BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Engelsche kabinet dreigde te ontslaanalthans voorloopig, is verhoed. Uit Durban wordt aan de Times gemeld dat de bittere woordenwisseling tusschen Kruger en Jorissen in den Transvaalschen volksraad de inlijving van Gozenland betrof. Die inlijving, moet Jorissen verklaard hebben, was de aanleiding tot Warren's expeditie. De volksraad had aan het gouvernement op gedragen zich van tussohenkomst te ont houden. De Bloemfontein Expres meldt dat de nieuwe Bóeren-republiek in Zoeloeland de St. Lucia-baai heeft ingelijfd ten einde aldaar eene vrijhaven te openen. Tolgens een bericht uit La Libertad is de bemiddeling van Honduras tusschen San-Salvador en Guatemala mislukt. De insur- genten onder Menendez zijn teruggeslagen; 400 man troepen van Guatemala zijn Zaterdag de grenzen van San-Salvador overgetrokken. Algemeen wordt geloofd dat deze inval de geheele quaestie weder zou openen; de alliantie der republieken tegen Guatemala moet her nieuwd zijn. FKAIVKRIJ K. De senaat heeft Zaterdag bet wetsont werp tot invoering van den scrutin de liste aangenomen. Slechts twee belangrijke wijzi gingen werden aangebracht in den tekst zooals zij door de kamer was vastgesteld: primo, door te bepalen dat de vreemdelin gen bij het opmaken van het bevolkings cijfer niet zullen medetellen, en secundo, door de verklaring, dat de prinsen niet verkiesbaar zullen zijn. De kamer heeft besloten 20000 fr. beschikbaar te stellen voor de begrafenis van 'Victor Hugo, welke op staatskosten zal plaats hebben. De zitting werd daarna, ten teeken van rouw, opgeheven. Bij de Fransche kamer van afgevaar digden is ingekomen een voorstel van den heer Bovier-Lapierre en 126 zijner mede leden strekkende tot afschaffing van de belasting op het papier en bare vervanging door het verhoogen van den verkoopprijs der tabak en sigaren van weelde. De onderhandelingen tusschen Frank rijk en China over een definitief vredesver drag worden zonder tegenspoed, maar met zekere langzaamheid voortgezet. Wie de wijze van doen der Chineesche diplomatie kent, zal zich over deze vertraging niet verwonderen. De moeilijkheid bestaat thans in den vorm, de redactie van het tractaat, opdat den Chineescben diplomaten geene gelegenheid worde gegeven, om uit een min duidelijken tekst bezwaren te scheppen. DENElfiRHEH. Bij voortduring worden in Denemar ken volksvergaderingen gehoudenom tegen het ministerie-Estrup te protesteeren; zoo dezer dagen te Mogenstrupp, waar 5000 personen bijeen waren, en welke door den heer Berg, voorzitter van het Eolkething, en verscheidene afgevaardigden werd bijge woond. Verschillende redevoeringen werden gehouden, waarin werd betoogd dat het volk alleen door geduldige volharding zijn doel kan bereiken. RIJSLAlVn. Het Journal de St. Petersbourg bevat de niet onbelangrijke mededeeling, dat de Russische regeering voornemens is om bin nenkort eene verzameling documenten open baar te maken betrekking hebbende op het Engelsch-Russisch conflict. Het is voor de eerste maal, dat het Rus sische gouvernement in dezen het voorbeeld van de mogendheden met parlementairen re- geeringsvorm volgt. Hoogst waarschijnlijk staat dit in verband met het bekende onlangs uitgegeven Engelsche blauwboek over de Afgbaansche quaestie, dat volgens Rusland hier en daar eenige verbetering noodig heeft. GEMENGDE BERICHTEN. De Ckronique verzekert, dat het zoek van den koning van Nederland aaj Antwerpsche tentoonstelling op 16 Julj| paald is. De Nederlandsche korvet Atjel Zondag van den Congo te Portsmouth l', nengeloopen. De officieren bezichtigenj werven en andere merkwaardigheden, j den loop dezer week vertrekt de Atjel au Nederland. Zondag, verjaardag van den val i. Commune, hebben de revolutionnairen eni overgebleven aanhangers der Commune zj naar Père-Lachaise begeven, om eene mat festatie te maken op de graven der gesne: velde soldaten. Er bad een ernstig conti plaats tusschen de manifesteerenden en j politie, die het ontplooien en tentoonstel! van -oproerige zinnebeelden wilde verhiij ren. Verscheiden personen werden gewoir omstreeks dertig lieden zijn in verzekert bewaring genomen. In den gevel van Harteville-Hous te Guernsey had "Victor Hugo, die zg geregeld leefde, het volgende versje g. plaatst Lever a six, diner dix, Souper a six, coueher d dix, Fait vivre l'homme dix fois dix, Omtrent de nalatenschap van Victj Hugo doen verschillende opgaven de ronds door de buitenlandsche pers. Reeds vi4 het overlijden van den dichter was zij 1# onderwerp van meer of minder gedetailleerds beschouwingen. De Neue Freie Prentb.r weet te vertellendat het bankiershuis Bot! schild met het beheer van Hugo's vermoge is belast geweest en reeds balans heeft oj gemaakt. Hieruit moet gebleken zijn di Hugo eeu vermogen van 4 millioen franc bezit aan vaste goederen en fondsen c Frankrijk, alsmede ettelijke actiën bij Belgische bank. In het testament wori aan de executeuren opgedragen om een ast te stichten, hetwelk den naam Victor Hu»; zal dragen. De nagelaten manuscripten ver maakt hij aan den staat. Voorts bepsa! de dichter, dat Frankrijk met zijn stofis- lijk overschot zal mogen doen wat lis goedvindt. De heer Maxime Du Camp zal nam® de Fransche academie het woord voeren li het graf van Victor Hugo. Pailleroi, De Mazade, Coppée en De Lesseps zulls de academie bij de begrafenis vertegenwoj digen met de heeren Du Camp, Doucets Rousset, uitmakende het bestuur, 'tl echter waarschijnlijk dat alle leden de laats eer zullen willen bewijzen aan hun mes doorluchtig en beroemd medelidgedurenè 44 jaar lid der Academie. De kleedermakersknechts te Parijs, dii het werk hadden gestaakt, hadden de pi troons uitgenoodigd op een meeting met he zamen te komenten einde te betoogen dat, dank zij de nieuwe manier van fabriceerei de hoogere loonen geen ondergang voor i 'werkgevers zouden na zich slepen. Het t» mité der patroons heeft geantwoord, dt hun tegenwoordigheid noodeloos is. „Inditt wij in de geringste loonsverhooging badder kunnen bewilligen zouden wij dat hebba gedaan. Gelooft onsin uw belang zoow» als in bet onze, keert terug naar onze werk plaatsen." De meeting werd door 3000 per sonen bijgewoond, een besluit werd me' genomen. De begaafde kanselredenaar, dr. Josepli Isaacsohu, die gedurende 20 jaren, vai 1850-1870, het opperrabbinaat van het»- sort Rotterdam bekleedde, is in den leeftijd van 75 jaren te Hamburg overleden. Zijl stoffelijk overschot werd naar Berlijn ver voerd en daar ter aarde besteld. Grooter verwoesting na al de liefelijkheid van eene bij uitstek bloeiende Meimaand was nooit aanschouwd. De heer E. J. Attema, lid der tweede kamer, voor het district Dockum, is sedert eenigen tijd ernstig ongesteld, zoodat zijn toestand bezorgdheid baart. Onder den titel De Ambachtsman zul len de uitgevers J. Van der Endt Zoon te Maassluis den 6en Juni a. s. aanvangen een blad uit te geven, dat als vakblad zal optreden voor timmerlieden, metselaars, machinisten, smeden, ververs enz. De N. R. C. verneemt, dat de instructie in de zaak tegen Marie Jeanne Lorette, de moordenares van den heer T. Sakurada, Japansch zaakgelastigde bij ons bof, is ge ëindigd, en de stukken tot onderzoek zijn verzonden aan den proc.-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage. Als verdedi gers van de besch. zullen optreden de advo caten mr. Ph. A. Haas Az te Amsterdam en mr. L. S. Van Emden te 's Gravenhage. In de 56ste gewone algemeene ver gadering van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst, welke op 6 Juni e. k. te Haarlem zal gehouden worden, zullen van wege het hoofdbestuur de volgende vragen in overweging gegeven worden 1°. Zou het niet gewenscht zijn, dat de maatschappijdoor het in 't leven roepen van een muzikaal tijdschrift, eigen orgaan, zich zelf de gelegenheid verschafte het pu bliek omtrent haar streven en werken beter in te lichten dan tot dusver geschiedde en tevens op deze wijze hare leden voortdurend op de hoogte te kunnen stellen van hetgeen in 't algemeen tot ontwikkeling der muzikale kunst in ons land gedaan wordt". 2°. „Of het niet gewenscht zoude zijn dat de maatschappij pogingen aanwende om in de bestaande leemte te voorzien, door des kundigen aan te moedigen tot het samen stellen van een werk over: De uitspraak der Nederlandsche taal"? Deze laatste vraag geschiedt met het oog op „het volslagen gebrek aan leerwijzen voor den zang, waarin men meer bepaald de uit spraak onzer taal, met betrekking tot den zang, behandeld wordt." Uit Deutichem wordt aan de N. R. Ct. geschreven: De deurwaarder bij het kanton gerecht, Ten Boekhorst, te Gendringen, is, naar men verneemt, door een bij hem in- wonenden neef, op zijn bed doodgeschoten. De vermoedelijke dader, die reeds bekend moet hebben, bevindt zich in handen der justitie. Liefde voor de huishoudster, waar mede beiden wilden trouwen, moet oorzaak zijn. De kantonrechter van hier is per expresse ontboden. Men schrijft aan het D. v. N.Be treffende het geval van vergiftiging, voor gekomen te Deil, bij eene uit 8 personen bestaande familie, kan nader gemeld worden, dat, naar luid van stellige geruchten, bij den verdachten persoon arsenicum gevonden werd. Daarenboven is de persoon bekend, die genoemd vergif bij een apotheker in Kuilenburg gehaald heeft. De officier van justitie te Tiel is te Deil geweest om de zaak te onderzoeken. De gestorven kippen zijn op last der justitie opgegraven en in beslag genomen. Het onderzoek is nog niet afgeloopen, ofschoon tot heden nog geene arrestatie heeft plaats gehad. De slachtoffers zijn aan de betere hand, hoewel nog zeer zwak. Men brengt de vergiftiging in verband met eene veete tusschen twee familiën, ontstaan over het recht van eigendom van een stuk land. Uit Sneek wordt aan de N. R. Ct. gemeld Vrijdagavond had alhier in den Ameri- kaanschen circus, onder directie van George Pinder, een tooneel van onbeschrijfelijke verwarring plaats. Door den hevigen wind werd het gespannen doek onophoudelijk heen en weder bewogen, zoodat de steu nende palen het niet langer konden dragen en eene nederwaartsche beweging maakten. De voorstelling stond op het punt van te beginnen. Gelukkig waren betrekkelijk weinig bezoekers aanwezig, die den tijd hadden, sommigen met achterlating van hoeden, doeken enz. van onder het neervallende doek te ontsnappen. Ook ont stond er een begin van brand tengevolge van de met naphtaline gevulde bus, die de lichten moet voeden, om den hoofdpaal geplaatst. De brand was gelukkig weldra gebluscht. Men stelle zich de verwarring en den schrik voor, van bezoekers en inge zetenen, en denke daarbij, dat zoo iets eens eenige uren vroeger bad moeten gebeuren, toen minstens een 2000 tal kinderen de voorstelling bijwoonden. Ongelukken van beteekenis zijn nu niet voorgevallen. De ms m mm is - bezoekers hadden den tijd zich te redden. Men schrijft aan het D. v. N. uit Lemmer: Volgens een hier aangebracht bericht zijn Vrijdagnamiddag, gedurende een hevige stormvlaag, twee visschersvaar- tuigen op de Zuiderzee omgeslagenwaarvan al de opvarenden hun graf in de golven gevonden hebben. Een dezer vaartuigen zou te Harderwijk, het andere te Enkhuizen thuis behooren. Door Urker visschers werd veel moeite gedaan om een der opvarenden die zich aan het vlak van een der omgesla gen vaartuigen vastgeklemt had, te redden; doch alle pogingen daartoe waren vruchte loos; een krachtige golfslag deed den onge lukkige in de diepte verdwijnen. Zekere W. B. uit Düsseldorf, die sinds eenigen tijd als coupeur te Sittard werkzaam was en Vrijdag jl. aldaar in het huwelijk zou treden, is sedert den vorigen Dinsdag verdwenen, na vooraf zijne bruid te hebben bestolen. Bovendien was door het meisje reeds een flink winkelhuis ge huurd en gedeeltelijk gemeubeleerd. Vermoedelijk bevindt zich B. op Belgi schen grond. 's CRAVENHAGE De koning heeft ontvangen de geloofs brieven van den heer Aoki, als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den keizer van Japan bij hoogstdes- zelfs hof. De off. v. gez. 2de kl. bij de zee macht C. J. Kleynuit Oost-Indië in Ne derland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De heer P. A. Mannbenoemd tot vice-consul der Nederlanden te Lubeckis als zoodanig door de Duitsche regeering erkend. Geheel overeenkomstig den eenvoud, welke den levenswandel van den alhier over leden rechter in de arrond.-rechtbank mr. W. C. D. Olivier kenmerkte, was de ter aardebestelling van den achtenswaaydigen magistraat gisterenvoormiddag ter Alge meene begraafplaats. Behalve door de familie werd het stoffe lijk overschot naar de geopende groeve door vele rechterlijke ambtenaren en andere be langstellenden, die op deze wijze, geheel ingevolge het verlangen van den overledene, eene stille hulde brachten aan den kundigen magistraat en scherpzinnigen schrijver. De ondersecretaris van staat bij het ministerie van buitenl. zaken te Berlijn, graaf Herbert Von Bismarck, laatstelijk ge zant van Duitschland in Nederland, wordt heden in de residentie verwacht tot aanbie ding zijner brieven van terugroeping. Z. Exc. zal vergezeld zijn van zijn opvolger, den nieuwbenoemden gezant van het Duitsche keizerrijk aan ons hof, thans hoofd van missie te Bucharest. KXGKI.A* U. Dat de homogeniteit van het kabinet- Gladstone veel te wenschen overlaaten dat het alleen het prestige van den premier is, dat voor de buitenwereld den schijn van eensgezindheid weet te bewaren, is sedert langen tijd bekend. Thans geeft echter de Pall Mall Gazette over dezen toestand eenige merkwaardige onthullingen ten beste. Volgens het blad hebben de heeren Cham berlain, Dilke en Shaw-Lefèvre gedreigd met eene ministerieele werkstaking, indien Gladstone zich ten opzichte van de Iersche uitzonderingswetten niet naar hun zin voegde. De oppositie der drie ministers gold hoofd zakelijk de bepaling van de Iersche uitzon deringswet (Coercion Bill) krachtens welke agrarische misdaden kunnen worden berecht ■door een afzonderlijke rechtbank, uit drie opperrechters samengesteld, en waarbij de jury niet wordt gehoord. De heer Gladstone heeft toegegevenvol gens de Pall Mall geschiedde dit, omdat hij in de tegenwoordige zorgvolle omstan digheden eene ministerieele crisis hoogst be denkelijk achtte. Het blad keurt de houding van de drie ministers scherp af, en voorspelt, dat deze onverstandige toegeeflijkheid tegenover Ierland de nederlaag der liberale partij bij de aan staande algemeene verkiezingen zal tengevolge hebben. Deze critiek is des te opmerkelijker, omdat de heeren Chamberlain, Dilke en Shaw-Le- fèvre juist den linkervleugel van het kabinet vormen, en dus tot de geestverwanten van de Pall Mall Gazette behooren. Verschillende Engelsche bladen mel den thans, in overeenstemming met de Pali Mall Gaz., dat aangaande de vernieuwing der Iersche dwangwet eene schikking is ge- I troffen, waardoor de crisis, welke in het cs m k tcrs- rmr- TE.KKIJ K. De ministerraad heeft verleden Woensdag langen tijd beraadslaagd over de jongste nota van lord Granville en Musurus-Pacha, betrekkelijk tot het bezetten van zekere havens aan de Roode Zee door Turkije, waaronder Soeakim. Ingeval Turkije mocht weigeren, zou Engeland zich verplicht zien regelingen te treffen voor de bezetting, door eene „be schaafde" mogendheid. De nota voegt hier aan toe, dat, zoodra de orde hersteld en een geregeld bestuur gevestigd zal zijn, de Engelsche troepen uit Egypte zullen worden teruggeroepen. Den volgenden morgen had den de leden van den ministerraad en de groot-vizier eene audiëntie bij den Sultan; de uitslag daarvan is nog niet bekend. De Porte heeft het verzoek om ont slag van Photiades-bey aangenomen, en den prins van Samos afgezet; tengevolge van het votum van wantrouwen, door de wetge vende vergadering tegen hem uitgebracht. PER TELEGRAAF. LONDEN, 25 Mei. De Times meldt uit Peking van den 24endat de Fransche tekst van het tusschen Frankrijk en China gesle ten tractaat is vastgesteld. LONDEN, 26 Mei. (Part. tel. D. v. Ai) Te Singapore is het bericht ontvangen, d'1 een gevecht heeft plaats gehad tusschen lt bewoners van Kawang en de troepen i" Britsche North Borneo Company. De Sul tan van Brunei had aan de compagnie de maand Maart grondgebied afgestaandock I de bevolking verzette zich met geweld his' l tegen. Twee Europeanen en een aantal ink-1 ders werden gedood. Men verwacht dat s I nog meer zal worden gevochten. SIMLA, 26 Mei. De troepen, die I tweede legercorps uitmaken, hebben medeI deeling ontvangen, dat het niet meer n»l dig is om zich gereed te houden voor tel actieven dienst.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2