BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ML* IE M MM MS M I K MS MS MM i*J la*. JM. TT - vreeselijk verminkt. Het lijk is ter gerech telijke schouwing naar de celgevangenis ge bracht, en Van der P., wiens handen en kleederen met bloed bedekt waren, werd op vermoeden van doodslag in hechtenis genomen. Ten huize van den heer Abspoel, Nassaukade te Amsterdamdoet zich een eigenaardig verschijnsel voor: huisdeur, schel knop, ramen en andere gedeelten van het huis worden eenige dagen achtereen gerege'd door duizenden en nogmaals duizenden bijen tot verblijfplaats uitgekozen. Alleen gedu rende den nacht zoeken zij een ander terrein. Het verschijnsel is zeker eigenaardig, maar voor de bewoners ontzaglijk lastig en ge vaarlijk. Geen middel om de dieren te ver drijven helpt; zij dringen door tot binnens huis en worden daar hij duizenden gedood, doch dit is van geen invloed op het aan tal. De politie verklaart zich machteloos, en de houders van bijen in den omtrek be weren den zwerm niet te kunnen vangen wijl de koningin ontbreekt. Hoelang deze toestand nog moet voortduren, is niet te voorspellen Intusschen kan men er uit leerendat het houden van bijen in de be bouwde kom van een gemeente niet geoor loofd moest zijn; hoogstwaarschijnlijk zijn de bijen afkomstig van een bijenstal uit de buurt. Woensdag is gewoonlijk de dag bij uitnemendheid, waarop, zegt de Gooi- en Hem/ander, onze gemeente bezocht wordt door tal van vreemde muzikanten, orgel draaiers, marskramers enz. Zoo liep ook jl. Woensdag een haveloos gekleed koopman op den Eemnesserweg en zag op een stuk land, tot bescherming van veldvruchten, een vogel verschrikker geplaatst, die tamelijk goed in de kleeren stak. Dit ontging den marskramer niet; hij stapte het land op, zette zijn mand op den grond en waarschijnlijk bij het goed beschouwen van den vogelverschrikker den kende „die kameraad kan het wel minder doen", verwisselde hij diens jas met de zijne. Een nader onderzoek stelde hem blijkbaar niet te leur, hij streek zijn nieuw kleed eens af en wierp toen een blik op den hoed van zijne weerlooze tegenpartij; dit onder zoek scheen ook al ten nadeele van zijn eigen bezitting uit te vallen; weldra prijkte dan ook de vogelverschrikker met den ge- ruilden panama-stroohoed. Na nu nog een vergenoegden blik geworpen te hebben op zijn afgelegde bagage, vervolgde hij zijn weg, blijkbaar zeer verheugd over de ver wisseling van zijn costuum. Een paar kleine vogels hebben hun nestje gebouwd onder de rails van den spoorweg bij het station Veenwouden. On ophoudelijk vliegen de ouden met voedsel af en aan, zich niet storende aan het dreu nen der zware treinen, die over hunne hoofden rijdeh. In Overijsel is in de laatste dagen de boterproductie zeer verminderd. De oorzaak hiervan is, dat in de meeste weiden weinig gras meer voorhanden is, tengevolge van de geheerscht hebbende felle droogte. Ruim 120 timmermansknechten, uit alle oorden des lands te Heerenveen aange komen, boden tegen 7 h 8 cents per uur hunne diensten aan bij het bouwen van de „Harmonie" aldaar. Slechts enkelen kon werk gegeven worden. '9 CRATEXIIACE. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester van Ewijk, H. Van Koolwijk Hzn., secretaris dier gemeente; tot hoogleeraar bij de polytechnische schooldr. 'P. Zeeman en dr. C. A. Scheltema, beiden thans leeraar aan die inrichting, en dr. S. Hoogewerff, leeraar aan de gemeentelijke hoogere bur gerschool te Rotterdam. - Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is aan B. J. Boerrigter, op zijn verzoekmet ingang van 1 September e. k., eervol ontslag verleend als adsistent voor de artsenijbereidkunde en de toxicologie aan de rijks-universiteit te Groningen. Tof brievengaarder te Woubrugge is benoemd de heer H. L. Tiefry. De sergeant S., van het regiment gre nadiers en jagers, die driejaren geleden de serteerde, dienst nam bij het vreemdelingen legioen in Algiers en zich onlangs vrijwil lig bij zijn corps alhier aanmeldde, is door den krijgsraad in het le mil. arrondissement veroordeeld tot degradatie en 6 maanden militaire detentie. Gisterenmiddag had op den Dennen weg een loodgieter het ongeluk van het dak eener woning te vallen. De man was oogenblikkelijk een lijk, daar de hersens door den val verbrijzeld waren. De prins en prinses Von Wied zullen "Vrijdag aan een diner deelnemen hun door den heer C. J. Van der Oudermeulen op «ijn buitengoed Oud-Wassenaar aan te bieden. BELG1K. Aanstaanden Zondag wordt de nieuwe Scheklekade te Antwerpen feestelijk geopend. De koning der Belgen zal de opening lei den, en daartoe met de koningin een tocht langs de kade maken per stoomschip. Stad en staat hebben ongeveer 100 millioen fr. uitgegeven, om van Antwerpen te maken wat het nu is. Het feest wordt opgeluis terd door een optocht o. a. met ongeveer 80 wagens, beladen met de artikelen, waarin Antwerpen hoofdzakelijk handel drijft. IdtlGËLAttO. Het hoogevhuis heeft in derde lezing het wetsontwerp tot instelling van een ministerie voor Schotland aangenomen. In het lagerhuis werd door den heer Mgoran Lloyd tot de regeering de vraag gericht of het waar is, dat Rusland, terwijl het bij zijne aanspraken omtrent Zoelfikar volhardt, in werkelijkheid Meroeschak ver langt en dienovereenkomstig voorstellen aan Engeland denkt te doen. Lord Randolph Churchill antwoordde, dat aan de tegen woordige regeering geene voorstellen van dien aard zijn gedaan, en dat zij harerzijds evenmin voornemens is, dergelijke voorstellen aan Rusland te doen. Bij het huwelijk van prinses Beatrice, dat a. s. Donderdag op Osborne-house vol trokken zal worden, zullen meer leden van regeerende familiën tegenwoordig zijn dan ooit te voren bij een dergelijke gelegenheid het geval was. Markies van Salisbury zal Woensdag als gast der koningin op het eiland Wight aankomen. De meeste andere gasten, waaronder de leden van het corps diplomatique, zullen Donderdag des ochtends te 9 uren met een extra trein van het sta tion Victoria vertrekken. Daar het aantal gasten te aanzienlijk zal zijn om ze allen voor het „déjeuner dinatoire" in één zaal te vereenigen, heeft men twee prachtige tenten tan weerszijden van het terras van Osborne-house opgeslagen. De grootere links van 't gebouw zal wor den ingenomen door de gasten, die niet van koninklijk bloed zijn, terwijl de andere be stemd is voor de tot de bruiloft genoodigde vorstelijke personages. Ten gerieve van het keukendepartement zijn achter het paleis nog buitengewone tenten opgeslagen. De koningin heeft gelast, dat aan al haar dienaren, zoo in de stad als op het platte land, op den dag vóór de bruiloft, een gast maal zal worden gegeven. De koninklijke bruid zal 8 bruidsmeisjes en even zooveel pages in haar gevolg hebben. Er loopen, blijkbaar gegronde ge ruchten omtrent de troons-ontzetting van den Khedive Tewfik-pacha. De sultan zou waar schijnlijk worden uitgenoodigd hij de firman de afzetting van TewQk te gelasten en hem te vervangen door den ex-Khedive Ismaïl te wiens behoeve thans veel geld te Con- stantinopel wordt uitgegeven. Volgens een telegram aan de Times uit Durban van 20 dezer zouden verschei dene pachtbrieven in Stellaland op bedriege- lijke wijze verkregen zijn. De inlandsche hoofden en bevolking vragenee en regeling der landquaestie, en de burgers van Stel laland dringen aan op nauwkeurig onderzoek, voordat eene definitieve regeling bekrachtigd wordt. Generaal Warren heeft zich naar Vrijburg begeven. Montsioa overhandigde hem een aan de koningin gerichten brief, waarin op de voortduring van het recht- streeksch Engelsch beheer wordtaaugedrongen. FR Ai* li It IJ U. De minister van marine heeft tot dusver uit Portonovo (Goudkust) geene of- ficieele berichten ontvangen omtrent den inval van den koning van Dahomey, waarvan in den Matin melding werd gemaakt. Tot dusver werd de regeering slechts ingelicht door particuliere eorrespondenliën en ver halen, door den Pranschen consul te Lagos overgebracht. Naderen inlichtingen zijn gevraagd. Men berekent, dat de kosten van de Tongkin-expeditie, waarvoor tot hiertoe 270 millioen francs is toegestaan, reeds 470 millioen bedragen, terwijl nog veel te be talen is. In de volgende zitting der Fransche kamer zal dit deficit moeten worden gedekt. Het stoomschip Bayard, dat het stof felijk overschot van admiraal Courbet, naar Frankrijk overbrengt, kan den.Sen of 9en Augustus te Toulon worden verwacht. De maritieme prefect van Toulon heeft den mi nister van marine zijne zienswijze medege deeld omtrent de wijze waarop de ontscheping en het vervoer van het lijk van Frankrijk's beroemden vlootvoogd zal plaats hebben. In het arsenaal zal een reusachtige katafalk worden opgericht, waarop de lijkkist zal worden neergezet. Admiraal Galiber, de minister van oor log zal zich waarschijnlijk met de voorge stelde regeling der plechtigheid geheel ver eenigen. De Agence llavas ontvangt uit Zanzi bar het volgende bericht over de Madagas- ear-expeditie: Volgens de laatste tijdingen vindt het gerucht, dat admiraal Miot onder handelingen met de Hovas zou hebben ge opend, weinig geloof. Men meent tevens te weten, dat de admiraal niet 4000, maar slechts 1000 h 1200 man versterkingen zal ontvangen. Eergisteren is te Parijs de muntcon- ferentie tusschen de vertegenwoordigers van de tot de Latijnsche muntunie behoorende staten geopend. De heer De Freycinet, minister van buitenl. zaken, hield de ope ningsrede. Tot voorzitter der conferentie is de heer Duclere benoemd, vroeger presi dent van den ministerraad. Eergisteren werden in geheel Spanje 2128 cholera-gevallen geconstateerd, waarvan 807 met doodelijken afloop, en wel te Madrid 12, in de provincie Valencia 228 en te Saragossa 190. DIlTgCHLAXD. De Duitsehe pers houdt zich in den laatsten tijd druk bezig met den betreurens- waardigen toestand van de civiele lijst van koning Lodewijk van Beieren. De Vossiscke Zeiiung gaat zelfs zoo ver, om reeds de lijst der prinsen na te zien die voor een eventueel regentschap in aanmerking zouden kunnen komen. De broeder des konings, prins Otto, lijdt aan verstandsverbijstering. Prins Leo pold, oom des konings, schijnt weinig lust te gevoelen voor de regeeringstaakdie in dat geval zou overgaan op zijn zoon, prins Lodewijk, geboren in 1845 en gehuwd met Maria Therisia, aarts-hertogin van Oosten rijk. Daar de tegenwoordige koning Lodewijk geen kinderen nalaat, wordt in Beieren prins Lodewijk algemeen als troonopvolger be schouwd. Aan een Berlijnsch blad wordt ge schreven, dat keizer Prans Jozef en den Czaar elkaar in het begin van September te Reich- stadt in Bohemen ontmoeten zullen. Keizer Wilhelm zal daar niet bij tegenwoordig zijn doch prins Von Bismarck zou vermoedelijk hem vervangen. In de ofticieele kringen te Berlijn is van dit alles echter niets bekend. Waarschijnlijk heeft men dus met een zorner- gerucht, een product van den stillen tijd, te doen. XOORWE6ES. Uit Christiania wordt bericht, dat de staatsminister Richter om ontslag blijft aanhouden en aangaande de overneming zijner portefeuille met professor Broeh onderhandeld wordt. PER TELEGRAAF. LONDEN, 22 Juli. De Morning Post verneemt, dat gedurende de laatstverloopen dagen aanhoudend telegrammen werden ge wisseld tusschen lord Salisbury, sir E. Thornton, den heer De Staal en den heer De Giers, en dat de Russische regeering nieuwe voorstellen betreffende de geschil punten gedaan heeft. KONSTANTINO PEL22 Juli. De groot-vizier had heden een onderhoud mit ïlobart-pacha, waarbij de vizier de nood zakelijkheid erkende voor Turkije om zich met Engeland te verbinden. Eene aaneen sluiting tusschen beiden landen wordt daar door gemakkelijker gemaakt. PARIJS, 22 Juli. Generaal Courcy is te Hué teruggekeerd en heeft gelast de provincie Thank-Hoa te doen bewaken, waar benden opstandelingen uit Annarn zich met de Zwarte Vlaggen uit Tongkin zou den kunnen vereenigen. GEMENGDE BERICHTEN. Op den straatweg tusschen Beilen enWes- terbork, had Maandagavond een gruwelijke vechtpartij plaats. Twee personen, zekere L. en D. liepen dien weg over met een hond. Zij wilden dien hond verruilen met dien van een landbouwer zekere N. bij wiens hoeve zij gekomen waren, doch voorafzou den de dieren bijten, wie van beide de sterkste was, en werd de bepaling gemaakt dat, wiens hond het won, dien zou ook de andere toehehooren. De hond van N werd baas, en derhalve behoorde hem nu ook de hond van L. Deze was evenwel niet gezind, liet dier af te staanen nu ontstond er eene twist tusschen genoemde personen, waarhij N. werd bijgestaan door zijn zwager. Er werd al spoedig gebruik gemaakt van het mes, en N. kreeg vreeselijke verwondingen in het aangezicht, terwijl hij op zijne beurt L. eenige tanden uit den mond sloeg. Ook de zwager van N. en de kameraad van L, werden slaags en takelden elkander geducht toe. Ten slotte trok L. eene revolver waarmede hij zijn tegenstander dreigde dood te schietenhetgeen echter niet is geschied, De politie is met het voorgevallene ie kennis gesteld. Voor de tweede maal rukte de pro. voost-geweldiger der schutterij te Soerabaia onlangs in den vroegen morgen uitditmaal aan het hoofd van vier man en een korpo raal, allen tot aan de tanden gewapendom zich van den weerbarstigen schutter S meester te maken. Toen zij dezen einde lijk na den geheelen dag gepatrouilleerd te hebben om drie uur 's middags hadden opgespoord en hem het bevel tot ij. hechtenisneming van den auditeur-militair vertoonden, liet hij een bewijsje van den- zelfden auditeur zien, vermeldende dat hij eerst na twee dagen zijn straf behoefde te ondergaan. Op deze wijze wordt een schut- terlijke straf bezwarender voor de uitvoer ders dan voor den overtreder zelf. Omtrent het bezoek, door den koning van Spanje, aan het door cholera zoo zwaar geteisterde Aranjuez gebracht, bevat de Gaulois eenige mededeelingen. Op een Woensdagavond had Alfonso den dienst- doenden adjudant bevel gegeven om hem te vijf uur te roepen en met militaire nauwge- zetheid voldeed de officier aan de gegeven opdracht; hij vond den koning reeds wakkei en in uniformwaarvoor hij een groote, toegeknoopte overjas had aangetrokken. „Ik heb laten inspannen", sprak de vorst, „wij zullen een rijtoertje naar het „Retiro"gaan doen". Het rijtuig sloeg werkelijk de aangewezen richting in, maar eensklaps gaf de koning den koetsier bevel om naar het zuidelijke spoorwegstation te rijden en zeide daarop lachend tot den adjudant: „wij gaan naar Aranjuez." De officier maakte eene buiging, aan het station gekomen gaf de souverein den adju dant zijn beurs, verzocht hem twee kaartjes eerste klasse te nemen en een oogenblik later zaten vorst en adjudant in een der rijtuigen, waarin reeds een derde reiziger had plaats genomen. De genomen voorzorgmaatregelen bleken echter onvoldoende te zijn geweest, want een spoorwegbeambte, die den koninklijken reiziger herkende, waarschuwde zijn chef, die Z. M. kwam complimenteerende derde reiziger wilde daarop het coupé verlaten, maar Alfonso verzocht hemop allervriende lijkste wijze, om zulks niet te doen«wanneet hier iemand te veel is", zeide hij„dan ben ik het wel; ik verzoek u dringend te blijven." Een uur later kwam de trein te Aranjuet aan en de koning begaf zich op weg om kazernen en hospitalen te bezoeken; voor zijn afreis had hij twee brieven geschreven en wel een aan de koningin en een aan Canovas. Het schrijven aan zijne vrou» luidde als volgt: „Als ge dit schrijven leest, ben ik in Aranjuez. Maakt u niet ongerust en hek geen zorg. Ik kom hedenmiddag weder terug. Toen de echtgenoote van den moedigen souverein deze weinige woorden las kon zij hare tranen niet bedwingen; „Ik zal het hem nooit vergeven", zeide zij tot de infante Isabella, „dat hij mij zijn plaDniet heeft medegedeeld, wij hadden toch zoo goed er zamen kunnen heengaan." Inge volge bevel des konings mocht Canovas eerst ten negen uur het, voor hem bestemde schrijven ontvangen, deze heer, die onge steld is, telephoneerde dadelijk naar den gouverneur, den minister van oorlog en de overige leden van het kabinet. De gouverneur besteeg, niettegenstaande hij ernstig koorts had, een locomotief en haalde den koning in. Enkele minuten later werd dit voorbeeld, door den minis ter van oorlog en een groot aantal officieren gevolgd, zoodat de vorst, die alleen wai I weggereisd, weldra door een schitterende I staf was omgeven. Ondertusschen was de opwinding te Madrid zeer toegenoemen; de beroemde „Pnertadel Sol" werd, evenals de toegangen van het paleis, door de nieuwsgierige menigte ah belegerd. De koningin die in de kapel bad, moest zich op het balkon vertooneD en werd luide door het volk toegejuicht. Allereerst bezocht Alfonso, te Aranjuez, het militaire hospitaal waar niemand zijne aankomst had verwacht. Bij het binnenkomen boog hij diep voor eene liefdezuster en kuste haar de hand. Hij sprak iederen zieke be moedigende woorden toe en liet vijfduizend francs achter om in de dringende behoeften te voorzien. Daarna ging de vorst naar het burger ziekenhuis, waar een ontzettend schouwsp®! hem wachtte; er lagen 230 cholera-lijder»,

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2