NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 29 Juni 1885. N°. 149. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. SI e z e Courant verschijnt, dadelijks, he halve op Z on- en F e e s t d a e n. ABONNEMENT: Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijkper 3 maanden 1.60. Prijs per timmer 5 ('ent. !99o Jaargang. AOVERTEWTIEW: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, tk contant, zonder rabat, per regel 0.10. Itnreel: Scheepmakers*!eeg Stads-lïericliten. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien art. 52 der Algemeene Politiever ordening vastgesteld den 6 November 1879; BEPAALT: dat bij gelegenheid van het FEESTdoor de Burgerij het Studentenkorps aan te bieden op het feestterrein de RUÏNE, aanstaanden DINSDAG DEN 30 JUNI, de PASSAGE MET RIJTUIGEN tot het aanbrengen en afhalen van bezoekersniet anders man geschieden dan van de zijde van het STEENSCHUUR O.Z.terwijl die rij tuigen zich moeten verwijderen in de rich ting van de RAAMSTEGEN. dat gedurende dien avond, van 7 uren af tot na atloop der feestviering, het rijden langs het Sleensc/iuurvan de Nieuwsteer/ tot de Rreeslraat, verboden is. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden27 Juni 1885. STADSNIEUWS. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 43 tot 63 volwas sen personen en 4 tot 6 kinderen. In verband met een gedaan verzoek tot het bekomen van inlichtingen nopens zekeren zich noemenden dr. Charles Wie- prechtarts, deelt de commissaris van poli tie alhier nader mede, dat Wieprecht eigen lijk is Johannes Jacob Calander, geboren te Rotterdam en herhaaldelijk ter zake van oplichting en diefstal veroordeeld. Daarna werd hij voor soortgelijke feiten wegens krankzinnigheid buiten vervolging gesteld. Uit Leiden naai' liet krankzinnigengesticht te Medeinblik overgebracht, is hij daaruit sedert eenige dagen als niet krankzinnig ontslagen. Hij schijnt zich ter bevordering zijner frauduleuze handelingen als een krank zinnige te gedragen. Bij de eergisteren te Amsterdam van wege het departement van marine gehouden aanbesteding, voor de levering bij de di rectie der marine te Willemsoord van vlag- doek waren minste inschrijvers de heeren P. Clos en Leembruggen te Leiden voor f 1114.2 O Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 642 zwembaden door heeren en 42 door dames. Temperatuur van liet water 21" Celsius. UNIVERSITEIT. Door den heer C. W. Liiders, direc teur van het museum voor volkenkunde te Hamburg, van wien het Rijks Ethnogra- fisch museum te Leiden reeds vroeger ge schenken ontving, zijn voor dat museum weder verschillende gipsafgietsels aangebo den. De schenker is de dank der regeering betuigd. Naar liet U. T). verneemt, hebben zich voor de betrekking van adspirant-veri- ficateur bij de administratie der in- en uit gaande rechten enz. ongeveer 100 jongelieden aangemeld. Er zijn dit jaar 15 plaatsen te vergeven. Onze oude vijandin, de staatsloterij, is de vorige week schijnbaar opgekalefaterd, maar feitelijk verzwakt. Niemand heeft het in ons parlement in liet beginsel voor haar opgenomen. Zelfs de tolk der Roomschen pleitte hoogsten verzachtende omstandigheden. En terwijl alzoo een ieder haar losliet, heeft Don- ner en heeft Keuchenius haar nog eens zoo duchtig toegetakelddat haar naam nogmaals op gevoelige wijze aan prestige verloor. Hoe jammer tochdat mentoen het in ons goede land millioenen regende, dit onding niet den kop heeft ingedrukt. Thans, nu de bedding droogliep, is onze kamer natuurlijk tot zoo iets niet te krijgen. Spel, om ver maakwaarom niet? Kegel, kaats, dam en schaak zooveel ge wilt, mits ge den harts tocht niet prikkeldmaar geen om fortuin te maken, dat is het diep onzedelijkeEn daarom was ook zeer ter snede Lohmati's steekhoudende opmerking, dat premieleenin- gen in beginsel, zooal niet even, dan toch ook verkeerd zijn. Ook daarbij wordt het speculatie op winst. Met weldadigheidsbazars is het natuurlijk iets anders. Ook daar zijn we nooit voor geweest. Edoch, om andere redenen, vooral om den omvaren schijn van liefdadigheid bij wat om geheel andere spil wentelt. [Stand.) Het maandblad Tesselschade, melding makende van het overlijden van de voor zitster van het hoofdbestuur der Vrouwen- vereeniging „Tesselschade", inej. M. A. Hoffmann, voegt er bij: Tesselschade ver liest veel in de vrouwdie op zoo waar dige wijze de, mede door haar opgerichte vereeniging presideerde, en wier helder en onpartijdig oordeel door liet hoofdbestuur zoowel als door de bazaar-commissie, waarin zij mede de eerste plaats bekleedde, steeds op lioogen prijs gesteld werd. Uit Hillegom wordt bericht, dat de opbrengst van het gewas der tulpenbollen dit jaar bevredigend mag genoemd worden. Ook de hyacinten worden reeds op enkele velden opgenomen. Van hare opbrengst kan nog niets met zekerheid gezegd worden. Te Haarlemmermeer geraakte Donder dagmiddag in een onbewaakt oogenblik liet kind van A. V.nog geen jaar oudin de Ringvaart en werd daaruit levenloos opge haald. Dit is de derde inaal, dat dezelfde ouders op zoo noodlottige wijze een kind verliezen. Naar aanleiding van de ongeregeldheden, die Maandag ,11. tusschen opgewonden Schie dammers en Vlaardingers hebben plaats gehad, lieeit de burgemeester van Vlaardingen de volgende proclamatie bekend gemaakt. Burgers van Vlaardingen! De kermisweek is thans geëindigd en met mijne volle goedkeuring hebt ge daarin naar hartelust feest gevierd. Eene zaak echter betreur ik dat de feestvreugde jl. Maandag avond verstoord is door eene ernstige vecht partij tusschen u en uwe medeburgers van Schiedam. Tengevolge van die ongeregeldhedenheerscht thans tusschen Vlaardingers en Schiedammers eene spanning, die tot feitelijkheden dreigt over te slaan. Het gebeurde op gisteravond heeft daarvan reeds een klein bewijs gegeven. In het belang van de veiligheid van uw persoon en goed, maan ik u dringend aan kalm en ordelijk te blijven en geene tartende of uitdagende houding aan te nemen tegen over de burgers eener naburige gemeente. Op deze wijze alleen is het mogelijk botsin gen te voorkomendie in hare gevolgen ernstiger zouden kunnen worden dan menigeen uwer beseft. Laat eene vechtpartij niet de aanleiding worden tot eene blijvende veete tusschen burgers van aangrenzende gemeenten. Ik van mijne zijde geef u de verzekering dat ik maatregelen heb genomen ter voor koming van verdere wanordelijkheden van de zijde van Schiedam. Toont gij nu van uwe zijde, dat gij aan mijne roepstem wilt gehoor geven en met mij wilt medewerken ter handhaving van orde en rust. Ook eergisterenavond was er te Schiedam weder een talrijk publiek op den Vlaar- dingschen Dijk aanwezig, doch ook de poli tie was op haar post en wist de orde le bewaren. Alleen werd van den Vlaarding- schen omnibus, die te 7.45 te Schiedam arriveert, met graszoden eene ruit ingewor pen; op zijn terugtocht en ook later werd aan den omnibus echter geen baldadigheid meer gepleegddank zij het goede politie toezicht. Des nachts werd een der personen, die met graszoden naar den omnibus hebben geworpen, in zijne woning gearresteerd en naar het politie-bureau overgebracht. Door den burgemeester van Amster dam is aan den raad overgelegd eene mede- deeling naar aanleiding van eene klacht over i/'t in dienst houden van politie-agbiiten die omkoopbaar zijn en in staat om in het politie-burean de eerbaarheid te schenden." Als bijlagen zijn daarbij gevoegd processen- verbaal en afschrift van het vonnis in zake den agent Both. Uit de inzage dezer stukken, zegt de burgemeester, zal uwe vergadering blijken dat de beschuldiging omtrent de omkoop baarheid van agenten eiken grond mist. Die beschuldiging door een gewezen, wegens dronkenschap ontslagen agent op hooren zeg gen geuit tegen twee als brave en eerlijke mannen bekende beambten der politie, wordt, behalve door hunne stellige ontkentenis, vol komen gelogenstraft door de verklaring van den persoon, die geld aan de beambten zou hebben aangeboden. Er heeft dan ook voor de justitie geen grond bestaan om een nader onderzoek in te stellen, terwijl (voorzeker wegens liet ontbreken van bijkomende om standigheden) geen gevolg is kunnen worden gegeven aan liet verlangen der beschuldigde agenten om proces verbaal wegens laster op te maken. Wat de beweerde schennis der eerbaar- FEU1LLET0N. 46.) De gravin had haar bewustzijn nog niet herkregen. Bewegingloos en wit als sneeuw zou men haar voor een lijk gehouden hebben. //Ohmijnheer!" sprak Juanita, bij het binnentreden van den burggraaf, „indien u eerder teruggekomen wasindien u hier ge veest was...." De Sanzac trad op de jonge vrouw toe. I Het i3 een flauwte, sprak hij, onge- twijfelt veroorzaakt door de hitte en tie benauwdheid." Hij ging een raam openen en kwam bij de gravin terug. //Zij heeft zich bewogen," zeide Juanita. //Zij komt bij. Zie, zij begint adem te halen." »Ja, en het zal niets te beteekenen heb ben,' antwoordde de burggraaf. //O, ik dacht dat mevrouw dood was, Jat die man haar vermoord had." „Hé. Wat zeg je! Over welken man «preek je?" „Over den man, die daar even hier was en de kleine heeft meegenomen." „De burggraaf kon- een siddering niet bedwingen. „De graaf De Lasserre," mompelde hij. „Maar spreek op. Wat' is er gebeurd?" Juanita verhaalde daarop, dat, ondanks hare pogingen om hem tegen te houden, een man de trap opgeklommen, de kamer harer meesteres binnengetreden en twintig minuten ongeveer bij haar gebleven was. „Ik heb lien hard hooren praten," dus ging Juanita voort, „doch kon niet verstaan wat zij zeiden. Maar ik begreep dat me vrouw dien vreemdeling kende. Ik stond onder aan den stoep, om te zien of u ook kwam, toen ik eensklaps mevrouw hoorde roepen: „genade, genade!" Onmiddellijk daarop zag ik den man verschijnen, met de kleine op den arm. Hij liep mij ijlings voorbij en verwijderde zich in de richting van de bergkloof. Ik had hem nog niet uit het oog verloren, toen mevrouw een vreeselijken gil slaakte. Verschrikt schoot ik toe en vond mevrouw midden in de ka mer op den grond liggen, zonder een tee- ken van leven te geven. Eerst dacht ik dat die man haar met een dolksteek had vermoord. Maar daar ik geen bloed zag en geen enkele, wonde aan haar ontwaarde, stelde ik mij gerust.... Op dit oogenblik maakte mevrouw De Lasserre een krampachtige beweging, die door een langen zucht werd gevolgd. Zoo als Juanita had gezegd, begon zij liaar be wustzijn te herkrijgen. De ademhaling was nog zwak en beklemd, maar de longen be gonnen langzamerhand weder geregeld te werken. Eenige minuten vervlogen nog. Einde lijk kwam er weer een beetje kleur op de wangen en de lippen der jonge vrouw en zij sloeg de oogen op. Eerst keek zij om zich heen, verwonderd en verschrikt, daarna streek zij herhaal delijk met de handen over haar ijskoud voorhoofd. Men kon het haar aanzien dat zij moeite deed haar gedachten te ver- J zamelen. „Is het een droomeen verschrikke lijke droom, dien ik heb gehad?" sprak zij binnensmonds. Eensklaps richtte zij zich op, trillende en met verwilderde oogen. Haar prachtige lokken, die losgegaan waren, vielen in gol vende krullen over haar schouders. Zij slaakte een gil, en met één sprong was zij in het naburig vertrek. Bijna op hetzelfde oogenblik slaakte zij een tweeden gil, nog hartverscheurende!- dan de eerste. Daarna verscheen zij weder, wankelende, met moeite zich staande houdende, met misvormde trekken. Zij deed nog eenige stappen naar voren en viel op een stoel neder, terwijl zij een dof gekerm liet hooren. «Laat ons alleen, dus sprak de burggraaf tot Juanita. Deze wierp op haar meesteres een blik vol medelijden en verwijderde zich. De Sanzac bleef een oogenblik onbewege lijk zwijgend staan; daarna naderde hij lang zaam de gravin. „Kom," sprak hij. „Kom, herstel je." Zij sprong ophief het hoofd op en haar gloeiende oogen vestigden zich op den burggraaf. „Welnu?" voegde hij haar toe. „Weet gij niet wat er gebeurd is?" vroeg zij met bolie stem. „Vertel het mij eerst. „Mijn man is gekomen. Toen ik hem zag, dacht ik, dat hij mij wilde dooden. Maar neen, hij heeft mij geen dolksteek toegebracht. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1