NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Woensdag 5 Augustus 1885. N°. 181. A O VER TEN TIEN: Bureel: Sclieepmakerssteeg G. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHB BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 1—6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel f 0.10. 199» Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, le alinea der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), lot regeling van liet toezicht bij hel oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade or hinder kunnen ver oorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door hen op heden vergunning is verleend aan J. 11. C. BLOEMEN en rechtverkrijgenden tol het oprichten van eene Varkensslachterij in het perceel aan den Nieuwen Rijn no. 56. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leiilsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden den 3 Augustus 1885. JACHT. De COMMISSARIS DF.S KONINGS in de Provincie ZUlll HOLLAND Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie, van den 27sten Juli 1885, n». 68; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit: 1», de opening der jacht op klein wild, ver meld in de 2de zinsnede van art. 17 der wel van den 13den Juni 1857 [Staatsblad n°. 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid- Holland is vasl gesteld op Zaterdag den vijfden September aanslaande met zonsop gang; met uitzondering van de jacht op faisanlen, waarvan de opening is vastge steld op Donderdag den eersten October aanstaande 2'. van die opening voorts is uitgezonderd de uiloefening van hel jachtbedrijf, vermeld in art. 15 lelt. e der aangehaalde wet; 3°. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks, en wel des WoensdagsVrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks le doen gebruikelijk is, alsmede in liet Pro vinciaal Dlad en in de Netlerlandsche Staats courant worden geplaatst. 's Gravenhageden 29slen Juli 1885. De Commissaris des konings voornoemd, FOCK. STADSNIEUWS. Toen de jongens der Kweekschool al hier jl. Zaterdagmorgen het gemeente-zwem bassin verlieten, werd een marinier, die hen geleidde, door eenige vrouwen aangevallen, gescholden en geslagen, terwijl een oude man hem met een knipmes eene gelukkig niets beteekenende wond aan het hoofd toebracht. De oorzaak daarvan was, dat een der jon gens, die bang voor het water was, niet wilde zwemmen en, daartoe genoodzaakt, vreeselijk gilde. De verontwaardigde menigte meende daaromdat de marinier den jongen slagen toegebracht had. Tegen een paar vrouwen en den oudeu man is door de poli tie proces-verbaal opgemaakt. De directie der Leidsche tramweg maatschappij, die voor korten tijd de lijn Station-Breestraat-PIantage in drie secties verdeelde van vier cents, schijnt ter bezui niging van de uitgaven de conducteurs te willen afschaffen. Bij wijze van proef is een wagen voorzien van bussen, waarin de passagiers hunne kaartjes of het geld moe ten werpen. Naar men ons mededeelt, zal deze maatregel niet veel voordeel voor de maatschappij opleveren, hoewel het getal passagiers, vooral van het jongere geslacht, belangrijk zal vermeerderen. Gedurende de maand Juli is de Kweek school voor zeevaart alhier met een 35-tal jongens vooruitgegaan. Het aantal bij die inrichting bedraagt thans 235. Van de goedkoope reisgelegenheid naar Arnhemaangeboden door de Ned. Rijnspoor wegmaatschappij werd heden alhier door ongeveer 300 pleizierreizigers gebruik ge maakt. Aan het station te 's Hage werden 400 biljetten afgegeven. Van de 65 adspiranten, die aan het admissie-examen der Kweekschool voor ma chinisten deelnamenwerd het examen o. ni. voldoende afgelegd door P. H. Steenhauer, te Leiden, en M. P. L. Petri, te Voor schoten. Voorzeker zullen velen met genoegen vernemen dat onze voormalige stadgenoot de heer Joh. Schmier, op het Zondag 11. te Brussel gehouden examen van den zang cursus (Première Division) van den heer Henry Warnots, het diploma van den 2en prijs heeft behaald voor den solo-zang. Deze onderscheiding is te meer merkwaardig, aangezien genoemde heer van de 14 mede- dingenden de eenige Hollander was. UNITERDITEIT. De heer J. A. Kruyt, consul-gene raal der Nederlanden te Penangheeft aan het Rijks Ethnographisch museum te Leiden ten geschenke gezonden eenige Arabische kleedingstukken, waarvan de uitvoerige be schrijving in de Staatscouranl van 4 Aug. voorkomt. Den schenker is door de regee ring dank betuigd. Gedurende de maanden AprilMei en Juni werd liet Rijks Museum van Oud heden alhier bezocht door 1174, het Rijks Ethnographisch Museum door 99 en het Kabinet van Prenten en Pleisterbeelden door 44 personen. Blijkens nadere mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Athene, heeft de Grieksche regeering, met het oog op de druifluis, den invoer uit Amerika, Australië, Afrika, de kust van Klein-Azië en geheel Europa, met uitzondering van Nederland, België, Denemarken en de Scandinavische rijken, verboden van de na volgende voortbrengselen: alle soorten van boomen en planten, versclie vruchten en bladeren, plantaardige of gemengde mest stoffen, bolgewassen en alle versclie knol wortels, staken die tot steun der wijnstok ken gediend hebben, gedroogd gras in schoven. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee K. A. Stakman Bosse, in den namiddag van 2 dezer, van de reede Tessel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Van goeder hand verneemt de Zaanl. C., dat de regeering bij nadere behandeling van het voorstel-Reekers in de eerste kamer ongunstig zal adviseeien. Verwerping door de eerste kamer wordt zeker geacht. Naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt heeft de minister van waterstaat enz. ten aan zien van den postdienst op Zon- en alge meen erkende christelijke feestdagen het vol gende bepaald De brievenbestelling in de bebouwde kom van plaatsen, die meer dan 15,000 zielen hebben, zal driemaal plaats hebben; als vo ren in plaatsen van meer dan 3000 en minder dan 15,000 zielen tweemaal, en in plaatsen met minder dan 3000 zielen een maal. De bestelling buiten de bebouwde kom der plaatsen, voor zooveel'daar thans op Zon- en feestdagen nog meer dan een maal daags wordt besteld wordt, in gelijke verhouding als ten aanzien van de bestel ling in de kom is bepaald, beperkt. Mocht er na de aankomst van een post niet meer worden besteld dan word aan de ingezetenen tot een kwart uur na aankomst dier post de gelegenheid gegeven, hun daarmede aange brachte brieven en andere stukken aan het kantoor af te halen. Ten aanzien van de bestelling van expresbrieven blijven de ge wone voorschriften ook op Zon- en feest dagen van toepassing. De lichting van de hulpbrievenbussen kan worden beperkt. De openstelling van de postkantoren en van de hulpkantoren der posterijen is niet later dan tot 5 uren 's avonds, en voorts zal de dnur dier openstelling zijn: in plaatsen met eene bevolking van meer dan 50,000 zielen acht uren, in plaatsen met minder dan 50.000 en meer dan 15,000 zielen zes urenin plaatsen met minder dan 15,000 en meer dan 5000 zielen vijf uren en in de overige plaatsen drie uren. Deze wijzigingen zijn van kracht met ingang van 6 September e. k. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. meldt, dat de ziekte, waaraan Z. M. den koning lijdende is, door zijn buitenlandsche badkuur geenszins geweken is. Al bestaat er gelukkig voor het oogen- blik geen gevaar, de algemeene toestand des konings is en blijft van dien aard, dat alleen een zeer rustig leven, zooveel moge lijk buiten, en een streng dieet, hem voor telkens herhaalde instortingen en hevige pijnen kunnen bewaren, 't Is dan ook in verband met de voorschriften van de ge- neesheeren, dat de koninklijke familie dezen zomer op het Loo verblijf zal blijven hou den en vermoedelijk zelfs tot na September FEUILLETON. 78.) De ochtend van den volgenden dag duurde hem een eeuw. Hij telde de minuten; de uren kropen met een onverdragelijke lang zaamheid om. Lang voor elf uur dwaalde hij reeds rond; en toen zijn horloge eindelijk op twaalf uur stondbevond hij zich bij de tuindeur van la Cordeliére, waarvoor hij reeds meer dan een half uur heen en weder had gedrenteld. Aurora had het ongeduld van den markies gedeeld, en ook gevonden, dat de tijd niet snel genoeg voorbijging. Om bijtijds tot ontvangst van haar vriend gereed te zijn, had zij Francesca gedwongen te elf uur reeds het tweede ontbijt op te zetten. Zij had met lange tanden gegeten. Daarna was zij den salon binnengetredenwaar zij was gaan zit ten, de oogen op de pendule gericht. Weldra was de stomme bij haar gekomen en had haar op de pendule gewezen om haar op te wekken wat muziek te maken. Maar Aurora had met het hoofd van neen geschud. Francesca, zichtbaar gedwarsboomd, was toen vlak over haar meesteres gaan zitten. De stomme zag er ongerust uit. Een oogenblik daarop stond het jonge meisje op en verliet het vertrek. De blik van Francesca straalde van een somberen gloed. Aurora kwam bijna op hetzelfde oogenblik terug en riep eenigszins barsch ^Francesca! waar is de sleutel van de tuindeur?" De stomme zag haar meesteres aan, ter wijl zij met de oogen rolde. (,Francesca! waar is de sleutel?" vroeg het jonge meisje ten tweede male. De stomme verroerde zich niet. Men zou hebben kunnen denken, dat zij de vraag niet verstaan had. ((De sleutel is niet, waar men hem ge woonlijk neerlegt!" hernam Aurora. „Waar is hij? Wat heb je er meê uitgevoerd?" De stomme vertrok geen spier van baar gelaat. „Francesca, waar is de sleutel?" herhaalde het jonge meisje, ongeduldig met den voet op den grond stampende. De dienstmaagd richtte zich op en haar meesteres met strakken blik aanziende, kruiste zij de armen over haar borst. Dat beteekende „'t Is overbodig mij den sleutel te vra gen; gij zult dien toch niet krijgen." Aurora fronstte haar fijnbesneden wenk brauwen haar neusgaten zetten zich uithaar oogen bliksemde. „Francescasprak zij op kort afgemeten toon, „geef mij den sleutel van den tuin!" De stomme schudde met het hoofd. Met een dubbele plotselinge beweging strekte Francesca hare armen uit en bracht ze op haar borst terug om aan te duiden, dat niets haar wil zou kunnen verzetten. Op dat oogenblik sloeg de pendule twaalf. De lippen van het jonge meisje werden bleek en haar geheele lichaam trilde. „Je wilt niet! Je wilt niet!" riep zij op heftigen toon. De oogen der stomme draaiden als ballen in hunne kassen. Aurora slaakte een kreet van woedesprong op den schoorsteen toe en greep den dolk, waarmee Francesca den vorigen dag den markies de Verveine had willen treffen. Vol angst wilde de stomme zich op hare meesteres werpen, om haar te ontwapenen. Doch met de snelheid van den bliksem sprong Aurora achternit en ging in een hoek der kamer staan. En toen met fonkelende oogen, woesten blik en de punt van den dolk op haar borst gerichtverhief zij zich trillend in haar volle lengte en sprak met afgebro ken stem „Als gij mij niet oogenblikkelijk den sleutel geeftstoot ik mij den ponjaard in het hart." De houding van het jonge meisje, de toon van haar stem, de uitdrukking van haar blik getuigden zoo krachtig dat zij geen ijdele bedreiging deed dat de stomme rilde. Zij werd vreeselijk bleek, slaakte een dof ge kreun en schudde droevig het hoofd. Aurora hijgende hield op haar den vonkelenden blik gevestigd. Eindelijk haalde ze langzaam den sleutel uit haar zak en gaf dien aan het jonge meisje. Aurora vatte het aan en wierp met een kreet van vreugde den dolk op den grond en snelde het salon uit. Zij opende de buiten deur, waarop de jonge man in zijn koorts achtig ongeduld reeds verscheidene malen geklopt had. Zij zagen elkander weder, en de vreugde van den eene was niet minder groot dan die der andere. ,/Adriensprak zij. „Aurora!" antwoordde hij. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1