BUITENLANDSCHE BERICHTEN. n^. m mtt as a si - *j sa*, ym. w -TT*» ik mij tot het nevenstaande, in groote haast, bepalen. Met achting heb ik de eer te zijn Mr. Ph. A. Haas. Een bezoek ten stadhuize te Amster dam. - Eigenaardige begrippen van den burgemeester, betreffende den toestand der policie-inrichting en de veiligheid bij nacht. Op lb April jl. werd door een aantal be woners van het Westen der stad een adres aan den Raad dezer gemeente ingediend houdende klachten over het onvoldoende po- licie-toezicht bij nacht, vooral in de wijk, waartoe het Prinsen-Bikkerseiland en aan grenzende grachten of straten behooren. Van een veertigtal handteekeningen voorzien, was de ontvangst aan het adres te beurt gevallen in de Raadszitting van 22 April jl. alles behalve gunstig, en beantwoordde 't geenszins aan de verwachting van adressanten die, als hoofden van handelsfirma's of iu- dustriëele ondernemingen zeker nooit hadden kunnen vermoeden dat van een zoo ernstig adres zoo weinig nota genomen zou worden. Enkele leden van den Raad zagen hunne vragen beantwoord, maar werden door die antwoorden niet veel wijzer. De burgemees ter verklaarde o. a. bereid te zijn geweest tot het geven van inlichtingen aan adres santen, indien zij zich daartoe tot hem hadden gewend. Een en ander deed adres santen besluiten, dd. 7 Mei een adres te richten aan den burgemeester als hoofd der gemeente-policie. Naar aanleiding van dat adres werd de eerste der onderteekenaars, de heer Holm, dezer dagen uitgenoodigd tot een bezoek ten stadhuize. Met de bekende hoffelijkheid vroeg de burgemeester aan den heer Holm: „Wat wenscht u nu eigenlijk in de policie-inrichting verbeterd te zien?" waarop de heer Holm antwoordde: „Haar te verbeteren is uwe zaak, niet de mijne. U noemt de policie best en goed, wij burgers oordeelen alleen naar de resultaten die wij zien en die zijn slecht." De burgemeester hernam„Welnumaakt u eens een policiewet, hetgeen den heer Holm aanleiding gaf te antwoorden: Ook dat ligt niet op mijnen weg, wel op dien van u", es nog bijvoegende: „Mij en velen met mij komt het echter onmoge lijk voor, dat de policie goed kan zijn, nu in een betrekkelijk kort tijdsrerloop twee brandkasten werden gestolen, onder omstan digheden die voorzeker van zeldzame bruta liteit getuigen. D zegt, burgemeester, de policie heeft in den nacht, toen de tweede brandkast gesloten is, haar plicht gedaan: welnu, als dat zoo is, en wie zal aan de waarheid uwer woorden twijfelen dan volgt daaruit logisch, dat de inrichting niet deugt." Deze bespreking heeft ongeveer een uur geduurd en eindigde met de verklaring van den burgemeester: „Ik zie wel mijnheer Holm, dat wij het niet eens kunnen wor den", welk gezegde de heer Holm beant woordde met de verklaring: Neen, burge meester dat is zoo; ik kan u dan ook ver zekeren dat ik zeer onvoldaan heenga." De burgemeester zeide toen: «Welnu, dan zullen wij eene commissie benoemen uit de onderteekenaars van het adres noemt u mij maar enkele namen." De heer Holm zeide ten slotte: „Het is beter, burgemeester, dat u zulks doet, in elk geval zullen die heeren u niets anders kunnen zeggen, dan u door mij werd mede gedeeld en even als ik onvoldaan huiswaarts keeren Dat was het einde der bespreking welke werd bijgewoond door den heer Steen kamp, hoofd-commissaris van de straatpo- litie, die echter geen woord gesproken heeft. Tot zoover de ontvangst ten stadhuize, waarvan de mededeeling allicht zou kunnen leiden tot de vraag: „Valt hier ook te den ken aan komediespel in burgemeesterskamer?" Het grenst immers aan het belachelijke, nadat adressanten tweemalen op goede gron den het gebrekkige van het policie-toezicht bij nacht hebben aangetoond en om verbetering verzocht, een hunner te laten ontbieden tot het houden eener bespreking als boven ver meld. De heeren toch verlangen eene ver betering die gebiedend noodzakelijk is. Tal- vlooze malen hebben wij den uitslag van door ons gedane nachtrondes vermeld om aan te toonen, hetgeen helaas ruimschoots gebleken is, dat er des nachts, ingeval van nood, op policiehulp niet te rekenen valt, dat het plegen van diefstal door gebrek aan surveil lance uiterst gemakkelijk wordt gemaakt. Intussehen schijnt het wel alsof bij den burgemeester de belangen van een man, in casu de heer Steenkamp, meer gelden dan die der burgerij. De reorganisatie is mis lukt, de neer Steenkamp is als policieman niet the right man on the right place welnuwaarom hem aan het hoofd der politie gelaten? Zoo kan de toestand niet blijven, zoo laten de burgers zich niet langer met een kluitje in het riet sturen. Wanneer de burgemeester vermeent aan de rechtmatige, billijke eischen van a'dressanten geen gevolg te kunnen geven, omdat de hoofdcommis saris der straatpolicie hem verzekert dat de surveillance goed is, welnu dan bestaat er ook in deze zaak gelegenheid tot „hooger beroep", waarvannaar wij hopendoor adressanten gebruik gemaakt zal wordenter bereiking van hun doel: afdoende maatre gelen voor de veiligheid van personen en goederen bij nacht. GP N.) Zaterdag vergaderde de afd. wis- en natuurkunde der Koninklijke Academie. Mededeeling werd gedaan omtrent de toe- kenniug van de Leeuwenhoek-medaille, welke is verkregen door den heer Ferd. Kohn, hoogleeraar iu de planten-physiologie, te Breslau. Prof. Hugo De Vries sprak over „de door Darwin ontdekte verschijnselen van agregatie in het protoplasma der insec tenetende planten". Ten slotte bracht de heer Bierens de Haan verslag uit omtrent de onderzoekingen der Cbristiaan Huygens- commissie. Eerstdaags zal eene waardige hulde worden gebracht aan de nagedachtenis van mr. Willem Bilderdijk. Er zal namelijk een gedenksteen worden geplaatst aan het huis, waarin Bilderdijk te Haarlem zijne laatste levensjaren sleet. De onthulling van den steen, door de zorgen van den „Kunstenaars kring" te plaatsenzal geschieden op Dinsdag 7 Juli e. k.des namiddags te 2 uur. Naar bericht wordt, heeft men besloten, dat bij die plechtigheid o. a. zullen worden uitge noodigd, behalve het plaatselijk bestuur, de heeren L. W. Bilderdijk, prof. J. A. Al- berdingk Thijm en A. C. Kruscman. De wit blinkende Rochefort-steen, 1 ,J meter breed bij 70 centimeters hoog, is aangeboden aan den „Kunstenaarskring" en uitgevoerd door het lid den beeldhouwer F. L. Stracké Jz.naar het ontwerp van het lid den ar chitect A. Van der Steur jr., en stelt voor in het midden eene cartouche, waarop met rooden en gouden letters geplaatst is: „BILDERDIJK herdacht in 1885. De Kunstenaarskring"en rechts en links op verder aangebracht ornament twee schilden met de jaartallen 1756-1831, zijnde het geboorte- en sterfjaar des grooten dichters. Vrijdag en Zaterdag stond voor het gerechtshof te Arnhem terecht Willem Re geling, beschuldigd van in den vroegen morgen van den 16en Maart den klompen maker Bernardus Jansen te Wageningen van het leven te hebben beroofd. Het openbaar ministerie eischte tegen den be schuldigde levenslange tuchthuisstraf. Door de burgemeesters-vereeniging te Groningen is een „Beurzenfonds" gesticht, waaruit minvermogende studenten onder steuning genieten. Met het vorig saldo be dragen de ontvangsten over 1881 f 3457.851 en de-uitgaven f 1620.17J-, het saldo dus f 1837.68. Over 1885 zijn wederom aan 4 studenten beurzen van f 400 toegezegd. 's GKAVEMIAGE. Door Z. M. zijn R. J. D Hartkamp, burgemeester van Enkhuizen, en J. D. Evers, eerstaanwezend-ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen te Hoorn, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; en is aan den heer K. F. Van Delden Laërne, gewezen referendaris bij het departement van binnenlandsch bestuur in Ned.-Indië, vergunning verleend tot aanne ming der versierselen van officier der orde van de Roos van Brazilië, hem door Z. M. den keizer van Brazilië geschonken. Door Z. M. is jhr. mr. B. Ph. De Beaufort benoemd tot burgemeester der ge meenten Baarn en Eemnes. Voorts is de kamerbewaarder bij het departement van koloniën A. Van Egmond, op zijn ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen, en zijn, bij het departement van koloniën be noemd tot kamerbewaarder de tegenwoordige concierge J. P. De Gee en tot concierge de bode H. R. Vervloet. Ingevolge machtiging des konings, wordt de kapitein ter zee P. Ten Bosch eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Trompen dat bevel met 1 Juli aanstaande opgedragen aan den kapitein ter zee K. A. Stakman Bosse. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. is aan den rijksopziener op de spoorwegdiensten M. Buyze, te Tiel, mede opgedragen het dagelijkseh toezicht op den dienst van de sectie Gorinchem-Dord- recht van den spoorweg Dordrecht-Elst, met ingang van den dag waarop die sectie voor den openbaren dienst zal worden geopend. In de feestelijk versierde zaal der Teekenacademie had gisteren de plechtige uitreiking plaats der prijzen, behaald op den van 1 tot 5 Juni gehouden schietwedstrijd van wege bet bond der rustende schutterij in Zuidholland. Met die vereerende taak hadden zich welwillend belast mevr. Patijn en mevr. De Constant Rebecque, in tegen woordigheid van een groot aantal hoofd- en subalterne officieren en andere belangstel lenden. Onder de fanfares der muziek werd ook een prijs uitgereikt aan mevr. Wal deck, door haar met 55 punten behaald, vergezeld van een fraai bouquet en de ver zekering bij monde van den majoor Tissot dat hare proeve van bekwaamheid in het hanteeren van het wapen voor de schutters een prikkel was sterker dan de schoonste prijs. Een sergeant der grenadiers, die voor ongeveer 3 jaren van hier deserteerde en dienst nam bij het vreemde legioen in Al giers, heeft zich alhier vrijwillig aangemeld. Naar men verneemt is de feestelijke opening van het Kurhaus te Scheveningen uitgesteld; ze zal nu vermoedelijk Zaterdag 11 Juli plaats vinden. Te Scheveningen bevinden zich in de groote hotels in den omtrek van het nieuwe Kurhaus 79 vreemdelingen en op de villa's 133. e a c. 3-: i, s. n. De koningin moet zeer verontwaardigd zijn, dat de prins van Wales en zijne ge malin de wedrennen te Ascot hebben bijge woond, zonder dat zij eenig teeken van rouw droegen over den dood van prins Frederik Karei van Pruisen. FRA!«KKIJH. De kamer van afgevaardigden heeft bijna zonder debat en ongewijzigd, de be grootingen van uitgaven voor justitie, bin nen- en buitenl. zaken en posterijen aan genomen. Volgens den Tempo heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken eene cir culaire aan de mogendheden gericht, waarin hij een overzicht geeft van den door de commissie voor het Suez-kanaal verrichten arbeid, en voorstelt dat de verschillende regeeringen onderling van gedachten zullen wisselen, ten einde overeenstemming te ver krijgen ten aanzien van enkele quaestiën, wier oplossing nog moeilijkheden oplevert. Volgens de Corresp. Havas zal de heer Allain-Targé, minister van binnenlandsche zaken, zijn portefeuille overdragen aan den heer Goblet, minister van openbaar onder wijs, en zich met de portefeuille van open bare werken belasten. In plaats van Goblet zou de heer Domóle, thans minister van openbare werken, aan het hoofd van het departement van openbaar ouderwijs komen. Deze wijziging staat in verband met de ophanden zijnde verkiezingen, bij welke de minister van binnenlandsche zaken de hoofd rol te vervullen heeft, waartoe de heer Allain-Targé niet bekwaam genoeg geacht wordt. -Lord Lyons, de Engelsche gezant te Parijs, is naar Londen vertrokken, teneinde eene conferentie te hebben met lord Salis bury. Naar aanleiding hiervan bespreekt de Sfajufard-correspondent te Parijs nogmaals de wenschen der Fransche regeering ten op zichte van Egypte. Hij voegt er thans bij dat Frankrijk, in het geval dat de medege deelde plannen verwezenlijkt werden, zou aandringen op de vervanging van den zwak ken en onbeduidenden Tewfik door den ex- khedive Ismaël, of door Halim-Pacha. De correspondent verzekert ten slotte, dat het optreden van lord Salisbury door de Fransche regeering niet met leedwezen wordt gezienomdat men weetdat de nieuwe Engelsche Premier recht op zijn doel afgaat en ronduit zegt, wat hij wil. »P AS J De ministers Canovas en Romero Rolledo zijn te Murcia goed ontvangen. Zij hebben eene belangrijke som gelds ter beschikking gesteld voor de slachtoffers der ramp eu hulp-comités in het leven geroepen. In de provincie en de stad Toledo, die tot dusver verschoond waren gebleven, is nu ook de cholera uitgebroken. DIIITSCMLASD. Omtrent de verhouding tusschen het kabinet Salisbury en de oude meerderheid zegt de officieuse Norddeutsche Allgemeine: „De officieele werkkring van het nieuwe kabinet is op de onbillijkste wijze ingekort en beperkt door Gladstone V jaloezie. De leider der oppositie heeft voor zich zelf vol komen vrijheid van handelen weten te be houden en kan niet alleen aan het Tory- ministerie den pas voorschrijven, dien het mag aannemenmaar op elk gegeven oogen- blik het zelfs eene nederlaag in het lager huis doen ondergaan. Lord Salisbury zal eene buitengewone mate van politieleen tari noodig hebben om niet te bezwijken onder den zwaren last, dien het vertrouwen koningin hem op de schouders gelegd heeft" Aan de Köln Zeilung wordt uit go^ bron uit Londen medegedeeld, dat de onder handelingen over de Afghaansche gte,i spoedig zullen worden hervat, en wel t0, schen lord Salisbury en den Russischen zant, baron Staal, met medewerking tJt den heer Lessar. Algemeen wordt aan»s. nomen, dat in de door Granville gemaakt( schikkingen geene wijziging zal worden ge. bracht, terwijl de overige punten, die n0„ ter behandeling overblijvenweinig moeit lijkheden zullen opleveren. K II M E IV I E. De Fransche gezant Ordega heeft i„. structiën ontvangen omindien de duur va! het bestaande handelstractaat niet work verlengd, de toepassing te eischen van hei Fransch-Turkscbe verdrag van 1861. Won|! hieraan niet voldaan, dan zal de Franscb- regeering van Rumeensche producten invoer' rechten heffendie met eene verbodsbepaliu gelijk staan. E6ÏPTE. De brigade garde-infanterie zal onmij. dellijk naar Cyprus vertrekken, en daar t het Troodosgebergte kampeeren. Het regi. ment Schotsche infanterie zal een kamp ba trekken bij Suez. Volgens een bericht uit Alexanèii aan de Daily News heeft lord Salisbury m lord Wolseley bericht, dat het onmogeS ishet terugtrekken der troepen uit Soedit te herroepen. Te Cairo loopt het geruchtdat het groot ste gedeelte der troepen gedurende den zon» naar Cyprus zal worden gezonden, om int bergachtige streken van dit eiland te kan peerenen van het koele en gezonde klimaj partij te trekken. GEMENGDE BERICHTEN. Bij Ernest Leroux te Parijs is ea zeer belangrijk werk uitgekomen van i hand van prins Alexander Ouroussoff dj i langen tijd attaché bij het Russische gt- zantsehap te Londen was. Het heet „Bé sumé historique des principaux traites t paix, 164S1878"; 450 pagina's, groot octavo. Het boek geeft een beknopt, mat helder overzicht, niet alleen van alle Euro- peescbe vredesverdragen van den vrede ru Munster tot het tractaat van Berlijn, maai ook van de omstandighedenwelke er ta geleid hebben. Een afzonderlijk hoofdstuk is gewijd aan Ruslands tractaten met zijne naburen. Het wordt geroemd als meer dar eenig vroeger werk inlichtingen gevend» zoo beknopten vorm, het ware handboei voor den diplomaat of politicus. jongmensch, die het vak ter haud neemt, behoort het van buiten te leeren", zegt Times, „terwijl een oud ervaren staatsrat het aangenaam zal vinden de politieke ge schiedenis van 250 jaren in zoo gemakte- lijken vorm bij de hand te hebben." Prins Ouroussoff heeft den middelweg ingeslagen tusschen een der herdrukken de: tractaten en een langdradig nagaan vas hunnen oorsprong. Hij geeft den inhoud in hoofdzaken van ieder tractaat en eet overzicht van de gebeurtenissen die lid voorafgingen; het overzicht is lang, wannen de zaken lang geleden zijn, kort wannes de gebeurtenissen genoeg bekend zijn. Bij geeft meer feiten dan meeningen en zijn werkii zoo weinig politiek gekleurd als men kan verwachten van een diplomaat, die natun- lijk zijn eigen vaderland niet vergeet. Eergisteren heeft in eene mijn bi Saarbrücken, waarin op dat oogenblik Jl arbeiders aan het werk waren, eene o* ploffing plaats gehad. Er zijn 17 werklii den omgekomen en 19 gered; bij het if zenden van het bericht werd er nog s vermist. Paul Lissiansky, de Russische nil- list die in de vorige maand, toen men het wilde arresteereneen inspecteur van politk heeft doodgeschoten, is door het militair gerechtshof te Charkoff ter dood veroordeel!. PER TELEGRAAF. 's GRAVENHAGE, 29 Juni. Alhier ontvangen officieële berichten verklaren, dst de aanneming van het handelstractaat met Frankrijk door de Fransche kamer zeker is. LONDEN, 29 Juni. De Standard meldt dat het kabinet weldra zich zal bezighouden met den toestand van Soedan, zooals deze thans, tengevolge van de ontruiming van Dongola, geworden is. De politiek, welke tot het opgeven van Soedan geleid heeft, zal zeer nauwkeurig onderzocht worden.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2