene sterke en stevig sluitende ijzeren kast, die op het altaar stondheeft opengebroken. De beide daarin geplaatste kelken een zilveren en een verguld zilveren heeft hij medegenomen en de hostiën op het altaar nedergeworpen. Voorts heeft hij de offerblokken verbrijzeld, maar doordien zij juist des morgens waren geledigd niet veel erin gevonden. Misschien is hij toen door eenig gerucht opgeschrikt, of heeft hij wegens andere redenen zich gehaast om weg te komen, althans hij heeft op den grond nog eenig geld laten liggen, hetwelk hem bij het open breken der blokken zal zijn ontvallen. Ten slotte heeft hij een dik gaas doorsneden ten einde zichdoor een biechtstoel heen een uitweg te banen. Zoodoende is hij weer in den tuin terechtgekomenvanwaar hij zich uit de voeten heeft weten te maken. (N. R. Crt.) De heer H. IA G. Milort, confiseur te Gorinchem, heeft HH.MM. den koning en de koningin heerlijk Volapük en Tele- phoongebak doen toekomen. Voor de toe zending van dit nieuwe soort gebak werd het volgend schrijven van den hofmaarschalk en kamerheer-ceremoniemeester des konings J. Van Bronkhorst ontvangen: „HH. MM. de koning en de koningin hebben met wel gevallen aangenomen de door u gezonden nieuwe soort van gebak en hebben mij op gedragen u daarvoor HD. dank te betuigen." Zekere D. v.D., een bekend koopman te Puttershoek, passeerde gisterenmorgen de Voorstraat te Dordrecht, in gezelschap van een houtkoopersknecht. Een winkelier aan de Voorstraat, die v. D. kent, zendt ter stond iemand het tweetal na, ten einde mogelijk nadeel te voorkomen en met succes. D. v. D. had bij een houtkooper eene partij hout gekocht voor hooischelven, dat hem terstond was afgeleverd en reeds aan de Bomkade werd scheep gebracht. Toen hij nu op het kantoor van den le verancier terugkwam, werd hem natuurlijk terstond betaling gevraagd, doch v. D. zou die binnen enkele dagen laten volgen, om dat hij geen geld bij zich had; wel wilde hij een accept gevenmaar dit werd ge weigerd. Onmiddellijk werden maatregelen genomen het reeds scheep gebrachte hout terug te nemen en v. D. kon te dezen op zichte onverrichter zake huiswaarts keeren of elders zijne praktijken beproeven. Hoe uitgeslapen deze persoon te werk gaat, bleek ons uit een voorval, dat wij tevens vernamen, v. D. komt bij een siga renwinkelier in een andere plaats en vraagt hoeveel hij nog te betalen heeft. Op een antwoord dat hij niet te boek staat, ver klaart hij nog 100 sigaren te moeten be talen en voldoet in werkelijkheid daarvoor 2.50. Tevens vraagt hij om hem van het zelfde merk nog 1000 sigaren te zenden en door zoo groote eerlijkheid misleid, wordt het bestelde afgezondenwaarvan de beta ling zich echter nog laat wachten. (R. C.) De Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Amsterdam heeft het denkbeeld, geopperd in het Utr. Ril., om den verjaardag van ons prinsesje door het gansche land als een nationalen feest dag te doen vieren, aangegrepen en het initiatief genomen, om ten minste voor Amsterdam den 31 en Augustus tot een feest dag te maken. Waaruit de feestelijkheden zullen bestaan, is nog niet met zekerheid te zeggen. De vereeniging wil nl.alvorens het programma vast te stellen, zich van de medewerking van verschillende andere ver- eenigingen verzekeren. "Volgens berekening zijn bij den bosch- brand onder Rozendaal, op de grens der gemeente Arnhem, ongeveer 130 hectaren hout verbrand. Te Groningen is overleden dr. J. His- sink Jansen, emeritus-hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de universi teit aldaar. 's CRAVEklHACE. Door Z. M. is agreatie verleendaan de onderlinge opklimming van de commandeuis der Duitsche orde, Balye van Utrecht, J A. baron Van Heeckeren van Molecaten, F. M. baron Van der Duyn, O. baron Van Dedem, G. F. W. baron Van Neukirchen genaamd Nijvenheim, F. J. W. baron Van Pallandt van Keppelen R. J. C. baron Van Pallandt van Roosendael, J. F. W. S. baron Van Spaen en A. baron Sloet van Oldrui- tenborghaan de opklimming van den eersten kapittelridder F. M. W. baron Collot d'Escury tot jongsten commandeur, en van den twee den kapittelridder E. J. baron Van Pallandt tot eersten kapittelridder; aan de benoeming van den oudsten edel-ezpectant A. E. L. C. baron Van Bodelschwingh Plettenberg, tot tweeden kapittelridder. Door Z. M. is het beheer van het departement van buitenlaudsche zaken, we gens het aan den heer jhr. mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois verleend verlof tot afwezigheid, met ingang van 10 Augustus 1885, tijdelijk opgedrageu aan den heer mr. W. M. baron Du Tour van Bellinchave, minister van justitie. Door Z. M. is benoemd: tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Weert, A. Gordon, ontvanger der registratie en domeinen te Weert; tot notaris te Heem stede, mr. W. H. Smit, candidaat-notaris en advocaat te Haarlem; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Almeloo, mr. C. Raeb, thans subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te 's Qravenhage; mr. J. R. H. Van Schaik tot schoolopziener in het arrond. Zaltbommel, tot directeur van het rijks-telegraafkantoor te Velp H. J. Schmidt Azn., thans direc teur van het rijks telegraaf kantoor en brie vengaarder op Vlielandtot directeur van het postkantoor te Medemblik J. Benthem thans directeur van het postkantoor te Vught. Door Z. M is A. L. J. Goethals, veearts te Amsterdambenoemd tot plaats vervanger van den districts-veeartswien Alkmaar als standplaats is aangewezen, en is aan den veearts A. L. J. Goethals, te Amsterdam, de titel toegekend van gouver- nements-keurmeester van vee, en is hij als zoo danig belast met de visitatie van vee te Amsterdam, véér de inlading in een schip, naar het buitenland bestemd. Door Z. M. is de heer J. A. Rade maker, arts, te 's Gravenhage, met ingang van den 11 den daaraanvolgende, benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht. De officier-machinist 1ste kl. C. A. Brandt wordt met 16 dezer geplaatst bij de conversatie in de maritieme directie te Wil lemsoord. De adelborst 1ste kl. J. F. Hosang, die nende aan boord van Zr. Ms. schroefstoom- schip Atjeh, wordt met 26 dezer overge plaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoom- schip Re Ruyler. De adelborsten 1ste kl. jhr. G. L. Van Panhuys, W. H. C. Hoog, L. F. H. Tuc- kennann, H. P. Dil, A. Merkus, J. C. Bentz van den Berg, D. W. A. Pels Rijcken A. O. Dunlop, W. H. Von Leschen, L. J. Ginjoolen, O. Van Lennep, J. Corver, M. J. Gilhuvs en M. C. Van Hall en de adjunct- administrateur J. M. Langlois van den Bergh worden met 26 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Re Ruyler. De adelborsten 1ste kl. G. W. De Leur, jhr. G. C. Quarles van Ufford, S. F. Nolst Trenité, F. C. W. Moorrees, J. Soutendam P. Sodenkamp, G. K. graaf Van Hogendorp, A. F. J. RomswinckelS. Rijnbende, A. Pieren, C. Hooft Graafland, C. J. Van der Hegge Spies, A. II. baron Van Heerdt tot Eversberg, J. F. Nijland en J. A. Kool en de adjunct-administrateur J, Van den Hurk worden met 16 September aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroef stoomschip Atjeh. De minister van marine zal op 7 dezer geen audiëntie verleeneu. Het aantal door de Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij en de Nederlandsche Rhijnspoorwegmaatschappij Zondag alhier aan gebrachte reizigers bedroeg 190U0 en 7000. De locaaltrein van de Ned. Rijnspoor wegmaatschappij Den HaagVoorburg ver voerde er 1600. De lijn van de IJsselstoomtramwegmaat- schappij had een verkeer van 217 0 reizigers. BELGIE. Drie leden van den Brusselschen ge meenteraad hebben zich tot de kamer van vertegenwoordigers gewend met een adres, waarin zij de verwerping vragen van het wetsontwerp tot wijziging der kieswet, thans aan hare beraadslaging onderworpen, doch eene wijziging te brengen in art. 47 der grondwet, opdat ook voor de kamerverkie zingen de capaciteiten aan den census kun nen toegevoegd worden. EKCiELAND. Het lagerhuis bracht gisteren de be raadslagingen over het wets-ontwerp tot be scherming van meisjes tegen verleiding tot onzedelijkheid ten einde. De regeering heeft niet de minste bevestiging ontvangen van het bericht, voorkomende in den Standard, betreffende een vermoedelijk zamentreffen van Russen en Afghanen te Meroeschak. FRANKRIJK. De begrooting van 1886 is, na geringe wijzigingen, in haar geheel door den senaat aangenomen en onmiddellijk naar de kamer van afgevaardigden teruggezonden. De senaat heeft het voorstel tot opheffing van het invoerrecht op papier, hetwelk door de kamer van afgevaardigden was aangeno men, met 143 tegen 86 stemmen verworpen. De kamer heeft met 234 tegen 60 stemmen het door de regeering aangevraagde crediet van 600.000 fr. voor de kolonisatie van Obock goedgekeurd. De kamer heeft met 251 tegen 96 stem men het ontwerp tot goedkeuring van de Congo-acte, zooals zij op de conferentie te Berlijn werd vastgesteld, aangenomen. De regeering heeft besloten, nog een crediet van 947000 fr. aan te vragen tot inrichting van de Fransche nederzettinaui aan de Kust van Guinea. Van dat bedra'. is een som van 300000 fr. bestemd tj schadeloosstelling aan de Association imtl, nationale Africaine. Le XIX Siècle verhaalt volgenden™ het incident, dat verleden week in de Franstl, kamer heeft plaats gehad tusschen de heen. Langlois en Clovis Hugues, toen Clémer. ceau sprak Dien dag, zeide Clémenceau tot Ju]a Ferry, zijt gij verlaten geworden door uw vrienden. Neen! neen! roepen zekere leden dj vroegere meerderheid. Toch wel! roept men links. Gij hebt Gambetta in den steek g(. latengij kondet Ferry ook wel in ds steek laten? schreeuwt een zwakke stem" met een zuidelijken toon. 't Is Clovis Hugues, die dezen steel toebrengt aan de leden van het centrum, Hij maakt op den lichtgeraakten kolonel Langlois den indruk van een electrische bat terij Men ziet hem eensklaps van zijn plain opspringen en met gesloten vuisten, het oog vol vuur, de haren te berge gerezen, eic naar de bank begevenwaar Clovis Hugus gezeten is. De afgevaardigde van Marseille aarzelt niet: hij rijst op en loopt recht op dn kolonel toe. Toen woonden wij het meest buitengewone het komiekste, maar ook het betreuren, waardigste tooneel bijdat een Framche kamer aan het publiek kan opleveren. Het is alsof Langlois een charge doel aan het hoofd van een bataljon. Vier ol vijf zijner collega's versperreu hem den weg en beletten hem verder te gaan, terwi Clovis Hugues om het lijf gepakt wordt door Emmonuel Arène en genoodzaakt weer te gaan zitten. Allen staan overeind; op de publieke tri bunes heerscht de grootste spanning. De voorzitter schelt onophoudelijk, mm eerst na een kwartier uurs kon de stille hersteld worden, en Clémenceau zijn rede voering voortzetten. Van den lsten wordt uit Parijs ge meld, dat Zaterdag in de bijeenkomst dtt Latijnsche muntconferentie, door de ver schillende gedelegeerden de denkbeelden hun ner regeering ontwikkeld zijn over de namen Belgie voorgestelde verlengingder muntunie. De Fransche en Zwitsersche gedelegeerden hebben hunne vroegere verklaringen tegen elk nieuw uitstel herhaald, waarbij de Itali- aansche gedelegeerde zich heeft aangesloten. Daarop heeft de lieer Pirmez, namens Bel gie, voorgesteld de aanneming van eene be paling, welke alléén beoogde, na hel afbreken der Unie, de liquidatie te verge makkelijken. Maar dit voorstel werd ver worpen, waarop de Belgische gedelegeerden zeidenhierdoor opnieuw geplaatst te worden voor de inwisseling der zilveren munt, waar mede hunne instructies hen beletten zich te vereenigen. Belgie zou, dit meenden zij te mogen te kennen geventhans zeer waar schijnlijk genoopt worden uit de Latijnsche Unie te treden. De comité's die zich véér en na da dood van Victor Hugo hadden gevormd om hem een standbeeld op te richten, hebbel zich vereenigd en de 34706 fr. 82 c. die nog bij ziju leven voor 't doel waren bij eengebracht, zijn in de kas gestort, dien» zijn overlijden werd aangelegd. Volgens tijdingen van den Congo ii de heer De Brazza op eene nieuwe expe ditie uitgegaan. Hij wil een onderzoekings tocht ondernemen naar de rivier Mohangi, die zich ontlast in den Congo en ontdekt is door twee Engelsche zendelingen. Den rivier is over eene uitgestrektheid van meer dan 700 kilometer bevaarbaar. ITALIË. Naar de Lombardia meldt, heeft de ge meenteraad van Genua, de vaderstad van Columbus, aan de Italiaansche regeering een subsidie gevraagd om den vierhonderd- sten verjaardag van de ontdekking van Ame rika feestelijk te kunnen vieren. Daarmedt zou gepaard gaan eene tentoonstelling van Amerikaansche producten en de oprichting van een museum, waarin alles bijeengeza meld zou kunnen worden, wat op Colum bus en zijn tijd betrekking had. DE IT SC H L AND. Door den Reichs-Anzeiger worden de be palingen afgekondigd, welke door de regee ring zijn getroffen betrekkelijk de algemeem volkstelling, die 1 December e. k. in Duilsch- land moet plaats hebben. Volgens een bericht uit Brussel aai de Nat. Zeil. wordt aldaar in de ingelichte kringen beweerd, dat België bereid is, ten opzichte van de kosten belangrijke concessiët aan Duitschland te doen, voor het geval

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2