BUITENLANDSCHE BERICHTEN. I tengevolge van deze herziening noodzakelijk en meenden dat dan ook het oogenblik ge komen was om binnen de grondwettelijke grenzen den census te verlagen en de ver kiezingen voor de nieuwe kamer, door het alzoo uitgebreid kiezerspersoneel te doen plaats hebben; hieruit zou geen tijdverlies ten opzichte der grondwetsherziening voort- j vloeien. Vele andere leden meenden daar- entegen dat grondwetsherziening op deze wijze geheel op den achtergrond zou ge- raken. Naar het Vad. thans verneemt, zijn de uitkomster) van het door den minister van koloniën toegezegd onderzoek naar den toe- i stand der industrie, bepaaldelijk der suiker industrie, op Java, reeds voor eenigen tijd hier te lande ontvangen, en hebben zij bij den minister de overtuiging gewekt, dat werkelijk iets ter tegemoetkoming van regee- ringswege moet worden gedaan. Dientenge volge kan o. a. spoedig een wetsontwerp bij de tweede kamer worden verwacht tot wijziging van het tarief van in- en uitvoer rechten. Door Z. M. den koning is als subsi die voor den in deze maand te Hoorn te houden grooten schietwedstrijd gegeven de aanzienlijke som van ƒ500. - De internationale tentoonstelling van decoratief aardewerk en gebrand glas te Delft, werd in de week van 24-tot 30 Juni door 644 personen bezocht. Het totaal der bezoekers over de maand Juni bedraagt 2552. Het blijkt uit het oordeel van onpar- tijdigen, dat de beschuldiging van plagiaat ten onrechte tegen den architect Cordonnier is ingebracht. Zij berustte alleen op de gelijkenis van het ontworpen beursgebouw met het raadhuis te La Roebelle, voor zoo veel betreft de helft van een der vier gevels, terwijl het type een geheel ander is en het silhouet er hoegenaamd niet op gelijkt. Het raadhuis van het stadje van 20,000 zielen is bovendien in Italiaanschen stijl, het beurs gebouw in Vlaamseheu renaissance-stijl en al de ondergeschikte deelen verschillen. Te Amsterdam is onder den naam van „Pax Humanitate" eene vereeniging opge richt, welke zich ten doel stelt, „invloed uit te oefenen op de richting van het on derwijs, waardoor algemeene broederliefde en menschenwaardeering worden aangekweekt naast eene ruime en waardige opvatting van het begrip vaderlandsliefde en eenheid van beginselen wordt bevorderd in het onderwijs bij de verschillende natiën." Zij werkt daarom mede aan het organisee- ren eener internationale beweging voor het tot stand brengen van een Perm. Int. Raad van Opvoeding, die belast zal worden met het geven van adviezen op elk gebied van onderwijs- en scbool-welgeving in den geest van art. 1. Zoo spoedig mogelijk worden er stappen gedaan door de vereeniging tot een gelijk tijdig verzoek aan de betrokken regeeringen om dien raad te erkennen als officieel advi- seerend lichaam. De vereeniging wendt voor de verwezen lijking van haar beginsel de volgende mid delen aan: 1°. Het uitzenden van sprekers tot het maken van propoganda en het vormen van afdeelingen. 2°. Het toetsen van de school-litteratuur aan het beginsel der vereeniging. 3°. Het uitlokken van debat over onder werpen in verband staande met genoemd beginsel, in onderwijzers-vergaderingen en onderwijs-bladen. 4°. Het verspreiden van geschriften, waar onder zoo mogelijk een periodiek. 5°. Het vestigen der aandacht van het Ned. volk op alles wat er belangrijks ge schiedt in het buitenland, in verband met het streven der vereeniging. 6°. Het aanleggen van eene bibliotheek, bestaande uit binnen- en buitenlandsche school-litteratuur, voor zoover die noodig is voor het doel. 7°. Overal waar het te pas komt bij de regeering aandringen, het werk der vereeni ging te steunen. Met de andere natiën wordt de band ge legd door: 1°. De plaatsing van propaganda-artikelen in buitenlandsche bladen en tijdschriften, aan het onderwijs gewijd, en 2°. door het aanknoopen van betrekkingen met personen bij het onderwijs. De vereeniging kent gewone en algemeene leden. Als gewone leden kunnen toetre den: 1°. alle ouderwijzers en onderwijzeressen bij het openbaar en bijzonder lager, mid delbaar en hooger onderwijs; 2°. alle school- autoriteiten. Als algemeene leden zijdie buiten het onderwijs staan. Zij kunnen alle vergaderingen bezoeken en hebben eene raad gevende stem. In het tweede kwartaal van dit jaar zijn langs de Amsterdamsche tramwegen ver -- :ec mm «m «- - mm. -- voerd 2,575,684 passagiers tegen 2,668,757 in hetzelfde tijdvak van 1884. Sedert Ja nuari bedroeg het getal passagiers 4,772,993, tegen 5,094,997 in hetzelfde tijdvak van 1884. Prinses Clementine van Saksen-Coburg wordt heden uit Weenen te Amsterdam ver wacht, reizende onder den naam van gravin Murany. Uit Arnhem bericht inen aan de Midd. C., dat de toestand van den heer A. H. J. Diemont, benoemd burgemeester van Vlis- singenvoortdurend hoogst bedenkelijk blijft. De Wageningsche moordenaar, Willem Regeling, is door het gerechtshof te Arn hem veroordeeld tot dertig jaar tuchthuis straf. Gelijk men weet, heeft de procureur- generaal levenslange tuchthuisstraf geëischt. -De gevangenbewaarder Kohn uit Dort mund, verdacht van den 21en Juni den koopman J. Rosenbergh behulpzaam te zijn geweest in hel ontvluchten uit zijne gevan genis en die zich naar Holland had bege ven, is te Zutfen aangehouden, en op ver zoek van den Staatsanwalt te Dortmund in verzekerde bewaring genomen. CR1VËIVHAGE Door Z. M. is de officier-machinist 2de kl. bij 's rijks stoomvaartdienst C. A. Brandt, bevorderd tot officier machinist der 1ste kl en is bij het wapen der cavalerie benoemd tot 1ste luit.en wel bij zijn tegenwoordig korps, de 2de luit. W. H. Piepers, van het 2de reg. huzaren. -De off. v. gez. 1ste kl. bij de zee macht C. H. Schroder, dienende aan boord van Zr. Ms. sehroefstoomschip Tromp, wordt met 10 dezer op non-activiteit gesteld, en met 11 daaraanvolgende vervangen door den off v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht dr. P. Abranamsz. Op de voordracht ter benoeming van een rechter in de arrond.-rechtbank alhier, in de plaats van wijlen den heer mr. W. C. D. Olivier, zijn geplaatst, de bh.: mrs C. Diemont, rechter in de arrond-rechtbank te Breda; E. Feith en J. W. Oosterzee, beiden rechters in de arrond.-rechtbank te Rotterdam. Naar het Vad. thans met zekerheid verneemt, blijft de feestelijke opening van het badhuis te Scheveningen bepaald op Zaterdag 11 Juli a. s.; den daaropvolgeuden dag zal de geheele inrichting voor het pu bliek toegankelijk zijn. Voor de feestelijke opening zullen een groot aantal invitaties aan autoriteiten en corporatiën gezonden worden. i; w u E A Lord George Hamilton, de nieuwe minister van marine, is zonder oppositie tot lid van het lagerhuis herkozen. Ter nagedachtenis van lord Frederik Cavendish, een der slachtoffers van den in het Phoenix-park te Dublin gepleegden moord, is te Barrow een standbeeld opgericht, dat outhuld werd door graaf Spencer, zijn ge wezen ambtgenoot en tot voor eenige dagen onderkoning van Ierland. Duizenden be langstellenden waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. -Generaal Wolseley had aan den mahdi de uitwisseling voorgesteld van de Europee- sche gevangenen die hij in handen heeft tegen de Soendaneesche in handen van de Engelschen gevallen gevangenen. De mahdi antwoordde met een weigering. „Mijn Eu- ropeesche gevangenen," zegt hij, „zijn allen bekeerd tot den Muzelmanschen godsdienst, waardoor zij mij nog dierbaarder zijn dan mijn eigen bloedverwanten." De bedoelde gevangenen zijn ten getale van 93. Negen tien hunner hebben, ter bevestiging van de waarheid, den brief van den mahdi onder teekend, o. a. eenige mannen en vrouwen, die te El-Obeid gevangen zijn genomen. Volgens een officieel bericht uit Simla, zullen de beperkende bepalingen voor de militaire verloven van kracht blijven totdat de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland over het vraagstuk der Afghaansche grens tot een bepaald resultaat hebben ge leid en van zoodanigen aard zijn om een vreedzame oplossing der quaestie te ver zekeren. Uit Panama is de tijding ontvangen dat de pogingen der Araerikaansche regeering om den vrede in Columbia te herstellen, zijn mislukt. Volgens het rapport van ad miraal Jouett is de toestand daar van dien aard, dat eene verzoening der politieke par tijen onmogelijk is. De admiraal voegt er bij, dat de vijandelijkheden waarschijnlijk een onbepaalden tijd zullen voortduren. Hij verwacht hevigen strijd in Columbia. «e: m m j .-m m Berichten uit Blagovestchinskin China, melden, dat de Russische regeering een bevel heeft uitgevaardigd, waarbij aan alle Russische onderdanen wordt verboden mijnarbeid in de Chineesche goudvelden te Argun uit te oefenen. De Chineesche regee ring heeft op die plaats eenige troepen te zamen getrokken, en doet al diegenen ont hoofden, welke zich met het ontginnen der mijnen op Chineesch gebied bezig houden. T IS t SSfAit I.. De Volksstem van Pretoria dato 28 Mei, bevat de volgende berichten: „In de volksraadzitting van 28 Mei legde de re geering een prachtalbum ter tafel, uit Ne derland van de vereeniging „Het Groene Kruis te Asperen", als geschenk voor het volk der Zuidafrikaausche republiek ont vangen. Met gejuich werd dit blijk van sympathie door den volksraad aangenomen. De correspondentie, welke de aanbieding van het album vergezelde, werd voorgelezen en de voorzitter, generaal N. Smit, be noemde de heeren H. Schoeman en P. A. Venter om een brief van dankbetuiging voor dit geschenk op te stellen. Na het bovenstaande werd voorgelezen een brief van mevrouw C. G. Schmiill te Amsterdam (Holland), aan de regeering de vlaggen aanbiedende, door haar zelf ver vaardigd, en welke gediend hebben voor de Transvaalsche afdeeimg der internationale tentoonstelling te Amsterdam in 1883. De raad gelastte der regeering om de vlaggen aan te nemen en een brief van dankbetui ging aan mevrouw Schmüll te richten. FS.14KRIJH. De senaat heeft besloten in handen van den raad van state te stellen een voorstel van wet volgens hetwelk huwelijken nietig verklaard kunnen worden, in geval een der echtgenooten zonder het te weten den hu welijksband geknoopt heeft met een wegens misdaad veroordeelde. De minister-president had het wets-voorstel bestreden op grond dat de maatregel de deur wijd zou open zetten voor misbruiken; doch het vond ondersteuning bij de meeste senatoren die voor de echtscheidingswet gestemd hadden. De senaat heeft eerst het tractaat met Cambodja goedgekeurd en daarna de over eenkomst aangenomen betreffende de aan sluiting der Fransche en Luxemburgsche spoorwegen. Bij de discussiën in de kamer over de begrooting van eeredienst gevoerd, eischte de heer Rodat, dat het crediet voor kerk gebouwen en pastoriën, dat door de com missie van twee millioen frs. tot 1.850.000 frs. was verminderd, op het oorspronkelijk cijfer zou worden teruggebracht. De minis ter Goblet bestreed het amendement, dat met eene meerderheid van slechts ééne stem (208 tegen 207) verworpen werd. De conferentie betreffende het Suez- kanaal zal tot definitieve regeling dezer aan gelegenheid tegen het einde der maand Sep tember weder te Parijs bijeenkomen. DIHTSCHLAID. De bondsraad heeft zijne goedkeuring ge hecht aan het verdrag met den Noord- Duilschen Lloyd, betreffende de gesubsi dieerde stoomvaartlijnen naar Australië en Oost-Azië. De rechtscommissie van den Duitschen bondsraad heeft met eenparige stemmen het bekende voorstel van Pruisen aangenomen betreffende de uitsluiting van den hertog van Cumberland van de erfopvolging in Brunswijk. De gezondheidstoestand van Von Bis marck is te Kissingen zoo vooruitgegaan dat hij tegen het laatst dezer week naar Berlijn terugkeert. In de conferentie der Transatlantische stoombootmaatschappijen te Hamburg is be sloten om het tarief voor tussehendekspas- sagiers te verhoogen. Waarschijnlijk zal deze maatregel reeds in den loop dezer maand in werking treden. Volgens bericht uit Frankfort heeft Lieske na de voorlezing van zijn vonnis op schamperen toon zijn genoegen er over te kennen gegevendat in alle geval de poli tiecommissaris Rumpff was van kant ge maakt, en heeft hij tevens den procureur- generaal gezegd, dat deze „met dit vonnis zijn eigen doodvonnis had onderteekend!" OOSTEXRIJ K. Volgens bericht uit Weenen zal de keizer van Oostenrijk naar Ischl vertrekken en er tot 15 Aug. blijven. Op 6 Aug. zou hij er het bezoek van keizer Wilhelm ont vangen. Koning Milan van Servië heeft Wee nen weder verlaten. Hij was daarheen ge gaan om genezing te zoeken voor eene pijn lijke kwaal aan het been, doch is ongetroost huiswaarts gekeerd. Zelfs is de kwaal nog verergerd, tengevolge van een val uit het rijtuig, toen de paarden van den vorst een paar weken geleden, op hol waren gegaan. RASLAND. De statuten van de landelijke bank voor den adel, tot herinnering aan het ju- bilé van den adel door den staat te St. Petersburg gegrondvest, zijn thans open baar gemaakt. De Russische minister van finantiën is, tot het vergemakkelijken der eerste bankoperatiën, gemachtigd eene lee ning van 3 millioen roebels te sluiten. De werkzaamheid dier bank zal zich uitstrek ken over Europeesch Rusland, met uitzon dering van Finland, de Poolsche en de Oostzee-provinciën. GEMENGDE BERICHTEN. Men schrijft uit Frankfort aan de Main, dd. 27 Juni, aan de Ark. Ct.: De drukkende hittewelke hier sedert 14 dagen heerscht en alleen afgewisseld werd door wolkbreuken en vreeselijke hagelbuien, schijnt verlammend op het geheele verkeer te werken. Er wordt dan ook hoe langer hoe erger geklaagd over slapte in handel en verkeer Alleen de bier- en appelwijnhuizen, zoowel in de stad als in den omtrek, kun nen zich in een grooten toeloop verheugen, die juist hooger stijgt naarmate de thermo meter rijst, en de kelen door hitte droger worden. Deze inrichtingen zijn dag en nacht geopend, maar zij hebben den meesten toe loop des avonds van 9 uren tot middernacht. De appelwijn, als hij goed bereid is,zoo als men hem hier en in de geheele Taunus- streek vindt, behoort tot de gezondste en aangenaamste dranken. Ik geloof, dat het invoeren van dezen drank voor de noorde lijke streken van Duitschland, alsook voor Nederland, waar toch het aankweeken van den appelboom door klimaat en bodem zeer begunstigd wordt, een middel zou zijn, om het misbruik van sterken drank tegeu te gaan, een veel beter middel zelfs dan poli tieverordeningen belastingen enz. H. K. H. de hertogin van Edinburg gaat over drie weken terug naar Engeland om het huwelijk van prinses Beatrice hij te wonen. De Duitsche kroonprins beschouwt dit huwelijk als een mésalliance en wil et niet bij tegenwoordig zijn. Zijn vrouw, the princess royal van Engeland komt even min en haar dochters mogen geen bruids meisjes zijn. De brides-cake van prinses Beatrice zal neittemin zoo fraai en zwaar zijn als huwde zij een koningszoon in plaats van een niet zeer aanzienlijken Duitschen prins. De koek zal vierhonderd pond wegen. Naar men weet, zegt het Berl. Tajt- klatt, is Gounod, door den Engelschen rech ter, wegens de beleediging van de halfwaan- zinnige miss Weldon, tot het betalen eene: geldboete van tweehonderd vijftigduizend francs veroordeeld. Dezer dagen is daar nog een schadepostje bijgekomen; de componist van „Faust had op zich genomen om in de maand Mei It Birmingham drie uilvoeringen zijner compo sitie Dood en Leven" te dirigeerenwaarin mevrouw Albani zoude zingen. Gounod had er echter geen lust in om met zijne intieme vijanden, de Engelschen, in aanraking te komen en schreef daarot dat hij niet kwam, waarop de ondernemei der uitvoeringen hem mededeelde, dat hij, voor dit wegblijven een schadevergoeding van dertigduizend francs te betalen had. Ten eiude zich over het bedrag der twee honderd tachtigduizend francs op de boon zonen en dochteren van Albion te wreken, heeft Gounod bij een bekend Parijs grappen maker, het libretto eener parodie besteld, die „Satania" zal heeten en waarbij hij va plan is de muziek te schrijven. De heldin van het stuk zal een, gemak- kelijk te herkennen carrikatuur van mis Weldon zijn. De Parijsche tentoonstelling van 181 zal o. a. een getrouwe nabootsing geven vij den Faubourg St. Antoine, zooals die a uitzag in de achttiende eeuw, met de wu- kels en de werkplaatsen uit het tijdperk- Op het plein voor het hotel der Invaliden wordt de Bastille met haar torens en grach ten opgetrokken. Te Madrid zijn in de vorige week, zeven en twintig verkoopers van courante! gevangen genomen omdat zij de namen der bladen die zij verkochten luide op straat uitriepen, hetgeen in gevolge bevel van den president van politie, strikt verboden De collega's der gearresteerden hebben nu eene collecte gehouden, opdat zij het zich in de gevangenis wat gemakkelijk zouden kunnen maken en de Imparcial deelt mede, dat de redactiën van alle bladen eene bij drage aan die collecte schonken. Te Berlijn zijn 1000 vreemde metae-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2