velerlei gissingen, maar eene rechtstreeks politieke beteekenis wordt daaraan niet toe gekend. Er zal zegt een berichtgever der Kölnische Zeitnng waarschijnlijk wel over politiek worden gesproken, en het is mogelijk, dat daardoor misverstanden uit den weg geruimd worden, maar eene bij zondere opdracht heeft lord Roseberry niet; zijn bezoek is van vriendschappelijken aard. VICTOR HUGO. Een scheppend geniebekend in alle lan den waarin de beschaving slechts eenigszins is doorgedrongen, heeft de geesteswereld verloren. Victor Hugo is niet meer. Na een korte ongesteldheid verwisselde hij gisteren in den hoogen leeftijd van 83 jaren het tijdelijke met het eeuwige. Werkzaam, veelbewogenroemvol was zijn leven, tot zijn dood toe gewijd aan de ont wikkeling van het menschdom en de opbeu ring van zijn vaderlandthans behoorend aan de geschiedenis. Wij wenschen over zijn talrijke roman tische en poëtische werkenwaarin zijn vin dingrijk en dichterlijk vernuft zoo krachtig en heerlijk uitkomt, niet uitleweiden evenmin over de politieke roldie hij in en buiten Frankrijk gespeeld heeft. Deden wij het, wij zouden vreezen aan de grootheid van zijn figuur te kort te doen. Wij wenschen slechts in algemeene be woordingen het groot verlies te vermelden, hetwelk de beschaafde wereld in het alge meen geleden heeft. Wat Frankrijk in 't bizonder, dat nog treurend op het graf van zijn tweeden Mira- beau, den grooten republikein, Leon Gam- betta, in Victor Hugo, den verheven burger en vurigen patriot, verliest, behoeft niet in het licht te worden gesteld. Het blijkt voldoende uit de omstandig heid, dat het stoffelijk overschot van Victor Hugo op staatskosten zal worden begraven. Maar hooger dan het Fransche volk den waardigen afgestorvene kan huldigen, zal hem eeren de Muze der Historie, want zij siert den ontslapene met de kroon der on sterfelijkheid. GEMENGDE BERICHTEN. De diamantnijverheid zal op de Ant- werpsehe tentoonstelling waardig vertegen woordigd zijn. Een huis te Antwerpen zal alleen voor 1 millioen diamanten tentoon stellen. Tegen dieven heeft men bijzondere maatregelen genomen. Men zal op zekeren afstand gehouden worden van die kleine, kostbare steentjes, en aangezien men een hooge som vroeg voor assurantie, zal de diamantenkas des avonds buiten de tentoon stelling in veiligheid worden gebracht. In alle geval, Antwerpen zal in rijkdom van diamanten met die, in Amsterdam tentoon gesteld, wedijveren. De rechtbank te Brugge heeft het hooger beroepingesteld in zake het bescha digen van netten van Hollandsche visschers, verworpen, en deOstendenaren veroordeeld tot eene geldboete en in de kosten in de beide instantiën gevallen. De Hollandsche reeders stellen nu tegen de Ostendensche collega's een eisch tot schadevergoeding in. Gelijk men zich herinnert, zijn vóór eenige dagen Burton en Cunninghamwegens de dynamiet-aanslagen te Londen tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. De ont ploffing in den Tower is het werk van een later uit Engeland ontsnapt persoon, die t helsche werktuig in zijn hoogen hoed verborgen binnen het gebouw had gebracht. De aanslag in Westminster-Hall was uitge voerd door twee als vrouwen verkleede mannen, die de werktuigen onder hun wijde rokken wisten binnen te smokkelen. Dudley en Stephens, de kapitein en de bootsman der vergane Mignonette, die, na schipbreuk te hebben geledendoor den honger gedreven, den kajuitsjongen Parker doodden en opaten, zijn vóór een paar dagen te Londen weder op vrije voeten gesteld. De hertogin van Edinburgh bezit de kostbaarste bonten mantel ter wereld. Hij wordt geschat op een waarde van 141,000. De keizerin van Rusland heeft een bijna even kostbaren mantel. Adeline Patti heeft een mantel met sabelbont, die ongeveer 100,000 gekost heeft, en voor den bon ten mantel van prinses Collonua betaalde haar vader, de millioenen-bezitter Maekay, een som van ƒ40000. De teekenaar en schilder Alphonse De Neuville is Dinsdag overledenna eene langdurige ziekte. Hij werd te Saint-Orner geboren in 18-35. Met twee militaire schil derijen deed hij in 1859 zijn intocht in het salon. De eene schilderij stelde voor de bestorming van Sebastopol, op den 18n Juni, des morgens te vier ure, de andere de be storming van den 18n Juli. Deze twee werken vonden veel bijval, en deden den schilder eene medaille 3e klasse winnen. Vervolgens stelde hij ten toon, in 1861, de jagers te voet van de keizerlijke garde in de loopgraaf voor Sebastopol; in 1864.een tafreel uit den veldslag bij Magenta; in 1867 het gevecht bij San Lorenzo, in 1868 den dood van generaal Espinasse. De laatste kardoezen, in het salon van 1873, maakten Neuville populair. Sedert zond hij bijna ieder jaar naar het salon schilderijen, welke zeer bewonderd werden. In 1873 werd hij ridder, in 1881 officier van het Legioen van Eer. Hij schilderde niet alleen, maar hij teekende ook veel. Hij was een der beste illustratie-teekenaars, en een der stichters van de maatschappij van Fransche aquarellisten. De familie van Garibaldi kan het eiland Caprera niet aan Italië afstaan, om dat er nog twee minderjarige kinderen zijn, Clelia en Manlio. Laatstgenoemde wordt eerst in 1897 21 jaren. Het aantal telephoon-draden die te Berlijn gespannen worden, neemt dagelijks toe, en de hekwerken op de daken worden daardoor steeds grooter en grooter. Aan gezien die hekken, door de vele aanslui tingen te hoog en te breed en dus ook te zwaar zouden worden, heeft men dit zeer bedenkelijk gevonden en op middelen ge zonnen om dit euvel te vermijden. Het gevolg er van is geweest dat thans kabels zijn vervaardigd, die, evenals de telegraaf kabels, ongeveer 27 geïsoleerde draden be vatten. Naar men vermeldt houden deze kabels zich zeer goed en zijn zij dan ook reeds in het stadsgedeelte Friedrichstrasse- Oranienburgerstrasse gelegd. Wanneer de noodzakelijkheid blijkt zullen ook in andere gedeelten der stad kabels worden gelegd. Een belangwekkend proces dreigt eerst daags tegen de stad Munchen te worden gevoerd. Een bode, Matthias Daller ge- heeten, reed eenigen tijd geleden met eene kar, geladen met 40,000 eieren, door de Herrenstrassetoen de kar omviel en 30,000 eieren braken. De straat was nl. op die plaats kortelings opengebroken, om eenige herstellingen aan de waterleiding te verrich ten. Toen na de zware wagen over de losse, door den regen doorweekte aarde reed, zakte de grond in, waardoor de wagen het even wicht verloor, en het bovenvermelde onge val geschiedde. De voerman wijt het ge beurde aan de stad, die, volgens hem, beter voor het onderhoud der wegen moet zorgen. Bij München is een kruittoren in de lucht gesprongen. Een aantal huizen en andere gebouwen werden beschadigd en ne gen menscheu kwamen om het leven. Onder hen was ook de man die het ongeluk be werkte, een 20-jarig soldaat. Blijkens een bij hem gevonden brief, wilde hij zich op deze wijze, ten koste van zijn eigen leven, wreken over onwaardige, behandeling welke hij van zijne onderofficiers had ondervon den." Volgens het te Weenen verschijnende Saterland heeft dezer dagen een nest jonge katten tot diplomatieke quaestiën aanleiding gegeven. Eene kat bracht in het Pantheon te Rome op den stoel van Victor Emmanuel vijf jongen ter wereld; de bewakers van het gebouw ontdekten het geval en weldra sprak men in de stad over niets anders dan de katten van Victor Emmanuel. Er waren veel liefhebbers die de jonge dieren wilden hebben en de minister van financiën, de heer Magliani, gaf bevel om ze ten bate van de schatkist te verkoopen: er had eene soort van veiling plaats en men betaalde tot vijf-en-zeventig francs per stuk toe. Onder de bieders bevond zich ook een Eugelsch onderdaan en toen de minister van buitenlandsche zaken, de heer Mancini, lucht kreeg van de zonderlinge veiling, gaf hij bevel om de moeder-kat aan den Engelsch- man toe te wijzen. Hiermede was de zaak echter niet afge- loopen, want de minister van openbare werken, de heer Coppini, bemoeide er zich ook mede, en besliste dat de kat in het Pantheon moest blijven; het voorval nam zulke afmetingen aan, dat de ministerraad er zich mede bezig hield en de katten- quaestie zelfs in eene diplomatieke dépêche uit Londen ter sprake werd gebracht. - De toestand der landerijen in den Oranje- Vrijstaat is, volgens de Vriend, hoogst on gunstig. De droogte is er gedurende de laatste jaren zoo verschrikkelijk geweest, dat men een hongersnood nabij is. Het Hydograpliisch bureau van het ministerie van marine der Vereenigde Staten van Noord-Amerika houdt zich sedert ge- ruimen tijd onledig met het verzamelen van feiten, om te kunnen vaststellen, onder welke omstandigheden olie 't krachtigst werkt, om hooggaande zeegolven gedurende een storm te kunnen elfenen. Zoodra een genoegzaam aantal van die feiten zal zijn ingekomen, zullen deze in het belang van de scheepvaart worden bekend gemaakt. Onder de reeds ontvangen berichten van scheepskapiteins komen zeer merkwaardige voor ten betooge van de goede werking van olie op de golven. Uit New-York wordt gemeld, dat een zwemmeester, Odium, van de Brooklyn- brug aldaar te water sprong, eene hoogte van 140 voet. Tot op 50 voet boven het water bleef zijn lichaam rechtop; toen ech ter neigde het achterwaarts, zoodat hij ge deeltelijk op den rug te water kwam. Hij was terstond bewusteloos, werd door zijnen vriend Boy ton opgevischt, herleefde nog even, doch stierf binnen een kwartier. Al de ribben waren hem gebroken, en niet alleen zijne kleeding, maar ook zijne huid en de weefselen der borstkas waren gebar sten zoodat het bloed hem uit de longen stroomde. De val duurde 3J seconden. De struisvogelteelt belooft in Zuid- Californië, Arizona, Nieuw-Mexico, Texas en andere zuidelijke staten een groote vlucht te zullen nemen. In het voorjaar van 1883 werd daarmede te Anaheim een eerste proef genomen, die na eenige moeite zoo goed gelukte, dat weldra verdere stappen in dien geest te wachten zijn. Tot-nog-toe worden jaarlijks uit de Kaap kolonie voor zes a zeven millioen dollars struisveeren in Amerika ingevoerd. Elke vogel levert ongeveer voor 150 dollars. Dit op zichzelf is reeds de moeite waard, doch door een goede broedmachine en een doel matige behandeling is de winst op den ver koop der jonge vogels oneindig veel grooter. Een gezond wijfje kan gemiddeld per jaar op een nakomelingschap van 20 vogels rekenen, en dit vertegenwoordigt een som van 2000 a 30U0 dollars. Zonder belang rijk kapitaal kan de zaak echter niet ge dreven worden. De 21 vogels, waarmede de kweekerij te Anaheim begon, kostte bijv. 20,000 dollars; voorts is er een uitgestrekt terrein en voortdurend een nauwkeurig toe zicht noodig. PER TELEGRAAF. LONDEN, 23 Mei. Volgens den Standard bestaat de voornaamste belemmering van het tot stand komen van de schikking tus- schen Engeland en Rusland in den eisch der Engelsche regeering dat die onderhan delingen moeten leiden tot een definitief tractaatwaarhij de twee regeeringen de aan geduide grenzen van Afghanistan erkennen als eindpaal, die door geen van beiden overschreden mag worden. Terwijl Rusland groote waaide hecht aan enkele punten, zooals Zulfiear en Meruchak, beijvert de Engelsche regeering zich van Rusland de de concessie te krijgen, dat het erkent dat Afghanistan buiten den kring zijner opera- tien ligt. PARIJS, 23 Mei. De inhoud der bladen is bijna uitsluitend aan Victor Hugo gewijd. De meeste verschijnen met zwarten rand. Zij betreuren den dood van den grooten dichter en verheerlijken zijne nagedachtenis. President Grévy heeft aan den heer Lockroy een brief van rouwbeklag geschreven. De minister Allain Targé heeft aan den heer Lockroy bericht, dat de regeering toestem ming geeft tot het tentoonstellen van Victor Hugo's lijk onder den Are de Triomphe. Daar zal het drie dagen ter bezichtiging zijn. Victor Hugo heeft iu zijn testament fr. 50,000 aan de armen vermaakt, en zijn verlangen te kennen gegeven in den lijkwagen voor behoeftigen grafwaarts te worden gebracht. Den bijstand der kerk verlangt hij niet, doch hij verklaart te ge- looven in God. Heden zal eene commissie worden benoemd tot het regelen van de begrafenis. ROME, 22 Mei. De Vanfulla zegt, dat de heer Mancini gisteren te kennen had ge geven dat de heer Depretis voornemens is geweest af te treden, doch hij (Mancini) het hem ontried. De zaak is naar het schijnt voor het oogenblik afgedaan. ALEXANDRIE, 23 Mei. Het overige gedeelte der garde infanterie is heden van Soeakim hier aangekomen. BOMBAY, 23 Mei. De hertog en de hertogin van Connaught zijn hier aangeko men en zullen den 26ste naar Engeland ver trekken. SIMLA, 23 Mei. Kolonel Stewart, majoor Holdich en kapitein Peacocke, die den 7en Mei te Herat aankwamen, hebben vijf dagen in de stad en de omgeving door gebracht. De Engelsche grenscommissie heeft haar hoofdkwartier verplaatst naar de bergen ten noorden van Herat. LAATSTE BERICHTE*. De commissie van uitvoering der Libe rale Unie heeft aan de afgevaardigden ter algemeene vergadering der Unie verzonden de volgende stukken. lu. De „statuten" met daarin ontworpen wijzigingen en aanvullingen. 2°. Een ontwerp-huishoudelijk reglement. 3°. Eene nota van de commissie van uitvoering. Den 6en Juni a. s. zal eene algemeene vergadering der Liberale Unie te Amsterdam plaats hebben. Door de arrond.-rechtbank te Rotter dam is op 21 Mei jl. rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend tegen Pieter De Mei, wiens uitvoerig signalement reeds is vermeld 32 jaren, geboren te Dordrecht. Hij wordt beschuldigd van diefstal bij nacht met inklimming in een bewoond huis. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en opzending. Het programma voor de wedstrijden van de roei- en zeilvereeniging „De Maas", te houden op de Maas voor Rotterdam, is verschenen, met plan van terrein en een aantal wetenswaardige mededeelingen voor belanghebbenden. Er zijn negen roei en tien zeilwedstrijden in het programma opgenomen. Met het stoomschip Prins van Oranje, dat den laatsten dezer te Amsterdam verwacht wordt, zullen 2 onderofficieren en 18 mindere militairen uit Oost-lndië worden aange bracht, die met pensioen en paspoort den dienst verlaten. Eene dienstbode, die hedenochtend aan het geopend raam eener bovenwoning in de Kettingstraat te 's Hage eenige werk zaamheden verrichtte, leunde tegen een ijzeren hekwerk dat aan de buitenzijde van het raam bevestigd was. Op eens liet het hekje los en de vrouw viel met het ijzer en een stoffer in de hand met het hoofd op de straat. Bedwelmd en gekneusd werd zij door voorbijgangers opgenomon en in de benedenwoning gebracht, terwijl zij later per brancard naar het stedelijk ziekenhuis werd vervoerd. Te Holtum, gem Bom, ontstond gis teren door een onbekende oorzaak brand ten huize van den landbouwer J. M. Esser. Tengevolge van een fel woedenden wind, werd niet alleen dit huis, maar bovendien nog drie aangrenzende woningen met schuren en stallingen in korten tijd geheel in de asch gelegd. De meubelen zijn groo- tendeels gered. Twee kalveren en een var ken kwamen in de vlammen om. Het ver brande was voor het grootste gedeelte ver zekerd. Uit Sappemeer wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Donderdagavond had eene 17-jarige arbeidster in de strookartonfabriek van den heer W. A. Scholten te Sappemeer het ongeluk met de stroohaksel-machine in aan raking te komen. In een oogenblik werden hare beenen tot boven de knie afgesneden. Zij werd onmiddellijk ter verpleging gezon den naar het academisch ziekenhuis te Gro ningen. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Utrecht, van Rotterdam naar Java, vertrok 22 Mei van Marseille. LETTEREN EN KUNST. Ook te Straatsburg is het geven van de door Sarah Bernhardt aangekondigde gast- voorstelling verboden geworden. TER MAltKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 23 Mei. Verkochte hoeveelheid. Oude Tarwe 1 hectol. Nieuwe Tarwe3 Oude Roggei Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-Gerst Zware Haver - i Lichte J 2 Duivenboonen2 Paardenboonenj 3 Boter(lequal. 4- vat). j (2e 4 (le per kil.)14740kilog. (2e Turf haardbr. le soortI dubb.hectol - (grauwe) Lange zwarte11000 7.50 6.80 6.20 5.80 4.75 5.— 4.— 2 80 6.50 6.25 50.— 42.— 1.25 1.05 7.30 6.50 6.- 5.40 5.75 4.50 3 80 7.50 6.50 56.— 48.— 1.40 1.20

Leydse Courant | 1885 | | pagina 3