BUITENLANDSCHE BERICHTEN. De straatjongens in Den Haag noe men de passage „de parapluie der luchtige gemeente". Wezenlijk niet onaardig uit gedrukt Mevr. de wed. F. Van Bovene, onlangs te Gouda overleden, heeft eene som van ƒ1000, vrij van alle rechten en lasten, ge legateerd aan de werkinrichting tot wering der bedelarij aldaar. Tegen verwachting is de dag van gis teren te Schiedam rustig afgeloopen, waartoe ongetwijfeld de houding der rijksveldwacht veel heeft bijgedragen. De van Schiedam naar Vlaardingen rijdende voertuigen werden door gewapende manschappen der rijksveld wacht geëscorteerd. Door de besch. Lorette zelve is, naar men nader verneemt, nog geen verdediger gekozen; wel heeft inr. Haas verzocht bij haar toegelaten te mogen worden, teneinde haar, namens hare familie, over de verde diging te spreken, doch zij heeft schriftelijk verklaard, hem niet willen spreken en niet tot verdediger te wenschen. Op de 100ste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, die 11 Augustus a. s. onder voorzitterschap van mr. H. P. G. Quack te Amsterdam zal gehouden worden, zal eerst het voorstel Nij megen worden behandeld om het plan tot stichting eener kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen in te trekken. Vervolgens zil de wetsherziening aan de orde zijn, met de daarop voorgestelde amendementen. Verder zijn nog voorstellen ingi komen van het hoofd bestuur om het een krediet van ƒ1000 te verleenen ter vergoeding van reis- en verblijf kosten aan sprekersvan Amersfoort en Oos terbeek om ƒ1000 beschikbaar te stellen om het onderwijs in handenarbeid te bevor deren, en van Arnhem om 1000 subsidie te geven aan de vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid. Volgens de Amsl. C. is Maandag de instructie aangevangen tegen Van Ommeren te Amsterdam, die verdacht wordt de be- ki nde opruiende biljetten te hebben aange plakt. Er zouden echter geen termen zijn om de zaak verder te vervolgen. Een aantal architecten hebben zich tot den raad van Amsterdam gewend, wegens het bekroonen van het ontwerp van een beursgebouw, dat, volgens hen, geheel ont leend is aan het stadhuis te La Rochelle. Te Amsterdam zijn drie jonge Duit- schers aangehouden, die zich, zonder voor kennis hunner oudersnaar Amerika wilden begeven. Nader verneemt het D. v N., dat zij zich te Bemscheidt (bij Elberfeld) hebben schuldig gemaakt aan het vervaar digen van valsche wissels. Ilun patroon ging hen te Botterdam zoeken, daar de knapen in Duitschland kaarten hadden ge kocht om per Botlerdamsche stoomvaartlijn naar Amerika te komen. Hij vernam dat zij te Amsterdam waren, kwam naar hier en met behulp der politie te weten, dat zij in een logement aan de De Ruyterkade hun intrek hadden genomen. In hun bagage waren scherp geladen revolvers. Ze hadden 't zich in Nederland zoo prettig mogelijk gemaakt. In 'tCafé, waar ze ge arresteerd werden, had de jongste van het drietal, vijftien jaartjes oud en maker van den valschen wissel, juist het voornemen te kennen gegeven, om een partij biljart te spelenNu zijn ze aan den Heiligenweg. De heer Batelt, inspecteur der recherche, heeft deze zaak geleid. Dezer dagen berichtte men, dat in het kamp bij Oldebroek een milicien was doodgeschoten. Thans meldt men uit goede brondat er in het kamp niets van be kend is. Naar de Zw. C. bericht, zijn voor de opengevallen betrekking van griffier door gedep. staten van Overijsel aan de staten in alphabetische orde voorgedragen de hh. mr. O. F. Greven, P. H. Jordens en mr. Th. H. De Meester, allen commies ter pro vinciale griffie. Gisterenochtend is het boerenerf Wolfs- hagengelegen aan den Ilasselterdijkonder de gemeente Zwollerkerspel, door eene tot dusverre onbekende oorzaak eene prooi der vlammen geworden. Te Vlissingen liep het gerucht, dat die plaats thans werkelijk is aangewezen als ainlegplaats voor de Duitsche stoomvaart lijn. Zekerheid evenwel bestaat hieromtrent nog niet. '9 tRVVEMIVCE Door Z. M. is aan dr. J. Bosscha, op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. 1885, eervol ontslag verleend als hoogleeraar-direc teur der Polytechnische school, met dank betuiging voor de goede diensten door hem in verschillende betrekkingen aan het onder wijs bewezen, en zijn benoemd: tot rechter- laatsverv anger in de arrond.-rechtbank te be? m B ess m BE: Amsterdam, mr. J. Wertheim, kantonrechter plaatsvervanger in het le kanton en advo caat aldaar, en mr. J. J. A. L. Beuns; advocaat aldaar; tot burgemeester van Tub- bergen, jhr. mr. L. E. F. J. Von Bönning- hausen, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is de 1e luit. E. Van Harrevelt, van het instructie-bataljon, op noD-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2e kl. J. B. Mulder wordt met 1° Juli a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Twee jongens, die eergisterenavond onder Voorburg waren gaan visschen, had den zich tegen den morgen langs den berm van den IJselstoomtramweg te slapen gelegd. Een van hep schijnt in zijn slaap te kort bij de rails geschoven te zijn; hij werd door de machine van den eersten tram aangere den en bekwam eene ernstige hoofdwonde. ENGELAND. In het hoogerhuis werd medegedeelde dat het wetsontwerp betreffende de herziening van de indeeling der kiesdistricten door de koningin was bekrachtigd. Lord Salisbury verklaarde, dat hij aan de door den heer Gladstone voorgelezene brief wisseling niet veel toe te voegen had. Toen hij uitgenoodigd was, om een kabinet samen te stellen, had hij aan de koningin gezegd, dat in de, door de Bedistribution Bill in het leven geroepen abnormale omstandigheden het tegenwoordige ministerie aan de regeering behoorde te blijven. De heer Gladstone telegrapheerde echter, dat het demissionair kabinet op zijn besluit niet kon terugkomen. Daarop volgde de reeds bekende schriftelijke gedachtenwisseling met den heer Gladstone. Weliswaar had deze laatsten gespecificeerde toezeggingen geweigerd, doch in de laatste brieven had hij toch gespecificeerde verzeke ringen gegeven. De koningin had er lord Salisbury op gewezen, hoe noodlottig een langer uitstel voor den staatsdienst zou wezen, ook zij was van meeniug, dat de aangeboden ver zekeringen aan de eischen der billijkheid voldeden. Dientengevolge, maar vooral door de overweging van de nadeelen, die uit het voortduren der crisis voor den staat zouden kunnen voortvloeien, had lord Salisbury, met eenparige toestemming zijner collega's, de regeeringstaak aanvaard. Ilij beiiield zich voor, later verklaringen omtrent de poli tiek der regeering af te leggen. De beide kamers zijn daarop tot 6 Juli uiteen gegaan. Het Londensche avondblad The Globe deelt mede, dat sir Henry Drummond Wolft' met eene speciale zending naar Egypte zal worden belasthet is echter volgens dit blad onjuist, dat 'de heer Wolff daar den heer Baring zal vervangen. De Times verneemt uit Philadelphia, dd. 24 dezer; De regeering der Sandwich eilanden heeft den heer Daggett naar Was hington gezonden, om onderhandelingen te openen over het toelaten der genoemde eilanden tot de Amerikaansche Unie. Hoe de regeering te Washington over dit voor stel denkt, wordt niet gemeld. De commissie voor de schadeloosstel lingen wegens brand en plundering te Alex- andrie had gisteren eene audiëntie bij den Khedive, en overhandigde hem eene peti tie, waarin aangedrongen wordt op de uit gifte van schatkist-obligatiëntot betaling van de bedoelde schadeloosstellingen, zooals zij bij besluit der commissie zijn vastge steld. De Khedive beloofde de zaak te onderzoeken. ER AN KR IJK. De kamer heeft het door de minister Sadi Carnot ingediende ontwerp aangenomen waarbij obligatiën tot een bedrag van 416 francs zullen worden uitgegeven, om de kosten van den bouw van scholen en den aanleg van wegen te dekken. In den eergisteren gehouden minister raad is besloten, dat de begrafenisplechtig heden van admiraal Courbet, hetzij in het hotel de Invalides, of te Abbeville, waar de familie hem begraven wenscht te zien, op staatskosten zullen plaats hebben. De reeks van brieven, door admiraal Courbet aan verscheidene zijner vrienden geschreven en door dezen aan de openbaar heid prijs gegeven, worden in de Fransche pers druk besproken. Niemand ontkent dat zij gevoelige waarheden bevatten en voor Ferry en zijne aanhangers des teonaangenamer zijn omdat zij bezwaarlijk weerlegd kunnen worden. De republikeinsche bladen twijfelen niet aan de echtheid van deze voor de aanhan gers der monarchie zoo welkome documenten m» na*, .m. ÏW zij zullen bij de aanstaande verkiezingen ge wichtige diensten kunnen bewijzen. De Bépublique Frangaise verklaart reeds lang geweten te hebben, dat Courbet mo narchale neigingen bezat en in zijne parti culiere brieven de regeering veroordeelde. De republikeinsche regeeringsvorm bekom mert zich echter weinig om de politieke ge zindheid van hare generaals; zij vraagt van hen geene politieke geloofsbelijdenis en be hoeft in dit opzicht niet zoo nauwkeurig toe te zien, als de vroegere regeering. T)e Bépu blique betreurt het evenwel, in het belang van Courbet's roemrijke nagedachtenis, dat de admiraal naast de reeks van militaire deugden, waardoor hij zich onderscheidde, niet ook nog de voor een soldaat geenszins onbelangrijke eigenschap van voorzichtigheid in politieke aangelegenheden, heeft bezeten. In de Matin komt de lieer De Cas- sagnac op tegen liendie bewerendat de Bonaparlistische partij hopeloos verdeeld is, daar prins Victor, die zich van zijn vader heeft afgescheidenonlangs door keizerin Eugênie verloochend zou zijndie integendeel zijnen broeder Lodewijk hare gunst zou heb ben geschonken. „Er is maar één Caesar", schrijft de heer De Cassaguac, „en hij heet Victor. Rondom hem schaart zich de geheele keizerlijke partij. Zeer onvoorzichtig zou de mededinger of de vijand zijn, die het niet ziet, niet gevoelt en anders dan fluisterend loochent. En het kon ook niet anders. De keizerlijke partijwelke zelfs leefde toen zij de Bona parte's uilgestorven achtte, welke leefde na Waterloo, na Sedan, na Zoeloeland, die partij zou niet meer bestaan, nu alles haar her geven wordt in den persoon van een prins, die zich ten slotte aan de zijnen slechts onttrokken heeft om zich aan Frankrijk te geven? Komaan, wien zou men dat wijs maken? Er is eene scheuring in de partij, zegt men links en rechts. Wel zeker, ge lijk er scheiding bestaat tusschen tarwe en onkruid, tusschen ijzer en schuim, schei dingen, die niet verzwakken maar vruchtbaar maken en zuiveren. Deze levenskracht des keizerrijks, beweert de heer De Cassaguac, is hieraan toe te schrijvendat met het democratische geslacht der Napoleons en hun autoritair bewind de natie zich heeft vereenzelvigd, zoozeer, dat de republiek er de caricatuur van is en het koningschap alleen zou kunnen bestaan door de taak der Napoleons te vervullen en hen aldus overbodig te maken, d. i. door het keizerrijk te herstellen onder een anderen naam, terwijl de Napoleon's het niet kunnen of niet willen. SPANJE. Volgens de Correspondencia de It span a blijkt uit het rapport, bij den minister van binnenlandsche zaken ingediend door de commissie welke van Valencia is terug gekomen, dat de iu die provincie heer- schende cholera is de Aziatische. De com missie acht de inenting, zooals dr. Ferran ze toepast, onschadelijk. Zij is van oordeel dat de inenting onder staatstoezicht ge oorloofd mag wordenen dat dr. Ferran de bescherming van regeeringswege ver dient om zijne proefnemingen voort te zetten. ITALIË. Nadat de kamer besloten had tot verlen ging der scheepvaartconventie met Frankrijk, heeft zij hare zittingen verdaagd. Zij zal binnen weinige dagen weder bijeenkomen om mededeelingen te ontvangen van de lijst der nieuwbenoemde ministers. Volgens een bericht aan den Tempt zou de geheele verandering in liet Italiaan- sclie ministerie op ééne vervanging uitloo- pen, die van Mancini door den senator Cadorna, gewezen Italiaansch gezant te Londen, thans president van den raad van state. GEMENGDE BERICHTEN. Over het bezoek van koning Massala en gevolg aan den Vlaamschen schouwburg te Antwerpen, waar, zooals men weet, „Een reis om de Wereld" te hunner eer werd opgevoerd, verhaalt de Ind. beige nog een paar aardige bijzonderheden. Toen na melijk uit een waggon van den trein, welke ten tooneele verschijnt, een neger stapte, die, vooruittredende, den „koning" met het gebruikelijke Mbote Massala begroette, ver gat deze, dat men comedie speelde, en antwoordde met krachtige stem, vergezeld van een gebaar, Mbote. Daarna zich plot seling herinnerende, dat hij in den schouw burg was, barstte hij met het geheele audi torium in lachen uit. Zijn vreugde steeg ten top, toen aan het slot van het stuk de tooneelneger voor hem verscheen met één blanke en één zwarte wang. De schip breuk en de aankomst te Liverpool, met de tooneelzee op den voorgrond, ontlokten aan het zwarte gezelschap onophoudelijk een euh! hun kreet van bewondering. Het ballet ein delijk leidde tot een allerkoddigst schouw spel. De negerjongens in liet balkon boots ten namelijk de bewegingen der dansenden na, vooral gedurende den negerdans, zoodat een ware wedstrijd tusschen de acteurs en de echte negers plaats had. Er zijn op het oogenblik in Frankrijk niet minder dan 18 ter dood veroordeelden die op de beslissing van den president der republiek omtrent het verzoek om gratie wachten. Deze 18 veroordeelingen tot de doodstraf zijn alle in Frankrijk en Algiers uitgesproken binnen het tijdsverloop van één maand. De vreemdelingen maken van jaar tot jaar een steeds talrijker bevolking te Parijs uit. In 1876 waren er 19.024 Duitschers in 1884 35 954, en bij de laatste telling' in April 1885, waren zij ten getale van 39.214. De Zwitsers vormden in 1866 eene bevolking van 4939 zielen te Parijs, in 1884 waren zij vermeerderd tot 23.424 en bij de laatste telling tot 27.014. In Zwitserland hebben hagelbuien groote verwoestingen aangericht, in som mige deelen b. v. Emmenthal kanton Bern, in Grindelwald, in Zurich, in geheel mid den-Zwitserland is de schade aan velden, boomgaarden en landerijen zeer groot. De hagelsteenen lagen op sommige plaatsen een voet hoog. Te Coeuve, in de Berner Jura, is overleden de laatste Zwitser van het groote leger, Peter Chavanne, geboren 1790, die met Napoleon I naar Rusland trok en de terugtocht over de Beresina bijwoonde. De uit Kaapstad ontvangen bladen maken melding van hevige storm- en regen vlagen in de Kaap-kolonie van 11 tot 16 Mei. Yooral de stad en het district Ouds hoorn hadden veel geleden. Op vele plaatsen waren huizen weggespoeld en moesten de bewoners vluchten om hun leven te redden. Men berekent, dat ten minste 3000 struis vogels in den watervloed of door de koude waren omgekomen, benevens eene menigte ander vee. Honderden bunders beste bouw grond, benevens wijngaarden, tabaksplan tages en boomgaarden zijn weggevaagd. De rivieren waren niet zoo vol geweest sedert 1849. De middenpilaar en twee derden van het bovenste werk der brug over de Olifantsrivier zijn weggespoeld. Alle ge meenschap en de telegraaflijn waren gedu rende eenige dagen geheel afgesneden. Ge lukkig waren slechts enkele menschen om het leven gekomen. De schade wordt op één h anderhalf millioen gulden geraamd. Het plan bestaat om het Suez-kanaal electrisch te verlichten, ten einde de sche pen in de gelegenheid te stellen, ook des nachts door het kanaal te varen. Twee voorstellen zijn hieromtrent gedaanhet eene om het kanaal over zijne geheele lengte electrisch te verlichten, wat natuurlijk bui tengewone kosten zou na zich slepen; het andere, dat ieder schip zijn eigen weg dooi een aan boord opgestelde inrichting met zware electrische lampen zou verlichten. PER TELEGRAAF. LONDEN, 26 Juni. De Morning Post verneemt, dat het programma der buiten- landsche politiek van het Tory-kabinet innige overeenstemming van Engeland met de ka binetten van Berlijn, Weenen cu Rome tot grondslag zal hebben. LAATSTE BERICHTEN. In den aanvang der heden gehouden zitting van de tweede kamer is de heet Roozeboom, na aflegging der gevorderde eeden, als lid toegelaten. Vervolgens is de discussie voortgezet over het outwerp tot wijziging van de bepalingen der gemeente wet betreffende het plaatselijk belasting stelsel. Na verdediging door den minister van financiën werd het ontwerp bestredee door de hh. Bahlmann, Buma en Gleichman terwijl de hh. Van Baar, Godin en De Ranitz geneigd waren er voor te stemmen. Er is een amendement voorgesteld op art. 1, om de uitkeering aan gemeenten te fixeeren op 4/5 van de personeele belasting en rijks- opcenten, gemiddeld over de drie laatste jaren. Maandag voortzetting. De politie te 's Hage heeft de ver moedelijke daders gevat van een diefstal eener partij laken- en broekenstoffen ten nadeele van een winkelier in het Noordeinde. De groothertogin De Bauffremont vergezeld van hare dochter, particulier se cretaris, kamerheer en groot gevolg zijn heden morgen 10.41 van Parijs in de residentie aangekomen. In de gisteren te Delft gehouden ver gadering der A. B. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" is voor herstemming over

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2