.«CS MJ 'jstm, jzk.. rw -*•- len, werd gered door een zesjarigen jon gen die ijlings kwam toeschietenin het water sprong en de drenkeling zoo lang met het hoofd boven water hield, tot hij van den kant hulp kreeg. Uit Laren meldt men van 17 Juli aan de N. R. Ct. Er heeft hier eene vechtpartij plaats ge- haddie veel overeenkomst had met een amok. Juist was een dertigtal bezoekers van 't zonnige Larenberg naar het lommer rijke Jan Tabak gestoomd en bleven wij nog met een zestal gasten op 't Paviljoen, toen men plotseling verschrikt werd door een vreeseüjk tumultdat uit de groote zaal kwain. Twee kellners hadden elkander om 't lijf gegrepenen rolden als een kluwen over stoelen en bankjes. De dames vlucht ten, en kinderen gilden, 'twas een vreese üjk tooneel van verwarring. De chef van de restauratie wilde de vechtenden scheiden, maar nu schoot ook de derde kellner toe en als op een gegeven teeken vielen de drie razenden den chef aan. Op diens hulpge schreeuw kwam de boer der boerderij met eenige knechts toeschieten. Met vreeselijke woede stonden de partijen elkander een tijd lang af te rossen. Messen werden van de tafel gegrepen, een dolk kwam te voorschijn kogelfleschjes werden op de hoofden stuk ge slagen, en duchtigen werd met een fornuis tang er op ingeranseld. Ten slotte zwichtten de amokmakers voor de overmacht. Van het gebeurde is bij den burgemeester te Laren proces-verbaal opgemaakt. Twee bezoekers van Wijk-aan-Zee deelen aan het Hbl. mede, dat zij het ranke vaartuigje waarop de heer De Jonge zich bevond, hebben zien omslaan, vlak voor het koffiehuis genaamd Zee-café, gelegen op en tusschen het duin aldaar. De heeren waren de eenige in het café en deden hun best hulp te erlangen, maar 'tduurde zeer lang eer dat die kon worden verleend. De red dingboot werd niet uitgehaaldwant daartoe zou, volgens onzen berichtgever, vergunning van den burgemeester van Beverwijk noodig zijn. en eerst na geruimen tijd zag men lieden met touwen en haken en met een paard de zee ingaan naar de boot. Van de beide schippers zwom een door de branding heen, met een paar roeispanen in de handen naar het strand; de ander werd door de hulp biedenden van de kiel der boot, waaraan hij zich had vastgeklemd, gered. De heer De Jonge, die niet kon zwemmen, had zich ook aan de kiel vastgehouden, maar zijne krachten begaven hem en hij werd weggespoeld. De geredden werden zeer goed opgeno men en verzorgd, evenals de redder van den tweeden schipper, die ook door een parti culier geldelijk werden beloond. In het café werd alles gedaan wat mo gelijk was om versterking en lafenis te geven. Voor gemeente-geneesheer te Rheden is de volgende voordracht opgemaakt: dr. G. W. S. Lingbeek te Groningendr. J. Van West te Amsterdam en dr. C. W. Corts te Leiden. Een kellner aan het station te Amhem stond in den slaap op, klom naar de vlie ring en viel daar uit een 28 voet hoog raam. Hij brak daardoor de ruggegraat. Men vreest voor zijn leven. Een bewijs van den feilen strijd, die in Groningen bij de verkiezing voor leden van den gemeenteraad gestreden zal worden, zijn de 37 aanbevelingen van kiesvereni gingen, kiezers enz., die allen zeer vreed zaam naast en ender elkander in de Prov. Gron. Courant voorkomen. De Lesten ter eere van het 700-jarig bestaan van 's Hertogenbosch, Zaterdag be gonnen met de opvoering van het orato rium „Die Jahreszeiten", zijn eergisteren voortgezet. De groote historische optocht, voorstellende het ontstaan, den bloeitijd en den tegenwoordigen tijd der stad en waar aan 500 personen, 8 muziekcorpsen, 10 praalwagens en 120 paarden deelnamen, had gisteren plaats. 's GRAFEAHAGE. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen van Z. M. den koning, het hof, met ingang van den 21 sten dezer, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, wegens het over lijden van Z. K. H. prins Alexander, hertog van Wurtemberg. -r- Door Z. M. is aan H. \'an der Zeeuw, gewezen bewaarder 1ste kl., 1ste rang, in de militaire strafgevangenis nabij Leiden, verleend een pensioen ten laste van den staat. Door Z. M. is benoemdtot hoog heemraad van het hoogheemraadschap Rijn land, provinciën Noord-en Zuidholland, mr. D. Visser van Hazerswoude. Door Z. M. is de officier van gezond heid 2de kl. dr. J. A. Van Weel, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op non-activiteit gesteid. De luit. ter zee 2de kl. J. M. Noor- duyn en R. Posthumes Meyjes, en de offi cier van gezondheid 1ste kl. bij de zeemacht J. O. Ilarthoorn, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerdzijn op non-activiteit gesteld. De minister van Financien zal op 23 en die van Marine op 24 dezer geen audiëntie verleenen. In de gisterenmiddag gehouden zit- ting van den hoogen raad heeft de heer j "r mr. A. A. De Vries den eed als advocaat afgelegd. Prinses Salm-Salm heeft eenige dagen in de residentie doorgebracht. In den vroegen morgen is een loop knecht van een der groote confectiemaga zijnen hier ter stede in een aanval van koorts, waaraan hij in den laatsten tijd lijdende was, uit het raam zijner woning in de Hofstraat gesprongen. Zwaar gekneusd is de ongelukkige door de zorgen der naeht- politie per brancard naar het ziekenhuis over gebracht. In een telegram uit St. Petersburg aan de Standard', wordt gezegddat men zich daar moeilijk kan verklaren, waarom de regeling der quaestie zoolang wordt ver traagd. Beide regeeringenvan Engeland en Rusland, toonen evenwel geneigdheid tot eene vredelievende schikking en de onder handelingen zijn te Londen hervat op het punt waar zij door de kabinetscrisis werden afgebroken. Men acht het te St. Peters burg onmogelijk, na alles wat reeds ge beurd en geregeld isdat de vrede van Europa zou verbroken worden door eene nietigheid als de definitie van den Zulfi- BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIE. De minister-presidentde heer Beer- naert, is sedert Vrijdag 11. ongesteld en moet onvoorwaardelijk rust houden. Ilet Journal de Bruxelles meldt, dat de minister, Don derdag naar zijn buitenverblijf in Boitsfort gaande, een koolstofje uit de loeomolief in het oog heeft gekregenwaarvan eene ern stige inflammatie, zelfs vergezeld met hevige koorts, het gevolg zou zijn geweest. Van andere zijde heet het, dat eene congestie, ten gevolge van overspanningzich op de oogen gezet zou hebben, ten gevolge waar van de minister niet slechts absoluut rust nemen, maar ook in een donker vertrek verblijf houden moet. De aartshertog Rudolf van Oostenrijk heeft dezer dagen met zijne gemalin prinses Stefanie de Antwerpsche tentoonstelling be zocht. In de Oostenrijksche afdeeling hield de doorluchtige bezoeker een schoone aan- De Engelsehe bladen bevatten berich ten uit Tripoli, dd. 17 Juli, volgens welke Turkije heeft besloten, de versterkingen van Tripoli uit te breiden. Een Turksche troe penzending, ten getale van 1100 man, ver scheiden kanonnen van zwaar kaliber en een groot aantal torpedo's zijn reeds aangekomen terwijl verdere zendingen worden tegemoet gezien. FRANKRIJK. De Fransche kamer heeft voorloopig 100.000 fr. toegestaan voor de eerste toebe reidselen onderzoek en bewerking van plan nen, voor de in 1889 te Parijs te houden wereldtentoonstelling. Tusschen de Fransche en Itaüaansche gedelegeerden der muntconferentieheeft te Parijs reeds een voorloopig overleg plaats gehad. Men verwacht nu dat de conferentie spoedig haar resultaat zal bereiken. Het voorval met de echtgenoote van generaal Chagnin de St. Hilaire te Grenoble heeft ten gevolge gehad, dat de generaal bij besluit des ministers van oorlog „ter beschikking"' is gesteld, waaruit natuurlijk wordt opgemaakt, dat de zonderlinge anti- republikeinsche manifestatie dier dame geens zins aan „krankzinnigheid" behoort te wor den geweten. De ex koningin van Spanje is te Parijs aangekomen, vanwaar zij Donderdag a. s. naar Munchen zal vertrekken om bij haar dochter, de Infante Paz, tof September te blijven. Uit verblijf te Munchen zou in verband staan met het sluiten van een hu welijksverbintenis tusschen haar jongste doch ter, de Infante Eulalie, en een Duitschen prins, liet schijnt zelfsdat de noodige De re ziid» spraak tot de exposanten, en eenige Oosten- besprekingen reeds ver gevorderd zijn. rijkers verlangden, dat die toast in de Wee- eerste grondslagen er van zouden gelegd zijn ner bladen gepubliceerd werd. Maar goede j tijdens de jongste reis der prinses Isabelle raad was duur, want de eenige journalist, die er bij tegenwoordig was geweest, had bijna geen aanteekingen gemaakt, en over eenige uren zou de Neue Freie Presse te Weenen, waarin men de toast het eerst wilde publicetren, uitkomen. De reporter trok daarop de stoute schoenen aan en richtte zich door tusschenkomst van eenige voor name Oostenrijkers tot den prins met ver zoek hem den tekst te geven. De prins had echter voor de vuist gesprokentnaar nam papier en pen en schreef de vrij lange toe spraak over. Hij wilde haar echter over lezen, alvorens zij werd overgeseind, maar had geen tijd meer want hij moest naar den trein om naar Laeken te vertrekken. Hij gaf den reporter dus den raad zoo spoedig mogelijk naar het station te rijden; daar zou hij de copie doen nazien. Aldus geschiedde en eenige uren later werd de tekst door de Neue Freie Presse gepubliceerd. Eerst t..ans is de tentoonstelling van schoone kunsten te Antwerpen gereed, Frankrijk heeft 681, België 639, Italië 297, Duilschlaud 271-, Nederland 244, Qostenrijk- Hongarije 195, Eugelaud 116, Noorwegen 100, Rusland 36, Zwitserland 29, Spanje 23 en Zweden 20 kunstwerken ingezonden. EIGELAiV' D. Bij tweede lezing is in het hoogerhuis het wetsontwerp betreffende den aankoop van pachtgoederen in Ierland aangenomen. Uit Konstantinopel wordt aan de Times gemeld, dat de ex-Kliedive van Egypte, Isinaël-pacha, geenszins in gunst bij den Sultan staat, hoewel ook de tegenwoordige Khedive, Tewfik-pacha, in de hooge krin gen te Konstantinopel niet gezien is. Wegens het overbrengen van het tol kantoor naar Cairo, zullen alle ingevoerde goederen aan een recht van pCt. onder worpen zijn. De Britsche en andere vreemde scheepvaartmaatschappijen hebben tegen dien maatregel krachtig geprotesteerd. Bij den gezant van Venezuela te Lon den is het bericht ontvangen, dat de regee- ringstroepen een volledige overwinning over de opstandelingen hebben behaald, en de rust in de republiek hersteld is. Aan de Standard wordt uit Simla gemeld, dat de Engelsche commissie voor de Afghaansche grensregeling thans haar kamp heelt opgeslagen te Tunian, op 17 mijlen van Herat. tijdens de jongste reis der prinses oudste dochter der koningin, in Oostenrijk. Deze laatste zou dus alleen naar Munchen gaan om de laatste voorwaarden dezer ver- eeniging vast te stellen. XPAXJE. De cholera-sterfte over geheel Spanje gedurende de laatste drie dagen was als volgt: Donderdag 16 Juli, 1743 gevallen, waarvan 721 doodelijk (te Madrid 12 ge vallen. waarvan 3 doodelijk); Vrijdag 17 Juli, 1371 gevallen, waarvan 631 doodelijk (te Madrid 4 van de 9); - Zaterdag 18 Juli, 1885 gevallen, waarvan 713metdoo- delijken afloop, en wel te Madrid 5 en in de povincie Valencia 204. De epidemie begint zich te vertoonen in de provinciën Soria, Salamanca, Bardajoz, Uuesca en Cuenza. Volgens de Gaceta kwamen Zondag in Spanje 2005 gevallen van cholera voor, waarvan 851 met doodeüjken afloop; o. a. 8 te Madrid, 51 in de prov. Alicante, 287 te Aranguez, 8t te Murcia en 60 te Soria. Ook te Segovia, Salamanca en Valladolid zijn eenige personen door de gevreesde ziekte aangetast. DE T SC II EA AD. Volgens te Berlijn ontvangen berichten, moet nabij Zanzibar een Duitsch eskader, bestaande uit vijf groote gepantserde sche pen een kanonneerboot en een voorraad- schip, te zamen met 81 kanonnen en 2000 man, onder den vice-admiraal Knorr (bekend door gevechten in Kameroen) vooi anker zijn begaan. Men verwacht een handelend optreden der vloot, in geval de sultan van Zanzibar niet wil voldoen aan Duitschlands eischen aangaande de Oost-Afrikaansche kust. Ter gelegenheid van het jaarlijksche „Bodenseefeest" hebben de officieren der Duitsche en Oostenrijksche garnizoenen te Constanz, Bregnez, Lindau en Weingarten zich verleden Zaterdag met drie muziek corpsen naar Maiuau begeven om er den keizer hunne hulde te brengen. Z. M. reed in een rijtuig het corps langs en beant woordde eene aanspraak met een dronk op het kamaraadschappelijk verbroederingsfeest. De groothertog van Baden, die den keizer begeleidde, bracht een „Doch' uit Zr. Ms. bondgenoot den keizer van Oostenrijk. - Do Nat.-Zeitung verneemt uit Weenen, in strijd met hetgeen van andere zijde h. meld isdat de bijeenkomst tusschen d# Czaar en keizer Frans-Jozef in het be»j van September zal plaats hebben, en b kasteel Reichstadt daarvoor gekozen is. 0« zou een tegenbezoek van den Czaar in Oor tenrijk waarschijnlijk zijn. In Rusland wordt, volgens de lUtj, Bösen/ial/eop het gebied der rechtsplem,, eene gewichtige hervorming in de samenslt- ling der Jury voorbereid; zij bestaat daar# dat de regeering door een aanmerkt!» hoogereu eensus te eischen voor de verkies baarheid tot gezworen, het moreele nivea der jury wil verheffen. Het wetsontwerp waarover waarschijnlijk in de volgende zittjj, van den rijksraad zal worden beraadslaag bepaalt, dat alleen zulke personen ah Ij eener jury kunnen in aanmerking kom# die aan de volgende drie voorwaarden ni doen: 1°. bezit van 500 morgen land een jaarlijksch inkomen van 500 roebel-V rang van staatsraad; 3°. overlegging t getuigschriften omtrent volbrachte studiën. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 21 Juli. De Times verneemt dat de nieuwe Egyptische leening in j, aanstaande week zal worden uitgegeven t: Londen, Parijs en Berlijn, en de koersu uitgifte nog niet vastgesteld is. Daly News meldt, dat de onderhands lingen tusschen Engeland en Rusland ott de Afghaansche grens gisterenavond nogs verder gevorderd waren en dat het wissels van nota's voortduurt. CAIRO, 21 Juli. Volgens eene d^, van kapitein Chcrmside, heeft eene aanzie: lijke troepenmacht van de opstandeling in Soedan op 15 en 16 Juni de voorstak van Kassala aangetast. Na een verbitla gevecht dreef het garnizoen de opstand* gen op de vlucht; deze laatsten verbis drieduizend man aan dooden, terwijl dek zetting duizend runderen, duizend en zevenhonderd geweren buitmaakte. GEMENGDE B E RICH TE N, Te Vüssingen is onder de een beweging op het touw gezet, dier reeds geuit heeft in een adres van 700k den van gezinnen, om den lieer Smit; verzoeken zich opnieuw beschikbaar te stt len voor de betrekking van burgemeester gemeente. Het eerste optreden te Londen Adeline Patti als Carmen in Bizet's op van dien naam is, hoewel de partij metk stem niet overeenkomt, daar zij vow mezzo-sopraan is geschreven, met g succes bekroond. Vooral ook de duo tisclie opvatting van de rol, weer onderscheiden van die van voorgangila wordt zeer geroemd. De luchtreiziger Eloy steeg bij ja genheid van den nationalen feestdag ii vorige week te Lorient op. Zijn balk dreef zeewaarts en sedert is van hem m zijn luchtschip iels gehoord of gezien. Aan le Figaro wordt een nieuwer ramp gemeldwelke in de golf van lit op dezelfde plaats waar de Benard veiji is, heeft plaats gehad. De pakketboot Ttouen, voor rekening a den slaat gehuurd, was, einde April, Toulon vertrokken, met krijgsmaterieeli laden, met bestemming naar Saigon en Bi phong. Den lüden Mei had het «li een half escadron Afrikaansche jagen s hun paarden te Algiers ingenomen. In den nacht van 31 Mei op 1 Jueiit het schip in de golf van Aden dooi vreeselijke orkaan overvallen. De zee sin woedend over het schip, waardoor dec uitgebluscht en de paarden met allot op het dek stond over boord werden. De bemanning en de soldata; gered en op een ander schip naar S» pore vertrokken. Zekere Mme. Mugnier geb. Mallei, ware heldin, is overleden. Haar leven11 een aaneenschakeling van daden van tt\ en zelfverloochening. Op zestienjarigen' verpleegde zij de choleraüjders te Touloatj waar zij door den typhus werd aan; In den oorlog van 187U, terwijl haai in de voorposten van de garde der W waarders streed, deed Mme. Mugnier het F vaarlijk tochtje van Parijs naar Versa®» om brieven van uitgewekenen naar bloedverwanten over te brengen, bekend en bewaakt werd als zaakgelasl Nég een edele vrouwenfiguur. Mme. Jules Lacroix is in den oudero van negentig jaar gestorven. Toen echtgenoot (die blind was geworden) „Oedipus" vertaalde, verzorgde zij hem alleenmaar hielp hem tevens in zijn terwijl zij onder dicté chreef. Oi

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2