BUITENLAKDSCHB BERICHTEN. mirig tusschen de hh. J. Buys, H. Buur man, J. L. Hoos en 11. J. Broekveldt met 50, 50, 48 en 36 van de 105 stemmen. Zoeterwoude. Herkozen de hh. C. Van der Velden eri C. Lagerberg, respectievelijk met 104 en 102 stemmen en gekozen in de plaats van den heer N. Kaptein Cz. welke verzocht had niet meer in aanmerking te willen komen, de heer J. Dingjan met 103 stemmen. Verder verkregen de hh. mr. H. Hemmingson 68, T. Boekee 66 en A. Rijnsburger 62 stemmen. Er zijn 177 stem men uitgebracht, terwijl het getal kiezers 297 bedraagt. Op de oppervlakte van de zon ver- toonen zich sinds eenige dagen weder kolos sale groepen vlekken. De grootste heeft, naar een oppervlakkige meting, een breedte va:i 6000 tot 7000 geographische mijlen, b:j een lengte van circa 200U0: een vlakte op welke ongeveer 50 aardbollen naast el kaar plaats zouden kunnen vinden. Het donkerste deel van deze groep, dat zich thans iets rechts op de zonneschijf bevindt, kan met behulp van een zwart gemaakt glas met het bloote oog beschouwd worden. Thans zal toch ten slotte mr. Ph. A. Ilaas als verdediger van Jeanne Marie Lo- rette optreden. Na de weigering van mr. Michiels van Veiduynen heeft zij, op aan drang barer familie, er in toegestemd mr. Ilaas te ontvangen en hem hare verdedi ging opgedragen. De 20-jarige dienstbode uit Schiedam, wier opsporing in liet Politieblad werd ge vraagd, is bij hare ouders teruggekeerd. De commissaris van politie te Vlaar- dingen verzoekt opsporing en bericht van Martinus Den Duik, die te Delft in eene slaapstede vertoefd heeft, volgens opgave afkomstig is uit Breda en behoord zou hebben tot de bemanning van het schip Watergeus, hetwelk in het jaar 1865 in ballast van Hongkong naar Java vertrokken is. Sinds dien tijd is van dat vaartuig niets vernomen. Familiebetrekkingen van schepelingen te Ylaardingen wenschen nadere inlichtingen te ontvangen, die hij wellicht kan verschaffen. Er is tusschen de Holl. IJzeren spoor weg-maatschappij en de Exploitatie-maat schappij een geschil gerezen over het berij den van het vak Delflsche Poort-Beurs le Rotterdam, waarvan het gevolg kan zijn, dat van 1 Augustus af de Holl. IJzeren spoorweg-maatschappij met de niet door gaande treinen de reizigers niet verder dan tot de Delftsche Poort zal brengen. Het Handelsblad schrijft: Telkens wordt medegedeeld dat Vlissingen verkozen is als liet Nederlandsche uitgangspunt van de Norddeutsche Lloyd. Dit is onjuist. Geen beslissing is nog genomen, en nog steeds wordt grondig onderzocht, welke haven de beste gelegenheid biedt aan de Duitsclie stoomschepen. Wij vernemen dan ook, dat eenige Am- sterdamsche firma's aan wier hoofd de Naainlooze Vennootschap Handelskade staat, aan de Norddeutsche Lloyd een aanbod gedaan hebben, dat zeer voordeelige bepa lingen bevat omtrent de behandeling der Duitsclie schepenhet lossen en laden der goederen en de scheepvrachten van en naar Duitscliland, ten einde liet aandoen van onze haven door de Duitsclie stoomschepen te verkrijgen. Als gunstig voorteeken mag misschien worden aangemerkt, dat de algemeen bekende dr. Stephau, postmeester-generaal te Berlijn, incognito vier dagen in onze stad geweest is, om al onze handelsinrichtingen nauwkeu rig in oogenschouw te nemen. Prins Oskar van Zweden, die onlangs te Amsterdam dr. Mezger raadpleegde, is lijdende aan eene hartziekte, en zal, indien zijn toestand niet verbetert, zich in het najaar andermaal te Amsterdam onder be handeling van dr. Mezger stellen. Voorloo- pig zijn hem sterke lichaamsbewegingen verboden, zoodat hij niet langer op de vloot dienst kan doen. Omtrent den vermoedelijken doodslag gisterennacht in de Gooiersteeg te Amster dam door den schoenmaker Van der P. op zijn huisvrouw gepleegd, meldt het llblad nader dat Van der P., ten vorigen jare, door de rechtbank wegens moedwillige ver wonding op zijn vrouw gepleegd, tot 45 dagen celstraf is veroordeeld geweest. In den bewusten nacht hebben de naaste buren tot omstreeks 2>- uur hevige ruzie en vech terijen bij hem kunnen waarnemen, toen volgden twee harde slagen en daarna werd alles stil. De porder die te 4 uren in de steeg kwam vond het slachtoffer beneden aan de trap liggen. Het gerechtshof te Arnhem heeft L. F., te B.zonder beroep, te Gendringeu, schul dig verklaard aan moedwilligen manslag en veroordeeld tot 7 jsar tuchthuisstraf. Te Arnhem had iemand een jonge lijster in een kooi, doch toen hij bemerkte dat het een wijfje was, dat niet zong, liet hij het beestje in een der boschjes van liet plantsoen los. De kooi werd weder op de gewone plaats gehangen en een nieuwe be woner daarin geplaatst. Thans na verloop van een 14 dagen, doet zich het eigen aardige verschijnsel voor, dat de eerste vogel dagelijks haar vermeend recht aan den nieuweling komt betwisten, door telkens tegen de traliën te vliegen en te schreeuwen. In het kamp hij Oldebroek is gisteren bij het houden der praclisclie oefeningen door hst 1ste regiment veld-artillerie een affuit met kanon omgeslagen. De beide bedieningt- manschappen, die zich op liet aH'uit kistje bevonden, geraakten er onder, met hel nood lottig gevolg, dat de milicien-plaatsi trvangër P. F. op de plaats dood bleef en de mili cien-plaatsvervanger L. H. gekwetst werd en zijn rechterarm brak; de toestand van laatstgenoemde is niet direct levensgevaar lijk. Beide manschappen zijn van de 5de batterij van genoemd regiment, in garnizoen te Amersfoort. (Z. C.) Zondag vond men in een badkoets op het strand te Vlissingen een vreemdeling, die na het bad buitengewoon lang in de koets bleef, half bewusteloos en verwron gen van pijn. liet bleek dat een fiescli carbolznur, welke hij geopend naast zicli gezet had, om er gebruik van te maken voor een verzwering, door liet rijden om gevallen was en den inhoud over zijn lichaam uitgestort had. Nadat men hem naar de stad had gebracht, werd door den militairen arts dr. Butner bereidwillig hulp verleend, waarna het den vreemdeling moge lijk was den volgenden avond zijn reis naar Londen voort te zetten. Uit Moerge-tel meldt men aan de N. R. Ct: Gisteren avond te 7 uur zag men alhier in de lucht den ballon staan, die te vijf uur in Den Bosch opgelaten was. De ballon daalde langzaam en kwam in een korenveld terecht omstreeks 8 uur. Deluehlreiziger verklaarde, dat hij eerst van plan was gew eest om bij een klein dorp neder te dalendoeh vreezende al daar geen goede hulp te zullen erlangen, was hij weer hooger gestegen. De massa volk, die hier toegestroomd was, bood den luchtreiziger de noodige hulp bij het onttakelen en inpakken van zijn ballon, die toen geplaatst werd op eene kar, welke hem naar het spoor te O sterwijk bracht, daar de heer Lhoste gaarne nog 's avonds in den Bosch wensehte terug te zijn. De eenige onaangenaamheid die hij ondervond was de liooge eiscli van schadevergoeding, die de boerin verlangde voor hare vertrapte rogge en spurrie, doch dat liep eindelijk, na veel heen- en weerpraten, nog al goed af; de Franschman gaf drie gulden schadever goeding. Vele persoden waren hier 's middags op den toren geklommen, en door het heldere weder konden zij duidelijk met den verre kijker de opstijging in Den Bosch zien, zoodat wij van den ballon meer genot hebben gehad dan de Bosschenaren zeiven. De heer Lhoste bedankte zeer voor de verleende hulp, en roemde de hulpvaardig heid van den Moergestelsclien boer. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is, tot leeraar aan de poly technische school benoemdA. E. Rahusen thans adsistent bij de waterbouwkunde aan die inrichting. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken, zijn benoemd tot adsistent aan de rijks-universiteit te Utrecht, voor het tijdvak van 1 October 1885 tot en met 31 December 1886: in het Ziekenhuis: W. II. Cox, aldaar; voor de pathologie: J. M. Clinge Doorenbos, candidaat in de genees kunde aldaar; voor het tijdvak van 1 Sep tember 1885 tot en met 31 December 1886; in het ziekenhuis: J. M. Rebeldoctorandus in de geneeskunde aldaar. ESCELAKD. Sir Michael Ilicks Beach, de minister van financiën, zeide in het lagerhuis namens de regeering geen ofiicieel bericht te hebben ontvangen van het overlijden van den Mahdi. Een aanval op Kassala was afgeslagendoch omtrent het verlies aan gesneuvelden was niets bekend. De kabinetsraad overwoog gisteren de instructiën aan sir Drummond Wolff te ge ven, alsmede de jongste tijdingen uit St. Petersburg ontvangen betreffeudc de Afgliaan- sche grensquaestie. De Londensche beurs zal Zaterdag a. s. gesloten zijn. Volgens bericht uit Cairo heeft gene raal Grenfelt uit Assoean een telegram ge zonden, waarin hij mededeelt, dat boden uit Gabra zijn aangekomen, welke bericht ten, dat de Mahdi op 29 Juni aan de pokken was overleden. In een uitvoerig opstel geeft de Stan dard een overzicht van de laatste gebeurte nissen aan de Westkust van Borneo. Daar uit blijkt in hoofdzaak, dat de Engelsche Noord-Borneo-Compagnie zeer aanvallend te werk is gegaan tegen de inboorlingen aan de Westkust; dat bloedige botsingen ont stonden met sommige hoofden die de rech ten, waarop de Compagnie aanspraak maakt, niet erkennen, eu daarom tot dwangarbeid veroordeeld zijn. De inlanders aan de Ka- wangrivier verzetten zich tegen de annexa tie, en het blad hoopt, dat de Engelsche regeering zich verklaren zal tegen elke daad van geweld; de inlanders moeten volkomen vrijgelaten en weder in liet bezit hunner landerijen gesteld worden. Zet de Com- a rnie haar plan door om zelve een Sultan over liet betrokken gebied to benoemen, dan kan niets anders dan een burgeroorlog daarvan het gevolg zijn. Van eene andere zijde wordt echter ge meld, dat de laatste annexatie van grond gebied reeds door de Engelsche regeering is bekrachtigd. Volgens een bericht uit Durban, i. d 21 de:er, zouden de Boeren St. Lucia-baai bezet hebben, ondanks de waarschuwing Tan Engeland. De Da ly News verneemt, dat de Boeren van Zoeloeland een gevolmachtigde naar Engeland hebben gezonden ter onderhande ling met de regeering. EKAA HRIJ h. liet bezoek van de Marokkaansche ambassade aan Parijs heeft 50000 fr. aan de republiek gekost. De kamer heeft die som voor de receptie vau de Oostersclie lieeren toegestaan. Ex-koningin Isabella van Spanje heeft den president der Fransche republiek een bezoek gebracht op het Elysée, waar zij met de gebruikelijke eerbewijzen werd ont vangen. Voor het monument ter eere van ad miraal Courbet is reeds 26696 fr. bijeen. De graaf van Parijs zond 11)00 en de her tog De Cliartres 500 fr. ÜPAEJE. Eergisteren zijn in Spanje 1831 cholera gevallen, waarvan 19 met doodelijken afloop (9 te Madrid, 184 in de provincie Valencia, 243 in Saragossa, 65 in Murcia en 73 in CastellonJ voorgekomen. De dagbladen be cijferen liet aantal sterfgevallen sedert het uitbreken der epidemie op 2z,000. De koning en de koninklijke familie begeven zich morgen naar La Granja, bij Segovia. DUÏT§CII I.AND. Men schrijft uit Berlijn aan de Köln. Zeil., dat prins Chlodwig Holienlohe—Schil- lingsfiïrst, prins Vun Ratibur-und-Corvey die van Parijs naar Berlijn en van Berlijn naar Varzin is gereisd, weldra zal worden benoemd tot keizerlijk stadhouder van Elzas- Lotliaringen. Prins Holienlohe, thans nog Üuitsch gezant te Parijs, heelt den hem aangeboden post definitief aangenomen. De keuze wordt te Berlijn eene zeer gelukkige geacht. Holienlohe heeft door zijn elfjarig verblijf in Frankrijk de beste gelegenheid gehad, om de goede zoowel als de slechte zijde van het Fransche bestuur te leeren kennen; terwijl de Duitsclie ambtenaren gerust kunnen wezen, dat hij de beginselen der Duitsclie regeerkunst niet zal overboord wer pen. De prins is 66 jaar oud. Men ver wacht, dat de gezant te Petersburg, gene raal Scliweinitzhem als gezant le Parijs zal vervangen. De vereeniging voor briefduiventeelt Pliünix te Berlijn, heeft zich tot taak ge steld om de briel'duiven dienstbaar te maken voor de marine en in 't algemeen voor de geheele zeescheepvaart. Te dien einde hpeft zij sedert het vorig jaar te Kolberg een sta tion opgericht, dat thans van 80 duiven voorzien is. De leiding is opgedragen aan een ingenieur-officier, die dit jaar proeven zal nemen met tochten naar en van het lichtschip, dat bij Adlersgrund voor anker ligt. Voor goede resultaten heeft de keizer lijke admiraliteit als belooning medailles van liet rijk toegezegd. In de toekomst zullen dan de lichtschepen steeds van briefduiven voorzien worden, om bij stormweer de ver binding met de loodsstation te onderhouden en tijdige hulp voor de in nood verkeerende schepen te kunnen inroepen. Te Dresden is Zaterdagavond liet zesde Duitsclie gymnastiekfeest begonnen met de aanbieding van een Bondvlag uit Frankfort. Uit Noord-Amerika, Engeland, Italië, Parijs, Oostenrijk, Nederland en verder uit alle oorden des Duitschen rijt, waren deelnemers toegestroomd. Zonda». ochtend te 1 I uren schaarden zich I 20.000 gymnastea. tot een optocht, welt, twee uren duurde en door den konin» e„ de koningin al dien tijd van hun balkon werd bijgewoond. De bevolking was vol geestdrift en de stoet werd onder bloemen als begraven. Uit Nederland hadden een zeventigtal leeraars in de gymnastiek en gymnasten de uitnoodiging der „Turnerschaft" gegeven. Maandag had er een feestmaaltijd De lieer Strobel voerde er het woord en dankte namens alle Nederlanders voor het buitengewoon onthaal, dat onze turners te Dresden hebben ondervonden. Het door den moordenaar Lieskeaan. geteekencle appèl tegen het vonnis van hel gerechtshof te Frankfort a. M., waarbij hij wegens moord op den politieraad Rumpï tot dc doodstraf is veroordeeld, zal dej 25en dezer door den senaat in liet rijksge- reclitsliof te Leipzig behandeld worden. De Post, van Berlijn, bevat eene depêche uit Madrid, waarin gemeld wordt, dat Angelo, de moordenaar van generaal Prim, zich in Spanje bevindt. Men vreest dat hij eene zamenzwering bereidt tegen hel leven van koning Alfonso XII. ZWITiEREAEU. Te Bern is thans verschenen in 2 edities, een Fransche en een Duitsclie, het officieel rapport betreffende het onderzoek in zake de anarchistische woelingen in Zwitser, land. Het 200 bladzijden groote boek ii niet merkwaardige bijzonderheden gevuld. Er blijkt o. a uit, dat de anarchistische partij in Zwitserland schier geheel uit Oostenrijkers en Duitscliers bestaat. Wat de Zwitsers be treft, die er deel van uitmaken, deze zijn voor liet meerendeel onritiózele lieden, die slechts een zeer ondergeschikte rol spelen. - In liet geheel zijn 21 anarchisten uit het land verdreven. PER telegraaf! LONDEN, 23 Juli. De Morning Poll verneemt, dat de laatst ontvangen voorstel len der Russische regeering betrekking heb ben op het sluiten van een voorloopige overeenkomst betreffende de Afghaansche grens, terwijl liet punt van geschil over dee Zulfikar-pas nog onbeslist gelaten zou wot- den. Intusschen wordt als voorwaarde ver langd, dat de Afghanen niet mogen bezet ten de stelling welke de eenige weide be- heerscht, welke door de Russische troepen kan worden bereikt. Het bezetten van zuil een punt wordt als gevaarlijk voor het be houd des vredes beschouwd. De Standard meldt uit Teheran van den 21 sten: „Volgens een hier verspreid gerucht zal de Russische grenscommissie, onder dl heer Lessar, tegen het laatst van Augustus op den grens aankomen." LONDEN, 23 Juli. Generaal Grant ii hedenmorgen overleden. GEMENGDE BERICHTEN. Een bewoner van Utica, in den Ame- rikaansehen staat New-York, meent het ge heim te hebben weergevonden, om violen te maken, zooals De Amatis, Stradivarius en Guarntrius. Reeds heeft hij 16 instru menten klaar, waaraan allerlei tonen, ook die van de fluit, te ontlokken zijn. Een hekend Amerikaansch fabrikant heeft Jen uitvinder te vergeefs reeds 10000 dollar voor zij'n geheim geboden. - Volgens eene opsomming in het Wieut Fremdenblattzijn te Weenen in tien maan den groote oplichterijen en diefstallen ge pleegd tot een gezamenlijk bedrag van ƒ5,102,833. Het blad noemt ze alle met namen en sommen, en komt dan tot liet genoemde ontzaglijke eindcijfer, dat wei een treurig teeken des tijds mag heeten. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlaudschen Leeuw, de heer baron Mackay, voorzitter der tweede kamer. Wij vernemen, dat HH. KK. HE de prins en prinses Von Wied, behouden! verandering in hun reisplan, voornemen! zijn in het begin der volgende maand van hier naar Neuwied terug te keeren. Heden zijn wederom verschillende auto riteiten in deze stad bij till. KK. IIII. den prins en prinses Von YVied op het Huisde Paauw te dineeren genoodigd, o.a. de com missaris des konings in deze provincie. De vice-admiraalchef van het mili taire huis des konings jhr. Van Capellen e# de ordonnance-officier ritmeester baron V»n

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2