NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. [Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 5 Cent. Vrijdag 22 Mei 1885. N°. 119. ADVERTENTIEN: Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Inschrijving Schutterij. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAAKDIGrE. Zeiden EG. Vertrek otterd. Leideo 6.05 7.11 8.10* 8.51 y.15 l0.2| O.lÖf tl- 1.05 12,11 1.23 f 2.06 2.45» 3.41 3.35 4.41 5.10 6. IJ 3.23 -f- 7.06 7.25* 8.22 9.01 9.46 10.80 12.11 Leidsche ourant kauk. Leiden, Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meerr 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199e Jaargang. 6.50 9.50 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze nogmaals den be langhebbenden (de geborenen in 1860 en, voor zoover zij zich tusschenlijds in de ge meente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven ook de geborenen in 18511859) hunne verplichting om zich voor den Schutter lijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (Zon en feestdagen uitgezonderd) ten Raadhuize, lus- schen 10 en 4 uren, terwijl opdenlen Juni aanst. de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat lijilslip hebben doen inschrijvenbij ontdek king, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen inllen worden. Leiden 21 Mei 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd l'E KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van het Bestuur der Broodfabriek: „de Vereenlging houdende verzoek om vergunning tol uitbrei ding dier fabriek door de plaatsing van een tweeden stoomketel. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jnni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Se- erelarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 4en Juni aanst. 'svoormiddags te el/ uren, op liet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Leiden, den 21 Mei 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. STADSNIEUWS. De R. K. kiesvereeniging „Recht voor allen" heeft in hare gisterenavond gehouden vergadering tot candidaat voor de aanstaande verkiezing van een lid voor den gemeente raad gesteld de heer F. J. Los. Heden werd aan de rijks-universiteit alhier tot doctor in de geneeskunde bevor derd de heer J. Thomee, geb. te Delfsha- ven, na verdediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld: „Iets over empyeem- behandeling". De geneeskundige staatscommissie heeft tot arts bevorderd de hh. P. J. Mink, P. Sckeltema en Th. Snijders, doctorandi; toe gelaten voor het le gedeelte de hh. G. Ant. Degens, W. J. Van Stockum, C. Winkler, doctorandi, en P. P. Vermast, eand.-arts. De heer dr. J. Thomee, arts, alhier, is benoemd tot gemeente-geneesheer te Delft. Gisterenavond vergaderde in het Nuts- gebouw alhier onder voorzitterschap van prof. mr. H. B. Greven de afdeeling Leiden der Nederlandsche pensioenvereeniging voor werklieden. Blijkens het verslag door den secretaris, den heer mr. H. Ter Haar Bznuitgebracht, was het waarborgfonds der vereeniging tot f 65000 gestegen en bedroeg het aantal leden der afdeeling 155. Door denzelfden dignitaris werd bij ontstentenis van den penningmeester de staat der financiën van het afgeloopen jaar medegedeeld. De ont vangsten aan contributiën van leden beliepen 168. Daarvan was f aan het hoofdbe stuur overgemaakt, zoodat de afdeeling over 42 te beschikken had. Wegens diverse onkosten werd f 47 uitgegeven, zoodat de kas van het vorig jaar met een nadeelig saldo van 5 sloot. De voorzitter deelt mede, dat door den minister van financiën aan de kamers van koophandel het ontwerp der nieuwe zegelwet ter beoordeeling was toegezonden, en dat, wijl de stappen der commissarissen van het werkliedenfondsrechtstreeks bij den minister aangewend, niet het gewenschte resultaat hadden opgeleverd, door hen aan de kamers van koophandel een adres was gezonden, waarin in afwijking van het door Rotterdam gedane voorstel alle polissen van zegel vrij te stellenden kamers verzocht werd in haar rapporten bij den minister aan te dringen in de nieuwe zegelwet te doen opnemen vrijstelling. I voor polissen van levensverzekering, afgegeven door vereenigingendie zijn op gericht niet met het doel om winst te be halen, voor zoover de op het hoofd van één persoon verzekerde uitkeeringen niet meer bedragen dan 5 's weeks gedurende het leven, of dan 300 bij overlijden, te zamen of afzonderlijk, onverschillig in welke termij nen de storting der premiën plaats vindt; en II voor de aanteekeningen op de polissen. Tot afgevaardigde ter algem. vergad. te Amsterdam op a. s. 80 Mei werd benoemd de heer Koppesehaar. Tevens werd in be ginsel besloten den afgevaardigde vergoeding van reis- en verblijfkosten te geven. De wijzigingen, voorgesteld zoowel in de statuten der vereeniging, als in het regle ment van het werkliedenfonds werden na eenige toelichting en opheldering van de zijde des voorzitters door de vergadering gebillijkt. Het afdeelingsreglement der vereeniging en dat van het waarborgfonds werden goed gekeurd en onveranderd vastgesteld. Een eenvoudige plechtigheid had gis terenavond in de infanterie-kazeme plaats. Den oad-kolonel Leers werd door de onder officieren van het 4e regiment infanterie en door de leden der stafmuziek een bewijs hunner hoogachting gegeven. Aangezien de vertrekkende chef had kenbaar gemaakt, dat het schoonste aandenken voor hem zou zijn een vel papier, voorzien van de hand- teekeningcn van die onderofficieren, welke hem ook na zijn vertrek zouden blijven hoogachten, zijn die handteekeningen in een sierlijk album met donkerblauwen flu- weelen band, gemonteerd met zilver, bijeen verzameld. Dat de bewerking van album en staander door eenvoud en sierlijkheid uitmunt, behoeft zeker niet betoogd te wor den, wanneer men weet, dat de levering aan de firma Blankenberg alhier was opge dragen. Door den oudsten onderofficier, den vaandeldrager van het 4e regiment werd na een hartelijke toespraak aan den heer Leers een blijk van waardeering ge geven, die, aangedaan zijn dank aan de onderofficieren betuigde, verklarende, dat het hem steeds aangenaam zoude zijn die vele bekende en in het album prijkende namen na te gaan. De kolonel Doorman en de kapt.-adj. Prins gaven door hun tegenwoordigheid blijk van instemming en waardeering. Het feest werd door fanfares en eenige marschen der stafmuziek opgeluisterd. Wij hebben eene brochure ontvangen tot opschrift voerend „Enkele mededeelingen over het middelbaar onderwijs" van de hand des heeren Dr. D. De Loos. Later komen wij op die brochure terug. De le luit.-kwartierm. H. Rinck,die na zijn terugkeer uit O.-I. werd ingedeeld bij 'net 4e reg. inf., zal worden belast met den administratieven dienst bij het le bat. van dat reg. te Delft. De heer mr. Bosch van Drakestein, commissaris des konings in Noordbrabant, die onlangs bij de opening van de Antwerp- sche tentoonstelling den koning der Belgen namens Z. M. onzen koning complimen teerde, is benoemd tot groot-officier der Leopoldsorde. Het D. v. N. verneemt, dat Zr. Ms. stoomschip Aruba te North-Shields is bin- nengeloopen na verlies van haar tuig. Er zouden bij het ongeval drie man zijn over boord geslagenen verdronken. Blijkens het technisch verslag van de Hoil. IJzeren spoorw.-maatschappij over 1884, hadden in dat jaar op de lijnen 15 onge vallen plaats, waarvan even zoo vele perso nen de slachtoffers werden. De meesten werden overredentwee geraakten tussohen de buffers beklemd en één werd gedood door van den trein te vallen en onder de wielen te geraken. Twee malen kwam een trein met een rijtuig in botsing, waardoor telkens van de gewonde passagiers één overleed. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. maakt de berekening, dat in de kermisweek te 's Hage eiken avond twintig duizend gulden aan entrées voor spellen werd uitgegeven. Op de tentoonstelling te Nieuw-Orleans is een gouden medaille toegekend aan de firma Thooft en Labouehère te Delft voor „Delftseb aardewerk". Verder een goud. med. aan Klopman Baerselman te Deventer voor „Deventer koek"en een zilv. med. aan de firma Van den Basselaarte's Hage voor „hammen en leverworst". Voor likeu ren en sterke dranken werden toegekend aan de firma's: Wijnand Pockink te Am- FEU1LLETON. 17.) Heel goed, en gij zijt de gelukkigste man ter wereld.... Maar daarna „Daarna?" „Ja, na uw huwelijk? Wat zijn je plan nen? Wat zult ge doen?" „Ik zal mijn vrouw liefhebben." „Daar twijfel ik niet aan. Maar op welke wijze zult ge haar liefhebben p En hoe zult ge je levenswijze inrichten?" „Zooals iedereen." „Nu, dat is een heel rekbaar antwoord," hernam de markiezin met een schalkachtig lachje. „Maar het is al reeds ietsdat ge met voor u en uw vrouw een geheel bij zondere manier van leven hebt uitgedacht." »U plaagt toch altoos." „Wel neen. Ik hen een beetje ongerust, en daar ik belang stel in uw geluk...." „Zult- ge uw appartement aanhouden in e Rue du Dragon, waar het zoo muf ruikt e" j ,sP'Dnen rustig haar webben weven op de hoogste planken uwer boekerij?" »lk zal een groot huis koopen." „Dat is uitnemend. Dus zult ge ook een aantal dienstboden er op na houden." „Zooveel als er noodig zijn." „Rijtuigen en paarden?" „Ja." „Ge zult dus uitgaan en mensehen zien „Het zal wel moeten." „Best. ik zie met genoegen, dat ge allerlei goede plannen hebt. „Daarenboven, mevrouw! zult gij daar zijn om mij te raden." „Ik hoop, dat gij dat niet zult noodig hebben." „Hoeveel bedraagt uw vermogen?" „Dat weet ik zoo niet." „Och kom!" „Ik heb me daarover nooit het hoofd ge broken. Mijn notaris, een dood eerlijk man, beheert mijn zaken. Toen ik mijn moeder verloor, bezat ik zoo wat drie millioen. Sinds heb ik heel wat opgelegd, en moet mijn kapitaal dus we! aanmerkelijk vergroot zijn; kortom ik geloof wel, dat ik rijk ge noeg ben, om zekeren staat te voeren en niets aan mijn vrouw te weigeren." „Al bezat ge minder, zoudt ge nog veel kunnen doen. Maar pas op. Wees op uw hoede tegen uw ouden hartstocht. Ik eisch wel niet, dat gij uw edele studiën geheel zult laten varen. Het is goed, het fsnoo dig dat een man wat te doen heeft en werkt. Maar als ge getrouwd zult zijn, vergeet dan niet, mijn vriend! dat ge meer behoort aan je vrouw, dan aan uw boeken." „U wantrouwt mij dus?" „Neen, maar er is zoo weinig noodig om het geluk te verstoren. Ik deel u, misschien zonder reden de eenige bezorgd heid mede, die ik heb." „Stel u gerust mevrouw! ik sta voor mij zeiven in." „Des te beter." Op dat oogenblik hoorde men de bel luiden. De markiezin en de graaf stonden op. „Waarde graaf!" sprak mevr. De Mont- perrey vriendelijk. „Ik mag mij niet alleen aan u wijden, de andere genoodigden heb ben ook recht op mij. Die schel verkondigt ons, dat het eerste ontbijt gereed is. Geef mij uw armen laten we naar de eetzaal gaan." VIII. VOOK HET HUWELIJK. Denzelfden dag tegen vier uur steeg de markiezin in hare met twee prachtige paarden bespannen calèche en begaf zich naar Vau- creux om den kolonel De Noirmont te be zoeken. Zij werd er met de meest mogelijke voor komendheid ontvangen. Om haar de vreugde te hetoonen, die dit bezoek haar veroor zaakte, omhelsde Hélène haar hartelijk en kuste haar op de beide wangen. „Gij zijt verwonderd mij van daag bij u te zien komen," sprak de markiezin, ter wijl zij plaats nam. „Gij zult zoo aanstonds het doel van mijn komst vernemen." Na eerst een oogenblikje over koetjes en kalfjes gepraat en den kolonel gevraagd te hebben naar zijn hoornen en groenten en bloemendie hij zelf kweekte en verzorgde keerde de markiezin zich eensklaps naar Hélène en vroeg haar: „Welnu, lief kind, ben je tevreden over je dag van gisteren?" Heel tevredenmevrouw „Heb je je goed geamuseerd „Dol dol." „Zij heeft hier bij mij, die een oude knorrepot hen zoo heel weinig ontspanning sprak de kolonel. „Maar ik klaag niet over u, lieve oom! Integendeel." {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1