O x NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Maandag 22 Juni 1885, N°, 144. Uitgevers: Gebroeders Muré. Gecostuineerdeii Optocht Leidsc ourant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.fiO. Prijs per Nummer 5 t ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel f 0.10. Bureel: Sclieepiiiakerssteejj 199e Jaargang. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Stails-Berichten. Burgemeester en Wethouders van Leiden. Gezien de circulaire van den Staatsraad Gou verneur van Zuidliollandvan den 21"" Augustus 1831 Provinciaalblad n°. 110). lireiisi ter alsemeene kennis datter voldoening aan lie" Kon. besluit van den 1™ dier maand n". 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwin ning van Waterloo ditmaal op Zondag den 21" dezer maand zal worden gehouden. Leiden, 18 Juni, 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l)E KANTER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, (lal op Dinsdag den 23sten Juni aan staande de verschillende bureelen der Ge meente-Secretarie en liet kanloor van den Genieentc-ontiangcr, van des mid dags twaalf uren af, voor hel publiek zullen gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Juni 1885. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen hij deze Ier kennis van de kiesgerechligden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad, no. 85) de ver kiezing van een lid van den Raad dezer ge meente, Ier vervulling der vacature, ontslaan door het overlijden van den heer g. wil,- iielmy damsté, die in 1889 moest af treden, zal plaats hebben op Dinsdag, den 21 Juli a. s. van des voormiddags negen lol des namiddags vijf uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leiilsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 20 Juni 1885, De BURGEMEESTER der gemeente LEI DEN, Gezien art. 52 der Algemeene Politie verordening, dd. 6 November 1879waarbij de bevoegdheid wordt verleend om bij bijzon dere gelegenheden nadere bepalingen omtrent het rijden en verblijven van rijtuigen op straat te maken: BEPAALT: 1°. dat op DINSDAG den 23en Juni e. k.ter gelegenheid van den door Heeren Studenten der Leidsche Univer siteit te houden, langs den weg dien de Optocht neemtop dien tijd geene rijtuigen of paarden zullen mogen stilstaan, alsmede dat rijtuigen of paarden, den Optocht ont moetende, niet in tegenovergestelde richting zullen mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen 2°. dat dien avond, van 7 uren af tot na afloop der feestviering, het Rapenburg O Z. (de zijde van het Museum van Natuur lijke Historie) niet anders bereden mag worden dan in de richting van de Nieuw- steegsbrug naar de Noordeindsbrughet Ra penburg W.Z. (de zijde van het Academie gebouw) in de richting van de Noordeinds brug naar de Ruïne, terwijl de Breêstraat niet anders mag bereden worden dan in de richting van de Noordeindsbrug naar de Hoogewoerdsbrug, behalve bij het passeeren langs die straat van den Optocht, als wanneer de richting door de politie zal wor den aangewezen; 3°. dat des avonds gedurende de illumi natie alleen STAPVOETS mag worden gereden. Wijders noodigt hij het publiek dringend uit, den Optocht niet te volgen en bij het passeeren daarvan op de eenmaal ingenomen standplaatsen te blijven, en verder alle aan den optocht hinderlijke belemmeringen uit den weg te ruimen en alzoo tot den gere- gelden en ongestoorden afloop daarvanieder naar zijn vermogen, mede te werken. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 19 Juni 1885. De BURGEMEESTER der gemeente LEI DEN, Gezien art. 52 der Algemeene Politie verordening, dd. 6 November 1879; BEPAALT: dat bij gelegenheid der verschillende feesten, te geven in het gebouw op de RUÏNE, Maandag den 22eo Juni e. k. en volgende dagen, de PASSAGE MET RIJTUIGEN tot het aanbrengen en afhalen van bezoekers niet anders mag geschieden dan in de rich ting van het STEENSCHUUR O. Z.ter wijl die rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting naar de RAAMSTEGEN; dat gedurende de feestweek iederen avond, van 7 uren tot na afloop der feesten in bedoeld gebouw, het rijden langs Steen- schuur van de Nieuwsteeg tot de Breêstraat is verboden, met uitzondering van Dinsdag op welken dag langs het Sleenschuur alleen mag gereden worden in de richting van de Hoogewoerdsbrug naar de Nieuwsteegsbrug. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 20 Juni 1885. stadsnieuws. Ds. P. Oberman, pred. te Ommen, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. De op 18 en 19 dezer alhier gehou den collecte ten behoeve van het fonds voor de gewapende dienst heeft opgebracht f 153,06J. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 66 volwas sen personen en 7 tot 11 kinderen. Men deelt ons mede: Over het feestterrein op de Ruïne (thans een hoogst oneigenlijke naam) als prachttuin is reeds melding gemaakt. De feesttent is mede wat den vorm betreft, beschreven. Het geheel is ontworpen door den heer Muysken te Amsterdam en bestaat uit een achtzijdige zaal met vier groote en vier kleine zijden. De opvatting van het geheel kenmerkt strengen stijl zonder overlading in het kundig penseel mag daarbij niet buiten rekening blijven. Onder rechthoekige lijnen zelfs is nergens smaak te loochenen. Reeds het front van het feestgebouw doet door zijne beschildering dat penseel kennen; fraai gevormde kransen en guirlandes van onge rept sparregroen verhoogen daarbij den indruk. In het centrum van het plafond der groote zaal zal prijken zestien opschriften van de oudste gezelschappen en disputen in gouden letteren op geschilderde cartouches, hoewel de lettervorm (eene Engelsche blokletter), die gebezigd werd, niet tot den klassieken stijl behoort. De beschilderingen en ook de wandversieringen zijn van de hand des heeren Stortenbeker te 's Gravenhage. Bo venal behoort als decoratie-schilderkunst het groote doek dat de zaal versiert, in aanmerking te komen. Onberispelijk van teekening, ge- k uischt van conceptieis daar de fiere Minerva, met hare attributenop eenen marmeren troon gezeten. De kop van dat beeld is edel van uitdrukking en behandeling, het metaal van helm en borstharnas glinstert, het donker roode kleed dat de knieën dekt is zeer be vallig geplooid. Twee stout geschilderde griffioenen, die zich rechts en links van den troon aan de voeten van Minerva be vinden verdedigen schitterende wapen schilden. De stillegoudachtig gebloemde achtergrondeen deftig kleed met het devies „VirtusConcordia, Eides," waartegen het beeld zoo gunstig uitkomt, is gelukkig van behandeling en de met linten omstrengelde vruchtsnoeren, die aan beide zijden van dat kleed afhangen, zijn voortreffelijk. Zulk verdienstelijk decoratief heeft recht op den naam van knust en de schilder, de beer Gips te Schiedam heeft hiermede getoond een kunstenaar te zijn. De Stads-Gehoorzaal is met het oog op de aanstaande feestweek in een café- restaurant herschapen. Wij waren heden in de gelegenheid deze metamorphose in oogenschouw te nemen. De zaal is verrijkt met een flink buffet. Aan het hoofd der zaal zijn aangebracht en op smaakvolle wijze gerangschikt tal van planten en bloemente midden waarvan Minerva's beeld zich statig verheftomgeven door de verschillende kleuren der facultei ten van het studentencorps. Rechts ont waart men het wapen van Kloris V links dat van Leiden. Ter verkoeling der zaal zijn in deze twee fonteinen geplaatst. Zondag wordt voor het publiek het café restaurant geopend. Nogmaals het Noordeinde en de „Witte poort." Jong en oud, rijk en arm, poorter en dorper, ingezeten en vreemdeling, ieder een stroomt naar het Noordeinde om er de Witte poort te aanschouwen. Mocht Manie FEUILLETON. OXZE TEGENWOORDIGE TIJD. (Vervolg.) Toen ik voor weinige weken eindigde met de belofte een der solide geldbeleggingen onzer tegenwoordige flnautiëele wereld (panden van binnenlandsche Hypotheekbanken) te bespre ken, had ik juist eenige regelen te voren den geachten lezer attent gemaakt op de so liditeit van belegging door het plaatsen van geld op hypotheek, (doch slechts met een enkel woord) mij voornemende hierop later terug te komen. Hieraan wil ik nu voldoen. Het eerst rijst de vraagWat is eene hypo theek? Het juridisch antwoord hieropvinden wij in artikel 1208 van het Burgerlijk Wet boek; maar dit is niet het antwoord, waar naar wij na strevendaar wij hier alleen een antwoord wenschen, dat op financieel terrein eenig nut heeft. En dan luidt dit antwoord: Een Hypotheek is eene schuldvordering, aflosbaar na zeker aantal jarenonopzegbaar gedurende dit aantal jaren, zoowel van de eene als van de andere zijdewaarvoor men, als onderpand voorrechten op zeker aangeduid en in de akte omschreven on roerend goed heeft gekregen; een onder pand hetwelk (behoudens het geval dat per soonlijke consideratiën in het spel zijn) aan genomen wordt na en naar schatting door deskundigenmits het gevraagde hypothecair- voorschot zeker gedeelte minder zij dan de geschatte waardeen voor welk voorschot in den regel 4^ k 5 pCt. in het jaar door den geldnemer aan den geldschieter wordt vergoed. Op die wijze noemt men (gewoonlijk) zijn geld goed geplaatst. Maar, helaas, hoe me nigeen zag zich ook hierin bedrogen; hoe menigeen gaf hypothecair voorschot voor wei nige jaren geledentoen de prijzen èn van landerijen èn van gebouwde eigendommen abnormaal hoog waren'en werd sedert, om verschillende redenen moetende executeeren, bij de tegenwoordige bizonder lage prijzen in zijn illusiën teleurgesteld, daar bij den verkoop bleek, niet alleen dat het surplus van voor vijf of tien jaren niet meer bestond maar dat zelfs het voorgeschoten kapitaal niet meer kon gered worden - en toch was de taxatie bij het verleenen der hypotheek goed; het geld was solide belegd, maar au bout du Compte werd het toch gedeel telijk verloren. Dit is nu de hypotheek (door particulieren gegeven) bij een goede, juiste en eerlijke schatting, die natuurlijk nog veel gevaarlijker kan worden, bijaldien, hetgeen ongeluk kigerwijze maar al te dikwijls voorkomt, de schattingen der te verhypothekeren goederen worden gemaakt naar evenredigheid der geld behoeften van den aanstaanden debiteur, te meer daar door particulieren dit ontdek kende na het verleenen der hypotheek en vóór den afloop van den bij de akte be paalden en tusschen partijen overeengeko men duur niets kan gedaan worden zich tegen schade te vrijwaren. En nu de pandbrieven. Deze worden door velen beschouwd als onderdeelen van de hypotheken door de bank verleenddoch deze meening is ten eenen- male onjuist. Pandbrieven zijn niets anders dan rente- gevende schuldbrieven uitgegeven en gewaar borgd door en ten laste van zekere hypo theekbank. Voordat de bank deze uitgeeft niet alleen maar zelfs vóórdat het bestuur (hiermede bedoel ik directie met raad van beheer) deze mag creëeren moeten door de bank hypo theken gesloten zijn, zoodanig dat het be drag der gecreëerde pandbrieven dat der afgesloten hypotheken nimmer te boven gaat. Bij deze fondsen heeft men dus in de eerste plaats den waarborg in de door de bank afgesloten hypotheken. Maar kan dan op deze geen verlies wor den geleden? Zeer zeker, maar al te dik wijls wordt schade geleden en hiervan getuigen de verslagen over 1884 van verschillende hypotheek-banken wel degelijk, maar dit verlies wordt niet geleden door hendie het geld voor dc hypotheken verschaffen door het koopen van pandbrievenmaar deze verliezen komen ten laste van de aandeel houders der bank, die zoowel met het ge fourneerde als met het niet-gefourneerde actiën-kapitaal voor de pandbriefhouders de garantie b° 2. vormen. En last not least terwijl men bij het verleenen van hypotheek gedurende geruimen tijd, zelfs in de hoogst financiëele moeielijkheid dat geld niet be schikbaar heeft vóór den bij de akte gesti- puleerden tijd, heeft men bij het beleggen van zijn geld in pandbrieven niet alleen meerdere garantie maar het vastgezette ge'd kan hetzij door verkoop, hetzij door belee ning elk oogenblik weder los worden gemaakt. Van deze hypotheek-banken bestaan thans verscheidene in Nederland, allen even solide, allen goed beheerd en allen te onderscheiden in 2 rubrieken namelijk de oudere of jongere hypotheek-banken.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1