BUITENLANDSCHE BERICHTEN. de moeder haar kind en na eenig zoeken werd het door haar opgehaald. Aan de beide dokters, wier hulp werd ingeroepen, mocht het niet gelukken het leven op te wekken. Aan den Leidschendam heeft zich een geval van kwaden droes voorgedaanop een stal van den heer B. Het aangetaste paard werd onteigend en afgemaakt. De zestiende algemeene vergadering der Ned. Juristen-vereeniging zal worden ge houden te Rotterdam, op 27, 28 en 29 Aug. e. k., telkens te 10 uren 's morgens, onder voorzitting van mr. G. De Vries Azn. Het jagen dat elke week bij het ver trek van Rotterdam tusschen de stoombooten Middelburg en Oude Maas plaats heeft om het eerst te Schiedam te zijn, heeft gisteren middag bijna groote ongelukken ten gevolge gehad. De Middelharnis kwam met zooveel kracht tegen de voor den wal liggende stoom boot Pernis aan, dat de touwen en de zon netent braken en de loopplanken van den wal geslingerd werden. Eene vrouw, die den voet reeds op de plank gezet had, werd bij tijds teruggetrokken. (IV. R. C.) Het aantal studenten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam bedraagt thans 50, en wel godgeleerdheid 89, godgeleerd heid en rechtsgeleerdheid 3, godgeleerdheid, letteren en rechtsgeleerdheid 4 en letteren 3. In den loop van het vorige jaar werd door 2 hunner met goed gevolg candidaats- examen afgelegd. De zoogenaamde O.-I. ambtenaar die verschillende hotelhouders te 's Hage tot dupe maakte door zijn logieskosten niet te betalen en ook te Amsterdam met zoodanige praktijk had aangevangenis door de politie inge rekend. Eene bijdrage tot de onzinnige ver deeling der strafbare feiten in den Code Pénal werd geleverd door eene strafzaak die gis teren voor het hof te Amsterdam werd be handeld. Daar toch stond terecht de 16- jarige J. M.geboren en wonende te Haarlem onder de vreeselijke beschuldiging van dief stal bij nacht in een bewoond huis, een vergrijp dat strafbaar is met tuchthuisstraf. De besch. had een paar worsten gekaapt: diefstalen wel uit een slachterswinkeldief stal in eeu bewoond huis, zegt de wet, de besch. deed dit 's avonds om halftiendief stal bij nacht in een bewoond huis, zoo ver klaart de wet met cynische kalmte. En om nu de waarheid in deze uiterst gewichtige zaak voor al goed aan den dag te brengen, moest ze niet minder dan tweemaal onder zocht worden door de raadkamer der recht bank te Haarlemmoest er zelfs eene in structie en daarmede nog niet te vreden moest nog de raadkamer van het gerechts hof te Amsterdam hare ernstige aandacht aan de zaak schenken. Alleen het O. M. heeft in zulk een geding nog het minst ver velende aandeel: het nemen van een requi sitoir. Immers met het doel iemand op staats kosten kost en inwoning te verschaffen, is eene bezigheid, die ten minste te oordeelen naar den nu en dan wel wat overdreven, maar immer onverflauwden ijver van het parket, altijd haar aantrekkelijk karakter be houdt. Evenals de academische verslaggever van een studenten-almanak, constateert dat professor die en die, voor de vijf-en-twin- tigste maal, met bijna jeugdige geestdrift de prima elements totius legitimae scientiae voordroeg, zoo kan ook de rechtsgeleerde verslaggever met onverholen voldoening con- stateeren, dat in de hier behandelde zaak het O. M. met zijne gewone opgewektheid drie maanden celstraf tegen den jeugdigen boosdoener requireerde. De verdediging liet zich evenmin onbetuigd en beval den jongen bij monde van mr. J. E. Van Someren Brand, in de clementie van den hove aan. Daarna stonden terecht G. R.oud 21 jaar en W. W., oud 16 jaren. De eerste had in April jl. uit eene tapperij een paar biljartballen medegenomende tweede had ze later van hem in ontvangst genomen met opdracht ze te gelde te maken. Het O. M. legde daarom aan R. diefstal bij nacht in een bewoond huisaan W. W. medeplich tigheid door heling, ten laste, en requi reerde tegen den eersten 5 maanden cel, te gen den tweede 3 maanden gemeenschappe lijke gevangenis. De verdediger, mr. Van Someren Brand, beval beiden in de clementie van het hof aan. Aangaande de ongeregeldheden te Nieuwediep wordt aan het Hbl. i. d. 16 dezer geschreven In den afgeloopen nacht hebben oproerige marinematrozen, na zich tot een troep van 60 5 70 man te hebben vereenigd, het bureau der nachtpolitie, waarin eenige wachts zich hadden opgesloten, verwoest. Een deel der nachtwaehts wist te ontsnappen, doch een paar hunner, dieniet zoo gelukkig warenwerden mishandeld. Ook aan de schuttingen enz. koelden de op- roerigen hun woede. Een ontboden patrouil k b as - 'm m mc le mocht er in slagen de rust te herstellen. Hedenavond zullen de politiewachten met militairen worden versterkt, terwijl een aan tal patrouilles ter surveillance zullen worden uitgezonden. Hetjl. Zaterdagnacht voorge vallene met den matroos T.is de oorzaak van de ongeregeldhedendaar de matrozen hun makkerwiens dood aan de nachtwaehts wordt geweten, wilden wreken. Gisteren heeft een gerechtelijke schouwing van het lijk plaats gehad. Gisteren werd te Utrecht, in het Ge bouw voor K. en W. de algemeene verga dering gehouden van de Ned. Vereeniging tegen de prostitutie, onder voorzitterschap van den heer H. Pierson, te Zetten. De voorzitter bracht verslag uit over het afgeloopen jaar en herinnerde daarbij dat de prostitutie-quaestie aan de orde is geweest in de gemeenteraden te Groningen, Amster dam, den Haag, Utrecht, Amersfoort en Zwolle. De aftredende bestuursleden, de hh. Van Swinderen en Hermanides, werden herkozen In de volgende vergadering zal het voorste! aanhangig gemaakt worden om het aantal bestuursleden uit te breiden. Nog werden de afdeelingsverslagen voor gelezen en besloten dat de Vereeniging financiëel de cassatie-zaak van Neeltje F. te 's Hage zal steunen. 's GIIAVEMIAGE Door Z. M. is aan dr. G. F. W. Baehr, op zijn verzoek, met ingang van 1 Septem ber 1885, eervol ontslag verleend als hoog leeraar aan de Polytechnische schoolmet dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem in die betrekking bewezen. Ingevolge machtiging des konings is de heer C. A. Van Buuren van Heyst er kend en toegelaten als vice-consul van Dene marken te Vlaardingen. De luit. ter zee 1ste kl. W. A. Buy- tendijk, de luitt. ter zee 2de kl. P. H. Brocx, P. C. Swaan en L. E. Van Digge len, de off. v. gez. 1ste kl. bij de zee macht dr. C. Alers, en de off. v. adm. 2de kl. J. C. Kluit, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaar, eerstgenoemde als 1ste officier worden met 20 dezer op non-activiteit gesteld. De adelborst 1ste kl. jhr. A. J. M. A. Van der Does de Bije, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, wordt, met intrekking zijner overplaatsing aan boord van Zr. Ms. ramschip Buffelmet den 25sten dezer op non-activiteit gesteld. De adel borst 1ste kl. J. H. Hummel, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, wordt met 26 daaraanvolgende overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. ramschip Buffel. Door den gemeenteraad alhier werd gisteren o. m. goedgekeurd de ontwerp-ver ordening tot wijziging der verordening rege lende het bedrag van het vergunningsrecht op den verkoop van sterken drank in het klein. Dat recht is, aanvangende 1 Mei 1886, vastgesteld op f 12.50 voor elke/50 huurwaarde. Door het bestuur der Vereeni ging van kleinhandelaren in sterken drank was een adres ingediend dat recht op het minimum, 5 per 50 huurwaarde, te bepalen. Naar men verneemt zal prinses Dol- gouroucki dpzen zomer weder eenigen tijd te Scheveningen doorbrengen. EKGELiKD. Het huwelijk van prinses Beatrice met prins Hendrik Van Battenberg zal den 24n Juli te Osborne voltrokken worden. Prins Albert Victor Van Wales, oudste zoon van den troonopvolger, komt tegen 't einde dezer maand als luit. in dienst bij het 10e huzaren-regiment, waarvan zijn vader de chef is en dat te Aldershot in garnizoen ligt. De hertog en de hertogin Van Connaught zijn Zondag, na afwezigheid van ongeveer twee jaren, uit Indië te Londen terugge keerd. De Daily News ontvangt uit Dongola het bericht, dat aldaar een brief van den Mahdi is ontvangendie als echt wordt be schouwd. De Mahdi weigert de christen gevangenen los te laten, die allen tot den Islam zijn bekeerd en niet genegen zijn hem te verlaten. Nog een andere brief zou te Dongola zijn aangekomen, onderteekend door 96 ge vangenen, meest GriekenKopten en Syriërs, waarin zij verklaren den Mahdi niet te wil len verlaten, omdat zij geen christenen meer zijn. Onder die handteekeningcn komen de namen voor van Lupton Bey en Slatin Bey. Naar de Standard verneemt, dat de gouverneur van Bombay, bij de opening van den wetgevende raad op 15 dezer, ver «13 BB «L XSK. jm. W klaarde dat alle onderdanen des rijks het eens zijn over de noodzakelijkheidom Indië tegen eiken aanval van buiten te be schermen. Hij betreurde het, dat de oor logstoebereidselen hadden geleid tot uitgaven, welke aan de verbetering van inwendige aangelegenheden konden besteed worden, maar was toch overtuigd dat geene opoffe ring te zwaar zou geacht worden voor de handhaving der Britsche heerschappij. Hij wees verder op het groote belang van het particuliere initiatief ter bevordering van onderwijs, nijverheid en openbare ge zondheid. EK VAKRIJH. Op het oogenblik dat de zitting der Fran- sche Kamer geopend zou wordenverspreidde zich het gerucht, dat admiraal Courbet over leden was; het werd met deelneming en ont roering ontvangen. De minister van marine, admiraal Galibar, besteeg het spreekgestoelte en deelde mede, dat de admiraal aan boord van het pantsersehip Bayard overleden was. Hij hield eene lofrede op den overledene, prees zijn moed, zijn beleid, en zeide dat de volksvertegenwoordigers zich ongetwijfeld bij den rouw van Courbets bloedverwanten zouden aansluiten. „Courbet is als soldaat gestorven", zeide hij; „zonder vrees en zonder blaam, als de ridder, wiens naam zijn admiraalschip droeg. Hij had vooruit zijn leven en zijne gezond heid ten offer gebracht." De minister noo- digde de kamer uit, hare zitting ten teeken van rouw te staken, hetgeen geschiedde, nadat nog de president der kamer, Floquet, eenige woorden aan Courbet gewijd had. Courhet was in 1884 viee-admiraal ge worden. Hij begon met door zijne kanon- ileerbooten een belangrijk aandeel aan den oorlog in den Tonkin-Delta te nemenwerd daarna, na het vertrek van generaal Bouet, opperbevelhebber te land en ter zeedoch werd in die betrekking door Ferry niet ge handhaafd, maar door generaal Millot ver vangen. Sedert was hij opperbevelhebber der vloot, verwoestte het arsenaal te Foo Chow,ende oevers der Min, en bracht voor Kelung een stormachtigen winter door. Wat hij te For mosa uitvoerde, was niet zooveel als men verwacht had; men verweet hem het gebrek aan initiatief en een al te lijdelijk opvolgen der bevelen uit Parijs. De regeering ontving het bericht van Cour bets overlijden door middel der familie. Cour bet is voor de reede van Matsoe, aan den ingang der rivier de Mingestorven aan een leverkwaal, waaraan hij sinds lang lijdende was. Hij had reeds een half jaar geleden willen terugkomen; de regeering wilde dit echter niet toestaan; zij beval hem op zijn post te blijventot de vrede met China geteekend zou zijnen door het verblijf aan de Chineesche kust is de kwaal doodelijk geworden. In de kamer van Afgevaardigden deed de heer Baudry d'Asson het voorstel, om de begrafenis van admiraal Courbet op staats kosten te doen plaats hebben; aan het voor stel was een considerans toegevoegd, waarin de koloniale politiek der regeering, alsmede de seculariseering van het Panthéon wer den gelaakt. Hij verzocht de urgentver- klaring van zijn voorstel; de rechterzijde gaf door applaus hare instemming te kennen terwijl de linkerzijde protesteerde. Campenon, minister van oorlog, en ver volgens ook Allain-Targé, minister van binnenlandsche zaken, antwoordden dat de regeering tegen het verlangen naar eene be grafenis op staatskosten geen bezwaar zal maken, maar dat men vooraf de beschik kingen van den overledene en het verlangen der bloedverwanten dient te raadplegen; overigens keurde de regeering het voorstel tot urgentverklaring af. De urgentverklaring werd hierop verworpen met 292 tegen 94 stemmen. De kamer heeft acht artikelen van de recruteeringswet aangenomen; zij verwierp alle amendementen, die de strekking hadden om de leerlingen der hoogere scholen te begunstigen. Volgens latere berichten is gebleken, dat admiraal Courbet niet op de reede van Matsoe, maar voor Makong (een plaatsje op de zoogenaamde Pescadores-of Visschers- eilanden) is gestorven. De Pescadores wor den algemeen beschouwd als een gezond station; Courbet leed aan galkoortsen, zoo dat het verblijf aan de rivier de Min en nabij Kelong voor zijne gezondheid zeer nadeelig was. De Parijsche gemeenteraad heeft, na een stormachtig debat, eene motie aange nomen, waarin Courbet als een slachtoffer der koloniale politiek beklaagd wordt. Tot bevelhebber van de vloot, in de plaats van Courbet, is Lespès benoemd. Een Marokkaansch gezantschap wordt binnenkort te Parijs verwacht, en zal met grooten luister ontvangen worden. Onder de geschenken welke het medebrengt be vinden zich tien prachtige, volledig ge- tuigde hengsten; saltan Muley-Hassan biedt ze als bewijs van achting en vriendschap den president der republiek aan. Aan het hoofd van het gezantschap staat Si-Abt-el- Malech, ben Ali Saidi-Amel, gouverneur van Oudjada, die sedert 1881 vele blijken van sympathie aan Frankrijk gegeven heeft, SPAS JE. De Staatscourant maakt eene nota open baar, waarin geconstateerd wordt, dat de cholera epidemisch heerscht te Sevilia en te Madrid. Deze officieels verklaring bracht groote ontsteltenis te weeg op de beurs. i| De cholera te Madrid neemt sterk toe. In de stad Madrid kwamen reeds honderd gevallen voor; in de provincie Va lencia zijn 23 dorpen aangetast; dagelijks komen er sterfgevallen voor. Ook in de pro vincie Alicante, te Teruel, is de ziektever- schenen en ondanks de strenge afzonde ringsmaatregelen is te Cartagena een geval voorgekomen. Talrijke familiën verlaten Spanje; de ministerieele pers zelf geeft toe, dat in de laatste week twaalfduizend gezinnen Madrid verlaten hebben. ITALIË. De kamer van afgevaardigden heeft me) 147 tegen 126 stemmen eene motie vai vertrouwen aangenomen in het beleid de regeering ten opzichte der buitenlandsch politiek. DCITSCHLASll. Volgens de National Zeit. zou de prins Vou Reuss, thans Duitsch gezant te Weenen, als toekomstig regent van hit hertogdom Brunswijk zijn aangewezen. Prim Von Reuss is de schoonzoon van den groot hertog van Saksen-Weimar. De Beiersche staatsbibliotheek te Mun- chen is verrijkt met de kostbare verzame ling handschriften van prof. Trumpf, meest nieuw-Hindoesche en Afghaansche, oor spronkelijke en copiën. De prins van Turn en Taxis beeft 8 millioen mark nagelaten aan den koning van Beieren. GEMENGDE BERICHTEN. Het vermogen van Victor Hugo be draagt, behalve hetgeen zijne boeken nog later opbrengen kunnen, vier en een hall millioen francs. Prins Louis Napoleon is aan keizerin Eugenie zoo goed bevallen, dat zij hem verzocht heeft, zijn verblijf te Chislehurst nog eenigen tijd te verlengen. Daarna zal de prins naar Japan vertrekken. Uit Salonika wordt bericht: Eene bende van 80 Bulgaren, die over de grens was getrokken, werd bij Stroumitza geheel verslagen. 30 Bulgaren en met hen de Rus sische kolonel Kalmikoff werden gedood, en verscheidene werdén gevangengenomen. Een compromitteerende briefwisseling werd in beslag genomen. De bekende tenor-zanger Emil Götze werd Vrijdagavond te Berlijn in de Behreu- strasze door een politieagent gearresteerd. Hij kwam uit het opera-gebouw en werd door de buitenstaande menigte met allerlei ovatiën ontvangen, waaraan hij zich slechts met moeite onttrekken kon, om zich naar het bierhuis van Siechen te begeven. Eensklaps werd zijn pols door een ijzeren vuist omkneld, een hand werd op zijn schou der gelegd, en een politie-agent riep op barsche wijze: „Halt! Wat hebt gij ge daan „Gezongen," riep Götze boos, „laat mij los." „Maak geen laffe aardigheden, antwoordde de dienaar der gerechtigheid. Waarom wordt gij door zoovele personen achtervolgd? Deze personen, die inmiddels nabij waren gekomen, gaven zeiven antwoord op die vraag: „Dat is Lohengrin 1" riepen zij, „laat Götze toch los!" De van dienstijver vervulde man bemerkte thans zijne vergissing en liet den zanger lós, die door zijne vereerders met gejubel naar het bierhuis werd gebracht, waar eenige oogenblikken later de politie-man verscheen, ten einde zijne excuses over de voorzeker vergeeflijke vergissing te maken. „Vergeef mij", zeide hij, „ik wist niet dat gij de heer Götze van de opera waart Dat kondt ge ook niet wetenmijn waarde' antwoordde de tenor„ik kan volstrekt niet ontkennen dat ik de onschuldige oorzaak van een oploopje ben geweest en dat ge naar behooren uw plicht hebt gedaan. Gij hebt mijn arm echter bont en blauw geknepen en thans neem ik u in arrest. Ge gaat

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2