BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. droten ijver en geduld om de oude schrifturen te onderzoeken en te ordenen zijn hoedanigheden die j met recht geëischt mogen worden. Ik zou ze de j qualiteit van verkenners willen geven die het re- sultaat van hun zoeken ten dienste stellen der j veldheeren die voor de een of andere onderneming j terreinkennis moeten hebben, maar tevens betrouw bare gidsen voor de overige manschappen c. q. bet volk in zijn geheel) zijn indien zij namelijk door de mededeeling van wat zij vinden, deze man- schappen opmerkzaam maken op wat hun te weten noodig is. Te weinig wordt naar mijn be.-cheiden raeening aan dit laatste voldaan. Ten opzichte der conclusie van dit laatste schrij ven heb ik echter mijne gegronde bezwaren. Waarom zou het archivariaat door hem die er lnst, tact, intuïtie voor heeft, niet als middel van bestaan mogen beschouwd worden? Ik zie in deze uitdrukking iets van: Gereserveerde plaats en be trekking voor een rijk mans zoontje". En dit is mijns inziens gansch verkeerd. Met loffelijke uit zondering van enkelenschuilt onder hen, wier leven zoo kalm daarheen rolt, de minste energie. Daarbij, de tot dienst beieid zijnde geleerde vindt in het verzoek om hulp van zijn alter ego een firikkel, de rijke in zijn vermogen dikwijls een be- etsel tot voortdurende en dan toch ook eenigszins verplichte dienst prestatie. Een gemeente-archi varis is bovendien een beambte, zij hij dun ook tamelijk hoos* geplaatst. Aan dezen nu een loon te geven, kleiner dan dat van meenig meesterknecht eener zaak, is dunkt mij verlagend voor het be stuur eener universiteits-stad. Gratificatie mag het niet zijnhet moet traktement wezen, opdat voor ieder lid der gemeente, die op goede gronden in lichtingen uit het archief vraagt, het ontvangen daarvan geen gunst, maar recht zij. Is het ten onrechte dat ik in dit onmogelijk traktement een staaltje van bureaucratie zie, grooter dan het in 't eerst schijnt? 't Zal het getal der archivarii niet doen toenemen en zoolang er archieven zijn, waar ^charters met zegelen in witten wassche,ik meen van Margaretha van Oostenrijk, op den zolder van het raadhuis in een kist liggen, zonder dat iemand er naar omziet, gelijk dit vóór enkele jaren nog door mij gezien is, zoolang mag men den lust er wel een weinig inhouden." ITADSIVIEUWS. In de maand Juni zijn binnen de gemeente Leiden geboren110 kinderen als: 55 zoons en 55 dochters; over leden: 85 personen, van welke 5 elders woonachtig, als: 28 mannen, 16 vrouwen, 24 zoons en 22 dochters. Gehuwd 21 paren. Door burg. en weth. wordt aan den gemeenteraad machtiging gevraagd om de schutting over te nemen van de aannemers der inrichting van het feestterrein voor de som van 410, waaronder begrepen zijn de kosten van het doortrekken der schutting voor dat deel, dat vrij zal vallen wanneer het feestgebouw afgebroken is, en wel om te blijven dienen tot omheining van de groote Ruïne, wanneer tot den aanleg van een park zal worden overgegaan. Onlangs heeft de minister van binnenlandschc zaken verzocht, een plan van aanleg, met bestek en raming heui ter goedkeuring te doen toekomen, met het oog op de staatsbegrooting voor 1886, hetgeen geschieden zal, zoodra de nieuw benoemde gemeente-architect in functie zal zijn getreden. Volgens B. en W. wordt de waarde der schutting na afloop der werk zaamheden, op 200 geschat, terwijl langs dezen weg de kosten belangrijk lager zullen zijn, dan die, verbonden aan het maken eener nieuwe schutting. UNIVERSITEIT. Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap, de heer H. Mounier, geb. te Rembang, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: /Kwaadwillige verlating". Door den minister van oorlog is be paald dat de officierendie wenschen deel te nemen aan den personeelen wedstrijd bij bet scliietconcours te Hoornvoor zoover de belangen van den dienst zulks toelaten, daartoe in de gelegenheid kunnen worden gesteld. In een schrijven uit 's Gravenhage aan het Ilbl. wordt gemeld, dat bet voornemen zou zijn met de voorloopige verslagen over de grondwetsvoorstellen zoodanig voortgang te maken, dat zij half Augustus in het licht zouden verschijnen. Verder is van den minister van koloniën binnenkort een wets ontwerp tot afschaffing van de uitvoerrech ten in Indië te verwachten. Het gerechtshof te 'sHage, in raad kamer vereenigd, heelt de zaak tegen Jeanne Marie Lorette, thans gedetineerd te's Hage, naar de openbare terechtzitting verwezen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Hillegom de smid S., op de Vee- nenburgerlaandoor twee onbekenden aan gevallen, mishandeld en van zijn geld be roofd. Op het hooren van eenig gerucht vluchtten de aanvallers. De grootvorst en grootvorstin Michaël van Rusland zullen Donderdag a. s. Am sterdam verlaten. 1 Een te Amsterdam uit het water op gehaald lijk is herkend als dat van P. J. M. BS «C3 Stm BIS genaamd, koffiehuishouder aan liet Bezui- denhout te 's Gravenhage. De verdronkene werd sedert jl. Vrijdag te 's Hage vermist. In het IV. v. d. 1). leest men, ge boren: Blanche Glotilde Eleonore Isabelle Guiliaumine Ernestine Alphonsiue Octavie Margariet, dochter van August Ernst Engel- bertus Johannes Koster en Heloise Helene Clemenee Fianfoise KosterVermin. Amsterdam, 29 Juni 1885. -Een lid van de Amsterdamsclie W iel- rijders-club heeft den 5en Juli van Amster dam naar Goreuin heen en terugeen afstand van 150 K. M.gereden in één dag. Hij vertrok des ochtends half acht en kwam des avonds te 10 uren terug, na te Gor- cum ruim 3 uren gepleisterd te hebben. De weg is bijna geheel straatweg. Op de bouwhoeve van de Gebr. Ver- beek, in den lloutrakpolder, heeft men ge tracht zich van ongenoode gasten te ontdoen. Er is daar nl. een klopjacht gehouden op ratten, die een ware plaag begonnen te worden. Iluim 700 zijn er afgemaakt. Dit leger voedde zich bijna uitsluitend met koren, dat ze iu de tasschen in grooten voorraad vonden. Op sommige hoeken is geen korreltje en alleen maar stroo te vinden. (.It tVtMi ICE Door Z. M. is mr. J. G. Kruimel, be noemd tot burgemeester der gemeente Ouder- amstel. Door Z. M. zijn, op hun verzoek, eervol ontslagen: de iieer G. C. Klerk de Reus, laatstelijk predikant bij de Prot. ge meente te Djocjocarta, thans met verlof hier te lande; de heer J. H. Vos, laatstelijk rekenaar hij liet magnetisch cn meteorolo gisch observatorium te Batavia, thans met verlof in Europa, en mevrouw E. C. Wig- gers van Kerchem, geb. Gosler, laatstelijk onderwijzeres 1ste kl. bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en inet dezen gelijkgestelden in Aed.-Illdië, thans met verlof hier te lande; de twee eerstgenoem- den met toekenning van pensioen. De minister van binnenl. zaken zal op 11 dezer geen audiëntie verleenen. Wegens restauratie der troonzaal op het Binnenhof te 'sllage, zal deze zaal gedurende veertien dagen voor liet publiek niet te bezichtigen zijn. BGLGIE. Den 26sten dezer zullen de nieuwe handelskaden te Antwerpen op plechtige wijze worden ingewijd. Het programma der fees telijkheden is, onder goedkeuring des ko- nings, In hoofdzaak reeds vastgesteld, maar de "regeering schijnt voor liet verzoek van het stedelijk bestuur weinig ooren te heb ben om een deel van de kosten der feest viering voor rekening van den Staat te nemen. Eeue rijk getooide en met vlaggen ver sierde vloot van stoomvaartuigen zal des middags te 12 uur te Tamise den koning, de koningin, waarschijnlijk vergezeld van het kroonprinselijk paar van Oostenrijk en prins Philips van Saksen-Coburg met zijne eclitgenoote prinses Louiseprinses Clemen tine en gevolg alhalen en naar Antwerpen brengen, waar de koninklijke familie om streeks 2 uur verwacht wordt. Zoodra de koning aan de nieuwe kade zich ontscheept zal hebben, zal de burgemeester een toe spraak houden, welke door den koning be antwoordt wordt. Na de nieuwe kaden te zijn langs gewandeld, zal de koninklijke stoet zich plaatsen op een tribune, welke aan de Waterpoort is opgericht, ten einde den optocht der beroemde Antwerpsche „Natiën" te zien, welke schitterend belooft te zijn, en b. v. niet minder dan 87 wa gens bevatten zal. Voor een officieel diner heeft de koning dank gezegd, omdat Z. M. met zijne gasten de tentoonstelling wenscht te bezoeken. Des avonds zal er op de Schelde een groot vuur werk worden afgestoken. ENGELAND. In het lagerhuis verklaarde sir Michael Hicks-Beach, dat de regecring voornemens is, sir Henry Drummond Wolff met eene speciale zending naar Egypte te belasten; nadere bijzonderheden daaromtrent zijn echter nog niet vastgesteld. De regeering heeft geen grond, om sir Drummond Wolff de bevoegheid voor zulk eene zending te ont zeggen; integendeel, zij heeft alle reden om aan te nemen, dat zijne zending den klie- dive aangenaam zal zijn. De heer Maclaren (liberaal) heeft eene motie aangekondigd, waarin verklaard wordt, dat het niet wen- sehelijk is sir Drummond Wolff met eene zending naar Egypte te belasten. «C3 4» M <E. m. ÏW Het lagerhuis heeft, na een debat dat verscheidene uren duurde, met 151 tegen 2 stemmen het door den heer Gladstone ondersteunde voorstel van sir Michael Hicks Beach aangenomen, waarhij bepaald wordt, dat Dinsdags en Woensdags bij voorkeur regeeringszaken zullen worden behandeld Met 153 tegen 32 stemmen heeft het lagerhuis besloten, aan prinses Beatrix een huwelijksgift van 30000 toe te kennen. De heer Arthur Balfourpresident van den Local Government Board, heeft bekend gemaaktdat de reglementen van het vorige jaar tegen de cholera-besmetting wederom in werking zijn getreden en de invoer van lompen tot 1 November a. s. is verboden. Lord Wolseley is Maandag, vergezeld door generaal Bulier en lord Charles Beres- ford, uit Caïro naar Engeland vertrokken. Het opperbevel der Britsche troepen in Egypte is opgedragen aan generaal Stephenson. Aan de Times wordt uit Durban ge meld, dat generaal Warren iti zijn rapport omtrent het Becliuanaland aantoontdat 70.000 vierkante mijlen beschikbaar zijn voor 7000 pachthoeven, welke Warren voorstelt aan Engelsche pachters te verpachten. Warren raamt de jaarlijksche inkomsten van het Becliuanaland op 63.000 de uitgaven op 62.000 pd. st. Warren stelt liet pro tectoraat der regeering voor hetwelk zou uitgeoefend worden door een Engelsclien oppercommissaris, die als landvoogd wordt bijgestaan door een wetgevenden raad, deels gekozen, deels benoemd. De Kaapsche wetten zullen van kracht zijn bezuiden de Moloporivier; gedurende de overgangsperiode zal een krijgsmacht de orde handhaven. Warren wil een verbod van den verkoop van spiritualiën. De weinig vriendschappe lijke houding der Kaapsche ministers tegen over Warren maakt een Engelscli-Knapsche schikking omtrent het Becliuanaland zeer onwaarschijnlijk. FR ANÜKIJK. De heer De Frcycinet heeft het vre- destractaat van Tientsin bij den senaat in gediend. Nadat de urgentverklaring was uitgesproken, is de beraadslaging begonnen over de t'gyptische linaticiëele conventie, welke door den lieer Gavardie werd bestre den, waarna de conventie is goedgekeurd. De kamer heeft alle hoofdstukken van de begrooting der staatsspoorwegen aange nomen. Door de regeering zijn bij de kamer van afgevaardigden twee wets-ontwerpen ingediend, strekkende: het eene, tot het toekennen van ondersclieidingsteekenen aan lien die in de Congostreek aan Frankrijk uitstekende diensten bewezen hebbenliet andere, tot het verleenen van een crediet vau 100,600 fr.ter voorziening in de kosten van liet voort te zetten voorloopig onderzoek der plannen voor de in 18;9 te houden wereldtentoonstelling. Generaal Courey seint uit Hué van eergisteren: De toestand is kalm. De An- namitisclie troepen zijn volkomen op de vlucht gedreven. Het koninklijk paleis is niet verbrand. Het bevat vele kunstschat ten van groote waarde. De regent l'hu- 11 eng is in onze handen. Generaal Courey richtte tot het Annami- tisclie volk een manifest, gecontrasigneerd door Thu-Hong, waarin de aanval ten sterkste wordt afgekeurd, en de koning en de koningin worden uitgenoodigd hun intrek weder ten paleize te nemen. De Franschen bezetten de citadel. De geheele marine-infanterie uit Tonkin is ont boden. DltlTSCIlLAND. Eergisteren isteTüffer, een badplaats in Stiermarken, in den ouderdom van 81 jaar overleden prins Alexander van Wur- temburg, oudoom van den koning van Wurtemberg. GEMENGDE BERICHTEN. In het gerechtsgebouw te Thiers, waar onlangs de grond instortte en een aantal ineuschen het leven verloren, is thans het dak ingevallen, waardoor 12 menschen ge vaarlijk zijn gewond. Voor het toelatings-examen aan de Universiteit te Londen hebben zich deze maand 150 vrouwelijke candidaten aangemeld. De hertogin van Cumberland is te Gmundeu bevallen van een zoon. Zondag, op den betaaldag van de werklieden welke aan de nieuwe vergrootings- werken van liet vertakkingskanaal Brussel- Cliarleroi werken, hebben te Manage ernstige onlusten plaats gehad. De werklieden hebben do bureelen over rompeld, de deuren en vensters verbrijzeld I de meubelen in stukken gekapt, buiten worpen en verbrand, en ten slotte boeken plans en belangrijke documenten in 't vDll| geworpen. Niets werd gespaard. Daar op dat oogenblik slechts vier gendarmen te voel aanwezig waren, was het hun onmogel» de orde te herstellen. Zij moesten, evens], het dienstpersoneel, de vlucht nemen, Te 11 uren kwam er versterking van La Lo0. vière, en te lij- verschenen 10 gendarm» te voet uit Bergen. Eindelijk werd een sterkt afdeeling gendarmen te paard ter hulp ge. zonden. Dit alles scheen nog niet voldoende te zijn, en te 1} uur kwam het parket me nieuwe hulptroepen aan. De oproermakers zetten hun verwoestingswerk voort en viel» de machine der werken aan. De groote industrieel van Elzas, Hart. mann, heeft 500,0U0 fr. nagelaten aau J, stad Parijs voor een jongensweeshuis en 100,000 fr. voor de armen dier stad. Een tiende gedeelte der studentes- bevolking te Zurich, beslaat tegenwoordig uit dames. Veertien jonge vrouwen studeerep in de philosophic, negenentwintig indemt. dicijnen en twee in de staatswetenschappen Het getal buitenlandsche dames is ooi zoo overwegend niet meer, want op het tot»] van vijf en veertig, zijn tegenwoordig vijftien Zwitserschen van geboorte. Ook is Rusland niet langer het land, dat het grootste contingent levertwant sleckti tien Russische dames studeeren tegenwoor dig te Zurich. Bij de ontvangst der Marokkaanse]» ambassade door den heer De Freyciuet, ge. bruikte deze minister van buitenlandsche ai ken de ingewikkelde vormen der Oosterse!» beleefdheid. De gezanten hadden dooi middel van den consul Fèraudhunne vol doening te kennen gegeven over de aange- nomen reis, en erbij gevoegd, dat zij tol hun groot genoegen, de Middellandsclie Zei overgestoken hadden, zonder last te hebber van de gevreesde zeeziekte. „Dat spijt mij!" zeide De' Freycinet Fèraud was verbaasd, en aarzelde, huiI dit te verhalen. „Wees zoo goed, hun te zeggen,du het mij spijt", herhaalde de minister. Verwondering der ambassadeurs. „Omdat", vulde De Freycinet aan, gezanten, thans gerustgesteldminder zullen aarzelen om naar hun land terug tekeer», terwijl de vrees voor de zeeziekte hen» bewogen hebben, langer in ons middentt blijven." De ambassadeurs warennaarmate zij ii beleefdheid van het antwoord begrepen, b zeer over voldaan; hnn tevreden gelach weiktt ten laatste aanstekend op de hofhouding van den Franschen minister. De directeur van de afdeeling Suieli publique van het Fransche ministerie va binnenlandsche zaken, de heer Levaillant, heeft een circulaire gericht aan alle co» missarissen van politie der zeebadplaat» Zijn schrijven heeft ten doel te verhiuderet dat hasardspelen in de casino's worden t» gelaten. Hij gelooft dat, daar dit ju verscheidene clubs en geheime speelhuiza gesloten zijn, het aantal spelers van beraf en „qrecs" dat jaarlijks zich naar de us plaatsen begeeft dit jaar vrij wat aanzien lijker zal zijn. Hij heeft daarom bevolea, dat de commissarissen van politie hem it vreemdelingenlijsten, zoodra zij uitkomt dadelijk moeten zenden. Hij hoopt du- door onverwijld maatregelen te kunnen men tegen bekende oplichters, wier nam hij daartussehen aantreft. Ter wille van» badplaatsen heeft Levaillant het jockejip moeten toelaten; maar de inzet mag nï hooger dan 3 francs zijn. In zijn circuliii dringt hij er sterk op aan, dat de oom» sarissen er op letten, dat aan deze bepalii streng de hand wordt gehouden. De Leipt. Zeit. maakt een schrijf van den vrijheer Von Manteuffel, (vader: den onlangs overleden veldmaarschalk) of baar, dat hij aan den vader van prof. Kr.f te Chemnitz richtte. Genoemde profess»' in het bezit van onderscheidene brieva van den vrijheer. De brief, die van 1 October 1814 gtéf' teerd is, luidt verkort als volgt: „Mf Herzens Krug 1 Ik heb een eigenaardi? verzoek aan u te doen, want gij kunt®] een grooten dienst bewijzenik heb na®1 lijk tegen Kerstmis een onderwijzer noodig, minder voor mijne eigen kinderendan 'w de beide oudste kinderen van mijn overleden broeder Otto (beide werden later mini''"' in Pruisen). Ik zoude gaarne een candid»! in de theologie hebben en zal u in W1 trekken aangeven welke eigenschappen ik® den opvoeder, aan wiet) ik de kinder® toevertrouwwensch aan te treffen1°. ®oil hij een gezond en juist verstand hebbes wat hij weet moet geen confusum cham'/:- tohu va bohu zijnkortom hij moet

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2