BUITENLANDSCHE BERICHTEN. opleiden, wanneer jongens eerst op hun 14e jaar naar zee mochten Wie zal beweren dat de jongens op de vischschuiten overmatigeu arbeid verrichten? Er zijn aan boord zoo vele kleine zaken te doen, dat men onmo gelijk een jongen kan missen, of men zou er een man voor in de plaats moeten geven. Laat men de jongens van 12 lot 14 jaar eens zien, hoe gezond ze zijn, en er zijn voorbeelden te over om te bewijzen, dat jongens, wier ouders en voorouders zeelieden waren, geen ander vak leeren of eene be trekking aan den wal bekleeden kunnen. Den een of anderen dag gaan ze toch naar zee. De hierboven genoemde corporatiën hebben besloten, zich in dien geest bij rekest te wenden tot de tweede kamer, met het verzoek om ook voor de zeejongens op 12- jarigen leeftijd eene uitzondering temaken, evenals voor die bij den veldarbeid. Naar de Amat. verneemt zal de com missie, belast met de zamenstelling van een nieuw reglement van administratie voor de landmacht, eerstdaags met hare taak gereed zijn. Er moet echter in haren boezem ten aanzien van dit werk groote verdeeldheid bestaan, die haren grond vindt eenerzijds in administratief-bureaucratische heerscb- zucht, anderzijds wellicht in het streven tot al te rationeele oplossing der bezwaren, die in het leger steeds tegen de admini stratie worden ingebracht. Het ontwerp moet dan ook nu reeds voorzien zijn van afzonderlijke nota's der leden. Aan de haringvisscherij zal dit jaar door 461 Nederlandsche schepen worden deelgenomen, waarvan 236 van Schevenin- gen, 79 van Vlaardingen, 58 van Maas sluis, 56 van Katwijk aan Zee, 17 van Noordwijk aan Zee, 10 van Amsterdam, 3 van Schiedam, 1 van Harlingen en 1 van De Rijp. Ónder de Scheveuingsche schepen zijn ook begrepen de 33 loggers, die aan Scheveuingsche reeders behooren maar geregeld te "Vlaardingen binnenkomen. Den ln Juli a. s. zal de lo luit. Yan Lilaar, van het 3e escadron 3e reg. hu zaren, te 's Hage in garnizoenovergeplaatst worden bij het 4e escadron van genoemd regiment, in garnizoen te Amsterdam. De le luit. Duyrnvan het 3e reg. huzaren, zal gedetacheerd worden bij den rijcursus te Venloo, om die lessen te volgen. Men is voortdurend bezig, om met veel zorg de kunstschatten uit het Trippen huis te Amsterdam naar hunne nieuwe be stemming in het Rijks-museum over te brengen. Zoo is gisteren morgen de Schut tersmaaltijd van Van der Helst gelukkig behouden overgekomen. Geplaatst in een houten draagraam, werd het zeer omvang rijk stuk door een 18-tal mannen met de meeste voorzichtigheid gedragen en op zijne voorloopige bestemming gebracht. Voordat dit doek zijne eereplaats in de Rembrandlzaal innam, is het in eene loods, achter het museumdoor den bekenden photograaf Hanfstaengl, uit Munchen, ge- photographeerd. Dit zal met alle stukken door denzelfden photograaf geschieden waartoe de omstandigheden bijzonder gunstig zijndaar men thans met het volle daglicht zijn voordeel kan doen. In de gewone vergadering Letterkun dige Afdeeling van de koninklijke academie van wetenschappen, op Maandag 8 Juni te Amsterdam gehouden, werd voorlezing gedaan van een koninklijk besluit, waarbij bekrachtigd wordt de door de Afdeeling ge dane keuze van vijf binnenlandsche en twee buitenlandsche leden, t. w. de heeren Aem. Wybrandts (Leiden)H. E. Moltzer (Utrecht), B. Symons (Groningen), A. D. Loman (Amsterdam), J. J. Cornelissen (Leiden), Joh. Frank (Bonn) en Aug. Nauck (Pe tersburg). De vergadering van de leden derVer- eeniging van officieren der schutterij in Nederland zal plaats hebben te Amsterdam op 30 Juni, 1 en 2 Juli a. s. Volgens bericht uit Londen, bij de Vereeniging van Assuradeuren te Amster dam ontvangen, is het stoomschip Tem, van Liverpool naar Amsterdam, met brand in de lading Hurst Castle gepasseerd, te Southampton binnengeloopen. De brand is gebluscht en de lading licht beschadigd. Gisterenavond is aan den Ringdijk nabij de Nieuwe Vaart te Amsterdam de goederentrein van den Oosterspoor ont spoord; het gevolg daarvan was, dat de sneltrein, die om 5.13 O. S. van Amster dam naar Amersfoort vertrokvan het lin- kerspoor tot Weesp gebruik moest maken ongelukken hadden niet plaats. Morgen zullen ruim 1200 Tesselsche lammeren op de Leidsche markt komen. Hiermede houden de groote wekelijksche ver zendingen op. Hoewel de lammeren evenals zoo vele productennu niet zoo hoog in prijs zijn als in de twee voorgaande jaren ■-c M «s» kan men toch berekenen dat zij den Tessel- schen veehouders in de laatste vier weken ruim ƒ180,000 hebben opgebracht. Men meldt aan het D. v. Z. en 'a Gr. uit Utrecht, dat de Commissie uit obliga tiehouders van den Centraalspoorweg heeft besloten de ontwerp-overeenkoinst met de Rhijnspoorweg-maatschappij niet goed te keuren. De concurrentie tusschen de verschil lende stoombootdiensten van Zwolle op Am sterdam, wie de meeste Duitsche gras- of pikmaaiers zal vervoeren, is in vollen gang. Een legio commissionairs staan bij aankomst van treinen of andere gelegenheden klaar, om de gepakte en gezakte Duitsche reizende arbeiders voor deze of gene stoomboot over te halen. Dat het op vechtens afloopt, ge beurt niet zelden, want de commissionair ontvangt 2J- ets. van eiken man, dien hij voor de boot aanwerft en bovendien voor het wijzen van den weg 5 ets. per persoon. Deze nieuwe tak van nijverheid komt in dezen slappen werktijd menig sjouwerman ten goede, al kost het hem ook een blauw oog of stuk gescheurde kleeren. Eenige ingezetenen te Oldenzaal heb ben zich tot eene vereeniging gevormd om arbeiderswoningen te bouwen, tiet kapitaal is vastgesteld op ƒ36000, uit te geven in drie series, waarvan de eerste ad 12000 reeds geplaatst is. Te Giethoorn woedde Maandag over vrij groote uitgestrektheid een hoos die op aller lei plaatsen verwoestingen aanrichtte, gaten in de daken sloeg, riet omverwierp, en o. a. een bok met strooisel voor de helft ledig haalde. Te Beerta werd een behuizing door den bliksem getroffen. Men was den brand echter zeer spoedig meester. Uit Leeuwarden wordt aan de N. It. Ct. gemeld: Gelijk onlangs is medegedeeld, was in eene terp bij Lutke-Lollum een menschen- geraamte in een boomstam gevonden. Een en ander werd naar het museum van het Friesch Genootschap van geschied-, oud heid- en taalkunde overgebracht en daar onderzocht. Men erlangde al dadelijk de overtuiging, dat hier sprake was van het begraven van een lijk in een boomstam, een wijze van begravenin zeer ouden tijd bij de Noordsche volken algemeen in gebruik. Het geraamte was gevonden op 2 meter beneden de oppervlakte der terp, in eene richting van oost naar westhet hoofd naar het westen. Ook deze wijze van nederleg- gen der lijken was bij de oude Scandinaviërs gebruikelijk. Een voortgezet onderzoek bracht aau het licht, dat het een eiken boomstam was, het bovengedeelte daarvan was geheel vergaan, het nog onzichtbare ondervlak was in bruinkool overgegaan. Bij het geraamte vond. men een amulet en een eenvoudig steentje (dioriet) met een gaatje er in. Het steentje lag bij den hals. Verder vond men nog een klein vierkant potje van gebakken aarde en eenige kleine beenderen De knieën van het geraamte zijn sterk gebogen, zoodat men zou denken, dat de gestorvene in zittende houding zou zijn begraven, iets 'tgeen bij de oude Scandinaviërs en thans nog bij de Groen- landers algemeen in gebruik is. De handen liggen gevouwen over het bekkende linkerhand is in het bekken ingedrukt. Het onderzoek van het hoofd heeft geleid tot de gevolgtrekking, dat het hier was een 40 50 jarig persoon; het is kortschedelig en komt geheel overeen met de Scandinavi sche type. Vergelijkt men een en ander met hetgeen in Zweden, Noorwegen en Denemarken vddr en na is aangetroffen, dan mag het hier gevondene van het uiterste gewicht worden beschouwd voor de studie van het ontstaan der terpen en de wijze waarop ze werden bewoond en bevolkt. De wijze van begraven, die hier is gevolgd, was bij de Noordsche volken algemeen gebruikelijk en de Scandinavische oudheidkundigen too- nen aan, dat dit ten minste 2000 a 2500 jaar moet zijn geleden. Dat een steenen amulet bij het geraamte werd gevonden, is zekere aanduiding, dat het lijk tijdens de bronsperiode werd begra ven. Niet onwaarschijnlijk werden in de eerste tijden der veel latere ijzer-periode de lijken ook wel op dezelfde wijze en in boomstammen begraven; er werden dan echter geen steenenmaar ijzeren amuletten bijgevoegd. Men schrijft aan de N. B. Ct.Als naar gewoonte, sedert meer dan eene eeuw, was 't ooievaarsnest op de boerderij van den heer B. Bergsma te Kortezwaag (Fr.) dit voorjaar door een paar ooievaars betrok ken, en 't paar leefde met zijne drie kin deren vreedzaam en rustig in de woning. Eergisteren echter was 't nest de plaats van strijd en nijd. De vader was afwezig r m» m_j n _m iw om voedsel te zoekentoen een vreemde ooievaar verwoed op 't nest aanviel, de jongen ter aarde smakte en een gevecht tegen de moeder begon, die ten slotte ge heel uitgeput ter aarde viel. De overwinnaar plaatste zich toen op 't nest en liet een luid geklepper hooren, doch daar keert de mannetjes-ooievaar terug, ziet de verwoesting, door den indringer aangericht, en een bloe dig geveebt ontstaat, dat met den aftocht van den vreemdeling eindigt. De jongen werden door de talrijke aanschouwers van den strijd dood opgenomendoch de moeder herstelde, dank zij de trouwe verpleging van de boerenfamiliespoedigen moeder en vader zitten thans bijna den geheelen dag op de verwoeste woning, treurende over 't geleden verlies hunner kinderen. 's CK4VËX1IACE. Door Z. M. is de kapitein ter zee W. L. A. Gericke, inspecteur over de artillerie der marine, eervol ontheven van de betrekking van lid der directie van het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren bij de zeemacht, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en genoemde betrekking opgedragen aan den luit.kolonel- intendant van het corps mariniers C. Deyll. Ingevolge machtiging des konings, zijn de heeren H. Dirkzwager en S. J. Zoet mulder erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden en Noorwegen, respectievelijk te Maassluis en te Schiedam. - De luit. ter zee 1ste kl. H. O. Feith, tijdelijk 1ste officier aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, wordt met 14 dezer als zoodanig overge plaatst aan hoord van Zr. Ms. opleidings schip Anna Paulowna. Gisteren is alhier overleden den heer C. W. Heufke, directeur der registratie en domeinen in de provincie Zuidhollaud. Naar men verneemt heeft de heer A. Seiffertdirecteur van de Haagsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Toon kunst, als zoodanig zijn ontslag genomen. ËXCËLAM). H. M. de koningin zal tegen het einde der volgende week naar Windsor vertrek ken. De heer Gladstone zal zich waar schijnlijk Vrijdag of Zaterdag naar Balmoral begeven. Volgens de Daily News bestaat in de goed ingelichte kringen het vermoeden, dat de koningin aan lord Salisbury het vormen van een nieuw kabinet zal opdragen, ofschoon onder de conservatieven in het algemeen de voorkeur wordt gegeven aan sir Stafford Northcote, met het oog op diens reeds zoo veeljarige diensten aan de partij. De Evening Standard zegt, op gezag te kunnen verzekeren, dat, voor het geval de conservatieven door de koningin tot regeeren mochten worden geroepende hoof den der conservatieve partij gereed zullen zijn een ministerie zamen te stellen. Te Londen werd eergisteren het stand beeld voor Charles Darwin, in de groote zaal van het Museum voor Natuurlijke Historie, onthuld, in tegenwoordigheid van den prins van Wales en een groot aanlal belangstel lenden, waaronder vele beroemde wetenschap pelijke mannen. Na eene uitstekende rede van prof. Huxley, werd het beeld, onder luiden bijval, ont huld. Het is van het zuiverste marmer en stelt den beroemden natuurkenner voor ge zeten in een stoelterwijl hij eene vergadering in de „Great Hall" leidt. De moeielijkheid, om het moderne kostuum met juistheid weer te geven, is glansrijk overwonnen en het standbeeld werd, om zijne merkwaardige gelijkenis, geprezen door allen, die Ch. Darwin gekend hebben. Een telegram uit Dongola meldt, dat aldaar meer dan 11,000 vluchtelingen, waar onder 7 Egyptische soldaten, uit Karthoem en Berber zijn aangekomen. Zij verklaren, dat de Mahdi aan de Egyptische gevangenen verlof geeft om te vertrekken. Sennaar houdt zich goed en is nog steeds voldoende van proviand voorzien. Met betrekking tot het vredesverdrag tusschen Frankrijk met China wordt door de Times gemeld dat binnen één maand Keloeng en de Pescadores-eilanden moeten ontruimd zijn. Het verdrag is eenvoudig eene om werking der Mei-overeenkomst, welke in 1884 door den heer Fournier gesloten werd. Uit Shanghae wordt gemeld, dat men met de verscheping van rijst een aanvang zal nemen. Joubert heeft den eed afgelegd als generaal der Transvaalsche troepen, ln zijn antwoord op een adres van gelukwensching zeide hij, dat de toekomst somber was, maar hij rekende op den steun van alle pal tijen en hij zou zijn best doen voor 11S land. FRANKRIJK. In de couloirs der kamer werd medegedeelj dat de ministers BrissonFreyeinet en Qalibtj zijn gehoord door eene speciale commissie die den raad heeft gegeven om op Mada' gascar de bezette punten te handhaven, maai aan de nieuwe kamer de voortzetting de; expeditie over te laten, zoodra de vrede ij Tongkin volkomen zal zijn hersteld. De vrede tusschen China en Frankrijk is thans gesloten. Dinsdag te 4 uur had te Tientsin de onderteekening plaats. China ziet van alle staatkundige betrekkiugei met Annam af, en aanvaardt alle gevol»en van de door Frankrijk ingestelde besehermin» De luitenant-kolonel Herbinger heeft een langdurig onderhoud gehad met dei minister van oorlog over de ontruiming van Langson en den terugtocht naar Kep ei Cliu. Deze hoofdofficier verzocht den mi. uister, zijn houding in deze krijgszaken dooi een krijgsraad te doen onderzoeken. Daar de i getuigen van de feiten in quaestie zich in Tongkin bevindenheeft de minister besloten, dat de luitenant-kolonel op zijn verzoek pet eerste gelegenheid zal vertrekken om ziel i Ier beschikking te stellen van generaal i De Courcy. Deze zal dan een geregeld onderzoek instellen, waarvan het afhan- gen zal of de overste Herbinger voor een krijgsraad of voor een raad van onderzoek zal terechtstaan. Men zegt, dat De Lesseps het hem aangeboden voorzitterschap van de Parijsche tentoonstelling en van het eeuwfeest in 188S heeft aangenomen. DKITSCIILAN». De rijtoertjes, die de keizer sinds 1; eenige dagen heeft gedaan, zijn hem goed bekomen, en hij is dan ook bijna hersteld, Hij wil zelfs reeds in deze week naar Emi op reis gaan. Van een langdurig verblijf te Wiesbaden heeft hij voor ditmaal afgezien, j en of hij nog naar Gastein zal gaan, dit zal van zijn gezondheidstoestand afhangen, I Hij hoopt echter, de manoeuvres der troe pen te kunnen bijwonen. Prins Von Bismarck is te Kissingei met veel geestdrift ontvangen. Hij nan Vrijdag het eerste bad. De eerste gast, dia den rijkskanselier ontving, was Karei Hel- merding. De Kreuzzcitung ontkent dat de her tog van Cumberland aan al de mogendhedei een protest gezonden heeft tegen het dooi Pruisen bij den bondsraad ingediende voor stel betreffende de troonopvolging in Bruns- wijk. Misschien heeft de hertog zich met dit doel tot een der mogendheden gewend, I maar een protest, in den vorm van een voor allen bestemde circulaire, is niet door hem uitgevaardigd. Het blad voert als be wijs daarvan aan, dat bij de kabinetten van Weenen en van Rome niets van dus danig document bekend is. Volgens de Hamb. Nachr. ligt de reden waarom bedoeld voorstel nog niet in be handeling is genomen in de omstandigheid, dat een der bondsstaten een ander voorstel ontwerpt, hetwelk, zonder in de hoofdzaak van het Pruisische af te wijken, daarvan verschilt wat den tekst der overwegingen betreft. De verklaring der Engelsche regee ring omtrent haar bezitrecht op de oevers van de Benuë en een deel van den Niger zal, naar de Kölnische verneemt, door eene verklaring der Duitsche regeering beant woord worden, ten einde de aanspraken van deze op aangrenzende streken te beves tigen zoodat Engeland en Duitschland dit gebied onder elkander verdeelen zullen. Uit Sigmaringen wordt gemeld, dat de Koningin van Rumenië zich met den prins Von Wied naar Neuwied heeft, be geven. De koning van Rumenië blijft met de overige kinderen van den overleden prins voorloopig te Sigmaringen. DEltEHARKEI. De 5de Juni, de dag waarop in 1849 Denemarken zijne grondwet ontving, is ook dit jaar te Kopenhagen feestelijk en zonder dat ergens de orde gestoord werd, gevierd door het houden van redevoeringen en het zingen van toepasselijke liederen. De deel neming door de aanhangers der rechterzijde was vooral groot; meer dan 20,000 per sonen waren in het park van Rosenborg bijeengekomen. De voorstanders der linker zijde en de socialisten waren naar buiten getrokkende eersten ten getale van hoog stens 5000 naar Ulvedalene, de laatsten, zeker dubbel zoo sterknaar Dyrhaven. Ook in de andere steden des lands is de grondwetsdag feestelijk herdacht.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2