NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Prijs per Nummer 5 ('ent. Zaterdag 13 Juni 1885. N°. 137. ADVERTENTIE»: Riireel: Sclieepmakersstee»- 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. j a"cTh t. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsc ourant ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel f 0.10. 199c Jaargang. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID WOLLAND Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 2den Juni 1885, no. 95; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dal de af zonderlijke jachten op waterwild voor dit jiar zijn geopend op Maan dag den 27sten Juli aanstaandeen dal mits dien van af dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, lett. d, en li, der wel op de jacht en visscherijis ge oorloofd wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze pro vincie, krachlens welke die jachten met anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de strandenoevers van merenplassenri vieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks Ie doen gebruikelijk is, alsmede in liet Pro vinciaal Blad on in de Nederlandse/ie Staats courant worden geplaatst. 's Gravenhaijeden 6den Juni 1885. De Commissaris des konings voornoemd, FOCK. SIADINIEliff I. Voor de betrekking van gemeentearchi- tect, op eene jaarwedde van 2500 tot f 8000, is het navolgend drietal aanbevo len, ten einde daaruit eene benoeming te doen, als: de heeren D. E. C. Knuttel, ingenieur te Zwaluwe; P. E. Rijk, adjunct architect te Arnhemen G. Loomanhoofd opzichter der gemeentewerken alhier. De heer P. Van Eek, alhier, is be noemd tot onderwijzer aan de le openbare school te Hazerswoude. Niet minder dan 39 sollicitanten hadden zich voor de vacante betrekking aangemeld. Het feestterrein nadert zijn voltooiing. Het gebouwvan binnen een regelmatige achthoek van 30 M. middellijn en 12 M. hoog, is in drieën verdeeld. Het middelste gedeelte 28 M. lang en 12 M. breed zal dienen als danszaal en receptiezaal van Flo- ris V. De beide zijzalen van de middelste door draperieën (vormende de verschillende faculteits-kleuren) geseheiden, zullen als restauratiezaal gebruikt worden. Het pla fond stelt voor een rosetde zijwanden prijken met de namen der verschillende corpsgezelschappen, terwijl boven den in gang een groot schilderij hangt, voorstellende Minerva gezeten op een troon. De zaal zal rijk met groen worden versierd en ver licht door circa 800 gaslampen. Op den voorgevel zullen drie wapens prijken; het middelste de vijf pijlen van het Leidsche studentencorps, aan de beide zijden dat van de stad en de provincie Zuid-Holland. Daarboven het devies Virtus Concordia Fides. De tuin aangelegd door de heeren J. D. Speet en A. C. Kriest, bloemkwee- kers te Leidenbevat 26 bloem- en 6 hees terbedden, waarvan 2 prachtperken om het standbeeld van Van der Werft' gelegen zijn. Des avonds zal de tuin verlicht worden door ruim 2000 gaslampen. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking der justitie naar 's Gra- venhage overgebracht zekere niet alhier tehuis behoorende H. J B., die zich aan diefstal van timmermansgereedschap in een in aan bouw zijnd pand heeft schuldig gemaakt. Proces-verbaal is opgemaakt ter zake dief stal van geld tegen de clandestine prosti tuee P. K. Men schrijft ons: Het was in de vo rige week nog te vroeg om zooveel warmte te verwachten, van daar dat het vertrouwen op het weer, toen onweersbuien ontstonden, aan het wankelen werd gebracht. Den 8sten dezer was het nog bijzonder warmwaarop het verschil van meer dan 10 gr. Celsius met noordenwind is ontstaanen waarbij het in de laatste nachten heeft gevroren. Vele ijsbergen, die bij de vaart op den Oceaan ontmoet zijnzouden tot deze koude hebben bijge dragen. Hoewel de wind niet verandert, neigt toch het weer met droogte tot eenige verhooging van temperatuur. De barometer staat hoog: 771 mm. De onlangs gevallen regen heeft veel goed gedaan aan de tuinderij en het wei land. Gekoesterd door zonnewarmte zijn onder het glas geteelde gewassenzooals komkommers en meloenen, aangekomen, die dan ook gesneden worden. Er zijn peulen, de doperwten staan gunstig en de boonen zijn veel hersteld. Met de verzen ding van asperges, die blank en dik waren, ging het niet onvoordeelig; met het rooien van niSuwe aardappelen zal geen veertien dagen verloopen. Van de vroege bloemkool wordt een vrij goed gewas verwacht. Het graan staat overal gunstig. Op sommige plaatsen is met den hooibouw begonnen, die over het algemeen een bevredigende uitkomst doet verwachten. Eene regenvlaag zou, inzonderheid voor de moezerij, alweer goed doen, want het heeft met den boven wind hard gedroogd, waarmede ook de- boeren die nog den hooibouw uitstellen instemmen. Natuurlijk zijn daaronder lie den, die voor veertien dagen oordeelden dat de poldermolen in de zeilen moest gezet wordenomdat het weiland veel te nat werd. De boeren, die met den hooibouw begonnen zijn, willen daarentegen nu van regen niets weten. Het geboomte is krachtig in het groen, de wijnstok ontwikkeld, tuinen en buiten verblijven prijken nu met eenige menigte bloemen. Kleurig, kostbare mozaïek-bed den van grnoten omvang ziju nu aangelegd in bet mollige gras voor de heerenhuizing en de roos begint te ontluiken. Zonneschijn, gevogelte, statig houtgewas en breede schadu wen klaterende fonteinen en waudeldreven, bloemen en geuren noodigen nu naar buiten: de zomer komt! VXIVKKglTEIT. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, de heer W. C. Quarle9 van Ufford, geb. te Amersfoort, na verdediging van zijn academisch proefschriftgetiteld „Beschouwingen over het juridisch karakter van endossement." De minister van financien heeft be paald, dat in 1885 kunnen worden aange steld vijftien surnumerairs der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen; dat in November van dit jaar, op nader te bepalen plaats en tijd, het vergelijkend examen zal worden afgenomen. Nog brengt genoemde minister ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van dit en het volgende jaar tachtig commiezen 4e kl. der directe belastingeninvoerrechten en accijnzen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging wegens tractement en toe lage van f 480 's jaars; dat op nader vast te stellen tijdstip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitan ten voor die betrekking. De minister van marine brengt ter kennis van artsenbeneden den leeftijd van 36 jarendat er alsnog gelegenheid bestaat om als officier van gezondheid der 2e klasse bij de zeemacht in dienst te treden, voor den tijd van 8 jaren, onder genot eener premie van ƒ8000 of wel voor 4 jaren, tegen de premie van ƒ4000, uit te betalen bij indiensttreding. De bezoldiging aan die be trekking verbonden bedraagt binnenslands ƒ2000 of ƒ2300, in de koloniën ƒ3500 's jaars. Het tafelgeld aan boord is binnen gaats f 25 en buitengaats f 50 's maands. Voor de thans in dienst tredende artsen bestaat uitzicht op bevordering tot officier van gezondheid der 1ste klasse na vier jaren dienst. De in te zenden stukken zijn ver meld in de Staatscourant van 15 en 16 Maart 1885 no. 63. Ten aanzien van twaalf opengestelde plaatsen voor studenten in de medicijnen aan de Ne- derlandsehe universiteiten, om tot officier van gezondheid der 2de klasse bij de zee macht te worden opgeleid, wordt verwezen naar de aankondiging in de Staatscourant van den 4den dezer no. 129. Naar men verneemt is graaf Herbert Von Bismarck-Schönhausen, laatstelijk ge zant bij liet Nederlandsche hof, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Met ingang van 1 Juli e. k. zal de kapt.-luit. ter zee H. J. De Smit van de Broecke, ter vervanging van den kapt. ter zee Buiskes, optreden als chef der afd. hydrographie. Na afgelegd examen zijn de volgende jongelingen benoemd tot machinist-leerling 2e kl. bij de opleiding der marine te Hel- levoetsluis: J. G. Van Beusekom, E. F. Blase, J. F. Charlouis, R. IJ. Hoeksema, J. A. HoogenboezemM. Van Houwelin- gen, C. A. F. Kalhorn, J. H. Karreman, FEUILLETON. 85.) Daar zag hij eensklaps op de steenen iets wits vallen. Het was klaarblijkelijk een stuk papier, dat uit de handen van den knecht kwam. Gabiron verloor het niet uit het oog. Hij versnelde den pas, bleef staan, bukte voorover en raapte haastig het papiertje op, dat hij in zijn zak stopte. Het was de in- eengefrommmelde omslag van den brief. Een oogenblik daarna ging hij zitten op een der banken van het park voor de kerk la Trinité. Ziende, dat hij geen onbescheiden blik ken te duchten bad, haalde hij het papiertje uit den zak. Het waren twee stukken van een omslag. Hij bracht de stukken bij el kander en las het adres. Maar dat boe zemde hem geen belang in. Hij moest het postmerk weten. En ziet, daar staat het: Mentone. Wat een uitkomst! Een zucht van ver lichting ontsnapte aan zijn borst. De twee brokken papier sloot hij zorgvuldig in zijn portefeuille. „Ziezoo," mompelde hij, „Ik heb het lapje van duizend verdiend! En het is hét toeval, bet toeval alleen.... Men moet al- loos op bet toeval rekenen. Welnu, het is geschied, ik heb het ontdekt. De burg graaf is te Mentone. Ha, ha! 't Is geen slimmert, die Ludovic.... 't Is waar, hij kon niet vermoeden dat er iemand achter hem liep, die het brokje papier zou oprapen dat hij wegsmeet. En nu, laat mij nu mijnheer Rousseau gaan opzoeken. Hij stond op en wilde heengaan. Maar eensklaps bracht hij de hand aan zijn voor hoofd en bleef staan. „Zaehtkens, Gabiron. Zachtkenssprak hij bij zich zelf. „Ik ben buiten kijf op het spoor, maar, maar... Welnu, niets be wijst nog, dat mijnheer De Sanzac te Men tone zijn verblijf heeft gevestigd. Ik ken dat land, het is mooi genoeg om er zes maanden en zelfs een jaar op een aangename wijze door te brengen; maar onze burg graaf is er misschien maar even stil geweest, niet langer dan noodig was om zijn brief te schrijven en een kijkje op de zee te nemen. Over Mentone gaat de weg naar Genua en elders. Nu kan ik niet zeggen dat mijnheer De Sanzac het plan niet heeft naar Genua, Napels of Venetië te gaan. Misschien zou mijnheer Rousseau tevre den zijn met den omslag, maar Gabiron is geen oplichter. Hij wil werken en zijn geld eerlijk verdienen. Men heeft net zoo goed als een ander zijn gevoel van eigenwaarde. Men wil ook zijn goeden naam niet verspelen. Tengevolge van die overwegingen, ging de eerzame Gabiron, in stede van zich te begeven naar de Rue de Lyon, zijn obser vatiepost weder innemen in het kleine koffiehuis van de Rue de Londres. Te half elf zag hij Ludovic het huis ver laten en de richting der kerk de la Trinité inslaan. Hij was in een oogwenk op straat en volgde hem. „Wat te drommel, moet gij hier?" vroeg hij, zijn stap verhaastende, want ook Ludo vic scheen spoed te maken. Achter de kerk is een straatdie geleidt naar de Rue Blanche. Hier heeft men een staanplaats voor huurrijtuigen. Ludovic nam er een voor vier personen. Gabiron hoorde hem nog juist tot den koetsier zeggen: „Naar de magazijnen van het Louvre." Het rijtuig reed heen, en Gabiron nam een coupé en gaf denzelfden last aan den koetsier. „Het gaat goed," dus sprak hij bij zich-zelf. „Ik geloof wel dat ik van avond uitne mend ingelicht zal wezen. De brief is van den burggraaf, dat is niet twijfelachtig. Hij heeft zijn trouwen dienaar opgedragen aller lei zaken te zendendie deze gaat koopen in het Louvre. Meer dan ooit is het thans een vereische Ludovic niet uit het oog te verliezen. Niet minder dan twee uren besteedde de kamerdienaar voor het aankoopen van aller lei benoodigdheden. Zij waren nog al van belang, want Gabiron zag achtereenvolgens een dozijn pakken aandragendie het rijtuig bijna geheel vnlden. Toen de aankoopen geschied warenkeerde de kamerdienaar naar de Rue de Londres terug, en nam Gabiron zijn observatiepost weder in. Evenwel, nadat alle pakken uit de vige- lante waren weggehaald, bleef deze voor het huis staan. De koetsier had zijn pijn aan gestoken en liep al rookende het trottoir op en neêr, terwijl zijn paarden aten uit een zak haver, die elk hunner aan den hals had hangen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1