NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 5 Cent. AQVEBTENTIEN: Bureel: Schcepiuakerssteeg 0. Woensdag 10 Juni 1885, M°. 134. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 1---6 regels0.90. Elke regel meern 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, h contant, zonder rabat, per regel f 0.10. 199c Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter kennis van be langhebbenden dat de gelegenheid lot inschrij ving van leerlingen voor de lloogerc Bur gerschool voor meisjes wordt open ge steld gedurende de maand Juni, eiken Maandag des namiddags van Iwee lot vier uren »in het Schoolgebouw aan de Garenmarkl". Voorts vesligen zij de aandacht, ten eersle op de vakken van onderwijs aan die inrich ting, als: Nederlandtche taal en letterkunde, Fransclie Engelsc/ie Hoogduitscbe a Geschiedenis, Aardrijkskunde Wiskunde, Plant- en Dierkunde, Natuur en Scheikunde Teekenen Handwerken Gymnastiek en voor de lioogslc klasse Kunstgeschiedenis Boekhouden Staatsinstellingen en eerste beginselen der Staathuishoudkunde. ten tweede op de bepaling dat, meisjes die verlangen sleclils in enkele vakken de lessen bij Ie wonen, daartoe van burgemeester en wethouders verlof kunnen bekomen." en ten derde op het bedrag van het ver schuldigd schoolgeld dal voor haar die alle lessen wenschen bij te wonen f 60 jaars be draagt; bij twee of meer leerlingen uit één huisgezin wordt dit schoolgeld voor ieder met een vierde verminderd en alzoo gesteld op f 45. Voor de bijwoning van enkele lessen bedraagt liet schoolgeld: in een enkel vak eenmaal 's weeks f IO 's jaars. tweemaal "15 driemaal 20 vier of vijfmaal 25 a Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 2 Juni 1885. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat het staatsexamen ter verkrij ging van een getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan een universiteit zal wor den afgenomen te 's Gravenhage op 13 Juli en volgende dagen. De min. van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Oct. aan slaande 17 jongelieden aan den cursus tot opleiding voor tweeden luitenant der artillerie bij het leger hier te lande, te Delft kunnen worden geplaatst. Nadere bijzonderheden meldt de Stc De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer bedroeg: bij de Nederlandsohe Bank 22,376,509.42 en bij de betaalmeesters 1,609,130.125. Te zamen 23,985,639.84s. Door den heer A. Bredius, onder-di recteur van het Nederlandsch museum te Amsterdam, is aan het rijk ter plaatsing in dat museum ten geschenke aangeboden een kastje in lijstwaarin als voorgrond eene door een bekwaam meester van omstreeks 1600 op glas geschilderde gaanderij; detweede en verdere gronden, vertoonende een tuin met verschillende figuren, zijn op vischlijm geschilderd. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Op de Deputaten-vergadering, die te 's Hage op 2 Juli bijeenkomt, zal behalve de verkiezing van een voorzitter worden besproken: 1". de redactie van art. 194 der Grondwet en 2°. de positie der anti-revolu tionairen tegenover art. 168. Waarschijnlijk zal het sectie-onderzoek van de Grondwetsherziening deze week afloopen, en dan zal de beurt wel aan den heer Bloem gekomen zijn om met de Tweede Kamer in debat te treden over de wijze om het financieel evenwicht te herstellen. Op dit oogenblik is er nog geen vlottende schuld weer uitgegeven en aan het ministerie van financiën schijnt men de hoop te koes teren, 1885 zonder schatkistpromessen door te komen. (Hbl) Het Orgaan van den bond ter ver krijging van Algemeen Kies- en Stemrecht deelt eenige bijzonderheden mede aangaande de voorbereiding voor de nationale demon stratie, die men zich voorstelt te 's llage in het begin van September te houden. Daaruit blijkt, dat het hoofdbestuur den burgemeester der residentie verzocht heeft de Maliebaan tijdelijk als plaats van bijeen komst te willen afstaan, maar een maand na dato bericht ontving, dat de beschikking over genoemde plaats niet behoort aan hem, burgemeester, maar aan het domeinbestuur, ressorteerende onder het departement van financien. Naar men verneemt, zullen op 1 Sept. a. s. in plaats van 30, 36 adelborsten voor den zeedienst bij het Kon. Instituut voor de marine worden aangesteld. Men meldt aan het N. v. d. D. nader, dat de koning den 28en Juli op Oranje Nassau's-oord bij Wageningen zal komen. Bestuurderen der Kon. Ned. zeil- en roeivereeniging hebben beslotendat de wed strijden voor roei- en zeilvaartuigen op het IJ voor Amsterdam, en voor de zeilvaar tuigen op de Zuiderzee, door hunne ver- eeniging uitgeschreven, zullen plaats hebben op Zaterdag 4 en Zondag 5 Juli a. s. Door de justitie te Dordrecht zijn de verschillende deelen der ingestorte brug in beslag genomen om een grondig onderzoek in te stellen naar de ware oorzaak der ramp, en of hier onvergeefelijke nalatigheid in het spel komt, en zoo ja, aan wien do schuld. -In de Zaterdag te Haarlem gehouden algemeene vergadering der „Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" is tot lid van verdienste benoemd de componist Robert Franz. Tot eorrespondeerende leden zijn benoemd de heeren prof. Spitta, S. De Lange en W. De Haan. De commissie voor het kunstenaarsfonds is herkozen. De afdeelingen Alkmaar, Leiden en Zutfen zijn aangewezen voor het nazien van de rekening. De heer D. De Lange is her kozen als lid van het hoofdbestuur. De verschillende aangekondigde voorstellen zijn aangenomen. De volgende jaarvergadering in 1886 zal plaats hebben te Dordrecht, met een huishoudelijk muziekfeest. Te Utrecht heeft de plechtige inwij ding plaats gehad van het Ned. Centraal Israëlietisch weeshuis. Te Tiel is de houdster van een al daar ontdekt geheim pandjeshuis door de rechtbank veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf en 50 boete. Men schrijft uit Kampen aan de Zw. Cl.: „Opnieuw is er bericht gekomen uit DjambiDe 2e luit. der inf. J. P. C. Bueninck te Djambi is tegelijk met den heer Heycop ten Ham door de twee hadji's aan gevallen. De heer Heycop was terstond dood, terwijl de heer Bueninck nog onge veer eene week ziek heeft gelegen. Het is gebeurd den 23en Mei 's avonds, terwijl ge noemde officieren in de sociëteit zaten. Het is dus in de sociëteit gebeurd. De hadji's maakten amok. Er schijnt dus geen per soonlijke wraak bestaan te hebben. Even eens is het te veronderstellen dat er niet meer gevallen zijn, daar het bericht spreekt van twee hadji's." Men meldt aan de N. B. Ct. nit Nieuw-Amsterdam van 7 JnniEene vree- selijke gebeurtenis heeft hier in de nabijheid te Luksham plaafs gehad. Een meisje van elf jaar heeft haren vader met rattenkruit vergiftigd. Yier en twintig uren na het gebruik daarvan is de man, na hevige pij nen overleden. De aanleiding tot de ver schrikkelijke daad van de dochter schijnt gelegen in de strenge behandeling van den vader. Volgens het zeggen der baren moet deze zijn dochtertje wel eens aan een boom gebonden hebben en dan geslagen. Zijne vrouw is al voor eenigen tijd van hem weg- geloopen, omdat zij het bij hem niet kon uithouden. Het rattenkruit werd den vader toegediend in een pannekoekonder het nut tigen waarvan zijn dochtertje hem vroeg of het hem wel smaakte. De kleine giftmeng- ster is op bevel der justitie naar Assen gebracht. Wegens den hoogen leeftijdder eige nares, mej. A. C. Van der Made, zal, volgens het N. v. d. I) het ouds bekende hotel Van Gend en Loos te Oosterhout," verkocht worden. Deze eigenares is de welbekende „Keetjen", het Noordbrabantsche meisjenuit de Camera Obscura van Hildebrand. Toen Nicolaas Beets zijn zeventigsten verjaardag vierde, zond Keetje haar kaartje, en ontving zij ten teeken, dat zij nog goede vrienden waren, zijn portret met een vriendelijk woord. Bij het scheiden van de oude herberg, wordt haar nog een gelukkigen levensavond toegewenscht. FEUILLETON. 82.) Ik zeg beminnelijk, zonder het zoo pre cies te weten. Dat is bij wijze van spreken. Heeft hij het hazenpad gekozen zonder iemand daarvan te verwittigen, klaarblijke lijk om niet op vragen te behoeven te ant woorden, die hem in verlegenheid konden brengen dan is dit omdat hij volstrekt wil, dat de plaats waar hij gaat nederduiken, onbekend zij. Weet iemand er iets van, dan is dat die mijnheer Ludovic, zijn kamerdienaar en vertrouwde. Maar hoe dien knecht aan 't spreken te krijgen? Het zou kloppen zijn aan een doovemans deur. En toch.... „Laat ons eens zien. Welke is de stand van zaken? De burggraaf is alleen vertrokken. Hij bad slechts een klein koffertje bij zich. Dat zou schijnen aan te duiden, dat hij geen toebereidselen tot zijn vertrek uit Parijs heeft gemaakt, en dat de eene of andere reden hem genoopt heeft hals over kop zijn hielen te lichten. Want het moge zijn zoo als het wilzijn vertrek lijkt op een vlucht. Als iemand, bovenal een burggraaf, ergens heen gaat voor eenige maanden, dan heeft hij een heelen hoop zaken mêe te nemen: linnengoed en kleedereu. Zelfs in een groo- ten koffer kan men niet veel van die din gen bergen. Nu moet men niet zeggen, met geld kan men overal koopen wat men niet heeft. Linnengoed, nu ja, maar niet a! dat andere. Men is een burggraaf of men is het niet, voor den drommel! Als men den naam draagt van burggraaf De Sanzac, en een gentleman, een modepop is, dan kan men zich toch niet toetakelen met een ouderwetsche jas, gekocht bij een uitdrager in een kleine stad, alsof men een paarden- kooper is, die er eens heel netjes uit wil zien, of een deurwaarder, die uit trouwen gaat. Die burggraaf weet zeer goed, dat men, als men niet belachelijk wil zijn, bij een der groote kleermakers te Parijs zijr. kleêren moet laten maken. En daar ik niet kan aannemen, dat hij van zins is zich te verkleeden als een op zijn Zondags uitge ruste huisman, ben ik er zeker van, dat i hij zijn toevlucht moet nemen tot zijn kleer maker, zijn laarzenmaker, zelfs zijn hoeden maker. Naar dien kant dus een oog in het zeil gehouden.... Ja, maar dat kan lang durenen ik ben gehaastof liever wij zijn gehaast. Nog eens gewikt en ge wogen! 't Is nu drie dagen, dat de burggraaf vertrokken is. Als hij niet onder weg zich heeft opgehouden om kleine steentjes te rapen of te hengelenmoet hij ter plaatse zijn aangekomen, waar hij besloten heeft neder te strijken. Zoodra hij zijn uestje heeft gevonden en gevestigd is, zal hij aan zijn vertrouweling schrijven.... Dat is niet twij felachtig. Want hij zal willen weten wat de liedendie hem kennendenken van zijn overhaast vertrek en hij zal dit en dat en zooveel anders nog hebben te vragen. Ha! Door een behendigen streek moet ik een van zijn brieven in handen zien te krij gen. Dat is moeilijk, maar niet onmo gelijk. Het is dus noodzakelijk, dat ik dien mijnheer Ludovic in het oog houde. Ik heb hem nog nooit gezien, maar ik zal hem herkennen. Ik weet nu dat mijnheer De Sanzac slechts twee bedienden heeft. Met de keukenmeid heb ik niet op te houden. Nu zou er al heel veel moeten gebeuren, als ik den koetsier voor den kamerdienaar hield. Koetsiers hebben een heel eigen aardige manier van loopen en van zich te kleeden." Gabiron had reeds zijn plan in het hoofd. „Ja" mompelde hij, terwijl hij opstond, „voor het oogenblik heb ik niets anders te doen." Hij verliet het parksloeg met haastigen tred de Rue Pigalle instak den boulevard over, trad den passage de l'Elysée-des-Beaux- Arts binnen, en daarna verdween hij eens klaps in den donkeren gang van een der huizen van den passage. Een half uur later zou men onzen vriend in de Rue Pigalle hebben kunnen zien loo pen, al knabbelende op een stuk brood. Maar het was dezelfde Gabiron niet meer, en het geoefeudste oog zou het individu, dat des morgens zich aangemeld had hij den portier van No. 14 in de Rue de Londres niet hebben erkend. Hij had zich ontdaan van zijn zwarte bakkebaarden en zijn liverei verwisseld met een geruiten lakenschen pantalon en vest van dezelfde stof, een kastanjekleurigen paletot en breedgeranden vilten- hoed. In de Rue de Londres aangekomen, liep hij haar langzaam af tot de Rue d'Amster dam, niet zonder links en rechts zijn blik ken den kost te hebben gegeven. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1