BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. as m s w ms mB «j c. jm.. M tt. Kolkman, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 September ls85, eervol ontslag verleend als notaris te Didam, en is benoemdtot kantonrechter-plaatsvervau- ger in het vierde kanton te Amsterdam mr. H. Pouwadvocaat-procureur aldaartot bur gemeester van Rijnsaterwoude, P VanSchra- vendijk, secretaris dier gemeente; tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Helmoud, J. H. V. Hennekens. Door Z. M. zijn 111 hunnen rang over geplaatst bij den gener. staf, de luit.-kolonel R. T. Muschart, van bet 8e reg. inf.en de kapitein W. G. L. F. F. Van Hoogenhuyze, van den staf der art., toegevoegd aan den commandant der bereden art.en zijn be noemd bij het wapen der cavalerie, bij het 3de reg. huzaren: tot kolonel, de luit.-kolonel jlir. L. J. H. Teding van Berkhout, com mandant van het corps, en tot luit.-kolonel de majoor P. N. J. ïhirionmede van het corps; bij het wapen der infanterie: bij het 3de reg., tot le luit., de 2e luit. E. A. Umland, van het corps; bij het 4e reg. tot kapitein, de le luit.-adjudant F. W. J. M. Hustinx, van het 2de reg.bij hel personeel der militaire administratie, en wel: bij de administratie van kleeding, tot kapitein, de le luitt. W. H. J. Kuipers, van het 3e reg. inf., gedetacheerd bij het koloniaal-werfdepot; M. Sluys, van het 1ste reg. huzarenbelast met het beheer over het garnizoens-kleeding- magaziju te 's Gravenhage; en L. J. H. Schadée, keurmeester bij 's rijks centraal magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Amsterdam, en is de titulaire rang van kolonel verleend aan den luit.-kolonel F. C. D. M. Hinlopen, plaatselijken com mandant te 's Gravenhage. Voorts is de heer U. W. E. 'Ihur, tijdelijk, dat is voor den tijd van vijfjaren, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het leger in Neder- landsc'n-Indië. EHCELAWD. Dezelfde koloniale verwikkelingen, welke het ministerie van Gladstone op zijn weg vond, schijnen nu ook het kabinet van Sa lisbury te wachten. Men herinnert zich nog wel de geduchte beweging, in Engeland veroorzaakt, toen voor eenigen tijd Duitsch- land aauspraak maakte op het bezit der Lucia-baai, tusschen Transvaal en Zoeloe- land gelegen. Het aanhechten aan Duitsch- lands gebied van deze baai zouzoo meende mende veiligheid der Engelsche koloniën aan de Kaap in de waagschaal stellen daarom deed Gladstone de noodige stappen teneinde Duitschland te verhinderen aan zijn vermeend voornemen uitvoering te geven. Toen de Engelsche regeering kon bewij zen, dat de rechten, door haar op het bezit der baai verkiegen, van vroegeren datum waren dan die, welke de Duitsche regee ring zeide te hebben, slaagde men er in de baai voor Engeland te behoudenten minste Duitschland zag af van zijn aan spraken. Thaus meldt men evenwel, dat de Trans- valers zich plotseling in het vraagstuk hebben gemengd en de stelling hebben in genomen van de Duitschers voor eenigen tijd. 't Heeft er werkelijk den schijn van, zeggen sommigen, alsof de Boeren voor rekening van vorst Bismarck met wien zij blijkbaar op goeden voet staan ge werkt hebben, aan wien zij dan later de baai mogelijk ook wel zullen afstaan. Deze veronderstelling geheel latende voor degenen die haar uitspraken, kan men evenwel ge rust aannemen, dat Engeland de bewuste baai niet zoetsappig aan de Transvalers zal afstaanevenmin als bet dit wilde doen aan het Duitsche keizerrijk. Hoewel tot dusver nog geen vrees voor ernstige verwikkelingen van dien kant werd geuit, kunnen deze evenwel spoedig genoeg komen. De Boeren waren nooit vlug in het afstaan van gronden, waar zij eenmaal hun vlag hadden geplant, en weinig is maar noodig, omwaar de toestand thans nog zoo gespannen is, het kruit vlam te doen vatten en de ernstigste gebeurtenissen te doen plaats hebben. Te hopen is het, dat door verstandige maatregelen de zeker niet ongegronde vrees voor dat alles moge beschaamd worden wat gelukkig nog zoo onmogelijk niet is, indien men Baity News mag geloovendie zegt, dat een gemachtigde der Z.-A. repu bliek uit Zoeloeland reeds te Londen is, en met de Engelsche regeering onderhandelt over gewichtige Zuid-Afrikaansche aange legenheden. Standaard De Times verneemt uit Durban i. d. 24 Juli, dat generaal Warren bij zijne terugkomst te Vrijburg door de bevolking hartelijk werd ontvangen. Op een tot hem gericht adres zeide hij o. a.dat verdere militaire verrichtingen in Bechuanaland ou- noodig waren, zoodat thans het burgerlijk bestuur kon optreden. Over de regeling der landquaestie en den financiëelen toestand liet hij zich gunstig uit. Uit nadere berichten, welke Baity News ontvangt, blijkt dat de boeren van Zoeloeland wel bereid zouden zijn om onder Engelsch gezag te komen, mits genoemd land bij Natal ingelijfd en een verantwoor delijk bestuur aan de vergroote kolonie ge schonken worde. Mocht Engeland hierin niet toestemmen, dan zouden zij zich er in schikken om een Engelsch beschermheerschap over Zoeloeland aan te nemen, onder voor waarde dat het recht der boeren op de lan derijen worde erkend. Is de Mahdi dood? Het officieele bericht blijft nog steeds ontbreken. Volgens den Times zijn er te Cairo nadere mededee- lingeu ontvangen, waaruit zou blijken, dat hij werkelijk den 29en Juni aan de pokken is overleden. Een sheikh verklaart zelfs, dat hij getuige was van de begrafenis van den Mahdi. kKA\ KR IJ li. De minister van oorlog heeft een be richt ontvangen van generaal De Courcy van 25 dezer, waarin gemeld wordt, dat Thu-Yet, een der beide regenten van An- nam (men weet dat hij gevlucht was)door een gedeelte zijner aanhangers verlaten is en Deng-Hen bezet vindende, zich naar Tam-So begeven heeft. De wegen in het gebergte worden thans bewaakt door Toug- kineesche tirailleurs. Generaal De Courcy neemt maatregelen om de provincie Than- llua, een rijk land dat op de baud is van Thu-Yet, te bezetten. De gedelegeerden voor den senaat in het departement der Seine hebben den heei» Songeou (socialistisch radicaal), definitief ter 1 vervanging van Victor Hugo aangewezen. De vier senatoren, wier verkiezing in Finistère wegens inmenging der geestelijk heid nietig was verklaard, zijn aldaar her kozen. SI» A* J E. Zaterdag zijn in Spanje 2732 cholerage-" vallen aangegeven, waarvan 772 metdoode- lijken afloop, als: 5 te Madrid, 264 in de provincie Saragossa, 105 in Alicante, 35 in Valencia, 102 in Teruel, 74inMur- cia, 52 in Carthagena. AMERIKA. Volgens een der uiterste wilsbepalin- gen van Grant moet zijn stoH'elijk overschot begraven worden op geen andere plek dan daar waar zijne vrouw, als zij komt te over lijden, een plaats naast hem kan krijgen. Algemeen wordt beweerd dat de ex-president der Unie nog meer bezweken is onder het verdriet hem door zijne financiëele rampen veroorzaakt dan door zijn lichamelijk lijden. Hij laat zijn gezin in onbemiddelde om standigheden achter. PER TELEGRAAF. MADRID, 27 Juli. Gisteren werden in Spanje door cholera aangetast 2582 per sonen, waarvan 921 personen overleden. Van de sterfgevallen kwamen 12 voor te Madrid, 285 in Saragossa, 31 te Taragona, 252 in Valencia, 71 te Alicante, 113 in Ternel en 55 in Murcia. LONDEN, 27 Juli. Baity News meldt uit St. Petersburg van den 26sten„De tijding door de Svet medegedeeld is onjuist. Salisbury heeft niet geëischt, maar slechts voorgesteld, dat de Russische troepen de vooruitgeschoven position nabij Zulficar zou den ontruimen, ter vermijding van moge lijke conflicten. Rusland heeft hierop een gunstig antwoord gegeven, maar als voor waarde gesteld dat de ontruimde stellingen niet door Afghanen mogen bezet worden." CHATHAM, 26 Juli. Op het oogenblik dat heden een groot aantal passagiers zich aan boord begaf van een pleizierstoomboot, die bij den steiger lagstortte een deel van de brug in. Ongeveer tachtig personen, meerendeels vrouwen en kinderen, vielen in het water. Hoeveel verdronken zijn is nog niet bekend. LAATSTE BERICHTE*. Bij het in de afgeloopen week te 's Hage gehouden notarieel examen zijn ge slaagd: voor het le gedeelte de heerenJ. J. Scholtens en J. G. Belsbeiden van Steen- wijk, H. Loriant van Steenwijkerwold, A. J. N. Graafland en A. J. Berman, beiden van Amsterdam en Th. A. Goddard van Rotterdam. En voor het 2e gedeelte de heeren: L. J. Reijnvaan van Amsterdam, A. B. E. Van Leeuwen van Arnhem, E. Posthuma van sGravenhage, G. Roosegaarde van Beet- sterzwaag, K. Poelstra en J.J.Rambonnet, bei den van Steenwijk en J. J. Van der Kaaden en H. J. Van Buysen, beiden van Pijnacker. De le luit.-kwartiermeester K. L. Knaufl', gedetacheerd geweest bij het leger in Ned.-Indië, wordt met September inge deeld bij het 7e regiment infanterie en komt in garnizoen te Amsterdam. Prins Albert van Pruisen, met gevolg is heden per Holl. spoor van 'sHage naar Amsterdam vertrokken, vanwaar Z. K. H. hedenavond langs den Rhijnspoorweg naar Scheveningen terugkeert. -- Z. K. II. Prins Albert van Pruisen heeft gistermorgen de godsdienstoefening in de Duitsche kerk bijgewoond. HH. KK. 1111. prins en prinses Von Wied zijn eergisterenavond 8 uur van het Loo alhier teruggekeerd. Nog deze week zullen de vorst en de vorstin met gezin de terugreis naar Neuwied aannemen. TOOSIKK E. IV. Wat van de geschiedkundige romans zoo dikwijls reeds gezegd is, dat zij voor de juiste kennis van personen en gebeurtenissen niet tot bron kunneu dienengeldt ook van de geschiedkundige tooneelstukken. De ro mantische of dichterlijke verbeelding vormt figuren en schept toestandendie den toets van een nauwgezet wetenschappelijk onder zoek vaak bezwaarlijk kunnen doorstaan. Niet zelden is de schildering der personen eu de uiteenzetting der daadzaken in lijn rechten strijd met de historische waarheid. Om de gewenschte uitwerking le weeg te brengen, vergroot of verkleint, wijzigt of verandert, voegt men toe of laat men weg. Niet altijd bepaalt de wet of de opvatting der kunst de richting der verbeelding. Zij wordt dikwerf beheerscht door het politiek of religieus beginsel van den schrijver of dichter. Is dit het geval, dan is de par tijdige afwijking van de historiein roman of tooneelstukeen groot gevaar, omdat zij ingekleed in een boeienden, prettigen vorm bij de menigte gemakkelijk als waarheid in gang vindt.. In het geschiedkundig drama „Marie Antoinette", door den Italiaan Paul Giaco- metti voor de beroemde tragédienne Ristori geschreven, treedt niet de Muse der Histo rie op. Tusschen Schiller en Giacometti bestaat in de wijze, waarop ieder de door hem ge kozen stof uitwerkt, een hemelsbreed ver schil, maar hierin komen zij toch met elkaar overeendat zij beide den hoofdpersoon van hun drama idealiseeréngene het slacht offer der reformatieMaria Stuart, ten koste van Engelandskoningin, deze dat der revo lutie, Maria Antoinette, ten koste van de FTansche natie. Wie, die mensch is, gevoelt voor de twee hoogverheven koninklijke slachtoffers geen warme sympathie: wie, die nog een hart bezit, betreurt niet het verschrikkelijk lot, hetwelk hun ten deel viel: wie die een deelnemend gemoed heeft, wil niet gaarne bloemen strooien op de graven dezer moe dige martelaressen. Maar men zij ook niet blind voor de groote door hen bedreven fouten, die de oorzaak waren voor beider val. Is in het drama, hetwelk gisterenavond in den schouwburg op de Oude Vest werd afgespeeld, de voorstelling van Marie Antoi nette niet in overeenstemming met de wer kelijkheid: mevrouw Cath. Beersmans gaf de figuur, zooals die door den schrijver ge- teekend is, op indrukwekkende, vvegsleepende wijze terug. Ziet hier den inhoud van het stuk. In het voorspel, hetwelk ons in het jaar 1786 verplaatst, toont en uit Marie Antoi nette haar geringe ingenomenheid met de nieuwe denkbeelden, die in Amerika over wonnen hebben, en die door den dapperen en edelen kampioen voor de vrijheid en on afhankelijkheid van het Amerikaansche volk den teruggekeerden en haar bezoekenden generaal Lafayette niet verheeld worden. Niet bemind bij de natie, die haar als een vreemdelinge, een Oostenrijksche be schouwt, wordt zij in schotschriften voort durend belasterd. Aan dien laster geeft zij voedsel door den schijn, dien zij niet ver mijdt. Zij beweegt den koning, die niet wil, dat zij op haar Trianon „het huwelijk van Figaro" opvoert en in dat stuk zelve medespeelt, tot toestemming, en weet zelfs zijn tegenzin tegen haar halstooi, het zoo veel besproken parelensnoer, te overwinnen. De auteur van het treurspel springt drie jaren over, omdat met 1789 het eigenlijk drama voor Maria Antoinette begint. De revolutie, thans nog in haar edel en glorie rijk karakter marcheert dagelijks voorwaarts. De krachtige representante van het ancien regime gordt zich tot haar bestrijding aan, nu de koning en met hem het koningschap door haar bedreigd wordt. Zij wil het vg loren terrein herwinnen. Zich herinneren! wat haar moeder Maria Theresia op ij5 rijksdag te Presburg voor de Hongaarse! magnaten deed, verschijnt zij met den 4,, phin in haar arm op een banket van o|. eieren en roept hen op het koningschap i> verdedigen. Deze onvoorzichtige daad «eh algemeene verontwaardiging. Marat zegt! zijn journaal L'Ami dm Peup/edat men dat banket gezongen en gedronken heeft c- het welzijn der monarchie en den onderga» der natie, eu dat men de nationale kokanj. met voeten vertreden heeft. Het volk »i, Parijs staat op, wapent zich, en trekt voor afgegaan door duizende vrouwen naar sailles. Marie Antoinette vertoont zich ur haar kinderen op het balkon. De menigte door dien moed in bewondering ontstoken juicht en roept: „leve de koningin." Wederom maakt de schrijver een sproov maar thans slechts van twee jareu. f. koningin had in een persoonlijk onderhout te St. Cloud met den machtigen volkstri buungraaf De Mirabeau, dezen voor zaak van het koningschap gewonnen, klutl ten wilde zij niet, in weerwil dat de kon» er op aandrong. Zij wilde haar lot verhin. den aan het zijne. De dochter van'Mui Theresia wil niet het voorbeeld volgen ni Henriette van Bourbon, die vluchtte, ton voor haar gemaal, Karei I van Engeland, Ij moeilijke oogenblik aanbrak. Sinds de ge vangenneming te Varennes waren, zooak zij zelf aan de van haar reizen teruggekeerd prinses De Lamballe verhaalt, op haartu. schrikkelijke terugreis naar Parijs haar hnra wit geworden. Terwijl de koningin u> met de priuses in gesprek is, komt Lafayeli buiten adem het koninklijk vertrek binnen, mededeeliug doende van de beruchte pc clamatie, die de hertog van Brunswijk te het FTansche volk gericht heeft, een pto- clamatie, die aller vaderlandschlievendege moederen in vuur en vlam gezet heeft. Ui schildert haar de donderende uitwerkingui het bezielend vrijheidslied, de MarseiSai* Hij gaat haar verlaten, omdat zijn plichtd veldheer en soldaat bem roept te strijde voor zijn vaderland. Onder den indruk van het manifest heft zich het volk opnieuw tot opstik Santerre en zijn visehvrouwen dringen k paleis binnen, beleedigend „Madame Velt' de koningin, maar wijken terug, door k waardige houding uit het veld geslagen, h koninklijke familie zoekt bescherminginje boezem der wetgevende vergadering. Wordt vervolgd F. "GEMENGDE BERICHTEN'. In den laatsten tijd heeft zich nogaleo het geval voorgedaan, dat in EngelandIdt der aanzienlijke geslachten zich aan la handelsstand wijdden. Thans heeft ook een ie voorname dame, Lady Granville-Gordoi, de schoonzuster van den rijken mart: Huntley, te Londen, een modewinkel o: gezet, onder de firma Liévre C°, verbergt zich echter niet achter die firn, maar zij heeft aan alle aanzienlijke dm gedrukte brieven gezonden, met haar naa onderteekend, waarin zij haar magazijn ar. beveelt. De aanzienlijke dames ergerde zich iu het eerst ten hoogste over zulks gedrag. Maar de prinses van Wales tak de adellijke modemaakster terstond na: opening van haar magazijn een vriendschap bezoek en deed eenige bestellingen. Print Beatrice deed insgelijks. Toen kondeal trolsehe Ladies niets anders dan doen S voorbeelden volgen. Bij de strike der pottenbakkers te De zig, onlangs gevoerd, werd door de in voerders der beweging een samenkomst p houden. De politie hield echter te oog in het zeil en toen des morgens W een 20-tal personen in een der openk tuinen in de stad bijeen waren, vonz zij daar de politie. De vergadee besloten de zitting te verplaatsen en gis buiten de poort naar een herberg, maa politie ging mede. Weder werd de zi®.t opgeschorst en men besloot al wandel® langs het strand de zaken af te dott maar steeds bleef de politie hen op de» len. Eindelijk kwam een schrandere bol? den inval om de voordurend verstoorde sas» komst in het water te houden. Met de mets verbazing zagen de politie-agenten hoe alle zich van hunne kleederen ontdeden en t® te water begaven, om op eenigen afst"1 van den oever en alleen met het hoofd w ven water de noodige plannen te beramen De politie was buiten machte deze sa*1 komst uiteen te drijven en moest het 1® aanzien. SCHOOL- E* KERKNIEUWS' Bij het Zaterdag 11. te 's Hage gehou» hoofdonderwijzersexameu werden geëxa* neerd 16 candidaten, teruggetrokken i

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2