NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOÜ3MEH1ENT: Prijs per Nummer 5 ('ent. AOVERTE WTIEN: Itiireel: Nclieepmakerssteeg: li. Vrijdag 26 Juni 1885. N°. 147. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Iïericlitcn. DE BOETVAARDIGE. Leidsche ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Van 16 regels0.90. Elke regel meers 0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel f 0.10. 199o Jaargang. De BURGEMEESTER der gemeente LEI DEN, Gezien art. 52 der Algemeene Politie verordening, dd. 6 November 1879; BEPAALT: dat bij gelegenheid der verschillende feesten, te geven in het gebouw op de RUÏNE, Maandag den 22en Juni e. k. en volgende dagen, de PASSAGE MET RIJTUIGEN tot het aanbrengen en afhalen van bezoekers niet anders mag geschieden dan in de rich ting van het STEENSCHUUR O. Z.ter wijl die rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting naar de RAAMSTEGEN; dat gedurende de feestweek iederen avond, van 7 uren tot na afloop der feesten in bedoeld gebouwhet rijden langs het Steen- sclutr van de Nienwsteeg tot de Breêstraal is verboden, met uitzondering van Dinsdag op welken dag langs het Sleenschuur alleen mag gereden worden in de richting van de Hoogetooerdslrug naar de Nieumteegsbrug. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 20 Juni 1885. JACHT. De COMMISSARIS l)F,S KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 2den Juni 188.5, no. 95; Gelet op art. 11 der wet van den lilden Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt Ier keunis van de belanghebbenden dal bij voornoemd hesluil door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dal de afzonderlijke jachten op mterwihl voor dit Jtar zijn geopend op Maan dag den 'bisten Juli aanslaandeen dal mits dien van af dal tijdstip de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, lett. il en h, der wet op de jacht en visscherijis ge oorloofd; wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van hel Keglemenl op de uiloefening der jacht en visscherij in deze pro vinciekrachlens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op liet water, langs ile stranden, oevers van meren, plassen, ri vieren en op moerassige landen Eu zal deze kennisgeving in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks ie doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal Blad on in de Nrderlandsclie Staats courant worden geplaalsl. 's Gravenhageden fiden Juni 1885. De Commissaris des konings voornoemd, FOC K. STADS1VIEUW8. Gisterenavond zijn een aantal kermis reizigers, harmonicaspelers, liedjeszangers enz. binnen deze gemeente gekomen en hebben zonder vergunning hun beroep in en voor verschillende koffiehuizen alhier willen uitoefenen, hetgeen terstond door de politie belet werd. 8 a 10 dezer lieden zijn de afgeloopen nacht aan het politiebureel verbleven, terwijl de overigen dadelijk deze gemeente weder hebben verlaten. Onze landgenoot, J. H. Adriaans, wiens broeder een onzer stadgenooten is, werd aan de Columbiaansche universiteit te Washington op hoogst eervolle wijze tot Bachelor of Laws" bevorderd. Ook viel hem de onderscheiding te beurt zijn ver handeling „Patents for inventors" met den derden prijs bekroond te zien. DSIVEBglf EIT. Het rijk heeft van mevrouw Dates Ten Kate, te Medan (Deli, Sumatra), ter plaatsing in het Etbnographisch Museum te Leiden ten geschenke ontvangenEen ijze ren schaartje voor pinangnoten, scharnier in den vorm van een vogelkop, beide hef- boomen versierd met graveerwerk, in ge bruik bij de Klingaleezen. "Voor dit ge schenk is door den minister van binnenl. zaken de dank der regeering betuigd. Bibliotheek der Universiteit, Rapenburg 74: Munt- en Penningkabinet der Universiteit, in het gebouw der Bibliotheek: Verzameling der Oostersche handschriften, in het ge bouw der Bibliotheek geopend dagelijks, behalve op Zondagen en erkende Christelijke feestdagen, van 104 uren. Bibliotheek van Thysius, Rapenburg 25. geopend op alle werkdagen van 's middags 121 uren, uitgezonderd in de vacantiën. Museum van Oudheden, Breestraat 18, en Afgietsels yan Olympische beeldhouwwerken enz., Rapenburg 19. geopend dagelijks gedurende de werkdagen van 10 tot 4 uren. Op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen van 12j.4 uren. Voor en na die uren op aanmelding en onder geleide van den Custos. Op Zon en feestdagen na 4 uren. Rijks Ethnographisch Museum. Afdeelingen: Australië, Melanesië en Polynesië, Hoo- gewoerd 108. Te zien: Maandags, Woensdags en Vrijdags van tien tot vier uren. Afdeelingen: Japan en China met onderhoorigheden Rapenburg 69. Te zien: Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 104 uren. Kabinet van Platen en PleisterbeeldenRapenburg 71: geopend eiken Dinsdag van 11 tot 3 uren. Museum van Natuurlijke Historie, Rapenburg 28: geopend op alle werkdagen van 's morgens 10 tot 's namiddags 4 uren. Geologisch-Mineralogisch Kabinet, Papenstraat: geopend Woensdag en Zaterdag van 2 tot 4 uren. Anatomisch Kabinet, Rapenburg 124, (ingang Ra penburg) geopend op alle werkdagen van 's middags 12 tot 's namiddags 4 uren. Physiologisch Laboratorium, Zonneveldsteeg 18: geopend op alle werkdagen van 's namiddags 1 tot 's namiddags 2 uren. Scheikundig Laboratorium, Rapenburg 124, (ingang Nienwsteeg) geopend op alle werkdagen van 's voormiddags 9 tot 's avonds 5 uren. Pharmaceutisch Laboratorium, Papengracht 4: geopend op alle werkdagen van 's voormiddags 9 tot a avonds 5 uren. Zoötomisch LaboratoriumKaiserstraat 57a: Kabinet van Natuurkundige werktuigen, Rapenburg 124, (ingang Nieuwsteeg): geopend op alle werkdagen van 's namiddags 4 tot 's namiddags 6 uren. Herbarium, Rapenburg 33: geopend op alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uren. Hortus Botanicus. Rapenburg 73: geopenu op alle werkdagen tot één uur vóór zons ondergang. Tot het daarbij behoorende Museum Bota- nicum wordt op verlof van den Directeur de toegang verleend op dezelfde urenwaarop voor de studenten de Hortus openstaat. Botanisch Laboratorium, Nonnensteeg 3. Observatorium, Kaiserstraat 57. Ziekenhuis, Boerhavestraat 33. Stedelijk Museum in de Lakenhal, Oude Singel 32. geopend op alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uren, 's Zondags van 's voormiddags 12 tot 's namiddags 4 uren. BINNENLAND8CHE BERICHTEN. De minister van financiën heeft be paald; dat in 1S85 kunnen worden aange steld vijftien surnumerairs der directe be lastingen, invoerrechten en accijnsen; dat in November van dit jaar, op nader te bepalen plaats en tijd, zal worden afgeno men het vergelijkend examen; dat tevens gelegenheid zal worden gegeven tot bet afleggen van het examen voor de betrek king van adspirant-verifleateurdat de ver zoekschriften om tot die examens te worden toegelaten, vóór of uiterlijk op 1 September 1885 bij het depart, van financiën moeten zijn ingekomen. De Sic. bevat nadere mededeelingen. Zr. Ms. zeilkorvet Nautilus, in aan bouw op 's rijks werf te Amsterdamis in den namiddag van den 24sten dezer met goed gevolg te water gelaten. Te rekenen van den 25en dezer wordt de paardenarts-majoor Hinze, van het 3e reg. huzarenovergeplaatst bij het 2e reg. veld-art. te 's Hage en de paardenarts le kl. J. Lameris van dat reg. overgeplaatst bij liet 3e reg. huzaren te 's Hage. Door de liberale kiesvereeniging „Een dracht maakt macht" te Breda is besloten, de eandidatuur voor de tweede kamer aan te bieden aan mr. R. Van de Werk, te Rot terdam, oud-lid der kamer. De Standaard schrijft het volgende over de werkliedenvereenigingen. „Voor jaren wierd er van radicale zijde onder leiding van Heldt een Alg. Nederl. Werkliedenverbond opgericht, en kort daarna onder leiding van Kater van Christelijke zijde „Patrimonium". Eerst nu scheen het langen tijd, alsof Heldt's groep de vette koe aan de boorden van den Nijl zou blijven, en Kater's koetje er al droevelijk schriel en mager tegenover zon grazen. Maar dat keert toch. Den laatsten tijd namelijk schijnen de hekken verhangen. Althans „Patrimonium" deed zeer aanmerkelijke schreden vooruit en telt thans ruim 46 afdeelingen en bijna 5000 leden. En hiertegenover slonk het A. N. W.- V. tot even 20 afdeelingen en 2000 leden. Ja, zoo diep zonk de toon, dat op de onlangs gehouden algemeene ver gadering niet meer dan 24 personen gestemd hebben. Dit feit dient opgemerkt. Het is een verblijdend teeken. De Nederlandsche werk man schijnt nog niet zoo ganschelijk vervreemd van Christelijke sympathieën." Dadelijk na een wespensteek moet men de holte eener sleutelpijp rondom den steek zetten en drukken tot het pijn doet. Als men den sleutel wegneemt, zal men zien, dat de steek buiten het gaatje ligt, dat daardoor gemaakt werd en binnen den kring der sleutelpijp. Alle pijn houdt dade lijk op, er komt geen zwelling, en na tvei- FEU1LLETON. 44.) Hij wierp zich op haar, pakte haar bij de schouders en, terwijl hij haar verwoed voortduwde, keerde hij haar om. De gravin verloor haar evenwicht en viel op de knieën. Maar voordat de graaf tijd gehad had de deur te openen, richtte zij zich over- eind, sprong op hem toe en klemde zich vast aan zijn kleederen. ^Ongelukkige," sprak hij op doffen toon „maar wil je dan dat ik je vermoord En hij hief tegen haar zijn gebalde vuist op. »Ja, dood mij, daar gij mij mijn kind wilt ontnemendood mijdood mij In plaats van haar te treffenliet de graaf zijn arm vallen. //Zij, mijn dochter, beschermt u tegen mijn woede," sprak hij. „Ik wil niet, dat een bloedvlek haar rein gewaad bezoedelt." „En gij zeidet, dat gij het beneden u achttet om u te wreken. Eu dat is dan >tw wraak!.... Maar gij weet wel, dat ik mijn kind liefheb, dat ik het aanbid.... en gij wilt het mij ontnemen! dat is iets onmenschelijks, afschuwelijks, het is een misdaad. Een moeder haar kind ontnemen!.... Maar hoe diep een vrouw ook gevallen is, heeft zij geen hart als ieder ander? Kan men haar beletten het kleine, lieve schepsel lief te hebben, dat zij met haar bloed heeft gevoed, en zich daaraan toe te wijden? Ik heb u bedrogen, ik heb uw eer met voeten getreden, ik ben een verachtelijk wezen! Welnu, ik eisch de kastijding, die ik verdiend heb. Sla toe, sla toe! ik wil sterven!" „En ik wil uw dood niet. Ik wil inte gendeel dat ge leeft. Dat zal mijn wraak wezen. Want nooit, verstaat ge, nooit zult gij uw dochter wederzien!" Door een plotselinge beweging rukte hij zich los uit de handen der gravin en stootte haar terug. Maar op het zelfde oogenblik greep zij hem wcêr vast. Buiten adem nokkend, was zij op het punt te bezwijmen. „Maar laat mij dan toch los!" riep hij met een vreeselijke stem. Hij duwde haar met zulk een kracht terugdat de ongelukkige ditmaal op den grond vie!waar zijhalf bewusteloosbleef liggen. De graaf opende de deur, die de moeder zoo dapper verdedigd had en trad een groote kamer binnenwaar de dubbele gordijnen voor de ramen zorgvuldig dicht waren, om de zonnestralen te beletten er binnen te dringen. Er heerschte een halfduister. Maar on middellijk viel 's graven blik op een bed. In dat bed lag de kleine Lucie in diepen slaap. Zonder twijfel door de groote hitte be vangen, was zij daar geheel gekleed door haar moeder neergelegd om een paar uur tjes rustig te slapen. De graaf ijlde naar het bed met vonke lende oogen en nam het kind in zijn armen. De kleineplotseling ontwaaktopende de oogjes en zag rond. Terstond slaakte zij een kreet van verrassing en vreugd. „Papa! papa!" nep zij. De graaf drukte haar bevend aan zijn hart en overdekte haar voorhoofd en wan gen met gloeiende kussen. „O" mompelde hij„nu behoor je mij, mij alleen, mij geheel." Het kind had haar armpjes om zijn hals geslagen en lachte. Zij lachte, de lieveling! De graaf verliet de kamer. De gravin had de kracht gehad zich op te richten. Zij was op hare knieën gaan liggen. Toen zij haar man zag verschijnen met het kind op zijn arm, strekte zij haar bevende handen naar hem uit en riep hem smeekend toe „Genade! genade!" Hij wierp op haar een ijskouden blik, en liet deze woorden aan zijn lippen ont glippen: „Gij zult haar nooit wederzien!" De gravin wilde zich oprichten. Onmo gelijk. De kracht ontbrak haar daartoe. Zij viel weder op haar knieën en handen. Inmiddels waren haar man en dochter ver dwenen. Zij slaakte een heeschenverschrik- kelijken gil en stortte als een blok met het aangezicht tegen den grond. Zij had haar bewustzijn geheel verloren. De graaf liep snel de trap af. Beneden aan de stoep ontmoette hij de diensbode. Maar deze was verbijsterd, geheel in ver warring en dacht er niet aan hem den weg te versperren De graaf was in een om mezien buiten het hek. In plaats van de Oranjelaan te volgen, langs welke bijgeko men was en waar hij den burggraaf De San- zac zon hebben kunnen tegenkomen, sloeg hij rechts een nauw pad in, dat bijna recht op de zee uitliep. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1