BUITENLANDSCHE BERICHTEN. m-m ~ms liige minuten is het moeielijk de plek weer te vinden waar men gestoken is. Een eigenaardig geschil, vooral op notariëel gebied merkwaardig, werd dezer dagen aan het oordeel van een der recht banken in ons land onderworpen. Twee natuurlijke kinderen stelden tegen een no taris, op grond van art. 6 der wet op het notarisambt, dat spreekt van dienstweigering, een eisch in tot vergoeding van kosten, schaden en interesten. Deze zou nl.door hen geroepen zijnde om een testament te maken bij iemand, die 11 dagen daarna zonder notariëelen bijstand was overleden in verzuim zijn en aan de eischers, die zich voorstelden in het voorgenomendoch niet gemaakte testament door den erflater te worden bevoordeeld, een verwacht voordeel hebben onthouden. Den eischers werd hun vordering ontzegd op grond, dat het verzoek van den erflater zelf moest uitgaan en hier het bewijs van schade niet was geleverd, hoogstens kon van een teleurstelling in een ongegronde hoop op een erfenis sprake zijn. Tevens werd overwogen, dat niet was aangetoond, dat de erflater bij het maken van zijn testament j niet geheel ten voordeele van derden zou j hebben beschikt, met voorbijgang van de eischers. Aan het station der Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij te Delft werden eer gisteren 1538 plaatskaartjes naar Leiden j afgegeven. Uit Vlaardingen wordt aan de N. R. Ct. van gisteren gemeld Gedurende de kermis, die gisteren met de paardenmarkt geëindigd is, hebben wij in den regel het genoegen des avonds bezocht te worden door onze naburige Schiedammers, van welke eene minder fijne soort, behoor lijk voorzien van de noodige jenever, dikwijls heel veel lust tot vechten toont, waardoor zij dan ook meestal door de politie buiten de grens gejaagd, of in het logement, voor dergelijke iudividuën bestemd, gebracht worden. Deze kermis waren de heeren weder buitengewoon oproerig, zoodat er alle avonden vechtpartijen enz. plaats hadden. Zij schijnen echter wraaklustig te zijn en vechtensgezind te blijven ook nik de kermis, want gisteravond laat kwam het gerucht dat er een paar honderd Schiedammers van het echte ras op weg waren naar Vlaardingen, om slag te leveren. De postbode was op de vlucht gedrevende omnibus aangevallen; de ruiten stuk geslagen, koetsiers mishandeld, in één woord: de weg werd onveilig ver klaard en de huurkoetsiers waren ongenegen iemand naar Schiedam te vervoeren. Onmiddellijk nam de politie de noodige maatregelen, die gesteund werden door de burgerijen daardoor is het de kwaadge- zinde bende niet gelukt over de grens te komen. De opgewonden gemoederen in aan merking genomen zou dan ook een bloed bad te vreezen geweest zijn. De Schiedammers schijnen echter hedenavond den aanval te willen vernieuwen. Naar aanleiding van den brand, die Zaterdag te Papendrecht woedde, verneemt de 1). C. nog het volgende: Een dergenen, die bij dezen brand huis en inboedel hebben verloren, en jaren ge leden zijne assurantie had opgezegd, deed kort na den brand van 4 dezer aanzoek bij eene verzekering-maatschappij om opname onder hare verzekerden. Hij ontving echter hoegenaamd geen antwoord, en dacht dan ook Zaterdag niet anders dan dat zijne ge- heele bezitting verloren was. Hoe vreemd keek hij echter gister-ochtend op, toen de agent der assurantie-maatschappij, waarbij hij vroeger verzekerd was, de schade bij hem kwam opnemen en hem uitbetaling der geheele verzekerde som, ten bedrage van 800 toezegde. Wat toch bleek het geval? Den dag, nadat dc man zijne assurantie had opgezegd, was zijne vrouw naar den agent gegaanen had dezen verzocht de verzekering ten haren name te doen doorloopen, en de jaarlijksche premie van haar te ontvangen. Nooit had zij haar man iets daarvan doen bemerken. De voorzichtigheid der vrouw heeft thans het gezin voor groot verlies be hoed. Een ander bewoner van Papendrecht, een te goeder naam en faam staand burger ver zocht eergister den agent der maatschappij bij welke hij sedert tal van jaren verzekerd was, zijn polis terug te nemen, omdat hij bij ever.tueelen brand hoegenaamd niet onder verdenking wilde staanzelf iets tot den brand te hebben bijgedragen. Alle aansporing om op dit besluit terug te komen bleef vruchteloos. Aan het spoorwegstation te Haarlem zijn eergisteren ruim 2000 plaatsbiljetten naar Leiden afgegeven. Aan den gemeenteraad van Amsterdam is een adres gezondendat door den heer P. J. Adrian Jr. en 2900 andere ingezetenen on derteekend is, en waarin gevraagd wordt: do' m beursPlan damrak in te trekken; 2 Ten spoedigste over te gaan tot dem ping van de nog overgeblevene gedeelten Damrak en Rok.n; 3». Na het uitvoeren dezer werken van Damrak en Rokin een boulevard te maken. Aan een particulier schrijven uit Am sterdam ontleent de Dordr. Ct. het volgende: ilet het bouwvak is het hier treurig ge- steld: naar ik zeker weet, loopen hier nu ongeveer 3000 timmerlieden, 2000 metse laars, 1050 schilders en 500 steenhouwers zonder werk, en dat in een tijd van anders zoo verbazende drukte. Doch aan wien daar van de schuld? Voor een deel zeker aan de werklieden zelf, daar vroeger, toen hier ter stede de nieuwe wijken werden aange legd en er dus overvloed van werk was en goed geld verdiend werd, de Amsterdam mers, in plaats van 's Maandags naar karwei te gaan, bij troepjes de stad doorkruisten en zich daarbij vaak zoozeer aan drank te buiten gingen, dat zij zelfs Dinsdag geen ust hadden om te beginnen tot groote ver legenheid der aannemers, die natuurlijk op tijd klaar moesten zijn. Eindelijk zulks moede, hebben de aannemers daar een einde aan gemaakt, en lieten zij werklieden uit alle plaatsen des rijks, ja zelfs van het bui tenland, herwaarts komen, die wel Maan dags en Dinsdags werkten en op wien dus kon gerekend worden. Nu er weinig werk is, worden deze in de eerste plaats bezi" gehouden, en de Amsterdamsche werkman m.oe' zÜn eigen stad zonder werk loopen of dit elders zoeken. Gisteren kwamen te Amsterdam aan de hertog en hertogin van Edinburg met hun zoon, prins Alfred en gevolg. De hooge bezoekers zijn afgestapt aan Bracks Doelen hotel om aldaar eenigeu tijd te vertoeven. De hertogin begaf zich des middags te 3 uur naar Zandvoort om daar eenige da "en bij de grootvorstin Wladimir door te brengen. Ie Assendelft is in 90-jarigen ouder dom overleden P. Biemer, de laatste oud- strijder van Waterloo in die gemeente. Onder Napoleon streed hij in Spanje en in Rus land, hij woonde den slag bij Leipzig bij en streed later tegen de Franscheneerst bij Quatre Bras, later bij Waterloo. No" diende hij zijn land in den oorlog tegeS Diepo-Negoro en in den tiendaagsehen veldtocht. Wederom hebben de schietoefeningen een slachtoffer geeischt, ditmaal in het kamp bij Oldebroek. Uit Utrecht wordt namelijk gemeld, dat Maandag een Utrechtsch milicien op de Oldebroeksche heide door een kogel doodelijk is getroffen en terstond bezweken. In de omstreken van Deventer plaat sen vele molenaars bliksemafleiders op hunne woningen. De boeren op het platteland zijn ook bezig bliksemafleiders op hunne boerde rijen enz. te plaatsen. Daar naar hun oor deel het gevaar voor het inslaan van het onweder minder groot is, verlangen zij, dat de brandwaarborgmaatschappijen hunne pre- miën zullen verlagen. Indien zij hieraan met voldoen, zullen de meeste landbouwers te zamen komenom plannen te beramen tot het stichten van eene onderlinge brand waarborgmaatschappij. I" 'le' kanaal bij Middelburg is een levende haai gevangen. Het dier was een meter lang. Maandag-avond omstreeks half 9 is een groote luchtballonwaarin zich een persoon bevond, buiten 's- Heer-A rends kerke op een weiland zacht neergekomen. Het bleek te zijn de bekende luchtreiziger F. Llioste, die des morgens te 6 uren te Duin kerken was opgestegen. Onmiddellijk waren honderden handen bezig om den Franschman behulpzaam te zijn, waardoor spoedig het gas uitgelaten en het materieel opgeborgen kon worden. Door den officier van justitie te Breda werd rechtsingang geëischt met bevel tot gevangenneming tegen N. v. R., oud 47 i jaren, wonende te Tilburg, verdacht van I vergiftiging. De rechtbank heeft echter een nader onderzoek bevolen. Genoemde persoon vert'acht zijne vrouw, even na hare bevalling, een kop koffie te hebben toege diend, waarin luciferskoppen werden ge vonden. CR4TES1HGE Door Z. M. is, tot burgemeester van Oudshoorn benoemd C. J. Van Ee»hcn secretaris dier gemeente. De luit. ter zee 2de kl. H. W. Ty- I deman, dienende aan boord Zr. Ms. schroef- stoomschip Tromp, wordt, onder intrekking I zijner overplaatsing aan boord van Zr. Ms monitor Cerberus, met den 25sten dezer on I non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. G. L. Goedhart, dienende aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip Atjehwordt met den 26sten dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. monitor Cerberus. Naar men verneemt, zullen door de directie van 'i Zeebad Scheveningen" de entrees voor de amusementendie op den dag en des avonds zullen gegeven worden, op één gulden gesteld worden, en die voor de matinées op 50 cents. De kurtaxe zal 15 bedragen. EKGELAX IS. lu eene vergadering van den Privy Council, te Windsor, onder voorzitterschap der konin gin gehouden, overhandigden de afgetreden ministers aan de koningin de zegels hunner respectieve ministeriel!welke zegels ver volgens door de koningin aan de nieuwe mi nisters overhandigd werden. In het lagerhuis las de heer Gladstone eene correspondentie, tusschen hem en lord Salisbury gevoerd, voor, waaruit blijkt, dat Gladstone slechts in het algemeen eenige verzekeringen heeft gegevenmaar tot op het laatste oogenblik bepaalde gespecificeerde beloften heeft geweigerd. De nieuwe verkiezingen ter voorziening in de vacatures, welke door de vorming van het kabinet ontstaan zijn, zijn uitgeschreven; de kamer ging uiteen tot heden. De jaardag van den slag van Waterloo werd den lSden Juni door de regimenten van het Engelsche leger die er aan deel hebben genomen, op de gebruikelijke wijze, door het bevestigen van lauwerkransen aan de vaandels, herdacht. Ingevolge de laatst uitgegeven ranglijst van het leger zijn in Engeland nog slechts drie officieren in leven, die bij Waterloo streden, en welgeneraal George Whichecote, die in 1811 hij het leger in dienst trad; de graaf van Albemarle, die, twee maanden voor den slag dienst nam, en luitenant Andrew Gardner, die sedert 1811 tot het leger behoort. Twaalf dagen, zegt de liailg Neios is het verkeer door het Suezkanaal gestremd geweest, tengevolge van het breken vaneen ketting, waaraan een baggermolen was vast gemaakt. Niet minder dan 110 stoomsche pen werden daardoor verhinderd hun reis voort te zetten. Vijftien snelle mailbooten volgeladen met de schatten van Indië en China, drijvende paleizen van Australië met rijke kolonisten, ladingen bevroren vleesch zieke en gewonde soldaten uit China en Suakin, duizenden matrozen, hebben onder de brandende zon moeten wachten. Wat kan in oorlogstijd eene mogendheid ver hinderen een schip in het kanaal te laten zinken? Uit het den 18den April 11. tusscheu China en Japan gesloten verdrag betreffende Korea, thans openbaargemaakt, blijkt o. a. dat die beide rijken tot voorkoming van twisten zijn overeengekomen, de militaire macht, welke zij in dat schiereiland onder houden binnen vier maanden terug te trek ken. China en Japan zullen dan de regee ring van Korea aanraden, een troepenkorps, onder leiding van vreemde officierente or- ganiseeren, dat sterk genoeg is, om de re geering en de rust van het land te bevei ligen. Mochten er desniettemin ernstige rustverstoringen in Korea plaats hebben, dan zullen die gemeenschappelijk door China en Japan beteugeld worden. FRANKRIJK. Het Journal. Off. bevat de benoeming van den heer Cambon, Fransch minister resident in Tunis, tot resident generaal hiermede gaat gepaard het volkomen verte genwoordigen der republiek in het regent schap Tunis, en het opperbevel over de troepen te water en te lande. De zuster van admiraal Courbet, mevr. Cornet, heeft, na de verschillende familie leden geraadpleegd te hebben, aan de re- geering haren wensch te kennen gegeven, dat de admiraal in het familiegraf te Ab beville rusten zou. Het lijk zal echter eerst naar Parijs worden vervoerd en in het hotel des Invalides voorloopig worden bijgezet. Na een lijkdienst in de kapel van het ge sticht zal het lijk naar Abbeville vervoerd en aldaar begraven worden. Eene deputatie uit Abbeville, de ge boorteplaats van den admiraal Courbet, heeft zich naar den minister van marine begeven om zijne medewerking in te roepen voor het plan tot oprichting van een standbeeld ter eere van den vlootvoogd, door middel van eene openbare inschrijving. De minister heeft zijne ingenomenheid met het denkbeeld betuigd en den wensch te kennen gegeven, dat de comités want er zijn er Teed; twee of drie samensmelten tot één. ])t minister heeft verder verklaarddat hij bij het personeel der marine de inteekening joj aanmoedigen, en hij zou ook zijn ambtge. noot voor oorlog verzoeken zijnerzijds medt te werken tot oprichting van het standbeeld, NP AN J K. Uit Madrid wordt gemelddat de koning afwijzend heeft beschikt op het verzoek dei vertegenwoordigers van den Madridscha handelsstand, om opheffing van de bekende verordening, welke op het uitbreken dei cholera in die hoofdstad betrekking heeft. De minister van binnenlandsche za. ken verklaarde in de kamer van afgeven, digdenop eene tot hem gerichte vraag, dat aan dr. Ferran de inenting tegen di cholera zal worden toegestaan, zoodra di geneeskundige faculteit haar aanraadt. IT A 1.1 De heer Depretis deelde in de kan;, mede, dat de koning hem het vormen v# een kabinet had toevertrouwd en hij den opdracht had aangenomen. DIITNCULAXD. Uit Ems wordt van den 24eu gemeld, dat keizer Wilhelm een zeer goeden nacht heeft doorgebracht en reeds te 9 uur de morgens, doorzijn adjudant prins Von Kern vergezeld, in een open rijtuig uitreed. II, gezondheidstoestand van den grijzen voit! is dus bij voortduring bevredigend. De Duitsche regeering geeft geen ge volg aan haar aanvankelijk voornemen, ot eene geneeskundige commissie naar Spanj: te zenden tot onderzoek van dr. Ferransii entingen tegen de cholera. De medisch autoriteiten te Berlijn schijnen weinig val trouwen in de ontdekking van den Spa» schen geneesheer te stellen en het niet I moeite waard te achtendie nader te «j derzoeken. Aan de Münchener Allgemeine Zeitu wordt uit Londen geschreven, dat een li eerste ambtsverrichtingen van lord Salisbw zal bestaan in het zenden van eene circulaii aan de vertegenwoordigers van Engelai bij de vreemde hovenwaarin hij de ra zekering geeft, dat het zijne bedoeling® kon zijn, eene ingrijpende wijziging te b» gen in de staatkunde zijner voorgnngtt. Geheel overbodig zal die verzekering ti(j zijn, want de World brengt het gerucht vsli in omloop, dat de Russische gezant te Lu den, de heer De Staal, instructiën teé ontvangen om van lord Salisbury en te Randolph Churchill ophelderingen te vraga over de uitdrukkingen door deze beide stut lieden ten opzichte van Rusland gebezigi Indien die ophelderingen worden geweigerd-, zegt de World zal de Russische ges Londen verlaten. GEMENGDE BERICHTEN. De Brusselsche correspondent der R. Ct. en ook die van de Köln. Zeil. te namendat er van het bezoek van den li ning der Nederlanden aan de Antwerpss tentoonstelling niets zal komen. Kon» Willem III heeft, tijdens zijn bezoek Brussel, wel is waar beloofdter gelegenh«| der Antwerpsehe tentoonstelling oj naar België te zullen komenmaar hij tó| er bij gevoegd: indien zijne gezondheid hem vergunnen zou. De koning zou thans, in antwoord eene tot hem gerichte uitnoodiging, i koning Leopold hebben doen weten, hij van de uitvoering van zijn voornem», om naar Antwerpen te komen, moetr zien wegens zijn gezondheidstoestand, 4 hem niet vergunt zich aan buitenge»® vermoeienissen bloot te stellen. De civiele rechtbank te Brussel M uitspraak gedaan in het proces vso schadevergoeding, tegen de stad Br:*, ingesteld tengevolge der gebeurtenissn" 7 September des vorigen jaars. De rechtbank verklaarde, dat de si Brussel verantwoordelijk is voor al beljw dien dag vernield en beschadigd is ge»1' den ten nadeele van de ingezetenen. Een vreeselijk ongeluk heeft te I* coing plaats gehad. De stoomketel in 4 wolwasscherij van den heer Honoré Deco:- tere is gesprongen. Het was een knal tó van een schot uit een kanon van zwuj kaliber. Niets van het gebouw is overtfc gebleven, en de daarbij gelegene vervet, van de heeren Van Zeveren is almede in p® gestort Meer dan zestig personen werto onder de puinhoopen bedolven. Ona dellijk zijn de sapeurs-pompiers toef sneld om zooveel mogelijk redding 1,1 te brengen. Het eerste lijk dat van het puin te voorschijn werd gebaald, "li

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2