NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Co mant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. AiOilESHEiï: Prijs per Summer 5 Cent. Donderdag 18 Juni 1885, SU. 141. AQVERTE1TIEM: Bureel: ScheepmaUerssteeo1 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE B0ETVAABDIGE. Courant Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meers 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel/0.10. 199e Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat htl adiiilssle-examen voor °de lloogere Burgerschool voor jongens, Cursus 1885/6, zal plaats hebben in hel ge bouw op de Pieterskerkgracht op Donder dag 9 Vrijdag ÏO en ïaterdag li Jnll e. k. en dat gelegenheid lol inschrijving van nieuwe leerlingen zal worden gegeven op Iffaandag 29 Juni lot cn met Vrijdag 3 Juli a. s. des morgens van 9 tot 10 uren in genoemd Schoolgebouw. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I)E KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden den 10 Juni 1885. STADSNIECWS. Eerepoorten, palen, gassterren met of zonder deviesen verrijzenweldra tooien groen en bloemen iedere woning, wappert van to rentrans en geveltop de vaderlandsche vlag en wimpelkomen kronen en pyrainiden over en in het water om de stad bij zooveel meer verlichting op andere wijze in gloed te zet ten, die de lucht kleurt en op een afstand gezien in den waan brengt dat er een hevige brand is uitgebarsten, laten stegen en straten zich niet het minst onbetuigd in de feest vreugde te deelen, door guirlandes en kro nen van groen met lovertjes van klatergoud alsof de eerste nieuwe haring, zooals oud tijds, in het land was gebracht; met borst beelden van prinsen en burgemeesters, ste vig in den vleeze of als vel over been, en oranjeboomen met sinaasappeleneene me nigte W's, benevens gebronsde leeuwen met strijdzwaarden, Minerva's met of zonder uil, Nederlandsche- of stedemaagden met of zonder speer of vrijheids-hoed, nog eens klatergoud alsof dat in de dagen, die aanstaande zijn niet genoeg zal vertoond worden; tot tuin- ballen toe. Want „Leiden beeft vermaard heid boven al Door 't zwaar beleg zoo man nelijk doorgedreven; Door hoogeschool, kaas, burcht en lakenhal, üoor't springen van het kruidschip in 'tjaar zeven, En van't fontein op d' eersten mei" Ook het echte "Vaderlandsch gebak, de poffertjes, zullen in de feestdagen niet ontbreken want de kramen daartoe komen reeds op rijen te staan om de lustgragen te noodigen. En dan de snipperkoek, de kruid- en Deventer- koek tot de vermaarde Leidsche bul zullen ruimschoots kunnen genoten worden. Eere poorten? Welk een stout bestaan een heel e Stadspoort op te richten Hoeden af, heeren oud-studenten 1 Daar is weder uwe ver maarde Wittepoort verrezen. Weet ge het nog wel, anders zou Klikspaan het u schil deren in zijne Promotie-partij, hoe de Wit tepoort in eere stond als zij met de vier van Het huis ten Deyl bereikt werd bij het krieken van den dageraad of nog wel een uurtje later? En heeft Hildebrand ook die zelfde poort niet geroemd Is het niet tref fend voor ieder jolig gemoed haar nu van hout, maar zoo aardig beschilderd, dat zij een gebouw van echten steen gelijkt, in het Noordeinde te ontwaren, het Noordeinde waar de diligence van Van Gend Loos bij Siljée ophield en bij Smitsin de „Stad Amsterdam"? Aan de kosten van dit gebouw draagt nu de geheele buurt bij, dat zijn de Noordeinders; de hh. M. H. Keller en J. J. Hagemans, timmerlie den, ook Noordeinders, hebben die poort gebouwd, met behulp van den heef Van Dam, die er de kleuren van bergsteen, bak steen en lei op tooverde. Vraagt nu niet: kan er iets goeds uit het Noordeinde komen? maar bewonder. Sluit die poort, o onvol prezen verleden, nu niet teekenaehtig dat gedeelte van de stad af en is haar doorkijk niet geestig? Kibbel niet over onderdeelen van sluitsteenenen pilasters,: dat is immers de wijd vermaarde Witte poort, die men doortrok naar het Haagsche en Delfsche veer, in hare hoogte, breedte en diepte! En de optocht zal ook door die poort trekken, zeker, daar is geen twijfel aan. Die deftige Jan van Beieren en die volks gezinde kloris Vder „Keerlen God". Gewis, niet deze alleen, de geheele stoet zal het Noordeinde bereiken en ieder zal er trotse!) op zijn naar behooren zijn rol te vervullen. In alles regelmaat, orde, aan sluiting; van het begin tot het einde zal er hoegenaamd geen stoornis plaats hebben. Brugge met zijn plechtigen stoet van Karei den Goede, droeg in de dagen van Augus tus des vorigen jaars dat hij gehouden werd, aller roem weg, ten aanzien van de statigheid, orde en pracht. Wij zouden ook niet ons zeiven de waardigheid onzer roeping bewust zijn en alleen de eer aan het buitenland gunnen dat men daar begrip heeft, doordrongen is van een te houden optocht? Geloove het wie wil; tot be schaming van zulk eene hoogst laakbare meening, zal in de volgende week de oude veste Leiden het toonen dat zij niet voor Brugge wil onderdoen. Het Virtus, Concordia, Fides zal gehand- haaft worden. 1' V I V it UKITKIT. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap, de heer F. W. Van Riemsdijk, geb. te Almeloo, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „De verplich ting tot onderhoud in geval van behoefte tusschen bloed- en aanverwanten volgens het Nederlandsch burgerlijk recht". De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belangheb benden dat op een nader te bepalen dag in bet einde van de maand Juli e. k. het examen zal worden afgenomen van hen, die voor de betrekking van adspirant-inge- nieur voor het stoomwezen in aanmerking wenschen te komen. De Stc. bevat nadere inlichtingen. In de Stc. van 17 dezer is opgenomen het programma der lessen, welke gedurende het jaar 1885-1886 aan de Polytechnische school zullen gegeven worden. Voortaan mag de afzender van een telegraphische postwissel in het binnenlandsch verkeer, behalve zijn naam en woonplaats, op de strook van den wissel ook andere mededeelingen aan den geadresseerde schrij ven; deze worden in de telling van de woorden begrepen. De le luits. Pop en Kemper, beiden gedetacheerd van de Krijgsschool bij het Se reg. huzaren, zullen de eavalerie-manoeu- vres bijwonen en daar in subsistentie gesteld worden bij de eskadrons van het 2e reg. huzaren te Venloo. Naar de N. R. C. verneemt, zal den kolonel Van Heldencommandant van het 2e reg. huzarenhet bevel over het 3e reg. van dal wapen worden opgedragen, terwijl hij in het bevel over eerstgenoemd corps zal worden vervangen door den luit.-kolonel van den gener. staf jhr. Teding van Berk hout. Als chef van den staf bij de inspectie der cavalerie zou optreden de kapitein van den gener. staf De Bas. Een en ander in verband met de ophanden promotie bij ge noemd wapen. Gedurende de afgeloopen maand Mei 1885 zijn door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 258,582 rei zigers met eene opbrengst van ƒ224,802.35 bagage 350 tonnen, opbrengst 4936.75 bestel-, ijl- en vrachtgoederen 70843 ton nen, opbrengst ƒ140,066.21opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen ƒ7494.45; diverse ontvangsten ƒ8822.20; totale ontvangst ƒ386,121.96, totale ont vangst van 1 Mei 1885 368,121.96. Over de lijnLeiden-Woerden werden vervoerd 15177 reizigers, met eene opbrengst van ƒ7665.046 bagage 14 tonnen, opbrengst ƒ86.01; bestel-, ijl- en vrachtgoed 1272 tonnen, opbrengst 1915 89; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen ƒ621.82, diverse ontvangsten ƒ602.80; totale ontvangst 10,891.565; totale ont vangst van 1 Mei 1885 ƒ10,891.566. - Volgens de N. R. Ct. wordt van den buitengewonen sneltrein der Holl. IJz. Spw. Maatschappijtusschen Amsterdam en Rot terdam, dagelijks door een 40 a 50-tal reizigers gebruik gemaakt. Deze trein ver trekt van Amsterdam 's morgens 8.24 en be reikt te 9.39 zijne bestemming, keert van hier 's middags te kwart over twaalf terug en komt dan te half twee, dus vóór beurs- tijd, le Amsterdam aan. Geregeld rijdt een salouwagen van de maatschappij der „Wagon- lits" mede, waarin ook gelegenheid is een eerste of tweede ontbijt te gebruiken. Wel licht uit onbekendheid wordt hiervan echter nog geen druk gebruik gemaakt. Dinsdag viel bij de Hillegommerpont onder Hillegom een zevenjarig kind van een zandschipper over boord, terwijl het gezin aan den maaltijd was, zoodat het ongeluk niet spoedig werd gemerkt. Eindelijk miste FEUILLETON. 39.) „Laat ons gaan," antwoordde de graaf. Zij doorkruisten een reeks nauwe en som bere straten, en na omstreeks tien minuten geloopen te hebbenbleef de Italiaan staan en sprak: „Hier is het!" Zij stonden voor een soori. van winkel, tegen wiens ramen men vierkante stukken papier had geplakt, met minder of meer volledige inlichtingen betreffende huizen, bovenkamers, tuinen en terreinen, die te koop of te huur waren. „Je moet naar het hotel terugkeeren zei de graaf tot Luigi, „en mij daar wach ten. Ik verzoek je uitdrukkelijk niet uit te gaan, want ik zal misschien je zoo aan stonds noodig hebben." „Ik zal u wachten, excellenza. Vergeet niet aan Giacomo te zeggendat ik het ben, die u geraden heb u tot hem te wenden." „Heel goed. Dat is afgesproken." De Italiaan verwijderde zich en de graaf trad den winkel binnen. Een man zat daar aan een tafeldie met papieren was bedekt. Op het gedruiseh der deur, die openging, hief hij plotseling het hoofd opdaarna stond hij zelf op en groette den bezoeker onder danig. „Kan ik signor Giacomo Fersani spreken vroeg De Lasserre. „Wel zeker, mijnheer! daar is een stoel, wees zoo goed plaats te nemen. Ik ben Giacomo Fersani. Wat is er van uw dienst?" „Misschien hebt ge wel over een dag of drie een kleine villa voor mij te huur?" „Ik heb juist iets dat u lijkt, een kleine villa, omgeven door oude citroenboomen, met een prachtig uitzicht op de Middel- landsche Zee." „Ik zal eens zien. Ik ben van plan te Mentone een flink stuk gronddat goed ge legen moet wezente koopen en zelf daarop een huis te laten zetten." „We hebben perceelen genoeg te koop. U heeft keus in overvloed." „Ik ken Mentone niet, en het is in de eerste plaats voor den aankoop van grond en de keus, dat ik mij tot u wend. Ver volgens zal ik u verzoeken mij met aanne mers in betrekking te brengen; wien ik den bouw zal opdragen. Ik zal u dan een zeker getal inlichtingen te vragen hebben." „Ik ben geheel tot uw orders. „Ik weet, dat ik u vertrouwen kan, sig nor Persani." „Heeft men u dan over mij gesproken?" „Ja, een van uw landslieden, Luigi." „O, ik begrijp het, het is Luigi de post rijder, die u te Mentone heeft gebracht." J uist.' „Luigi kent mij goed. Hij weet, dat niemand beter dan ik de aanzienlijke vreem delingen terecht kan heipen, die te Mentone zich komen vestigen." De graaf had uit zijn portefeuille een bankbiljet van vijfhonderd franken genomen. Hij stelde dit Persani ter hand met deze woorden „Neem dit alvast aan." De Italiaan zag hem geheel verbluft aan. //'t Is een voorschot op de diensten, die ik van u vergen zal," sprak de graaf. „Maar ik heb nog niets voor u gedaan l" „Dat doet er niet toe." „Ik zal u een kwitantie geven." „Goed, als ge denkt dat het noodig is." „Zeker, mijnheer! Wees zoo goed mij uw naam te zeggen." „Pierre Rousseau." De Italiaan boog, nam zijn pen en tee- kende het bewijs van ontvangst, dat hij zijn milden klant overhandigde. Na zich gehouden te hebben of hij het las, vouwde De Lasserre het op, zeggende: „Zoo is het goed." „En nu, mijnheer," hernam Giacomo Persani, „als u lust heeft de mooie villa te bezoeken, waarvan ik u gesproken heb, en de perceelen te zien die ik te koop heb ben ik tot uw dienst." „Ik zal over een paar dagen terugkomen antwoordde de graaf. „Vandaag zal ik voordat ik naar Nice terugkeer, mij bepa len tot het brengen van een bezoek aan be kenden die sedert kort te Mentone geves tigd zijn. 't Is door uw tusschenkomst, heeft Luigi mij gezegd, dat zij hier een woning hebben gehuurd." „U bedoelt zeker den burggraaf De Sanzac?" „Juist." „Ja, ik ben het, die hem te Garavant een allerliefste woning heb doen huren »Wilt gij zoo vriendelijk zijn mij te zeg gen waar ergens die woning is en waaraan ik haar herkennen kan?" Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1