BINiNENLANDSCHE BERICHTEN. 'i m sb «c m-m ~ms «3 «b «j as. .jr. iw bm^- weiland zóó door de muizen geplaagd als ooit beleefd is. Heele plekken zijn kaal ge vreten, zoodat er geen sprietje overblijft en men beraamd allerlei middelen om het tal loos ongedierte uit te roeien. Aan den Rijnkant graaft men in het weiland putten die met water worden gevuld, tengevolge waarvan men op één dag tusschen de vijf tienhonderd en tweeduizend muizen vangt en nog ziet men geen einde aan de plaag. Met muizentarwe, aan welk middel ook al gedacht is, zou voor zulk eene menigte niet te beginnen zijn Overigens wordt zeer naar regen verlangd want de aanhou dende droogte met feilen zonneschijn belem mert den groei van het veldgewas. Daarbij komt, dat de groententeelt met ieder jaar uitgebreider wordt, terwijl men naar even redigheid van de hooge landhuren, geen prijzen kan bedingenhetgeen ook tevens het geval is met de aardappelen, die voor het buitenland nog geen attrek vinden. Ver volgens brengen de menigte opkoopers van moesgroenten en fruit er ook het hunne bij om de markt te bederven, al is dan ook de hoedanigheid van hun waar niet van de beste; menigeen kan zich met taaie peen stugge bloemkool, smakelooze aarbeien of lial verdroogde kersen toch wel tevreden stellen. De opkoopers schreeuwen huizen hoog met allerlei moeskruid en ooft, ten spijt van de warmoeziers en fruitverkoopers. Hoewel nu de wijnstok voordeelig is uitgegroeid en de vruchtbooraen een goeden pluk be loven bewijst dit nog niets voor eene goede rekening dan in September of October, als de boomvruchten geplukt en de druiven ge sneden worden. Kwam er nu maar regen, die zoolang toeit om het kruid te laven! De roos, die zoo heerlijk bloeit, zou niet zoo spoedig verwelken ouder de brandende zonnestralen en zoovele andere bloemen en planten zou den verkwikt worden. Het pas gehooide weiland zou weer jeugdig gras krijgen en het melkvee, dat in de opbrengst begint te verminderen, zou dat nalaten. Zelfs de kip pen onder Pernis, die, tengevolge van de droogte het eieren leggen staaktennaar ge meld is, zouden weer met frissehen moed beginnen. UNIVERSITEIT. De commissie belast met het afnemen van het praktisch apothekersexamen heeft in hare zitting van heden tot apotheker be vorderd de heeren: Clemens Neujean, geb. te Echten Adde van der Walgeb. te Veendam. De examens zijn hiermede af- geloopen. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat het rijks-museum te Amsterdam te beginnen met 14 Juli a. s., eiken dag, met uitzondering van den Maan dag, kosteloos voor het publiek zal geopend zijn: van 1 Mei tot ultimo Augustus, des voormiddags van 10 tot des namiddags 5 uren, en van 1 September tot ul'imo April van des voormiddags 10 lot des namiddags 4 uren. Op Zon- en feestdagen niet vuur 12 j uur des namiddags. De Staals-Courant van heden bevat de statuten der Yereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel te Am sterdam. In bijvoegsels der Staats-Courant van heden wordt medegedeeld het Verslag van den Raad van Beheer der Nederlandsch- Indische Spoorwegmaatschappij over het jaar 1884. Dertig steenfabrikanten in Zuidholland hebben zich tot de tweede kamer gewend, met verzoek om de voorgestelde uitbreiding der wet op den kinderarbeid niet aan te nemen. De adressanten geven hunne bevreemding te kennen, dat het voorstel is ingediend, zonder dat vooraf een grondig onderzoek is ingesteld naar: a. het aantal kinderen (naar de verschil lende jaren) die arbeid verrichten in iederen tak van industrie of broodwinning; b. den aard van den arbeid, die aan deze kinderen is opgedragen; c. den intellectueelen en physieken in vloed van dezen arbeid (naar zijn onder scheiden aard) op de kinderen d. den invloed, dien beperking van den kinderarbeid zal teweegbrengen zoowel voor industrie, nering en landbouw, als voor de werkende klasse zelf. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Juni 1S85 vervoerd 32409 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer ƒ6100.95®, goederen 367.92. Totaal 6468.87. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 124113, opbrengst 20772.92®, goederen en diversen 2002.95 en totaal het bedrag der ontvangsten 22781.87®. Per dagki'ometer j 13.98®. Bij het bespreken van mededeelingen betreffende de handelingen van het genees kundig staatstoezicht in de op Vrijdag 10 Juli te 's Gravenhage gehouden vergadering van den geneeskundigen raad voor Zuidholland werd o. a. naar aanleiding van het rechts geding tegen de giltmengster vrouw Van der Linden te Leiden, de aandacht gevestigd op den verkoop van vergiften bij geringe hoeveelheden waardoor dergelijke vergilti- gingsschandalen worden vergemakkelijkt en mitsdien aangedrongen op maatregelen, die in dezen toestand verandering brengen. Blijkens de inlichtingen van het staatstoe zicht had een door den geneeskundigen in specteur uitgelokt justitieel onderzoek aan het licht gebracht, dat alleen bij een ge wonen winkelier, niet bij eenen apotheker of eenen drogist, vergift was gekocht. De winkelier zou wellicht vervolgd hebben kun nen worden wegens verkoop van arsenicum beneden de geoorloofde hoeveelheid. Maar hij zou dan vervolgd moeten zijn, niet omdat hij te veel, maar omdat hij te weinig ver gift had verkocht. Ilem daarvoor te vervolgen zou in dit geval, naar den inspecteur voor kwam een zonderlingen indruk gemaakt hebben. De vergadering berustte hierin. Uit hetgeen bij het rechtsgeding tegen vrouw Yan der Linden is gebleken, had de inspecteur ook aanleiding genomen burge meester en wethouders van Leiden in beden king te geven om de geneeskundigen in hunne gemeente er op te wijzendat de ver klaringen van overlijden niet dan met nauw gezetheid moeten worden afgegeven, en om voor het vervolg de formule der verklaringen zoo te wijzigen, dat de geneeskundigen die haar afgeven verklaren, dat zij het lijk hebben gezien. De minister van binnenlandsche zaken had een onderzoek omtrent de handelingen der betrokken geneeskundigen, apothekers of drogisten gewensclit. Gisterennacht is te Schiedam een moord gepleegd door een zekeren A. V., oud 21 jaren, op een Bosschenaar, met name P. W. Om 3 uren waren de moordenaar, het slacht offer en eenige andere personen nog bij de zuster van het slachtoffer. Na gezamelijk te zijn vertrokken en aan den Rotterdamschen dijk gekomen te zijn, bracht A. V. aan P. W. eene diepe snede in den hals toe. Het slachtoffer was na eenige minuten een lijk en is naar het ziekenhuis te Schiedam overgebracht. De moordenaar werd dadelijk in hechtenis genomen en naar Rotterdam overgebracht. De oorzaak van den moord schijnt gezocht te moeten worden in een mislukte heidegeschiedenis van den moorde naar, waarvan hij den vermoorde met recht of ten onrechte als de oorzaak heeft be schouwd. Iemand die, toen de moord gepleegd werd, juist uit het raam keek, viel bij het zien der misdaad op straat neer. Omtrent het voorgevallene met den officier der schutterij te Rotterdam, wordt door de N. R C. nog gemeld: Donderdagavond te ruim 8 u. 15 m. ver zamelde zich eene menigte menschen, van de zijde der Blaak door de Soetensteeg komende, op het Van Ilogendorpsplein nadat bevorens de politie reeds op de Zee- vischmarkt slaags was geweest ter bescher ming van den officier der schutterijop wieu het publiek scheen te zijn verbitterd. Nadat de menigte aan de Korte Hoog straat was gekomenis die straat voorloopig afgezet, om te beletten dat de bedoelde of ficier mishandeld werd, die dan ook in een koffiehuis aan de Korte Hoogstraat zich wist te redden. Inmiddels groeide het publiek al meer en meer aan op het Van Hogendorpsplein, voor het bureau in de Pauwensteeg en elders in den omtrektotdat de commissaris van politie zich onder het publiek bewoog en zijne ondergeschikten gelastte naar binnen te gaan, ten einde te trachten op die wijze het publiek te kalmeeren, hetgeen echter niet gelukte, daar het publiek zich tot aan den ingang van het bureau plaatste en ein delijk met steenen begon te werpen, ten ge volge waarvan één glasruit van het bureau verbrijzeld werd. Om nu verdere baldadigheden te voor komen, ging het polilie-personeel naar bui ten en dreef het publiek uit de Pauwensteeg, terwijl inmiddels, na daartoe gerequireerd te zijn, een detachement mariniers verscheen welk detachement later nog met meer mili tairen werd versterkt. Het was nu noodig, daar men vooral van de zijde van den Schiedamschedijk en de Korte Hoogstraat opnieuw met steenen ging gooien, het publiek te verdrijven en hier en daar straten af te zetten, en er moest van tijd tot tijd een uitval worden gedaau om erger te voorkomen, totdat eindelijk de menigte zich verwijderde en de rust was hersteld. Voor zoover tot dusverre bekend, is één persoon in geringe mate verwond en door de politie ter verpleging naar het stedelijk ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Gisterenavond was het op straat weder zeer onrustig. Om herhaling van de op roerige tooneelen van eergisterenavond te voorkomenwerden vroegtijdig de Korte Hoogstraat, een deel van den Schiedamschen Dijk en het Van Ilogendorpsplein door politie en mariniers afgezet. Door eenige troepen kwaadwilligen weid opnieuw beproefd wanordelijkheden uit te lokken. De politie werd uitgejouwd en her haaldelijk werd er weder met steenen ge worpen. Nu en dan was de politie genood zaakt eene charge te maken om de opdrin gende menigte uiteen te drijven, en te voor komen dat de aansluiting verbroken werd. Een paar vechtpartijen uitgezonderd, liep echter alles zonder ernstige botsingen af. Het aantal nieuwsgierigen was veel grooter dan het aantal kwaadwilligen. Eerst heden nacht omstreeks 1 uur was de orde geheel hersteld, zonder dat het noodig was arrestaties te doen. Door den burgemeester is de volgende kennisgeving uitgevaardigd: „Overwegende dat in de laatste dagen samenscholingen plaats hebben in sommige gedeelten der ge meente; dat daarbij verregaande baldadig heden zijn gepleegd; gezien art. 187 der gemeentewet; bepaalt: Alle samenscholingen zijn verboden. Als verboden samenscholing wordt beschouwd elke vereeniging van meer dan vijf personen op den openbaren weg." Re Maasbode geeft van het voorval de volgende lezing: Eergisterenavond had hier ter stede een be treurenswaardig opstootje plaats. Het 2e bataillon van het regiment schutterij kwam circa 8 uren van het exercitieveld te Bijenoord terug. In den laatsten tijd is het gewoonte, dat aan de Blaak nabij het postkantoor wordt „afgeslagen". De muziek geeft dan een marche ten beste, waarna het inrukken wordt gecommandeerd. De le luitenant-adjudant van het bataillon begaf zich bij de muziek om deze plaats aan te wijzen, waar zij zich moest opstellen. Hij moest zich daartoe een weg banen door het volk, dat als altijd, opdrong om bij de muziek te komen. Dit ging echter niet gemakkelijk en misschien iu zijn ijver om de hem gegeven bevelen stiptelijk te volbren gen raakte hij alleen om zich een doortocht te banen een persoon met den sabel aan. Onmiddellijk volgde daarop eene bedreiging van den kant van den naar zijne meening verongelijkte. De luitenant echter dacht aan de geheele zaak niet meer, en nadat het bataillon was ingerukt, wilde hij zich huiswaarts begeven. Aan de Noordblaak bij de Molensteeg voegde zich echter een viertal agenten bij hemdeze wilden zorgen dat de bedreiging aan 't adres van den officier gericht, niet zou worden uitgevoerd. Daar door echter verdrong zich het volk, meest uit nieuwsgierigheidom den officier en zijn politiegevolg. Eenige onderofficieren en schutters, ineenende dat huu luitenant ge vaar dreigde, voegden zich bij hun chef. Op de hoogte der Keizerstraat kwam de persoon, die, zoo hijzeide, geslagen was; deze maakte kabaal tegen den officier; de politie beletten hem dit en het standje begon. Men drong de politie weg, wilde den officier te lijf, enz. enz. Zoo erg werd het gedrang, dat de politie van hare wapens gebruik moest maken en de officier, begeleid van eenige onderofficieren, in het Zuidliollandsch koffiehuis aan de Korte Hoogstraat moest vluchten. Middelerwijl waren de werklieden van huu werk vrijde opeenhooping van volk werd al grooter; de verbittering hield hiermede gelijken tred omdat verschillende doortoch ten gestremd werden door schutters, die zoo men zegt gerequireerd werden de Korte Hoogstraat af te zetten. Is dit waar, dan kan deze onvoorzichtige, misschien wel onwettige daad veel hebben bijgedragen tot wat nu volgden. Zooals meermalen bij volksoploopjes, moest het de politie weer ontgeldenj de op post staande agenten werden uitgejouwd, van hun post verdrongen en zelfs gestompt. De heer Leyds, cominissaiis van politie, achtte het raadzaam de agenten naar liet bureau in de Pauwensteeg te doen komen, liet volk echter werd al opgewondener. Aan het Boymansplein werden straatsteenen opge broken, die weldra dienst deden als pro jectielen om liet politiebureau van de Pauwen steeg te bombardeeren. Zoo dreigend werd ten laatste de houding des volksdat de commissaris zich genood zaakt zag zijne agenten eene charge te doen inaken. De geheele politiemacht der le afdeeling vloog met getrokken sabel tusschen de menigte om deze te verdringen en den weg vrij te maken. Een hevig gevecht ontstond nu aan den Schiedamschen Dijk, de Boymansstraat en het Plein, waarbij 'zeer velensommigen zeer ernstig gewond werden Toen bleef de politie hare positie handhaven vooral toen een peleton mariniers, inmiddels gerequireerd, aanrukte. Korte Hoogstraat, Soetensteeg en aan grenzende straten werden nu afgezet, zoodat niemand mocht passeeren. Nu kwam men met steenen aandragen; de politie had veel te verduren, zoo ook de mariniers; herhaal delijk moest dan ook een uitval op het volk gedaan worden, wat dikwijls verwondingen aan beide zijden tengevolge had. Dit bleef geruimen tijd aanhouden. Inmiddels was voor den heer E.die de onvrijwillige oorzaak scheen te zijn van de beweging, een bur gerpak gehaald aan de Boymansstraat verliet hij daarna het café en begaf zich naar de stalhouderij hoek Baan oui eene vigelante te nemen, waarmede hij huiswaarts reed, alwaar hij zonder eenig letsel ontvangen te hebben, aankwam. Dit strekke tot tegen spraak van de geruchtenals zoude die heer verwond zijn. Reeds vroeg was onze burgemeester op de plaats van het tumult. Evenals de hou- ding van den heer commissaris Leyds, was de zijne zeer bezadigd. Bedaard gafZ. E. A. bevelen; persoonlijk wierp hij straatsteenen weg, waarmede geworpen was. Daar de straten op de Hoogstraat uitko mende voor de passage gesloten waren, moest men een omweg maken om tot zijne bestem ming te komen. Ook de baldadigen onder het volk zakten af, alleen echter om elders te beginnen. Spoedig dan ook waren ver schillende ruiten, o. a. een groole spiegel ruit in de Weste Wagenstraat en een aan het Franschc Watertje, ingegooid. De toe stand der politie werd daardoor al moeielijker. Gelukkig kwam spoedig een nieuwe militaire macht opdagen. Ook die straten werden schoon geveegd. Allengskens werd de be weging minder, ook omdat het volk zich verspreidde en op andere gedeelten van de stad te werk ging. Van daar dat ook het politie-bureau aan de Kaasmarkt streng be waakt werd. Toch was te 12 uren de rust nog niet hersteld. Omstreeks dien tijd toch werden nog roosiers van riolen uit de straten ge haald waarmee hier en daar o. a. aan de Hoofdsteeg nog geworpen werd. Mariniers en politie bleven op hun post. Ook de burgemeester zag men nog tot lang na middernacht de straten doorwandelen, zijne bevelen gevende waar hij het noodig achtte. Heeft o. i. de houding van enkele politie agenten nog al wat te wenschen overgelaten, die van de politic in het algemeen moet be oordeeld worden naar de uiterst moeielijke omstandigheden, waarin zij zoo geheel on verwacht verkeerde. Vooral de commissaris Leyds heeft goed ingezien dat een opgewonden menigte dooi bezadigdheid en bedaardheid het best te over winnen is. Wij hopen dat deze ongeregeldheden zich niet meer zullen herhalen en onze goede stad van dergelijke opstootjes bevrijd moge blijven. - De Vereeniging voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs, ontving in hetafge- loopen boekjaar, aan jaarlijksche contribu- tiengiften en legaten 60,667.01, waarvan bijna het geheele bedrag groot 60,6 0 2 82, bleek noodig te zijnom alle uitgaven te kunnen bestrijden. Over het loopeude boek jaar 1884/85 zijn de ontvangsten geraamd op 46.000 en de uitgaven op t 64.245, zoodat er dit jaar nog aan buitengewone giften moet ontvangen worden eene soa van ruim 18,000, om alle uitgaven te kunnen dekken. Uit het voorschottenfonds werd aan drii scholen die te Berg ambachtVelp en Lei derdorp een hypothecair voorschot van 90M verstrekt, terwijl de hypotheken op de scho len te Deutichem en Zelhem geheel werden afgelost. De eerste leening van dit fonds sloot ultimo December 1884 met een saldo van ƒ43,421 gedurende den tijd van 12 jaar verkregen, en de tweede leening me' een batig saldo van ƒ3937 na een drie jarig bestaan. Van de tweede leening groot 50,000, zijn nog 55 aandeelen ieder groot ƒ250 in kas en voortdurend beschikbaar. Te Smilde dacht eene vrouw haar zwerenden vinger te genezen door dien It wasschen met Haarlemmer olie. De dwazt onvoorzichtigheid werd geboet met eene ontstoken hand, waarvan drie vingers voor altijd onbruikbaar zijn geworden. 's ClttTEMIK.E. De off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht II. J. M. Wertenbroekdienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, wordt

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2