~*r- E; je J» se EC: ms BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. «c: Et_f ia c. a. nc - jaar 177 eenloopende personen en 186 huis gezinnen ondersteund. De toestand van de afdeeling „arbeid" verbeterde aanmerkelijk. Voor het oogenblik zijn een vijftigtal vrouwen aan het werk. UNIVERSITEIT. Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap, de heer A. W. Van Everdingen, geb. te Tielna verdediging van zijn aca demisch proefschrift, getiteld: „Eenige op merkingen naar aanleiding van Art. 79 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering". De minister van waterstaathandel en nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden: dat ter opleiding tot de betrek king van telegrafist '2e kl. bij de rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, in de maand Au gustus aanstaande, leerlingen tot een getal van omstreeks twintig, kunnen worden toe gelaten, aanvankelijk op een daggeld van é£u gulden. Deze leerlingen kunnen na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegrafist der tweede klasse, aan welke be trekking aanvankelijk eeue jaarwedde van negenhonderd gulden is verbonden. Zij die zich aan het bedoelde onderzoek wen- schen te onderwerpen, moeten zich vddr of op den 31steu Juli e k. bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid daartoe aanmelden, door een op zegel geschreven verzoekmet nauwkeurige opgaaf van naam voornamen en woonplaats. Verdere bijzon derheden vinden belanghebbenden in de Staatscourant van 10 Juli. Gedurende de afgeloopen maand Juni 1885 zijn door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 306,380 rei zigers, met eene opbrengst van/238,173.68 bagage 456 tonnen, opbrengst 6512.36 bestel-, ijl- en vrachtgoederen 69906 ton nen, opbrengst ƒ132,809.02; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen 5536.69; diverse ontvangsten ƒ3922.; totale ontvangst ƒ386,953.75, totale ont vangst van 1 Mei 1885 773,075.71. Over de lijn Leiden-Woerden werden vervoerd 18175 reizigers, met eene opbrengst van ƒ9617.69 bagage 26 tonnen, opbrengst ƒ171.78; bestel-, ijl- en vrachtgoed 1384 tonnen, opbrengst 1938 48; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen ƒ366.36, totale ontvangst 12,094.31to tale ontvangst van 1 Mei 1885 22,985,876. Het propagandablad van het Orgaan van den Ned. Bond ter verkrijging van Alg. kies- en stemrecht zal, in overeenstem ming met verschillende geuite wenschen, den 15den Aug verschijnen. Het blad zal eene oplage krijgen van 50000 exemplaren. De voornaamste bestellingen kwamen uit Den Haag (5500 ex.) en uit Amsterdam (6500), welke laatste nog vermeerderd zal worden. Blijkens genoemd Orgaan zal dit te beginnen met den volgenden jaargang eene wijziging ondergaan in de redactie en administratie. Uit het verslag van den toestand der gemeente Woubrugge over 1884 blijkt, dat het getal schepen gevaren door de Woud- wetering, zijnde deze het eigendom der ge meente, bedroeg 29,000, waarvan zijn op gevaren 14,000 en afgevaren 15,000. Aan den directeur der rijks normaal school te T.isse is bericht, dat de voorbe reidende klasse zijner school met 1 Aug. wordt opgeheven. De normaalschool blijft voorloopig tot 1 April 1886 bestaan. De heer P. C. Van Vrijberghe de Coningh, te Lisse, ontving gisteren een bezoek van dan heer A. C Landgren, apotheker te Slite in Zweden, die den 20 Juni van Stock holm vertrok, met het doel om gedurende een paar maanden door Duitschland, Neder land, België en Frankrijk een reisje op zijn rijwiel te maken. Tot dusver heeft hij dagelijks gemiddeld een afstand van 120 kilometers afgelegd. Van 6 op 7 Juli over nachtte hij te Amsterdam en van 8 op 9 Juli te Rotterdam. Hij begeeft zich recht streeks naar de tentoonstelling te Antwerpen en zal vervolgens over Frankrijk en Duitsch land de terugreis aannemen. Tegen den 20 Augustus deukt hij in zijne woonplaats terug te zijn. N. v. d. 1). De internationale tentoonstelling van decoratief aardewerk en gebrand glas te Delft is in de laatste dagen opnieuw ver rijkt door inzendingen van verschillende be schilderde paneelen en tegels. Het aantal betalende bezoekers van 1 tot 6 Juli was 608. Ter terechtzitting der rechtbank te Rotterdam had wegens overtreding der drank wet zich te verantwoorden A. H., tapper en slijter. Bekl. bekende, zooals hem was ten laste gelegd, op 28 Mei jl. te zijnen huize aan get. J. A. II. een glaasje bitter te hebben gegeven en daarvoor betaling te hebben ontvangen, zonder echter „vergun ning" te bezitten. Wel dacht hij die eerst daags te krijgendaar hij vermeende daarop recht te hebben. Het O. M. achtte het ten laste gelegde hewezen en requireerde, met het oog op de, voor een paar jaar tegen bekl. uitgesproken straf, voor der gelijke overtreding, nu ƒ50 boete, subs. 14 dagen gevangenisstraf. Mr. J. Van Gigch, als verdediger op tredende, kon zich met dit requisitoir niet vereenigen. In de eerste plaats toch achtte hij dit feit volgens de gewijzigde drankwet niet „strafbaar, daar het verkoopen van een glaasje sterken drank niet als handel kon worden aangemerkt;" anderdeels vond pl de geëischte boete veel te hoogdaar bekl. tot dien verkoop was geprovoceerd door get.die vanwege de politie was gezonden en, na een oogenblik in de woning van bekl. te zijn geweest, door een inspecteur van politie werd gevolgd. In twee jaar tijdverloopen na bekl's vroegere veroor deeling, was nooit proces-verbaal van hem opgemaakt. Pl. vroeg dan ook ontslag van rechtsvervolging, subs, een geringe boete. Tegen een officier der schutterij te Rotterdam hadden eenige burgers wrok gevat, wegens diens ruwe en onbehoorlijke bejegening van klein en groo(^ dat hem niet genoeg uit den weg ging bij het marcheeren. Giste renavond was dit ook het geval, en nu werd die officier op zijn weg naar huis door eenige verontwaardigde burgers duchtig onder han den genomen op het Boymansplein. De poli tie kwam den officier te hulp en bracht hem in de wacht in de Karresteeg. Het publiek, toegeschoten in grooten getale, belegerde nu de politiewacht. Steeds groeide de menigte aan, vulde het Boymansplein en de naburige straten. De politie deed herhaaldelijk uitvallen inet getrokken sabel; de mariniers werden te hulp geroepen. Door herhaalde charges werd de massa menschen teruggedreven en werden de naburige stra ten afgezet. Langzamerhand trok de menigte weg, maar verscheidenen namen eene gevoe lige herinnering aan deze volksbetuiging mede. {N. B. C Het Koloniaal Museum op het Pavil joen te Haarlem werd dezer dagen verrijkt met een belangrijk herbarium van de door dr. Burck in Ned.-Indië gevonden en be schreven soorten van getah-pertja- en caout- chouc-gewassen, aangeboden door den direc teur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg, dr. Treub. Voorts met een sierlijk bewerkte klingaleesche metalen schaar voor Penang- noten, aangeboden door den heer J. H. Brinkman. Tot rector-magnificus der universiteit van Amsterdam is voor het studiejaar 1885-86 benoemd de hoogleeraar dr. L. De Hartog. Bij gelegenheid van de opening van het Rijks-Museum te Amsterdam op Maan dag a. s. zal de minister van binneul. zaken aan het dagelijksch bestuur van Amsterdam en andere autoriteiten een diner aanbieden. De hertog van Montpensier (een der zonen van Bodewijk Philips)reizende onder den naam van graaf Van Bonantza, is gis terenavond te Amsterdam aangekomen en aan het Amstelhótel afgestapt. De hertog werd aan het Rijnspoorweg-station afgehaald door zijne zuster, de hertogin van Saksen Coburg Gotha, die in het Amstelhótel ver blijf houdt onderden naam van gravin Mirani. Het depart. Noordholland der Ver- eeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs heeft in zijne jongste vergadering met algemeene stemmen op ééne na de vol gende motie aangenomen: „De vergadering spreekt als haar oordeel uit, dat overgangs examens aan de hoogere burgerscholen on voorwaardelijk dienen afgeschaft te worden." Men meldt aan de N. R. C. uit Am sterdam; dat mevr. Kleine-Gartman zeer zenuwachtig, zwak en moedeloos is, zoodat het ergste wordt gevreesd. Mr. O. F. Greven, commies ter prov. griffie van Overijsel, is benoemd tot griffier der prov. staten van Overijsel met 23 van de 45 stemmen. Het depart. Veendam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan zijne afgevaardigden ter algemeene vergadering opgedragen het voorstel Nijmegen (kweek school voor bewaarschoolhouderessen) niet te steunen en besloot aan het hoofdbestuur der maatschappij een renteloos voorschot van ƒ500 voor de op te richten Kweek school voor bewaarschoolhouderessen aan te bieden. Het treurig ongeval, dat 11. Zondag te Zierikzee aan een gezelschap door het omslaan en in het water geraken van het rijtuigwaarmeê een speeltocht werd gedaan, is overkomen, heeft nog grooter omvang gekregen dan eerst gemeld werd. Behalve de vrouw, wier dood oogenblikkelijk volgde, men zegt door een zwaar stuk hout of ijzer, dat op haar viel toen ze reeds uit het water gehaald was, zijn nu ook een andere, even eens bejaarde vrouw en een meisje van 5 jaren aan de gevolgen bezweken. Dat kind, 't welk nu evenals haar grootmoedereen slachtoffer van de vroolijk begonnen reis geworden is, vierde juist dien dag haar verjaardag. Toen er 's morgens om deze heuglijke gebeurtenis heel wat buren en kennissen bijeen warenwerd besloten ge- zamelijk wat uit te leggen en te gaan rijden. Natuurlijk moest de jarige mede! Er wordt thans onderzoek gedaan naar de omstandig heden, die zich voor en tijdens het onge luk hebben voorgedaan. Men verhaalt van een boer, die voorbijrijdende de aanieidende oorzaak zou zijn geweest en niettemin geen oogenblik ophield om hulp te bieden. Het zal echter goed zijnvoor hieraan geloof te slaan de uitkomst van het ingestelde onder zoek af te wachten. (Fad.) In de haven van Den Bosch is ge zonken de stoomboot van Leiden op Den Bosch, bevelvoerder Planjer. Met lichten is men bezig; veel goederen, vooral kaas, zijn bedorven. Door de rederijkerskamer Vreugdendal te Breda, die den aanstaanden winter een looneelwedstrijd houdt voor Zuid-en Noord- Nederland en waarvoor haar beschermheer, de koning van België, reeds eene gou den medaille heeft ter beschikking gesteld, heeft nu aan den gemeenteraad van Breda om toekenning eener gouden medaille en eene subsidie van 500 gevraagd. 's GllAVENllAGE. Door Z. M. is benoemdtot kanton rechter te Harlingen, mr. G. A. Murray Bakker, thans rechter in de arr. rechtbank te Winschoten; tot griffier bij het kanton gerecht te Terneuzen, mr. C. Jentink, ad vocaat en procureur te 's Gravenbagetot burgemeester: der gemeente Berg en Ter blij t J. W. B. H. Goossensder gemeente Neer, J. H. Theelender gemeente Ellewoutsdijk, E. A. Van der Bent. Door Z. M. is aan A. De Koo, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofd opzichter bij 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik, en is de heer C. T. Knotten belt, gewezen inspecteur van financiën in Nederlandseh-Indië, laatstelijk met verlof in Nederlandop zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. Door Z. M. is aan Emil Richard Gottlieb Badekow, geb. te Charlottenburg, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in in Nederland, stiptelijk nakorne. Door Z. M. zijn benoemd tot 2de luit. bij het wapen der infanterie bij het Ie reg.de cadets L. J. K. De Reede, G. C. A. Fabius, C. J. Tijken, A. Overstrijd en F. A. C. Ruysch; bij het 2de reg., de ca dets F. H. Van der Kop, A. A. Versfeit en P. A. Schrassert Bert; bij het 3e reg., de cadets M. D. A. Forbes Wels, I. H Boeije en F. L. Van den Hoff; bij het 4e reg.de cadet H. J. L. A. F. Steupbij het 5e reg. de cadet K. G. Ubbens; bij het 6e reg., de cadets W. J. Munnich en W. M. C. Langlois Van den Bergh; bij het 7e reg., de cadet J. H. A. Mijsberg; bij het wapen der cavalerie, bij het 2e reg. huzaren, de cadet J. Staats Boonen; bij het wapen der artillerie, bij het le reg. vesting-artillerie, de cadets L. A. Van Roijen, A. W. Den Beer Poortugael en A. G. Maris; bij het 2e reg. vesting-artillerie, de cadets J. A. G. James, C. F. Gey van Pittius, W. F. Miolée, P. Tillema en F. De Man; bij het 3e reg. vesting-artillerie, de cadets C. L. G. Schrassert Bert, S. C. Gooszens, P. E. Pichal, A. M. Kollewijn en J. Dirks; bij het 4de reg. vesting-artil lerie, de cadets T. M. Roest van Limburg, A. H. W. J. Boom en H. Van den Broeke bij het wapen der genie, de cadets M. H. Van Rijsbergen, J. F. Schmöle en E. W. Van Emden; bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië, de cadets K. H. J. Creutz Lechleitner, C. Spat, A. E. Piera, J. F. Van Kesteren, G. W. Honigh, F. L. W. Raedt van Oldenbarnevelt, R. E. Van Dijk, C. Exel, C. R. W. K. Van Alderwerelt, J. B. Snepvanger, P. H. Lisnet, J. J. J. M. Oosterman, G. Caviët, H. Van Stipriaan Luïscius, A. K. F. Swart, M. Neelmijer, E. G. A. L. Ter Haar, H. Schokker. K. A. Le Fèvre en C. C. A. SchrÖder; bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indië, de cadets E. Lankhout, A. G. Van OsT. W. De Tourton BruyusC. J. Termijtelen, W. Hemmes, L. Tielenius Kruythoff, R. De Waal, C. M. Kan, H R. Mac Gillavry, G. C. A. Dijk en J. G W. Bolomey; bij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indië, de cadets F. W. C. Van der Staay, R. Birckenhauer, C. F. H. Tucker- mann en W. A. C. Gout, allen herkomstig van de Kon. Militaire Academie. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. is de rijksopziener op de spoorwegdiensten J. Van Leeuwen Jr. te Zutfen, ontheven van het dagelijksch toe- zicht op den dienst van den Nederlandscli. Westphaalschen spoorweg van Zutfen naar Winterswijk, en hem tijdelijk opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van de locaalspoorwegen Winterswijk-Zevenaar en Ruurlo-Doetinchemen aan den rijksop- ziener op de spoorwegdiensten A. J. Hen. driks te Amersfoort, opgedragen het dage- lijksch toezicht op den dienst van den Neder- landsch-Westphaalschen spoorweg van Zutfen naar Winterswijk; een en ander met ingang van den dag waarop bovengenoemde locaal, spoorwegen voor den openbaren dienst zullen worden geopend. Gisteren is door den gemeenteraad een voorstel, of het niet geraden zou zijn ziet tot de staten-generaal te wenden in zake het aanhangige wets-ontwerp tot beperking der uitkeering van 4/5 der personeele be lasting aan de gemeenten, met 19 tegen 12 stemmen verworpen. Tot leeraar in de Nederl. taal- en letter kunde en de geschiedenis aan de 5-jarige hoogere burgerschool alhier is benoemd dt heer D. C. Nijhoff, doctorandus in de Nederl. letterkunde, leeraar aan de Kon. Mil. academie te Breda. BËLGIE. Dinsdag namiddag heeft de politie der hoofdstad eene huiszoeking gedaan in de straat Notre Seigneur nu. 35, op de eerste verdieping van een achterhuis bij zekeren colporteur V., waar eene geheime internationale bijeenkomst werd gehouden door Belgische, Russische en Fransche an archisten. Alle avonden kwamen zij daar bijeen, ontvingen er hunne couranten en brieven en bereidden er hunne openbare vergade ringen voor. Het schijnt dat zij eene aan zienlijke bibliotheek hadden en een geducht arsenaal met revolvers, pistolen, dolken en dynamiet-patronen. De politie die zich in het huis in hinderlaag had gelegd, arres teerde achtereenvolgens 17 personen, die zich naar de bijeenkomst begaven en drong vervolgens het lokaal binnen waar zij een lOtal anarchisten vond, die zeer verwonder! waren dat zij hunne vrienden niet zagei komen. De politie nam vervolgens eene groote menigte papieren in beslag, o. a, de lijst van de correspondenten en de lijit der geabonneerden op het blad Ni dia ni maitre. De wapens werden eveneens ii beslag genomen en naar het parket over gebracht. Al de anarchisten van Belgische nat» liteit zijn na een lang verhoor vrij gelaten, maar de overigen zijn naar de gevangen» vervoerd, ter beschikking van den procu reur-generaal. Het zijn twee Russische ni hilisten met name Jaffa en Reiffen en tie Fransche anarchisten met name Montaat en Furet. Het schijnt dat het lokaal ontdekt is op aanwijzingen van de Fransche en Russisch regeeringen. De Indépendance verzekert, doch slecht! onder reserve, dat er een complot gesmeai werd tegen den Czaar. EN GEE AND. In het hoogerhuis nam de heer Rotk- schild zijn zetel in. Het ontwerp tot kt benoemen van een minister van Schotl® werd iu tweede lezing aangenomen. In het lagerhuis verklaarde de b Bourke, dat hij geen plan heeft uit de rsf porten van lord Northbrook omtrent Egjpk nog meer openbaar te maken. De documenten omtrent de Suezkanaal- eonferentie worden gereed gemaakt om aaa het huis medegedeeld te worden; het huis zal de gelegenheid hebben, over deze over eenkomst welker redactie nog niet geheel opgemaakt is, zijne meening uit te spreken, alvorens verdere stappen gedaan worden. De regeering heeft geene bevestiging o»': vangen van het bericht omtrent den dooi van Olivier Pain. Het schijnt niet dienstig voor 's lands belangen, de correspondentie met sir Peter Lumsden op het puntwaarop tegenwoordig de onderhandelingen met Rusland zijn, open baar te maken. Sir Michael Hicks Beach deelde roede, dat besloten was tot het opnieuw benoem'1

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2