BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Amerongen; F. J. P. Moquette, te Sneek; secundus van den heer A. Van der Flier; G. Bruna, te Hasselt; S. Coolhaas van der Woude, te Meedum; G. J. Van Lakerveld, secundus van den lieer J. K. Koch, te Helmond; W. M. Ilouwing te Havelte; Waalsche kerken, C. G. Chavannes, te Leiden. Tot president en secretaris werden benoemd de heeren Bruna en Segers, deze door het lot tegen den heer Chavannes aan gewezen. Tot secretaris van den Duivenvoord- schen Veenzijdschen polder is met algemeene stemmen benoemd de heer L. G. A. graaf Van Limburg Stirum, ambtenaar ter secre tarie te Wassenaar. Omtrent de zaak van J. Lorette wordt verzekerd, dat zij tot in de minste bijzonder heden alles wat op het misdrijf, door haar begaan, betrekking heeft, aan den rechter heeft medegedeeld en opgehelderd en dat al hare opgaven bij het gerechterlijk onderzoek gebleken zijn met de waarheid te strooken. Vandaar dat het proces vermoedelijk geenerlei incidenten zal opleveren. De Haagsche correspondent van de Etoile Beige meldt van den 29eu Juni aan zijn blad: „Gisteren heeft de procureur-generaal te 's Gravenhage in de raadkamer van het hof ingebracht de zaak van Jeanne Marie Lorette, beschuldigd van moord op den heer Sakurada, Japansch gezant. De wet kent tien dagen toe aan de raad kamer van het hof om haar besluit mede te deelen en den dag van behandeling te bepalen. Jeanne Marie Lorette heeft thans haar advocaat gekozen. Deze is een zeer gezien lid van de Haagsche balie, baron Michiels van Verduynen, die de inzage van hel ge- heele dossier gevraagd heeft alvorens zijn besluit te doen kennen. Het proces zal midden in het badseizoen worden gevoerd en zal zeer de aandacht trekken van de bezoekers van het Schcve- ningsche strand, ouder wie Jeanne Marie Lorette verleden jaar steeds was te vinden en toen zeer de opmerkzaamheid trok." Zondag had te Botterdam eene inter nationale vergadering plaats van oud-zouaven van het Pauselijk leger. Circa 1000 perso nen vulden de groote zaal van het Verkoop lokaal. Na opening door den heer P. Wil- lemse Cz.president der prov. hoofdafdee- ling Botterdam van hetNederlandsch-Belgisch Zouaven-comité, zette hij het'doel van deze vergadering uiteen. De vrouw die te Oud-Beierland in hechtenis werd genomen als verdacht van haar man door vergif te hebben willen dooden, is voorloopig op vrije voeten ge steld. De voorwerpen op deze daad be trekking hebbende zijn in beslag genomen de man bevindt zich buiten gevaar. Gisteren zijn per Bijnspoor van Am sterdam naar Berlijn vertrokken de groot hertogin en de prins Van Oldenburg. Aan de hooge reizigers werd door grootvorst Michael van Busland met gevolg uitgeleide gedaan. Op de goederen van den ambachtsheer der gemeente Amerongen, graaf Bentinck, is een zeer zeldzame vogel en wel een schar- laar (coracius garula) geschoten. Volgens den heer Termeer, praeparateur bij het mu seum van Natuurlijke Historie te Leiden, is dit de 2de dergelijke vogel, die in Ne derland wordt buit gemaakt. Door den Haven-Stoombootdienst te Amsterdam werden in het eerste halfjaar van 1885 468.01(1 personen vefvoerd tegen 493.376 in hetzellde tijdbestek van 1884. Derhalve dit jaar 25.360 personen minder. Twee matrozen geraakten in den af- geloopen nacht te Amsterdam op den Zee dijk aan het boksen; een hunner had vooraf zijn jekker uitgetrokken, om in zijne hemds mouwen den strijd te kunnen aanvaarden. De gedienstige omstander, die dit kleeding- stuk op den arm nam, waarin onder meer twee bankbiljetten van 25, een horloge en gouden ketting geborgen warenheeft zich daarmede in het heetst van het gevecht heimelijk uit de voeten gemaakt. Maandagavond trad dr Schaepman, lid van de tweede kamer der staten generaal namens den Frieschen volksbond te Bolsward opom over het onderwijs te spreken. De schoolquaestie werd in zijne rede als de alles beheerschende quaestie genoemd, omdat zij in verband staat met de eeuwig heid. Zeer werd de houding der regeering gegispt in zake hare verhouding tot art. 194- der grondwet, dat als een meesterstuk van onverstaanbaarheid en knoeikunst werd gekarakteriseerdeen art.dat den staat aanhoudende zorg gebiedt voor het onder wijs en de vrijheid op dit gebied een com plimentje maakt. Vijf zinnen waren ge wrocht, waarin één de eer gehad had door a mjê> ss r mat ms mr. Groen de ellendige zinsnede genoemd te worden. Alle partijen waren met het artikel verlegen; ook de liberalen, die èn in 1857 èn in 1878 allerlei historische, criti- sche, rechtsgeleerde en taalkundige beschou wingen hadden geleverd, om het toch uit te leggenen geëindigd waren met bij stem men-meerderheid den Gordiaanschen knoop door te hakken. Spreker besprak de verschillende wegen, die de rechterzijde in den gegeven toestand openstonden en wees op den veiligstendie dan ook door de antirevolutionaire en roomsche kamerleden was ingeslagen n. 1. om bij afzonderlijke nota's de grieven bloot te leggen Over die der antirevolutionaire kamerleden, afzonderlijk bij het afdeelings- verslag gevoegd, oordeelde spreker: Ik heb de roeping niet, als verdediger der antire volutionaire nota op te treden, doch men doet onrecht, als men zegt, dat zij geen enkele stellige meening uitspreekt, want zij verwijst zeer nadrukkelijk naar de nota door de antirevolutionaire leden der com missie tot grondwetsherziening ingediend en waarin zeer scherp belijnd en onbe wimpeld de grieven worden uitgesproken. Op onderscheidene plaatsen in Gro ningen is de varkensziekte uitgebroken. Ook heerscht bij de lammeren en schapen de madenziekte. - De gewestelijke vereeniging Groningen van het Ned. Onderwijzers-genootschap heeft als plaats voor de algemeene vergadering in 1886 Leiden aangewezen. 's UltlVKVintE Door Z. M. is aan H. P. N. Muller, te Botterdamvergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der Koninklijk Militaire Portugeesche orde van Onzen Heer Jezus Christus. De heer H. S. J. Maas, bevorderd tot den rang van consul der Nederlanden te Londen, is in die hoedanigheid door de Britsehe regeering erkend. De tweede kamer heeft gisterenavond een viertal wetsontwerpen aangenomen (waar onder 2 betreffende verkoop van grond te Zevenbergen en de overeenkomst met de Tielerwaard) en is daarna op reces gescheiden. Door de Vereeniging voor Hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag werd gisteren in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een openbare meeting met debat gehouden, ouder leiding van prof. dr. Butgers, die vooral deed uitkomen, dat deze meetingopengesteld door voormelde vereeniging voor ieder, geloovig en onge- loovig, vreemd was aan alle politiek. Als woordvoerder trad op mr. D. P. D Fabius, hoogleeraar aan de vrije universiteit; debat ten werden gevoerd door de hh. prof. Gun ning, prof. Kuyper, Esser, dr. Van den Bergh, prof. De Savornin Lohman en prof. Hoedenmaker. EN CELAND. De nieuwbenoemde lord-luitenant en de opper-secretaris voor Ierland, lord Car narvon en sir W. Hart Dyke, arriveerden Maandagnamiddag te Dublin, en werden, zooals de Standard verzekert, allerwege met gejuich begroet. Zij reden door de stad zonder eenig geleide van militairen of poli tie. Na hunne beëediging zouden zij naar Londen terugkeeren, om de volgende week hun plechtigen intocht in Dublin te houden. Volgens The Standard is bij de Engel- sche regeering nog geen officieel bericht ontvangen over den opstand in Afghaansch Turkestan tegen den Emir, doch hoewel de feiten overdreven worden, houdt de re geering ze daarom toch niet voor onjuist en zal het den Emir veel moeite kosten om zijn gezag in die streek te herstellenalleen door een krachtig optreden zou dit mogelijk zijn, want zoowel Turkmeensche als Bussi- sche agenten stoken de stammen op. De toestand aan de grenzen van noordelijk Afghanistan, zegt het blad verder, is be treurenswaardig. Uit het arsenaal te Woolwich zijn twee millioen patronen in een stoomschip geladen, bestemt voor Egypte. Bij geruchte verneemt men, dat deze afzending verband houdt met de toebereidselen voor het we derom bezetten van Dongola. Uit Cairo wordt, volgens de beste bron, verzekerd, dat thans vast besloten is de provincie Dongola tot Akasheh in bezit te houden. FRANKRIJK. Grévy gaat als gewoonlijk de vacantie doorbrengen te Mont-sous-Vaudrey, vermoe delijk van half Juli tot October. De heer Patenótre, Frankrijk's gezant «u Kc_r al*. A r^r in China, zou, naar uit Shanghai van 30 Juni gemeld wordt, dien dag van daar naar Peking vertrekken, om de leiding van het Fransche gezantschap op zich te nemen. Bochefort schrijft in de Intransigeant „Aangezien Wolseley den dood van Olivier Pain berichtte, is hij daarvan zeker en moet hi) ook weten waar het lijk is. En een lijkschouwing zal dan moeten uitmaken of hij aan koorts gestorven is, of vermoord werd." Bocheforts zoon, die gedureude eenigen tijd Pains reisgenoot was in Soudan, schrijft dat in dit seizoen geen koorts heerscht in Egyptisch Soudan en acht het onwaar schijnlijk dat Pain, die in den ongezondsten tijd van het jaar in ongezonde streken als Kordofan en Sennaar niet door koorts werd aangetast, daaraan thans zou zijn bezweken in een streek, waarin zelfs de niet-geaccli- matiseerde Engelschen niet worden aange tast. De Intransigeant heeft een inschrij ving geopend voor de weduwe en kinderen van Pain. Figaro ontvangt een brief van een koopman uit Cairo, die meent, dat Pain den Mahdi niet bereikt heeft; de laatste berichten omtrent hem komen uit Assoean en zijn minstens een jaar oud. De koop man vermoedt, dat hij niet verder dan Don gola, nog onlangs het Engelsche hoofdkwar tier, gekomen is. Allen zijn het erover eens, dat de Engelsche legerhoofden, die een prijs op Pain's hoofd gesteld hebben te bewijzen hebben, dat hij niet ingevolge die uitloving vermoord is. Het syndicaat der Association profes, sionelle des journalistes républicains heeft besloten eene civiele actie in te stellen bij de Engelsche gerechtshoven tegen Smith en Wolseley, wegens het stellen eener premie op het hoofd van Olivier Pain. ITALIË. In de kamer deelde de minister Depretis mede, dat hij ad interim de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich neemt en Tajani tot minister van gratie en justitie benoemd is. H ij voegde erbijdat de minis- sters getrouw blijven aan de liberale begin selen en middelen van regeering, van welke zij zich tot dusverre bediend hebben. Op eene vraag omtrent de koloniale po litiek antwoordend, zeide Depretis, dat hij volgens de omstandigheden zal handelen met de voorzichtigheid voor welke zijn leeftijd een waarborg is; hij is niet geneigd tot al te stoute ondernemingen. Men kan tegen hem stemmenhij zal dan wetenwat hem te doen staat. Het incident werd daarmede geslotende kamer ging voor onbepaalden tijd uiteen. DUITSCHAARD. Den 30sten Juni 1885 is te Berlijn tusschen Nederland, Baden, Beieren, Hes sen, Oldenburg, Pruisen, Wurtemberg en Zwitserland eene overeenkomst geteekend, waarbij tot behoud en bevordering der teelt van de zalm, binnen het stroomgebied van den Bijn, de zalmvisscherij op verbandhou dende grondslagen wordt geregeld. Prins Frederik Leopold van Pruisen zal in het begin van Augustus a. s. eene reis door Opper-Italie en Griekenland naar Konstantinopel doen en van daar later door Bumenië en Hongarije naar Berlijn terug keeren. De Straszburger Post deelt uit Berlijn mede, dat vooreerst in den vacanlen post van stadhouder over het rijksland den Elzas- Lotharingen, opengevallen door den dood van den generaal-veldmaarschalk Von Man- teuffel, niet zal voorzien worden. Daaren tegen is thans de volmacht nog uitgebreid, welke voorloopig aan den staatssecretaris, minister Von Hofmann, was toegekend, die het stadhouderschap van Straatsburg gedu rende de verlofreis van Von Manteuffel bekleedde. Bij het getuigenverhoor in het proces- Lieske te Frankfort heeft er zich een belang wekkend incident voorgedaan. De president deelde mede, dat er zicb eenige oogenblik- ken te voren bij den directeur van politie zekere mej. Leopoldine Camphausen had aangemeldmet verzoekals getuige in het proces te mogen worden gehoord, daar zij eene gewichtige mededeeling kon doen, waar van zij tot nog toe had gezwegen, maar dat het geweten haar geen rust meer liet en zij zich dus gedrongen gevoelde, te spreken. Deze getuige, alsnu in verhoor genomen, verhaalde dat zij met hare dertienjarige dochter in den avond van den 12 Januari, omstreeks S ure, eene boodschap was gaan doen, en toen nabij het huis van den lieer Bumpff' komende, in den voorluin een man had gezien, die aldaar langs den muur van het huis iets scheen te zoeken. Zij had toen de aandacht harer dochter op hem gevestigd, en was een oogenblik blijven stilstaan. Daarop had de man zich omgekeerd en blijkbaar verschrikt opgekeken. Toen zij daarop wilij voortstappen, had zij zich andermaal omtrt. keerd, een paar keeren gekucht, de tain verlatenen was hij haar in tegenoverge stelde richting voorbijgeloopen Hare dochter had haar daarop toegefluisterd: „Mama loop wat harder't is of die man ons kwaad wi 1 doen 1" Zij was toen een eindje opge. I stapt; maar omkijkende had zij duidelijkoe- zien, dat de man weer bij het huis was aldaar langs de deur heen en weer sloop' en eindelijk het sleutelgat bekeek. Nu stapte ook zij naar het huis toeen zeide onderwijl hardopdat zij daar moest aanschellen. ft, toen was de man weggeloopen. Na dit verhaal te hebben gehoord, vet. zocht de president haar, den beschuldigde eens goed aan te zienen alsdan te zeg^n of zij in hem denzelfden man herkende" Nauwelijks had zij nu Lieske aangekeken of zij verzekerde ten stelligste, dat hij it man was en haar op dien avond even boos had aangekeken als hij nu deed. Lieske geraakte door deze verklaring geheel van zijn stuk. Hij kreeg eene kleur, begon te stotteren en liet zich ontvallen„lk het je daar niet gezien; hoe wil je mii er da» gezien hebben!" De president vroeg aan mej. Camphausen waarom zij dit alles tot nu toe had ver zwegen. „Ik durfde niets zeggen", ant woordde zij, „ik was bang". „Waarvoor?" vroeg de president; „voorde politie?" „Neen", hernam zij, „maar voor de anar chisten". Hare dochter, die op 't oogenblik naar school waswerd van daar gehaald en zeide in haar getuigenis onder anderen nog, dat het haar in 't eerst had toegeschenen alsof de man schreide; maar zij had spoedig gezien dat dit zoo scheen doordien hij op dat oo"en- blik eenigzins voorover gebukt liejj. Daar hij in 't voorbijkomen langs den kant vaa hare moeder was gegaanhad zij hem niet zoo goed in 't gezicht kunnen zien, en dus kon zij niet met, zekerheid verklaren, thans in den beschuldigde dien man te herkennen. Doeh evenals hare moeder had zij wel gezien dat hij eene donkere kleeding en eene hoogt zijden pet droeg. De jury verklaarde Lieske schuldig; het gerechtshof veroordeelde hem daarop tot den dood, tot eene tuchthuisstraf van vier jaren en het verliezen zijner burgerrechten gedureudt tien jaar. RUMENIE. Naar men zegt, heeft de Bumeenscht regeering de nota van den Franschen gezant in dien zin beantwoord, dat zij het betreurt, de toepassing van het zelfstandig tarief als een vijandelijke daad tegen Frankrijk, en met het doel om den Franschen handel tt benadeelen, opgevat te zien, terwijl deze maatregel slechts het gevolg is van een dooi de kamers aangenomen wet. GEMENGDE BERICHTEN. Te St.-Jans-Molenbeekeen voorstad van Brussel, maar, naar verklaring van het Iland. van Anlw., in de ziel Vlaamsch, heeft zich het volgende geval voorgedaan naar aanleiding van het feit, dat,niettegen staande het Vlaamsche karakter der plaats, het gemeentebestuur zich hardnekkig aan het Fransch houdt. Een arme vrouw, wier man in het gasthuis lag, wilde 's morgens uitgaan, om als dagloonster te gaan wer ken. Bij het verlaten van haar woning kreeg zij een briefje van het gasthuis, doch geen Fransch kennende, legde zij het tei zijde. Den volgenden dag iemand ontmoe tende, die de taal van het gemeentebestuur verstaat, verzocht zij om vertaling van het briefje en vernam toen, dat.... haar man sedert 24 uren overleden was. Daargelaten, dat de vrouw ongetwijfeld verstandiger zou hebben gehandeld, door wat vroeger een vertaler op te sporen of zich naar het gast huis te begeven, zijn voorzeker zulke toe standen in gemeenten, waar de groote meer derheid der bevolking alleen Vlaamseh ver staat, dwaas en onhoudbaar. -- Gladstone liep te Londen een boek winkel in Edgware-road binnen waar hij aan zijn vrouw, die boodschappen had te doen, rendez-vous had gegeven. Iemand herkende hem en weldra waren er circa 3000 roen- sehen op de been, om hem op te wachten als hij zou heen gaan. Er moest een rijtuig worden gehaald, om hem daartoe gelegen heid te geven, en onder luide toejuichin gen reed de ex-„premier" weg. Naar aanleiding van proeven genomeD, ter beoordeeling van de duurzaamheid van leder voor banden van boeken, geschied op last van het bestuur van het Britsch museum te Londen, is men tot de volgende resultaten gekomen. De duurzaamste ledersoorten zijn marokkijnvervaardigd van schapen- geiten-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2