BUITENLANDSCHE BERICHTEN. as m ms «c: «i-«u m c. m m— belt uit" 's Gravenhage geprotesteerd tegen de wettigheid dezer vergadering, omdat de termijn tot inlevering der aandeelen te vroeg gesloten was. Daarom onthielden hij en verscheidene andere aandeelhouders zich van stemming. (if. R. C Het bericht in de bladen als zou het zoontje van den heer L. van den toren der ft. K. kerk te Zutfen gevallen en onmid dellijk een lijk zijn geweest, is, volgens de Zulf. C.slechts ten deele waar. Het knaapje dat zijn ouderen broêr, die de klok moest opwinden, volgde, stootte met het hoofd tegen een balkwaardoor het duizelig gewordenachterover stortte en van een trap van een 24 sporten op den grond viel. Bewusteloos werd het knaapje naar de wo ning zijner ouders gedragen. Inwendig schijnt het erg gekneusd te zijn, maar overleden was het althans Zaterdag nog niet; wat meer zegt er is kans op zijn behoud. Zaterdag had te Amsterdam de ver gadering plaats van de afgevaardigden voor de „Liberale Unie"; 62 kiesvereenigingen waren vertegenwoordigd. De vergadering werd geopend door den heer v. Hamel met een uitvoerige toespraakwaarin o. a. ge zegd wordtdal de commissie van uitvoering zich onledig hield met het ontwerpen van een algemeen en blijvend doel der „Liberale Unie", waarvan het resultaat is vervat in de bekende nota. De plannen der naaste toekomst zijn verdeeld in twee groepen, lo. de werkzaamheden in stilte of der stra tegie in comité generaal te behandelen, en 2o. de werkzaamheid der „Liberale Unie" naar buiten. Tot de eerste groep belmoren de punten 125 en 6tot de tweede de punten 3 en 4 der nota Een afgerond politiek programma met een bepaalde oplos sing van alle quaestieuse vraagstukken be vat de nota niet en is ook niet van het comité te wachten. Het comité wil trachten o ui de eenheid der liberalen te versterken. Als vier vragen van den eersten rang wor den in de nota genoemduitbreiding van het kiesrecht, belastinghervorming, tempe ring van den schoolstrijd en verbetering der sociale wetgeving. Over de richtingwaarin de grenzen der kiesbevoegdheid te stellen zijn, wensclit het comité met enkele te rade te gaan en bet resultaat van de be spreking in de najaarsvergadering te behan delen. Over de nota werden nu algemeene beschouwingen gevoerd. Het eerste was aan het woord mr. J. A. Levy, die het dilemma bespreekt, waarin de „Liberale Unie" ver keert wat haar taak, roeping en werkkring betreft. Hij tracht aan te toonen, dat de nota der commissie onaannemelijk is, de zijne aannemelijk, ofschoon hij met genoegen constateertdat er toenadering is naar zijn stelsel. Is de nota uit legislatief oogpunt onaanneembaar, omdat bij de wet ook de memorie van toelichting wordt gegeven, die nota is naar zijn oordeel ook geheel over bodig. Men moet handelend optreden en niet langer delibereeren. Dit beoogt zijn motie. Met kracht van redenen wordt deze door hem aanbevolen. Ten slotte vraagt mr. Levy of hij een scheurmaker genoemd moet wordenals hij voor zijn opinie krachtig optreedt. De heer Van Capelle, van Arnhem tracht aan te toonen, dat de bezwaren van mr. Levy öf schrome lijk overdreven, bf onjuist zijn. Hij verdedigt de algemeene strekking der nota van het comité en dient een motie in om over te gaan tot de orde van den dag. De beer Zaaijer, van Leeuwarden, betreurt de aan wezigheid van de verslaggevers, omdat z. i. de strijd niet publiek behoort te worden be handeld. De „Liberale Unie" wil eenheid onder de liberalen bevorderen en mr. Levy zal, zegt hij, de geheele zaak uiteen doen spatten. De heeren Cohen Stuart, van Alkmaar, en Fockema Andreae, van Lei den, betreuren ook mr. Levy's houding. Mr. Levy constateert, dat de cardo quaes- tionis is of men al of niet gereed is tot handelen - neen zegt het comité, wegens gebrek aan eenheid spreker zegt dat ge handeld moet worden en daarom kan hij de de nota niet onderteekenen, die een vonnis tegen de liberale partij inhoudt. Heden toont het comité tol zijn denkbeeld om verschillende zaken bij de kiesvereenigingen aanhangig te maken, toenadering. De hee ren v. Lier, van Assen, en Koekebakker, van Giethoorn, ondersteunen de motie-Capelle met de ampliatie dat sommige uitdrukkingen der nota minder gelukkig gekozen zijn. De voorzitter karakteriseert mr. Levy's rede als karikatuurschildering der nota. Ware die eerder bekend geweest, dan zouden som mige uitdrukkingen gewijzigd zijn. Hij vraagt het volle vertrouwen der vergadering, zonder eenig voorbehoudin het bestuur, wordt bet bewijs daarvan geweigerd dan kunnen anderen aan de bestuurstafel plaats nemen. De motie-Capelle wordt daarop met groote meerderheid aangenomen. Het voorstel tot aanvulling der statuten wordt met geringe wijzigingen goedgekeurd. Vervolgens is besloten om het comité van uitvoering voortaan te noemenbestuur. Het ontwerp huishoudelijk reglement werd na enkele opmerkingen goedgekeurd. Aan de orde was de verkiezing van een lid der comm. van uitvoering (vacature mr. Levy). Tegenwoordig bleken 46 personen. Bij de eerste stemming werden 45 stem men uitgebracht, waarvan 17 opmr. Michiels van Kessenich 8 op mr. Fockema Andreae, 8 op den hr. Reiger. Tweede, vrije stemming. Uitslag, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Michiels, die 22 en Fockema Andreae, die 17 stemmen verkreeg. De uitslag der herstemming was, dat de hr. Michiels van Kessenich met 28 stemmen gekozen werdtegen 18 op de hr. Fockema Andreae. Eerstgenoemde was niet ter vergadering aanwezig. Aan de orde was daarop de motie van mr. J. A. Levy. Mr. Levy: „Mijnbeer de voorzitter, nu het bestuur voorstellen heeft gedaan in mijn geest, trek ik de motie in." Dientengevolge zijn de onderwerpen voor de openbare vergadering afgeloopen. Nog bleven enkele punten van de statuten te behandelen, maar deze te bespreken, zou in comité-generaal geschieden. Eerst later zal de eindstemming plaats hebbendaar nu de openbare vergadering gesloten werd. 's GRITËWHACË. Door Z. M. is aan mr. W. Wintgens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter der bij het depart, van binnenl. zaken bestaande adviseerende com missie voor de zaken betreffende de stich tingen van beurzen voor het onderwijsmet dankbetuiging voor de door hem in die be trekking bewezen diensten; en zijn bij die commissie benoemd: tot voorzitter, mr. W. F. G. L. Franr;ois, oudste lid der commis sie, en tot lid, mr. A. F. L. Gregory, advocaat-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden. - Door den minister van koloniën is de adspir.-ingenieur voor het stoomwezen J. J. B. Raat ter beschikking gesteld van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot ingenieur 3e kl. bij den alge- meenen dienst van het stoomwezen daar te lande. ENGELAND. Aan de Daily News wordt uit Sebas- topoi gemeld, dat de Russische regeering met onverpoosden ijver deze stad in eenen geduchten staat van verdediging doet stel len. Aan de zeezijde worden zware batte rijen opgeworpen, die met het krachtigste geschut worden bewapend. De regeering van Britsch-Indië ont ving geenerlei bevestiging van het gerucht, door de Nowosli te St. Petersburg ver spreid, dat de Emir van Afghanistan zou zijn vermoord. Uit Lima wordt gemeld: Vier batal jons van de troepen van Caceres hebben hunne diensten aangeboden aan Iglesias. Duizend man troepen zullen van Lima ver trekken om Arequipa aan (e tasten. De havenstad Wollendo zal den 8en Juni voor den handel heropend worden. ZWITSERLAND. Krachtens besluit, van den Zwitserschen bondsraad werden dezer dagen 21 anarchisten, waaronder een Franschman en verscheidene Duitschers, uit het land verbannen. DUITSCHLAND. Naar de Frankf. Zeit. meldt, zou het bezoek van den Belgischen koning aan het Pruisische hof tot het najaar zijn uitgesteld, tengevolge van een schrijven van den Duit- schen kroonprins aan koning Leopoldwaarin gezegd wordt dat de keizer er prijs op stelt den koning bij zich te zien, maar de fa milie, alhoewel 's keizers toestand zeer be vredigend is, het toch geraden acht den be jaarden vorst voor elke buitengewone ver moeienis te behoeden. O O STEN RIJ K. De Oostenrijksche verkiezingen zijn nog niet ten einde. Van de tot dusver ge kozen 244 afgevaardigden behooren 108 tot de linkerzijde, welke nu reeds 13 zetels heeft verloren. Tengevolge van de inwerktreding der Zondagswet, met ingang van 11 Juni, zullen van af de eerstvolgende de Maandag ochtendbladen niet meer verschijnen. Het ministerie heeft de requesten van verschillende vereenigen tot lijkverbranding van de band gewezeD en verklaard, met een beroep op het bij de groote menigte heerschende vooroordeel, dat de lijkverbran ding, zelfs als facultatieve maatregel, niet kan worden toegelaten. GRIEKENLAND. De commissie, door de Cretenser volks vergadering te Athene benoemdis aan boord gekomen van het stoomschip des nieuwen gouverneurs, Savas Pasha, en heeft hem te verstaan gegeven dat zijne benoeming niet overeenstemt met de wenschen der vergade ring. Delryanis heeft per telegram den Helleensche consul op het eiland gelast al het mogelijke aan te wenden om de beroe ring onder de bevolking te doen bedaren. GEMENGDE BERICHTEN. De hoofdprijs der loterijbij gelegen heid der Antwerpsche tentoonstelling geor ganiseerd, zal in een halssieraad van briljanlen bestaanaangekocht bij een Belgisch juwelier en een waarde vertegen woordigende van 100,000 frank. De gelukkige winner, die niet weet, wat met zulk een kostbaar voorwerp aan te vangenkan des- verkiezende, 90,000 frank in geld ontvan gen. Uit eene Lloyds-dépêche van Perim blijkt dat volgens gerucht, het Fransche ad viesjacht Renard, hetwelk Obock op 3 Juni verliet om naar Aden te vertrekken, met man en muis is vergaan. De Engelsche ka nonneerboot Turquoise is op verkenning uit gegaan, maar teruggekomen zonder iets ont dekt te hebben. Dat Lhérie, eenmaal de steun van de Opéra-Comique en voor velen de glorie van de Haagsche Opera, twee stemmen schijnt te bezittenheeft de bewondering zijner bewonderaars ten top doen stijgen. Ongelukkig voor den kunstenaar bezit hij ook twee vrouwen en uit het volgende zal blijkendat dit bezit hem thans veel last bezorgt. Ongeveer twaalf of dertien jaar geleden huwde Lhérie in Frankrijk. Dit huwelijk was niet gelukkig en ofschoon daaruit twee kinderen geboren werden, werd na een ze venjarigen „oorlog", op verzoek van mme Lhérie, scheiding van goederen uitgesproken, niet echtscheiding want de nieuwe wet op stuk was nog niet ingevoerd. Lhérie begon nu zijn zegetocht door Europa en leerde te Milaan een schoon 17-jarig meisje, miss Dumsly genaamd, kennen, waaop hij smoorlijk verliefd werd. Hij wilde haar huwen en om dit doel te berei den bedacht hij het volgende kunstje. Beiden vertrokken namelijk naar Zevenbergen en kochten het burgerrecht van de stad Podoszwar. Als zoodanig vroeg en verkreeg hij van de geestelijke overheid aldaar echt scheiding van zijn eerste vrouw. De tenor, toen was Lhérie nog tenor, haastte zich nu miss Dumsley te trouwen volgens den nieuwen godsdienst dien hij als burger van Podoszwar had moeten aan nemen. Uit dit huwelijk werden ook twee kinderen geboren, een der twee in Den Haag. Doch niet altijd is de liefde gestadig van duur. Lhérie, thans baryton geworden, had genoeg van Amerika en de Amerikaan- sche dames en verliet mme Lhérie numero 2, haar verklarende dat hetgeen te Podoszwar gebeurd was, slechts comedie was geweest. Miss Dumsley wilde daar echter niets van weten en nadat zij vruchteloos getracht had den vluchteling bij haar en haar twee kinderen terug te krijgen, heeft zij zich tot de rechtbank te Parijs gewend om van haar echtgenoot een jaarlijksch pensioen van 1000 frs. te eischen. Lhérie is daar tegen opgekomenverkla rende dat Miss Dumsley zijn vrouw niet is en mme Lhérie numero één is zich in het debat komen mengen om haar recht van prioriteit terug te eischen en zich er tegen te verzetten, dat het vermogen van haar echtgenoot geheel of gedeeltelijk naar Ame rika gaat voor de kinderen der Amerikaansche ten nadeele van haar eigen kinderen. De zaak is reeds voor de rechtbank be pleit, en het O. M. zal over 8 dagen con clusie nemen. [D. v. Z. H. en 's Gr.) Naar uit Kassei wordt gemeld, heb ben de restauratiehouders der spoorwegsta tions van het „Eisenbahn directionsbezirk" Elberfeld eene aanschrijving ontvangen, in gevolge waarvan, te beginnen met 15 Juni, in de wachtkamers der 3e en 4e kl. steeds goede, warme koffie, tegen een prijs van zes cents of, wanneer er suiker en melk bij verlangd wordt, tegen den prijs van negen cents, te allen tijde verkrijgbaar moet zijn. Tevens is verboden slechten brandewijn (Fusel) te verkoopen; slechts goede brande wijn mag, tot den prijs van zes cents" pe; glaasje, worden verkocht. Uitdrukkelijk wordt gezegd, dat deze bt- palingen met het doel zijn gegevenom Jt mindere volksklassen het gebruik van slecb. ten brandewijn af te wennen, en te pogen om meer en meer het drinken van koffie te bevorderen. Overtredingen der gemaakte bepalingen zullen zeer zwaar worden gestraft. Zaterdagavond is een zware brand in de wijk Stamboel te Konstantinopel ont staan. Ongeveer 300 huizen zijn eene prooi der vlammen geworden. Daaronder zijn vijftig winkels en drie moskeeën. "Verschei dene personen zijn gekwetst en één heeft het leven verloren. PER TELEGRAAF. LONDEN, 8 Juni. Daily News meldt, dat, blijkens een eergisterenavond bij den gezant van Rusland ontvangen bericht uit St. Petersburg, de Engelsch-Russische on derhandelingen nog niet tot een einduitslag hebben geleid. LONDEN, 8 Juni. De Daily Telegraph verneemtdat tusschen Engeland en Rusland een schikking betreffende de Afghaansche grens is tot stand gekomen, die nog de be krachtiging der twee contracteerende par- tijen behoeft. Rusland heeft concessiën gedaan met betrekking tot de grenslijn nabij Zulfiear. ROME, 7 Juni. Uit Canea (op het eiland Candia) wordt gemeld, dat de oppositie tegea de benoeming van Sawas-pacha tot gouver neur georganiseerd wordt. De Christen volksvertegenwoordigers hebben zich als per- namente vergadering voor den tijd van eet jaar geconstitueerden een beroep op het volk uitgevaardigd, waarin dit wordt aan gemaand rustig te blijven, met hen zamet te werken en zich tegen de benoeming van Sawas-pacha te verzetten. De consuls van Italië, Frankrijk en Engeland hebben in- structiën ontvangen om te trachten de gis ting te doen bedaren. LONDEN, 8 Juni. {Part. lel. II.) He: gerucht volgens hetwelk de emir van Afgha nistan zou vermoord zijn, is nog niet be vestigd. ATHENE, 6 Juni. Het door de wetge vende vergadering van Candia benoemd comité heeft zich aan boord begeven var de stoomboot, welke den nieuwen gouver neur Sawas-pacha overbrengten hem ver klaard dat zijne benoeming niet in overeenstem ming is met den wensch dier vergadering, De heer Delyannis heeft den Griekschei consul op Candia een telegram gezonden waarin hem wordt gelast om zijn best tt doen tot onderdrukking der beweging. PORTSMOUTH, 8 Juni. Hedenmorgei had aan boord van het pantserschip Infiexihli een gasontploffing plaats. Twaalf personei kregen brandwonden; eenigen werden zeer ernstig gekwetst. LAATSTE BERICHTEN. Even voor het ter perse gaan dezes viel een jongen in het water aan de Aal markt, alhier, en dreef onmiddellijk naar het midden. Een werkman, daar aanwezig, aarzelde niet en begaf zich gekleed te water en bracht den jeugdigen hengelaar op het droge. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz., te Anjum, M. Ruring, thans te Stadskanaal; te Val kenburg bij H. L. Derkxthans te Am- stenrade, en te Muiden, jhr. W. J. De Jonge, thans te Brouwershaven. Voorts ii eervol ontslag verleend aan H. G. Buijs, als landmeter 1ste kl., van het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen; en zijn benoemd, tot landmeter 1ste kl. van het kadaster, D. O. Verhaar te Deventer en J. J. L. Teijchiné te Breda, thans landme ters van de 2de kl.; der 2de kl. J. Bijll te Assen en F. Lammerts te Tiel, thans landmeters 3de kl.; der 3de kl. G. J. Hie- link te Utrecht en J. M. De Waard te Dordrecht, thans adspirant landmeters. Door Z. M. is pensioen verleend aan den kolonel VanRappard, commandant van het 3e regiment huzaren. Het gerechtshof te's Gravenhagecor- rectioneele kamer, bevestigde heden een vonnis der rechtbank te 's Hagewaarbij S. v. E. uit Leiden, is veroordeeld ter zake van misbruik van vertrouwen. Ten aanhoore van een talrijk publiek wees de rechtbank te 's Hage heden vonnis op de aanklacht door den officier van jus titie wegens misbruik van vertrouwen inge steld tegen F. W. Van der Putten, gewe zen directeur der 's Gravenhaagsche brood- en meelfabriek. De rechtbank heeft overeenkomstig het door den verdediger van bekl.mr. D.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2