BUITENLANDSCHE BERICHTEN. te Rotterdam ontving van 16 April tot 15 Mei 11., de zeer aanzienlijke som van 5579.03. Nabij Vreeswijk is uit de rivier een groot zilveren geldstuk in gebaggerd lekzand gevonden. Het is goed bewaard gebleven en draagt de beeldtenis van Ferdinand aarts hertog van Oostenrijk. In den nacht van 1 op 2 dezer heeft in den Anna Paulownapolder onder de ge meente Werkendam een brutale diefstal plaats gehad. In eene schuur, waar eenige arbei ders lagen te slapen, zijn, ofschoon de waak hond zijn geblaf liet hooren, een of meer dieven naar binnengegaan en hebben er al den aanwezigen voorraad levensmiddelen medegenomen. Waarschijnlijk met het doel om van den dienst vrij te komen, maakten zich te Nieuwediep 2 mariniers meester van eene blikken theestoof en meldden zich hiermede aan; deze zaak zal door den krijgsraad be slecht worden. -Heden zullen 4500 Tesselsche lammeren naar Leiden worden verzonden. Er zijn er dan in drie weken 20,000 naar den vasten wal verscheept. Door het proefstation verbonden aan de rijkslandbouwschool te Wageningen zijn van 15 Mei 1884 tot 15 Mei 1885, on derzocht 325 monsters meststoffen, tegen 385 een jaar vroeger. In het geheel wer den 148 monster klaverzaden onderzocht, waarvan 37 min of meer warkruidhoudend werden bevonden. De achteruitgang van het getal der onderzoekingen bij openbare controle wordt toegeschreven aan de in het vorig jaar gewijzigde „algemeene bepalin gen", waardoor de formaliteiten bij het steken van monsters iets omslachtiger werden. Uit Zwolle meldt men, dat de griffier der staten van Overijsel, de heer G. D. Swanenburg de Veije, in den afgeloopen nacht is overleden. Naar men aan de ZulpA. C. van par ticuliere zijde mededeelt, lijdt de heer Attema, lid der tweede kamer, aan eene hartaan- doening. Den vorigen Zondag bezocht hem de Amsterdamsche hoogleeraar Pel, die den toestand wel zorgelijk vond, maar toch hoop op beterschap overliet. Gelukkig zijn de verschijnselen in de laatste dagen niet ongunstiger. De rechtbank te Leeuwarden heeft rechtsingang verleend tegen G. de Vr. tim mermansknecht te Dokkum, met bevel tot inhechtenishouding, als verdacht van het vervaardigen en in omloop brengen van valsche rijksdaalders. Er zijn 3 valsche rijksdaalders en 4 vormen van gips in be- slag genomen. De instructie voor den rechter-commissaris is aangevangenreeds zijn er 12 getuigen in deze zaak gehoord. Tengevolge van het werpen van asch op een vuilnisbelt zijn te Nes (West-Don- geradeel)afgebrand eene kapitale schuur met drie woningen. Alhoewel de brand eene grootere uitbreiding tengevolge van den feilen wind deed vreezen, is het met veel inspanning mogen gelukken hem mees ter te worden. 's tltlVKMIAtlK. De heer F. Carbone, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Catania, is als zoodanig door de Italiaansche regeering erkend. De afdeelingen der tweede kamer heb ben tot rapporteurs benoemd over het wets ontwerp betrekkelijk den kiestabel en het voorstel van den heer Lohman, de heeren: Ruys, Schaepman, v. d. Feltz, 't Hooft en v. d. Linden. BELQIK. Er heeft zich te Antwerpen een „co- miteit" gevormd met het doel om Jan Van Beers een openbaar huldeblijk te geven naar aanleiding van de jongste onderscheidingen welke hem te beurt vielen, nl. zijn benoe ming tot briefwisselend lid der kon. academie van België en de bekroning van zijn rijzende blaren met den vijfjaarlijkschen eereprijs van letterkunde. EACiELAItlO. De minister Chamberlain heeft giste ren tot zijne kiezers te Birmingham een re devoering gehouden, waarin hij o. a. wees op de verbetering, welke toestand in Ierland heeft ondergaaneene verbetering welke eer aan de welwillende wetgevende bepalingen dan aau de dwangmiddelen moet toegeschre ven worden. Hij zeide verder te gelooven, dat de met Rusland gerezen quaestie spoe dig defiuitief en tot wederzijdsch genoegen za geregeld worden. Verder verklaarde uj„Ons doel ten opzichte van Flgypte is, om aan dat land onafhankelijkheid te verzekeren. Het zou werkelijk 'niet duldbaar zijn, dat ons vertrek voorde andere mogend heden het sein ware, om in dat land eene overwegende stelling in te nemen. Wij hebben recht om op eenige waarborg te re kenen, dat andere natiën even belangloos zullen handelen als wij." Te Londen zou uit Konstantinopel bericht ontvangen zijn, dat de Porte beslo ten heeftvan de Eugelsche regeeri'iig eene spoedige ontruiming van Egypte te eischeu. De Sultan zou hiertoe zijne toestemming heb ben gegeven onder de volgende voorwaarden. 1°. Er zal een bepaalde termijn worden ge steld voor het terugtrekken der Eugelsche troepen uit Egypte. 2°. De kosten eener Turksche expeditie tot bezetting van Soea- kim en andere plaatsen zullen worden gedekt uit de door de mogendheden gewaarborgde leening van negen millioen pond sterling. 3°. De Turksche ministerraad moet dit be sluit met algemeene stemmen nemen. - Na dat de ministerraad, welks meerderheid zich vroeger tegen een besluit in dezen geest had verzet, aan den wensch van den Sultan had voldaan, terwijl Said-pacha den Grooten Heer de verzekering had gegeven, dat van het Engelsche kabinet geen tegen kanting te vreezen was, zou de Sultan de voorstellen van den grootvizier hebben goed gekeurd. Men vermoedt in Konstantinopel, dat Said-pacha bij deze gelegenheid ge steund is door den diplomatieken invloed van andere mogendheden." De LondonChatham Dover Spoor wegmaatschappij heeft 'reeds een begin ge maakt met den bouw van eene nieuwe landingsplaats (pier) te Queensborough, die noodig is geworden ter voorziening in het meerder continentale verkeer via Vlissingeu. De nieuwe pier, welken van hout en ijzer zal worden gebouwd, zal 630 voet langer worden daD de tegenwoordige, waardoor twee groote stooinbooten naast elkander het anker uitwerpen en tegelijk laden of lossen kunnen. Bovenbedoelde werken staan in verband met het onlangs ingediend ont werp tot uitbreiding van nachtbootendienst, waarmede de Nederlandsche en Duitsche post worden verzondenmet een dagdienst. Wan- neer dat plan doorgaat, zullen, voor reke ning van de Maatschappij „Zeeland" drie nieuwe booten worden gebouwd, om in het meerdere verkeer te voorzien. Het Central News meldt in tegenstel ling met Reuters tijding, dat de aardbeving in Kasjmier, Britsch-Indiëwel van ernsti- gen aard is geweest. Zondag reeds werd de bevolking door de eerste schokken ten zeerste verontrust. Bij tusschenpoozen van ongeveer 10 minuten deden zich de golvingen gevoelen, en zij hielden zelfs nog aan op 't oogenblik, dat de dépêche aan liet Centr. N. werd afgezon den. Een panische schrik beving de bevol king, welke naar de rivieren en meren holde en zich op alle mogelijke soorten van vaar tuigen trachtte te redden. Anderen sloegen tenten of ligte houten gebouwtjes op om zich daarin te beschutten. Van de vele vreemdelingendie gedurende het heete jaar getijde de provincie bezoeken, zijn waar schijnlijk verscheidene omgekomen; hun aantal is echter nog onbekend. Srinagar heeft, naar men zegt, het meeste geleden, zou zelfs voor een groot gedeelte ingestort zijn. De kavaleriekazernes zijn ver nield, velen harer bewoners omgekomen. Niet minder dan 50 personen zijn te Srinagar verongelukt en een veel grooter aantal is door ineenstortende muren gekwetst. Het is te vreezendat als men den ganschen om vang der ramp kent, het aantal dooden veel grooter zal blijken te zijn. De ellende is zeer hoog gestegen onder de inlandsche be volking en hulp moet dadelijk verstrekt worden. Het verlies aan vee is ontzagiijk grooter dan gewoonlijk bij zulke ongevallen; honderden runderen zijn omgekomen. FRANKRIJK. De minister Goblet antwoordde op het protest van den aartsbisschop van Parijs, over de onttrekking van het Panthéon aan den katholieken dienst, dat hij door den vorm en inhoud van het protest zijn rech ten is te buiten gegaan. De gevoelens, die hij heeft ondervonden, rechtvaardigen niet een afwijking van de gebruikelijke taal en van de plichtendie de aartsbisschop tegenover de regeering behoort in acht te nemen en geven hem geen recht hare daden en algemeene politiek te beoordeelen. De minister besluit met er op te wijzen, dat zijn houding niet geschikt is om de vrede lievende verhouding tusschen kerk en staat te bevorderen. De minister van buitenlandsche zaken heeft, volgens le National, belangrijke be richten uit Tien-Tsin ontvangen. Het voor naamste nieuws isdat de onderhandelingen op het punt zijn af te loopen. Er blijft slechts over het regelen van de suzereiniteit (in naam) van China op Annam. Dit punt zal wel geen moeielijkheid opleverenomdat het er hier slechts op aankomt, aan China eenige voldoening te geven. Een der eerste voorzorgen van den divisie- generaal Roustel de Courcv, den nieuwen opperbevelhebber van het expeditiekorps, zal zijn, het garnizoen van Huè te ver sterken. Een nieuw keizerlijk besluit is uitgevaar digd waarbij aan Lin Vinh Phuoc, hoofd der „Zwartvlaggen", bevel gegeven wordt te vertrekken en tevens de ontruiming van Tongkin binnen zekere termijnen bevolen wordt. Dit besluit is aan den onderkoning van Yannam getelegrafeerd door tusschen- komst van generaal Brière de l'Isle. De comités voor het oprichten van een standbeeld voor Gambetta te Parijs en voor generaal Joubert te Bourg hebben zich tot de regeering gewend met verzoek om van staatswege het brons voor die monumenten ten geschenke te geven. Aan dit verzoek heeft de regeering in zooverre voldaandat zij bij de vertegenwoordiging een ontwerp heeft ingediendwaarbij zij gemachtigd wordt om de bronzen kanonnen, die, afkomstig van Thuan-An en Quang-Yenzich te Cher bourg en Toulon bevinden en die in zoodani- gen slechten toestand zijn, voor de beiden standbeelden af te staan. De hier bedoelde kanonnen wegen gezamenlijk 18,674 kilo. Daarvan wil de regeering voor het monu ment van Gambetta 17,245 kilo bestemmen, en voor dat van generaal Jourbert 1429. Met toestemming van Victor Hugo's familie is uit de werken van den dichter een bloemlezing gemaakt, waarvan de op brengst voor het nationaal gedeukteeken te Parijs zal dienen. Het werk is tegelijkertijd te Parijs en te Londen uitgegeven en kost 1 fr. (252 pags.) Het bevat een portret en een fac-simile van een codicil op Hugo's testament. SPANJE. De naar Valencia gezonden genees kundige commissie tot onderzoek der ver dachte ziektegevallen in die provincie, heeft aan de regeering verklaard, dat men hier met cholera te doen heeft. De regeering neemt maatregelen om de verbreiding tegen te gaan. DIIITSCHIiAND. Het Perl. Tagellatt bevestigt het be richt, dat de indiening door de Pruisische regeering van het voorstel tot aanleg van het Noord-Oostzee-kanaal in den bondsraad wordt voorbeteid. De kosten moeten ge raamd zijn op 156 millioen mark, waarvan 50 millioen ten laste van Pruisen en on geveer 106 millioen voor rekening van het rijk zullen komen. Overeenkomstig het tusschen Duitsch- land en Simba (het hoofd der opstandelin gen te Lamo) gesloten verdrag, heeft de vertegenwoordiger van Duilschland den sultan van Zanzibar verzocht om de vijandelijkhe den tegen Simba te staken. De vertegen woordiger van den Sultan heeft te Chagga en Kilimanjaro de deputation van de hoof den der inboorlingen ontvangen; zij verzoch ten in eene tot den Sultan gerichte petitie, om zijn vlag op hun grondgebied te mogen planten. De Sultan is voornemens, de suzereiniteit te aanvaarden. Handelsverdra gen zijn door Zanzibar met Italië en België gesloten. OOSTENRIJK. In het tweede district van Weenen, Leopoldstadt, hebben Maandag ernstige schandalen plaats gehad bij gelegenheid eener stedelijke verkiezing. De anti-semie ten, die geen kans zagen voor hun candi- daat Schneider tegenover den liberalen tegen stander, prof. Suesz, deden allerlei pogingen om met geweld de stemming te verhinde ren. Het stembureau zag zich verplicht de hulp van den stadhouder en van de politie in te roepen en des ondanks moest de ver kiezing toch worden gestaakt. Aan de Pol. Corr. wordt uit St. Pe tersburg berichtdat men er zich ten stel ligste van overtuigd houdt, dat het vertoeven van lord Rosebery te Berlijn geen veran dering heeft gebracht in de houding van Duitschland in het Engelsch-Russisch grens conflict. Uit Rome wordt aan de Pol. Corr. geschreven dat Italië een tweede deputatie naar den Negus van Abyssinië zal zenden. Deze deputatie, welke een militair en plecht statig karakter zal dragenzal den Negus een nieuwen eigenhandigen brief van koning Humbert overhandigen en eenige kostbare geschenken. RllSE AN». De correspondentie van Peter de Groote wordt voor de pers gereed gemaakt. Er was eene commissie van letterkundige Russen benoemd om de bouwstoffen voot zulk een werk bijeen te brengen, en dew heeft zich zoo goed van haar taak gekin. ten, dat zij meer dan 8000 hoogst belang, rijke brieven en documenten betreffendt den grooten Czaar bijeengebracht heeft Onder deze documenten bevinden zich sonn mige leerboeken, waarin de jonge PetB zijn lessen schreef. Voorts is er ook eet brief bij, gedateerd 1688, waarin Peter toen slechts 6 jaar oud, aan zijn moeder de werken beschrijft, welke hij in wording had gezien op de scheepstimmerwerven te Pereislawi. GEMENGDE BERICHTEN. Te Parijs zijn weder al de kleernu. kerswinkels, die gesloten hadden, geopend, De overleden baron Rothschild te Parijs was een groot liefhebber van curiositeiten. Op zekeren morgen kwam een oude man hem bezoeken en zeide: „ik ben een oud koopman in oudheden, mijnheer de baron- ik ben nog enkel maar in het bezit van dit oude porselein en kom het u aanbieden." De baron bekeek het porselein, dat uit drie borden en twee schotels bestond; het was bijzonder schoon, en wellicht eenig. Wat vraagt ge er voor?" zeide Rothschild. Niets mijnheer de baron; het porselein vertegen woordigt een groote waarde, maar ik hel geen erfgenamen." De oude man kreeg, dit zeggende, een vreeselijke hoestbui. „Zijt ge dus van plan het mij cadeau te maken?" vroeg de baron. „Neen" maar wanneer gij mij tot aan mijn dood, een inkomen van honderd-vijftig francs per maand wilt betalen, sta ik het u af." De overeenkomst weri gesloten en de baron gelukkig bezitter van het schoone porselein. Acht dagen later vervoegde een knap jong man zich bij den kassier van het huis Roti- schild. „Ik kom mijne maandelijksche tos- lage in ontvangst nemen'', zeide hij. „Welkt toelage?" „Van honderd vijftig francs pa maand, die de baron mij gemaakt heeft; dit document bewijst het. Maar gij zijl de man niet waarmede de baron onderhan delde." „Zeker wel, vergelijk mijn hanl- teekening maar. Ik zag er op den dag de: onderhandeling een beetje lijdende en ver vallen uit." Wanneer Rothschild later de historie ver telde voegde hij er steeds aan toe: „Dat porselein zal mij een hoop geld kosten; lt grappenmaker die het mij verkocht is een- en-dertig jaar oud." - Te Birmingham had onlangs het kluch tige voorval plaats, dat een bruid in pani werd gehouden. Een jarig paar bood ziel voor den rechter aanom door de ban den van Hymen wettelijk te worden ver- eenigd. Na afloop der plechtigheid eischte de rechter de gebruikelijke fooi, „Ik heb geen cent in mijn zak" ant woordde de man: „en wist ook niet dat tr voor trouwen iets betaald moest worden" „De wet heeft daar 10 shilling voor vast gesteld", luidde het antwoordga ze halen. Ik zal uwe bruid zoolang in pand houden, totdat gij terugkomt." Er viel niets tegen te doen en de jongt getrouwde man vertrok, terwijl zijne vrom in gezelschap van den rechter achter bleel, Een uur verstreek eer de man terugkeerde, De bruid begon zich al ongerust te maken, doch eindelijk kwam hij en betaalde zijt schuld, en 't jonge paar mocht huis waait gaan. Of de man later geen spijt zal ge voelen dat hij zijn bruid is komen losset wie weet maar in elk geval blijkt uil het gebeurde, dat zij hem op den huwe lijksdag toch altijd de som van 10 shilling! waard was. Te Houghtonle-Spring, in het graaf schap Durham, heeft gisterenmorgen eet hevige ontploffing van mijngas plaats gehad Men vreest dat 22 mijnwerkers zijn omge komen. Het gezamenlijk getal doofstommen» de wereld bedraagt, naar doctor Moufang te Mainz, die een onderzoek instelde, Ix- weert, ongeveer achthonderd duizend; daar van zijn 6-3 pCt. doof ter wereld gekomei en werd 37 pCt. op later leeftijd doof Tegenwoordig ontvangen 26473 doofstom» van 2000 onderwijzers in 397 doofstomm» instituten onderwijs. Toen Rübinstein zich de laatste ma in Weenen bevond, werd hem in een? zeischap door eene dame eene autograph* gevraagd. De groote man, wien dergelijk verzuil herhaaldelijk gedaan wordt, haalde een viste kaartje voor den dag en overhandigde tó zwijgend aan de verbaasde en uit de wolk» gevallen verzamelaarster, die daarop hetzelfe verzoek tot Frans Liszt, die ook aanweti was, richtte. De galante kunstenaar vroeg haar hu

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2