BUITENLANDSCHE BERICHTEN. de Vexela en den luit. ter zee der 1ste kl. Z. J. Cambier, in den namiddag van 29 dezer van Kopenhagen vertrokkentot het vervolgen van den oefeningstocht. Aan boord was alles wel. Naar het D. v. Z. en's Gr. verneemt, zal de minister van buitenl. zaken, jhr. Van der Does de Willebois, zich voor geruimen tijd op reis begeven, en zal zijne porte feuille tijdelijk worden waargenomen door den minister van justitie, baron Du Tour van Bellinehave. Naar de N. B. C. verneemt, zullen op het telegraafcougresdat te Berlijn, waarschijnlijk op 10 Aug., geopend wordt, o. a. de volgende voorstellen worden be handeld 1".. Een voorstel van Duitsehland om het tarief voor het verkeer in Europa te uni- formiseeren. Het uniformtarief zou dan b. v. kunnen bestaan uit een vast recht van 25 cent, een recht per woord en een aanvullingsrecht per woord voor het seinen langs onderzeesche kabels. Duitsehland wil verder, dat de dagteekening en de tijd van aanbieding niet langer kosteloos worden overgeseind. 2°. Voorstel van Oostenrijk, een nieuw stelsel van tarief en afrekening bevattende. Het wenscht voor elk land één eindtaks en één transittaks toegepast te zien op alle telegrammengewisseld met overige landen, welke ook de weg van verzending zij. De eindtaksen zouden aan de eindstaten blijven behooren, en de transit-taksen onder de staten van doorzending naar een vastgestel- den maatstaf worden verdeeld. 3°. Engeland stelt voor de afschaffing der telegrammen zonder inhoud. 4°. Voorstel van België om het maximum letters, waaruit een woord mag bestaan, of het aantal cijfers, dat voor één woord wordt gerekend, nl. 15 letters en 5 cijfers, ook op het buiten-Europeesch verkeer van toe passing te verklaren. Nederland verlangt o. a. beperking van het aantal woordendat vooruitbetaald mag worden, te zien vervallen. Waarschijnlijk zal ook op het congres ter sprake komen een geheel nieuw stelsel, nl. om het tarief te regelen niet naar het getal woorden maar naar het getal letters of cijfers. Een Duitsch geneesheer, dr. Ludwig Bobden, vroeger baddokter te Lippspringe, en thans te Arco in Zuid-Tyrol gevestigd, bezoekt op dit oogenblik ons land. Rohden is onlangs tot geneesheer-directeur aan het kolossale nieuwe kinderziekenhuis te Nor- dernev benoemd, en bereist als zoodanig de kusten van de Oost en de Noordzee om er de reeds bestaande instellingen te leeren kennen. Scheveningen, Katwijk, Noordwijk, Zandvoort en Wijk-aan-Zee, benevens het kinderziekenhuis in de Sarphatistraat te Am sterdam worden of zijn reeds door hem be zocht. Van ons land vertrekt dr. Bobden naar de Engelsche en daarna voor hetzelfde doel naar de Eransche kusten. Zooals men zich herinnertontving de inrichting op Nor- derney, waarvan de Duitsche kroonprinses beschermvrouw is, vau den keizer eenegift van 250,000 mark, op voorwaarde dat zijzelf evenveel bijeenbracht. Dit laatste gelukte haar, en er verrees een gebouw, waarvan de bouwkosten 400,000 mark bedroegen en hetwelk in den zomer van 1886 voor't eerst in gebruik genomen zal worden. [N. B. Ct.) Men meldt aan de N. B. Ct. uit Kat wijk Zooals velen wetenwordt te Kat wijk aan Zee een nieuw kerkgebouw gesticht en zou het oude zoo schilderachtig aan het strand gelegene gebouw worden afgebroken. Eenige schilders uit het binnen- en buiten land achtten het echter zeer gewenseht dat, uit een artistiek oogpunt, het oude kerkge bouw bleef bestaandat gebouw dat door zoo velen op doek is overgebracht, en het welk zulk eene schilderachtige af breking der rechte strandlijn vormt. Een fonds tot in standhouding van het gebouw moest volgens hunne meening worden aangelegd. Zij ineenen dat fonds door eene publieke verloting van schilderijen te kunnen vormen en zij noodig- den eenige hunner kunstbroeders uit, door het zenden eener schilderij voor die verlo ting, van hunne belangstelling in deze zaak te doen blijken. Aanvankelijk hebben reeds velen aan dat verzoek voldaan en werden reeds een 25-tal zeer fraaie schilderijen ont vangen. Later hopen wij eene volledige lijst der deelnemers te kunnen mededeelen. Aan vankelijk zij reeds vermeld, dat schilder stukken zijn ingekomen van Eichhorn, Fa- bius, Van Maasdijk, Mesdag, Wally Moes, C. Rochussen, Sadee, Therèse Schwartze, terwijl toezegging is ontvangen van Artz, Meissonier, Salisbury Tuckermann en vele anderen. De reeds ingekomen stukken wor den van Maandag 11. af te Katwijk aan Zee voor het publiek tentoongesteld. 3E3 d s - B a E: De Haagsche briefschrijver der Prov. Gr. C., zijn hart luchtende over het „fooi tjes geven", schrijft: Trouwens dat heele fooien-systeem is vicieus en allerlastigst. Een zeer bekend oud-staatsman te 's Hage is daarvan dan ook zoo overtuigd, dat hij in zijne vesti bule een bordje heeft doen ophangen, waarop men leest, dat het zijnen bedienden ten strengste verboden is fooien aan te nemen. Onlangs kwam een der gasten, een rond vroolijk zeeman, na het middagmaal bij dien oud-minister van koloniën te hebben ge bruikt, in de vestibule en zei in zijne op gewondenheid tot den huisknecht: „Kerel, 't spijt me bldat ik je geen fooi mag geven maar weet je wat, daar heb je ten minste een hand van me!" Of die spijt ernstig gemeend was van den zeeofficier zullen we niet nader onderzoeken. Tusschen Scheveningen van 30 jaar geleden zegt de Haagsche kroniekschrijver in het HOI. en het „Zeebad" van den tegenwoordigen tijd is een even groot on derscheid als tusschen een argeloos land meisje, frisch en plomp als een pioenroos, en eene rijp schoouekoketteerende met haar bevalligheden en voor wie geen enkel raffi nement der mode een geheim is. Toen durfde een burger handelaar of win kelier des Zondags nauwelijks den voet op het kleine terras van het bescheiden, doch hoogst deftige Badhuis zetten, en voelde hij zich beter thuis bij Maas op Zeerust. Doch ginds voerde het landmeisje nog veel meer het hoogste woordstonden de tafeltjes en stoelen eenvoudig in het mulle zand en vergastten de „olauwjassen", een rondreizend Duitsch muziekcorps, de bezoekers op hoorn- muziekdie meer de kracht hunner Duitsche longen dan hun muzikale kunstvaardigheid be wees. Zóó primitief was destijds nog die inrich ting, dat het tiental Germanen zich om drie aan elkaar geschoven tafeltjes plaatstenmet een paar keisteenen op de muziek, om ze voor den bulderenden zeewind te beveiligen, en aldus het concert plaats vond En hoe pret tig, hoe vroolijk, hoe ontspannend scheen ons dat zitje in het mulle zand toedie vin nig schetterende muziek der blauwjassen, dat glas warme rumgrog waarvoor Maas be roemd was! Dertig jaar geleden! Toen gingen onze ouders slechts eenmaal per week uit, en nu blijft geen sterveling één avond thuis. Der tig jaar geleden! Toen wandelde iedereen, behalve de patriciërs en aristocraten, die equipage hielden, naar Scheveningen; nu rijdt de gansche wereld met paarden of stoomtram, huurrijtuig of vèlocipéde. De wandelaar bij uitzondering die den heerlijken weg van Constantijn Huygens blijft vereeren durft er nauwelijks voor uitkomen, dat hij het Haagsch comme il faut zoo met voeten treedt. Dertig jaar geleden! Toen reed er van de Plaats een rammelende en hortende diligence van Koens naar Scheveningen en blies de kleine conducteur een gewezen solo-cornet van een onzer militaire muziekcorpsen„De Jagers van Van Dam" door het gansche Noordeinde; nu vliegen wij binnen een kwar tier naar het verfijnde en beschaafde zeebad. Die dagen zijn lang vergetenen wij ver heugen ons nu in het bezit van een monu mentaal Kurhaus. De tentoonstelling van decoratief aar dewerk en gebrand glas te Delft, werd in de afgeloopen week door 560 personen bezocht. Te Dordrecht heeft Zondagavond ook een klein oproertje plaats gehad. De ruiten van het „Café de Pologne" werden inge worpen, terwijl bij een bakker eene groote ruit werd vernield; ook een eigen rijtuig werd met steenen begroet. Men schrijft aan de Maasbode: Gis teren verkochten te Amsterdam de rond- venters haring tot ongekend lage prijzennl. de 15 stuks voor 10 cents, en toen dit nog niet wilde vlotten, 20 voor 10 cents, dus een halve cent de haring. Zoo iets zal wel zonder voorbeeld zijn. Te Vlaar- dingen weet men met de haring geen raad, zoomin met de nieuwe als met de duizenden tonnen oude, welke nog voorr dig zijn. De haring vond ten vorigen jare koopers voor 80 de ton; thans is men gelukkig als men j 6.50 kan maken, want de menschen schijnen dit jaar niet flauw te zijn. Uit Botterdam gaan haringventers naar de om liggende dorpen en maken er daar nog eenig geld van; in de stad aelf houdt men ze steeds op den ouden prijs van 6 it lOcenten. Men verzekert, dat de Vlaardingers zeiven tot zekere hoogte de schuld dragen van dezen toestandde aftrek naar het buitenland is niet groot meer; Amerika wil geen Hol- landsche haring meer, daar zij verzonden wordt in slechte fustendie bij aankomst de pekel hebben verloren, zoodat de visch smakeloos is geworden. Daarom gaan de orders naar Schotland, en staat de Schotsche «u r m. m haring, die vroeger veel minder begeerd werd, thans, b. v. te Stettin booger genoteerd dan de Hollandsche. De Beemster kermis, zoo schrijft men aan het L). v. N.ondervindt in hooge mate de gevolgen van den druk der tijden. De markten werden als gewoonlijk druk be zocht, maar op de eigenlijke kermis is het al zeer stil. Des avonds worden vroeg de kramen geslotenomdat er geen koopers zijn. Eene opmerking van de „Camera Obscura", dat de boeren ook in slechte tijden even goed aan de publieke vermaken deelnemen als anders en de klachten tegen kerstmis voor den landheer bewaren, wordt op dit oogenblik hier gelogenstraft. Bij bet uitgraven van den Zeedijk te Enkhuizeu, is gevonden een kan, waarop verschillende wapens afgebeeld staan. Ver moedelijk is het stuk uit de 15e eeuw; het zal naar het museum te Leiden worden ge zonden. Men schrijft aan de N. B. C. van Terschelling van 28 Juli: Bij het graven van een welput voor de nieuw te bouwen woning voor den loodscominissaris, had hier, terwijl men op de noodige diepte was en reeds met het metselen een aanvang had genomen, eene aardverschuiving plaats, met het noodlottig gevolg, dat twee knechts van den aannemer onder het zand bedolven werden. Met moeite werd een er uitge haald, terwijl de tweede, een gehuwd man en vader, nog onder het zand bedolven ligt en zeker door verstikking zijn dood onder die zandmassa gevonden heeft. Te Straelen, bij Venloo, heeft Dins dagmiddag een hevige brand gewoed, waarbij 7 van 19 aangetaste huizen en 15 met graan gevulde schuren vernield werden. Met de grootste inspanning heeft men de B. K. kerk gered, die ook reeds vuur gevat had. De oorzaak van dit onheil is onbekend. Er was zeer weinig verzekerd. Gisterenochtend is Cesar Timmermans, de moordenaar van mr. Eug. Van Oppen en diens kinderen, van Maastricht naar 's Bosch overgebracht, om aldaar op 18 Aug. a. s. voor het hof terecht te staan. GKAVENIIAGK. Door Z. M. is, op bun verzoek, eervol ontslag verleend: aan den heer D. C. Nij- hoff, als leeraar in de geschiedenis en de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Kon. Mil. Academie te Breda, en aan IJ. Strikwerda, te Nieuwediep, als lid van het college voor de zeevisscherijen. Door Z. M. zijn, benoemd tot adel borst 1ste kl., de adelborsten 2de kl. 1ste afd. bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, jhr. G. L. Van Panbuys, G. W. De Leur, W. H. C. Hoog, jhr. G. C. Quarles van Ufford, L. F. H. Tucker mann, S. F. Nolst Trénité, H. P. Dil, F. C. W. Moorrees, J. Soutendam, A. Merkus, J. C. Bentz van den Berg, P. Sodenkamp, D. W. A. Pels Bijeken, G. K. graaf Van Hogendorp, A. C. Dunlop, A. F. J. Roms- winckel, W. H. Von Leschen, S. Rijnbende, L. J. Ginjoolen, A. Pieren, C. Hooft Graaf land, C. J. Van der Hegge Spies, O. Van Lennep, J. Corver, A. H. baron Van Heerdt tot Eversberg, M. J. Gilhuys, J. F. Nij- landJ. A. Kool, M. C. Van Hall, en zijn de adspirant-administrateurs J. Van den Hurk, J. M. Langlois van den Bergh, L. J. Mouton, H. J. C. P. Van Couwen- berg, J. P. Zur Muhlen, J. F. baron Van Heeckeren van Waliën, benoemd tot adjunct administrateur bij de zeemacht. De luit. ter zee 2de kl. J. J. W. H. Van der Toorn, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. ESCËLAÜD. De heer Bradlaugh, wien, nu onlangs op nieuw de toegang tot het lagerhuis en de eedsaflegging geweigerd is, heeft van den oud-minister Chamberlain een brief ontvangen, waarin deze hem twintig L zendt en er bij schrijft, dat hij zijne sympathie voor den door den heer Bradlaugh zoo lang volge houden strijd, zoolang hij minister wasniet anders dan door woorden meende te mogen toonen, maar dat hij thans, nu dit bezwaar weggenomen is, zich het genoegen gunde, den heer Bradlaugh deze som aan te bieden als eene bijdrage ter bestrijding der kosten, die aan den strijd verbonden zijn. De Times verneemt uit Durban, dat de commissie uit den Transvaalsche volks raad geadviseerd had tot het sluiten eener staatsleening ten bedrage van omstreeks 100,0UÜ om in de behoeften van den staat te voorzien. De Transvaalsche regeering slaagde er niet in die leening te plaatsen, zoodat eene tijdelijke staking harer betalingen onvermijdelijk was. De volksraad beraad slaagt thans over de uitgifte van schat- kistbonds voor 50,000 De Daily News verneemt uit Simla i. d. 28 Julidat het dezer dagen uit Bom bay medegedeeld bericht, als zou de emir van Afghanistan zijne bewilliging hebben verleend tot de oprichting van een kamp te Kandahar voor 10000 man Engelsche troepenvolkomen ongegrond is. Uit Cairo verneemt de Standard, dat sommige leden van de kamer van notabelen voornemens zijn zekere bedriegerijen in zake de Alexandrijnsche eischen om schadevergoe ding grondig te onderzoeken. Anderen willen Egypte's aansprakelijkheid voor de kosten der Britsche bezetting in Egypte afwijzen. ITALIË. Naar door een hooggeplaatst persoon aan de Voce delta Verita wordt verzekerd heeft men binnen korteren of langeren tijd eene botsing tusschen Italië en Frankrijk te wachten. Italië wendt namelijk al zijn in vloed aan om vasten voet in het bestunr van Tripolis te verkrijgenterwijl Frankrijk er aan denkt dat land bij de kolonie Tunis te voegen. Dit bericht kan de Maasbode slechts onder het meeste voorbehoud mededeelen. In het Maandag gehouden geheime consistorie heeft de Paus een belangrijke allocutie gehouden over den toestand der kerk in Italië, Frankrijk en Duitsehland, en daarna de zes vroeger vermelde prelaten tot het cardinalaat verheven. DDITECHLAND. Het gerucht wordt bevestigd, dat prins Von Bismarck zich naar Gastein zal begeven. Men vermoedt, dat de Duitsche rijks-kanselier, graaf Kalnoky en de beer Von Giers elkander zullen ontmoetenvooral in verband tot de zamenkomst der keizers van Rusland en Oostenrijk. OOiTEARIJK. Volgens de thans getroffen schikkin gen zullen de keizer en keizerin van Oos tenrijk op 6 Augustus te Gasteiu aankomen, om aan keizer Wilhelm een bezoek te bren gen. Ofschoon zij er slechts 24 uur zullen vertoeven, worden groote feestelijkheden voorbereid. ARERIHA. Het stoffelijk overschot van generaal Grant zalop verlangen van de bloedver wanten des overledenen, niet in het Central- Park te New-York, maar in het Riverside- park aan den oever van de Hudson ter aarde worden besteld. Integenstelling met de geruststellende berichten, door den gezant van Venezuela ontvangenwordt in eene te New-York ont vangen dépêche uit St. Thomas van 22 Juli verzekerd, dat de revolutionnaire beweging in Venezuela toeneemt. PER TELEGRAAF. LONDEN, 30 Juli. De Times verneemt dat sir Frederik Roberts tot opperbevelhebber van het Indische leger benoemd isin plaats van sir Donald Stewart, die een zetel in den raad van Indië te Londen heeft aange nomen. BERLIJN, 30 Juli. De inschrijving voor de 3 pCts. Egyptische leening is, on middellijk nadat zij was opengesteld, geslo ten geworden, daar reeds voor veel meer was ingeschreven dan de leening bedraagt. MARSEILLE, 30 Juli. Tot dusver heef! zich geen geval van cholera hier voorge daan. Men begrijpt niet, waarom Griekenland gemeend heeft voorzorgsmaatregelen te moe ten nemen ten opzichte van personen en goederen, uit Marseille afkomstig. HUESCA, 30 Juli. Te Huesca (Arrs- gon) hebben ongeregeldheden plaats gehad ten gevolge van de wet op de belastingen, Een persoon werd gedood en de prefect beleedigd. Daarop werd de staat van beleg afgekondigd. PARIJS, 30 Juli. Uit Hué wordt gemeld, dat de benden der opstandelingen geheel gedesorganiseerd zijn. De Franschen hebben de vader van den oproerigen minis ter Thuijet gevangenj genomen. LONDEN, 30 Juli. Bij een gisteren avond op Mansionhouse gehouden feest maal heeft lord Salisbury in antwoord op een aan de ministers gewijden dronk ver klaard dat de regeering doordrongen is van den wensch om den vrede en vooruit gang te bevorderen en onder de Europee- sche mogendheden het gevoel van harte lijkheid te herstellen, dat voor het welzijn der wereld onontbeerlijk is. Hij hoopt binnenkort het schouwspel te aanschouwen dat Rusland en Engelanddoor bondge-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2