jl. ms: m Ds> «- ejmh: - am. _-m. W nr. Tengevolve van het overlijden van den heer G. Colrajon, archivaris-bibliothecaris I van Friesland, werd door ged. staten dier provincie aan den minister van binnenlandsche zaken voorgesteld de bestaande regeling der bibliotheek onveranderd te laten, behalve om de rijkstoelage van den titularis ten bijdrage van ƒ400 te verhoogen tot /10U0 en daar door de jaarwedde te brengen op ƒ2000. De minister achtte de bestaande bezoldiging ook te laag, maar wenschte tevens in het belang eener gewenscbte eenheid met andere provinciën in de behandeling en met het oog op de ordening, inventariseering en wetenschappelijke bearbeiding der oude provinciale archieven, een archivaris van rijkswege aan te stellen, met machtiging dat deze tevens belast kan worden de provinciale bibliotheek te beheeren. Ver dere correspondentie heeft tot het plan geleid om van rijkswege een archivaris te benoemen op eene jaarwedde van 1500, waarvan het rijk ƒ1000 en de provincie ƒ500 zal dragen, en bovendien ƒ500 als bibliothecaris der provincie; voorts een amanuensis, door ged. staten te benoemen, die per jaar voor het archief van het rijk /40U en voor de bibliotheek der provincie ƒ500 zal ontvangen. Door ged. staten is nu aan de staten der provincie voorgesteld de bestaande regeling in te trekken en de archiefstukken, aan de provincie geschonken of door haar aange kocht in de bibliotheek ten gebruike van het rijk te doen blijven, onder voorbehoud van de rechten der provincie op die stuk ken. Te Kimswerd is in den schoorsteen van een huis een nest met jonge kerkkou- wen gevonden. Een schipper, die daar aan den wal ligt, heeft de diertjes hij zich aan boord grootgebracht. De volwassen vogels, vier in getal, zijn buitengewoon tam. Zij bewegen zich geheel in de vrijheid en flad deren veel vertrouwelijker dan duiven, zelfs om de menschen heen op slraat. liet is eene wonderlijke gewaarwording zulke groote zwarte vogels van een voet lengte en breedte in de vlucht naast zich te zien passeeren. In de vergadering van den genees kundigen raad van Gelderland en Utrecht werd namens prof. Wefers Bettink o. a. de vraag gesteld: Opei inent wordt veelvuldig verkocht in winkels zonder eenige controle van over heidswege. Is er niets aan te doen, om dit tegen te gaan? De aanleiding tot deze vraag was het bekende Leidsche ver- g ftigingsschandaaldat onlangs zijn beslag kreeg door de veroordeeling van vrouw v. d. Linden. Het betreft hier, zooals alge meen erkend werd, een zeer moeielijk punt; eene regeling van den verkoop van alle zaken, die als vergiften zijn te beschouwen, zonder individuen te benadeelen, is inder daad hoogst bezwaarlijk. Dit kon intus- scheu de voorzi'ter wel mededeelen, dat deze quaestie geenszins sluimert, maar bij de regeering een punt van ernstige overweging uitmaakt. Intusschen nam hij op zichin de eerstvolgende inspecteurs-vergadering de zaak, indien dat noodig was, nog nader ter sprake te brengen. Maandag zijn te Oldenzaal twee per sonen gevangen genomenverdacht van valsch geld te hebben vervaardigd en daarna uitgegeven, guldens en Duitsche Groschen (6-centstukken). Drie guldens zouden uit gegeven zijn bij drie tappers te Lutte, ge meente Losser. Bij de huiszoeking bij de verdachten zijn ook de vormen gevonden en wel in den aschpot, waarop het eten ge kookt wordt. Door de hitte waren de vor men gebroken. De vermoedelijke hoofd schuldige heeft reeds 20 jaren te Leeuwarden gevangen gezeten wegens moord op den pastoor te Rietmolen gepleegd en hij is nu ruim een half jaar op vrije voeten. Tot het benoemen van een stembureau werd door den burgemeester van Bergharen driemaal een raadsvergadering belegdwaarop echter geen der raadsleden verscheen. Daarop werden de wethouders voor hetzelfde doel opgeroepen. Zij verklaarden zich bereid, het stembureau voor de verkiezing van den ge meenteraad uit te maken. Voor eenige maanden werden in het Ravenbosch bij Valkenburg, bij het vellen van een eik elf zilveren muntstukken ge vonden, die door het oudheidkundig ge nootschap te Maastricht zijn aangekocht. Deze muntstukken, op denzelfden stempel te Leuven geslagen, zijn: drie Toursclie grooten van koning Philips II van Frank rijk (13281350) en drie-en-dertig ster- lingsche denariën van Jan III hertog van Brabmt (13121355). Later werden ter zelfder plaatse nog wel 500 zulke munt stukken ontdekt, alle van bovengenoemde twee soorten. Deze munten schijnen af komstig te zijn van een depot in de eerste helft der XIV eeuw aldaar geplaatst, '4 «,S5\VKVIIAGE. Door Z. M. is pensioen verleend ten laste van den staat aan mr. J. B. L. Wentliolt, gewezen raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage; aanJ. Kroes, gewezen rijks veldwachter 3de kl aan J. De Gunst, eervol ontslagen bewaarder 1ste kl., 1ste rang, in de militaire strafgevangenis nabij Leiden. Door Z. M. is de teekenaar 2de kl. bij 's rijks werf te Willemsoord, M. Pli. De Koster, benoemd tot teekenaar 1ste kl. De heer J. M. Garcia, benoemd tot consul der Nederlanden te Rio Grande do Sul, is als zoodanig door de Braziliaansche regeering erkend. De otfieieren van administratie 1ste kl. van het wachtschip te Willemsoord, J. W. Groeneyken A. De Leef, van het fregat Ererlsenbenevens die der 2de kl. I. Lom baard, van de rammonitor Matador, zijn op non-activileit gesteld. Voorts zijn de op non-activiteit gestelde officieren van admi nistratie 1ste kl G. II. Verboon en F. F1. A. Caimeel, en die der 2de kl. K. A. De Josselin de Jong in activiteit gesteld, res pectievelijk op het wachtschip te Willems oord, het fregat Evertsen en de rammonitor Matador. ÏUITËNLANDSCHË BERICHTEN? EWKELAX U. De meerderheid, die Bradlaugh dit maal uit het Engelsche lagerhuis verbande, was kleiner dan bij vroegere dergelijke ver tooningen. De parnellislen stemden allen met de regeering; de ministriëelen hadden een dringend verzoek tot hun partij gericht om op te komen, de liberalen niet, hetgeen de beleekenis dier verminderde meerderheid verhoogt. De voorzitter heette Bradlaugh heen te gaan; Bradlaugh zeide„lk kwam hier gehoorzamende aan den wil mijner kie zers Maar ik buk voor uw bevel en zal op de kiezers een beroep doen tegen het gedane onrecht". En na drie buigingen voor den voorzitter te hebben gemaakt, ver wijderde hij zich. De Mahdi, Mohammed Aclimedheeft thans ook eene ridderorde ingesteld. Na de inname van Khartoem volgde, ge lijk men weet een algemeene plundering, bij welke gelegenheid, in huizen van particu lieren, bazaar's en winkels verscheidene gou den zilveren en koperen horloges werden buit gemaakt, die echter reeds tien volgen den dag, op bevel van den Mahdi, door de soldaten weder aan de schatkistbewaarder moesten worden uitgeleverd. Men was er zeer nieuwsgierig naar, wat de Mahdi wel met al die horloges zoude uitvoerenen de oplossing van dit vraag stuk volgde zeer spoedig want Mohammed Aclimed deelde ze als ordeleekenen aan zijne strijders uit. De nieuwe orde heeft drie klassen en wel de goudenzilveren en koperende gede coreerde draagt liet uurwerk op de borsthet geen ieder, die reeds een horloge rijk mocht zijn en niet gedecoreerd is ten strengste verboden is Vermoedelijk zal de nieuwe orde slechts worden verleend, totdat de horlogesvoor- raad van Mohammed Aclimed uitgeput is geraakt. AFIIIHA. Blijkens de laatste berichten heeft de lieer Van Rhijn in het Kaapselie parlement een voorstel ingediend, om te besluiten, dat gelijke rechten zouden gegeven worden aan liet Hoilandsch in het parlement, op de gouvernementskantoren en de scholen in de kolonie. Hij wees er op, hoe moeielijk het nu somtijds was voor sommige leden om te weten wat er behandeld werd. „Som mige wetten werden nu aangenomen, zon der dat men den inhoud juist wist. Hij zou liever bedanken dan te weten dat hij zijn plicht niet kon doen, omdat hij wegens de onbekendheid met de taal de handelin gen niet kon volgen. De dagvaardingen en aanmaningen moesten in het Hoilandsch verschijnen, en ook op de scholen behoor den de examens zoowel in het Hoilandsch als in het Engelsch te geschieden. Hij was niet tegen de Engelsche taal, maar als ge boren Afrikaner was het Hoilandsch hem lief, en ten anderen waren er tal van adres sen ingekomen, waarin om gelijke rechten wordt gevraagd. Onbekendheid met- de taal richtte een scheidsmuur op tusschen de twee deelen der bevolking. Van beide kanten moest men dus trachten wederkeerig elkan ders taal te leeren. Onbekend maakte on bemind. „De Afrikaners moesten hunne kinderen Engelsch doen leeren en de En gelschen moesten het Hoilandsch leeren." Na eenig debat werd het voorstel aange- nomen. FRAN KR IJK. Generaal Courcy meldt het volgende uit Hué dd. 7 Juli: „Wij zijn volkomen meester van de plaats. De vijandelijke troe pen zijn in groote wanorde uiteen gegaan. Er kwamen nog eenige alleenstaande bran den voor in den omtrek van het gebouw der legatie en op zekere punten van de citadel. „Het paleis is onbeschadigd, dank zij der uitstekende tucht van het bataljon zouaven, dat het gebouw bemeesterde en thans bezet houdt. „Het paleis bevat groote schatten; o. a. vijf inillioen aan baar zilver. Dit cijfer zal nog aanzienlijk stijgen als ik er in slaag ook het baargoud te vinden. De waarde der kunstvoorwerpen is onschatbaar. „lk wacht uwe instructies." J» t'AÏJ K. De heer Castelar, de bekende Spaan- sche dichter en politicus, heeftjl. Maandag in de Spaansche Cortes eene redevoering gehouden die, ondanks het gemompel der meerderheid'en de interruoties van den pre sident, ruim vier uren duurde. Het was de schitterendste en tevens de scherpste rede, die sedert de restauratie in de Cortes tegen de regeering werd uitgesproken. Senor Castelar verweet de tegenwoordige regeering, dat hare misslagen op financieel en sanitair gebied; hare oueenigheden met de bevolking der hoofdstad, hare sterk ul- tramontaansche neigingen, hare vervolging der democratie, hare onverstandige raadge vingen aan den koning en de woorden, die zij den souverein in den mond had gelegd, langzamerhand een toestand hadden doen geboren worden, die het volk noodwendig moest voeren tot de keuze tusschen per soonlijk gezag en revolutie. Hij verklaarde dat op den duur een van beide wegen moest worden ingeslagen tenzij (en wel zeer spoedig) Senor Sagasta en de liberale partij werden opgenomen onder's ko- nings raadslieden, ten einde een aantal li berale hervormingen (en vooral de invoering 1 van algemeen stemrecht) te bewerkstelligen, welke de democratie bereid wasbij wijze van wapenstilstand en als eene billijke con cessie aan hare beginselente aanvaarden. I DII1TICHLAND. Keizer Wilhelm heeft dezer dagen uit zijn paardenstal vier prachtige Trakehner vossen aan den Sultan van Turkije ten ge schenke gegeven. Von llohe-pacha, adju dant-generaal en opperstalmeester van den Sultan, is Zaterdagmorgen jl. met dat kost bare vierspan en een 0-tal andere uitste kende paarden, welke Von Hohe voor den paardenstal van den Sultan in Duitschlaud heeft aangekocht, uit Berlijn over Odessa naar Konstaiitinopel vertrokken. Te Berlijn is, naar gemeld wordt, een handelstractnat tusschen Turkije en den nieuwen Congo-staat gesloten, hetwelk na mens den Sultan door den ambassadeur Said Tacha, en namens den souverein van den Congo door graaf De Lalaing, kabinets secretaris van koning Leopold, onderteekend is. Volgens bericht uit Berlijn worden thans vertrouwelijke onderhandelingen ge voerd, om een tolverbond tusschen Duitsch laud en Oosteniijk-llougarije tot stand te brengen. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 8 Juli. {Part. lel. II.) Eer- gisteieunamiddag is de koningin der Neder landen met een extratrem te Weiinar aan gekomen, om een bezoek te brengen aan de groothertogelijke familie, meer bepaald aan prinses Elisabeth die ongesteld is. LONDEN, 9 Juli. Het kabinet heeft gisteren besloten tot het benoemen van een commissie van onderzoek naar de oorzaken der kwijning van den handel en den land bouw. LONDEN, 9 Juli. {Part. lel. D.v.N.) De universiteit der provincie Wales, te Aberystwith, is door brand vernield. De inrichting heeft tachtigduizend gekost. GEJI RËNITltltAAD. De voorzitter opent ten twee ure de ver gadering. Aanwezig de lib. De Fremery, Was, Verster, Land, Van Dissel, Van der Hoeven, Zaaijer, Donner, Bredius, llartevelt, Zaal berg, Du Rieu, DeUoeje, Le l'oole, Cock, Van Hoeken, Buys en de Voorzitter. Afwezig met kennisgeving de lih. Driessen, Kerslens, Kaiser, Knappert, Juta en Bool. Het nieuw gekozen gemeenteraadslid, de heer dr. W. N. Du Rieu legt de bij de wet voorgeschreven eeden af, neemt vervolgens zit ting en wordt hierop door den voorzitter geïnstalleerd. De heer Donner interpelleert den voorzit ter over het pensioen aan den lieer Schaap verleend, hetwelk naar zijn meening niet in overeenstemming is met de gemeentelijke pensioenverordening. Spreker meent, dat het niet richlig was bij de vaststelling van diens pensioen zijn diensttijd als brandmees ter in berekening te brengen. Hij stelt daarom voor het geval in handen te stellen van de commissie van financiën. Het voorstel van den heer Donner wordt genoegzaam ondersteund en daarop in dis cussie gebracht. De heer Cock betuigt zijn instemming met het gesprokene van den heer Donner, en wil ook de kwestie gebracht hebben bij de commissie van financiën. De voorzitter meent, dat de kwestie niet behoort bij de commissie van financiën, omdat het hier geldt een interpretatie van een gemeentelijke verordening. Prof. Buys meent ookevenals de voor zitter, dat de kwestie niet te huis behoort bij de commissie van financiën en stelt voor de behandeling van deze zaak tot de vol gende vergadering uit te stellen. Het voorstel van prof. Buys in rondvraag gebracht wordt met algemeene stemmen aangenomen. Ingekomen stukken. Dispositie van de Ged. Staten der provincie Zuid-Holland dd. 29/30 Junijl B.N°. 170 (3e afd) 24/4 ten geleide van het goedge keurd raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting dienst 1884. Wordt voor kennisgeving aangenomen Verzoek van de Gebrs. Van Wijk C"., om vergunning tot het leggen van een warm- wateibuis uit hunne fabriek aan het Leven daal naar die gracht. Adres van Mr. II. Ter Haar Bz. houdende verzoek om eervol ontslag uit de betrekking van leeraar in de Staatswetenschappen aan de Iloogere Burgerscholen. Beiden in han den van burg. en weth. Verzoek van de Wed. Kruimer geb. Van Rooy, om afschrijving van pi. dir. belasting dienst 1885, wegens vertrek uit de ge meente wordt in handen van burg. en weth. en commissie van financiën gesteld. Rekening dienst J884 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis wordt in handen van de commissie van financiën gesteld. De voorzitter deelt mede, dat geen gelden in prolongatie belegd zijn. Tot bestuurders van de stedelijke werk inrichting worden gekozen de heeren J. Van Heukelom, C. J. Leembruggen en A. J. Krantz. Tot commissaris der Bank van Leening wordt benoemd de heer rar. C. Cock. Het verzoek van den heer G. Aalberts- berg om continuatie als stadsheelkundige wordt ingewilligd. Op voordracht van burg. en weth. wordt de heer A. Hendriks tot leeraar in de Ne- landsche taal- en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium voor één jaar in zijn betrekking gecontinueerd. Op voordracht van burg. en weth. be sluit de raad: I. voor het jachtseizoen 18S5/6 permissie uit te reiken tot het jagen voor waterwild op de Vroonwateren, tegen betaling van ƒ6 per stuk. II. de toelage op de begrooting ten be hoeve der Stedelijke Werkinrichting uitge trokken, met ƒ1090 te verhoogen. III. de schutting langs de Ruïne voor de som van ƒ410 aan te koopen nadat de voor zitter verklaard had, dat de commissie van financiën geen bedenkingen tegen de voor dracht had. De heer Van Hoeken vraagt, of hel voor nemen bestaat het terrein van de Ruïne pro visioneel gesloten te houdenof voor het publiek open te stellen. De voorzitter antwoordt, dat sluiting van het terrein geen ongerief voor het verkeer zal opleveren, en dat voor vreemdelingen, die het monument van v. d. Wertf van nabij wenschen te ziende gelegenheid zal open gesteld worden. Aan de orde is het voorstel van mr. J. Bredius tot invoering van een controle op de lichtsterkte van het gas. De heer Bredius verheugt zich, dat zijn voorstel eindelijk aan de orde komt, maar betreurt het, dat Burg. en Weill, adviseeren tot verwerping van zijn voorstel. Hij heeft in der tijd de voordracht tot vermindering van de gasprijs met groote ingenomenheid begroet; maar toen hij later over die voor dracht rijpelijk nadacht, kwam hij tot de conclusie, dat de verlaging van de gasprij- zen ten gevolge zal hebben een vermindering van inkomsten voor de fabrikante, in casu de gemeente. En nu zal de fabrikanteten-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2