NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Woensdag 8 Juli 1885. N°. 157. ADVERTENTIEN: Bureel: Sclieepmakerssteeg G. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. DE BOETVAARDIGE. Leidsche ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van A6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel f 0.10. 199e Jaargang. iiUROEtlKF.STi.lt en WETHOUDERS van UI DENbrengen Ier kennis van belanglieb- benden dal lal toelalings-eiamen voor (Ie lloogere liurgerscliool voor meisjes, zal plaats hebben op Vrijdag ÏO en Zaterdag II Juli n. s. Iclkens des voormiddags le y uren in liet Schoolgebouw aan de Garenmark 1. Burgemeester en Weihouders voornoemd, ÖE KANTER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 3 Juli 1885. STADSNIEUWS. Commissarissen der stedelijke werkin richting hebben aan burg. en weth. mede gedeeld, dat de toelage, ten behoeve hun ner instelling uitgetrokken, niet voldoende is en dientengevolge met 1000 zal moeten worden verhoogd. Deze verhooging is een gevolg van de lage prijzen, welke verkre gen werden bij den verkoop van in die inrichting vervaardigde goederen, alsmede doordien in de eerste maanden van dit jaar door vele personen van deze inrichting is gebTuik gemaakt, tengevolge van de destijds heerschende werkeloosheid. Curatoren van het gymnasium geven aan den gemeenteraad in overweging den heer A. Hendriks wederom voor den tijd van dén jaar als leeraar in de Nederl. taal en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde aan genoemde instelling te continueeren. Ter benoeming van drie leden buiten den gemeenteraad in het bestuur van de stede lijke werkinrichting, in de plaats van de hh. J. Yan Heukelom Jr., C. J. Leem bruggen en A. J. Krantzis door bestuur- deren dier instelling de volgende voordracht aan den gemeenteraad ingediendJ. Yan Heukelom Jr. en P. Yan Bleiswijk Eis; C. J. Leembruggen en M. W. Jaeger; A. J. Krantz en J. B. Zuurdeeg. Yoorts worden door burg. en weth., als commissaris der Bank van Leening, ter vervulling van de vacature wegens de periodieke aftreding van den heer mr. C. Cock, aanbevolen, de bh. mr. C. Cock, mr. H. Yan der Hoeven en mr. S. Le Poole. De commissie van financiën geeft den raad in overweging, na enkele bedenkingen te hebben gemaakt, de rekeningen van de stedelijke gasfabriek goed te keuren. De exploitatierekening in ontvangst tot eene som van ƒ293,795.24, in uitgaaf/262.148.28, saldo f 31646.96; de rekening van hetuit- breidings- en vernieuwingsfonds in ontvangst 17923.93', in uitgaaf ƒ11829.95, saldo ƒ6093.986. Zij stelt voor het batig saldo, volgens de exploitatie-rekening ad ƒ84066.22, in de gemeentekas te storten. Daar den toevloed van beleeners aan de stadsbank in de laatste maanden zoozeer is toegenomen, dat het op den duur hoogst moeielijk wordt op geregelde wijze in de behoeften van den dienst te voorzien, meenen commissarissen over te gaan tot de oprichting van hulpkantoren, weshalve zij aan den raad voorstellen op een nader te bepalen tijdstip twee van die hulpkantoren te vestigen. Zij wenschen deze vestiging beschouwd te hebben als eene proef, op zoo eenvoudige wijze ingericht, opdat de raad, zon der bezwarende verplichtingen voor de toe komst te aanvaarden op deze proef zou kunnen terugkomen zoodra hem dit noodig zou toe schijnen. In overeenstemming met dit plan worden de beambten van de hulpkantoren niet in vasten dienst aangesteld en ontvangen zij ook geen ander loon dan een deel van de inkomsten, welke het hulpkantoor zal afwerpen. Geldelijke verplichtingen van noemenswaardige beteekenis zullen alzoo voor de gemeente uit de vestiging van de hulp kantoren niet voortvloeien, behalve de ver plichting om aan de bank de kapitalen te verstrekken, welke voor de exploitatie van de hulpkantoren noodig zijnmaar de renten van die kapitalen worden door de interes sen, welke de beleeners opbrengen, ruim schoots gedekt. Alhier werden in den nacht van Yrij- dag op Zaterdag jl. in een in aanbouw zijnd pand verschillende timmermansgereedschap pen ontvreemd en zulks door overklimming van eene schutting. Nadat enkele stukken door de politie in beslag genomen waren, bleek het, dat aan den diefstal schuldig was zekere J. Y., die, daarop aangehou den, alle schuld ontkende. Door de opkoo- pers herkend, heeft hij ten slotte bekend het feit in vereeniging met nog een ander gepleegd te hebben. Hij is naar de gevan genis te 's Hage overgebracht. Donderdag aanst. hoopt de besteller bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij W. Brune, den dag te herdenken dat hij voor 25 jaren als zoodanig bij die maat schappij in dienst trad. Wij ontleenen aan het gedrukt verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1884 nog het navolgende: Het aantal leden der Maatschappij voor Toonkunst nam belangrijk toe en is tot 372 geklommen. Tengevolge van deze toeneming is de financieele toestand der maatschappij gunstiger geworden. De kas sluit met een voordeelig saldo van ƒ170.90. Het totaal aantal schoolgaande kinderen aan de muziekschool bedroeg 281. De gel delijke toestand laat niets te wenschen over. Met een voordeelig saldo van ƒ1241.915 sloot de kas. Gedurende het maatschappelijk jaar werden drie concerten gegeven. De afdeeling Leiden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst kan ook dit jaar vooruitgang in haar ledental constateeren dit getal klom tot 161terwijl dat der zang- vereeniging 144 bedroeg. Onder leiding van den directeur der zangvereenigingden heer Dan. De Lange, werd een zangcursus ge opend, die door 12 dames gevolgd werd. De burgerzangvereeniging „Oefening baart Kunst" onder leiding van den heer B. J. De Goeij, telt 40 werkende leden en 20 dona teurs. Zij houdt elke week ééne zangoe fening. De toestand der Liedertafel „Leidens Mannenkoor" is steeds vooruitgaande. Het ledental bedraagt thans 140: de financieele staat is hoogst gunstig. De liedertafel ver leende haar medewerking bij de feestviering op 3 October 11. ter gelegenheid der ont hulling van het standbeeld van P. Az. Van der Werff. De vereeniging „Nut en Genoegen" telde op 1 Jan. 1885, 698 leden. Haar onder steuningsfonds keerde in het afgeloopen jaar 2681.50 aan zieke leden uit: het weduw- fonds ƒ136. Zij trad bij gelegenheid van de onthulling van het Monument voor Lei- dens ontzet, krachtig op om dien dag tot een waren feestdag te maken. De toestand van de Afdeeling der Maat schappij van Fraaie Kunsten en Wetenschap pen is dezelfde gebleven. Het benoemen van een commissie tot opwekking van meerdere belangstelling heeft tot geen gunstig resul taat geleid. Door het overlijden van den heer J. M. E. Dercksen werd een gevoelig verlies geleden. Ook is in den toestand van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde geen verandering gekomen. De tooneelvereeniging Harmonie gaf in het afgeloopen jaar haar uitvoeringen in de Gehoorzaal. De Leidsche Tooneelvereeniging Jacob Cats telde 90 kunstlievende, 20 werkende leden en 4 donateurs. Zij gaf twee tooneel- voorstellingen en vierde haar tienjarig be staan. Het ledental der studenten-afdeeling Lei den van het Nederlandsch Tooneelverbond klom tot 191. Het aan de afdeeling ver bonden Leidsch Studententooneel gaf den 27sten Maart zijn derde voorstelling in den schouwburg. Het aantal leden der studentenvereeni- ging „Debating Society", onder voorzitter schap van Professor Mr. J. T. Buijs, be draagt omstreeks 150. De vereeniging Litteris Sacrum, ten doel hebbende onderlinge oefening in uiterlijke welsprekendheid en in de kennis onzer vader- landsche dichters en prozaschrijvers onder ging in ledental geen verandering. Zij leed door het overlijden van den heer C. H. Dee een groot verlies. De Leidsche Dilettantenclub, ten doel hebbende het bevorderen van welsprekend heid, telt 50 leden en 6 donateurs. Het ledental van het correspondentschap Leiden der vereeniging Volksonderwijs be draagt slechts 19. Het correspondentschap draagt bij tot de instandhouding van het „Volksblad". De afdeeling Leiden van het Nederl. Onderwijzers-genootschap verkeert in bloei- enden staat. Haar ledental bedraagt 57. Zij hield 6 vergaderingen. Op verlangen van het hoofdbestuur heeft de afdeeling zich be reid verklaard maatregelen le nemen tot liet houden der algemeene vergadering in 1886 binnen deze gemeente. Men verzoekt ons aan welk verzoek wij volgaarne voldoen nu er in den laat- FEU1LLETON. 54.) Vervolgens, na de deur te hebben dicht gedaan, schrijdt zij langzaam in het kan toor naar voren, alsof zij niet durfde, en terwijl zij met een soort van ongerustheid in het rond zag. De klerken hadden opgekeken, een nieuws gierigen blik geslagen op de bezoekster en zich spoedig weder over hun werk heenge bogen. De dame was in het zwart, en zeer een voudig doch smaakvol gekleed. Het was moeielijk haar leeftijd te gissen. Want men kon nauwelijks haar met een zwarte voile bedekt gezicht onderscheiden. Zij keek zeer beschroomd en zelfs vrees achtig. Klaarblijkelijk was zij zeer ontroerd, want zij beefde. „Wat is er van uw verlangen, mevrouw?" vroeg de eerste klerk. „Ik zou mijnheer Corvisier gaarne willen spreken," antwoordde zij met zachte en zwakke stem. „Mijnheer Corvisier heeft het op het oogen- blik zeer druk mevrouw, ik ben zijn eerste klerk; als u mij kunt zeggen wat u ver langde?" „Ik dank u, mijnheer! Maar ik wenschte mijnheer Corvisier zeiven te spreken. Als hij mij van daag niet ontvangen kan, zal ik morgen terugkomen." „Ik zal het hem vragen, mevrouw! Mag ik uw naam weten?" „Mijnheer Corvisier kent mijstamelde zij. De klerk raadde zonder twijfel haar ver legenheid, want zonder verder aan te drin gen stond hij op, en begaf zich naar het kabinetje van den notaris. „Mijnheer," dus sprak hij, „kunt u een dame ontvangen, die mij haar naam niet gezegd heeft, maar die gij kent?" „Hmik heb het erg druken er is haast bij mijn werk. Kent die dame mij „Zij zegt het.... „Laat haar dan maar binnenkomen." De onbekende haastte zich gevolg te ge ven aan die uitnoodiging. De klerk verliet de kamer en sloot de deur weder achter zich toe. De notaris was opgestaan en wenkte de onbekende plaats te nemen. Langzaam lichtte deze haar sluier wat op. Te gelijk liet Corvisier een kreet van verbazing hooren en boog daarop met al de teekenen van een diepen eerbied. „Is u hier, mevrouw De Lasserre!" riep hij. De gravin De Lasserre, want die was het werkelijkkon haar tranen niet bedwin gen, die de eerbiedige houding van den notaris baars echtgenoots bij haar te voor schijn riepen. „U wenschte mij te sprekenmevrouw en ik wil niet, dat men ons komt storen," hernam Corvisier. En hij schoof een knip op de deur der kamer, en daarna een gemakkelijken leun stoel naar voren schuivende, sprak hij: „Wees zoo goed daar te gaan zitten, mevrouw." Hij ging een voetkussen halen. „Ik vraag u excuus," stamelde de gra vin met een kleur van verlegenheid. „Laat mij begaanmevrouwZet hierop uw voeten." „Mijn God! zou hij dan niets weten?" vroeg de jonge vrouw zich-zelve af. Corvisier ging vlak voor de gravin zitten. En nu, mevrouw!" dus sprak hij, „kun nen wij praten. Ik wacht tot dat gij mij wel zult willen ondervragen." I „Veroorloof mij dan, mijnheer! n een eerste vraag te doen." „Mevrouw! ga gerust uw gang." „Mijnheer Corvisier, graaf De Lasserre en ik zijn voor altoos gescheiden. Kent gij de redenen daarvan?" „In een langen brief van den graaf, dien ik een week of zes geleden ontvangen heb, sprak hij mij over vele dingen. Daaronder zijn er welke ik vergeten moest. Ik heb dat gedaan. Wat de andere betreft, die de uitdrukking waren van zekere wenschen van den graaf, die zijn in mijn geheugen gegrift." „Dus weet u alles?" „Tegenover u mevrouwmoet ik en wil ik niets weten." j De jonge vrouw begon op nieuw te schreien. „O, u is goed, mijnheer! U is goed," sprak zij. „Mevrouw! hervatte de notaris, levendig ontroerd, „ik bid u, schrei niet...." „Ja, u heeft gelijk, mijnheer! Waartoe dienen die tranen?.... Helaas! ik kan niet zeggen als gij: ik wil vergeten, ik wil mij niets herinneren Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1