NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 tent. Vrijdag 31 Juli 1885, N°. 177. ADVERTENTIES: Bureel: Scheepumkersstceg G. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stails-Bericliten. BIJJNENLANDSCIIË BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leids ourant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel f 0.10. 199° Jaargang. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Gelet op de artt. I en 21 der Verordening van den 9en Juli 188a, houdende reglement voor de hulpkantoren van de bank van lee ning Ie Leiden Brengen Ier algemeene kennis, dal naast en te gelijk met hel hoofdkantoor mei 1 Augus tus a. s. zullen worden opengesteld Iwee hulpkantoren voor hel heieenen eu lossen van panden, onder dezelfde voorwaarden cn onder dezelfde waai horgen als aan het houf.lkauloor. Deze hulpkantoren vormen met het hoofd kanioor een onafscheidelijk geheel, zijn ge vestigd liet eene aan hel Utrcclituclic Teer no. 9 het andere aan de Korte lllare no. 15, en zijn geopend gedurende de maan den November, December, Januari en Febru ari; liet eene van des morgens lol des na- miiidags 3 en des avonds van 6 tol 9 uren, liet andere van des morgens 9 lot des middags 12 en des avonds van 3 tol 9 urengedurende de overige maanden van hel jaar, hel eene van des morgens 8j tut des namiddags 3 en des avonds van f! lol 9 uren, het andere van 's morgens 8j lot des namiddags 12 en des avonds van 3 lol 9 uren. Op den Zaterdagavond blijven de heide kan toren zoowel des zomers als des winters open gesteld lot hall'elf of zooveel langer als noodig is om het publiek op het sluitingsuur aan wezig, van dienst Ie zijn. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Cinirunt. Burgemeester en Wethouders v.in Leiden, DE RANTER, Burgemeester. BOOL, Weill, lo. Secretaris. Leiden, den 29 Juli 1885. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen hij deze ter algemeene kennis dal de passage over de Blamrpoorisbruggelegen over liet Galgewater liisschen de Haarlemmer- en llorsclislralen, gedurende den lijd van om streeks eene maand, aanvang'nde op Vrijdag 31 Juli a s. zoowel voor voetgangers als voor rij- en voertuigen, paarden en vee, iaI ge sloten zijn, terwijl hij gelegenheid van de Vrjjtlagsche veemarkt de gewone afsluiting van de Mouwc Beestenmarkt aan de zijde van den Ouden Singel, gedurende dien lijd, niet zal plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HE KANTER. Buraemeester. BOOL. Weill. 1*. Secretaris. Linux, 30 Jali 1886. lie Burgemeester, Hoofd van hel Gemeente bestuur van Leiden; Brengt Ier algemeene kennis dal op lieden aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is Ier hand gesteld twee op den 29n Juli 1885 invorderbaar verklaarde kohieren van de persotieele belasting, dienst 183586, Wijken I, 2 en 3, en herinneil voorls een ieder aan zijne verplichting om zij nen aanslag op den hij de Wel bepaalden voel te vuldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden 30 Juli 18S5. STADSNIEUWS. Heden morgen te 8 uren werden de twee hataillons van het 4e reg. infanterie, alhier in garnizoenop het schuttersveld geïnspecteerd door den generaal-majoor jhr. J. Klerck, adjudant des konings in buiten- gewonen dienst, commandant der le divisie infanterie. Aan het vergelijkend toelatingsexamen voor de Kon. Mil. Academie hebben zich vijf leerlingen der hoogere burgerschool alhier onderworpen, welke alle zijn geplaatst, namelijk: J. 11. Bloem, voor de artillerie hier te lande; J A. Leers, voor de infan terie hier te lande; F. J. Kroesen, G. Van Greuuiiigen en W. Bekker, voor de infan terie in O. Indië. Wij vestigen de aandacht op eene hierachter voorkomende annonce van wege de Leidsche Tramway. Tengevolge eener noodzakelijke herstelling van de Beesten- marktsbrug zal deze eenigen tijd voor de passage met rijtuigen worden gesloten, dus ook voor den tramdienst. Daags na de afsluiting van die brug zal die dienst van de Paardensteeg tot het Station worden ge staakt totdat de herstelling aan genoemde brug zal zijn afgeloopen. Het traject van de Hoogewoerdsbrug tot de Paardensteeg zal alsdan voor slechts ééne sectie (4 cents) worden gerekend. De uitslag van de eindexamens der gymnasia in 1885 is in de Staatscourant van 30 Juli opgenomen. Het getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit in de faculteiten der godgeleerd heid, der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte werd o. a. te Leiden uitge reikt aar J. Van Binsbergen, H. J. Bool, H. J. Coster, J. J. Hagen, J. H. Kern, J. B. Knottnerus, F. J. Los, H. R. Van Maasdijk, J. J. De Roode, W. C.Th. Van der Schalk en M. P. Sipkes; en het ge tuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit in de faculteit der ge neeskunde en der wis- en natuurkunde werd o. a. te Leiden uitgereikt aan W. G. Boorsma, J. J. L. Van der Horn van den Bos, A. J. Groen, J. L. C. Schroeder van der Kolk, C. D. Ouwehand enJ.Th.F.Telling(extranei). Uit een bijgevoegde tabel blijkt, dat de toeneming in het aantal uitgereikte getuig schriften het sterkst was bij die voor de faculteiten der geneeskunde en der wis- en natuurkunde (27 pCt.); minder bij die voor de faculteiten der godgeleerdheid, der rechts geleerdheid en der letteren en wijsbegeerte (15 pCt.). Bij de leerlingen der gymnasia steeg het percentage der geslaagden van 91.7 tot 97.75 pCt.bij de niet-leerlingen der gymnasia, die zich aan een der boven genoemde examens onderwierpen, van 58.5 tot 59 pCt. De minister van oorlog, in aanmer king nemende, dat eenige jongelingen, die zoowel voor eene aanstelling tot cadet aan de Koninklijke Militaire Academie als tot adelborst bij de Koninklijke Nederlandsche marine in aanmerking kwamenaan eene plaatsing b'j de zeemacht de voorkeur heb ben gegeven, brengt, teil gevolge op zijne aankondiging in de Nederlandsche Staats courant van 14 Juli jl.nader ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met de aldus opengevallen plaatsen en nog andere ontstane vacatures, met ingang van Septem ber a. s. tot cadet bij de Koninklijke Mili taire Academie zullen worden aangesteld: Infanterie hier te lande: P. J. H. Van der Palm, P. G. Van DrunenF. A. Broers, IT. J. E. De Bourbon, C. M. De Kanter, W. S. A. A. H. M. Van Rijswijk de Jong, II. De Haan Uugenholtz, F. J. Veltman, R. H. Lainan Eyssonius Wichers, J. Van der Kop, J. Buys, G. J. P. A. Thomson, J. Dorre, J. A. Leers, H. A. Zegers, J. F. Ter Bruggen Uugenholtz, P. J. N. Hocke, B. H. Goudriaan, W. Seherpen- huyzen, D. A. Eekhout, J. J. Verkuyl Quakkelaar, H. C. Van der Pant, J. M. H. Ten Kate. Cavalerie hier te lande: J. M. Benteyn, jhr. A. A. Calkoen van Limmen, J. D. Haartsen, J. L. Vcjlcker. Artillerie hier te lande: jhr. C. A. M. Wittert, A. E. Redelé, W. V an der Koogh J. H. Bloem, W. E. Van Dam van Isselt, G. A. O. Immink, J. C. A. Jansen, jhr. M. C. Alewijn, J. H. Van Persijn, F. W. Gautsch, P. Van Asselt, W. De Reus, A. F. J. C. Van der Maden, F. R. Kuyper, J. W. F. Herfkens. Genie hier te lande: G. II. J. Vaal, C. A. Boonacker, W. H. A. G. baron Van Ittersum. Infanterie in Oost-Indië: F. J. Kroesen, C. C. MuschW. K. J. Stoop, D. Doore mans, J. J. P. Weijerman, J. F. A Schadée, W. BcijerinckII. A. KooyA. E Van Swieten, J. J. Romswinckel, W. II. Schey, H. C. D. F. A. Brouwers, R. F. Maidman, K. L. Verstege, H. B. J. Terstege, Th. J. Baerveldt, W. B. J. A. Scheepens, G. Van Greuningen, E. G. A. Slors, J. II. E. Van der Wal, P. Von Mauntz, II. Lamberts, J. F. Later, W. Bekker, W. C. A. A. De Boer. Cavalerie in Oost-Tndië: W. Groeneveld, C. G. Daniels, J. T. Van Maren, R. J. Van Soelen. Artillerie in Oost-Indië: F. Raadman, H. L. F. VangerH. Van Witzenburg, A. Van den Bovenkamp, Florus Van Wagenin- gen, A. Becking, G. De Josseling de Jong. Genie in Oost-Indië: H. W. Forbes, F. W. P. Clignett, W. G. Loeff, K. A. F. Kluppell, J. B. In 't Veld. De aan te stellen cadetten moeten zich op Zaterdag, 5 September a. s.tusschen 10 uur des voormiddags, en 2 uur des namiddags, aan het gebouw der academie te Breda bevinden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram zijn Zr. Ms. instructieschip Marnix en instructiebrik Castor, onder bevel respectievelijk van den kapitein luitenant ter zee C. A. Le Bron FEUILLETON. 74.) Toen zij een gat van een vijftien- of twin tigtal centimeters diepte gemaakt had, zag de markies een kistje van verzilverd metaal lo voorschijn komen; het meisje nam het overige gedeelte der aarde weg, haalde het kistje uit den kuil en opende het. Het was met witte zijde gevoerd. En er lag een stukje witte zijde in, als een lijkwade gevouwen. Om beter te kunnen zien, boog de jonge wan zich voorover. Aurora sloeg het stukje zijde open. «Ziet gij dat?" sprak zij altoos op zach- ten toon. De blik van den jongen man viel op een dozijn kevers, van verschillende grootte en kleuren, en eenige vlinders, wier vleugels 'ot stof waren vergaan. Op eens liet het jonge meisje een kleinen gil outsnappen. »Nog een mier,/ sprak zij op smart- vollen toon. „Het zijn de mieren, die on deugende dieren, die mijn vlinders en kevers vermoorden. „llier zijn ze," dus ging zij bedroefd voort, „zij zijn dood. Ik zal ze niet meer op een bloem zien slapen en zich baden in een druppel dauw. Arme kevers 1 Arme vlinders! En zij begon te schreien en te snikken. Onbewegelijk en met stomme verbazing zag de markies haar aan. Na verloop van eenige oogenblikkenschikte zij de plooien der zijde over de insecten, sloot het kistje of liever de doodkist der kevers toe, plaatste het in liet kleine graf en begroef het op nieuw. Na dit gedaan te hebbenstond zij op en wischte haar oogen af met haar zakdoek. Op hetzelfde oogenblik vloog een groote vlinder met fluweeleii vleugels haar voorbij, en ging op eenige schreden afstands op een balsemijn zitten. „O, o," sprak zij, terwijl zij zich tot den vlinder wendde, „ben je daar? Je komt terug. Foei, leelijke uitlooper! Ik heb je gisteren niet gezien. Waar ben je geweest?'' Aldus sprekend was zij de kapel genaderd die van de balsemijn op een roos vloog. Toen keerde zij zich tot den jongen man. Zij had geschreid, gesnikt, nu lachte zij. Adrien gevoelde zich vreemd te moede. Een lichtstraal verhelderde op eens zijn geest. Hij sidderde. Het was of zijn hart uit een gereten werd. „O," dacht hij: „waanzinnig! Zij is waan zinnig I" XXVI. DE STOMME. De markies De Yerveine was vreeselijk bleek geworden. Hij gevoelde lust om te schreien. Aurora, stoin van verbazingkeek hem aandachtig aan. Evenwel naderde zij hem, en hare hand op zijn arm leggende, sprak zij „Wat scheelt er aan?" „Niets," antwoordde hij. „Men zon zeggen, dat er tranen in uw oogen staan." „Neen neen, gij vergist u." „Des te. beter." Zij vatte zijn hand. „Kom mee," sprak zij. „Waar wilt gij mij brengen?" „In huis." Zij volgden de laan, waarin zij zich be vonden en bereikten spoedig het oude ge bouw, waarvan de deur open stond. Zij beklommen de vier steenen trappen van de sloep en deden eenige schreden in den gang. Aurora bleef voor een deur staan, opende die, en beiden traden eene ruime kamer binnen, die uit twee groote ramen haar licht ontving. Het ameublement, zeer oud en stemmig, was evenwel rijk. De kanapé, de leun stoelen en de stoelen waren met oud trijp bekleed. Van datzelfde trijp waren ook de meubelgordijnen, die aan bijde kanten der ramen naar beneden vielen. De wanden, versierd met een donker behangpapier, maakten dit vertrek nog somberder, dat twee groote Venetiaansche spiegels en ver schillende prachtige schilderijen die de tijd in hun oude vergulde lijsten had doen rimpelen, niet vermochten op te vroo- lijken. Naast een schoorsteen, zooals men er nog op eenige oude kasteelen vindt, stond de piano, beladen met muziek. Op e°.n tafel, midden in het vertrek, lag een album met platen, een atlas, een werk over botanie, en Buffons Natuurlijke ge schiedenis. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1