*u n gmc ifm tt.'"" BUITENLANDSCHE BERICHTEN. HS HL 9mi C! BE* *53 's KlllVKMIUiK. Door Z. M. is de zilveren medaille, in gesteld bij Zr. Ms. besluit van 5 Mei 1877 n°. 32, toegekend aan den heer F. J. Hal- lingse, te Brouwershaven, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's rijks wetenschappelijke verzamelingen, door schen king betoonden is aan den luit.-kolonel E. L. J. De Koy van Zuydewijn, directeur van 's rijks centraal magazijn van militaire kleeding, uitrusting, enz. te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de kl. de orde van St. Stanislas, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. Door Z. M. is, op hun verzoek, eer vol ontslag verleend: aan II. Kleyn, als notaris te Gorssel, en aan J. A. Leopold, als onderwijzer bij de Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Groningenen benoemd tot onderwijzer bij gemelde Rijks-kweekschool J. Heerenga Gzn., hoofd eener openbare lagere school te Temaard tot schoolopziener in het arr. Meerssen, M. H. Nivel. Voorts is aan dr. Victor Diegerick, geb. te Oudenaarde in België, vergunning verleend de genees kunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen met uitzondering van oorlogsvaar tuigen onder voorwaarde dat hij de wette lijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakome, en zijn in het college voor de zeevissche- rijen herbenoemd tot- leden de heeren jhr. E. De Wendt Alberda van EkensteinR. J. Verschoor van Nisse, J. R. Boerlage, J.J. Slis en S. Hoekstra. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. de student in de geneeskunde (arts) T. J. II. Snijders, en is de titulaire rang van majoor verleend aan: den kapiteinadmini strateur van kleeding H. Van Rijswijk de Jong, van het personeel der militaire ad ministratie, belast met het beheer over het garnizoens-kleedingmagazijn te Utrecht; den mditairen apotheker 1ste kl. P. A. II. Dag- nelie, van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht; en den ka pitein W. N. Kreyger, administrateur van het militair hospitaal te 's Gravenhage. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is aan J. M, Rebel en dr, H. Jonker jr., op hun verzoek, met ingang van 1 Juli e. k. eervol ontslag verleend, respectievelijk als adsistent voor de patho logie aan de rijks-universiteit te Utrecht en als adsistent in het ziekenhuis aan voor noemde universiteit. Ingevolge machtiging des konings is de heer R. Stockton erkend en toegelaten als consul der Vereenigde Staten van Ame rika te Rotterdam. De heer Van der Putten is gisteren in den laten namiddag op vrije voeten ge- gesteld, daar het openb. min. niet in hoo- ger beroep gaat van het vrijsprekend von nis der rechtbank. EAJ GELAND. Lord Derby antwoordde in het hooger- huis op eene vraag van lord Jersey ,/Dein Zoeloeland gevestigde boeren hebben eene proclamatie uitgevaardigd, waarin zij pro testeeren tegen de inbezitneming van de St. Lucia-baai door den luitenant Moore, daarbij de Britsche rechten bestrijden en die der nienwe bóeren-republiek betoogen. Sir H. E. Bulwer heeft niet verzuimd tegen deze aanspraken op te komen, en de regeering heeft zijne handeling goed gekeurd. In de gisteren door het lagerhuis gehouden zitting verklaarde lord Edmund Fitzmaurice, dat, sedert de aankondiging van het afbreken der onderhandelingen met Spanje over een handelsverdrag, eene dépêche van de Spaansche regeering is ontvangen, welke eenigermate de hoop wettigt, dat de onderhandelingen weder zullen opgevat worden. Met 264 tegen 252 stemmen heeft het huis bij de tweede lezing het budget van ontvangsten verworpen. Dus is de re geering, die uit het votum eene kabinets- vraag gemaakt had, geslagen. Deze uit slag werd door de oppositie met grooten jubel vernomen. Het huwelijk van prinses Beatrice met prins llendiik van Battenberg zal de vol gende maand, na aankomst van het hof te Osborne, voltrokken worden. Sir Peter Lumsden werd bij zijne aan komst te Charing Cross door eene talrijke volksmenigte met warmte begroet. FRAKKRIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft, op aandrang van den heer Brisson, met groote meerderheid van stemmen de wijzi gingen goedgekeurd, door den senaat ge bracht in het voorstel tot wederinvoering van den scrutin de liste. Op de Suez-kanaal-conferentie zou gis teren een nieuwe lezing van art. 10 worden behandeld. Zij is eergisteren ingediend door den Oostenrijksche gedelegeerde en schijnt in billijke mate aan de eischen van Enge land tegemoet te komen. Men gelooft dat de gedelegeerden van Duitschland, Frank rijk en Rusland met dit voorstel zullen medegaan. Uit Tienstin wordt gemeldLi-Hung- Chan deed den heer Patenölre mededeeling eener depêche van den onder-koning van Canton, waarin hij (Li-lIung-Chan) werd gelast zich gereed te houden om Tongkin te ontruimen en naar Yunnan terug te trekken. Volgens door le Temps ingewonnen mededeelingen worden de vredesonderhande lingen tusschen Frankrijk en China op vol doende wijze voortgezet en doen een spoedige ontknooping verwachten. De Fransche onderhandelaars toonen zich zeer tevreden over de verkregen resultaten. De Fransche marineluitenant Rouvier en Afrikareiziger dr. Bally zijn naar Brussel vertrokken, om met de regeering van koning Leopold de taxatie van de nederzettingen aan den Congo, die de Association aan Frankrijk afstaat, te voltooien. In hoofd zaak zijn de grenzen, en is ook de waarde reeds bepaald; zij zal eenige honderdduizen den francs niet te boven gaan. Savorgnan De Brazza zal gouverneur van het Fransche Congogebied worden. »1'ASJ£. Eenige gevallen van cholera, doch niet van belangrijken aard, zijn te Madrid voor gekomen. Ten opzichte van de uit Valencia komende gezinnen zijn door het gemeente bestuur en de hooge regeering krachtige maatregelen genomen om de verbreiding der ziekte tegen te gaan. Gisterenavond zou in de kamer van afge vaardigden beraadslaagd worden over de sanitaire quaestie. ITALIË. De regeering heeft van den heer Ferrari een zeer uitvoerig rapport ontvangen over den uitslag van zijn zending in Abys- sinië. In dit rapport weidt de Italiaansche gevolmachtigde in het breede uit over de onwelwillende gezindheid van Negus Jan, die in de bezetting van Massowah een aan randing ziet van zijn rechten. Hij weigert de voortzetting van alle vriendschappelijke onderhandelingen, waarbij Italië niet die rechten erkent en zich niet verbindt om niets te doen wat hem zou kunnen beua- deelen. DIJIT8CHLAAD. Het bijzetten van het lijk van prins Frederik Anton Von Hohenzollern-Sigma- ringen heeft Zaterdag met de gebruikelijke plechtigheden plaats gehad. De kroonprins van Duitschland, die een kostbaren krans op de lijkbaar legde, was de eerste in den lijkstoet. Vele vorsten waren door speciale gezanten vertegenwoordigd. De onderhandelingen van de rijks- regeering met de Norddeutsche Lloyd over de stoomvaartlijnen zullen, naar gemeld wordt, a. s. Woensdag of Donderdag zijn afgeloopen. Volgens de Hamburger Nachrichlen wordt, met betrekking tot de quaestie der Brunswijksche troonsopvolging, bij de rechts geleerde commissie van den bondsraad een nieuw voorstel van een der bondsstaten tegemoet gezien. Dit voorstel zal ten op zichte van de motiveering afwijken van de Pruisische voordracht; het zal nl. het be roep op art. 76 van de rijksconstitutie ver mijden, waaraan, gelijk bekend ishet voor stel der Pruisische regeering de bevoegdheid van den bondsraad wil outleenen. Voor de aanstaande terechtstelling van Lieske, den vermoedelijken moordenaar van den commissaris van politie dr. Rumpff te Frankfort, zijn buitengewone voorzorgsmaat regelen genomen tegen anarchistische ver tooningen De acte van beschuldiging wordt strikt geheim gehouden. In de zaal zal niemand worden toegelaten zonder kaart, die zelfs bekende dagbladreporters moeten aanvragen. In en buiten het rechtsgebouw worden militaire wachten geplaatst. GEMENGDE BERICHTEN. De Zweep bespreekt den „plakbrief", waarin men, naar aanleiding van den dood van Rogier, nog eens en op min kiesche wijze, aan de Vlaamsche grieven heeft lucht gegeven. 't Blad is met deze manifestatie volstrekt niet ingenomen. Intusschen weet het in 't artikeltje de volgende mededeelingen in te lasschen. Toen Conscience zijn meesterstuk schreef „de Leeuw van Vlaanderen" was hij afschrij ver (copisle) in debureelenvan het Antwerpsch provinciëel gouvernement met M. Rogier als gouverneur aan het hoofd. Conscience moest zijn ontslag geven of anders zoude hij aan de deur worden gezet: „parceque je ne veux pas dans mes bureaux des gens, qui s'occupent d'écrire dans cette ridicule langue 1!" (textuel). Vervolgens toen diezelfde Conscience als leeraar van de Nederlandsche taal van H. H. hertog van Brabant en graaf van Vlaan deren werd benoemdop aandringen van het gansche Vlaamsche land, deed minister Rogier Conscience in zijn cabinet komen, hem zeggende: „Vous êtes nommé pour la forme, vous recevrez quatre mille francs d'appointements, mais vous ne donnerez pas de lecons, nos princes n'ont pas besoin de connaitre cette langue." (Historique) Conscience wendde alle mogelijke pogin gen aau, doch alles bleef vruchteloos en wanneer men liem zijne driemanndelijksche bezoldiging wilde betalen, weigerde Conscien ce die te ontvangen al zeggende: „Ik wil niemand bestelen, ik mag geen les geven, en wil ook geen loon ontvangen." Dat is de geschiedenis, ons persoonlijk door Conscience uit zijne gedenkschriften destijds voorgelezeneene waarheid die den genialen schepper van den „Leeuw van Vlaanderen" ook mondelings aan iedereen vertelde. Onder de bewoners van Parijs, aan wie de dood en de begrafenis van Victor Hugo een aardig duitje heeft opgeleverd, heeft vooral het gilde der pick-pocsets niet slecht gevaren. Nochtans werden er zeven tien dezer heeren, die voor het meerendeel Engelschen waren, door de armen der ge rechtigheid aan hun avontuurlijk bedrijf ont rukt. De verzamelde schatten van 9 hunner (op de Place de PEtoile) bedroegen 4-100 fr., die van vier (op de Place de la Concorde) 3000 fr.en die van de overige vier (nabij het Panthéon) 3000 fr.benevens eene col lectie van 32 beurzen, welke uitsluitend in het bezit werden gevonden van een hunner. Een ander meldenswaardig en in de an nalen der Parijsche politie buitengewoon feit is, dat, terwijl op gewone dagen het aantal arrestatiën in Frankrijks hoofJstad varieert tusschen 10O en 120, dit op den dag van Victor Hugo's begrafenis in het geheel niet meer heeft bedragen dan 43. Volgens nadere berichten moeten de gevolgen, door de aardbeving te Kaschmir, Engelsch-Indië, teweeggebracht, ontzetten der zijn dan men eerst vermoedde. De veeteelt, in nagenoeg de geheele provincie, is voor jaren vernietigd, daar er meer dan een millioen schapen zijn omgekomen. Te Srinagar is de cavalerie-kazerne in elkander gezakt als een kaartenhuis; des avonds te 10 uur had men reeds vijftig dooden onder de puinhoopen uitgegraven. Het getal der zwaar gekwetsten bedraagt insgelijks vijftig, waaronder zeven officieren. Van de bevolking der stad werden veertig personen gedood en zes honderd gewond, waarvan schier honderd levensgevaarlijk. Het paleis van den Maharadscha, zoowel als de regeerings- gebouwen en het paleis van den Engelschen resident, liggen in puin, en ook hier von den onderscheiden personen den dood. Volgens inlichtingen uit goede bron zal de keizerlijk Russische familie, in den loop van den zomer, een bezoek aan het Deensche hof brengen. Op initiatief van de prinses van Wales, zegt de „Gaulois", zou een samenkomst tusschen den prius van Wales en den Czaar te Kopenhagen worden voorbereid. PER TELEGRAAF. LONDEN, 9 Juni. Lagerhuis. Sir Hicks Beach verzet zich tegen de tweede lezing der begrooting van inkomsten en stelt een motie voor, houdende: 1°. afkeuring van de verhooging der belasting op bier en gedis- teleerd, daar deze maatregel onbillijk is, dewijl de wijnbelasting niet gelijktijdig ver hoogd wordi; 2°. verklaring dat een nieuwe belasting op het grondbezit niet behoort te worden opgebracht, zoolang de plaatselijke belastingen niet verminderd zijn. Gladstone bestrijdt deze motie. Hij acht ze onaannemelijk en zegt dat het dringend noodzakelijk is geweest uilgaven te doen tot afwending van een ernstig gevaar. Thans beslaat de hoop dat dit gevaar wijken kan, maar de regcering kan nog niet zeggen dat het reeds voorbij is. Het bevreemdt hem dat de oppositie, welke geen bezwaar maakte tegen het verleenen van het crediet en een stemmig dit goedkeurde, thans de middelen weigert om er in te voorzienzonder andere middelen voor te stellen. De regeering moet alzoo de te vallen beslissing tot een kabinets- quaestie makenopdatbij aldien de oppo sitie zegeviert, zij de gevolgen daarvan hebbe te dragen. LONDEN, 9 Juni. Het kabinet ver gadert heden, om het besluit van het lager huis betreffende de begrooting der middelen in overweging le nemen. Daily News heeft reden om te gelooven dat Gladstone onver wijld ontslag zal nemen. De Daily Telegraph verneemt dat het twijfelachtig is of de con servatieven het bewind zullen aanvaarden, LONDEN, 9 Juni. Te Cairo zijn heden officieele dépêches uit Soeakim ontvangen waarin gemeld wordt dat Kassala tegen het einde van Mei zou gevallen zijn. LONDEN, 9 Juni. (Part. tel. H.) De correspondent van de Times seint uit Cairo dat daar bericht is ontvangen van den val van Kassala zonder dat daar bloed werd ver goten. Men gelooft dat dit bericht juist is. De Times betoogt in een hoofdartikel dat de aftreding van het ministerie nog niet spoedig zal beslist worden. In financieele kringen heeft men reden om te gelooven dat Gladstone zijn ontslag onmiddellijk zal indienen. Intusschen blijft echter in af wachting van de verkiezingen een modus vivendi mogelijk. BERLIJN, 9 Juni. Volgens een be richt in de dagbladen wordt het sluiten van de overeenkomst tusschen de rijksregeering en de Norddeutsche Lloytl, te Bremen, ver traagd, door redenen die den vorm betref fen. In ieder geval komt het contract in den loop dezer maand tot stand. Wat de Nederlandsche havens betreft, is, naar het schijnt, Rotlerdam uitgesloten en zal ver moedelijk Vlissingen gekozen worden omdat dan het minste tijdverlies wordt veroorzaakt en de Duitsche gesubsidiëerde lijnen het minst in gevaar komen de concurrentie niet te kunnen volhouden. LONDEN 9 Juni. Hedenmiddag te 12 uur wordt kabinetsraad gehouden ter be spreking van de crisis die het gevolg is van het parlementsbesluit. Indien het ministerie besluit af te treden, zal hieraan geen uitvoering gegeven kunnen worden, alvorens de eerste minister een audiëntie hebbe gehad bij de koninginwelke zich te Balmoral bevindt NEW-YORK, 9 Juni. Volgens berich ten uit Mexico heeft een hoos bij Lagos verschrikkelijke verwoestingen aangericht en honderd inenschen gedood. Men vreest dat het getal omgekomenen zelfs nog grooter'is.' LONDEN, 9 Juni. (Part. lel. H.) Het ministerie zal zijn ontslag indienen. De markies van Salisbury zal waarschijnlijk een kabinet formeeren. PORTLAND, 9 Juni. Het oefenings eskader van admiraal Hornby, bestaande uit 15 pantserschepen van verschil'ende klasse8 torpédobooten en eenige kanoneer- booten en adviesjachtenis heden ochtend in zee gestoken. PARIJS, 9 Juni. Aan Havas wordt uit Tientsin gemeld, dat de onderhandelingen een beslissende stap zijn gevorderd en het sluiten van de overeenkomst tusschen China en Frankrijk zeer nabij is. China ziet bepaald af van allé politieke betrekkingen met Annam en neemt alle gevolgen aan, welke uit het protectoraat dat Frankrijk er vestigde, kunnen voortko men. LONDEN, 9 Juni. (Part. tel.D.v.N.) Er heerscht eene geweldige politieke span ning. Het kabinet komt heden bijeen om een besluit te nemen omtrent de te volgen gedragslijn. Men gelooft dat het ministerie zal aftreden; in dat geval zuilen de conser vatieven waarschijnlijk weigeren om op dit oogenblik de regeering te aanvaarden. Mocht dit het geval worden, dan zal de regeering aanblijven totdat de dringendste zaken zijn afgewikkeld, en vervolgens worden overge gaan tot ontbinding van het parlement. LAATSTE BERICHTEN. Voor het afdeelingsonderzoek in de tweede kamer zijnna de overweging van de herziening der Grondwet, welke heden nog niet ten einde was gebracht, aangewezen de wetsontwerpen totverkoop van voorma- ligen vestinggrond te Groningen; vangrood te Etten en Leur en Terheijdenverdeeliug van markegronden en het tegengaan van overmatigen arbeid van kinderen. De sectie werkzaamheden zullen vermoe delijk a. s. Donderdag afloopen, tegen wan neer des namiddags ten 3 ure eene openbare zitting der kamer beleird wordt tot regeling der verdere werkzaamheden. Met het opmaken van verslag over het onderzoek van de wijziging der kiestabel (vermeerdering van het ledental met 8) wordt door de commissie van rapporteurs

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2