NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABOfy HERIEMT: Dinsdag 2 Juni 1885. N°. 127. ADVEBTE^TlEi: Uitgevers: Gebroeders Muyé. Kostelooze Vaccinatie. DE BOETVAARDIGE. Leids ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 5 ('ent. Van 16 regelsj 0.90. Elke regel meerj 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel f 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteev 6. 199e Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER Pil WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid beslaat tot koste looze vaccinatie en revaccinatle voor onvermogende!!, in het lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een uur. Leioen, 6 Februari 1885. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KINTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. STADSNIEUWS. Het Leidsch studentencorps heeft naar aanleiding van het door den Rector Magni ficus tot hem gericht schrijven, rakend het groenwezen, en voorkomend in ons blad van den 30sten dezer, een besluit genomen, hetwelk op menigeen een hoogst pijnlijken indruk heeft teweeggebracht. Heeft elke vereeniging de onbetwistbare bevoegdheid haar inwendige aangelegenheden naar eigen opvatting zelfstandig te regelen: zij mist ontegenzeggelijk het recht die be voegdheid tot nadeel van anderen te mis bruiken. Eerbiedigend iedere beslissing van het studentencorps, zoolang deze slechts gevol gen heeft binnen den kring der corporatie, zijn wij gerechtigd die beslissing te beoor- deelenals de gevolgen zich ook buiten dien kring doen gevoelen, en gehouden haar met nadruk te bestrijdenwanneer zij niet alleen binnen; maar ook buiten dien kring een schadelijke uitwerking heeft. Het afwijzend antwoord der corpsvergade ring van Vrijdagavond jl. op het verzoek van den Rector Magnificus belet de verdere ontwikkeling onzer roemrijke hoogeschool, en levert daarom voor de toekomst der universiteit, waarmede de welvaart dezer ge meente ten nauwste samenhangt, een drei gend gevaar op. Het is noodig, dat dit gevaar in het volle licht gesteld wordt, opdat het studen tencorps het in zijn geheelen omvang leere kennen, zich bewust worde zijn groote ver antwoordelijkheid, en zoodoende tijdig terug- kome van een voor onze academie noodlot tige beslissing. Want daar is geen profetische blik voor noodig om te kunnen voorspellen, dat, bij aldien er geen waarborgen voor een humane behandeling onzer toekomstige novitii ge geven worden, de aanstaande cursus een aanmerkelijke vermindering van nieuwaange- komenen zal aanwijzen. liet groenwezen toch heeft zich dit studie jaar op een wijze geopenbaard, die de ge moederen van velen in den lande diep ge schokt heeft. Vele ouders, afgeschrikt door de betreu renswaardige gebeurtenissen van dezen cursus, zullen er voor terugdeinzen hun zonen naar de Leidsche hoogeschool te zenden. Zij zullen te êer aarzelen: I. nu te Utrecht ten gevolge van de verzoening tussclien corps en bond het groenwezen feitelijk als afge schaft kan beschouwd worden. II. nu te Groningen een studenten- bond geconstitueerd is, waarvan de leden zich verbonden hebben de nieuwaangekomenen op den voet van volkomen gelijkstelling te ont vangen en te behandelen. III. omdat te Amsterdam de behoefte tot aansluiting bij het studenten corps niet zoo groot is als in andere academiesteden van ons vaderland. Met het oog op dit alles is onze voor spelling geen gewaagde, dat, geeft het stu dentencorps alhier geen voldoende waarbor gen voor een humane behandeling van novitii, het aantal van deze in September e. k. zeer gering zal zijn. De afschaffing van de „Ladder" is, zoo als de Rector Magnificus in zip schrijven aan het studentencorps waardeerend erkent, een groote verbetering; wie echter het groen wezen kent, weet, dat niet in de „Ladder", maar in de instelling zelve de bron van het kwaad schuilt. In het belang der Leidsche universiteit, wier verdere ontwikkeling op het spel staat, in het belang dezer gemeente, wier wel vaart bij die ontwikkeling ten zeerste ge moeid is, spreken wij als onze overtuiging uit, dat opheffing van het groenwezen, gewaarborgd door wettelijke strafbepalingen, het eenig afdoend middel is, hetwelk de geschokte gemoederen volledig bevredigen kan. Ten raadhuize dezer gemeente is heden door burgemeester en wethouders in het openbaar aanbesteed: 1. Het schoonmaken, invoegen en herstellen van de gemetselde wallenbinnen en buiten de stadin 3 perceelen. Als laagste in schrijver zijn aannemers geworden, van perceel 1 de heer J. I. Planjer, metselaar en aannemer alhier, voor ƒ1198; van per ceel 2 de heer P. L. Van Erkel Jr., metse laar alhier, voor 468 en van perceel 3 de heer Johs. Verhoog, metselaar alhier, voor ƒ744. De hoogste inschrijvingen bedroe gen achtereenvolgens 1735, 725 en ƒ930. 2. Het schoonmaken en voegen der gemet selde brugwerken enz. binnen de stad en langs de singels, met eenige vernieuwingen. Dit werk is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer P. Ilasselbach, metselaar alhier, voor 806. Het hoogst was inge schreven voor f 1797. 3. Hetverrichl en van eenige vernieuwingen en herstellingen aan de Aschschuur, met pach terswoning en vuilnisstaal. De hoogste in schrijving gold./'lSOO en de laagste 1075, voor welk bedrag het werk is gegund aan den heer J. Sirag, timmerman, alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prij zen 35, 3.70 en 1.85. Gedurende de maand Mei is de kweek school voor zeevaart alhier met een 33-tal jongens vooruitgegaan. Het aantal bij die inrichting bedraagt thans 171. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand April 11. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 144 kinderenwaaronder 9 levenloos aangegeven, overleden 79 personen, en wel: beneden 1 jaar 17, 15 jaren 6, 514 jaren 3, 1420 jaren 2, 2050 jaren 12, 5065 jaren 9, 6580 jaren 21, boven 80 jaren 9. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: lichaamszwakte, tering 11klier ziekte, rhachitis, syphilis 1, kanker 8, wa terzucht, scheurbuik 1, stuipen, trismus, epilepsie 2 apoplexie 7 hersenziekte krank zinnigheid 3, keel- en longtering, bloedspu wing 8, kinkhoest 2, acute ziekten der adem halingsorganen 11, chronische ziekten der ademhalingsorganen 15, hart- en vaatziekt., rheumat., arthrit. 2, organ, hartgebreken aneurysma 2, diarrhoea dysenterie 1, acute ziekten derspijsverteringswerktuigen6, chron. ziekten der spijsverteringswertuigen 1ziek ten der organa urogenitalia 1gewelddadige dood 2. Haarlem was ditmaal gekozen voor den wedstrijd der studenten-roeivereenigingen hier te lande, „Njord" „Laga" en „Triton". Op het Noorder-Buiten-Spaarne werd gisteren de kamp beslist. Van de stedelijke gebouwen en vele par ticuliere huizen was reeds in den morgen de driekleur uitgestoken, welk voorbeeld op den middag nog door velen werd gevolgd. Het was druk en feestelijk in de stad. Vóór 12 uur op den middag stroomde reeds de menigte naar buiten langs het Noorder Spaarnewaar de weg door de hoofden der gemeente Haarlem, Schooten en Spaarndam voor voer- en rijtuigen was gesloten tus sclien 11 en 5 uur. 't Was er dan ook ongekend druk en levendig. Te half een ure stoomde de Jury-boot, waarin o. a. de commissaris des konings en de burgemeesters van Haarlem en Schooten werden opgemerkt, van „de Kikkert", tot nabij Spaarndamwaar de wedstrijd zou be ginnen, om te eindigen bij de zwemschool tegenover het café „de Kikkert", een hf- stand van 3400 M. Mocht het gezicht van de verschillende vaartuigen naar den weg, met het oog op de groote menigte die er zich heen en weer bewoog belangwekkend zijn, verrassend zeker was het gezicht van dien weg over het FEUILLETON. 25.) „Ik heb nooit met haar over dien man gesproken." „En heeft zij nooit in uw bijzijn zijn naam genoemd „Nooit." „Welk een noodlottige samenloop van omstandigheden! Had zij u over De Sanzac gesproken, dan zou zij gewaarschuwd ge weest zijn. Ge zoudt haar zeker gezegd hebben hoe ge over dien man denkt; en wat voorzichtiger gewordenzou zij zich voor hem in acht genomen hebben. „Maar waartoe die klaagtonen? Het kwaad is geschied. Niets, niets kan het ongeluk meer herstellen!" De Lasserre liep met kort afgebroken gejaagde schreden het salon een paar malen op en neêr. Daarna zich weder wendende tot de mar kiezin sprak hij »Ik ga heen." „Wanneer zal ik u terugzien?" elk neem tegelijk afscheid van u." „O neen, neen, geen afscheid!" „Ik weet het niet. De toekomst is vol duisternis." „Mijn beste vriend! En uwe lieve, kleine Lucie?.... „Ik denk alleen maar aan haar." „Gij gaat toch Parijs niet op staanden voet verlaten? „Ik vertrek, zoodra ik weet in welke richting ik mijn nasporingen moet beginnen." Als ik van daag of morgen iets te weten mocht komen 1 hoe het u te melden „U zult mij schrijven." //Waar?" „Aan dit adres: Pierre Rousseau 17, Rue de Lyon." „Wie is die mijnheer Rousseau?" „Dat ben ik zelf." „O, ik begrijp het al. Ge hebt gemeend een anderen naam te moeten aannemen? „Ja." „Waarom aan het uiterste eindje van Parijs u te gaan verschuilen?" „Het was een inval. Toen ik mijn huis verliet, heb ik mij laten rijden naar het Lyonschen station. Ik zou even goed den koetsier hebben kunnen gelasten mij naar het Noorder- of Oosterstation te brengen, omdat ik nog niet weet welken weg ik zal jnslaan." Mevrouw De Montperry reikte hem de handwaarop hij een kus drukte. „Ik neem nu geen afscheid van u. Ik hoop uen wel spoedig," voegde zij er met nadruk bij, terug te zien, want ik koester de hoopdat gij mij véér uw vertrek nog zult komen bezoeken." „Ik durf het u niet beloven! antwoordde hij, terwijl hij zijn best deed een glimlach op zijn lippen te roepen. „U zal het adres niet vergeten?" „Pierre Rousseau, 17 Rue de Lyon. Ik zal er aan denken." „Ik elk geval zal ik Parijs niet verlaten zonder u met. een paar woordjes daarvan te verwittigen." Hij greep voor het laatst de hand der markiezin, die hij met een moeielijk be dwongen aandoening drukte en ijlde de kamer uit. „De ongelukkige is wanhopend," sprak de markiezin treurig bij zichzelve. „Als hij zijn dochter niet terugvindt, maakt hij zich van kant." Zij zuchtte diep en twee dikke tranen biggelden langs haar wangen. De graaf De Lasserre had de Rue De Varennes verlaten en de Rue Bellechasse ingeslagen. Hij stapte snel door. Al voortgaande liet hij zijn gedachten den vrijen loop. „De markiezin De Montperry heeft gelijk," sprak hij bij zichzelven. „Er zijn zekere dingen, die ik zelf niet kan verrichten, zooals bij voorbeeld het bedrijf van spion. Ik moet dus noodzakelijk iemand zoeken, die in mijn plaats handelt en doet wat ik zelf niet kan doen. Waar zoo iemand te vinden? Hij bestaat. Maar hij behoort tot kringen, die mij onbekend zijn. Er zijn te Parijs individuen, die altoos bereid zijn voor geld alles te ondernemen, goed zoowel als kwaad." De graaf De Lasserre had zeker hooren spreken van die geheimzinnige agentschap pen Tricoche et Cocoletdie aan het hoofd staan van een volmaakt ingerichte geheime politie, welke steeds ter beschikking is van hendie alle soort van bewezen dien sten ruim beloonen. Eensklaps bleef hij staan. ,/t Is toch doodeenvoudig," mompelde hij. „Hoe is het mogelijk, dat ik daaraan niet .terstond heb gedacht!" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1