buiten landsche berichten. macht dr. A Lachawiec, behoorende tot de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Admi raal van tVassenaer, worden met 20 dezer op non-activiteit gesteld. De adelborst le kl. W. J. G. Umbgrove, behoorende tot de rol van laatstgenoemden bodem, wordt met 21 dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh. De luit.-kolonel van den gener. staf R. F. Musschaart is door den minister van oorlog benoemd tot chef van den staf der le divisie. Prins Albert van Pruisen bezocht Za terdagmiddag het magazijn van den beeld en decoratieschilder Henkeaan den Sta tionsweg alhier, en deed er eenige aankoopen. Prins Albert van Pruisen woonde gisterenochtend de godsdienstoefening bij in de Duitsche kerk. Een buitengewone levendigheid en drukte heerschte gisteren in deze stad ter gelegenheid der viering van den vejaardag van H. M de koningin. Elke spoortrein vergrootte de schare, welke alhier onder wel niet zonnig dan toch goed weder den dag passeerde. Tusschen 12 en 1 ure be woog zich een ontzaggelijke menigte in de richting van de Maliebaanalwaar het reeds wemelde van menschen, die ter bijwoning van de groote parade aan de zoomen van het uitgestrekte exercitieveld een plekje had den ingenomen. Het Boschaan den hoofdingang versierd met twee tropheeën van vlaggen, de bor den met de wapenen van Holland en 's Gra- venhage omringende, Scheveningende Zool. tuinalwaar een feestconcert van de ko ninklijke militaire kapel velen een aangename matinee bezorgde, waren na afloop der pa rade de punten waar 't wemelde van bezoe kers en wandelaars. Een nieuw element in den nationalen feestdag vormde het waterfeest van wege de gemeente in de bekoorlijke boscbjes van Scheveningen den ingezetenen bereid, alwaar het genot van de schilderachtige natuurge- zichten verhoogd werd door de tonen van een in een sierlijken Venetiaanschen gondel over het water glijdend muziekkorps. Der traditie getrouw maakten het Haag- scbe Bosch met de societeitstent en beide vijvers het glanspunt uit van het avondfeest. Kwistig waren in alle lanen de vetglaasjes langs de boomen ontstoken. Langs de groote oprijlaan tegenover de Bosehbrug en de Jacobalaan wees zich de weg naar de eerste halte de sociteitstent als vanzelve aan door de verlichte guirlandes, aan weerszijden van de boomen. Aan het einde van die lichtgevende slingers verrees de zomertent van de Witte of Litteraire Sociëteit met een sierlijke illuminatie van boven tot beneden aan het oog. Als „pièce de resistance" werd eene ver lichting van de vijvers gegeven. De eerste kom vertoonde de gewone festoene van vet- lichtjes verdubbeld door de weêrkaatsing in het water waarin de spiegeling van de voet brug, gëillumineerd als deze was langs alle deelen en bogen mede een goed effect maakte. Eenige schreden verder, in den tweeden vijver, verrees een verlichte Moorsche tem pel in al zijnen schoonen eenvoud voor het oog. Iedereen vond dit stuk prachtig. En die uitspraak van de „vox populi" was ruim schoots verdiend. Een donkere lucht deed de verlichting schitterend uitkomen. De tempel bestond uit een hoofdgebouw aan weerszijden door een verandah boogvormig afgebeeld met iwee hoekgebouwen verbonden. De minarets wezen statig ten hemel. De moorsche vormen van portieken en vensters werden tegen den zwarten achtergrond dui delijk onderscheiden. Dat geheel fonkelde duizenden oogen,die er met welgevallen op staardentegen. De weerkaatsing in het water en de tinten van liet bengaalsche vuur over water en boomen, verhoogden 't effect. De oevers waren zwart van de menschen. Als eene bijzonderheid verdient ver melding, dat de minister van biuuenland- sche zaken, de heer J. Heemskerk Az., juist op zijn jongsten en 67en verjaardag, 30 Juli, verrast werd met het bericht, dat het Z. M. den koning behaagd had hem te be noemen tot minister van staat. BELGIE, Vrijdag hebben in de kamer de be raadslagingen over het wetsontwerp tot wij ziging der kieswet een aanvang genomen. De heer Callie richtte eenige vragen tot de regeering en betoogde dat het voorgestelde ontwerp, waarin hij eene groote onbillijk heid en zelfs eene schending der constitutie zag, het aantal kiezers in de steden zou beperkendaarentegen dat op het platteland zou uitbreiden. Minister Beernaert ver klaarde dat de regeering zich met de door de centrale commissie voorgestelde verande ringen had vereenigd, behoudens eenige kleine wijzigingen, de redactie betreffende. De heer Lippens vroeg verdaging van het debat; toen hierover hoofdelijk gestemd zou worden, bleek het evenwel, dat de vergadering niet genoegzaam voltallig was. Heden zal de behandeling worden voortgezet. ENCELilXIt. De Londensche correspondent van de K'óln. Zeitung is in staat het volgende mede te deelen: „Sir'Charles Dilke is, tengevol ge van verscheidene onaangename gebeur tenissen in zijn particulier leven, die voor openbare besprekingen minder geschikt zijn, om „redenen van gezondheid" verhinderd, de aangekondigde redevoering te Chelsea le houden. Men spreekt zelfs van zijn defi nitief besluit, om de politieke loopbaan vaarwel te zeggen. In dat geval zou sir Charles Dilke het eerste politiek offer zijn van het in den laatsten tijd door de Pall Mall Gazette, zij het dan ook niet volko men op hetzelfde gebied, versterkte zedelijk bewustzijn". De begrafenis van Sir Moses Monte- fioreden grooten Israëlietischen menschen- vriend, heeft Vrijdagmiddag te Ramsgate plaats gehad. Het lichaam was op uitdruk kelijk verlangen van den overledene, gewik keld in het linnen dat sir Moses op zijn trouw dag had gedragen en dat hij steeds zorgvuldig had bewaard. In de hand van den overledene was een boek neergelegd, waarin zijne voor naamste daden op philanthropisch gebied worden beschreven. Geen enkel rijtuig volgde het stoffelijk overschot, dat gedragen werd door eenige leden van de Joodsche gemeente. Eene groote schare belangstellenden, met exprestreinen uit alle hoeken van Engeland naar Ramsgate gekomenvolgde te voet. Alle leden der familie Rothschild waren tegenwoordigals mede een groot aantal Israëlietische depu- tatiën uit alle oorden van Europa. Ook de Burgemeester van Ramsgatealle leden van den gemeenteraaddeputatiën van maat schappijen van weldadigheidenz. maakten deel uit van den indrukwekkenden stoet. Langs den wegdien de stoet namdroe gen alle huizen teekenen van rouw en hadden de gordijnen neergelaten. De winkels waren gesloten en het stadhuis met rouwflours om hangen. De eenvoudige lijkkist was letter lijk begraven onder bloemen en kransendie uit alle landen waren toegezonden De stoet was meer dan 2 J kilometer lang en leverde een indrukwekkend schouwspel op ondanks den fijnen en doordringenden regen, die reeds des morgens begonnen was en bij het einde der plechtigheid nog voortduurde. De lijkdienst werd in de synagoge, geheel naar hetkerkelijk gebruikwaargenomen. Dr. Herman Adler; als vertegenwoordiger van den Opperrabbijn van Engeland; hield eene lijkrede, waarna het stoffelijk overschot in het nabij gelegen mausoleumnaast dat van Lady Montefiore, werd bijgezet. Een telegram aan den Daily News uit Cairo maakt melding van eene door een Arabier uit Merawi gebrachte tijding, dat Osman Digraa den 30en Juni in een ge vecht nabij Kassala was gedood. Onder de troepen van den Mahdi heerschte de groot ste verdeeldheid, en men weigerde openlijk aan de Emirs te gehoorzamen. FK AN KRIJH. Prins Von Hohenlohe, die te Parijs ternggekeerd is en zijn post hervat heeft, is eeigisterenochtend door den minister van buitenl. zaken ontvangen, met wien hij een zeer lang onderhoud gehad heeft. Men ver neemt, dat de gezant Parijs eerst in Octo ber verlaat, om bezit te nemen van het gouverneurschap van Elzas-Lotharingen. Volgens de laatste berichten van gene raal De Courcy, schijnt de toestand in An- nam aanmerkelijk gunstiger te worden alleen werden nog eenige schermutselingen en onlusten waargenomen tusschen Quine- Hone en de baai van Tourane. Dit laatste punt is sedert eenige dagen bezet, terwijl eene kanonneerboot dit gedeelte der kust bewaakt. Een deel der sommen, door Thu-Yet medegenomen, is teruggevonden, nl. onge veer 1.000.000 fr. te Dong-Hoï en 250.000 fr., die door een Annamitisch detachement naar Quang-Tri waren gezonden. De generaal Guzman Blanco, gezant der republiek van Venezuela te Parijs, heeft van generaal Crespo, president dier repu bliek, uit Caracas van 29 Juli een telegram ontvangen, waarin bevestigd wordt dat de rust volkomen is hersteld en dat het stoom schip der opstandelingen heeft weten te ont snappen, doch wordt nagezet. DDITSEHLAKD. De opening van het internationaal tele- giaf-congres is, met goedkeuring des kei- zrs, vastgesteld op Maandag 10 Augustus, ds middags te 12 uur. AEillKA. Uit Pietermaritzburg wordt aan het Kaap- she Volksblad geschreven, dat op 29 Juni i den wetgevenden raad aldaar vrij wat dseussie plaats had over de motie van den her Holett, om der rijksregeering te ver- zeken Zoeloeland te annexeeren aan Natal. Iet debat werd verdaagd. Sir Hercules lobinson gaf kennis dat hijbij de hervat- tng van het debat, zou voorstellen der ilksregeering te verzoeken het geheele ge- ted ten oosten van de Transvaal en ten Dorden van Delagoa-baai te annexeeren. De loloniale secretaris zeide, in antwoord op èsbetreifende vragendat de regeering eene oededeeling had gericht aan de Kaapsche egeering in zake fiscale quaesties die de ge- restenaan den anderen kant van de Natal- che zuidelijke grens raken; dat de regee- iug de rijksregeering niet gewezen had op le billijkheid en de raadzaamheid om aan fatal zoodanige hulp te verleenen in zake spoorwegverlenging als aan de Kaap was lerstrekt; alsmede dat de regeering bezig vas een onderzoek in te stellen of er tus- ehen Duitscliland en de Transvaal een han- celsverdrag gesloten is. Onder dagteekening van 5 Juli wordt aan letzelfde blad gemeld: Sir Henry Bulwer heeft geweigerd de reputatie te ontvangen die aangesteld is om lem het verzoekschrift aan te bieden voor de annexatie van Oost Griqualand aan Na tel, op grond dat sir Hercules Robinson de autoriteit is, aan wie de deputatie hare ge voelens moest hebben blootgelegd. Hij denkt er echter over of hij de memorie kan aan nemen ten einde ze aan den gouverneur van de Kaapkolonie voor te leggen. CANADA. Louis Riel, het bekende hoofd van den jengsten opstand in Canadais wegens hoog verraad ter dood veroordeeld. Hij heeft on middellijk appel aangeteekend. Uit de stukken en verklaringen der ge tuigen bleek duidelijk, dat Riel schuldig was aan het verwekken van den opstand tegen de landsregeering Zijn verdediger wilde daarom betoogeu, dat zijn cliënt, toen hij dit deed, niet goed bij zijn verstand was, maar de beschuldigde zelf verzette zich krachtig tegen eon dp.rgplijI"O trprdecligiiïor. Er ontstond hevige twist tusschen advo caat en aangeklaagde, die eindigde met de beslissing der rechters, dat de advo caat de verdediging zou leiden. ;e'sHiJ geslaagdT Bij het in de afgeloopen week te 's gehouden notarieel examen zijn Voor het le gedeelte de heeren": G.°J Lantsink te Arnhem, A. W. Ten Hoopt te RotterdamG. J. Nijhuis te TJselsteii P. R. Van EllekomH. M. Bleekman, hg den te Breda en D. Kolk te Nijkerk. het 2e gedeelte de heerenmr. H. E Lagerwey, D. Wisboom Verstegen, H Van Reijn, allen van 'sHage, mr. D j Van Stockum te Lisse, J. B. Coops en j' Van den Hurk, beiden van Zalt-Bommel r L. L. Boonzajer te Gorinchem. De leden der vereeniging „Het een. teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen" die gisteren en corps met hunne banier de parade tegenwoordig waren, ontvinger namens Z. M. den koning per telegraaf Ms. dankbetuiging voor de aan H. M, i, koningin gebrachte hulde. Per telegram werd aan H. M. kennis geven van een op haar ingestelden heilèofi in het lokaal der vereeniging in de Pap. straal te 's Gravenhagewaar de leden n afloop der parade vergaderden. Names H. M. werd door den kamerheer van dienst der vereeniging daarvoor haar hartelijke dank gebracht. Na het houden der collecte voor School met den Bijbeltijdens de namiddag, godsdienstoefening in de Groote Kerk te 's Hage, werd gisteren in het zakje een bankbiljet van ƒ1000 gevonden. Met den stoomtram Den Haag-Schets niugen zijn op den verjaardag van de koningin 17753 passagiers vervoerd. Uit een vier-en-twintig tal sollicit® ten naar de vacante betrekking van hooft der op te richten voorbereidingsschool k Akkrum, heeft de commissie vier gekozen, nl. de dames Te Lintum te Leiden, Plokkej te OosterlittensTalsma te Rotterdam a Vastenau te Heerenveendie veizocht zij; eene proeve van onderwijs te geven in di bewaarschool te Oldeboorn, waaruit daarm eene keuze gedaan zal worden. PER TELEGRAAF. LONDEN, 3 Augustus. De Standard meldt uit Kuchaw van 22 Juli: Volgens gerucht zou, in de nabijheid van Meru- chak, eene botsing tusschen de Russen en de Afghanen zijn voorgevallen. MADRID, 3 Augustus. Tot 31 Juli zijn in Spanje 34003 menschen aan de cholera gestorven. Het aantal gevallen was 114.714. De inwoners van het dorp Hijar weigerden zich door dr. Ferran te laten inenten. CAIRO, 3 Augustus. Een Arabier, die uit Berber te Korosko is aangekomenbrengt het bericht, dat Osman Digma dood is. TORONTO, (West-Canada) 3 Aug. Een hevige brand is op de kade alhier uitge barsten en breidt zich voortdurend uit. Reeds staan de gebouwen over den afstand van een halve mijl in lichter laaie. Heden morgen schatte men de verliezen reeds op een millioen dollars. Verscheidene personen werden een prooi der vlammen. LAATSTE BERICHTEN. De huzaar A. van het depot-escadron 3e regiment huzaren, welke zich 20 Juni zonder verlof uit zijn garnizoen Leiden ver wijderde en sedert als deserteur van zijn korps is afgevoerd, meldde zich heden in burgerkleeding bij de militaire autoriteit te Amsterdam aan, ten einde voor dit feit voor den krijgsraad terecht te staan. Uit Katwijk-aan-Zee wordt aan het Hbl. bericht, dat slechts één der toegezon den schilderstukken zal worden verloot ten behoeve der oude kerk aldaar, en zulks met schriftelijke toestemming van den schenker, tot bestrijding der onkosten door de omlijs ting der kunstwerken veroorzaakt. Door Z. M. is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend aan den minister van marine W. F. Van Erp Taalman Kip, die zal worden vervangen door den kapt. ter zee W. L. A. Gericke. GEMENGDE BERICHTEN. De naam van „Riverside Park" inJiï Vereenigde Staten zal worden veranderd tl „Grant Park." De gewezen president Ar- thur is tot voorzitter gekozen van de dwl den burgemeester van New-York benoemd: I commissie voor het bijeenbrengen van gelde; I voor het monument ter eere van Orar!.I Er zal binnenkort een openbare inschrijvic I worden opengesteld. Te Bacer City, in Oregon, is deeI 29sten Juli 11. eene gevangenis afgebrand, I waarbij vijf gevangenen in de vlami omkwamen. Een ander werd zwaar kwetst. Op het eiland Sainte Marguerite, i tijds de gevangenis van maarschalk Bazai zal een hospitaal worden ingericht voorè uit Tongkin terugkeerende gewonde militairs. Mevrouw Bouoicaul, directrice vai het Parijsche modemagazijn „Bon Marchfj heeft een pensioenfonds opgericht voor bedienden van beider sekse, die 20 jan in het Huis hebben gediend en minsten») jaren oud zijn. Elk pensioen zou 1200 6 bedragen en meer dan twintig bedienden zullen reeds dadelijk in deze gunst deelen. Men voegt er bijdat de weldadige fa- trice een millioen van haar eigen vermogs heeft afgezonderd om het pensioenfonds li stichten. Drie heeren hadden, langs den zeedijk Oostende-Blankenberghe wandelend, iet gebruikt in een kleine herberg. Zij gave een 20 fr.-stuk in betaling, maar men koi 't geld niet wisselen en er was eerst op II minuten gaans een woning waar men mis schien klein geld kon krijgen. De epuipaga van de koningin der Belgen kwam au Een der vriendendie bij de grenadiers hul gediend, meende den koetsier te vragen of hij het geldstuk ook wisselen bal H. M. was weinig in haar schik, dat ql zich gestoord zag op haar weg. Toen H. echter vernam wat er gaande was, haal de koningin een 2 francstuk uit haar beau en vroeg of dat voldoende was om de con sumptie te betalen. „Te veel", antwoord!' I de oud-militair. „Welnu, wanneer wij el kander weer eens ontmoeten, krijg ik het I klein geld wel terug." En de koningin legde de zweep over de paarden en real voort. Te St. Louis annonceerde een specu latief schouwburgdirecteur eene voorstelling van Schiller's „Wilhelm Teil" en de aan plakbiljetten behelsden in vette letters d' mededeeling: „De landvoogd Geszier zal" paard gezeten ten tooneele verschijnen. F' paard zal, na afloop der voorstelling, 'eI' loot worden. Ieder bezoeker ontvangt es gratis lot."

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2