HOOGERE BURGERSGHOOL1IOOR JONGENS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. B>eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIE N: Prijs per Nummer 5 (ent. BureelScheepmakerssteee: fl. Donderdag 25 Juni 1885. N°. 146. i99e jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Van 46 regels 0.90. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Elke regel meer0.15. Franco door het geheel, rijk, per 3 maanden 1.60. n. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.1U. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter kennis van be langhebbenden dat de gelegenheid lot inschrij ving van leerlingen voor de Hoogcrc Bur gerschool voor meisjes wordt open ge steld gedurende de maand Juni, eiken Maandag des namiddags van twee tot vier uren »in het Schoolgebouw aan de Gareninarkl". Voorts vestigen zij de aandacht, ten eersle op de vakken van onderwijs aan die inrich ting, als: Nederlandsche taal en lellerkunde, Fransclie on Engelsche Hoogduitsche Geschiedenis, Aardrijkskunde, Wiskunde Plant- en Dierkunde, Natuur en Scheikunde, Teekenen Handwerken Gymnastiek en voor de hoogste klasse Kunstgeschiedenis Boekhouden Staatsinstellingen en eerste beginselen der Staathuishoudkunde. ien tweede op de bepaling dat, meisjes die verlangen slechts in enkele vakken de lessen bij te wonen, daartoe van burgemeester en wethouders verlof kunnen bekomen." en ten derde op hel bedrag van hel ver schuldigd schoolgeld dat voor liaar die alle lessen wensclien bij te wanen f 00 jaars be draagt; bij twee of meer leerlingen uit één huisgezin wordt dit schoolgeld voor ieder met een vierde verminderd en alzoo gesteld op f 45. Voor de bijwoning van enkele lessen bedraagt het schoolgeld: in een enkel vak eenmaal 's weeks f 10 's jaars. tweemaal 15 driemaal 20 vier of vijfmaal 25 Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 2 Juni 1885. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat Int ndmlssle-cxamen voor de Hoogere Burgerschool voor jongens, Gursus 1885/0, zal plaats hebben in liet ge- houw op de Pielerskerkgrachl op Ilonder- ilag 9 Vrijdag; ÏO en Zaterdag 11 Juli e. k. en dal gelegenheid lot inschrijving van nieuwe leerlingen zal worden gegeven op lilaandag 29 Juni tot en niet Vrijdag 3 Juli a. s. des morgens van 9 tol 10 uien in genoemd Schoolgebouw. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 10 Juni 1885. STADSNIEUWS. Door overheid en burgerij was giste renavond in de stralen aan de huizen en langs de grachten aan de boomen een ver lichting ontstoken, waardig de herdenking der stichting van Leidens hoogeschool. Wan neer al de ingezetenen van de hooge be- teekenis dezer herdenking wat meer door drongen waren geweest, dan zou o. a de stationsweg, die behoudens een paar gun stige uitzonderingen bijkans in Egyptische duisternis gehuld was, voor de duizenden die met den spoortrein of de stoomtram hier aankwamen of vanhier vertrokken, niet een zoo treurig figuur gemaakt hebben. Over het algemeen maakte de verlichting een schoonen en op sommige plaatsen een grootschen indruk. Aan het spoorweg-station alhier zijit gisteren in het geheel aangekomen 195 treinen, waarvan de laatste te 4 u. 20 m. Te 's Hage werden afgegeven 12780 biljet ten. Voorts werden door trams en andere middelen van vervoer duizende vreemdelin gen aangebracht. Aan de dezer dagen ge opende tramlijn 's Gravenhage-Leiden wer den te's Hage 3215 plaatskaarten afgegeven. Men schrijft onsHet vervoer van aardappelen uit het Westland, dat naar de hoofdstad des rijks toeneemt, zal welhaast uitbreiding erlangen naar andere plaatsen. Hoe het zal gaan met den handel op En geland is nog onzeker, daar het bekend is dat nu reeds verscheidene jaren Engeland zich in het geheel niet of ten deele met het Westland verstaat. Had het Westland niet voor eenige jaren het vertrouwen ge schonden, misschien zou Engeland dan geen maatregelen genomen hebben zijn aardappe lenteelt uit te breiden en zoodoende zich zelve te helpen. Het voordeel dat bij den verbouw van asperges behaald is, kan dan niet opwegen tegen de schade, die de ver bouwers van aardappelen beloopen, indien zich de handel slechts tot Nederland be perkt. Uit Veur is eergisteren de verzen ding van de vroege bloemkool naar de hoofdstad begonnen en uit Loosduinen naar Den Haag en Rotterdam. De kool staat gunstig .en wordt goed verkocht. De snij- boonen zijn nog veel ten achteren tenge volge van ongunstig weer en moeten warmte hebben om tegen de staken op te klimmen. UNIVERSITEIT. De commissie belast met het afnemen van het praktisch apothekersexamen heeft in hare zitting van heden tot apotheker bevorderd de heeren; H. J. Boelman, pharm. doctorandus, geb. te Apeldoorn; C. W. Boudier, geb. te Soerabaia; M. Ph. Lansberg, geb. te 's Gravenhage; W. M. Ottow, geb. te Ternate. -- De heer Lindemann, te Hamburg, ge zagvoerder van het barkschip Cassandra, heeft, door tusschenkomst van den heer J. W. Yan der Horst, onderhaven- en dok- meester te Amsterdam, aan 's Rijks Ethno- graphisch museum te Leiden geschonken een paar Chineesche lederen damesmuiltjes met dikke zolen; binnenzijde wit geverfd, buitenzijde bekleed met roode, gebloemde zijde, en aan de neuzen en komfoorten met lapjes groene en blauwe gebloemde zijde versierd; voor welk geschenk hem de dank betuiging der regeering is aangeboden. Door tusschenkomst van den heer dr. F. A. C. Dumortier, te 's Gravenhage, zijn door den heer dr. David B. Capiles, prac- tiseerend geneesheer te Curacao, aan's rijks Ethnographisch Mnseum te Leiden geschon ken: Muziekinstrument, vervaardigd van een kalebas, in den vorm van een hoorn; met snijwerk, driehoeken en sterren, versierden bruin en geel geverfd. De eene zijde is over twee derden der lengte van dwarsloopende, evenwijdige groeven voorzien en van een rond gat aan het dikke einde en twee halfcirkelvormige galmgaten in het midden der lengte. Door strijken over de groeven met een stuk been, in den vorm van een vouwbeenwordt het geluid verkregen. Dit instrument is afkomstig van de Guajiros- Indianen in Venezuela en word in min of meer gewijzigden vorm ook gevonden bij de inboorlingen van Aruba en bij de Pueblos Indianen in NW. Mexico. Model van een huis op Curacao met tuin, en daarin staanden vlaggestok en prieel. Het huis is voorzien van meubelen, en het geheel is vervaardigd van Westindische zee- en landschelpen (Cypraea, Oliva, Olivella, Tellina, Bulimus, Pupa, enz. Aan den schenker is de dank der regee ring betuigd. De heer mr. C. Pijnacker Hordijk, oud-minister van binnenl. zaken, is benoemd tot commissaris des konings in Drente. In de Staatscourant van 23 Juni is opgenomen het verslag der commissie in 1884 belast met het examineereu van hen, die akten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in het hand- en recht lijnig teekenen en boetseeren en voor lager onderwijs in handteekenen. In de Sic. van 24 dezer is opgeno men een verslag aangaande do Kon. Acade mie van Wetenschappen te Amsterdam, over April 1884-April-1885. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 20 dezer bedroegbij de Nederlandsche Bank ƒ20,998,358.50 en bij de betaalmeesters ƒ1,650,212.99. Te zamen 22,654,571.49. Voor het aanstaand notarieel examen hebben zich aangemeld 372 adspiranten, waarvan: 142 voor het le, 30 voor het lé en 2e, 8 voor het le, 2e en 3e; 34 voor het 2e; 63 voor het 2e en 3e en 95 voor het 3e gedeelte. Aan het eind-examen voor den rang van adjunct-administrateur bij de zeemacht, zal door 6 adBpirant-administrateurs der le afdeeling van de opleiding te Willemsoord worden deelgenomen. Zijn wij goed ingelicht, dan wordt thans tusschen de Nederlandsche en Brit- sche regeeringen onderhandeld over het be- FEU1LLETON. 43.) Lucie behoort thans slechts aan mij." „Ik heb haar lief, ik heb haar lief!" riep de gravin op hartverschenrenden toon en handen wringende. De graaf trok de schouders op met de diepste verachting. „Gij zijt krankzinnig, ja krankzinnig!" 'iep hij. „Maar Lucie zal niet altoos klein blijven! Zij zal groot worden, en eenmaal tel zij uit hare oogen zien en alles begrij pen. Onderstel, dat als ik u heden niet gevonden had, ik twaalf, vijftien jaren had besteed met u de heele wereld door op te zoeken, dan zou Lucie den leeftijd van zes tien jaren hebben bereikt. Zij spreekt u over haar vader, zij vraagt u ophelderin gen wat antwoordt ge Ik wil aannemen dat gij haar onschuld hebt ontziendat gij haar goed opgevoed hebtdat zij een edel rein en fier gemoed heeft. Wat antwoordt fHoe haar de waarheid te verbergen? moet haar uw schande belijden. Zij móet weten, dat haar moeder haar op een gewelddadige wijze van haar vader heeft gescheidenom haar te doen deelen in haar ellendig lot, en zij verneemt met schrik met afgrijzendat haar moeder den naam dien zij draagt, heeft onteerd." De gravin liet een doffen klaagtoon ont glippen aan haar lippen. Onbewegelijk, hijgende, met verwilderden blik, waaruit een onberispelijke angst sprak, zag zij haar echtgenoot aan. „Welnu, dat zal niet geschieden," ging De Lasserre voort, „uw smaad en de mijne is meer dan genoeg. Ik wil niet, dat schande het hoofd van mijn dochter bedekke. Moet ik het u zeggen? Als gij mij nooit mijn dochter ontstolen had *t is het juiste woord, gij hebt mij haar ontstolen, zou ik u niet hebben nagezet. Ik zou u aan uw droevig lot hebben prijsgegeven. Ik zou nooit iets tegen u hebben ondernomen, ik zou u vergeten hebben. Ben ik niet onmid dellijk doodgebleven bij den slag, dien gij mij toebracht, dan is het omdat ik wilde leven. Ja, ik wil leven, niet voor een wraak, die rechtmatig zou zijn, maar die ik veracht. Ik wil leven voor mijn doch ter, voor haar alleen. Gij hebt uw plichten verzaakt, mevrouw! Ik, ik ken de mijne. Alles is tusschen ons gedaan. Gij zijt niets meer voor mij. Ik ken u niet meer. Ik heb u niets meer te zeggen. En nu, ant woord: Waar is mijn dochter?" De gravin ontwaakte uit de soort van wezenloosheid, waarin zij gedompeld ge weest was. „Neen, 't is onmogelijk," dus sprak zij met een gesmoorde stem„ik wil niet, ik kan niet." „Nogmaals, waar is mijn dochter?" vroeg de graaf, wiens trillende stem dreigend klonk. „Neen, ik wil niet!" hernam de gravin buiten zich zelve, terwijl zij onwillekeurig een sluikschen blik wierp naar een der deu ren die in de kamer uitkwamen. De graaf ving dien blik op, en een dub bele bliksemstraal gloorde uit zijn oogen. „Zoo gij mij niet wilt antwoordden," zeide hij„zal ik haar halen". En hij liep op de deur toe, die de blik zijner vrouw had aangeduid. Op hetzelfde oogenblik slaakte de gravin een doordringden kreet, en met een enkelen sprong schoot zij tusschen de deur en haar man. Toen richtte zij zich in hare volle lengte open met hijgenden boezemen een vuurgloed in den bliknam zij een dreigende houding aan. XVII. HET KIND. De Lasserre vestigde op zijn vrouw een blik vol minachting en daarna krulde een niet te beschrijven glimlach zijn lippen. „Ah," zei hij. „Zij is daar...." Hij deed twee passen vooruit. De gravin ging tegen de deur staanmet over elkander geslagen armen. „Gij zult er niet binnen tredenriep zij. Het gelaat van den graaf werd vaal bleek en een sombere gloed straalde uit zijn oogen. Eenige seconden bleven zij onbewegelijk tegenover elkander staan met vlammendcn blik. „Laat mij voorbijzei de graaf met heesche stem. „Neen!" „Ik beveel het u." „Neen!" De graaf beefde van woedehij was waar lijk verschrikkelijk otn aan te zien en de toornop het punt van uit te barsten bliksemde in zijn oogen. „Ellendige, ellendige!" klonk het van zijn saamgenepen lippen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1